i f^o%w! VIJFDE BLAD. - PAG. 18 r TBo gen be eenige molken bie in f' poorHopboemen w TDotien pan genof I v oan Doume Egberfö f akak 'xün 'I' n \mA7SZ \,,ii DINSDAG 31 DECEMBER 1935 GEMENGDE BERICHTEN TRAGISCH. Een zware slag heeft de familie Hoyng In de van Swietenstraat te Gouda getrof fen. Het 1 1/2-jarig zoontje had een noot in de luchtpijp gekregen en was in ver band daarmede in het Academisch zieken huis te Leiden opgenomen. Tijdens een be zoek aan zijn kind is, zooals wij reeds heb ben medegedeeld, de vader tengevolge van een hartaandoening plotseling overleden. Thans is het jongetje ook gestorven ONTPLOFFING IN EEN GARAGE Een persoon gewond In de garage van de Damster Automo biel Maatschappij te Appingedam heeft door het uit elkaar springen van een kachel een ontploffing plaats gevonden, welke werd gevolgd door brand. Even la ter volgden nog enkele explosies. Door den verstikkenden rook werd het blus- schingswerk ernstig belemmerd. De garage is gedeeltelijk uitgebrand. Bij de ontplof fing werd de adjunct-directeur van de D. A. M., de heer S. H. Elssema, ernstig aan de beenen gewond. BRAND IN EN FABRIEK VAN CLUBFAUTEUILS Het magazijn door het vuur vernield Gistermiddag te omstreeks drie uur is door nu toe onopgehelderde oorzaak brand ontstaan in het magazijn van de Venlosche Clubfauteuil-fabriek aan den Urbanusweg te Venlo. Toen de brand door de arbeiders ontdekt werd, waren reeds groote voor raden opvulmateriaal door de vlammen verteerd. Het vuur woedde toen al zoo he vig, dat de pogingen van het personeel om met bluschapparaten den brand te dooven, geen succes opleverden. De Venlosche brandweer is er echter met veel moeite, na tot laat in den avond aan het werk te zijn geweest, in geslaagd, te voorkomen, dat dé brand naar andere gedeelten van het fabriekscomplex oversloeg, zoodat al leen het magazijn met inhoud door het vuur is verwoest. De aangerichte schade, welke vrij groot is, wordt door verzekering gedekt. BRAND TE UTRECHT In de Obrechtstraat te Utrecht heeft gis termiddag een binnenbrand gewoed, die de tweede verdieping van dit huis, dat door twee gezinnen bewoond wordt, in de asch heeft gelegd. x Het bovenste gedeelte van dit huis werd bewoond door de familie van B. De man had een kast opgeruimd en daarbij een pijp gerookt. Eenige vonken schijnen op de kleeren terecht te zijn gekomen en op deze wijze den brand veroorzaakt te heb ben. Na een half uur was de brand bedwon gen. De geheele tweede verdieping was toen uitgebrand, terwijl de lager gelegen verdiepingen zeer veel van waterschade te lijden hebben gehad, zoodat de bewoners het huis moesten verlaten. De heer Van B. heeft nog getracht een en ander uit den inboedel te redden, maar de zware rookontwikkeling belemmerde hem daarin en toen hij op straat terug kwam, viel hij bewusteloos neer. Verzekering dekt de schade. BRAND TE DONGEN. Gisteravond omstreeks zeven uur is brand uitgebroken in de boerderij van de wed. Stadhouders te Dongen in de Groen straat. Het vuur greep zeer snel om zich heen, en het met een rieten dak bedekte gebouw was spoedig een prooi der vlam men. Daar de boerderij ongeveer 'n kwar tier gaans uit de bebouwde kom is gele gen, kon de gemeentelijke brandweer bij aankomst weinig meer uitrichten. De mo torbrandspuit moest zich dan ook alleen bezig houden met het beschermen der om liggende gebouwen. Er is niets gered. Ver zekering dekt de schade. BRAND IN DE LADING VAN DE „TARAKAN" Op weg naar Batavia bij Ouessant ontdekt De gezagvoerder van 't Zaterdagochtend j.l. van Amsterdam naar Batavia vertrok ken motor-vrachtschip „Tarakan" der Stoomvaart Maatschappij „Nederland" heeft aan de Maatschappij bericht dat ter hoogte van Ouessant brand in de lading is ontdekt en dat het schip thans op weg is naar Ply mouth. BLOEDDORSTIGE HONDEN In het laatst van de vorige week werd rs nachts door voorbijgangers bemerkt, dat honden een aantal schapen op een wei land te Kethel achterna zaten. Uit een on derzoek is gebleken, dat twee schapen wa ren doodgebeten en niet minder dan 11 schapen in de sloot zaten en deerlijk ge havend en gewond waren. De dieren be hoorden toe aan den heer W. uit Vlaardin- gen-Ambacht. Zondagnacht is er weer een achttal scha pen van den veehouder D. v. d. Eik te Kethel, doodgebeten. Het is de politie ge lukt de wilde honden op te sporen. Een hond bleek afkomstig uit Schiedam, ter wijl ook een hond van den veehouder A. K. eveneens aan deze jacht bleek te heb ben deelgenomen. LICHTGELOOVIGE GELDSCHIETERS GEDUPEERD. Enkele dagen geleden hebben wij ge meld, dat te Arnhem wegens oplichting zijn opgesloten G. O. uit Wageningen en mej. H. de O. uit Arnhem. Omtrent deze vrij duistere en ingewik kelde zaak verneemt de „Msb." nog het volgende: O., wiens eigenlijk beroep ar beider is, dreef de laatste jaren in com pagnonschap met zekeren R. een beschei den handel in aardappelen. In het begin van 1934 vertelde hij op een goeden dag aan R., dat hij een erfenis te wachten had van zijn grootmoeder in Amsterdam. Deze had een bedrag van enkele duizenden gul dens op hem vastgezet en dit bedrag by een notaris gedeponeerd. Zijn grootmoeder had geen bezwaar, dat dit geld reeds bij haar leven aan haar kleinzoon zou wor den uitgekeerd, waartegen de notaris even wel zich verzette. Nu wilde O. zich langs gerechtelyken weg in het bezit van het hem komende geld stellen om het dan in de aardappelzaak te steken. R. had daar wel ooren naar en was dan ook bereid de eerste onkosten om het proces tegen den onwilligen notaris te beginnen, voor te schieten. Dit was een bedrag van 16, waarmede O. zijn actie begon. Er werden eenige stukken op zegel gefabriceerd, met welke taak mej. de O. zich belastte. Deze stukken heetten afkomstig te zijn van ver schillende hooggeplaatste personen in Gel derland, wier (valsche) onderteekeningen er dan ook op voorkwamen, wat bij R. el- ken twijfel wegnam. Toen de uitbetaling minder vlot verliep, vertelde O., dat eeni ge papieren valsch zouden zijn, waarvoor nieuwe stukken moesten worden opge maakt. De kosten waren voor R., die zoo lang betaalde, dat hij alles wat hij bezat en bijeen kon brengen aan O. had afgedra gen. Intusschen was O. een nieuw fortuin ten deel gevallen. Hij had vroeger in Eindho ven gewerkt, en nu was daar zijn vroegere hospita overleden, en had hem haar ge heele, zeer-aanzienlijke bezit vermaakt. Te zamen met de erfenis uit Amsterdam, was het kapitaal, dat aan O. binnen niet te lan gen tijd moest worden uitgekeerd eenige tonnen groot. De te vervullen formalitei ten vorderden echter veel geld en R. moest er op uit, teneinde eenige geldschieters te vinden, die bereid zouden zijn voorschot ten te verstrekken, welke met ruime winst zouden- worden terugbetaald, zoodra de zaak haar beslag had. Hoe ongelooflijk het moge klinken, R. vond die. Een kapitaal, dat de 10.000 verre overschrijdt wist hij bijeen te brengen, hetwelk door O. en zijn vriendin dankbaar aanvaard werd. De vele gezegelde papieren met de klinkende namen overtuigden de geldschieters, dat de zaak volkomen safe was. Eindelijk zou dan de uitbetaling van het kapitaal uit Eindhoven plaats hebben en wel op 26 November j.l. in een hotel te Amsterdam. R. was tijdig op de afgespro ken plaats in gezelschap van een gemach tigde van een der geldschieters, die daar zijn aandeel in ontvangst moest nemen. Beiden wachtten den geheel en dag ver geefs. Eindelijk werden zij des avonds om 8 uur opgebeld, uit Nijmegen. De man aan de telefoon (een zeer bekend hooggeplaatst persoon, die het echter niet was), deelde hun mede, dat men op weg van Eindhoven naarAmsterdam, te Nijmegen een defect aan de auto had gekregen en moest wach ten tot dit hersteld was. Het zou wel mid dernacht worden! de twee mannen wacht ten geduldig, maar niemand verscheen. Zij overnachtten in het hotel, maar toen ook den volgenden dag niemand kwam opda gen, kreeg R. eindelijk argwaan en begaf hij zich naar Arnhem naar het paleis van justitie. Hier kreeg hij den raad spoedig bij de politie aangifte van het voorgeval lene te doen, aan welken raad hij gevolg gaf. Aldus kwam de zaak aan het rollen en konden O. en mej. de O. te Arnhem worden aangehouden. Van het vele geld, dat in deze twee jaar door hun handen is gegaan, bleef geen cent over. Beiden heb ben volledig bekend. BERLIJNSCHE OPLICHTERS GEARRESTEERD Sinds den 20sten December waren in Kerkrade bij den winkelier S. in pension twee Duitschers. Ze hadden geen geld, doch hun in den Haag wonende tante, die voor het oogenblik tot uiterlijk einde der maand in Zwitserland vertoefde, zoo wel voor het geld zorgen. In den loop der vorige week vertelden ze meermalen, dat ze in correspondentie met tante waren getreden en telegrammen hadden gewisseld. Voor rekening van de tante kochten ze tevens voor 2 gulden si garetten. Zaterdagavond kwam een der Duitschers thuis met de boodschap, dat voor zijn ka meraad op het postkantoor een telegram lag, dat hij persoonlijk moest komen af halen. Beiden verlieten daarop de woning, doch spoedig bemerkte de familie S. dat een portemonnaie met 22 gulden verdwe nen was. S., zijn vrouw en zoon reden daarop per auto naar Heerlen, vermoedende, dat de Duitschers met de electrische tram waren vertrokken. Onderweg zagen ze hun kost gangers in de tram zitten. Toen deze in Heerlen de tram hadden verlaten, werden ze hun spoor bijster. Het drietal begaf zich echter naar het station en in de wachtka mer zaten de Duitschers te wachten op den trein, die hen naar Den Haag zou brengen, met reeds gekochte kaartjes in den zak. De gewaarschuwde politie heeft beiden gearresteerd en nog denzelfden avond ter beschikking gesteld van den Commissaris van politie in Kerkrade. De heeren waren nog in het bezit van 16 gulden, papieren hadden ze niet. Het waren de 28-jarige P. S. en de 25- jarige J. R., beiden afkomstig uit Berlijn. Het duo wordt heden ter beschikking van de justitie in Maastricht gesteld. DE LEIDSCHE COURANT EEN BRIEVENBUS MET DUBBELEN BODEM. Merkwaardige fabrieksfout. Op het postkantoor te Enschedé stond men dezer dagen voor een raadsel, welks oplossing leidde tot een schokkende ont dekking. Een postbeambte had juist de brievenbuis in de groote hal van het post kantoor geledigd toen er nog een dame aankwam, die een brief in ^de bus gooide. De besteller opende de schuifdeur in de bus aan de binnenzijde om ook dezen brief nog mee te nemen, meldt de „Tel." Maar tot zyn groote verbazing was er geen spoor van een brief te bekennen: de kast was nog geheel leeg! Om dit raadsel op te lossen, werd de brievenbus in de groote hal van het post- onderworpen, met het resultaat, dat nog ruim 100 „verdwenen brieven" ontdekt werden. Een verder onderzoek bracht aan het licht, dat de bewuste brievenbus van binnen bekleed was met blik. Aan de ach terzijde was de schuifdeur ook met dezen blikwand bekleed, maar bovenaan was de ruimte tusschen dezen blikwand en het paneel van de deur niet aangevuld, waar door een 5 c.m. breede gleuf ontstond. Werd een brief nu met groote kracht in de bus gegooid, dan was het mogelijk, dat deze tusschen den blikwand en het paneel schoot en op de sponning van de schuifdeur viel. Werd de schuifdeur hierna geopend, dan gingen de brieven met de deur mee naar buiten en waren onzichtbaar voor den beambte. Ruim honderd brieven en brief kaarten zijn op die manier spoorloos ver dwenen. De oudste dateeren van Augustus 1933, toen de bus bij de verbouwing van het postkantoor aangebracht werd. Er was nog wel ruimte voor 10 jaar en alleen het ■toeval heeft tot de ontdekking geleid. Met een begeleidenden brief van den directeur van het postkantoor zijn de brieven nu aan de geadresseerden doorgezonden, terwijl ook de afzenders van de oorzaak der ver traging op de hoogte zijn gesteld. De directeur heeft onmiddellijk den hoofdinspecteur van het gebeurde op de hoogte gesteld. Deze deelde mede, dat een i dergelijke constructiefout elders niet voor komt. MARGARINEFABRIEK OP ZOLDER Door de gemeentepolitie te Groningen is proces-verbaald opgemaakt tegen den ar beider W. de J., wonende in de Groote Appelstraat aldaar, die op den zolder van zijn woning margarine fabriceerde, zonder dat hij daartoe gerechtigd was. Twee emmers met grondstoffen en een aantal pakjes, elk inhoudende een half k.g. margarine, werden in beslag genomen. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. St. Elisabethvereeniging. Tot Presi dente dezer charitatieve vereeniging is ge kozen mevrouw Freeriks-van der Veld. Mevr. Freeriks heeft reeds als lid der or ganisatie een rijken staat van dienst: 15 jaar reeds wijdde zij hare moederlijke zor gen aan dit verheven doel. Geruimen tijd fungeerde zij als vice-presidente, daar de presidente, mevrouw Jonkheer-Oostdam reeds langen tijd ernstig ziek was en in middels helaas overleed. Wij vertrouwen ten volle, dat de vereeniging onder de be proefde en krachtige leiding der nieuwe voorzitster nog heel veel voor de noodlij denden zal doen. „Theorie en Practijk". Gisteravond hield deze vereeniging, bestaande uit oud- leerlingen der Rijkstuinbouwschool voor de Bloembollenstreek te Lisse, een openbare vergadering in Hotel Sistermans, die zeer druk bezocht was. Onder de aanwezigen waren o.m. de heer Volkersz. dir. der school, afgevaardigden van de „Hobaho", veiling „Hillegom" enz. In zijn openingswoord hield de heer H. Hylkema een kort „in me- moriam" voor het kortelings overleden lid Cor van Zijverden. De heer W. J. Stofmeel, technisch ambte naar bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Hillegom, hield een interessante causerie over het onderwerp: „Het werk van den Plantenziekentkundigen Dienst nader toe gelicht". Uitvoerig ging spr. het ontstaan en den groei van den dienst na: opgericht in 1899 bedroeg het aantal ambtenaren in 1909 slechts 2, nu, in 1935 bedraagt dit aantal 10 technische ambtenaren, 37 controleurs, 10 idem in tijdelijken dienst en ongeveer 140 plaatselijke controleurs. In den breede besprak hy de groote voordeelen der gehouden inspectiën, omdat daardoor de goede naam der Rollandsche bloembollen in het buitenland hooggehou den wordt. Uit zijn rijke praktijkervaring deelde de heer Stofmeel vele interessante voorvallen mede tijdens zyn werkzaamhe den. Narcissen (aaltjes), Hyacinthen (Geel ziek), Tulpen (Botrytis), Gladiolen (bolrot en schurft) enz. passeerden de revue, zoo wel te velde als in de schuin:. Verder wer den nog besproken diverse bestrijdingsmid delen, het voeren van onderhandelingen en besprekingen met buitenlandsche instanties inzake belemmerende export-bepalingen, de wettelijke bepalingen over aardappel- wratziekte en den Coloradokever. Verschillende vragen, het vak betreffen de, werden beantwoord; de samenwerking en medewerking der exporteurs met den dienst is uitstekend. Na de pauze had een film vertoon ing plaats van een collectie opnamen uit het bloembollenibedrijf, opgenomen en toege licht door den heer L. Blok te Lisse, welke vertoon in g uitstekend mag worden genoemd en die dan ook buitengewoon in den smaak viel. HAARLEMMERMEER. Geboren: Adriana Clasina d. van J. C. Barendssen en C. A. Uljee. Theodora Jo hanna Elisabeth Agnes d. van F. A. M. A. Aalbers en E. M. van Veen. Gerdina d. van J. den Dekker en T. van der Vliet. Antonia Gijsberta Anna d. van P. Tih- rners en G. M. Hoogervorst. Izak Evert Gerard, z. van P. Koole en E. Vromans. Louisa Maria d. van P. J. Winter en D. A. Sohefferlie. Petrus Franciscus Johannes z. van A. P. Everaardt en J. C. Bogers. Johanna Clasina d. van S. J. v. d. Tonne- kreek en C. C. Schipper. Anton z. van N. G. Brij ij nis en H. van Elderen. Jacoba Johanna d. van H. van Egmond en E. Mo- leman. Gehuwd: Lucas Koning, wed. 44 j. en Elisabeth v. d. Bovenkamp 27 j. Johan nes M. Gerritse 25 j. en Antje Dekker 22 j. Overleden: Baukje 2 j., d. van J. Pul- trum en B. van den Burg. Theodorus Dijt 69 j., geh. met C. C. van Warmerdam. Wouter Timmer 75 j., geh. met K. Spaargaren. Jeneke Johanna Boll 87 j., wed. van A. de Hoog. Johanna Petronel- la Steur 62 j., geh. met H. P. Balm. Wilhelmus van Miltenburg 87 j., wed. van C. Broekman. Wilhelmus Lucas Bartels 80 j., wed. van C. Trust. Hendrik van Roosmalen 76 j., wed. van D. Kasen. SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Gistermiddag kwam de Gemeenteraad voor het laatst van het jaar bijeen, onder voorzitterschap van Burgemeester Gouver neur, aanwezig alle leden. Terstond na opening der vergadering gaat de Raad over in besloten zitting. Na eindiging der besloten zitting wordt over gegaan tot afwerking der agenda. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van de plaatselijke artsen, waar bij zij mededeelen, met de regeling ontwor pen door de Gemeente, accoord kunnen gaan, behoudens het uitbreken van epide- miën, alsdan zal voor inentingen een extra üitkeering moeten worden gedaan. Punt 3: Comptabiliteitsbesluit begrooting 1935 deelt de voorzitter mede, dat, wanneer blijkt, dat het Rijk van enkele belastingen aan de Gemeente geen üitkeering heeft ge daan, en de Gemeente deze bronnen niet kon missen, getracht kan worden een extra- belastinguitkeering te verkrijgen. Door de oontrole van het Departement voor Sociale Zaken zijn verschillende steuntrekkend en van den Rijkssteun naar de Gemeentesteun overgebracht. Hierdoor wordt over een steunbedrag van 8000 geen subsidie van het Rijk ontvangen. Voor deze en andere posten zal dekking moeten worden gezocht. De extra-belastingbijdrage zal tot een be drag van ƒ21.000 worden aangevraagd, ter wijl deze post als sluitpost is te beschou wen. Gelijktijdig deelt de voorzitter mede, dat het gelukt is 5 personen opnieuw in de Rijkssteun te plaatsen. Door de belasting inspectie te Leiden kunnen nog geen bedra gen voor de extra belasting ^bijdrage wor den genoemd. Op voorstel van wethouder Warnaar wordt besloten de zaak echter ter stond aanhangig te maken in den Haag. Bij punt 3: Reclames wegenbelasting blijkt, dat een groot aantal inwoners be zwaren hebben tegen hun opgelegden aan slag. Enkele meenen onmachtig te zijn, an deren meenen, dat de slechte voetpaden langs hun eigendommen grond bezwaar vormen, één vindt de termijnen van in vordering tekort, terwijl één mededeelt, dat zijn bezittingen geen uitpaden hebben op Sassenheimsche wegen. Alleen de laatste zag zijn verzoek om ontheffing ingewilligd. In verband met enkele reclames wijst de heer Vogelaar op den slechten toestand van de voetpaden aan de Teylingerlaan en Kerklaan. De Burgemeester belooft deze zaak opnieuw met den gemeente-opzichter te zullen bespreken. Besloten wordt, dat het feit, dat men niet is aangeslagen in de Inkomstenbelasting geen grond is voor ontheffing van de We genbelasting. Met de invordering zal groo te soepelheid worden toegepast. Punt 4 der agenda: Bezoldiging gemeen- tepersoneel maakt de tongen las. De Bur gemeester begint als hoofd der politie het politie-personeel lof toe te zwaaien, en wijst er op, dat de salarissen de laatste jaren reeds aanzienlijk zijn verlaagd. Besloten Wordt het salaris van den Inspecteur te handhaven op ƒ2340.en dat der agenten op 1800.De kindertoeslag wordt uitge keerd vanaf het derde kind, en niet, zooals enkele leden wilden, vanaf het eerste kind. Bij aanstelling van nieuw personeel zal het aanvangsalaris lager worden gesteld. De gaslevering; contract met Leiden opgezegd. Over punt 5: „Gasaangelegenheden" bly'kt in de beslaten vergadering reeds breedvoerig gesproken te zijn. Besloten is het contract met de Stedelijke Lichtfabrie ken te Leiden op te zeggen tegen 31 De cember 1936 (er moet een opzeggingster mijn van een jaar in acht Worden genomen). Bedoeld contract werd aangegaan op 27 Juni 1906 en gewijzigd d.d. 31 December 1926. Het Gemeentebestuur heeft thans een beteren weg gevonden voor de levering van gas. Besloten wordt een nieuw contract aan te gaan met de gemeente Lisse, waar bij de fabricage-kostprijs als basis zal wor den aangenomen. Bij de rondvraag wijst de heer Schrama erop, dat aan steuntrekkenden een Kerst- gave is verstrekt; de allerarmsten in de gemeente, die echter geen steun trekken, ontvingen niets. De heer Vogelaar merkt op, dat bedoelde üitkeering het vorig jaar wel heeft plaats gehad. Weth. Warnaar stelt zich op het stand punt, dat een dergelijke üitkeering in strijd zou zijn met zijn verantwoordelijkheidsge voel; de berooide financiën laten het niet toe. Bovendien ligt het op het terrein der Kerkelijke Armbesturen. Er zijn armbestu ren, die deze extra-uitkeering verzorgen, maar dan niet uit de Gemeentekas. De heer Schrama wijst er op, dat het R.K. arm bestuur totaal onmachtig is. Hierop is reeds herhaald gewezen en het spijt spreker, dat dit nu nog eens weer moet worden gezegd. Weth. Warnaar zal zich niet tegen een üit keering verzetten, indien deze het vorig jaar ook heeft plaats gehad, hij is echter te gen uitbreiding der uitgaven. Op voorstel van den heer van Zonneveld wordt beslo ten, deze zaak over te laten aan het beleid van B. en W. De heer van Breda meent, dat B. en W. bij het uitkeeren van de Kerstgave meer hebben gehandeld naar den letter dan naar den geest van de wet. Personen, die in de werkverschaffing werkten hebben geen Kerstgave ontvangen. De heer Vogelaar vraagt hoe het gaat nu de Commissie van Advies voor de steun regeling practisch is opgeheven. Vorige week waren nagenoeg alle steunbedragen verkeerd uitgerekend. De Burgemeester antwoordt, dat de uit voerder zich stipt aan de voorschriften heeft te houden, bij fouten kan men zich beroepen op B. en W.. Weth. Warnaar zet nog uiteen, dat B. en W. het orgaan zijn voor de steun üitkeering. Wanneer het aan anderen wordt opgedragen zetten deze zich op den stoel van B. en W. Aan het adres van den heer v. Breda deelt de voorzitter nog mede, dat er 5 personen in de werkverschaffing werkten. Deze 5 per sonen zouden aan steun plus Kerstgaven minder hebben ontvangen, dan zij nu ver diend hebben. Het is bovendien het stand punt van den Minister, dat aan degenen, die in de werkverschaffing werkten, geen Kerstgave wordt gegeven. Hierop ging de Raad opnieuw over in be sloten zitting.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 18