NIEUWS Zalig Uiteinde aan alle stanngenooten STADS DINSDAG 31 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 OUDEJAARS-REDE VAN MINISTER SLOTEMAKER DE BILT SEINT: Krachtige tot stormachtige, later afne mende Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 763.8 te Marseille. Laagste barometerst.: 734.8 te Blacksod. De depressiekern, welke zich gisteren bewesten Ierland bevond, ligt thans over de Noordzee. Zij is opgevuld en vormt nu een secundaire van het. groote depressie systeem, waarvan een nieuwe kern ten Westen van Ierland is gelegen. Het weer blijft over de Zuidelijke Noord zee en het Kanaal nog onstuimig, terwijl het ook over het vasteland (Noord-Frank rijk, België, ons land en Noord-West- Duitschland) flink waait. Rond de depressie is het weer somber en regenachtig; over Centraal-Europa, waar de hoogedruk iets afnam, komen ochtend nevels voor. Ook over de Britsche Eilan den wordt het iets kouder, terwijl in het overige gebied, vooral in DuitschJand, de temperatuur steeg. LUCHTTEMPERATUUR. 8.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Dinsdagnam. 4.23 tot Woensdagmor gen 7.42: van Woensdagnam. 4.23 tot Don derdagmorgen 7.42. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 1 Janu ari voorm. 7.06 uur en nam. 7.33 uur. Don derdag 2 Januari voorm. 7.59 en nam. 8.32 uur. CAHEN's Kolenhandel V. d. Werfstraat 4, Tel. 2697 EERSTE KAMER. „De natie is krakeel moede'' De Eerste Kamer kwam gistermiddag bijeen ter goedkeuring van verschillende wetsontwerpen Bij het wetsontwerp korting op pen sioenen van gewezen Indische ambtenaren spreekt de heer DeMarchantet d'A n- sembourg (N.S.B.). Hij staat niet op het standpunt, dat de pensioenen nooit mo gen worden veranderd. Niemand kan ten slotte meer geven dan hij heeft. De regee ring echter heeft de lasten niet gelijkmatig verdeeld. Daarom stemt spr.'s fractie tegen. De heer Mendels (S.D.) zegt, dat zijn fractie tegen stemt en verwijst voor haar motieven naar wat is gezegd bij de princi- pieele beslissing, de vorige maal genomen. De Minister van Koloniën, de heer C o 1 ij n, verwijst voor wat de regee ring tegen de motieven der sociaal-demo craten in deze zaak kan aanvoeren, naar wat zij de vorige maal ertegen heeft aange voerd. Volgens den heer de Marchant ver deelt de regeering de lasten niet gelijkma tig, maar de regeering heeft leeningen ge converteerd. Dit is wel een vrijwillige con versie, maar die naam is maar fraaiigheid, want de menschen kunnen hun geld toch niet op een andere manier beleggen. Voorts wordt de pensioenkorting toegepast naar draagkracht. En thans onderzoekt een com missie het vraagstuk der normalisatie van de pensioenen. De Kamer keurt het wetsontwerp zon der hoofdelijke stemming goed, evenals, zonder debat en zonder stemming, de an dere wetsontwerpen. De voorzitter houdt, terwijl allen zich van hun plaatsen hebben verheven, de vol gende rede: „Zij het komende jaar, dat binnen korte uren aanbreekt, voor hen, die in deze zaal zitting hebben, hetzij aan de ministerstafel, hetzij op de banken, zoomede voor den heer griffier, zeer gezegend. Dezen mijn hartgrondigen wensch strek ik uit tot alle overige, die in eenigerlei functie in dit gebouw werkzaam zijn. Late in 1936, waar werelddeelen op hun ne grondvesten schudden, althans de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zich van den ernst der tijden bewust, met breede visie, geschillen rusten, welke in kalme dagen mogelijk aandacht zouden verdienen, doch bij het huidig ontzettend mondiaal gebeu ren in het niet verzinken; en werken wij, leden, in algeheele vrijheid natuurlijk, sa men, om de regeering. in hare zoo omvang rijke en netelige, schier bovenmenschelijke taak toch vooral niet te bemoeilijken. De natie is terecht, nu meer dan ooit, krakeel en klein gedoe moede. Bovenal breide gedurende den nieuwen tijdskring de God van alle ontferming Zijne 'zegenende handen genadiglijk uit over het ons zoo dierbaar Vaderland". De vergadering wordt om twee uur ge sloten. „IK DENK ACHT De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft hedenmiddag de volgende radiorede uitgesproken. „Waarde luisteraars, taalgenooten, stam- genooten, meest ook volksgenooten. Het is fijn gedacht van het Algemeen Nederlandsch Verbond, dat gij op dezen avond een woord uit het moederland in onze moedertaal zoudt moeten hooren. In Oost- en West-Indië, in Amerika en Afrika. Gij zijt wel zeer verspreid en wij bevinden ons op enorme afstanden van elkaar. Doch voor 'n oogenblik zijn wij verbonden door een verbazingwekkende uitvinding waarvoor ik den Schepper aller dingen dank zoodat de Phohimicrofoon mij in staat jgtelt, u een hartelijken groet te zen den mondeling, persoonlijk, rechtstreeks. Die groet moet een eigen stempel dragen op dezen avond van nadenken en inkeer, van weemoed en danken. Het moet een in nerlijk woord zijn, wat niet gemakkelijk is zeker niet nu ik slechts 10 minuten heb. Toch is de zaak zeer aantrekkelijk. Eigenlijk moet het een zuiver persoonlijk woord zijn als van mensch tot mensch. Dit is uiteraard niet geheel mogelijk; maar iets ervan is toch bereikbaar. In Oost-Indië luisteren naaste verwanten; ik zeg van harte: God zegen jullie. Ook iets van band kunnen wij gevoelen met onze Nederlanders, die de ambulance in Abessynië vormen. Ik uit de beste wen- schen voor het herstel van dr. Belmonte en aan u allen geef ik de verzekering, dat wij in het moederland U vergezellen met war me sympathie bij uw smartelijke, zware, schoone werk. Overigens is de kring van mijn luisteraars thans wel zeer wijd ge trokken; toch, nu van avond een gevoel van samenbinding ons aangrijpt, reiken wij elkaar de hand, wij sluiten den kring. Allen hebben wij zware maanden achter ons sommigen in hun persoonlijk leven; allen alom in het economisch leven. Eikaars zor gen verstaan wijin een gevoel van samen- hoorigheid kunnen wij allen samen zijn! Dit sterkt; laat de kring gesloten zijn! Toch wordt gij juist vanavond aldus niet bevredigd; het is nog al te „menschelijk"; het draait alles om den mensch, zijn daad, bedoelen, kunnen. Wij moeten daarachter of daarboven grijpen. Dat leert deze dag ons ter dege. Het wijsgeerig denken. Ons worstelen met cultuur-teleurstelling, met PROF. DR. E. HERZFELD. Op het achtste huishoudelijk Congres van het Oostersch Genootschap in Neder land, dat van 68 Januari alhier bijeen komt, zal als voornaamste spreker optre den Prof. Dr. Ernst Herzfeld, thans te Londen. Prof. Herzfeld is een bekende figuur op het gebied der archaeologische studiën van het nabije Oosten. In het bezit van een grondige linguistische en philologische kennis, heeft deze geleerde zich in de jaren vóór den oorlog vooral met de Mohammedaansche Mesopotamiërs beziggehouden, waarvan verschillende pu blicaties, en vooral het in 1925 verschenen monumentale werk van Samarra, de resi dentie der Abbasidische kaliefen in de negende eeuw, het resultaat waren. Daar na is Prof. Herzfeld vooral aandacht gaan wijden aan de archaelogie en epigraphie van Perzië, waartoe herhaald onderzoek ter plaatse hem in de gelegenheid stelde. Zoo kon hij in 1911 en 1913 de vroeg-Sas- sanidische inscriptie van Paikuli onder zoeken, waarover in 1924 een veelomvat tend werk van zijn hand verscheen. Na den oorlog is Prof. Herzfeld in Per- zischen staatsdienst werkzaam geweest en kon zoo uiterst vruchtbaar werk verrichten in het aan oudheden zoo rijke Perzië. De Perzische regeering droeg hem in 1924 op de nauwkeurige beschrijving en het onder zoek van het groote Achaemenidische pa- leizencomplex in Persepolis. Als gevolg daarvan zijn een groot aantal nog onbe kende gedeelten dier oude bouwwerken voor den dag gekomen, en ook eenige nieuwe inscripties. De resultaten van die ontdekkingen zijn in de laatste jaren voor al door de „Illustrated Londen News" be kend geworden. Het succes der opgravin gen is ook te danken geweest aan de sa menwerking tusschen Prof. Herzfeld en de Chicago School of Oriental Studies, waar van de voor kort overleden Prof. J. Brae- stel de leider was. Vanuit Perzië is Prof. Herzfeld de publicatie begonnen van zijn belangwekkende „Achaeologische Mittei- lungen aus Iran", De ontdekkingen van Prof. Herzfeld heb ben er veel toe bijgedragen in de talrijke problemen, die de oudste en oudere ge schiedenis van Iran stelt, eenig licht te brengen. Over dit archaeologisch en his torisch zoo belangrijke onderwerp zal de geleerde op Dinsdag 6 Januari des avonds in het Groot-Auditorium der Leidsche Uni versiteit spreken. Bovendien zal hij op het congres mededeeling doen omtrent de oud ste immigratie der Iraniërs in het naar hen genoemde land. De bonnetj es verkoop ten bate van de Nationale R. K. Commissie voor Jeugd- werkloozenzorg bedraagt de somma van 180.20. DAGEN TERUG" economischen druk, met internationalen nood ja, ook de techniek stelt te leur naast verrukking, die zij vermag te wek ken indien zij niet in dienst staat van hooger krachten. Wij tasten naar wat ach ter of boven den mensch ligt. De Oudejaars-avond drukt dit stempel zeer zeker ons op. Wat wij zoo allen be seffen of tenminste vaag vermoeden, dat ga ik u zeggen met een symbool. Onlangs woonde ik als minister van Kunsten en Wetenschappen 'n eerste opvoe ring in Nederland bij van „Ariane et Bar- be bleue". De tekst is van Maeterlinck; de muziek van Lucas. Ik erken, dat ik heb geluisterd en geschouwd niet ambtelijk maar als mensch; wat wilde dit ons zeg gen? Maeterlinck is te diep om ons enkel als kinderen een sprookje Blauwbaard te vertellen; wat dan? Ik zie het. Of.... ik verbeeld mij, het te zien; ook dan nog is het goed. Daar stond een onvergetelijk ta fereel: De Vrouwen blijken niet te zijn om gebracht; zij verblijven in onderaardsche gewelven, kil, vochtig, waar nooit zon schijnt. Ariane, de jongste pas verworven vrouw van Barbe bleue daalt daarheen af; zij verhaalt er van de zonnewereld, die al lengs vergeten was, van warmte, van licht. Zij stijgt de treden op; slaat zwarte panee- len stuk; daar vertoont zich licht, een rose zonsopgang! Dan staat haar scherp getee- kende silhouet boven het duistere verblijf tegen de rijzende zon. Zij wijst! Zóó sluit het doek. Wij allen verkeeren in een duister, kil, vochtig verblijf; persoonlijk gevoelen wij dat wellicht van avond heel diep, alleen er varen wij het met het oog op den wereld toestand. Wij moeten ons laten verwijzen naar de zon, boven en buiten de mensch- heid. Ik weet, dat mijn luisteraars deze ééne zelfde gedachte op zeer onderscheiden wijze vullen. Van mij weet gij, hoe ik haar vul; ik denk acht dagen terug en zie den geboortedag alom gevierd, waar het Christendom zijn invloed spreidt van Hem, om Wien het lied zingt: „Daar is uit 's werelds duist're wolken, een licht der lichten opgegaan". Gevuld moet de ge dachte zijn. In dezen geest spreek ik, nu ik afscheid van u neem, den oud-vaderlandschen groet: Zalig uiteinde! Veel heil en zegen in het nieuwe jaar! R.-K. JEUGD-WERKLOOZENZORG. Zooals reeds gemeld begon het bovenge noemd Comité gisterochtend zijn actie ten bate van de R.-K. jeugdige werkloozen. Een beter begin dan een H. Mis, in het St. Liduina-huis aan den Zoeterwoudsche Sin gel, was niet denkbaar, zooals ook den eerw. Rector Beune in zijn kort pittig woordje onder de H. Mis tot de verzamelde jonge lui zeide en waarin hij o.a. wees op de ze delijke, geestelijke en lichamelijke gevaren van de gedwongen werkloosheid, die voert tot een futloos en vooral bidloos leven. Dat de werkloosheid aan de jeugd het levens doel ontneemt, de roeping van den mensch in het leven, is slechts schijn, want wij. Katholieken, moeten ons levensdoel niet zien in ons vak of beroep, in fabriek, win kel of werkplaats maar in iederen levens dag, ons levensdoel is den hemel. Nadat spr. deze gedachte even heeft uitgewerkt sluit hij met aan te sporen om veel voor elkander te bidden in de H. Communie. Na de H. Mis was er in de refter van het - huis een gemeenschappelijk ontbijt, wat wijst op de degelijke grondslag van de plannen van het Comité! Er heerschte spoe dig een ongedwongen stemming aan de ont bijttafel, waar de jongelui met elkander kennis maakten, waardoor het ijs spoedig gebroken was. Verschillende leden van het Comité toonden in den loop van den dag hun belangstelling in het begonnen werk. Na het ontbijt begaven allen zich naar het zaaltje van de St. Joseph-Gezellen om aldaar uit de mond van Rector Beune te hooren hoe het Comité zich zijn werkwijze dacht. Hij opende met den zeer symboli- schen jongeren-groet: Voor Christus onze Koning, God wil het. Amen, een groet die weldra in deze jeugdkring burgerrecht zal verkrijgen. Vervolgens zette de eerw. spr. uiteen hoe het Comité werkt. Het is verdeeld in drie onder-commis sies: de commissie van statistiek die wil nagaan van welken omvang de jeugdwerk loosheid is en dit onderzoek over de ge- heele stad wil uitbreiden; van werkver schaffing; van ontwikkeling en ontspan ning. Het is vooral deze laatste commissie die gisteren haar actie begon. Spr. drong er echter op aan om tot 'n gunstig resultaat te komen, dat de jeugdige werkloozen door zelf aan te pakken elkaar moeten helpen. Door verschillende heeren van het Comité zijn reeds inleidingen en lezingen, cursus sen toegezegd, welk deel van het program ma door excursies uitgebreid kan worden. Tevens zal voor dit doel de medewerking worden gevraagd van de jeugd-standsorga- nisaties: K. J. M. V. en St. Joseph-Gezel len. Uit den aard der zaak moet dit alles belangloos geschieden wij voegen er aan toe, dat de Katholieken van Leiden hun steun niet weigeren aan deze nieuwe ka tholieke instelling! Door de Joseph-Gezellen is viermaal per week het Gezellenzaaltje afgestaan met al de daarin zich bevindende ontspannings gelegenheden. Maandag, Dinsdag, Donder dag en Vrijdag van 1012 en van 24 uur, komen de jeugdige werkloozen daar bijeen. Zij die voor gemeentelijken stempel- plicht de zaal zouden moeten verlaten kun nen dezen plicht ook bij Rector Beune aan de zaal voldoen. Nadat spreker duidelijk voor een ieder, eenige maatregelen van or de had afgekondigd en een leidersclubje had geinstalleerd dat tot taak heeft de trait-d'union te zijn tusschen de „club" en het Comité en dat tevens de verantwoor ding draagt voor de maatregelen van orde e.d., eindigde de eerw. spr. zijn uiteenzet ting. Na een pauze, waarin van ontspanning werd gebruik gemaakt, werd gelegenheid gegeven van gedachten te wisselen, van welke gelegenheid ook gebruik werd ge maakt, waarna om 12 uur gesloten werd. 's Avonds werd op bescheiden en intie me wijze een kerstavond gearrangeerd waaraan de band van de K. J. M. V. haar medewerking verleende. Het jongenskoortje van S. F. L. onder leiding van den heer A. Vlasveld bracht op zeer gevoelige wijze eenige kerstliederen ten gehoore die de algemeene waardeering der aanwezigen ruimschoots verdiende. De heer Christiaanse vertelde op pakken de wijze een Alpen-kerstverhaal, dat met lichtbeelden geïllustreerd werd, wat een zeer suggestieve onderstreeping van het voorgedragen woord beteekende. Er heerschte een genoeglijke stemming (nog verhoogd door de dampende koppen chocolade, die werd rondgediend). Toen Rector Beune, na een hartelijk dankwoord tot de belangloos medewerkenden, met den jongerengroet sloot, was het duidelijk, dat het Comité voor R.-K. Jeugdwerkloozen- zorg zijn taak op veelbelovenden grond slag voor het nieuwe jaar heeft begonnen. Donderdag a.s. om 10 uur v.m. opent de bijeenkomst in de Joseph-Gezellenzaal, in gang Pieterskerkplein, waar iedere nieuwe gegadigde zich steeds kan komen opgeven om tot deze „club" toe te treden. SLUIT uw boeken van het oude jaar niet eerder af, alvorens U een gave heeft gezonden voor de oprichting van de R. K. Biblio theek. Het Giro No. is 169496 Mevrouw Kluijt- mans, Oranjelaan 16, Oegstgeest. Giften en boeken worden gaarne in ontvangst genomen of afgehaald door: Mevr. Manders, Oegstgeesterlaan 12, Mej. Doove, Papengracht 40, de heeren Buel, Hugo de Vriesstraat 1, Haverkorn, Verl. Bloemistenlaan 45 en Kriek de Laat de Kanterstraat 20. „SANCTA VERONICA". Wij verwijzen naar een kleine adverten tie van deze Vereeniging, waarin zij haar zitting aankondigt. Een goed begin is 't halve werk! Laten daarom vele dames een kloek besluit ne men en op de eerste werkdag van het nieuwe jaar materiaal gaan halen voor een of ander nuttig kleedingstukje. voor de Stille Armen. ST. JOSEPHS GEZ. VEREENIGING. Door de vereeniging „Kath. Leiden" wordt a.s. Zondag een sociale morgen ge organiseerd in de kapel en aula van de Kath. H.B.S. Om half negen is de H. Mis met algemeene H. Communie. Daarna ont bijt 50 cent per persoon; werkloozen be talen 25 cent per persoon. Circa 10 uur volgt een vergadering, waarin gesproken wordt over „Christelijke revolutie en or dening". Leden van den Raad van Bestuur, Com missarissen en Bestuursleden van onder- afdeelingen, die wenschen deel te nemen, kunnen zich tot morgenmiddag 2 uur schrif telijk of mondeling opgeven bij den Senior, Rapenburg 52. „ST. RAPHAEL". Het bestuui- herinnert den leden aan de Ledenvergadering op Vrijdag a.s. 3 Jan., 8 uur, in het Bondsgebouw. Hoofdbestuurs lid Geers zal ter vergadering aanwezig zijn om met de tramleden van gedachten te wisselen. In verband met de belangrijke agenda, is aller aanwezigheid dringend ge- wenscht. Zie orgaan van deze week. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6702. Maatschappij tot Aanbouw en Exploitatie van onroerende goederen Dominium. Oegst geest, Waldeck Pyrmontlaan 20. Afkomstig uit: Rotterdam. W ij z i g i n g e n: 319. J. Gerritsen en Zoon, Voorscholen, Veurscheweg 27. Kwee ken van en drijven van handel in bloem bollen en aanv. artikelen. Overl. Venn.: J. A. Gerritsen, dd. 16 Dec. 1935. 1343. Fa. G. Los („Oudste Kaashuis"), Leiden, Haarlemmerstraat 207. Handel in boter, kaas, vleeschwaren. N.E.: J. D. Groe- neveld Jr., Rijswijk. 1504. Brouwer's Aardewerk, Zoeterwou- de, Hooge Rijndijk F 25. Uittr. Comm.: Mr. A. van der Eist, Noord wijk en H, H. van Dam A.CrznRotterdam. 3628. De Leidsche Wol- en Sajethandel de Ster", Leiden. Nieuwe Rijn 41. De zaak: Nieuwe Rijn 41, is dd. 31 Dec. 1935 opge heven. De vennoot: J. J. Regeer is uitge treden dd. 28 Dec. 1935. Deze heeft het fi liaal: v. Baerlestraat 4, overgenomen en zet dit voort onder bovengenoemden naam. De heer A. P. Hasselbach behaalde het diploma boekhouden c.a. van de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen. De heer H. G. de Ru slaagde voor het examen Machineschrijven (dipl. B, ten minste 120 regels £er uur). Beiden alhier en leerlingen van de Pont- school, Steenschuur 14. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. OPHALEN HUISVUILNIS. In verband met den Nieuwjaarsdag zal het ophalen van huisvuilnis uit die per- ceelen, welke gewoonlijk op Woensdag worden bediend, deze week plaats vinden op Vrijdag. Aan bewoners van die perceelen wordt derhalve verzocht Donderdag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. De Directeur der Gemeentereiniging, J. H. de Jong, Leiden, 31 December 1935. AGENDA LEIDEN. Donderdag. R. K. Reclasseering, afd. Lei den. Zitting in gebouw St. Vincen- tius-Ver., Hooglandsche Kerkgr. 32, 89 uur. Vrijdag, Ledenvergadering „St. Raphaël", Bondsgebouw, 8 uur. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dokter Varekamp. Te lefoon 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Dec. tot en met Woensdag 1 Jan. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136, A. J. Donk Doezastraat 41, tel. 1313; Van Donderdag 2 tot en met Zon dag 5 Jan. a.s. nemen waar de apothe ken J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85. Voor Oegstgeest worden deze dien sten waargenomen door apotheek: C. van Zijp, Wilhelminapark 8, tel. 274. DE LAATSTE RIT Haarlemmermeer-spoortje heden opgeheven. Hedenavond om 21.37 uur zal het laatste personentreintje het station Heerensingel verlaten om zijn dooden-rit te maken naar Hoofddorp. De loketten van het fraaie stationsge bouw een werk van den bekenden ar chitect dr. Bazel waar het de laatste jaren toch al niet druk was, zullen geslo ten worden voorgoed. Het personeel zal overgeplaatst worden naar het hoofdstation. De stationchef, de heer Miiller, zal de loopende zaken blij ven behartigen. In het gebouw zal een factorij van Van Gend en Loos worden gevestigd. De ruim te, welke door de factorij niet wordt inge nomen, zal verhuurd worden. De 3e klasse wachtkamer is reeds als pakruimte van een firma hier ter stede ingericht. Wegens de gunstige ligginig van het sta tion, in de nabijheid van fabrieken en groot voor water, zullen goederen wagens hier nog komen laden en lossen, langs de ver bindingslijn met het hoofdstation. Maar het personen- en stukgoederenvervoer op de ly'n naar Hoofddorp zal geheel worden op geheven. Voor de laatste maal heeft heden het speelgoed-treintje door de weilanden gerold. Het „ping-ping" van het locomo tiefje dat altijd zoo tevreden-slaperig over de weiden klonk en de boeren van het Lageland tot horloge diende, heeft opge houden te kloppenDe laatste „ping" was als een droeve snik Drie- en twintig jaar geleden werd de langverbeide spoorlijn met groot gerucht geopend. Na een sleepende ziekte van jaren en jaren heeft het treintje heden pinge lend den geest gegeven geofferd aan de bezuiniging. Nederl. Reisver. Afd. Leiden De Afd. Leiden der Nederl. Reisver. zal op 13 Jan. a.s. haar 25-jarig bestaan vie ren, waaraan eenige feesten zullen zijn bonden. Op Zondag 12 Jan. zal in „In den Ver gulden Turk" door het bestuur een recep tie worden gehouden, terwijl op Maandag 13 Jan. een feestavond zal plaats hebben in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal. De Afd. werd opgericht Januari 1911. Als voorz. werd toen gekozen de heer G. v. d. Klauw, terwijl als secretaris optrad de heer N. de Bink. In 1917 werd voorzitter de heer A. Barthen, in 1921 de heer F. N. Schaap, in 1922 de heer W. Dirkse en van af 1923 tot heden is de heer J. F. Harde- weg voorzitter. Men schrijft ons: Op de Breestraat van middag tusschen 1 en 1.10. Er loopen in den regen heel weinig menschen. Een enkele slechts. Een politie-agent komt aan en ziet twee fietsen gedeponeerd voor de Leeszaal. Hij blijft wachten op de eerste misdadigster (een jong meisje), tegen wie proces-ver baal wordt opgemaakt; op den tweeden (een jongen man), tegen wien ook onver biddelijk wordt opgetreden. De politie-man wandelt verder, doch keert spoedig op zijn schreden terug naar de plek van de mis daad. Daar staat weer een fiets! De politie agent wacht. Nu komt weer een jonge man naar buiten, en.... deze wordt vrijgelaten met een waarschuwing. Deze boft. Waar om? Wij kunnen niet in het hart van den politieman kijken. Maar wij vinden be langrijker de vraag: waarvoor boften die anderen niet? HOE WORDT HET WEER? REGENBUIEN.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2