JAAR-RONDVLUCHT OM DE WERELD EEN JAAR VAN ONRUST EN VAN ONVREDE HET IDEAAL VAN DE ONTWAPENING SCHIJNT VOORGOED GESTORVEN Een bonte reeks van gebeurtenissen herleefd DINSDAG 31 DECEMBER 1935 D£ LEÏÜSCHE cv/oiCANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEWELDIGE SPANNINGEN IN DE POLITIEK Een vredes-feest zonder vrede Drie honderd vijf en zestig maal wen telde de aarde zich rond en het werd dag en nacht even zoovele malen. En al wentelend sloot zij wederom een jaarkring af rond de zon, .die eiken dag opnieuw de wereld belichtte, vol dwerre- lende menschen met hun verlangens en hun strevingen, met hun wanhoop en des illusies, met hun strijd en hun eindeloos gekijf. Het Hoogfeest van Kerstmis kwam aan het einde van de jaarkring en er was geen vrede op aarde. Dat is wel het kenmerkende van het af- geloopen jaar geweest: onvrede. Nimmer was in de laatste jaren de vre de zoo vervreemd van het menschdom als in het jaar 1935. Het ideaal van ontwape ning is verder weg dan ooit; want ongebo ren idealen komen nader, maar een weg gesmeten en ontluisterd ideaal verdwijnt. HET ABESSIJNSCH CONFLICT. Beginnen wij ons overzicht met den oorlog in Oost-Afrika, waarvan de voorbe reiding het geheele jaar heeft gevuld en welks heillooze voltooiing het volgend jaar aanschouwen zal. Het begin van het Abessijnsche conflict ligt nog in 1934, toen in December het in cident Oeal-Oeal plaats vond, welik in cident dusdanige gevolgen had, dat de mi nister van buitenlandsche zaken van Abes- synië op 3 Januari 1935 het daaruit ont stane conflict met Italië onder de aandacht van den Volkenbond bracht, met het ver zoek krachtens art. 11 van het Pact alle maatregelen te treffen tot handhaving van den vrede. Italië berichtte daarop den Volkenbonds raad, dat de kwestie niet zoo erg was en dat het in directe onderhandeling met Abessynië wilde treden ter regeling van het incident. Inmiddels geraakten Abes sijnsche krijgers opnieuw bij Oeal-Oeal slaags met de Italiaansche soldaten, die deze plaats bezet hielden, in antwoord waarop Italië op 5 Febr. twee divisies mo biliseerde en ze naar Afrika stuurde, ten einde kracht bij te zetten aan de Italiaan sche eischen, die schadevergoeding en open lijke excuses inhielden. Deze eischen wei gerde de Neeus in te willigen, omdat naar zijn inzicht de Italianen zich wederrech telijk op Abessijnsch grondgebied bevon den. Dat er op die manier van directe onder handelingen weinig terecht kwam, laat zich begrijpen. Italië streefde trouwens ook niet naar een accoord, maar ging voort met steeds meer troepen naar Eritrea en Soma- liland tg sturen, tegen de Abessijnsche verzekeringen in, dat Italië zich deze moeite kon besparen, want dat de Abes sijnsche regeering geenszins van plan was om Italiaansche troepen aan te vallen. Terwijl Italië aldus streefde naar een beslissing met geweld, nam de Negus zijn toevlucht tot arbitrage. Hij vroeg aan den Volkenbond begin April beslechting door een scheidsgerecht, dat op de eerste plaats de grenzen zou moeten vaststellen en op de tweede plaats zou moeten uitmaken, wie verantwoordelijk kon gesteld worden voor de incidenten bij Oeal-Oeal. Italië stemde toe, het geschil zou aan een ver zoeningscommissie worden anderworpen. Maar in plaats van de mobilisatie van nieuwe divisies stop te zetten, beriep Ita lië zich op beweerde Abessijnsche mobili satie-maatregelen en nieuwe Italiaansche troepen gingen scheep naar Afrika. Op 14 Mei verklaarde Mussolini in den senaat, dat niemand anders dan Italië zelf in deze delicate kwestie als arbiter kon optreden; de verzoeningscommissie werd dus van Italiaanschen kant volkomen als een was sen neus beschouwd. Intusschen had de Volkenbond niet stil gezeten en een com missie van Dertien benoemd ter bestudee ring van de sanctiemaatregelen, welke het Volkenbondspact voorschrijft tegen een staat, die zich niet aan zijn verplichtin gen houdt. Het groote conflict, dat de grenzen van Abessynië overschrijden zou en zich zou uitbreiden tot een ongeëven aarde krachtproef tusschen Italië en den Volkenbond onder aanvoering van Enge land, begint zich af te teekenen. Onder den druk van den Volkenbond ging Italië ten slotte over tot benoeming van arbiters in de verzoeningscommissie, maar weigerde de eigenlijke grenskwestie aan haar oordeel te onderwerpen. De commissie kwam in Juli in Scheve- MUSSOLINI. ningen bijeen, maar moest al spoedig haar werkzaamheden staken, daar de door Abessynië gekozen arbiters niet toestem den in een dergelijke beperking van hun bevoegdheid. Het conflict nam thans zulke scherpe vormen aan, dat verscheidene Volken- bondslanden overgingen tot een wapen- uitvoerverbod naar Italië en Abessynië, een maatregel, waarvan Abessynië het meeste la$t had. Op 31 Juli kwam de Volkenbondsraad bijeen en daarin werd besloten, dat Enge land en Frankrijk met Italië zouden pra ten om het geschil uit den weg te ruimen (de z.g. Driemogendheden-conferentie). Het gevolg van deze bemiddelingspoging was, dat de arbitrage-commissie weer op gang gebracht zou worden en dat deze uitsluitend zou oordeelen over de verant woordelijkheid voor de Oeal-Oeal-inciden ten. Te Parijs werd door Laval (Frankrijk) Eden (Engeland) en Aloisi (Italië) nog even doorgepraat, doch deze conferentie liep op niets uit. wegens de te hooge eischen van Italië. Op 20 Augustus kwam de arbitrage-commissie te Parijs opnieuw bijeen, thans aangevuld met een neutralen vijfden man als voorzitter, n.l. de Griek- sche gezant Politis. De aldus samengestel de commissie kwam tot de conclusie, dat geen van beide partijen schuld trof! - In dit stadium van ontwikkeling kwam er plotseling een geweldige sensatie. De Negus gaf op 30 Aug. een Liitgebreide con cessie aan een Engelsch-Amerikaansche maatschappij tot exploitatie van de in Abessynië aanwezige mineralen en oliën. De wereld stond even beteuterd te kijken en meende, dat de Engelschen en Ameri kanen met één slag aan de Italianen had den ontfutseld, wat dezen zich juist wilden gaan toeëigenen, met een geweldige machts ontplooiing. Zóó'n vaart liep het echter niet. De groote petroleum-maatschappij en, wier vertegenwoordiger de onderhande laar Ricket heette te zijn, trokken zich te rug en het heele sensationeele geval liep met een sisser af; de concessie werd door het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken geannuleerd. Inmiddels kwam op 4 September de Volkenbondsraad in speciale zitting bij een. De Abessijnsche gedelegeerde prof. Jèze (een Franschman) viel heftig uit te gen Italië, tengevolge waarvan de Italia nen wegliepen en ten slotte werd beslo ten (hoe kon het anders?) tot de instelling van een commissie van vijf (Engeland, Frankrijk, Polen, Spanje en Turkije) die naar een vreedzame oplossing moest zoe ken. Maar toen de Assemblée op 11 Sept. bijeen kwam kon nog steeds geen accoord ter goedkeuring worden aangeboden. Wel kwam de commissie met voorstellen, doch deze werden door Mussolini verworpen en de tegenvoorstellen, door Mussolini op ge steld, (welke practisch neerkwamen op een volkomen overheersching van Abessynië door Italië) waren noch voor Abessynië noch voor den Volkenbond aanvaardbaar. Het werd nu een openlijk conflict. Op 26 Sept. verklaarde de Volkenbondsraad, dat alle pogingen om tot een vreedzame oplossing te geraken, vruchteloos waren gebleven en dat zou worden overgegaan tot toepassing van art. 15, het opstellen van een rapport. Engeland concentreerde reeds zijn vloot in de Middellandsche Zee. Op 2 Oct., tegelijk met de algemeene mo bilisatie van de fascistische partij, kon digde Mussolini het begin der vijandelijk heden aan. De oorlog begon, Adoea en Adigrat werden gebombardeerd en eenige dagen later ingenomen. Op deze oorlogsdaden volgde op 7 Octo ber de veroordeeling van Italië door den Volkenbondsraad en toen kwamen de sancties en het wikken en wegen of men ze zou uitbreiden met een petroleum-em bargo (waartoe het nog steeds niet geko men is), de gevechten in het Noorden en het Zuiden van Abessynië, waaromtrent de berichtgeving allesbehalve betrouw baar bleek, het aanvankelijk oprukken der Italianen en hun tegenslagen later ge beurtenissen, welke ons nog levendig in de herinnering liggen en waarover wij thans maar zullen heenglijden. Stippen wij slechts aan: de vastberaden houding van Engeland, het aarzelen van den Fransch man Laval en de golf van geestdrift, welke de invoering der financieele en economi sche sancties in Italië verwekte. Nog een maal werd in December een bemiddelings poging gewaagd; de beruchte Parijsche voorstellen werden gedaan, maar door de heele wereld met zulk een misprijzen ont vangen, dat de Engelsche minister Hoare zijn ontslag moest nemen. Hjj werd opge volgd door Eden. Een verscherping van het conflict over de heele linie staat thans weer voor de deur. Prosit Neujahr! DUITSCHLAND. Met dezen „Deutschen Gruss" stappen wij binnen in het Rijk van Hitier, dat ook dit jaar weer den noodigen strijd te zien heeft gegeven. Hier minder strijd naar buiten, geen openlijk conflict met de bui tenwereld, maar inwendige moeilijkheden met eigen onderdanen, die zich niet op genade of ongenade aan de dictatuur wil den onderwerpen, en moeilijkheden met de crisis om het hoofd boven water te houden. Het jaar 1935 zette voor Duitschland in met een gróót succes, nl. de uitslag van het plesbisciet in het Saargebied. Men herinnert zich nog wel, dat verleden jaar om dezen tijd onze Jantjes aan de Saar lagen, om in samenwerking met andere neutrale troepencontingenten de orde tij dens de dagen vóór en na de volksstem ming te verzekeren. Het plesbisciet had plaats op 13 Januari en het resultaat was, dat niet minder dan 90.4 pet. van de stemgerechtigden hun stem uitbrachten vóór terugkeer naar Duitschland, en slechts 8.8 pet. handhaving van den sta tus quo (bestuur van een Volkenbonds commissie) wenschte. Op 1 Maart werd daarop het bestuur van het Saargebied aan Duitschland overgedragen. Dit resultaat was een groot succes voor het nationaal- socialistisch bewind, daar men aanvanke lijk met een geheel anderen uitslag reke ning had gehouden in verband met het feit, dat het Saargebied overwegend Ka tholiek was en de strubbelingen met de Kerk wel eens van invloed zouden kunnen blijken op de stemming. Dat is echter niet het geval geweest, de vaderlandsliefde heeft de overhand behouden. Hoewel de Katholieken zich derhalve goede vaderlanders hadden betoond, is dat toch geen beletsel gebleken voor een ver der achteruit duwen der Katholieke Kerk. Tegen de protesten van kardinaal Faulha- ber in werdetn de religieuze scholen waar zij waren, dus vooral in het Katholieke Beieren, omgezet in gemeenschapsscholen met de duidelijke bedoeling, den invloed der Kerk op de jeugd weg te nemen. Con- fessioneele bladen werden verboden en de propaganda van het neo-paganisme (het nieuwe heidendom) werd met kracht voortgezet onder de hooge bescherming van den staat. Waar de „Dunkelmanner" (de „duisterlingen"!) zich verzetten tegen de heidensche theorieën van Rosenberg c.s., daar werden zij gearresteerd en hun geschriften in beslag genomen. Het restje Katholieke organisaties, dat nog bestond, werd weggeveegd, zooals de Bond van Katholieke Frontstrijders, die in Juli werd ontbonden en de Katholieke Jeugdcentrale te Düsseldorf, welke in November werd gesloten tegelijk met het Katholieke Pers bureau van pater dr. Muckermann S.J. te Munster. In Mei werd de weinig illustre serie van deviezenprocessen tegen Katholieke kloos terlingen en geestelijken ingezet, met hun exorbitant hooge straffen voor betrekke lijk lichte en in verband met de omstan digheden verschoonbare vergrijpen tegen de deviezenbepalingen, welke processen wel hun hoogtepunt bereikten in de arres tatie en berechting van mgr. Legge, den bisschop van Meissing, in welk proces nog de nieuwe Berlijnsche bisschop, mgr. von Preysing, de opvolger van dei. op 1 Maart overleden mgr. Bares als getuige optrad. Zelf zou mgr. von Preysing, in November, kennis maken met de Gestapo-methodes toen zijn bureaux werden doorzocht en zijn vicaris-generaal mgr. Banasch werd gearresteerd onder verdenking van hoog verraad. Dat. proces zullen wij in het volgend jaar beleven. Niet minder scherp was het conflict met de Evangelische Kerk. Herhaaldelijk i werd in alle protestantsche kerken van de z.g. belijdenisrichting geprotesteerd tegen het opdringen van den nieuwen „gods dienst", waarop de Gestapo antwoordde met arrestaties en huisarrest van duizen den predikanten. In Juli werd Kerrl aan gesteld tot dictator in kerkelijke aangele genheden, maar een oplossing bracht zijn optreden allesbehalve. Kerrl zocht ten slotte in December zijn toevlucht tot het uitvaardigen van een verordening, waar bij de geheele rechtsmacht van de pro testantsche kerken aan banden werd ge legd; een verordening, waaraan de ker kelijke autoriteiten zich eenvoudig niet hebben gestoord. Ook hier zal het nog wel langen tijd duren voordat de staat zijn nederlaag zal erkennen en aan God zal geven wat God toekomt. Behalve de beide groote Kerken, welke officieel als de basis van den nat.-socia- listischen staat zijn erkend hebben ook de Joden weer heel wat te verduren ge kregen; het afgeloopen jaar heeft weer een opleving der anti-semietische actie te zien gegeven. De Jodenvervolging culmineerde in de aan neming der Joden wetten door den Rijksdag te Neurenberg, de slotacte van het partij-congres in September waarbij het o.a. Joden verboden werd te trouwen met Duitsche onderdanen van Germaansch of aanverwant ras, en een onderscheid werd gemaakt tusschen volwaardige staats burgers en onderdanen zonder rechten, welke laatste categorie voor niet-Ariërs werd gereserveerd. Voorts zijn er conflicten te vermelden met de oude Duitsche studentencorpora ties en den Bond van Oud-strijders, den Stahlhelm, welke thans alle ontbonden zijn. De verhouding tot het buitenland werd voornamelijk beheerscht door de wederin voering van den algemeenen dienstplicht en de aanbouw van een nieuwe zee- en luchtvloot, met verbreking van de desbe treffende verbodsbepalingen van het Vredesverdrag van Versailles. Daar is toen vanzelfsprekend heel wat om te doen ge weest, vooral Frankrijk heeft stevig ge protesteerd bij den Volkenbond en in Stresa dreigde een eenheidsfront van En geland, Frankrijk en Italië tegen Duitsch land, maar van dat eenheidsfront is niets terecht gekomen Italië had z'n plannen in Oost-Afrika, Frankrijk zocht steun bij Rusland en Engeland papte tenslotte met Duitschland aan door de sluiting van een Britsch-Duitsch vlootaccoord in Juni. Even dreigde nog een scherp conflict met Litauen wegens de houding van de Litau- sche regeering tegen de nat.-socialistische Duitschers in Memeiland, maar ook dat onweer is overgedreven, mede dank zij het ingrijpen van de groote mogendheden. Van de overige „losse feiten" noemen wij nog even de vrijlating van den voormali- gen communistenleider Torgler, dien men zich nog wel zal herinneren uit het be faamde Rijksdagbrandproces, en het meer dan vorstelijke huwelijk van Goring met de actrice Emmy Sonnemann. ENGELAND. Hier komen wij in iets kalmer vaarwa ter. Wel heeft Engeland als leidende groote mogendheid in de internationale politiek zijn aandeel gehad in de verwikkelingen, welke wij reeds hebben aangestipt, maar het land zelf is er betrekkelijk rustig on der gebleven. Eind Maart en begin April heeft minister Eden zijn groote reis gemaakt naar Ber lijn, Moskou, Warschau en Praag, waar hij met den leidende staatslieden confereerde over de organisatie van een collectief vei ligheidssysteem in verband met de Duit sche herbewapening, welke conferenties nog geen tastbare resultaten hebben op geleverd. In ieder geval heeft de Engelsche regeering wel ingezien, dat zij niet te Veel mocht rekenen op den goeden wil der an deren en dat zij het beste deed met eigen veiligheid te verzekeren door een steviger bewapening. Waarmee dan ook een aan- MACDONALD vang is gemaakt. Tusschen kanonnen, en bajonetten voelde de pacifist Macdonald zich mnder goed thuis en hij ruimde in Juni zyn plaats als eerste minister in voor Baldwin en zoozeer was zijn pacifisme in discrediet geraakt, dat hij in Nov. met de Lagerhuisverkiezingen zelf niet eens in zijn district als Lagerhuislid werd herkozen. Het buiteniandsch beleid gaf een zwen king te zien naar den Volkenbond; de kort stondige afwijking van Hoare bij de Pa rijsche vredesvoorstellen in het Abessijn sche conflict werd spoedig gecorrigeerd eindigde, zooals reeds gememoreerd met het aftreden van Hoare en het overnemen van het bewind door Eden. Overigens heeft Engeland met opgewekt heid in Mei het zilveren kroningsfeest van het koningspaar gevierd en is de hertog van Gloucester getrouwd, waarmede de prins van Wales de eenige van de konings kinderen is, die nog ongetrouwd is geble ven. Tenslotte werden twee Engelschen tot de eer der altaren verheven, Thomas More en John Fisher FRANKRIJK. Frankrijk sloot in het begin van dit jaar de z.g. accoorden van Rome met Italië, welke accoorden een groote verbetering brachten in de tot nu toe vrij gespannen verhouding tusschen beide landen. Met Rusland werd in April het Fransch-Rus- sisch pact gesloten, inhoudende een belofte van wederzijdschen militairen bijstand. LAVAL In regeeringskringen is het dit Jaar nog al rommelig geweest, want het kabinet- Flandin moest het veld ruimen voor het ka- binet-Bouisson, dat na enkele dagen weer ten val werd gebracht en opgevolgd werd door het thans nog staande kabinet-Laval. Ook dit kabinet heeft in de laatste twee maanden zware stormen te verduren ge had (denken we slechts aan de branden de kwesties der devaluatie en van de strijd honden, de z.g. ligues en aan de debatten van Vrijdag en Zaterdag j.l.) maar tot nu toe heeft Laval daaraan het hoofd kunnen bieden. BELGIë. Bij onze Zuiderburen hebben dit jaar een. paar groote gebeurtenissen plaats gevon den. Eind Maart werd de Belga gedeva lueerd met 28%, nadat het kabinet-Theunds was afgetreden, omdat het de Belgische munt niet langer op peil kon houden. Z'n opvolger, het kabinet-v. Zeeland, heeft de groote „sprong in het duister" gedaan en thans aan het eind van dit jaar weten wij nog niet of deze maatregel ten goede of ten kwade zal uitpakken. De meeningen zijn daarover zeer verdeeld en het beschik bare cijfermateriaal kan nog geen licht verschaffen. Sommige berichten wijzen op een prijsstijging, welke binnenkort het aan vankelijke voordeel der devaluatie weder om totaal te niet zal doen; andere berich ten spreken van toegenomen welvaart en KONINGIN ASTRID verminderde werkloosheid. Op dit laatste heeft evenwel de in April geopende we reldtentoonstelling te Brussel, die duizen den en duizenden vreemdelingen naar Bel gië heeft getrokken, een zeer grooten in vloed uitgeoefend. Op 29 Augustus trof den koning der Belgen de zwaarste slag, welke ooit een man kan treffen. Hij verloor zijn jonge stralende vrouw op een bijzonder tragische wijze bij een auto-ongeluk langs het Vier- woudstedenmeer bij Küssnacht in Zwit serland. Zij waren met hun wagen uitge reden voor een morgenrit en genoten van hun vacantie-uitstapje; de koning chauf feerde zelf. Door een kleine onoplettend heid vloog de wagen tegen een boom, kan telde en kwam in het meer terecht. De koning was met noemenswaardig gewond, maar de koningin was bijna op slag dood. Op 3 September had de plechtige uitvaart en bijzetting van de jeugdige vorstin plaat». OVERIG EUROPA. Wij moeten kort zijn, onze ruimte is be perkt en de geschiedenis van een jaar over de heele wereld is zoo ontzettend groot. In Oostenrijk overkwam hetzelfde onge luk aan rijkskanselier Schuschnigg, die op 13 Juli bij Linz ook door een auto-ongeluk zijn vrouw verloor. Overigens is Oostenrijk dit jaar gespaard gebleven van gebeurte nissen, die in 1934 het land hebben ge teisterd (nazi-putsch en moord op Dollfuss). Zoodra Duitschland de ketenen van het vredesverdrag had verbroken, maakte ook Oostenrijk zijn verlangen kenbaar naar een sterker leger, hetgeen oogluikend werd toegestaan. De wet, welke de Habsbur- gers uit Oostenrijk verbande, werd 4 Juli ingetrokken, maar tot een terugkeer van aartshertog Otto, den kroonpretendent is het nog niet gekomen. Griekenland heeft dat beter klaar ge speeld. Begin Maart ontstond er een op stand in Athene, Saloniki en op Kreta on der leiding van Veniselos en Piastiras. Generaal Kondylis wist deze opstand even wel te bedwingen en de oude Veniselos moest de vlucht nemen naar Italië. Kon dylis was ook de man, die een terugkeer van den koning doorzette en een volks stemming ensceneerde, welke een zeer groote meerderheid voor den ex-koning George opleverde. Op 25 November kwam de herstelde ex-koning aan, maar Kondy lis heeft niet veel pleizier van hem be leefd. Al spoedig raakte de koning met Kondylis in conflict over de kwestie der amnestie en het was 's konings wil die zegevierde. Kondylis trad af en van zijn eerzuchtige plannen kwam niets; de koning liet zich niet als marionet gebruiken.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9