G. H. KLEINHANS DINSDAG 24 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD PAG. 5 Is het Heelal oneindig? Neen! Als een nachtelijke zwemmer, opdui kend uit de zilver-glinsterende golven van een maan-belichte zee, zoo bereikt onze geest de grenzen van het heelal. Onze ziel verlaat de oceaan van sterren, welke wij op onze hemel-reize doorkliefden, en zweeft naar buiten, in de oneindige leegte. Trillend op de uitgespreide vleugels, ge lijk een valk, die zijn prooi zoekt, over- schouwt de menschelijke geest het wonder der Schepping. Een mateloos groote bal van flonkerend en bliksemend kristal wen telt zich in snelle draaiing beneden ons. Een uitbarsting van energie, uitdijend en aanzwellend als een zeepbel, schitterend als een versiering bij de Kerstkribbe. Rondom zwijgt de oneindige leegte. Geen geluid dringt tot ons door. Alleen ons oog ziet diep beneden zich het wentelende Heelal, roteerende in den Afgrond, die geen bodem heeft.... Onze, met het lichaam verbonden geest hoewel flauw de oplossing van het raadsel vermoedend kan zich niet los wringen uit het aardsche begrip „ruimte" en staart duizelend in de oneindige leegte, op de scheiding van het geschapen „Zijn". Wij weten, dat midden ip die uit mil- liarden en milliarden reuzen-zonnen sa mengeperste bal zich één nietig atoompje voortbeweegt, een onoogelijk klein stof deeltje, dat wij Aarde noemen, en wij we ten dat op dit atoompje vreemde wezentjes rondwandelen die op dit oogenblik druk bezig zijn met geld by een te garen. Denkend aan de vreemde wezentjes, die in het binnenste van dezen immensen gla zen stuiter zich aftobben of pret maken, hervinden wij het doel, dat ons naar de grenzen van het Heelal heeft doen ijlen. Er leven menschen op aarde, die bewe ren, dat het Heelal oneindig is, d.w.z. dat het aantal sterren oneindig groot is. Er zijn anderen, die deze bewering tegenspre ken. Het doel van onze hemelreis was, uit te maken, wie van de twee aan het langste eind trekt. Niet ieder treft het buitenkansje een reis naar het buitenland van de Schepping te maken en om partij te kiezen in het hierboven voor de vierschaar gebrachte geschil, is zulk een reis weliswaar interes sant, maar, zooals vele buitenlandsche rei zen, eigenlijk overbodig. Blijf in uw eigen land ook met uw verstand! Zonder ons te verdiepen in fantastische of wijsgeerige bespiegelingen waarin ook ik geen held ben! is het mogelijk eenieder de overtuiging bij te brengen, dat het Heelal eindig moe t *z ij n. Abbé Moreux, directeur van de Sterre- wacht te Bourges heeft in zijn boek „Ge loof en Wetenschap" dit vraagstuk uit voerig behandeld. Tot zijn heldere uiteen zetting nemen wij veilig onze toevlucht, al ontveinzen we ons niet, dat voor menig een deze, in beknopte vorm weergegeven, uiteenzetting, een stevige kluif zal zijn. Abbé Moreux bewijst eerst, dat het on juist is te spreken van een oneindig getal. Een getal kan onbepaald groot zijn, maar niet oneindig groot. „Hoeveel even ge- tallen kunt gij u voorstellen?", vraagt hij. Natuurlijk een oneindig aantal. En o n- even getallen? Eveneens een oneindig aantal. Wilt gij nu zoo goed zijn, deze twee aantallen samen té tellen? Gij krygt dan tweemaal het eerste aantal, zoodat het niet oneindig geweest kan zijn. Hoe zouden wy ook het begrip „onein digheid", dat het bestaan van grenzen ontkent, kunnen verbinden met een aan tal werkelijke eenheden? Wil het oneindig getal niet onge rijmd zijn, dan mag deze op het algemeen begrip van getal toegepaste term o n- eindig nimmer rekening houden met de eenheden als van elkander onderscheiden grootheden. (Daaruit volgt, dat wij niet het recht hebben, op het oneindig getal de gewone regels van optellen en aftrekken toe te passen, welke van kracht zijn voor de getallen als verzameling van afzonder lijke en genummerde dingen). Laten wij nu overgaan tot de twistvraag, of het getal der sterren eindig is of oneindig. Er zijn op dit oogenblik werkelijk bestaande ster ren; ik zeg, dat haar aantal niet oneindig kan zijn. In werkelijkheid is dat aantal bepaald, aangezien iedere ster iets is, dat zelfstan dig bestaat en een rangnummer kan ont vangen. Het totaal van al deze lichamen ls dus zelf ook concreet, dus bepaald. Een tot werkelijkheid, tot iets concreets gemaakt getal, dat wezenlijk bestaande dingen aanduidt, kan niet anders dan be paald zijn. En het is ongerijmd te beweren, dat een aantal concrete dingen oneindig zou zijn, want door dat aan te nemen, zou ik er kennen, dat het aantal dezer dingen tege lijk bepaald en onbepaald zou zijn. Tot zoo ver de uiteenzetting van Abbé Moreux. „Het is me zoo helder als koffiedik"! bromt een lezer, die het zaakje maar half vertrouwt en meent, dat de Eerwaarde heer Moreux hem een rad voor oogen wil draaien! Wat Abbé Moreux in preciese bewoor dingen betoogde, geeft een ander bekend astronoom, Jeans met een enkel voorbeeld aan. Mischien, dat het den lezer plotseling duidelijk wordt. In zijn boek „De Sterren in hun loop" verwerkte Jeans de nieuwste gegevens der wetenschap en hij laat zich over de eindigheid of oneindigheid van het Heelal als volgt uit: „Toen men nog weinig van de astrono mie af wist, was het natuurlijk, dat men zich voorstelde dat er nooit een eind kwam aan de sterren, zoodat men, hoe ver men ook in de ruimte zou doordringen, nog al tijd sterren zou vinden. Evenals een kind, dat nooit buiten zijn stad geweest was, zou denken, dat er nooit een eind kwam aan de lantaarnpalen. Maar nu weten wij dat, als we maar ver genoeg in de ruimte door dringen, wij in streken zullen komen waar de sterren geleidelijk ijler' worden en ten slotte geheel verdwijnen. De sterren zijn als de lichten van een groote stad, maar een stad, al is ze nog zoo groot, houdt eenmaal op....". Wanneer het aantal sterren oneindig groot was (verondersteld, de mogelijkheid ervan), dan zou de hemel één ononderbro ken suiker-dak van sterren te zien geven. Het zou 's nachts even licht zyn als over dag, want een oneindig aantal sterren straalt een oneindige hoeveelheid licht uit. De nieuwste wetenschappelijke onder zoekingen hebben bovendien aan alle fantasie over een oneindig aantal ster ren de genadeslag gegeven. Dr. Oort, de nieuw-benoemde hoogleeraar in de Sterrenkunde aan de Leidsche Universi teit, heeft in zijn inaugureele rede een op zienbarende ontdekking besproken, n.l. dat het Heelal zich uitzet. Het wordt voortdurend grooter als een zeepbel, welke wordt opgeblazen. En een Heelal, dat gróóter wordt daarmede zal ieder in stemmen kan toch niet tegelijkertijd oneindig groot zijn! Reeds meermalen mochten wij in deze artikelen constateeren, dat de Wetenschap, na op halsbrekende wijze gejongleerd te hebben met begrippen als oneindigheid en eeuwigheid, langzaamaan tot bezinning komt, en, door de feiten gedwongen, een meer logische gedachtengang volgt. De Kerk, die steeds het nuchter verstand laat spreken, heeft tegendeze geestes- wending geen bezwaar. Als alle menschen leeren logisch te denken, is de toekomst aan Haar! Het strijdtooneel in O. Afrika DE ABESSYNIERS BLIJVEN AANVALLEN Het Italiaansche legerbericht Maarschalk Badoglio seint het volgende 78ste legerbericht: Een Abessynische strijdmacht van 5000 man sterk heeft een aanval gedaan op onze linies bij Abbi Addi in Tombien, waar by de vijand in noordelijke riching oprukte. Onze afdeelingen zwarthemden en Eri- treërs hebben een tegenaanval ondernomen De vijand werd door de terreinsomstan digheden begunstigd en trachtte tegenstand te bieden. Het gevecht was zeer verwoed. De Italiaansche troepen, gesteund door de artillerie en de luchtvaartafdeeling, zetten den tegenaanval echter door. Er volgde een gevecht van man tegen man, waarbij de vijand tenslotte op de vlucht werd ge dreven en door Eritreesche afdeelingen achtervolgd. Zoodra de verliezen der Italianen en van de vijandelijke troepen zullen zijn vastge steld, zullen zij bekend worden gemaakt. De luchtvaartafdeeling in Eritrea heeft vijandelijke troepenconcentraties in de zone tusschen Kworan en het Asjangimeer met bommen bestookt. Abessyniërs op 6 K.M. van Aksoem? Uit Addis Abeba wordt gemeld: Aan het Noordelijk front heeft de strijd tegen de Italiaansche troepen weer den vorm aan genomen van kleine schermutselingen. Naar verluidt zijn de Abessynische strijd krachten de heilige stad Aksoem tot op 6 K.M. genaderd. Wat de luchtbombardementen in het ge bied van het Asjang-meer betreft, deze hebben voor de Italianen het beoogde re sultaat niet opgeleverd, daar de Abessy niërs zich in het ondoordringbare oerwoud hadden verscholen. Dorpen of steden be staan in dit gebied niet. Aan het Zuidelijk front heerscht rust. INCIDENTEN AAN DE LYBISCHE GRENS? Er zouden vechtpartijen, zonder gebruik van wapenen, zijn geweest Te Kairo worden geruchten verspreid, omtrent incidenten aan de Libysch-Egyp- tische grens. Volgens de jongste berichten zou het tot kleine vechtpartijen zijn ge komen. Er werd echter nergens van de wapenen gebruik gemaakt. Ook zouden BUITENLAND DUITSCHLAND. DE JODEN-VERVOLGING. Wapenfabriek van Simson door de regeering genaast. De stadhouder van Thüringen, Sauckel, heeft in overleg met den minister van Oor log, von Blomberg, besloten de wapenfa briek te Suhl, welke eigendom is der Jood- sche familie Simson, ter beschikking van den Führer te stellen. De familie Simson is uitgewezen „we gens het uitbetalen van te lage loonen aan de arbeiders en het niet aanbrengen van de voorgescnreven hygiënische verbeterin gen" Deze laconieke mededeeling, welke door het persagenLschap Havas wordt verspreid, geeft slechts gedeeltelijk weer op welk een nietsontziende wijze de Duitsche autori teiten tegen de eigenaars van deze groote onderneming, de Berlin-Suhler Waffen- und Fahrzeugwerke bisher Simon Co., zijn opgetreden. Niet alleen hebben zij hun fabriek moeten afstaan, maar bovendien hebben zij millioenen marken moeten be talen, omdat zij naar het Duitsche nieuws bureau het noemt, te groote winsten heb ben gemaakt in de periode, liggende tus- scherMiet sluiten van het vèrdrag van Ver sailles en het aan het bewind komen van de nationaal-socialisten. Het Duitsche nieuwsbureau geeft van deze onverkwikkelijke geschiedenis de vol gende lezing Het bedrijf zal als een stichting van al gemeen belang voortgezet worden, waar aan de Führer reeds in principe zyn goed keuring heeft gegeven. Op grond van het verdrag van Versailles had de familie Sim son een monopoliecontract voor bepaalde orders van het rijk gekregen en van dit monopolie zou volgens het Duitsche nieuwsbureau misbruik zijn gemaakt. In strijd met de overeenkomsten zouden mil lioenen marken overwinsten zijn gemaakt. Aanvankelijk werd de niet-arische invloed in de zakelijke leiding uitgeschakeld, doch de familie Simson bleef de voordeelen van haar kapitaalbelegging in het bedrijf be houden. Nu de overwinsten door het af staan van de fabriek en de terugbetaling van aanzienlijke millioenen ongedaan zijn gemaakt, is de familie Simson, naar D.N.B. besluit, ook wat haar kapitaal betreft, ge heel uit de onderneming uitgeschakeld. Navas verder meldt, kunnen Joodsche advocaten, ingevolge de bepalingen der Neurenbergsche wetten, thans ook niet meer aangewezen worden als toegevoegd verdediger, of benoemd worden tot curator in een faillissement. FRANKRIJK. DE FRANSCHE STRIJDBONDEN. Een ongewenschte bevoegdheid. Frankryks president en regeering, en niet de rechterlijke macht, zullen beslis sen of een strijd-organisatie moet worden ontbonden in het belang van de openbare orde. Aldus is gisteren besloten door den Franschen Senaat. De regeering wenschte deze bevoegdheid niet, want zij had een amendement voor gesteld, waarbij de rechterlijke macht en niet de regeering belast zou worden met de ontbinding der strijdhonden. Het amendement werd gisteren met 179 tegen 111 stemmen verworpen. ENGELAND. DE BENOEMING VAN EDEN. Minister Eden bij den Koning. Terwijl minister-president Baldwin uit Londen naar zijn buitenverblijf in Wor- cestshire is vertrokken en ook de meeste andere ministers Londen reeds met het oog op de Kerstdagen verlaten hebben, heeft de nieuwe minister van buitenlandsche zaken Eden zich heden naar Sandringham begeven, baarbij ontvangen werd door den Koning, die hem het ambtszegel heeft over handigd. Heden treedt Eden officieel in functie. Hoewel hij de Kerstdagen even eens buiten Londen zal doorbrengen, zal hij voortdurend in contact met het Foreign Office blijven. Rome is onverschillig. De benoeming van Eden aan het hoofd van het Foreign Office wordt in vooraan staande Italiaansche kringen met volledige onverschilligheid vernomen, wordt van re- geeringszijde verklaard. Men protesteert tegen de voorstellingen in de buitenland sche pers, alsof de benoeming van Eden te Rome verrassing, bezorgdheid en zelfs deserteurs op Egyptisch gebied zijn aan gekomen. In verband met het besluit van den mi nister van Defensie, om den diensttijd der reservisten met 6 maanden te verlengen, heeft de Egyptische regeering besloten 4000 soldaten, die anders op 31 December hun diensttijd van 5 jaar zouden hebben uit gediend, nog 6 maanden onder de wapenen te houden. Deze maatregelen schrijft men toe aan den huidigen internationalen toestand, en o.a. aan het feit, dat Egypte zich bij de sanctiepolitiek heeft aangesloten. Uit Alexandrië wordt gemeld, dat de ge ruchten ove>r botsingen tusschen Britsche en Italiaansche soldaten aan de grens van Lybië door officieren van de Britsche lucht macht te Mersa Matruh worden ontkend en als volkomen uit de lucht gegrepen worden beschouwd. verontwaardiging zou hebben gewekt. Eden's benoeming op deze verantwoorde lijke post heeft noch vreugde, noch mis noegen gewekt, aangezien men eerst wil afwachten, hoe hij zijn taak opvat. 4 Gelukwensch van Laval. Minister-president Laval heeft den nieu wen Britscher. minister van buitenland sche zaken Eden het volgende telegram gezonden: „Ik maak van de gelegenheid van Uw benoeming tot minister van bui tenlandsche zaken gebruik, om U behalve mijn gelukwenschen de verzekering van mijn zeer oprechte en vertrouwensvolle vriendschap te doen toekomen. Ik verheug mij, met U het werk van eendracht en vrede te kunnen voortzetten, waaraan onze landen gemeenschappelijk arbeiden". De meening der Zweedsche pers. De Zweedsche pers wijdt vriendelijke woorden aan de benoeming van Eden tot minister van buitenlandsche zaken. Vol gens de „Social-Democraten" is deze benoe ming op het oogenblik het grootste succes der regeering-Baldwin. De „Stockholms Tidingen" schrijft, dat de benoeming het vertrouwen der andere leden van den Vol kenbond versterkt en hun optreden ener gieker doet zijn. De „Aftonbladet" verwacht van Eden, dat hij zijn invloed zal aanwenden ten gunste van een nauwere aaneensluiting der leden van den Volkenbond. OOSTENRIJK. KERSTAMNESTIE VOOR DEELNEMERS AAN DEN FEBRUARI-OPSTAND. Bondskanselier Schuschnigg heeft in een radiorede medegedeeld, dat ter gelegen heid van het Kerstfeest de president op voorste] der regeering uitgebreide anmes- tie verleent aan politieke gevangenen. Deze amnestie is vooral van belang voor de deelnemers aan den sociaal-democrati- schen Februari-opstand, van wie slechts zestien in de gevangenis zullen blijven, om dat zij onmiddellijk betrokken zijn ge weest bij het plegen van ernstige geweld daden tegen het leven. Van de amnestie profiteeren ook de chef van den generalen staf van den republi- keinschen „Schutzbund", majoor Eifler, en Loew, die indertijd waren veroordeeld tot resp. 15 en 18 jaar gevangenisstraf. Schuschnigg deelde verder mede, dat de hangende onderzoeken tegen 19 leden van het vroegere soc.-dem. partijbestuur wor den gestaakt. Deze menschen bevinden zich reeds geruimen tijd op vrije voeten; onder hen kunnen Seitz en Renner genoemd wor den. De amnestie strekt zich ook uit tot zes tien personen, die betrokken zijn geweest bij den Juli-opstand. Overwogen wordt, 60 andere deelnemers aan deze revolte te be genadigen. VORST-BISSCHOP VAN BRIXEN ONDER MILITAIRE BEWAKING. Eenige Weensche christelijk-sociale bla den melden, dat de Vorst-Bisschop van Brixen, in Zuid-Tirol, dr. Johannes .Geiss- ler, sedert 15 December onder militaire bewaking staat, aangezien hij in een her derlijk schrijven aan de geestelijkheid in zijn diocees zou hebben verzocht, geen pro paganda te maken voor de inzameling van metalen, aangezien dat behoorde tot de taak der fascistische partij. Het Weensche „Neuigkeits-Weltblatt" schrijft, dat de instructie van den Vorst- Bisschop, die streng aansluit bij de ideolo gie der Kerk, van tevoren door de be voegde autoriteiten was gezien en goedge keurd. Als Italië werkelijk wil voorgeven, beschaving te brengen in een cuttuurloos land, zal het tegenover een kerkvorst, di^ zijn plicht deed, anders moeten optreden, schrijft het blacL AMERIKA. DE LINDBERGH'S NAAR EUROPA. Kolonel Lindbergh en zyn gezin bevin den zich als eenige passagiers aan boord van een stoomschip, op weg naar Enge land, waar zij zich voorloopig zullen ves tigen. Volgens een naasten vriend van Lind bergh, wiens naam niet genoemd wordt, zou Lindbergh's besluit verband houden met de wijze, waarop de zaak-Hauptmarm door den gouverneur van New-Jersey weer aan de orde is gesteld en waarmee Lind bergh het niet eens is. Het buitenverblijf van het echtpaar Lindbergh te Hopewell is reeds geruimen tijd geleden ter beschik king gesteld van een insteling voor kinder- derverzorging. Dat de Lindbergh's voorne mens zouden zijn zich voor goed in Enge land te vestigen uit veiligheids-overwegin gen voor hun kind, zou echter onjuist zijn. Vermoedelijk zullen zij echter niet naar de Vereenigde Staten terugkeeren, vóór de Hauptmann-episode achter den rug en ver geten zal zijn. DE ONLUSTEN IN VENEZUELA. Meer dan veertig dooden. Het is bekend geworden, dat de onlus ten, die hebben plaats gehad in Caracas, Maracaibo en andere steden, meer dan veer tig dooden hebben geëischt, Buitenland sche gezinnen worden onder bescherming van de petroleumterreinen overgebracht naar elders, bij wijze van voorzorgsmaat regel. Intusschen zijn onder de slachtoffers geen vreemdelingen. Eerste Leidsche R.K. Begrafenisonderneming 6EVESTI6D 1882 Pieter de la Courtstraat 22 TRANSPORT. TELEFOON 1455 BUITENLANDSCHE BERICHTEN. VIER VISSCHERS VERDRINKEN. Nabij Bari in Italië zyn in een hevigen storm twee visschersschepen omgeslagen. Vier visschers vonden den dood in de gol ven. DE MIST IN ENGELAND. Croydon zat dicht Door den minst in Engeland waren ver scheidene vliegtuigen gedwongen te Lymp- ne te landen inplaats van te Croydon. Hieronder zijn ook toestellen van de K. L. M.; de passagiers zijn per trein naar Londen gegaan. Hoewel de mist boven het Kanaal dikker werd, was te Lympne nog voldoende zicht, zoodat de toestellen gemakkelijk konden landen. De scheepvaart op Thames en Mersey is eveneens gedesorganiseerd. RUSSISCHE BOOT IN HET IJS I BEKNELD. Het Sovjet-Russische vaartuig „Lozofs- ki", dat sedert 10 December ter hoogte van Sachalin in het ijs bekneld is geraakt heeft draadlöoze noodsignalen uitgezonden. Een deel der opvarenden heeft den vasten wal weten te bereiken. Zij melden, dat zij onderweg een passagier zijn kwijtgeraakt en een lid der bemanning. De ijsbreker „Krassin" stelt alles in het werk om het in nood verkeerende schip te bereiken. NACHTELIJK GEVECHT IN EEN VLIEGTUIGLOODS. Opnieuw wordt de openbare meening in .Engeland beziggehouden door een geheim zinnige gebeurtenis, die zich op het vlieg veld te Gravesend heeft afgespeeld, en die men in verband meent te moeten brengen met luchtvaart-spionnage. In een der hangars van genoemd vlieg veld trof namelijk een nachtwaker tijdens zijn ronde een man aan, die toen hij zich ontdekt zag, den waker aanviel. Er ont stond een worsteling, die ten slotte in het nadeel van den aangevallene eindigde, doordat een handlanger den insluiper te hulp kwam. Beide mannen wisten in de duisternis te ontkomen en het mocht tot dusver niet lukken een van hen te arres teeren. Men neemt aan, dat men hier niet te doen heeft met een eenvoudige poging tot diefstal, omdat in den bewusten hangar be langrijke proeven werden genomen met een nieuw geheel uit metaal vervaardigd vlieg tuig. PASSAGIERS, DIE ZEEROOVERS BLEKEN. Uit Hongkong wordt gemeld: Zeeroo- vers, die als passagiers aan boord mee reisden, hebben zich meester gemaakt van een klein Chineesch vrachtschip, dat van Amoy op weg was naar Tsjang Sjoe Foe- kien. De buit bedraagt tien duizend dol lar. Twee personen werden als gijzelaars meegevoerd; het schip zelf werd in de Bias- baai aan den grond gezet. OPBOUW VAN DE VERWOESTE STAD QUETTA. De Britsch-Indische regeering heeft be sloten, dat de in Mei door een aardbeving geheel verwoeste stad Quetta in het Noord- Westen van Indië zal worden herbouwd. De militaire gebouwen zullen iets verder Noord-Westelijk worden opgetrokken, waar zy het voordeel hebben, op stabiele- ren rotsbodem te staan. De voorloopige kosten worden geraamd op ongeveer 4.75 mill.ioen pond sterling. DE TERUGREIS VAN PATER DAMIAAN. Naar wij vernemen is de overbrenging van het stoffelijk overschot van den Me- laatschen Priester, Pater Damiaan, thans definitief vastgesteld op 18 Januari a.s. Een week tevoren zal Mgr. Alencastro, Apostolisch Vicaris van Hawaiii naar de voormalige Melaatsohen-kolonie Molokal afreizen, om tegenwoordig te zijn bij de opgraving van de stoffelijke resten. De gouverneur van Hawaii, mr. J. Poin- dexter heeft den Bisschop een vliegtuig ter beschikking gesteld, om zich naar Molokal te kunnen begeven. Verschillende autori teiten zullen den Bisschop vergezellen. Bij de aankomst met het stoffelijk over schot te Honoloeloe zal het naar de Kathe draal van O.L. Vrouw van den Vrede wor den overgebracht, waar het zal blijven tot de boot naar België vertrekt. Daar men binnenkort het Zaligverkla ringsproces van Pater Damiaan wil aan hangig maken, heeft Mgr. Alencastro alle verdere ceremoniën bij de lijkbaar verbo den. Het stoffelijk overschot wordt via het Pamama-kanaal naar New-York overge bracht vanwaar de overbrenging naar Bel gië plaats vindt. Het is wellicht weinig bekend, dat Pa ter Damiaan een onderscheiding ontving toen hij zich voor eenige jaren in de missie bevond. Op voorstel van Prinses Lilivika- lani, die de groote zelfopofferingen van Pater Damiaan kende, werd de missiona ris benoemd tot Ridder in de Orde van Kalakava.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5