H et zwevende wonderwerk o De luchtreus van 248m. lengte De idieele taak van het luchtschip M Honderdmaal over de wereldzee. De „L. Z. 129", de nieuwe Duitsche lucht reus, is de belichaming van de fantasie van gisteren en de daad van morgen. De arbeid in de groote werfhal te Friedrichshafen is zóó vlot van stapel geloopen, dat waar schijnlijk zeer binnenkort met de proeftoch ten begonnen kan worden. Een nieuwe triomf zal de Zeppelin-industrie vieren en het product van die energie zal de wereld toonen, dat de nederlaag van 27 jaar gele den de Duitsche werkkracht niet heeft kun nen knakken. Men heeft het luchtschip een idieele taak toegevoegd: de kloof te over bruggen naar vreemde landen en vreemde volken. En dit luchtschip, de „L.Z. 129", die onder het teeken van een nieuw regiem ontstaan is, heeft men met de zeer spe ciale taak bedeeld voor dat regiem ver trouwen te wekken en te toonen, dat de sluimerende volksgeest weer opnieuw tot leven gewekt is. Van zijn kleineren broer, den „Graf Zep pelin", verschilt deze gigant geheel en al. Zoowel van buiten, als van binnen. Het luchtschip zal een lengte hebben van 248 Meter en een inhoud van 190.000 kubieke Meter, terwijl het opname-vermogen aan draaggas bij den „Graf Zeppelin" 105.000 bedraagt, d;L dus 85.000 M3. minder. De grootste der dwarsringen, die, verbonden met de lengtespanten, het geraamte van het enorme luchtschip vormen, heeft een door snede van 41 Meter. „L.Z. 129" zal dus bij na tweemaal zoo groot worden als de „Graf Zeppelin". Met een bodemoppervlakte van 400 M2. voor de passagiersverblijven, zal de luchtreus in totaal aan 150 menschen verblijf kunnen verstrekken. Dat wil zeg gen: voor korte dagreizen. Bij reizen van langeren duur, waartoe men o.a, de over- zeesche reizen rekent, zullen 50 personen opgenomen kunnen worden. Daar de „Graf Zeppelin" slechts een grondvlak van 100 M2. voor de passagiersverblijven bezit, kan die bij langere reizen maar 22 pas sagiers meenemen en bij dagtouren 38 per sonen. En wat betreft de rangschikking der' passagiersverblijven, onderscheidt de gi gant zich van zijn kleineren broer geheel en aL Die bevinden zich thans in het scheeps licht aam zélf en niet meer in een specialen gondel. De geweldige voordeelen van dit nieuwtje zijn voor de hand liggend. In de voorste gondel van de „L.Z. 129" zijn uit sluitend de navigatie-, stuur- en peilka- mers ondergebracht. Daarentegen heeft de marconist in het scheepslichaam een plaats gevonden, doch dan ook vlak bij de naviga- tiegondel. Ook deze nieuwe rangschikking is een gevolg van herhaalde ervaringen, op groote reizen opgedaan. Met de verhuizing van de radiokamer naar het scheepslichaam is het uitzicht langs den onderkant van het lichaam voor den luchtschipper geheel vrij geworden. Als nieuwtje bezit dit luchtschip een rookzaal voor de passagiers en de beman ning, en wel op het benedendek, dat men vanaf den grond langs twee trappen be reikt Kort voor den start worden deze trappen ingehaald. Op het benedendek, van waaruit men een onbeperkt uitzicht schuins omlaag geniet, bevinden zich bovendien de keuken en de eetzalen, alsmede ontspan ningszalen voor de bemanning, die uit 45 koppen bestaat Op het bovendek zijn, mid scheeps, de 25 hutten voor de passagiers gebouwd. Zoo heeft men overal het klein ste plaatsje uitgebuit ten behoeve van het comfort; doch nergens heeft men een se conde de practische gewichtsbesparing en -verdeeling uit het oog verloren. Ieder on- noodig en overtollig gram overwicht is ver meden. Daarom heeft men o.a, ook wasch- feommen van cellon genomen. De ventila tie en verwarming der verschillende ruim ten is uitstekend verzorgd. De afgewerkte gassen der motoren worden weer gebruikt om versche lucht te verwarmen, die men dan door de passagiersverblijven leidt De groote eetzaal voor de passagiers bevindt zich aan bakboord, terwijl men aan stuur boord een hal en bovendien een lees- en schrijfkamer heeft ingericht Daarvóór zijn <4e wandelgangen, gelegen, die vrij uitzicht op aarde hebben. Een lift verbindt keuken en eetzaal en maakt het mogelijk de spij zen zonder tijdverlies aan te voeren. Bij den bouw van het geraamte van het luchtschip werd duraluminium gebruikt, een stof, die ondanks het lichte gewicht bui tengewoon veel weerstandskracht bezit en zeer stabiel is. Vier Dieselmotoren, die bui ten het scheepslichaam in motorgondels zijn ondergebracht, drijven het luchtschip voorwaarts. Van ieder dezer motoren ont vangen de geweldige propellers 850 P.K. energie. De gemiddelde snelheid van de „L.Z. 129" zal waarschijnlijk 135 Kilometer per uur worden, bij een radius van 13.500 Kilometer, dus 100 vliegurenHet sta tion voor de electriciteitsvoorziening be vindt zich ongeveer in het middelpunt van het luchtschip. Hier wordt de electriciteit voor de hulpmachine's, voor de verlichting en voor de keuken, opgewekt. Met alle ge boden voor brandgevaar is hier terdege re kening gehouden. Dientengevolge is dit electriciteitsfabriekje ook zorgvuldig afge scheiden en geïsoleerd van de andere deelen van het luchtschip. Eveneens werd er reke ning gehouden met de mogelijkheid van het ontsnappen van draaggas. Bijzondere buizen en gasgangen zorgen ervoor, dat zulke gassen naar buiten stroomen, in de vrye lucht. De vijfde motor, de landings- motor, die de „Graf Zeppelin" bezit, is hier weggelaten; daarvoor in de plaats heeft men iets nieuws ingevoerd: een landings- wiel, een groot wiel, dat bij de landing den schok breekt en als een soort buffer werkt. In het voorjaar 1936 begint de gigant zijn reizen over alle Duitsche gebieden. Spoe dig daarop, in de maand Juli, dus nog vóór het begin van de Olympische Spelen, on derneemt de luchtreus zijn eersten tocht naar Zuid-Am erika, een afstand, die dit lucht schip in circa vijftig vlieguren moet afleg gen. In de daarop volgende maanden zal het luchtschip een geregelden passagiers- en postdienst naar Noord-Amerika onder houden. Naar alle waarschijnlijkheid zal het dan, met medewerking van vliegtuigen van de Lufthansa de luchtpostverbinding met Amerika opvoeren tot een der belang rijkste lijnen van het wereldverkeer. Kortgeleden werd er van autoritaire zijde meegedeeld, dat men ten overvloede een luchtpost verbinding BerlijnCairo, dus naar de hoofdstad van Egypte, overweegt Een verdere uitbouw van de luchtlijn naar Bagdad, de hoofdstad van het koninkrijk Irak (vroeger Mesopotamië) en naar het Verre Oosten ligt in de toekomst beslo ten. Ook wanneer de „L.Z. 129" eenmaal vliegt zal de „Graf Zeppelin", die honderd maal op betrouwbaarheid en veiligheid ge toetst is en die proeven glansrijk heeft doorstaan, verder in gebruik blijven. Al mag dan de „L.Z. 129" de gigant de jongste technische verbeteringen in zich vereenigen, toch wordt daardoor de groot- eche taak van den „Graf Zeppelin" niet in het minst geschaad. Ondanks de zeven jaar dienst, die de „Graf Zeppelin" thans ach ter den rug heeft is het luchtschip even sterk en ongedeerd, als toen het startte voor den eersten proeftocht! Ondanks de gewel dige prestaties, de jarenlange reizen, waar op dit luchtschip zich kan beroemen, werkt het nog met dezelfde motoren die men ze ven jaar geleden erin monteerde. Dat is haast symbolisch, dat beteekent een kern- gezand organisme, dat is een hart met onver st oorbaren slag en onuitputtelijke kracht! Onlangs, in de derde week van November, maakte de „Graf Zeppelin" met zijn twee de postvlucht van het Braziliaansche Per- nambuoo naar Bathurst (Afrika) de vijf honderdste jubileum tocht, een gebeurtenis, die in de geschiedenis der luchtvaart haar gelijke niet heeft Enkele weken daarvoor, in September, vierde het luchtschip met zijn twaalfde periodieke reis naar Zuid- Amerika een even merkwaardig en gedenk waardig jubileum: de 100ste vlucht over den Oceaan. En thans heeft het luchtschip, dat op zijn laatste tocht, naar Zuid-Amerika te Pernam- buco niet heeft kunnen landen, in verband met het feit, dat daar een opstand heerech- te, die thans wederom onderdrukt is en dat het vliegveld in handen der rebellen was, van Maandagmorgen, 25 November, tot en met Donderdagmiddag, 28 November moe ten blijven kruisen, voordat het eindelijk kon dalen, toen de regeeringstroepen de re bellen bedwongen hadden en het vliegveld weer veilig was. Het luchtschip bleef daar door 119 uur in de lucht, waarmede het vorig record, op den eersten tocht naar Noord-Amerika (van 11 tot 15 October '26), van 111 uur en 44 minuten met onge veer 7 uur verbeterd werd. Met de twaalfde Zuid-Amerika-vlucht erbij gerekend, had het luchtschip in totaal 1.244.600 Kilometer afgelegd, terwijl het aantal vervoerde passagiers 11.500, het ge wicht der getransporteerde postzakken en andere vrachtstukken circa 80.000 Kilogram bedroeg. De jongste afstandvlucht meegerekend, heeft de „Graf Zeppelin" in totaal circa anderhalf millioen Kilometer afgelegd, een getal, dat voor zichzelf spreekt. Wel hebben andere luchtschepen waaronder de „Hansa", de „Viktoria Luise" en de „Sach- sen" het eveneens tot vijfhonderd reizen gebracht, doch deze reizen kunnen niet in den schaduw staan van die van den „Graf Zeppelin". In het algemeen bedroeg bij die andere luchtschepen de gemiddelde „af- standsvlucht" circa 100 Kilometer, terwijl de gemiddelde afstandsvlucht van den „Graf Zeppelin" het 30-voudige, dus 3000 Kilometer, bedroeg. De luchtreus „L.Z. 129" zal gedoopt wor den met den naam van den gestorven rijks president generaal-veldmaarschalk van Hindenburg, een naam, die overal ter we de waarschijnlijk niemand, dat dit patent de grondslag zou worden van een „brug der volkeren" en dat uit die kiemcel nog eens de luchtreus van 248 Meter lengte zou groeien. Slechts een voorbeeldelooze energie en taaiheid konden den graaf door den berg van hindernissen, pessimisme en tegenwer king heen werken. Pas in 1908 werd er door het Rijk, na vele teleurstellingen, twee millioen Mark beschikbaar gesteld, om het werk te voltooien. In Augustus van hetzelfde jaar trof een nieuwe slag den genialen ontwerper: een onweer vernielde bij Echterdingen het nieuwe, met enorme moeite voltooide werk stuk van den graaf. Toen begon het volk de pogingen van den onvermoeiden man te begrijpen en offerde men eendrachtig pen ning na penning, totdat men zes millioen Mark bijeengebracht had, waarvan drie "millioen Mark besteed werd tot het oprich ten van de „Luftschiffbau Zeppelin", ter wijl de rest ter bevordering van het vheg- wezen in een fonds vergaard werd, het Zeppelin-fonds. In 1910 ontstond het eerste verkeers- luchtschip „Deutschland". In 1912 nam de Duitsche marine dit luchtschip over, voor den Marinedienst. In 1917 had de belangrijkste vlucht in de geschiedenis van den Zeppelin plaats, toen zoo'n luchtreus 6800 Kilometer in 95 uur aflegde, van Bulgarije tot Khartoem door drong om daar de Duitsche troepen te hulp te snellen, doch door een vervalscht tele- Marine-luchtschip op een verkenningsvlucht slaags geraakt met vijandelijke vlieg tuigen. Een beeld uit den wereldoorlog. wereld een goeden roep geniet ,een naam tevens, die het luchtschip tot introductie zal strekken in alle vreemde landen. Hoezeer een luchtschip het economische leven van een land kan beïnvloeden, is de laatste zeven jaar gebleken; overal in Zuid- Amerika heeft het economische leven een nauw verband gehouden met de vluchten van den „Graf Zeppelin". Op breeden grondslag heeft het handelsleven zich op den geregelden dienst van het luobtschip ingesteld en de „Zeppelin-dag", zooals In Zuid-Amerika de dag van aankomst van het luchtschip algemeen genoemd werd, legt opnieuw getuigenis ervan af, hoezeer juist het luchtschip ertoe uitverkoren Is, bruggen tusschen de naties te slaan. Tracht men de dingen te zien, zooals ze z(jn, dan zal men moeten toegeven, dat het pas een menschenleeftijd geleden is, dat de oude ca val er ie- ge n eraal aan het Boden- meer werd uitgelachen om zijn plannen en dat zelfs de wetenschappelijke wereld geen grond was, waar het zaad van zijn genie in kon opgroeien. Het gezonde menschen- verstand van den graaf werd betwijfeld, daar hij zijn „idee fixe, om in de lucht te willen sturen" niet wilde laten varen. Reeds sedert zijn 70ste jaar liep de oude generaal met dit plan rond, maar toen was de tijd nog veel minder rijpt om dit pro bleem te gaan verwerkelijken. Toen in 1895 de graaf onder nummer 98580 een „bestuur baar luchtschip" Het patenteeren, vermoed- gram, door de Engelschen per radio uitge zonden, in de meening, daartoe bevel ge kregen te hebben, onderweg naar Duitsch- land terugkeerde. In 1918 waren er op de Zeppelinwerf 12.000 arbeiders te werk ge steld en in de oorlogsjaren hebben 150 luchtschepen deze werf verlaten, waarvan er 103 leger- en marinediensten verricht hebben, o.a. by de bekende luchtraids op Londen. D. Hoe men in den sovjetstaat wraak neemt. Vóór 1918: Rechter veroordeelt gevangene, In 1935: Gevangene veroordeelt rechter! Vóór 25 jaar veroordeelde de Petersbur ger President van het Moskousch Gerechts hof, Suskin, een Joodsch revolutionnair, Birnstein genaamd, tot tien jaren gevan genisstraf, wegens revolutionnaire oprui ing. Na de Bolsjewistische Revolutie kwam de man echter, door bemiddeling van zijn partijgenooten, weer vrij. En van toen af aan was het zijn vurigste wensch eenmaal wraak te mogen nemen op Suskin, die hem tot tien jaar gevangenisstraf had ver oordeeld. Hoe de man het heeft klaar gespeeld zich in enkele jaren tijds zóó hoog op te wec ken, dat hij op een dag de plaats van Sus- kin innam, is onbekend; wèl weet men, dat Birnstein revanche heeft genomen. Suskin, de oude, vroegere president van het Gerechtshof, leefde in de laatste jaren stil en teruggetrokken van een zeer klein vermogen, dat hij had overgespaard. Zijn leven ging stil en ongestoord voorbij, tot dat men den heer Suskin op zekeren dag kwam.... arresteeren, „wegens contrare- volutionnaire opruiing onder de platte landsbevolking". Suskin kwam voor den president van het Moskousch Gerechtshof te staan, die niemand minder was dan.... Birnstein. Later vertelde Birnstein, dat het de mooiste dag van zijn leven was, waar op hij den ouden Suskin tot vijftien jaai; tuchthuisstraf veroordeelde. De koning van Griekenland zoekt een woning. De Koninklijke stallen als bioscooptheater ingericht. De terugkeer van Koning George II van 1 Griekenland stelt het koninklijk huis voor een niet zoo eenvoudig op te lossen vraag stuk, nd. waar de vorst zijn residentie zal hebben. Het koninklijk paleis werd tijdens de Republiek als parlementsgebouw inge richt. De zittingen van het Grieksche par® lement vonden in die groote balzaal plaats» 'De appartementen zijn voor het grootste deel omgebouwd en als bureaux en fractie- kamers gebruikt. De koninklijke stallen werden verhuurd. Men heeft ze als.... bioscooptheater ingericht. Het zg. Kleine Paleis, waarin Prins Nicolaas, de vader van de Hertogin van Kent, heeft geresi deerd, was een tijd lang hotel en is thans door de Italiaansche regeering aangekocht. In de Zomerresidentie van den koning werden kleine model-f armen ingericht, doch paleis en tuinen zijn in hun vroege ren staat gebleven. Wellicht zal Koning George hier zijn in trek nemen, totdat het vroegere paleis weer „bewoonbaar" is. Het verjaarsgeschenk van den radjah van Gondallur. Zijn onderdanen vullen de berooide schatkist, De Maharadjah van Gondallur vlerdö vóór kort zijn 70en verjaardag. Onder de vele geschenken, welke hij mocht ontvan gen, bevond zich een casette met 378.000 goudstukken een geschenk van de gezamen lijke bevolking. Dit geld was bijeenge bracht door de verscheidene feestcomité's in de stad en ten plattelande. De bevol king heeft dit bedrag bijeengebracht om de berooide schatkist voor een deel te vul len. Begrijpelijkerwijze was dit geschenk het schoonste, hetwelk het volk aan den jarigen Radjah kon geven. Herinnering aan lord Jellicoe. Enkele dagen vóór zijn onverwacht ster ven doopte Lord Jellicoe, de opperbevel hebber der Britsche zeestrijdkrachten in den Slag aan het Skagerrak, op het Lon- densch station Euston een nieuwe locomo tief. Hij liet de locomotief langzaam „van stapel loopen" en doopte haar onder het stuk gooien van een flesch champagne met de woorden: „En zoo wensch ik jou alle goeds toe en evenzoo allen, die door jou op sleeptouw worden genomen!" In verband met den dood van Lord Jel licoe werd de door hem gedoopte locomo tief met rouwcrepe omfloerst. De eerste landing van een Zeppelin met drijf gondel, gereed voor een Noordpool» tocht. Opname op het Bodenmeer op 19 Juni 1931.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8