RT troeft HOARE VERKLAART ZIJN HOUDING VRIJDAG 20 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Baldwin erkent de vergissing der regeering DE PARIJSCHE VREDESPLANNEN ZIJN DOOD De met groote spanning tegemoet geziene zitting van het Lagerhuis, waarin het lang- verwaohte debat over het Italiaansch-Abes- sijnsche conflict en de Parijsche vredesvoor stellen aan de orde zal komen, is .gister middag tegen 4 uur begcxnnen. Door het sensationeele aftreden van Sir Samuel Hoare was de belangstelling voor deze zitting nog grooter, dan toch reeds het geval zou zijn geweest. Er heerschte in het Huis een zenuwach tige spanning, die haar hoogtepunt bereikte toen Sir Samuel Hoare de zaal betrad en ontvangen werd met luide bijvalsbetuigin gen uit de mdnisterbanken, waarbij zich het applaus van verscheidene conservatieve le den aansloot. Sir Samuel Hoare opent het debat. Het debat werd geopend door den afgetre den minister van buitenlandsche zaken, Sir Samuel Hoare. Sedert hij zijn functie had aanvaard, zoo zeide hij, had hij de urgentie erkend van de twee groote kwesties, ten eerste alles te doen, wat in zijn macht was om een groo- ten Europeeschen brand te voorkomen en ten tweede niets onbeproefd te laten om een oorlog tusschen Groot-Brittannië en Italië te verhinderen. In velerlei opzicht had men ongeveer 14 dagen geleden een keerpunt bereikt, dat spoediger was gekomen dan menigeen had verwacht. Er was door de kwestie van het petroleum-embargo een nieuwe situatie ont staan. Op voorwaarde, dat het olie-embargo in werking had kunnen treden met mede werking van de staten, die geen lid van den Volkenbond zijn, had'het kunnen leiden tot een gedwongen einde van den oorlog. (Luid applaus). Doch juist daarom was de toe stand. gezien met het oog op eventueel Ita- liaansoh verzet, zoo gevaarlijk geworden. Van alle kanten waren berichten ontvan-* gen, die geen enkele verantwoordelijke re geering buiten beschouwing had mogen la ten, n.L dat Italië een petroleum-embargo als een militaire sanctie of als een oorlogs daad zou beschouwen. „Ik wenschte", verklaarde Hoare onder applaus, „den toestand volledig op te hel deren. Als natie waren wij geenszins be vreesd voor het Italiaansche dreigement. Wat Italië ook zou hebben gedaan, wij zou den, zooals de geschiedenis leert, eiken aan val met succes hebben afgeslagen". Er had Hoare echter iets geheel anders voor oogen gestaan. Een dergelijke geïso leerde aanval op een enkele mogendheid, zonder de zekerheid van volledige onder steuning door andere mogendheden, zou naar zijn meening bijna onvermijdelijk tot ontbinding van den Volkenbond hebben geleid. Onder deze omstandigheden had hij zich tien dagen geleden naar Parijs be geven, waar men van alle kanten op zoo danige wijze druk op hem had uitgeoefend, dat een weigering onmogelijk was. De be sprekingen begonnen in een ware oorlogs stemming. Men beweerde, dat de groote meerderheid der Volkenbondsstaten tegen toepassing van militaire sancties was. De tijd drong. Binnen vijf dagen zou het petro leum-embargo in Genève behandeld wor den. Hoare had zich niet gerechtigd geacht, uitstel van het embargo voor te stellen in dien men den Volkenbond niet kon toonen, dat de onderhandelingen practisch waren begonnen. Onder bijvalsbetuigingen wees Hoare er op, dat met uitzondering van Engeland geen enkele Volkenbondsstaat militaire voor zorgsmaatregelen had genomen, terwijl de meeste leden aan de economische sancties meededen. Daarbij kwam, dat naar zijn mee ning een Fransch-Britsche samenwerking noodzakelijk was, indien men een breuk te Genève wilde voorkomen en men het sanc tiefront niet in gevaar wilde brengen. Twee dagen had hij met Laval over een onderhan delingsbasis gediscussieerd. Er was geen sprake van voorwaarden, die den oorlog voerenden opgelegd zouden worden. Ook waren de voorstellen, die het resultaat der besprekingen waren, niet bedoeld als voor stellen van Engeland of Frankrijk. Integendeel stond er zeer veel in, dat noch hem, noch Laval lief was. De voor stellen leken echter beiden staatslieden de eenig mogelijke basis voor toekomstige be sprekingen. Het was noodzakelijk, een po ging te doen, en daarbij was het een drin gend belang, de Fransoh-Britsahe solidari teit te handhaven. In dezen geest had men overeenstemming over de voorstellen be reikt. Dat was de eenige verklaring en rechtvaardiging van de voorstellen van Pa rijs. Hij had den minister-president zijn ont slag aangeboden, omdat het hem duidelijk was geworden, dat een groot deel van de publieke opihile niet achter hem stond. Hoare besloot zijn rede met het uitspreken van den wensch, dat zijn opvolger bij de oplossing van het moeilijke probleem meer succes en meer geluk zou mogen hebben dan hij zelf. Toen Hoare zijn plaats weer innam werd hij minutenlang toegejuicht. Rede van den Laboor-leider Na Sir Samuel Hoare was het woord aan den leider van de parlementaire Labour- fractie, Majoor Attlee. Hij constateerde, dat zyn party met geen enkele verklaring genoegen kon nemen, waaruit niet duidelijk bleek, dat het ge- heele kabinet de verantwoordelijkheid droeg en dat Hoare slechts als zondebok gebruikt werd. Wanneer Hoare terecht was afgetreden, dan diende het aftreden der geheele regeering te volgen. Minister-president Baldwin aan het woord Na Attlee was het de regeering, die aan het woord kwam, en minister-president Baldwin sprak namens het kabinet. Hij sprak zijn persoonlijk leedwezen over het aftreden van Hoare uit en constateer de vervolgens, dat de Parijsche voor stellen dood en afgedaan wa ren. De Britsche regeering zou geen po gingen doen om de levensgeesten weer op te wekken. Met Hoare had Baldwin bin nen en buiten de regeering bijna een kwart eeuw samengewerkt, en zijn aftre den was zoowel uit zakelijke als uit per soonlijke overwegingen voor de regeering een zware slag. Meer dan iemand anders had Hoare gedaan om 50 naties te ver eenigen om collectief op te treden. Al zijn werk had zich op den Volkenbond gericht en meer dan iemand anders geloofde hij in den Volkenbond. Baldwin was ervan overtuigd, dat alles wat Hoare gedaan had, naar diens meening binnen het kader van den Volkenbond was gebleven. Bij de kwestie van het Parijsche vre desplan ,werd algemeen een vergissing begaan, en Baldwin hoopte, dat men uit deze vergissing een nuttige leer zou trek ken. In het onderhavige geval was geble ken, dat groote spoed in het diplomatieke verkeer dikwijls groote gevaren met zich kon meebrengen. De Engelsche regeering kon er ten volle mee accoord gaan, wan neer de voorstellen geheel aan den Vol kenbond werden overgelaten. Het is ech ter duidelijk, dat zij morsdood zijn en dat het Britsche kabinet geen pogingen tot herleving zal doen (applaus). De regee ring staat thans op hetzelfde standpunt als altijd. Verklaring van Sir Austen Chamberlain Namens de conservatieven legde, nadat Baldwin gesproken had, Sir Austen Cham berlain een korte verklaring af. Hij constateerde, dat de minister-presi dent de volle verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen op zich had genomen. Uit de verklaring van Baldwin was geble ken, dat de Parijsche vredesvoorstellen, die ook onder aanhangers der regeering ver ontwaardiging hadden gewekt, dood wa ren. Motie van wantrouwen verworpen Na de beëindiging der debatten ging het Huis over tot stemming vare de Labour- motie, die geredigeerd was als een veroor deeling der vredesvoorstellen, doch die de regeering verklaarde te beschouwen als een motie van wantrouwen. De motie werd verworpen met 397.tegen 165 stemmen. Vervolgens werd een motie-Winterton aangenomen met 390 tegen 165 stemmen De motie luidde als volgt: „Het Lagerhuis is van meening, dat alle plannen tot regeling van het Italiaansch Abessijnsche conflict zóó opgesteld moeten zijn, dat zij door den Volkenbond kunnen worden aangenomen, en zegt de regeering tevens zijn volledigen steun toe bij het na streven van de beginselen der buitenland sche politiek, zooals die in het regeerings- manifest zijn uiteengezet, en kort geleden bij de verkiezingen door het Britsche volk zijn aanvaard". DE PARIJSCHE VOORSTELLEN IN HET LAGERHUIS Rede van den Lord-zegelbewaarder Lord Halifax Gelijktijdig met de Lagerhuis-debatten begin in het Hoogerhuis de behandeling van de FranschBritsche voorstellen. Nadat de tot de liberale oppositie behoorende Lord Davies een motie had ingediend, waarin de Parijsche voorstellen onaan vaardbaar worden genoemd, nam de Lord- zegelbewaarder, Lord Halifax, namens de regeering het woord. Lord Halifax gaf toe, dat de regeering een fout had begaan door niet voldoende rekening te houden met de openbare mee ning, en vervolgde: „Wij dragen ten volle de verantwoordelijkheid voor de fouten, die wij gemaakt hebben. Hoare zag in, dat deze actie, tengevolge van omstandig heden, die hij slechts ten deele overzien kon, moeilijkheden had veroorzaakt voor zijn collega's in het kabinet en voor het doel, dat hij ermee had willen dienen. Hij nam derhalve zijn ontslag. Deze vredes poging is dood terecht of ten onrechte willen wij in het midden laten. Nog is de tijd niet gekomen om de gevolgen van deze aangelegenheid, die voor menigeen van ons een tragische episode is, voor Enge land en de wereld te overzien". Bij handopsteken nam tenslotte het Hoo gerhuis de door den tot de oppositioneele liberalen behoorende Lord Davies voorge stelde motie aan, waarin de Parijsche voor stellen onaanvaardbaar worden genoemd en in strijd met de verplichtingen van Groot-Brittanië jegens den Volkenbond. De regeering wordt opgewekt, terug te keeren tot de politiek, die de Britsche minister in September jJ. te Genève heeft uiteengezet. Volkenbondsraad gaat zwijgend uiteen GEEN VERDERE BEHANDELING VAN HET PARIJSCHE PLAN EEN RESOLUTIE VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. Gisteravond kwam de Volkenbondsraad in openbare vergadering bijeen, die te vens de laatste was van de 89ste zitting. Na de herdenking van den overleden pre sident van Venezuela, Viconte Gomez, deelde de voorzitter mede, dat de heden morgen gehouden bespreking tusschen de 13 niet bij het Italiaansch-Abessijnsche conflict betrokken raadsleden over de Fransch-Britsche voorstellen de volgende ontwerp-resolutie tot resultaat had gehad: „De Raad dankt de vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland voor de ge dane mededeelingen over de voorstellen, die zij den beiden partijen hebben voorge legd om tot overeenstemming te komen. Met het oog op het voorbereidend karak ter van deze voorstellen, waarop de beide mogendheden zelf hebben gewezen, gelooft de Raad, dat er geen aanleiding bestaat om zich daar thans reeds over uit te spreken. De Raad draagt de Commissie van Dertien op, den geheelen toestand, zooals deze uit nog te ontvangen informaties zal blijken, in den geest van het Volkenbondsstatuut te onderzoeken." Deze resolutie werd zonder discussie goedgekeurd, en de bijeenkomst, en tegelij kertijd de zitting, werd gesloten. De zitting van de Commissie van Achttien. Ook de zitting van de Commissie van Achttien, die volgde op de zitting van den Volkenbondsraad, was van verrassend kor ten duur. De commissie nam slechts ken nis van de mededeeling van haar voorzit ter, De Vasconcellos, dat de situatie sedert de laatste zitting niet gewijzigd was, dat de sanctie-maatregelen dientengevolge voort gang vonden en dat de commissie contact zou houden met de Commissie van Der tien. Over een verscherping van de huidige sancties is in deze zitting niet gesproken. DE INHOUD DER ABESSIJNSCHE ANTWOORD-NOTA. De inhoud van de antwoord-nota op de Parijsche voorstellen, die de Abessijnsche regeering aan den Britschen en den Fran- schen gezant heeft doen toekomen, is een op vriendelijken toon gehouden besliste af wijzing van de Fransch-Britsche voorstel len, Er wordt op gewezen, dat Italië de verdragen van 1908 en 1928 niet is nage komen en thans als belooning voor een on- gerechtvaardigden aanval nog territoriale eischen stelt. Italië, dat beweert, Abessi- nië beschaving te ziillen brengen, bom bardeert hospitalen en ambulances en doodt vrouwen en kinderen. Het schendt elke in ternationale overeenkomst. De Abessijnsche regeering is van meening, dat de Volken bond, evenals zij zelf, de Italiaansche eischen onrechtvaardig moet achten. Ook het geven van economische concessiès aan Italië wordt afgewezen. De Abessijnsche regeering zal ook zonder oorlogsmiddelen in vertrouwen op God en op rechtvaardig heid het land tot het uiterste verdedigen. Ten slotte spreekt de nota vertrouwen uit zoowel in den Volkenbond als in de Fransche en de Britsche regeering. BUITENLAND BUITSSHLAND. DE KERK IN DUITSCHLAND Ontslag dr. Zanker Volgens de „Times" is dr. Zanker, de Evang., bisschop van Silesië, thans, na Zondag en Maandag in „huisarrest" te zijn gehouden door de geheime politie, door minister Kerri van zijn post ontheven; deze had, naar men weet, onlangs reeds dr. Z.'s salaris doen inhouden. Hij heeft zijn ont slag thans gekregen omdat hij theologische studenten in weerwil van de order van minister Kerrl examens had afgenomen. COMMUNISTISCH COMPLOT IN TRAUNSTEIN? Vijf personen zouden zijn gefusilleerd De „Matin" ontleent aan de „Kurier de Colmar" een sensationeel bericht van den volgenden inhoud: „De politie van Traun- stein heeft zoo juist een honderdtal per sonen gearresteerd, die deel uitmaken van de Communistische Internationale. Vijf de zer zijn gefusilleerd. Het zou een aanslag betreffen, welke mis lukt zou zijn. Het is niet mogelijk, bijzon derheden over deze aangelegenheid te ver krijgen". Het plaatsje Traunstein, waarvan hier sprake is, ligt ten Zuidoosten van Muen- chen in de Beiersche Alpen, waar Rijks kanselier Hitier zich zoo nu en dan ver poost. FRANKRIJK, DE ROODE BARET VOOR MGR. MAGLIONE Overhandiging door president Lebrun Omringd door de leden van zijn militaire en civiele huis en in, het bijzijn van tal van kerkelijke autoriteiten en diplomaten heeft president Lebrun gisteren aan den pause- lijken nuntius, mgr. Maglione, den kardi naalshoed overhandigd. lieffizóoJMÜ! Een snelwerkend en succesvol mid» del bij aandoe» ningen der adem» halingsorganerr, verkoudheden, ca» tarrh, kinkhoest, .bronchitis en griep* Onmiddellijk merkt U verlichting I (21) HERRIOT'S AFTREDEN Wat zullen de gevolgen zijn? Uit Genève werd vernomen, dat minis ter-president Laval gisteravond uit de Vol- kenbondsstad zou vertrekken en Vrijdag ochtend te Parijs zou aankomen. Oorspron kelijk werd hij pas Zondag in Parijs terug verwacht. Alle te Parijs de ronde doende geruchten over voornemens van Laval om af te treden worden door personen uit de naaste omgeving van den minister-presi dent tegengesproken. Niettemin merkt men in de wandelgangen van de Kamer een zekere crisisstemming. De vrienden van Herriot zijn van mee ning, dat diens aftreden zijn oorzaak vindt in de vruchtelooze poging van den minis ter van staat om de radicaal-socialistische Kamerfractie te bewegen tot goedkeuring van de buitenlandsche politiek van Laval. Een groot gedeelte van de fractie heeft bij de jongste stemming in de Kamer het voorbeeld van Herriot niet gevolgd en is van meening, dat Herriot is afgetreden omdat daardoor zijn prestige als fractielei der zou zijn verzwakt. Door zijn houding heeft Herriot tegenover minister Laval op nieuw zijn trouw bewezen, en men twijfelt er niet aan of de andere radicaal- socialistische ministers in het kabinet zul len deze houding goedkeuren. De tegenstanders van de regeering geloo- ven echter, dat het aftreden van Herriot ernstige politieke gevolgen zal hebben. Zij verwachten, dat Laval, onmiddellijk na zijn terugkeer uit Genève, met Herriot zal beraadslagen over den binnenlandschen toestand en de gevolgen van zijn aftreden. Waarschijnlijk zal dan spoedig een minis terraad worden bijeengeroepen, en meer dan ergens anders zal men in den minis terraad de gevolgen van Herriots afreden ondervinden. De debatten in de Kamer over de bui tenlandsche politiek, waarvoor als datum 27 dezer was vastgesteld, zullen waarschijn lijk reeds Dinslag a.s. worden gehouden, dit in verband met het aftreden van mi- niser Hoare en de conclusies van den Vol kenbondsraad. Algemeen verwacht men, dat Laval na een bespreking met zijn ministers en waar schijnlijk ook met president Lebrun, zich zich bereid zal verklaren op 24 December een debat te houden over zijn buitenland sche politiek; hij zal voor de goedkeuring daarvan de kwestie van vertrouwen stel len. ENGELAND. MIJNSTAKING IN ENGELAND VERWACHT De mijnwerkers hebben met 478.000 te gen 28.000 semmen besloten op 27 Januari a.s. in staking te gaan, tenzij voor dien een bevredigende loonregeling tot stand komt. In het Lagerhuis was door den minister van Mijnwezen Crookshank medegedeeld, dat hij het verzoek der mijnwerkersfedera tie om regeeringssubsidie voor de loonsver- hooging niet kon inwilligen. BULGARIJE. MONSTERPROCES TE SOFIA Tegen hooge officieren en politici Te Sofia is een proces begonnen tegen 27 militaire samenzweerders, o.w. een ge neraal, twee kolonels, drie majoors, tien kapiteins en de voormalige minister van Financiën Yodorog. Onder de vele getuigen bevonden zich de oud-premier Georgief. de oud-ministers Atanassof en Kolef en gene raal Woelkof. Deze eerste zitting was slechts van formeelen aard. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ONTVOERDE TERUGGEVONDEN. De 23-jarige Caleb Milne, die Zondag jl. te Doylestown (Pennsylvanië) werd ont voerd, is gistermorgen op een straatweg gevonden met vastgebonden armen en beenen. De jongeman bevond zich in een deern is wekkenden toestand en had veel te lijden gehad van koude en honger. Hij kwam pas in het ziekenhuis bij en kon toen zijn naam opgeven. Een oom, die in de nabijheid woonde, herkende hem. Of de ouders van Milne, rijke textielfa brikanten, den gevraagden losprijs van 25.000 dollar hebben betaald, staat nog niet met zekerheid vast. Men vermoedt, dat de ontvoerders hun slachtoffer na hem te hebben gekneveld op een auto hebben geworpen en snel zijn weggereden. AUTO IN DE DONAU GESTORT. Uit Passau wordt gemeld: Een auto, die bestuurd werd door een jonge vrouw, is in de Donau gestort. De chauffeuse en de twee andere inzittenden kwamen om het leven. LUCHTVAART VLIEGEND PERSONEEL DER INDISCHE LIJN ONTSTEMD. Dertig procent korting op de gevarenpercentage. Naar het „Vad." verneemt, heerscht er onder het vliegend personeel op de In dische lijn der K. L. M. ontstemming en teleurstelling over het feit, dat de directie medegedeeld heeft met Ingang van 1 Januari a.s. een korting van 30 pet. te willen toepassen op de toelage voor risico, boven en behalve de 5 pet. kor ting op het basis-salaris. De toelage voor het risico bedraagt op de Indische lijn b.v. voor den commandant van het toestel 6 gulden per vlieguur. Tot nog toe werd bij de berekening van deze toelage het aantal vlieguren van een rondvlucht gesteld op 200. In werkelijk heid bedraagt het aantal vlieguren per rondreis met de Douglas ongeveer 110. De directie wil nu het aantal uit te betalen vlieguren meer in overeenstemming bren gen met de werkelijkheid en daarom te rugbrengen tot 140. Voor de commandan ten op de Indische lijn beteekent dit, dat hun toelage per rondvlucht van 1200 tot 840 zal worden verminderd. In de kringen Van het personeel hoorde 't blad echter de volgende meeni. Welis waar, zoo redeneerde men, is het aantal vlieguren per rondvlucht verminderd, maar daardoor is het risico geenszins klei ner geworden, getuigen de gebeurtenis sen van het laatste jaar; sommigen zijn zelfs van meening, dat bij den nieuwen snellen dienst het risico zelfs grooter is geworden. Beide categorieën zijn het er over eens, dat verlaging van de toelage onbillijk moet worden geacht. Juist dezen zomer en winter, zoo wordt verder betoogd, is van de bemanningen meer geëischt dan in vorige seizoenen, omdat nog al eens vertragingen optraden, die echter in de meeste gevallen weer in gehaald zijn, dank zij de toewijding van het vliegend personeel. Na dezen zomer en winter is de aange kondigde verlaging dan ook een voor de betrokkenen onaangename geste. Ten derde vernam het blad, dat het de financieele resultaten van het nog loopen- de jaar zijn, die de directie hebben ge noopt tot deze bezuiniging. In dit ver band zij er aan herinnerd, dat de minister van Waterstaat bij de schriftelijke voor bereiding van de begrooting van het Ver- keersfonds op deze financieele resultaten heeft gezinspeeld. Niet alleen hebben de ongevallen on verwachte kosten meegebracht en geen gunstigen invloed gehad op het passagiers- verkeer, maar de uitbreidingen vanJ de diensten op Indië en in Europa hebben het algemeene tekort op de exploitatie doen stijgen. In pilotenkringen nu is men ontstemd, dat de leiding van het bedrijf naar uit breiding blijkt te streven, mede ten koste van het luchtvarend personeel, wat door die uitbreiding zijn risico ziet stijgen. De onderhandelingen tusschen directie en piloten zijn nauwelijks aan den gang. Over het uitzicht valt dan ook nog niets te zeggen. KERKNIEUWS GEBEDEN TOT INTENTIE VAN DEN NIEUWEN BISSCHOP. Wy behoeven de Geestelijkheid, de reli gieuzen en de geloovigen niet aan te spo ren, om in de dagen, die de Consecratie van den nieuwen Bisschop voorafgaan, veel en vurig te bidden tot den H. Geest, opdat door Zijne overvloedige gaven de geest van onzen nieuwen Bisschop boven mate moge worden verlicht en aan Hem worde geschonken, de zoo noodige kracht om alles te doen, wat tot Gods eer bevor derlijk is en heilzaam voor de zielen. Wij bepalen bij dezen, dat tot en met den dag van de H. Bisschopswijding: lo. na iedere vastgestelde H. Mis door priester en volk gezamenlijk worden ge beden „Kom H. Geest" met daarbij be- hoorend vers en gebed. 2o. Alle priesters in elke H. Mis de ora tie imperata bidden van den H. Geest (tamquam pro re gravi). H. J. M. TASKIN, Kapittel-Vikaris. Haarlem, 17 Dec. 1935. „Sint Bavo". BRIEVEN OVER DIENSTZAKEN. Alle dienstbrieven, zoowel geestelyke als tijdelijke zaken betreffende, moeten ge richt worden tot den Doorluchtigen en Hoogwaardigen Heer Mgr. H. J. M. Tas- kin, Kapittel-Vikaris, Theologicum te War mond totdat de nieuw-benoemde Bisschop Mgr. J. P. Huibers bezit genomen heeft van het Bisdom, door het toonen van den Apos- tolischen brief aan het Hoogwaardig Ka thedraal Kapittel. Op welken dag, deze plechtigheid zal plaats hebben, zal in de dagbladen worden bekend gemaakt. „Sint Bavo". Z. D. H. de Kapittel-Vikaris van het Bis dom van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verleenen. RAADPLEEGT ADVERTENTIE-PAGINA'S! IN U W DAGBLAD

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7