STADS NIEUWS AGENDA ZATERDAG 28 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? TIJDELIJK REGEN. DE BILT SEINT: Matige tijdelijk toenemende Zuidooste lijke tot Zuidwestelijke wind. Zwaar be wolkt tot betrokken met tijdelijke opkla ringen. Tijdelijk regen. Weinig verande ring in temperatuur. Hoogste barometerst.: 761.6 te Helsingfors. Laagste barometerst.: 734.9 te Lerwick. De Oceaandepressie werd stationair ten Zuiden van IJsland en vult aan de West zijde op. In het Oosten begint het continen tale gebied van hoogen luchtdruk zich weer te herstellen. In Spanje blijft de druk bij voortduring laag. De secundairen, die langs de Oost rand der depressie trekken, geven beurtelings regen en opklaring, ter wijl de krachtige wind in Frankrijk en langs de kunsten de temperatuur hoog houdt. De meeste regen viel thans in, En geland en het Kanaal. In Duitschland lig gen nog onbeteekenende vorstgebieden. In de bovenlucht bewegen zich over geheel Centraal Europa en de Alpen warme en zeer droge Fön-winden. In de Alpen en in München werd de temperatuur van het vriespunt eerst op 3.000 M. hoogte waar genomen. Daarentegen werd het in Schot land en Ierland weer iets kouder. In Lap land nam de vorst af tot matig. Het is te verwachten, dat het weer in onze omge ving in het eerste etmaal nog zacht zal blijven. LUCHTTEMPERATUUR. 8.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnam. 4.23 uur tot Zondag morgen 7.40 uur; van Zondagnam. 4.24 uur tot Maandagmorgen 7.41 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Zondag 29 Dec. voorm. 4.48 uur en nam. 5.09 uur; Maandag 30 Dec. voorm. 5.29 uur en nam. 5.54 uur. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van de Bilt d.d. 28 December te 8.55 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Stormsein neerhalen, blijft op Uw hoede!" Een „Service" Instituut van De Nederlandsche Dagbladpers. In het kantoorgebouw „De Bisschop" Dam 2 A., Amsterdam, is sedert kort ge vestigd het „Centraal Bureau voor Couran tenpubliciteit" (Cebuco) van De Neder landsche Dagbladpers. De Vereeniging „De Nederlandsche Dag bladpers" beoogt met de instelling van dit bureau een centraal orgaan te scheppen, waardoor de Nederlandsche bedrijfswereld met nog meer vrucht de zoo doeltreffende stimulans voor den verkoop, die adver- teeren heet, zal kunnen toepassen. Wel verre van op het terrein te komen der erkende advertentie-bureaux die hun taak vervullen op een wijze als ook in de reclamelanden bij uitnemendheid (Enge land en Amerika) alle waardeering wekt, zal het zoowel voor adverteerders als ad vertentie-bureaux ter beschikking staan met allerhande gegevens, waarvan het bij eengaren voor ieder individueel te kost baar zou zijn. Dit is alleen doenlijk voor een Centraal lichaam, als het „Cebuco", waarbij, op een enkele uitzondering na, alle voornaamste couranten van Nederland zyn aangesloten. De gegevens waarover men beschikken moet om een reclamecampagne zoo doel treffend mogelijk op te bouwen, zijn tegen woordig wel vele: Statistisch cijfermate riaal, en nog tal van andere informaties over de verschillende districten en ver spreidingsgebieden der couranten. Dit alles stelt nu het Cebuco aan adverteerders, a,s. adverteerders en hun advertentie-bureaux ter beschikking. Het opzetten van reclamecampagnes en het houden van marktonderzoekingen by welke marktanalyses het Bureau gaarne zijn steun en bemiddeling verleent zul len hierdoor een uiterst solide basis krij gen. Bedrijfsgroepen, individueele bedrijven en de erkende advertentie-buraux kunnen te allen tijde aan het „Cebuco" vragen stel len betreffende de verschillende gewesten of plaatsen. Het brengt de vragen van adverteerder, •toekomstigen adverteerder of advertentie bureau over aan zijn leden (voorzoover de gegevens die het Bureau zelf heeft verza meld, niet toereikend mochten zijn) en vat de ingekomen inlichtingen samen in een rapport, dat het den aanvrager doet toekomen. Al deze diensten en inlichtingen van het bureau zijn gratis. Het „Cebuco" zal verder ook tal van pu blicaties doen verschijnen, die voor de ad verteerders van waarde, zullen blijken. De leiding van het „Cebuco" berust in handen van iemand, die een twintigjarige ervaring in de couranten- en reclamewe reld heeft. R.K. WERKLIEDENVERBOND BIJEEN Het ledental houdt zich goed De gisteren in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht gehouden najaarsvergadering van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland werd door den voorzitter, den heer A. C. de Bruijn, geopend met een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Zor.der overdrijving kan worden gezegd, dat in deze vergadering zeer gewichtige zaken zullen behandeld worden, zaken waaruit, wij mogen het met vreugde con- stateeren, kan blijken, dat onze katholieke Arbeidersbeweging niet in een crisis geest ondergaat, doch met moed en volharding haar cultureele en sociaal-economische taak blijft vervullen wij denken hierbij in net bijzender aan liet voorstel om een Ge- ineenschapsoord te bouwen en dat van St. Raphaël (behaodpld in de vakbonds/ergi- dering) om de bijdragen voor het Reserve fonds, voorloopig te bestemmen „voor voorzieningen in onze beweging, verband houdende met bijzondere nooden en extre mistische strevingen". Het zal geen tegenspraak ontmoeten in dien wij zeggen, dat 1935 in economisch opzicht een troosteloozen aanblik geeft. Steeds meer zagen wat nog aan welvaart restte inschrompelen steeds grooter werd het aantal van hen, die zich beroofd zagen van de gelegenheid om hun arbeidskracht economisch-nuttig aan te wenden. En bij hoevelen heeft de bittere nood niet zijn intrede gedaan! Herhaaldelijk heeft ons Verboni zich verplicht geacht stelling te nemen tegen een beleid, dat deze gevolgen, zooal niet veroorzaakte, dan toch onmachtig bleek ze te voorkomen of op te vangen. (Zaterdag spreekt in deze vergadering oud-minister Steenberghe, die de verantwoordelijkheid als minister van Economische Zaken voor het aangeduide beleid niet langer kon dra gen en ontslag nam, over de economische positie van ons land). Het is niet zonder beteekenis, dat on der de Katholieken die in ons land een verantwoordelijke sociaal-economische po sitie bekleeden, over het gevoerde beleid vrijwel eenstemmigheid bestaat, zooals laatstelijk gebleken is op het industriali satie-congres hetwelk door de vier katho lieke sociale organisaties gehouden is met als inzet, werkbehoud en werkverruiming. Dat ontslaat ons er thans van veel te zeggen. ATeen dit hoog-ernstige woord: dat zij die het roer in handen hebben, toch wel een ontstellend zware verantwoorcelijk- heid tegenover heel ons volk op zich la den, indien ook zij niet, thans bij het ein de van dit rampspoedig jaar, dien-ernstig de vraag overwegen of de koers, dien zij, ongetwijfeld uit eerlijke overtuiging en met grimmige vastberadenheid, tot dus ver gevolgd hebben, wel de juiste is. De juiste, ondanks alles, ondanks de ver dere inzinking van ons bedrijfsleven, on danks de benauwende toename der wérk- loosheid, ondanks verhooging der belas ting, ondanks verhooging van de prijzen van verschillende levensmiddelen, ondanks het toch wel gebleken feit, dat het ge voerde economisch beleid heeft gefaald. Zou het niet worden toegejuicht, indien van richting, van beleid werd veranderd? Is het niet beter ten halve te keeren dan ten einde toe te dwalen? Ons woord richt zich niet tot de verte genwoordigers van de Kath. Staatspartij in de Tweede Kamer. Zij hebben, laatstelijk nog voor eenige maanden ernstig getracht de Regeering tot andere gedachten te brengen. De toestand van ons land de laatste cijfers doen zien dat het aantal werkloo- zen tot ruim 413.000 is gestegen wordt steeds meer bedenkelijk en het is geen holle frase wanneer wij wijsheid en in zicht toebidden aan de Regeering en aan hen die mede verantwoordelijk zijn. Stond ons Verbond en zijn aangesloten bonden tegenover de algemeene richting in het economisch beleid vrijwel machteloos, waar het nood kon ledigen en leed ver zachten, de gevolgen dus kon opvangen of beperken, hebben zij niet stil gezeten. De uierst moeilijke en verantwoordelijke taak van onze vakbonden ter beperking van loonsverlaging wordt lang niet altijd voldoende begrepen en gewaardeerd; on verantwoordelijke elementen laten niet na, men denke in het bijzonder aan het gebeur de in Tilburg, den ellendigen toestand van het oogenblik ten bate van partijbelangen uit te buiten. Het grootste gedeelte van de werkzaam heid onzer beweging is zonder eenigen twijfel ingesteld op werkloosheidsverzeke ring, werkverschaffing en steunverlee- ning; letterlijk wordt niets onbenut gela ten om het moreele en materieele leed van de oudere en jeugdige werkloozen te ver zachten. Onze twee speciale „diensten" ten bate van de oudere en jongere werkloozen werken eiken dag onder hoogen druk. Dat ons ledental, ondanks de lang aan houdende, zooveel goeds vernielende cri sis, ondanks „de bezeten wereld", waarop prof. Huizinga in zijn „schaduwen van morgen" wijst, zich nog zoo betrekkelijk goed houdt, mag tot verheugenis stemmen. Is er niets dan schaduw? Wij zouden dat niet gaarne willen be weren. Het is misschien mede tengevolge van de waardeering welke wij hebben voor de kennis, den ijver, de werkkracht en den durf van minister Gelissen, welke een overigens, zoo wij opmerkten, gerechtvaar digd pessimisme eenigszins zouden tem peren. Indien hij de wet op het algemeen bin dend en onverbindend-verklaren van on dernemers overeenkomsten binnen korten tijd, daadwerkelijk weet te effectueeren; indien hij zorgt, dat de Bedrijfsraden reden van bestaan krijgen door hun een sociaal- economische taak te geven; indien zijn (komende) financiering-instituut de le vensvatbare nieuwe industrieën krachtig en vooral ook vlot, helpt; zijn ontwerp- vestigingswet spoedig wetskracht krijge; indien Z. Exc. zijn denkbeeld nopens de verkorting van den arbeid ter bestrijding van de werkloosheid en ter compensatie der mechanisatie, weet te verwezenlijken; indien hij de niet-rationeele mechanisa tie, niet-rationeel in zooverre zij den menschen ten nadeele is weet te stui ten, indien het kabinet en het parlement hem bij den opgenoemden arbeid van harte zouden willen steunen dan zouden wezenlijk lichtpunten zijn te ontdekken aan den inderdaad zwaar bewolkten volks huishoudkundigen hemel. Het zal aan het Verbond niet liggen om te bevorderen, dat, zoo mogelijk, die licht punten een lichtvlak worden. NEDERLANDSCH INSTITUUT VAN ARCHITECTEN N.I.V.A. In de op Zaterdag 21 dezer gehouden be stuursvergadering van het N.I.V.A. wer den de bestuursfuncties als volgt verdeeld: Prof. Ir. R. L. A. Schoemaker, Delft, voor zitter; Harry Elte Ph.zn., Amsterdam, vice- voorzitter; G. W. E. Wilmink, Enschede- schestraat 104a, Hengelo (O.), secretaris; F. Wind, Arnhem, penningmeester; C. M. B. v. d. Beid, Tilburg, lid; Prof. Ir. J. G. Wattjes, Rijswijk (Z.-H.), lid; C. J. Wier- da, Heerenveen, lid. Centrale commissie Landbouwcrisiswet. Bij Kon. besluit zijn benoemd voor het tijdvak, aanvangende 1 Januari 1936 en eindigende met ingang van 1 Januari 1937, tot leden ,niet ambtshalve lid der centrale commissie, bedoeld in artikel 27 der land bouwcrisiswet 1933: G. J. Blink, te Wasse naar; dr. E. Heldring, te A'dam; mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, te Rijswijk (Z.-H.); Chr. van den Heuvel, te 's Gra- venhage; dr. W. L. Groeneveld Meijer, te 's Gravenhage; ir. W. H. van Leeuwen, te Delft; J. L. Nijsingh, te de Wijk; mr. dr. A. A. van Rhijn, te 's-Gravenhage; ir. A. Roebroek, te 's Gravenhage; A. L. Loerak ker te Haarlem; J. Th. Verhebben, te Bug- genum. ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" ROOKTABAK, KRULSNEDE 35 cent per V2 P<"id Fa. Wed. O. J. VISTER - HAVEN 20 - LEIDEN STILLE ARMEN DER ST. VINCENTIUS-VEREENIGING. Sedert laatste berichten ontvingen wij de volgende bedragen, waarvoor wij van ganscher harte dank betuigen: Bijdragen Stile Armen S 10. Idem aan Hooglandsche Kerkgracht be zorgd, met aanwijzing voor bepaald gezin, waaraan reeds gevolg gegeven is f 20. Voor de armen de Vine. Vereen, 20. B. en D. f 15.— N.N. 50.— Hartelijk dank en God zegene U! Leiden, December 1935. t J. P. CREIJGHTON. HET KERSTFEEST DER ARMEN. 'in Volle zaal van glunderende kinderge zichten in de dagen van het Kerstfeest, ter wijl buiten de wind loeit en het in de volle zaal warm is.Welk feest zou dit an ders kunnen zijn dan het Kerstfeest, dat de St. Liduinavereeniging telken jare aan niet minder dan 400 kinderen der armen be reidt? Welk 'n weldaad is deze zoo nut tige en steeds ijverige vereeniging toch. 'n Geheel jaar lang ziet of hoort men niets van haar en als 't Kerstfeest geweest is volgt slechts even 'n telefoontje: vanmid dag in de groote Burchtzaal de St. Liduina vereeniging. Geen grootsche propaganda, geen geschetter van fanfares, dat er weer 'n Kerstfeest voor de armen volgt, neen, eenvoudig en in stilte weldoend ijvert de St. Liduinavereeniging voort en op dezen eenen middag stort zij ineens met gulle hand alle Kerstgaven onder de armen rond. Die stille weldoensters der armen hebben 'n prachtige taak, waarvoor de be looning niet zal uitblijven. Hier op aarde behoeft men deze niet te verwachten, maar hiernamaals zal het vele, zorgvuldige en toch tijd en opoffering kostende werk ruim en mild beloond worden door Hem, die als arm hulpeloos wicht uit den hemel wilde nederdalen. Pastoor Beukers als ieder jaar ook nu aanwezig, met pastoor Smitz en kapelaan Schrama sprak bij den aanvang de kin deren op de van hem zoo bekende wijze toe, wees erop hoeveel Jezus juist en voor al van de armen, in het bijzonder ook van de kinderen der armen houdt. Jezus .ook was het, die nu weer voor dezen heerlijken middag voor de kinderen zorgde. Maar vooral wees pastoor Beukers erop, dat hier naast dank aan het Jezuskind ook dank ge bracht dient te worden aan de dames, die weer geijverd hebben om zooveel kleeren, zooveel pret en zooveel versnaperingen den kinderen deelachtig te maken. Of de kinderen het waardeeren. Mis schien niet, doch de ouders zullen toch on getwijfeld wel begrijpen wat er aan dat alles vast zit. Mogen ook zij dat begrijpen, die de ver eeniging en daardoor dit werk van barm hartigheid kunnen steunen. Dan kunnen de dames weer op den ingeslagen weg voortgaan en zorgen, dat het volgend jaar 'n nieuwe groep kinderen aan deze liefde gaven deelachtig kunnen worden. Dan kunnen weer anderen en misschien ook dezelfde kinderen van gisteren weer genieten van de poppenkastvertooning, van de versnaperingen en van de kleeren, welke zij thans deelachtig werden. Evenals vorige jaren stond op het po dium weer 'n Kerststalletje, welwillend door mevr. Huibers ter beschikking ge steld. NOTARIS M. G. BON. 25 Jaar Notaris. Gisteren herdacht in intiemen kring No taris M. G. Bon alhier, den dag, waarop hy vóór 25 jaar tot notaris werd benoemd. In den loop van den dag kwamen verschei dene cliënten en bekenden hun gelukwen- schen aanbieden, terwijl ook vele telegrafi sche en schriftelijke gelukwenschen bin nen kwamen. Meerdere bloemstukken wer den aangeboden. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgen de werkloozen ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 4. be hangers 37, betonwerkers 76, betonvlech- ters 37, fundeeringwerkers 1, glazenmakers 1, glazenwasschers 9, graniet werkers 15, grondwerkers 117, heiers 4, metselaars 146, operlieden 126, schilders 217, sloopers 7, steenbikers 2, steenhouwers 5, straatma kers 8, hulp-straatmakers 14, stucadoors, witters 69, timmerlieden 297, uitvoerders 7, voegers 28, ongesch. bouwarbeiders 11. To taal 1238. Fabrieksarbeiders: bleekers 16, lompen sorteerders 19, vellenblooters 3, zeepfabr. arb. 6, steenfabr. arb. 127, ongesch. fabr. arb. 76. Totaal 247. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 101, reizigers, colp. 41, winkelbedienden 38, In casseerders 12, musici 7, onderwijzers 11, overheidspersoneel 13, verplegers 1. Totaal 224. Hotel-café-personeel: huispersoneel 13, kellners 48, Koks 11. Totaal 72. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout bewerkers 74, kistermakers 8, kuipers 9, Lijstenmakers 5, mandenmakers 3, meubel makers 31, meubelstoffeerders 20, politoer- ders 2, ongesch. arbeiders 28. Totaal 182. Kleermakers: kleermakers 75, kappers 4, schoenmakers 9. Totaal 88. Land- en Tuinarbeiders: bloemisten 48, landarbeiders 28, tuinlieden 33, warmoe- ziers 13, ongesch. landarb. 10. Totaal 132. Metaalbewerkers: bankwerkers 125, blik- bekerkers 31, burgesmeden 42, crasseurs 1, electriciens 4, gasfitters 12, gereedschap- makers 2, instrumentmakers 1, isoleerders 4, kernmakers 1, Kettingsmeden 30. klin kers 19, koperslagers 4, lab. bedienden 1, lasschers 10, loodgieters 52, machinisten 25, metaalboorders 8, metaaldraaiers 18, me taalschavers 2, metaalslijpers 3, monteurs 25, pianostemmers 1, polijsters 1, Ponsers 6, Rijtuigschilders 1, .rijwielherstellers 11, scheepstimmerlieden 12, stokers 22, tegen- houders 18, verw. monteurs 18, voorslaan- ders 7, voorwarmers 4, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 12, wagenmakers 5, ijzer wer kers 58, zandvormers 4, zilversmeden 2, on gesch. arbeiders 45. Totaal 691. Sigarenmakers: sigarenmakers 7, siga ren sorteerders 3, strippers 1. Totaal 11. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7, technikers 9, teekenaars 13, werkmeesters 15. Totaal 44. Textielarbeiders: hekelaars 5, katoen drukkers 30, kluwers e.a. 11, luikers 10, plaatsnijders e.a. 27, schrobbelaars 3, spin ners 37, spoelers 3, sterkers 3, strijkers 14, wevers 109, wolbewerkers 36, ongesch. textielarb. 61. Totaal 349. Transportarbeiders: chauffeurs 126, em- balleurs 4, expeditieknechten 20, 'koetsiers 15, loopknechten 46, magazijnknechten 64, schippers 91, spoor- en trampers. 15, wa kers 3, transportarbeiders 68, losse arbei ders 478. Totaal 930. Typografen: boekbinders 33, boekdruk kers 16, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 28, steendrukkers 3. Totaal 85. Voedingsmiddelen arbeiders: bakkers 89, molenaars 1, ovenisten 4, slagers 62, sui kerwerkers 23, wijnkoopersknechts 8, zout- zieders 3, zuivelbereiders 4, ongesch. voe dingsarbeiders 28. Totaal 222. Vrouwen: naaisters 15, breisters 1, win keljuffrouwen 18, kantoorpersoneel 41, mangelsters 2, meesters in de rechten 1, onderwijzeressen 5, boekbindsters 1, kin derverzorgsters 2. serveersters 4, teekena- ressen 1, verpleegsters 13, huisel. diensten 179, fabr. arbeidsters 35. Totaal 318. Alg. totaal 4833. 29 Dec. 1934 4356. 29 Dec. 1933 3521. Ben. 65 ged. werkloozen en 5 werkver schaffing. „Christelijke Revolutie en Ordening" is het te behandelen onderwerp op den So cialen Zondag welke op 5 Januari a.s. in de R.K. H.B.S. des morgens half negen wordt gehouden. Secretarissen van aangesloten vereeni- gingen verzoeken wij beleefd om tijdig hun opgave bij het Secretariaat van Kath. Lei den, Nieuwe Burgsteeg 2, in te zenden, vóór of op Maandag 30 Dec. Wij rekenen op uw medewerking. LEIDEN. Zondag. Viering 40-jarig bestaan van „Von del". Opvoering van „Janus Tulp" Stadszaal, 8 uur. Maandag „Boefje" door het Ver. Rotter- damsch Hofstadtooneel, Schouw burg, 8.15 uur. Donderdag. R. K. Reclasseering, afd. Lei den. Zitting in gebouw St. Vincen- tius-Ver., Hooglandsche Kerkgr. 32, 8—9 uur. De avond, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt waargenomen door: Van V r ij d a g 27 tot en met Z o n da g 29 Dec. neemt waar apotheek M. Boek wijt, Vischmarkt 4, telef. 552. Voor Oegstgeest worden deze dien sten waargenomen door apotheek: C. van Zijp, Wilhelminapark 8, tel. 274. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren de Graaff, de Jager, Hovens Gréve en Renaud. De Zondagdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz. JEUGDIGE WERKLOOZEN. Aan de jongere werkeloozen, die zich hebben opgegeven aan de R.K. Commissie voor Jeugdwerkeloozenzorg, is een invitatie verzonden, om a.s. Maandag te 9 uur aan wezig te zijn in het Liduinahuis aan de Zoe- terw.singel 33. Daar zal het werk van ge noemde commissie aanvangen met een H. Mis, waarna gemeenschappelijk ontbijt, ter wijl verder op den ochtend onderlinge be sprekingen worden gehouden en er 's avonds te 8.30 een Kerstviering voor hen georganiseerd wordt door K.J.M.V.-ers, Jo- sephs-Gezellen en K.J.C.-ers. Die zich nog niet hebben opgegeven, kunnen zich alsnog aansluiten, wanneer zij maar vóór Zondagavond schriftelijk hun naam, adres, leeftijd en beroep hebben ge meld aan Rector L. Beune. Aan stempelplichtigen voor M.S. zij nog medegedeeld, dat zij op bovenbedoelde bij eenkomst aan hun plioht tot stempelen zul len kunnen voldoen en dien dag daarvoor zich niet behoeven te melden aan de Ar beidsbeurs. K.J.M.V. „ST. PETER KANIS". Kerstavond. Zondag 29 December a.s. verwacht het bestuur alle leden op ons „Eigen Huis" voor de Kerstviering. Ook alle „Rood-Wit"-leden noodigen wij bij deze op dien avond uit. De heer Christiaanse zal dien avond voor ons voordragen: „In den menschen een wel behagen", een kerstvertelling naar een boek van Peter Rosegger. De voordracht zal met lichtbeelden wor den opgeluisterd. Ter afwisseling zal het koor der R.K. H.B.S., onder leiding van den Weleerw. Pa ter Zonderland eenige Kerstliederen ten gehoore brengen. Het „Eigen Huis" is door een gezellige versiering in een ware Kerststemming ge bracht. De Kerstviering is ook voor alle Jonge- middenstanders, niet K.J.M.V.-leden toe gankelijk. Zondag-avond om kwart over acht zijn dus alle K.J.M.V.-ers present. OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. Achtste Congres op 6, 7 en 8 Januari. Bovengenoemd Genootschap houdt op 6, 7 en 8 Januari hier ter stede haar achtste congres. Het programma vermeldt: Maandag 6 Januari: 11 uur v.m. Alge meene Ledenvergadering van het Oostersch Genootschap in het Groot-Auditorium der Universiteit. Opening van het Congres door den voorzitter; 2 uur n.m. Bijeenkomst van alle Congresleden en gasten in het Klein- Auditorium der Universiteit; 2.15 uur Voor dracht van Dr. P. Wittek (Brussel) over: Die Glaubenkamper im Osmanenstaal; 3 uur. n.m. Voordracht van Ir. E. J. Forbes (Amsterdam) over: Archaeologie en Exacte Wetenschappen (met lichtbeelden); 8.30 uur n.m. Avondbijeenkomst der deelnemers aan het Congres met hun dames in „Beu kenhof". Ontvangst door het bestuur. Dinsdag 7 Januari: 10—12 uur v.m. Och tendbijeenkomst der Vóór-Aziatische en Indisch-Indonesische secties in het Univer siteitsgebouw; 24 uur n.m. Namiddag bijeenkomst der beide secties; 8 uur n.m. Bijeenkomst van deelnemers aan het Con gres, hun dames en verdere belangstellen den in het Groot-Auditorium der Universi teit. Voordracht van Prof. Dr. E. Herzfeld (Londen) over: Iranische Religion und Kunst und die Inschriften (met lichtbeel den). Woensdag 8 Janilari: 1012,30 uur v.m. Gezamenlijke zitting der beide secties in de Collegezaal van het Botanisch Laborato rium (Nonnesteeg, naast de Universiteit); 12.30 uur n.m. Sluiting van het Congres; 1 uur n.m. Gemeenschappelijke Koffie maaltijd in „Den Vergulden Turk". LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Benoeming privaat-docent. Bij beschikking van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is dr. P. J. S. Cramer, te Wassenaar, tot wed er - opzeggens toegelaten als privaatdocent bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de economie van den tropischen landbouw.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2