HET VADERLAND IN 1935 DINSDAG 31 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Het schip van Staat in straffe hand - Een jaar van omvangrijke wetgeving en crisis-zorg - Kabinetscrisis en verkiezingen - Uitvoering van grootsche werken - Luchtvaartrampen - Diepbetreurde dooden. Polen verloor op 12 Mei z'n vroegeren dicitator, maarschalk Jozef Pilsoedski, de „leeuw van Wilna", de man, die in de laat- PILSOEDSKI ste jaren achter de schermen de Poolsche politiek beheerschte. Spanje bleef ook dit jaar sukkelen met z'n regeeringen en heeft na de verdrijving van het koningschap nog steeds zijn inner lijk evenwicht niet teruggevonden. In Portugal brak in September een op stand uit, welke evenwel mislukte. Rusland heeft dit jaar vooral van zich laten spreken door gebeurtenissen op lucht vaartgebied. 18 Mei stortte het grootste vliegtuig ter wereld de „Maxim Gorki" neer boven het vliegveld Moskou, wat aan 47 inzittenden het leven kostte, Voorts zette Rusland onvermoeid zijn onderzoe kingen in de stratosfeer voort. AMERIKA. De regeering der Vereenigde Staten worstelde dit jaar voort met diverse expe rimenten om de welvaart te herstellen, waarbij zij groote last ondervond van de gerechtelijke uitspraken, welke de z.g. N.R.A. codes in strijd verklaarden met de grondwet, Roosevelt voerde een groot so ciaal program in, dat o.a. voorziet in werk- loozenondersteuning en werkverschaffing op groote schaal. Voor het heele program werd een crediet uitgetrokken van 100 mil- lioen dollar. Op 14 Febr. veroordeelde de juryrecht bank te Flemington Hauptmann ter dood wegens moord op de baby van kol. Lind bergh. De ontvoering en de moord ge schiedden in Maart 1932 en nog is dit pro ces niet ten einde, want de uitvoering van de doodstraf heeft nog niet plaats gehad. Een andere geruchtmakende zaak was de aanslag op den „dictator" van Louisiana Huey Long, die geweldig populair was, omdat hjj den menschen koeien met gou den horens beloofde. Daar komt nu niets van, want Long stierf aan de gevolgen. Mexico zette ijverig de vervolging der Katholieke Kerk voort. Katholieke boeken en tijdschriften werden verboden, pries- I sters gevangen genomen enz. In Zuid-Amerika is er eindelijk vrede ge komen tusscnen Bolivia en Para guay. Op 14 Juni zijn de vijandelijkhe den gestaakt Inmiddels zijn de ex-vijan den het nog steeds niet eens geworden over de vredesvoorwaarden, waarover te Buenos Aires wordt onderhandeld. Brazilië heeft een gevaarlijke com munistische opstand in het Noorden moe ten onderdrukken, welke op 26 Nov. uit brak. AZIë. Japan beëindigde in Maart zijn lidmaat schap van den Volkenbond, maar weigerde zijn Volkenbondsmandaat over de Zuidzee- ellanden op te geven, omdat zij een sleu telpositie vormen voor de Japansche ver dediging ter zee. Wat Japan eenmaal vast heeft, laat het niet meer los. Het wil in tegendeel hoe langer hoe meer hebben, hetgeen blijkt uit de penetratie in Noord- China. Daar het de gewoonte is, dat er zoo nu en dan een flinke aardbeving in Japan is, heeft dit land ook dit jaar met deze tradi tie niet willen breken en heeft in April een zware aardbeving op Formosa circa 3000 dooden geëischt. Ook Beloetsjistan in Britsch-Indië is ein de Mei door een aardbevingsramp geteis terd. De stad Quetta werd daarbij totaal verwoest en niet minder dan circa 56.000 menschlevens vielen eraan ten offer. Het kamt in Azië niet zoozeer op aan. In Juli en Augustus is China bezocht door groote overstroomingen, waarbij meer dan 100.000 Chineezen verdronken. Vermelden wij tenslotte nog het niet al- led aagsche feit, dat koning Prajadhipok van Siarn in Maart afstand deed van zijn troon, omdat hij er schoon genoeg van had en liever in Engeland van zijn rente ging leven. Hij werd opgevolgd door zijn 9-ja rigen zoon. AUSTRALIë. Australië, het eindpunt van onze vlucht om de wereld, is, zooals gewoonlijk, het rustigste van alle werelddeelen geweest. Speciaal Nederland werd dit jaar nog eens aan zijn bestaan herinnerd door de over komst van Albury's burgervader, bekend en populair om zijn hulp aan de Uiver- bernanning, welke goede baas zich hier in Holland op allergenoegelijkste wijze liet befuiven. Overigens is dit land een geliefkoosd einddoel voor record-vliegers. Een van hen, de bekende Australische vlieger Kingsford Smith is in November op een dergelijke recordvlucht in de Golf van Bengalen verongelukt, althans dat mag men na zoolang vergeefs zoeken nu wel veilig aannemen. En hiermee is wederom een jaar vol ge beurtenissen afgesloten. Veel moest on vermeld blijven, maar uit deze globale rondvlucht blijkt toch wel, dat wij van het jaar 1935 met een zucht afscheid mogen nemen. Jammer, dat wij ook met een zwaar hart het nieuwe jaar tegemoet moe ten gaan- De kaartlegsters en koffiekijksters uitge zonderd, is het aan geen sterveling ver gund de toekomst te doorvorschen. En dat is maar gelukkig ook. Het nieuwe jaar ligt voor ons als een gesloten boek, versch van de pers, en iedere bladzijde, welke wij zullen opensnijden zal verrassingen of te leurstellingen bieden, en God alleen weet, of wij dit boek wel tot de laatste van zijn 366 bladzijden zullen uitlezen.... De Nederlandsche roman, welke in 1935 werd uitgegeven, heeft geen opwekkende lectuur opgeleverd. Zelfs geen „happy end". De toestand des Rijks, om in sap pige troonrede-stijl te spreken, baart nog steeds de grootste zorg en de „ongunst der tijden" drukt zwaar op de bevolking. Het is overbodig op Oudejaar deze „on gunst der tijden" nog aan te dikken, want vele onzer landgenooten hebben het zoo zwaar te verantwoorden gehad, dat „on gunst der tijden" een veel te kalm woord is om al hun ellende en narigheid weer te geven. Tet heir van werkloozen groeide nog steeds aan, en voor ieder, die dit ge tal kwam vergrooten, is 1935 een ramp jaar geworden. De tuinders hebben nau welijks het droge brood verdient en by de boeren is het, om een boeren-uitdrukking te gebruiken, meer koud dan goud. De in- dustrieele ondernemingen hebben het taai en roeien met alle macht om den kop bo ven water te houden. Er gaat één klaag toon op uit het geheele land en de Regee ring hoewel steunend waar eenigszins mogelijk kan niet anders dan de bevol king vermanen tot „rust, zelfbeheersching en vastberadenheid". Het moet voor geheel Nederland een stevig hou-vast zijn, dat tenminste de regeering den moed niet heeft verloren, en, ondanks de vaak redelooze critiek, op haar beleid uitgeoefend, de toe stand van het land geenszins reddeloos acht. Een schip met 8 millioen passagiers aan boord door de branding van de crisis te sturen, vereischt van de kapitein en zijn staf op de eerste plaats „rust, zelfbeheer- sching en vastberadenheid", en het is mis dadig op een schip in nood de passagiers en het scheepsvolk tegen het commando op te ruien. MGR. J. D. J. AENGENENT. t Met vaste hand aan het roer. De Regeering neemt de middelen, welke zij voor de goede koers van het Schip van Staat noodzakelijk acht waarbij niet uit het oog verloren mag worden, dat de welvaart in ons land niet terug zal kee- ren vóór de andere landen hun boycot manieren zullen prijsgeven. Dat dit in de toekomst zal gebeuren, is onze eenige hoop. En ook de Regeering heeft die hoop nog niet verloren. Het eenige, wat het Landbestuur kan uit richten, is het land voor een volledige in storting te behoeden. In afwijking van ve ler inzioht, meent de Regeering, dat de gouden standaard onwrikbaar dient te worden gehandhaafd, welke meening zij in afgeloopen jaar niet onder stoelen op ban ken heeft gestoken! Tweemaal werd het disconto verhoogd in April en in Juli ter verdediging van de gulden. Minister Steenberghe viel als „martelaar" voor de devaluatie-gedachte. De aanpassing werd voortgezet met het groote „Bezuinigingsontwerp", dat, nadat eenige bijzondere punten er uit waren ge licht, door de Staten-Generaal werd aan vaard. Het Bezuinigingsontwerp was de direc te aanleiding tot de Kabinets-crisis van 26 Juli, welke op 31 Juli weer was opge lost" met de terugkeer van een „nieuw" Ministerie Colijn. Deze Kabinetscrisis was een incident, dat MINISTER STEENBERGHE KWAM, ZAG ENGING HEEN. in het karakter van het Regeeringsbeleid weinig verandering heeft gebracht. De samenwerking tusschen Kabinet en Kamer dreigde opnieuw verstoord te wor den bij de behandeling der Onderwijs-be- zuinigirug. De Regeering heeft eefn bot sing weten te vermijden. Onaangename verrassingen in het nog gesloten boek van 1935 zijn niet onmogelijk. De waarde van het parlement. De werkelijke waarde va'n de Volks vertegenwoordiging is dit jaar herhaalde lijk gebleken. Op de eerste plaats door haar, met succes bekroond, verzet tegen niet gerechtvaardigde bezuinigingen, als de hei-berekening der pensioenen en de ver laging der uitkeering van ziektegelden en tegen een verhooging van de omzetbelas ting. welke reeds zoo zwaar op het be drijfsleven rust. Op de tweede plaats door haar ongezouten critiek op verschillende crisis-instellingen, waardoor veel schoon- gebezemd werd, wat anders, bij een dicta tuur, met de „mantel der liefde" zou zijn bedekt of nooit aan het daglicht zou zyn gekomen. Vruchten van wetgevenden arbeid. De voornaamste vruchten van de wet gevende arbeid der- Volksvertegenwoordi ging waren de wet tot algemeen bindend en onverbindend-verklaring van onderne mers-overeenkomsten (de eerste stap op den weg naar een corporatieve ordening!), een wijziging van de Kieswet, de Onteige ningswet, de Tariefwet (verhooging in voerrechten), Transfer-overeenkomst met Duitschland, oprichting van een Nederland sche Omroep- en Zender-Maatschappij, wet op het uitvaardigen van uitvoerverboden, wet tot regeling van uitverkoopen en op ruimingen, regeling van afbetaling, de Sanctie-wet (in verband met de oorlog in Abessynië), wet tot het tegengaan van cu mulatie, nieuwe Warenwet, bijzondere maatregelen ter voorkoming van onrede lijke terugvordering van hypotheken, de onderwijs,bezuiniging, verhooging van eenige belastingen en verlaging van andere (o.a. grondbelasting). Van de andere regelingen, die bij wet of bij Kon. Besluit werden ingevoerd noe men wij de regeeringscirculaire, waarbij „ruimer armslag" werd gegeven aan de particuliere liefdadigheid, een lange lita nie van „teeltplannen" en crisis-beschik kingen, het tegengaan van niet-noodzake- lijke executies van landelijke eigendom, het tegengaan van de arbeid van vreemde lingen in bedrijven en in het huishouden, beschikbaarstelling boomkweekers-produc ten, het streven naar lager woninghuren door verlaging van de rentevoet der Rijks voorschotten, bijslagregeling voor arbeiders in land- en tuinbouwbedrijven, heffing van een hooger invoerrecht op benzine met als gevolg vrij verkeer over de rivierbruggen, verhooging van den tuinbouwsteun, wets ontwerp tot invoering van den Midden- Europeeschen tyd (dat door de Eerste Ka mer werd verworpen), instelling van een commissie voor het vraagstuk der jeugd werkloosheid, gevolgd door circulaires aan de gemeentebesturen en van een com missie tot vertegenwoordiging van de Ir. J. A. KALFF t Landibouwcrisiswetgeven, (de met veel ophef aangekondigde Melksteunbeperking werd in de doofpot gestopt), hulp aan de kleine middenstand (door middel van de borgstellingsfondsen) en het voorschrift van witte spatboorden op de fietsen! De Regeering beraamde voorts plannen tot verhindering van te snelle mechanisa tie in de sigarenindustrie, tot voorkoming van particuliere machtsvorming, tot ver sterking van leger en vloot (het Weer- fonds) en tot regeling van de vestiging van nieuwe bedrijven. De Regeering bemoeide zich met de ar beidsconflicten in de sigaren-, de textiel- en de mijn-industrie, bevorderde de oprich ting van economisch-technologische insti tuten (ook in Zuid-Holland) en de tariefs verlaging bij Spoorwegen en Post- en Te legraafdienst. Wegens de onduldbare laster, welke het Nationaal-Socialistische orgaan over de Re geering verkondigde, werd, op verzoek der Regeering, een inval gedaan bij „Volk en Vaderland", nadat vorig jaar de commu nistische „Tribune" op deze wijze ietwat tot bedaren was gebracht. De verkiezingen. De verkiezingen voor Provinciale Sta ten, Eerste Kamer en Gemeenteraden ver liepen zonder noemenswaardige opstoot jes. De R.-K. Staatspartij wist zich daar bij kranig te handhaven. De meer-gegoeden, die voorheen liberaal stemden, en een groote schare ontevredenen, die toezicht op een richtige besteding van de belastinggel den overbodig achten.... stemden natio- naal-socialistisch. Het Kabinet. In de samenstelling van het Kabinet kwam wijziging door den - dood van Minister ir. Kalff, die opgevolgd werd door Minister ir. Van Lidth de Jeude, door de ontslagname van Minister mr. Steenberghe, wiens plaats werd ingenomen door Minisu*' prof. dr. Gelissen, door de ontslagname (wegens zijn overgang tot de Katholieke Kerk) van Mi nister mr. Marchant, wiens ambt thans ver vuld wordt door dr. Slo tem aker de Bruine, die op zijn beurt „Sociale 2aken" aan mr. Slingenberg achterliet. In het „nieuwe" Kabinet-Colijn, dat na het mid-zomer-incident optrad, werd de portefeuille van het nieuw-gevormde Mi nisterie van Landbouw opgedragen aan mr. dr. L. N. Deckers, die onmiddellijk het MGR. SCHIOPPA f vertrouwen van boeren en tuinders ver overde, zooals ook Minister Gelissen als de „vertrouwensman" van de industrieele on dernemingen wordt beschouwd. W erkverschaf f ing. Op groote schaal werd de werkverschaf fing ter hand genomen door de versnel de bruggenbouw over de groote rivieren, door grootschen wegenaanleg, en ontginnin gen, door de inpoldering van het N.-Ooste- lijk gedeelte der Zuiderzee, terwijl de Re geering door financieele medewerking wist te bereiken, dat de tweede „Statendam" in ons land wordt gebouwd. Onze luchtvaart. De luchtvaart heeft een jaar van groote tegenspoed doorgemaakt. Viermaal werd ons land opgeschrikt door een vliegtuig ramp bij de K. L. M., namelijk door het ver ongelukken van de „Leeuwerik", de „Kwik staart", de „Maraboe" en de „Gaai". Tegenover deze luchtvaart-rampen staat als credit-post voor ons prestige ten opzich te van het buitenland de welgeslaagde reis van de onderzeeër K XVIII en de schaak zege van dr. Eu we! De Nederlandsche kerk provincie in 1935. Ook op kerkelijk gebied wisselden gedu rende het afgeloopen jaar vreugde met droefheid af. Het overlijden van onzen goeden en vromen Bisschop, Mgr. J. D. J. Aengenent in de kracht van zijn leven, de ernstige ziekte van den Aartsbisschop en het verscheiden van den Pauselijke Inter nuntius, Mgr. Schioppa, wierpen een scha duw van droefheid over het kerkelijk le ven. Op de bisschoppelijke stoel van Haar lem werd gekozen Mgr. Huibers, als pau selijke internuntius werd gezonden Mgr. Giobbe, terwijl de Aartsbisschop zich bij het besturen van zijn bisdom in de persoon van Mgr. De Jong een coadjutor koos. Tot de vreugdevolle gebeurtenissen op kerkelijk gebied mogen wij rekenen het 10-jarig jubileum van de K. R. O. en de inwijding van de priorij te Egmond, waar mede de kroon werd gezet op het moeizaam werk van de emancipatie der Katholieken m Nederland. Een Nieuwjaarsvertelling door TomPinnart Of Paul het nu geërfd had, of dat het een storing van zijn overigens fijn-ontwikkeld psychisohe mechanisme was.... in ieder geval was het een feit, dat Paul Lent, in zyn beroep een energieke kerel en op het sport veld een voorbeeld voor de jongeren, aan een onoverwinnelijke schuchterheid leed, als het erop aankwam zijn gevoelens in woorden uit té drukken! En als hij een en kele maal eens de stoute schoenen aantrok en het tóch probeerde, dan kon hij, de ge trainde en geharde man, die zich overigens zoo goed in zijn machthad, er zeker van zijn, dat het resultaat bedroevend was en dat hij' zich door een bliksemsnelle wending in het onderwerp zou weten te redden van de marteling om uitgelachen te worden Met Kerstmis had hij besluit genomen: hij zou Marianne, die hij nu reeds jaren lang kende, zéggen, dat hij zielsveel van haar hield en dat'hij het tijdstip thans gunstig achtte, nu hy spoedig tot chef-in genieur bevorderd zou worden, een huwe lijk samen aan te gaan! Hij had hoewel hij heelemaal geen vriend van alcohol was en er bést buiten kon tijdens het Kerst diner bij de familie Holten reeds enkele glazen wijn gedronken om zich zoodoende het noodige „spraakwater" te verschaffen. Maar, dat had allemaal niets geholpen! Zoo gemakkelijk en vlot hij anders met Marian ne op hun gemeenschappelijke wandelingen omging, zoo moeilijk viel het hem thans, nu hij maar enkele woorden te spreken had, de mond open te krijgen. Hij had toen zijn waagstuk tot Nieuwjaar verschoven enwist vooruit, dat het dan evenmin zou gaan! En dat was de oorzaak ervan, dat hij de laatste dagen van het jaar Ijverig wijdde aan ingespannen overpeinzingen naar een uitweg. Een brief zou het eenvoudigste geweest zijn, maar dat kwam hem zoo onmannelijk en belachelijk voor. Doch iets anders viel hem niet in. En tóch wist hij met zekerheid, dat énkele woorden genoeg zouden zijn, om alles in orde te maken; Marianne hield van hem en dat er niemand was, die zij liever had, dan hém, dèt had hy al lang ge merkt! Inmiddels was nu ook de laatste dag van het jaar gekomen en Paul was dien avond, evenals altijd, uitgenoodigd bij de Holtens te komen feestvieren. Half opgewekt, half kniezend, slenterde hij door de straten en trachtte den tijd te dooden want hij was nog een flink uur te vroeg! Hij keek eens voor enkele étalages, zonder de uitge stalde dingen goed op te nemen en voelde zich steeds onbehaaglijker en wanhopiger. Doch opeens viel zijn oog op een voorwerp in de étalage van een der grootste zaken. En tegelijkertijd fluisterde een goede geest hem een denkbeeld in het oor. Een patent idee! Hij herademde, drong zich roor de menschen, stapte den winkel binnen, kocht, betaalde, liet het gekochte inpakken en stormde naar het dichtstbijzijnde café, waar hij snel pen en inkt liet brengen en het gekochte vroolijk lachend uitpakte. Bij Holten was het namelijk gebruik op Oudejaarsavond elkaar kleine geschenken te geven, meer als scherts bedoeld, dan als caudeau! Toen het Oudejaarsrumoer de straten begon te verlevendigen en de punch in de glazen dampte, begon de uitdeeling der attenties. Paul stond op, ging vlug naar de gang, zocht daar iets in zijn jaszak, keer de terug en legde het pakje voor Marianne neer. Zij zag hem vragend aan, opende het eenigszins aarzelend en hield weldra een in rood leer gebonden dagboekje in de hand. „Dat is zeker een dagboek voor onze zomerwandelingen, niet waar, Paul?" zei zij glimlachend en sloeg speelsch de eerste bladzijde op: daar zag zij iets staaneen opdracht misschien? Zij las, werd rood, toen bleek toen zag zij Paul glimlachend in de oogen en zei na een oogenblik rustig: „Nu, als het daar zoo staat, zullen wij het wel zoo moeten laten!". Toen schoof ze het boekje naar haar va der toe. Die las het schrift, knikte verheugd en gaf het boekje aan moeder.... die ook verheugd keek, en opeens zolder dat iemand het eigenlijk wist, hoe het kwam ging het boekje bij de gasten van hand tot hand en bruiste er overal rumoer, gingen er overal glazen omhoog, want op dat eer ste blad stond, met en energieken mannen hand geschreven: 1 Januari 1936: Verloving met Paul Lent. Dat was welhaast de zakelijkste en zwijg zaamste liefdesverklaring, die men zich kon indenken. Maar Nieuwsjaarsdag 1936 aanschouwde een gelukkig paartje en nu de gevaarlijke stap eenmaal gedaan was, wist Paul weer woorden te vindenwoorden, een over vloed! Een overvloed van gefluisterde, on samenhangende, lieve en zoete woorden zoodat Marianne niets te kort kwam. TER, - OM TWAALF THUIS DAN REEDS OM ELF UUR IN EEN ZIEKEN HUIS I

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10