ZATERDAG 21 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND. Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan een der redactieleden: Mej. Zr. J. v. d. ABEELEN, Mevr. J. FEHMERS—BOER KNOTTNERUS, Mej. M. R. J. NIEMER, Mej. M. L. J. VAN ES. O mensche nu is 't tijd, Dat gij u met regt verblijd, Terwijl ons is gebooren, Een Kint, een hemels Kint, Waar in u ziele vint, 't Geen zij eerst had verloren. Eet was den droefste stond, Als 't Goddelijk Verbond Door Adam wierd geschonden; Het was den blijste dag, Die ooit de wereld zag, Als Christus wierd gesonden. Den Heer die 't al verwermt, Leyt hier van kouw en kermt, o Mensch ziet Gods ontfermen. De Liefde leyt hier naekt: Naer uwe Liefden haekt, Verwermt Hem in uw ermen. Komt christelijke schaar Bereyt u met malkaar Om God weer te beminne; Die u den Adem gaf! Die moet gij tot in 't graf En lesten Adem minnen. Uit: Oude en Nieuwe Kers-Gezangen. ZALIG KERSTMIS! 't Was een vermoeiende dag geweest voor Maria en Joseph, toen zij ter telling naar Bethlehem optrokken. De wegen wa ren slecht en de afstand was_ ver. De avond viel en hun tocht was nog niet ten einde; toen ze in de buurt van Bethlehem geko men waren. Joseph, bezorgd voor Maria, die in blijde verwachting verkeerde, zocht een onderdak voor den nacht, doch nie mand kon hen herbergen. Slechts was er nog plaats voor hen in een stal, waar zij tegen de nachtelijke koude eenige beschut ting vonden. Daar in het gezelschap van os en ezel was het, dat Jezus, het Licht der wereld, geboren werd. Vreugde, overgroo- te vreugde heerschte in beider harten, waarin geen plaats meer voor droeve ge dachten overbleef. Alle zorgen van den dag waren verdwenen. Gelukkig voelden zij zich nog eenige windselen te hebben, waarin zij het Kindeken konden wikkelen, en het nog op een handvol stroo in eene kribbe neer te kunnen leggen. Vrede heerschte er in hunne harten! En deze vrede werd ook medegedeeld aan de her ders, welke zich in de nabijheid op het land bevonden, en verbreidde zich over de geheele aarde. Stille nacht, heilige nacht, waarin de en gelen God hun gloria toezongen en den vrede op aarde verkondigden. Mogen wij uwe aandacht voor dien vre de, welke ook uw deel kan zijn, vragen? Vele kommernisen en zorgen, op welk ge bied dan ook, zijn wellicht ook uw deel geworden. Laat ze echter buiten uwe har ten blijven, ban ze daaruit, draag ze op aan het Christus-kindje en vraag Het Zijn vrede in uwe harten te storten. Laat dien vrede daar blijvend wonen en draag hem door uwe liefde ook op anderen over. God's zegen zal daarbij'met u zijn! Wij wenschen allen dezen vrede, maar in het bijzonder U, Vrouwenbondsleden, en bidden hem van het Kindje Jezus nu in deze dagen van Kerstmis nog meer dan anders voor U af. Een Zalige Kerstmis moge het voor u allen zijn! De Presidente, J. MANDERS—VERMEULEN. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn de vol gende bestuursleden: Mevrouw J. Witte Hessels, niet herkiesbaar. Mevrouw B. Si- monisKortekaas, herkiesbaar. Mejuf frouw L. van Es, herkiesbaar. Candidatenlijsten moeten 14 dagen vóór de ledenvergadering, welke op 16 Januari 1936 gehouden wordt, zijn ingediend bij de secretaresse, mejuffr. S. van Deene, Breestraat 12. Uiterlijk dus 2 Januari a.s. moeten de lijsten met de namen der can- didaten en onderteekend door ten minste 10 leden in het bezit der secretaresse zyn. Zij, die candidaten voorstellen, moeten zich te voren overtuigd hebben, dat die can didaten bij verkiezing de benoeming zul len aanvaarden. Jaarverslagen. De besturen van de on- derafdeelingen worden verzocht de jaar verslagen vóór 8 Januari 1936 in te zen den aan de secretaresse. Radio-uitzending. Zondag 12 Januari 1936, des middags te kwart over twaalf zal er een radio-praatje voor den Vrou wenbond gehouden worden door mej. dr. Jac. Hillen. BLOEMPJES TEN BATE VAN „SANCTA VERONICA". Reeds zoo dikwijls hebben wij uw hulp ingeroepen om uw tijd te geven ten bate van de Ver. Sa. Veronica. Nu komen wij speciaal uw aandacht vragen voor onze bloempjesdag, die morgen wordt gehou den. Wij willen gaarne ons werk den geheelen winter blijven voortzetten, zooals op heden en nog veel nood lenigen ten bate van zoo vele Stille Arme gezinnen. Schenkt ons dus allen morgen een bloemje, in den vorm van minstens één dubbeltje, in de busjes die vriendelijke jongedames u morgen ochtend zullen aanbieden. Wij hebben zooveel moeders dezen win ter weder blij kunnen maken, door de meest noodzakelijke kleeding te verschaf fen voor de vele kleine peuterse die soms de onontbeerlijkste klêertjes niet meer hadden. Als ge allen ons met uw gave, hoe gering ook, helpt, dan kunnen wij dit werk van barmhartigheid onverflauwd voortzetten. Koopt dus allen zonder uitzondering een bloempje voor dit sympathieke doel en uw daad zal niet onbeloond blijven! Het bestuur dankt u bij voorbaat har telijk. Secretaresse Zoo hoog noodig kunnen wij voor eeni ge gezinnen wat jongensjasjes gebruiken. Voor den leeftijd van 612 jaar, dus juist voor de schoolgaande kinderen Deze kinderen, die op vaste tijden toch naar school moeten en onvoldoende beschermd zijn, loopen zoo menige ziekte op, die door wat steviger kleeding voorkomen kan wor den. Kunt u ons vóór Kerstmis nog niet daarmee blij maken? Bewaart in deze tij den uw gedragen kleeren niet, maar geeft ze aan de minderbedeelden. U kunt ze be zorgen of door ons gehaald krijgen, Nieu we Rijn 1. Bestuur St. Veronica. R.-K. VER. „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY". Het jaar 1935 mag niet eindigen, alvo rens het bestuur en de leden der Ver. aan vrienden en weldoeners een hartelijk woord van dank hebben betuigd voor de sympathie en het medeleven met het doel onzer vereeniging zóó ruimschoots betoond in het jaar, dat heen gaat. Wij denken aan de offers, de geschenken voor de baby-uitzetten en aan de velen, die ons steunden bij onze hulpbieding aan de armen. God loone 't u allen met de viering van een blij en Zalig Kerstfeest! Aan goede vrienden vertelt men gaarne van den arbeid, die door wederzijdschen steun verricht mocht worden, en dit zal u een volgende keer worden medegedeeld. De balans wordt gemaakt de jaarboe ken afgesloten en dan zult u allen weten hoe de ver. ook door uw zoo ge waardeerde steun heeft kunnen en mogen helpen. Een dringend verzoek: „Blijft ons steu nen". Baby-uitzetten, witte en wollen luiers en familiewiegen zijn ook van har te welkom. Blijft onze vrienden ook voor de toekomst. Het is zoo hoog noodig! HET BESTUUR. INTERPAROCHIEELE VOOR ONS DISTRICT De geestelijk werkkampen in „De Liebaard" te Baarn worden per dis trict geregeld. Laten alle afdeelingen dit goed uitvoeren en na rijp overleg hun antwoord tijdig inzenden. De bij eenkomst voor alle commis sarissen op Vrijdag 10 Jan. is vooral be doeld als een werkvergadering. Houdt al len dien avond vrij. Voor tooneelisten wordt Zondag 26 Jan. van belang. Twee zeer bekwame sprekers, een pakkend tooneelspel en.... veel publiek? Dat hopen wij! De biljartcompetitie wordt door gezet. Na 1 Jan. zullen 6 vereenigingen „starten". Met wat goeden wil verdwijnen alle moeilijkheden. BIJ DE LIJKBAAR Weer zyn wij opgeschrokken door de doodstijding van een onzer Gezellen, Sa muel Breedeveld; 't is de tweede maal in enkele maanden tijd, dat wij, eerst staande bij de lijkbaar van Jan Langeveld, die zoo plotseling werd opgeroepen, kunnen getui gen, dat hij was een godsdienstig, een goed en trouw gezel. Ook nu, God dank, kunnen wij bij zijn doodsbaar in alle eerlijkheid getuigen, hij was een godsdienstig, een goed en trouw gezel; gaarne had hij zijn leven op een bijzondere wijze aan den dienst van God willen wijden, 't liefst immers zou hij in het klooster zijn getreden, maar zijn gezondheid liet het niet toe. God heeft hem nu opgeroepen na een kort, maar mooi en heerlijk ziekbed. Ja, jon gens, zelf ben ik er getuige van geweest en heb ik mij er aan mogen stichten, hoe geduldig, hoe overgegeven aan Gods H. Wil hij was, hij heeft het mij gezegd alles aan God te willen overlaten, beterschap of dood. Zulk een sterven is zeker voor de familieleden, die achter blijven, een troost, een troost ook voor ons Gezel len. Wij willen voor hem bidden, en zijn voorbeeld moge ons leeren godsdienstig en trouw te zijn. H. SCHRAMA, Vice-Praeses. AAN POLITIEK DOEN rv Levensomstandigheden kweeken steeds een eigen geest. In de wat betere jaren van voorheen was de geest onder de men- schen gematigder en eerlijker dan de paar laatste jaren. Dat kwam natuurlijk voor een groot deel door de mindere zorgen, maar ook wel door wat minder concurren- tie-zucht van politiekelingen met heel erg rare buitelingen. Er was niet zooveel „ge zwam in de ruimte", omdat de massa het wel goed vond. Maar, och arme, toen eenmaal de steven des tijds was gewend en in een nieuwe richting gekoerst moest worden. Toen kwam de massa los en ging ook de poli tiek doen. Er is nu eenmaal geen gevaar lijker ding, dan dat de massa zich aan po litieke vraagstukken zet, omdat in de volks massa bijna niets essentieels, niets wezen lijks te vinden is. De een wil dit en de ander dat, omdat de grondslag voor elke redeneering, het beginsel, bij hen uit eenspat in duizenderlei beginseltj es. En in dat geroezemoes van meeningen kwamen ook wij te staan. En als jongeren hoorden wij toen van alles. De man, die destijds beweerde nooit aan politiek te doen, stond nu te vertellen hoe alles door de politiek moest gedaan worden. In de tram en bij den kapper, waar je nooit anders dan mooi-weer-praatjes hoorde, werd gekloven aan devaluatie en deflatie, alsof iedereen minister was. En op een goeden dag vond iemand het woord natio naal zoo ontroerend, dat hij de beginselen niet meer zag. Was het wonder, dat men de politiek een onding noemde? Natuurlijk niet! Maar wie maakten er een onding van? Zij, die alles wilden herleiden tot de politiek en die vergaten, dat zooiets niet lukken kan. De staatkunde is immers maar een on derdeel van het maatschappelijk leven. En voor ons, Katholieken, komt er nog bij, dat het maatschappelijk leven niet ons heele leven uitmaakt, maar staat naast en onder ons godsdienstig-geestelijk leven. Reeds de vorige maal stipten we ook aan, dat dus een jongeren-organisatie, om wille van algeheele sociale vorming, de staatkundige opleiding niet mag vergeten, maar in samenwerking met een staatkun dige organisatie voldoende kennis over staatsinrichting en -bemoeing moet mee geven. Is zulks noodig? Naar onze meening is het hard noodig, en nu komen we op ons chapiter terug; omdat de jongeren juist nu aan politiek hun aan dacht schenken. Voor een paar jaar heette het: o de jongeren gelooven het wel; nu echter is het:de jongeren gelooven 't niet, de jongeren hooren van alles, helaas te weinig katholieks, en waaien dan vaak met alle winden mee. Het is heusch geen toeval, dat de jon geren dwalingen aanhangen. Veeleer is hier sprake van schuld van oud en jong. Wat werd b.v. gedaan aan politieke voor lichting? Zoo goed als niets. En wat de den de jongeren zelf? Op enkelingen na kwamen ze zelden tot het lidmaatschap van een politieke organisatie. Ze vergaap ten zich liever aan onnutte dingen. En zoo staan de zaken nu gedeeltelijk nog, ook al doen de jongeren aan politiek Want de politiek waaraan ze doen is vaak een dosis bluf. Een groot terrein ligt hier nog te be werken. Maar.. ..de liefde kan niet van één kant komen. Pakt dus een jongeren-or ganisatie dat werk aan, laat dan ook de staatkundig-politieke meewerken. Plaatse lijk vooral kan nog zooveel goeds bereikt worden. SEVERUS. DE KERSTRETRAITE De retraitanten komen Woensdag (lsten Kerstdag) om 5 uur namiddags bijeen in het Gezellenhuis, waar vandaan gezamen lijk wordt vertrokken naar het Clemens- huis te Noordwijkerhout. De sluiting der retraite zal plaats hebben Zaterdag d.a.v. en verricht worden door den Vice-Praeses. Dank zij den ijver van het bestuur gaan ruim 40 Gezellen ter retraite. Moge de re traite slagen en rijke vruchten afwerpen Voor ieder afzonderlijk en voor onze Leid- sche Gezellen-Vereeniging. Dat geve God door de voorbede van St. Joseph en St. Cle mens. VERLOOFDEN-CURSUS Zondagmiddag te 4 uur bijeenkomst voor de verloofden van het district Lei den. Wij verwachten weer een groot aan tal Gezellen met him meisje. Ook de ver loofde Gezellen van onze Gezellen-Ver eeniging worden verwacht. HET HOOGFEEST VAN KERSTMIS. N.B. Vanaf Woensdag dagelijks Gloria (behalve Zaterdag) en Credo. Prefatie van Kerstmis. ZONDAG 22 Dec. Vierde Zondag v. d. Advent. Mis: Rorate. Geen Gloria. 2e ge bed v. d. H. Hunger, Bisschop en Belijder (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom); 3e ter eere van Maria. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Paars. „Dauwt Hemelen van boven en dat de wolken den Gerechte (Christus) afzenden. (Introitus). Kom, o Heer en wacht niet langer; ontbind de zondenlast van uw volk". (Communio). MAANDAG 23 Dec. Mis v. d. vorige Zondag: Rorate. Geen Gloria. 2e gebed ter eere van Maria; 3e voor alle overledenen (Zie het gebed uit het eerste requiemfor-, muiier), 4e voor Kerk of Paus. Na het Graduale wordt het Alleluja met vers niet gebeden. Geen Credo. Gewone Pre fatie. Kleur: Paars. DINSDAG 24 Dec. Vigiliedag voor het Hoogfeest van Kerstmis. Geboden Vasten en Onthoudingsdag. Mis: Hodie. Geen Glo ria. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Paars. WOENSDAG 25 Dec. Kerstmis, Hoog feest van de Geboorte van Christus. Ge boden te vieren als Zondag. De Nachtmis: Dominus. De Dageraads mis: Lux fulgebit. 2e gebed v. d. H. Anas- tasia. De Dagmis: Puer. Laatste Evange lie als op Driekoningen. Kleur: Wit. N.B. Men lette gedurende het Kerst octaaf op de verandering in het gebed „Communicantes". Op dit Hoogfeest laat de H. Kerk haar priesters drie H.H. Missen opdragen ter viering van de geboorte van Christus in de stal van Bethlehem (Nachtmis), in de har ten der geloovigen (Dageraadsmis) en van de geboorte van alle eeuwigheid van den Zoon uit den Vader (Dagmis). Heden is de Zaligmaker geboren, die Christus, de Heer is, in de stad van David. (Evangelie v. d. Nachtmis). Laten wij op deze aarde ons verheugen met de heme lingen. (Offertorium). Maar ook: zien wij met de oogen des geloofs in dat machte- looze, hulpbehoevende Kind den Almach- tigen en Allerheiligsten God. Aanbidden wij Het met de Engelen: „Eere aan God in den Hooge". Aanbidden wij dat Kind in ons hart en vragen wij met het nieuwe Licht van het menschgeworden Woord, de genade, te mogen worden verlicht en dat het nieuwe Licht moge uitstralen in onze werken. (Gebed v. d. dageraadsmis). Want dan alleen is ons Kerstfeest vruchtbaar, als het een verandering en bekeering van leven teweegbrengt. Immers: „De genade van God, onzen Zaligmaker, is ons ver schenen om ons te leeren, dat wij aan de goddeloosheid en de begeerlijkheid der wereld moeten verzaken en zedig, recht vaardig en godvruchtig moeten leven in deze wereld" (Epistel v. d. Nachtmis). DONDERDAG 26 Dec. Tweeden Kerst dag. Feestdag v. d. H. Stephanus, Eerste Martelaar. Dag van devotie. Mis: Sederunt. 2e gebed v. h. Kerstoctaaf (Gebed v. d. Dagmis). Kleur: Rood. Gisteren beleed de H. Kerk voortdurend de Godheid van Christus in de kribbe. Vandaag viert zij het feest van de eerste Martelaar, die de Godheid van Christus met zijn bloed en leven zoo schitterend betuigd heeft Om zijn prediking van den Christus is de H. Stephanus gesteenigd. VRIJDAG 27 Dec. Feestdag v. d. H. Jo annes, Apostel. Mis: In medio. 2e gebed v. h. Kerstoctaaf. Kleur: Wit. Joannes stond aan het hoofd der Kerk in KI. Azië en werd onder keizer Diocle- tiaan gevangen genomen en in een ketel met kokende olie geworpen, waar hij ech ter ongedeerd uittrad. Als balling op het eiland Patmos schreef hij zijn „Boek der Openbaring", het laatste der boeken v. d. H. Schrift. Van zijn hand hebben wij ook een Evangelie (n.l. dat volgens de H. Jo annes) en drie brieven. In zeer hooge ouderdom is de H. Joannes overleden te Ephese in KI. Azië. ZATERDAG 28 Dec. Feestdag v. d. H.H. Onnoozele Kinderen. Mis: Ex ore. 2e gebed v. h. Kerstoctaaf. Na het Graduale wordt niet het Alleluja met vers, maar de Trac- tus gebeden. Kleur: Paars. „Heden vieren wij den feestdag der kin deren, die, volgens het Evangelieverhaal, door de allerwreedste koning Herodes ver moord zijn. Ziet, de aardsche vijand zou door eerbetuiging die gelukkige kleinen nooit zooveel voordeel hebben kunnen brengen, als hij nu gedaan heeft door zyn haat" (St. Augustinus). IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender r. ha Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed ter eere van Maria; 3e voor Kerk of Paus. MAANDAG. Mis v. d. Z. Nicolaas Fac tor, Belijder: Os Justi. Gloria, 2e gebed v. d. vorigen Zondag. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. ONS JAARBOEKJE Ons uitstekend verzorgd jaarboekje is verschenen en als een sterk verbeterde uit gave begroet. In zak-formaat en voorzien van een leeren, dus buigbaren omslag, noodt het tot geregeld gebruik. De zeereerw. heer J. Mol, Centraal- Praeses, a.i., schrijft een inleiding met de opsomming van de werkelijke verdien sten van een Jaarboekje en getuigt tevens: „Niet alleen in breedte, maar ook in diep te heeft de St. Jos. Gez. Ver. gewonnen. Wij bevinden ons in de stijgende lijn". Voorts vinden wij er nog twee korte ar tikeltjes in, waarvan het eerste handelt over den eersten Centraal-Praeses, Jhr. v. Nispen tot Sevenaer, en het tweede over het „Liebaard-kwartje" hartige woorden zegt. De organisatie-vorm vinden wij interna tionaal, nationaal en per district toegelicht In ons land is het Kolpingswerk ingedeeld in 9 districten, omvattend 140 vereenigin gen met 11698 leden. Voor godsdienstige vorming zien wij 103 Maria-Congregaties, 82 retraiteclubs, 26 Paladijnengroepen etc. Voor beroepsontwikkeling, maatschappe lijke voorzorg, cultureele vorming etc. blijkt zeer veel gedaan te worden. Een flink aantal bladzijden zijn bestemd voor agenda; en de posttarieven, titels en predikaten zijn een steeds welkome gids. Moge het een ruime verspreiding vin den, niet alleen onder de leden, maar ook onder de zoo vele buitenstaanders, die het Kolpingswerk slechts kennen van naam. De prijs van 25 cent is het ruimschoots waard. BDLBLIOTHEEK Het is opmerkelijk, dat in de maanden Dec., Jan. en Febr. veel gelezen wordt. Ook nu is het reeds merkbaar, dat deze maand weer meer gelezen wordt, dan in de vorige maanden. Wij hebben ons dan ook genoodzaakt gezien weer enkele nieu we boeken aan te schaffen en nog enkele nieuwe boeken staan op het program. De eerste vraag, die ge als lezer stelt, is heel natuurlijk: „Zijn ze mooi en spannend?" Dat is een moielijk te beantwoorden vraag, want een ieder heeft zijn eigen smaak en we zouden daarom willen zeggen, in 't al gemeen, wanneer ge denkt dat een bepaald boek mooi zal zijn, neem het dan mee, lees het en dan weet ge of het een mooi boek is. Het zal dan natuurlijk wel eens voorkomen, dat ge een boek leest, dat ge toch eigenlijk niet mooi vindt. Maar, is het dan voor een enkel keertje zoo erg? Er zijn lezers, die vragen steeds boeken van eenzelfden schrijver. Tja, we kunnen in onze biblotheek toch niet steeds boe ken aanschaffen van één schrijver. Er zijn toch meer dan twee of drie lezers en alle willen graag bevredigd worden, en hun eischen zijn allen verschillend. We zullen een volgende maal in 't kort den inhoud beschrijven van een nieuwe ge kocht jongensboek, genaamd „Zes maan den vacantie". bibliothecaris. ONDERWIJS EXPLOITATIEVERGOEDING BIJZONDERE SCHOLEN Kennisgeving van een „verbetering" aan den gemeenteraad vereischt Voor de gemeentelijke exploitatie-ver goeding ex art. 101 der Lager Onderwijs wet geldt in onrmale gevallen als grond slag het gemiddelde bedrag per leerling van de kosten, die de gemeente over het zelfde dienstjaar ten behoeve van haar overeenkomstige openbare scholen ge maakt heeft. Echter schrijven de leden 3 en 4 van genoemd artikel een andere wijze van berekening voor: a. indien er in de ge meente geen overeenkomstige openbare school bestaat en b. indien aan de byzon- zondere school een bepaalde verbetering in het belang van het onderwijs is inge voerd, die voor de overeenkomstige open bare school of scholen achterwege is ge bleven. Het bestuur eener bijzondere school te Utrecht had het maximum-aantal leerlin gen, dat per klasse aan zijn school zou worden toegelaten, bepaald op 24, welk maximum voor de openbare scholen te- Utrecht niet gold. Dit is een „verbetering van het onderwijs" in den zin der wet, en dus vorderde het schoolbestuur op dien grond in beroep, dat de exploitatie-vergoe ding in dit geval zou worden berekend op de wijze, als aangegeven in het vierde lid van art. 101 der wet. De Kroon heeft echter het schoolbestuur niet in het gelijk gesteld, zoodat dit ge noegen moet nemen met berekening der vergoeding op de gewone wijze. De Kroon heeft haar beslissing o.m. hierop gebaseerd, dat de verwijzing in lid 3 van art. 101 naa art. 75 meebrengt, dat er van het school bestuur terzake van de invoering der ver betering een aanvrage, althans een mede- deeling, aan den gemeenteraad moet uit gaan, en dat blijkens de overgelegde stuk ken het schoolbestuur verzuimd heeft, aan het gemeentebestuur van de aangebrachte verbetering kennis te geven en dus de ge meenteraad niet verplicht was zich uit te spreken over de vraag, of tot gelijke ver betering van de overeenkomstige openbare scholen der gemeente moet worden over gegaan; ook het vierde lid van art. 101 kon geen toepassing vinden. Stationneeren verboden! (Niet langer stil staan dan noo dig voor on middellijk in- en uitstappen) OOOOOOOOOO

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13