UIT DE RIJNSTREEK BUITENLAND ZATERDAG 28 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE TREINCATASTROFE IN THUERINGEN. In totaal 39 dooden? Naar de directie der rijksspoorwegen te Erfurt mededeelt, heeft men thans het 30e slachtoffer van de spoorwegramp bij Gross- Heringen kunnen identificeeren. Van de tot nog toe gevonden 32 dooden (niet 33, zooals oorspronkelijk verluidde) zijn er dus thans 30 geïdentificeerd. Nog niet bekend zijn de namen van twee da mes van 40 en 65 jaar. Naar de directie der rijksspoorwegen verder nog mededeelt, worden nog zeven personen vermist. Men neemt aan, dat him lijken in de Saaie liggen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de rouw- plechtigheid voor de slachtoffers van de spoorramp bij Gross-Heringen Zaterdag morgen om elf uur zal plaats vinden in de Horst Wessel-school in Apolda. Na door een kamerkwartet gespeelde treurmuziek spreekt de directeur-generaal der Duitsche rijksspoorwegen, Dr. Dorp- mueller en legt namens de Duitsche spoor wegen een krans bij de katafalken. Na dr. Dorpmueller voert staatssecretaris Koe- nigs van het rijksministerie voor het ver keer het woord als vertegenwoordiger van den rijks- en Pruisischen minister van ver keerswezen. Namens het land Thueringen zal ver volgens minister-president Marschler een rede houden. In opdracht van den „Fuehrer" zal ten slotte de gouwleider en rijksstadhouder Sauckel spreken en een krans neerleggen. PRIESTER VERONGELUKT IN DE BERGEN. In de bergen van La Salette is het lyk gevonden van den 34-jarigen Kapelaan Bonade, die bij zijn terugkeer van een zieke door een sneeuwstorm is overvallen. Toen de priester niet thuis kwam werden verschillende hulp-expedities uitgezonden die na twee dagen zoeken het lijk van het slachtoffer, geheel bedolven onder de sneeuw terugvonden. KOUDE EISCHT RUIM 200 SLACHTOFFERS. Uit New York wordt gemeld: Het aantal dooden tengevolge van de koude is in het geheele land thans gestegen tot 207. STORMEN, REGENS, GROOTE OVER STROOMINGEN IN PORTUGAL. Vele slachtoffers, aanzienlijke materieele schade. Nagenoeg alle rivieren in Portugal zijn buiten de oevers getreden tengevolge van de geweldige stormen en regens, die tien dagen lang het land hebben geteisterd, groote schade hebben aangericht en vele slachtoffers hebben geëischt. In sommige overstroomde streken werd het reddingswerk met booten verricht, o.a. in Santa Clara bij Coimbra. In de havens van Lissabon en Oporto sloegen vele sche pen los, twee torpedojagers kwamen met elkaar in aanvaring. De storm houdt nog aan. VEERTIENDUIZEND PERSONEN VERDWIJNEN JAARLIJKS. Alleen reeds te Parijs. GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEESl Gisterenavond vergaderde de Raad de zer gemeente. Voorzitter Burgemeester A. J. v. Gerrevink, loco-secretaris de heer J. de Visser. Aanwezig 11 leden. Afwezig de heeren Paardekooper en Smit. Notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Verzoek van J. W. Filippo, d.d. 8 No vember 1935 om met vernietiging van het besluit van Burgemeester en Wethouders d.d. 16 April 1935 alsnog vergunning te verleenen voor den verbouw van zijn per ceel Abtspoel weg no. 10 tot twee wonin gen. Aangezien het verzoek niet binnen de in art. 10 voorgeschreven termijn van. 14 da gen is ingediend, stellen B. en W. voor J. W. Filippo in zijn beroep niet ontvanke lijk te verklaren. Verzoek van de Neutrale Werkloozen Sportvereeniging D.O.S. om een voetbal- terrein tot hun beschikking te stellen. B. en W. stellen voor een terrein aan de Laan van Oud-Poelgeest naast het hockeyveld hiervoor beschikbaar te stellen. B. en W. deelen mede dat de Directeur- Generaal van de volksgezondheid heeft be richt, dat het niet mogelijk is uit de be- grootingspost 1935 gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van 37 arbeiders woningen door „Buitenlust". Te zijner tijd zal worden nagegaan of er termen zyn de benoodigde gelden uit de begrootingspost voor 1936 beschikbaar te stellen. B. en W. deelen mede, dat zij naar aan leiding van een desbetreffend verzoek hun gedaan door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, een commissie hebben be noemd, welke een onderzoek zal instellen •naar de mogelijkheid om jonge werkloozen van 1425 jaar in het bedrijfsleven op te nemen. Tot voorzitter is benoemd de heer T. van Egmond; tot leden zijn benoemd de heeren Jac. Uittenbogaard, W. F. de Roo9, R- van Kampenhout en W. de Ruiter. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de Exploitatie-vergoeding voor de bij zondere lagere scholen over 1933 inclusief de drie jaarlijksche afrekening. De voorzitter licht e.a. nader toe. De ge middelde kosten per leerling over 1933 van de gelijksoortige openbare scholen in deze gemeente bedroegen 11.53. Het voorstel wordt aangenomen. De vergoeding vervolgonderwijs over 1933 wordt eveneens vastgesteld. Voor de school aan de Morsch bedraagt dit f 439.89 totaal. Voor de R. K. school 213.28. Voorts zal er worden aangeschaft een zandproeiwagen, welke bij gladheid van den weg kan worden gebruikt. De heer Kattenbusch had nogal bezwaren tegen aanschaffing uit bezuinigingsoogpunt. Werkverschaffing en opname van arbeiders ln bedrijven. Voort wordt gegaan met behandeling der gemeentebegrooting 1936. Op Hoofdstuk IX paragraaf 2 „Onder steuning aan werkloozen" van de begroo ting 1936 worden o.m. de volgende posten geraamd. Werkverschaffing aan werkloozen ƒ11.000 Ondersteuning van werkloozen 15.000 In de toelichting bij eerstgenoemde post wordt gezegd, dat het thans nog niet moge lijk is werkverschaffingsobjecten aan te wijzen, zoodat voor nader aan te wijzen werken 10.000.wordt geraamd. Door Gedeputeerde Staten wordt tegen een dergelijke raming bezwaar gemaakt en verlangd, dat op volgnummer 370 het in totaal noodig geachte bedrag wordt voor- Van het werkverschaffingsplan door den Raad in de vergadering van 12 October 1934 aangenomen en waarvan de kosten werden geraamd op volgnummer 350 der begrooting zijn de volgende werken nog niet uitgevoerd, zoodat dit in 1936 kan plaats vinden. 1. Profileeren Rhijnhofweg 1300 2. In orde maken van diverse plantsoenen 740 3. Graven van een waterpartij 4859 4. Dempen sloten rondom 't A.S.C. terrein 1760 5. Dempen van de Molentocht 3900 13559 Van het onder 3 genoemde werk komt ten laste van het grond be drijf 4359 Nr. 5 komt ten laste v. d. Kap.dienst 3900 8259 Blijft ten laste van de gewone dienst f 4300 .Geraamd werd ten laste v. d. gew. dienst waar voor geen ob jecten werden aangewezen 10000 Beschikbaar blijft dus f 5700 Hiertegenover staat, dat op de begroo ting 1936 nog geen raming plaats vond voor de kosten voortvloeiende uit de rege lingen voor opname van arbeiders in de bloembollen-, landbouw-, tuin- en weide- bedrijven. Volgens de thans geldende re gelingen zouden de kosten daarvan moe ten worden geraamd op plm. 10000. Naar bij een bespreking ten kaptore van de rijksinspectie voor de werkverschaffing te Noordwij k-is gebleken, voldoen deze re gelingen niét. Uit de openbare kassen wor den groote offers geëischt, terwijl het doel, plaatsing van arbeiders in de bedrijven die in gewone omstandigheden daarin niet worden opgenomen, slechts in geringe mate wordt bereikt. Het zou in de bedoeling van den Minister van Soc. Zaken liggen zoo spoedig mogelijk een nieuwe regeling in het leven te roepen. Wij meenen te mogen vertrouwen dat een nieuwe regeling aan haar opzet zal beantwoorden en een groot gedeelte der werkloozen in de be drijven zal worden opgenomen, zoo dat de hiervoor genoemde objecten voldoende zijn voor de overblijvende werkloozen. B. en W. stellen voor een nieuwe post aan de begrooting 1936 toe te voegen, „Op name van arbeiders in de bedrijven" en deze post te ramen op 9200, met welk bedrag de werkloozen-ondersteuning kan worden verlaagd. De uitgaafposten evenals die der komsten en de begrooting grondbedrijf werden goedgekeurd, waarna de begroo ting 1936 in zijn geheel werd vastgesteld. Voorts werd als gevolg daarvan het hef fen van belasting op honden besproken. De heer Kruizinga zag waakhonden en bedrijfshonden graag zeer weinig belast. De moeilijkheid blijft het maken van on derscheid tusschen waakhond en „luxe" hond. De verordening tot het heffen van be lasting op honden werd met alg. stemmen aangenomen. De rondvraag leverde niets op, waarna de Raad in comité-generaal ging. DUITSCHLAND. DE NOOD DER KATHOLIEKEN IN HET DERDE RIJK Omtrent de arrestatie van den Bisschop- pelijken Administrator Dr. Bannasch, hoofd van den Berichtendienst van het Duitsche Episcopaat, vernemen wij van welingelich te zijde, dat de gevangenneming een ge volg zou zijn van het feit dat Dr. Bannasch in het archief een bijna volledige verzame ling bezet van alle geheime instructies der Gestapo o.m. de geheime circulaire aan de directeuren van de inrichtingen voor mid delbaar onderwijs, waarin opdracht wordt gegeven om het godsdienstonderwijs te controleeren, om Mgr. Wolker de Direc teur-Generaal van het Jeugdwerk het spre ken te verbieden en de Retraitehuizen te bewaken. In het archief van Mgr. Ban nasch bevonden zich ook stenografische verslagen van de voornaamste Deviezen- processen. Omtrent de arrestatie van de Algemeenen Secretaris Mgr. Jacob Cle mens wordt nader bericht, dat hij op een inspectiereis in Passau werd gearresteerd. In vooraanstaande kringen is men ervan overtuigd, dat de Gestapo allerlei „mate riaal" tracht te verzamelen om het totale verbod van alle katholieke organisaties door te voeren, daar de Katholieke Jeugd organisaties ondanks den zwaren druk die er op uitgeoefend wordt, nog steeds stand houden. Wat het bekende weekblad „Michaël". betreft dat thans weer mag verschijnen vernemen wij nog dat de copy van het blad voor het ter perse gaat gecensureerd wordt. Het zou aan den persoonlijken in vloed van kardinaal Schulte te danken zijn, dat „Michael" werd vrijgegeven. MEXICO. HERDERLIJK SCHRIJVEN DER MEXICAANSCHE BISSCHOPPEN Aan de ouders wordt op doodzonde ver boden om him kinderen naar de regeerings- scholen te zenden De bisschoppen van Mexico hebben een gezamenlijk herderlijk schrijven uitgevaar digd in verband met de socialistische en godlooze opvoedingsmethoden die in de re- geeringsscholen worden toegepast. De Bis schoppen verklaren dat zoolang art. 3 van de Mexicaansche grondwet van kracht blijft de katholieke ouders hun kinderen niet naar de regeeringsscholen mogen zen den. Ouders die deze bepalingen zouden overtreden bedrijven daardoor voor God en hun geweten een doodzonde, waarvan ze in de biecht niet geabsolveerd kunnen wor den, zoolang hun kinderen bedoelde in richtingen van onderwijs nog bezoeken. AMERIKA. PROTESTANTSCHE BEKEERLINGEN. Negen-en-twintig hooge Episcopaalsche geestelijken. Negen-en-twintig hooge geestelijken van de (Protestantsch) Episcopaalsche Kerk in Amerika hebben het initiatief genomen tot aansluiting bij de Roomsch-Katholieke Kerk. Zij zeggen in een boodschap, dat het Pro testantisme in de Ver. Staten op een mis lukking is uitgeloopen, uit ethisch, cultu reel, moreel en godsdienstig oogpunt. "Zij voegen er aan toe, dat de onderver deeling van op elkaar gelijkende godsdien sten in verschillende groepen de verdedi ging van het Christendom verzwakt. Rome kan en moet het centrum zijn van eenheid en weerstandskracht. De boodschap wordt in grooten opmaak door de pers gepubliceerd en heeft groote sensatie gewekt. Tot nu toe hebben de hoofden der betrok ken kerken het initiatief niet gecommenta rieerd. URUGUAY VERBREEKT DE BETREKKINGEN MET MOSKOU. Gezantschap hield contact met communistische actie. De regeering van Uruguay heeft, aldus Reuter, besloten de diplomatieke betrek kingen het de Sovjet-Unie te verbreken; aan de Sovjet-gezant te Montevideo, Alexander Minkin, zal zijn pas worden overhandigd. Het besluit is door den Uruguyaanschen ministerraad genomen na uitvoerige bespre kingen. Er is n.L bij het onderzoek naar de revolutionnaire beweging in Brazilië ko men vast te staan, dat er in Uruguay een centrum van communistische agitatie be stond. Uit de papieren, welke de regeering in handen zijn gevallen, blijkt, dat er in Uruguay in de maanden Februari of Maart 1936 een revolutionnaire beweging zou moe ten uitbreken, waarbij de communisten zou den zorgen voor wapens en anderen steun. SUITENLANDSCHE BERICHTEN. VIER DOODEN BIJ LAWINE-ONGELUK. Uit Chur wordt gemeld, dat op de Flix- Alp drie gymnasiasten uit Zurich, van 16 tot 18 jaar oud, die met andere vrienden een skitocht maakten, door een lawine zijn bedolven. De lijken konden geborgen worden. Bij Davos werden twee broers tijdens een storm door een lawine bedol ven. De jongste, een 15-jarige jongen, kwam om het leven. De „Figaro" heeft een enquête ingesteld naar de talrijke mysterieuze verdwijnin gen, welke jaarlijks in Parijs voorkomen en die soms wèl, soms nooit kunnen wor den verklaard. Gebleken is dat in de hoofd stad alleen elk jaar 14.000 personen ver dwijnen; de helft dezer verdwijningen wordt nimmer opgehelderd en de betrok kenen worden nooit teruggevonden. Er zijn drie soorten van verdwijningen: lo. zij, die verband hóuden met een mis drijf; 2o. zij, die tengevolge van een on geluk geschieden; 3o. zij, die opzettelijk gebeuren (ontvluchting, vlagen van waan- Naast de justitie bestaat er een dienst, de „Service des recherches dans l'intérêt des families", welke zich ten doel stelt fa milies behulpzaam te zijn bij het opsporen van gezinshoofden, vrouwen en kinderen, die hetzij opzettelijk, hetzij tengevolge van misdaad het gezin hebben verlaten. IJSBREKER „KRASSIN" IN HET IJS VASTGERAAKT. Kolenvoorraad uitgeput. De ijsbreker „Krassin", die de in nood verkeerende stoomboot „Losovski" hulp wilde verleenen, is nabij Sachalin in het ijs vastgeraakt. De ijsbreker die zich niet kan bevrijden, heeft om hulp verzocht, daar zijn kolenvoorraad is uitgeput. De ijsbreker „Oeritski" is 26 December uit Wladiwostok vertrokken, om te trachten de „Krassin" te bevrijden. De stoombooten „Asia" en „Molodetz", die hulp gingen verleenen aan schepen die in de Kaspische Zee in nood verkeerden, zitten eveneens in het ijs vast. De voor raad levensmiddelen is uitgeput. De stoom booten hebben meer dan honderd man aan boord en een vliegtuig heeft vergeefs ge tracht hun hulp te verleenen. VIJFLING TE MATAGALPA GEBOREN. De „Daily Telqgraph" meldt uit Mana gua (Nicaragua) dat deze week in het ge zin der familie Laines te Mataga'.pa, een klein dorp, een vijfling is geboren. De drie meisjes en twee knaapjes maken het goed. Dit is de eerste vijfling, welke sedert de geboorte van de vijfling van de familie Dionne, nu twee jaar en zeven maanden geleden, het levenslicht aansc.nuwt. BOSKOOP. Kerstavond. Zondagavond 29 Decem ber na het Lof van 7 uur zal in het R.K. Ver.-gebouw een Kerstavond gehouden worden, toegankelijk voor alle katholieken. Door de zeereerk. heer pastoor A. M. J. van Meeuwen zal een Kerstrede gehouden worden, terwijl door de Tooneelclub „St. Genesius" opgevoerd zal worden „Kermis volk op Kerstmis", een spel in twee be drijven door Henri Ghéon. Tevens zullen door het jongenskoor en het dameskoor „Amicitia" eenige Kerst liederen gezongen worden. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Maandag 30 Decem ber des namiddags 2 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Onderzoek ge loofsbrieven van den heer G. Uithol, be noemd verklaard lid van den Raad. 3. Vaststellen der notulen. 4. Ingekomen stukken. 5. Voorstel tot aanvulling der Al- gemeene Politieverordening. 6. Voorstel betreffende ingang van den datum der sa larisverlaging van een gedeelte van het gemeente-personeel. 7. Benoeming gemeen te-geneesheer en aanwijzing leverancier van geneesmiddelen. 8. Vaststelling van pensioengrondslagen. 9. Vaststelling drie- jaarlijksche afrekening artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920. 10. Voorstel tot het verleenen van ontheffing van aansla-* gen in het schoolgeld. 11. Behandeling wijziging uitbreidingsplan. Verkooping. Dinsdag werd in Hotel van Haaften de bouwmanswoning van G. v. d. Kooy aan de Zuidzijde verkocht. Perceel I in bod gebracht voor 3000 door J. Rijlaarsdam. PPerceel II idem voor 3000. Perceel III door A. v. d. Berg voor 3350.Perceel I werd afgemijnd op 200 door A. de Vos. Percel II niet afge mijnd. Perceel Hl afgemijnd op f 25. door Ed. Op 't landt. In combinatie werd niets afgemijnd. De perceelen werden aan de kooj ers gegund. Postduivententoonstelling. Naar we vernemen, belooft de postduivententoon stelling, uitgeschreven door de „Snel- vlucht" een succes te worden. Er zijn 224 inschrijvingen binnen gekomen. De data der tentoonstelling zyn 31 Dec. en 1 Jan. Geboren: Martinus Johannes Petrus z. van G. J. van Veldhuizen en J. M. Vol lering Cornelia Maria Theresia d. van J. H. van den Bosch en G. G. Feijt. Getrouwd: C. Verschoor 26 j. en C. M. Lammers 23 j. Gevestigd: K. Fennema van Zwam- merdam G. van Marion en gezin van Zevenhuizen G. A. Kleijn van Alphen aan den Rijn Jac. van Eijk van Zwam- merdam J. M. Kuipers van Zwolle H. Pellegrom van IJsselstein. Vertrokken: C. G. van IJk naar Lange Ruige Weide N. Slappendel naar Lange Ruige Weide P. D. J. Uithol naar Rotterdam W. Koops naar Smilde. WOERDEN. In kokend water gevallen. Onder de gemeente Kamerik had een tragisch ongeluk plaats. Een 2-jarig kindje van den heer Z. is Maandag in een onbe waakt oogenblik in een teil kokend water gevallen. Korten tijd daarna is de kleine na hevige pijnen aan de bekomen brand wonden bezweken. Kerstfeest voor arme kinderen. Een heerlijk Kerstfeest is op tweeden Kei%tdag bereid aan bijna 170 arme kinderen in het Patronaatsgebouw aan de Hoogewoerd. Wat hier op dezen dag aan zoovele min derbedeelde kinderen is gebracht moet hen. die de vreugde meeleefden, wel aan sporen om hun steun aan een dergelijk schitterend werk te blijven geven. Des morgens na de H. Mis van negen uur had een ontbijt plaats, dat allen zich danig lieten smaken. Na afloop werden nog wat Kerstliedjes gezongen. Uit volle borst: Des middags drie uur ontbrak er wederom geen enkele. De oogjes keken blijde naar de verlichte Kerststal en de daarnaast geplaatste tafel met speelgoed. Behalve de pastoor en de beide kape laans waren nog verschillende genoodig- den (weldoeners) aanwezig. Door de meis jes der Jeugd Derde Orde werden bij den aanvang eenige meerstemmige Kerstlied jes gezongen. Dan volgde een tractatie op chocolademelk en beschuit met muisjes, waarvan zeer groote hoeveelheden in kor ten tijd waren verdwenen. Onder doodsche stilte luisterde de kin derschare dan naar een tooneelstukje, „Kerstnacht" getiteld, opgevoerd door de meisjes der J. D. O. De heer v. Breukelen nam hierna het woord en bracht dank aan weldoeners en medewerkers. Mevrouw Forsthövel uitte haar bijzon dere dank in woorden gericht tot de fam. v. Breukelen, de dames Beving, de wel doeners, de meisjes der J. D. O., de heeren Streefland en v. Spanje en de fam. Ver- mey, die allen bijzonder hun krachten hadden ingespannen voor het slagen van dit feest. De dankwoorden werden door de kinderen onderstreept met een ,lang zullen ze leven". Tenslotte sprak de pas toor ook nog een dankwoord en spoorde de kinderen aan goed him best te doen. Hierna had de verloting plaats van het speelgoed en kreeg ieder kind een pak kleertjes. Hiervan werden er een 500 stuks uitgereikt, allen vervaardigd door de meis jes der Jeugd Derde Orde. Dit kinder-kerstfeest was reusachtig ge slaagd. We moeten echter nog een woord van hulde brengen aan mevr. Forsthövel, die zéér, zéér veel tot het succes heeft bij gedragen. ZOETERWOUDE. Staatspartij. De R.-K. Kiesvereenïging afd. Zoeterwoude hield gisteravond de al- gemeene jaarvergadering. Vijf leden waren van het dorp naar de Weipoort gegaan om de vergadering bij te wonen, de geheele Weipoort schitterde door afwezigheid. Weer en wirtd kon de oor zaak dus niet zijn van dit slechte bezoek. De voorzitter, de heer J. Schouten, open de de vergadering met een beschouwing over deze slechte opkomst. Eenerzijds blijkt de toestand rustig te zijn in onze kiesvereeniging, anderzijds is dit wegblij ven een groot gevaar, omdat alle voorlich ting en medeleven van het kiezerskorps verloren gaat. Het bestuur is tot deze vergadering ge noopt door de te behandelen agenda voor de Kamer-Centrale, waardoor nu reeds de algemeene jaarvergadering tegelijk wordt gehouden. Spr. houdt nu een overzicht sinds de laatste vergadering en noemdt de ge meenteraadsverkiezing niet geheel ongun stig verloopen; het feit, dat de wilde lijst zooveel stemmen kreeg, dat bijna 2 zetels waren toegewezen, doordat de nieuwe stroomingen zich op de dissidentenlijst had den geworpen, wordt ernstig onder de oogen gezien. Spr. wijdt een in memoriam aan het overleden bestuurslid den heer A. v. d. Krogt, waarna een gebed voor de ziele- rusf wordt gestort. Vervolgens releveert spr. de gebeurte nissen in onze landspolitiek, de regeerings- crisis en houdt ook een beschouwing over de moeilijkheden waarin de regeering is geplaatst met de pogingen, die gedaan worden om verbeteringen te forceeren, zonder dat men de verantwoordelijkheid en de gevolgen nog verder durft te dra gen. Na ook aan de buitenlandsche toestand in de politiek een breedvoedige beschou wing gewijd te hebben, spreekt de voorzit ter het vertrouwen uit in onze regeering, hoezeer deze ook verguisd wordt. De secretaris, de heer N. v. d. Poel, brengt na het lezen van de notulen het jaarverslag uit. Het ledental is van 558 naar 528 teruggeloopen, waaraan de moei lijke toestand niet vreemd is. Uit de verkiezingsfeiten betreurt het ver slag het verlies van een zetel van de ar beidersafgevaardigde en wy'dt waardeeren- de woorden aan het heengegane raadslid, den heer A. v. Bennekom. Door den penningmeester wordt vervol gens verslag omtren de financiën gegeven. Het batig saldo 1935 is 160.83. Met het vereenigingssaldo van 43.07 en het aan deel ad ƒ44.van de oude kiesvereeni ging is het totaal bezit 249.17. Aan de orde komt nu de bestuursverkie zing. In de vacature ontstaan door het over lijden van den heer A. v. d. Krogt zijn geen candidaten ingediend, evenmin heeft het bestuur candidaten kunnen vinden en nog minder zijn ter vergadering bereidwillige personen aan te wijzen. De heer L. Bosman vraagt de vergade ring het bestuur te willen machtigen een geschikte persoon aan te wijzen, waarmede de voorzitter en de leden zich niet kunnen vereenigen, weshalve de verkzieing wordt aangehouden. Bij de gehouden stemming ter vervul ling van periodieke vacatures verkreeg de heer L. Bosman, aftr., 14 stemmen, de heer N. v. d. Poel 13 stemmen, terwijl 1 stem blanco was uitgebracht. De afgevaardigden naar de Kamer- Centrale brachten nu verslag uit van de R.-K. Kamer-Centrale. De bespreking van de agenda van de R.-K. Kamer-Centrale was uiterst kort. Het ontwerp Alg. Staatkundig Program gaf aanleiding tot een zwaarwichtige be schouwing, vooral over de belangen die uitgedrukt zijn in hoofdstuk VI pra. 3, handelende over de verplichtingen van den Staat tegenover het gezin. Hier werd als de groote grief van de katholiek kiezers naar vore ngebracht de groote druk der indirecte belastingen op de groote gezinnen. Meerdere grieven en wenschelijkheden over het regeeringsbeleid komen naar vo ren en men acht de geringe belangstel ling voor de kiesvereeniging een teeken van een wanhoopsstemming waarvan de gevolgen voor onze Partij ontzettend kun nen worden. De voorzitter ontveinst deze toestand niet en wijst er op, dat ook aan de Staatspartij deze positie niet ontgaat, redenen waarom de groote landdag is georganiseerd. Voor deze Landdag op 2 Febr. worden nu een drietal leden aangewezen, waarbij zich enkele bestuursleden zullen scharen. De heer C. G. v. Es wordt weder tot plaatsvervanger naar de Propagandaclub aangewezen. Bij de rondvraag kwamen geen belang rijke zaken naar voren. Alleen werd een al gemeen gebrek aan belangstelling van alle instanties geconstateerd en betreurd. Hierna werd de vergadering met den chr. groet gesloten. Woningbouw. Aan den heer Kool te Voorschoten is andermaal vergunning ver leend voor het bouwen van 20 woningen langs den Schenkelweg.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6