STADS NIEUWS VRIJDAG 20 DECEMBER 1935 pc irmcPT.p; COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 BINNENLAND HOE WORDT HET WEER? LICHTE VORST. DE BILT SEINTv Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke tot Oostelijke richtingen, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Hoogste barometerst.: 77.0.0 te Janmayen. Laagste barometerst.: 749.7 te Praag. De depressie bij Scandinavië nam gis teren nog toe en breidde zich verder Noordwaarts uit, waarbij de hooge druk king daar verder verdrongen werd. Ook de hooge drukking op IJsland neemt iets af. De gisteren over Frankrijk trekkende depressie ligt nu in Midden-Duitschland, na een rug van hooge drukking, die de wind hier in het Westen bracht, nadert weer een volgende daling, die weer Oostenwind zal brengen. In Duitschland is de sneeuw- bedekking nu bijna volledig en neemt nog toe, daar bijna alle stations sneeuw mel den. In Scandinavië is de vorst gemiddeld iets toegenomen. Hier te lande kwam te Groningen 7 graden vorst voor, op de Britsche Eilanden lichte vorst. In West- Duitschland en ons land komt mist voor. Ofschoon de toestand nog allerminst vast is, moet toch voortduren van lichte vorst waarschijnlijk geacht worden. LUCHTTEMPERATUUR. 2.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. - Van Vrijdagnamiddag 4.18 uur tot Zaterdagmorgen 7.37 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 21 De cember voorm. 11.18 en nam. 11.48 uur. tot zeer ernstige gevolgen kunnen leiden. De ministers hebben zich onder deze om standigheden met het kabinet beraden over een oplossing, die het hun mogelijk zou maken aan te blijven. Daarom heeft het kabinet b.eslist, dat par. 12 voor het oogenblik wordt teruggenomen. Het kabi net blijft echter staan op het standpunt, dat een wettelijke regeling moet worden getroffen om de concentratie van bijzon dere scholen te bevorderen. Want de re geering acht dit niet mogelijk met par. 13 allen. De vraag of het mogelijk is tot zoo danige regeling te komen, zal op korten termijn worden onderzocht door een staatscommissie van veelzijdige samenstel ling, die zal staan onder leiding van de regeering. De regeering hoopt, dat binnen korten tijd dit onderzoek zal leiden tot een oplossing, welke voor regeering en Staten-Generaal aanvaardbaar is. Indien dit niet mogelijk zou zijn, zal de regeering met eigen voorstel komen. Inmiddels zal met de concentratie wat de openbare scho len betreft niet worden voortgegaan door toepassing van art. 22 4e lid van de Lager Onderwijswet. De regeering hoopt, dat voorts de colleges van Ged. Staten de noo- dige behoedzaamheid zullen betrachten met de toepasing van het derde lid van dit artikel. Eerste Kamer BELASTINGVERHOOGINGEN GOEDGEKEURD. De Eerste Kamer heeft gisteren na dis cussie het wetsontwerp tot heffing van op centen op de evenredige zegelrechten, op sommige registratierechten, op de dividend en tantièmebelasting en op de successiebe lasting met 33 tegen 5 stemmen aangeno men. Tegen: N.S.B.'ers, benevens de heeren v. Rappard (Lib.), Bloemjous (R.-K.) en de Jong (R.-K.). De vergadering werd hierop gesloten. Alleen de tram mag tonder richting aan te geven en met een altijd geldend ▼oorraDgsrecht rijden. Voor auto mobilisten en wielrijders zijn de regele van weg en veiligheid gegeven en het is hun eigen belang om geen „trammetje te spelen". PRINSES VIERT KERSTFEEST TE UDDEL. Gistermiddag heeft Prinses Juliana het Kerstfeest bijgewoond, dat gevierd werd door de meisjes van de naai- en breischool te Uddel. De Kerstviering geschiedde in het theehuis aan het Uddelermeer. Er na men ongeveer veertig meisjes, leden der vereeniging, aan deel. De Prinses werd ver gezeld van mej. Schoch, directrice van de particuliere zaken van H. M. de Koningin. H.K.H. las uit den Bijbel het Kerstevange lie voor, waarna mej. Schoch een Kerstver haal vertelde. Aan den Kerstboom, welke in het versier de lokaal stond, waren tal van geschenken opgehangen, welke door de Prinses per soonlijk werden uitgereikt. De Kerstvie ring, welke tot het einde toe door de Prin ses werd bijgewoond, werd besloten met het zingen van Kerstliederen. „Tel." KONINKLIJK PALEIS TE AMSTERDAH De overeenkomst met het Rijk aanvaard Met algemeene stemmen heeft de ge meenteraad van Amsterdam zich gisteren avond vereenigd met de voordracht van B. en W. om met het Rijk een overeen komst aan te gaan, waarbij de eigendom van het Paleis op den Dam wordt afge staan en de gemeente van het Rijk ont vangt een bedrag van tien millioen gulden voor den bouw van een nieuw stadhuis op het Fredriksplein. TUINBOUWPRODUCTEN NAAR DUITSCHLAND Een nieuwe regeling van den export voorgesteld Naar wij vernemen zal voor het vol gend seizoen door Duitschland ten behoe ve van den Nederlandschen export van tuinbouwproducten, een sterke beperkinj worden toegepast wat betreft de afgifte van Genemungen, die slechts aan weinig Duitsche importeurs beschikbaar worden gesteld. Het gevolg hiervan is, dat nog slechts weinig exporteurs de gelegenheid zullen ontvangen naar Duitschland te ex porteeren. Het ligt in de bedoeling om de producten slechts tegen wereldmarkt prijs in Duitschland toe te laten, zoodat de prijzen, die thans reeds laag waren in het afgeloopen seizoen, nog meer zouden dalen. Zoowel in exporteurs- als kweekerskrin gen is men hiermede weinig ingenomen, en getracht wordt dan ook alsnog wijzigingen te verkrijgen. „Tijd". STEUNVERGOEDING VOOR ERWTEN Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 1 December tot en met 7 Decern ber 1935 voor kwaliteitsklassen C en D respectieevlijk f 3.30 en 2.80 per 100 KG. zal bedragen; de steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaardmonsters C en D. zal respectievelijk 3 en 2.50 per 100 K.G. bedragen. DE NIEUWE SPOORLIJN GOUDA— ALPHEN a. d. RUN. Reizigers- en goederenvervoer neemt toe. Bij de exploitatie van de nieuwe spoorlijn tusschen Gouda en Alphen a. d. Rijn is, blij kens de cijfers over de beide laatste maan den, nog steeds eenige vooruitgang te be speuren. Zoowel het reizigers- als het goederenver voer op de lijn is niet onbelangrijk toegeno men. Het aantal te Boskoop en te Wad- dinxveen uitgegeven biljetten bedroeg over October en November van dit jaar 400 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1934, terwijl het aantal wagonladingen van deze stations verzonden met 36 steeg. Hoewel deze spoorweg, welke geopend is in een tijd, waarin andere worden opgehe ven, de hooge kosten aan den aanleg ver bonden, wel nooit zal kunnen goedmaken, zijn de tot dusver bereikte resultaten toch niet onbevredigend. Bij een eenigen tijd geleden gehouden proeftelling bedroeg het aantal reizigers gemiddeld per dag 530. Hoewel niet over weldigend, is dit aantal toch belangrijk grooter dan dat op de baanvakken, welke tot dusver voor sluiting in aanmerking ko men. siN. R. Crt." BEËINDIGING EXPLOITATIE VAN HAARLEMMERMEER-LIJNEN. Het station LeidenHeerensingel. Zooals reeds bekend is, zal ingaande 23 dezer op deze lijnen, die gesloten worden, de A.T.O. het vervoer van vracht- en stuk goed verzorgen. LeidenHeerensingel blijft als los- en laadplaats voor wagenladingen geopend, terwijl aan dit station eveneens met ingang van 23 Dec. tevens een factorij van Van Gend en Loos zal worden gevestigd, ook voor aanneming van vrachtstukgoederen. BURGEMEESTER VAN DEN HELDER PLOTSELING OVERLEDEN Gisteravond acht uur zou de burgemees ter van Den Helder, de heer W. F. G. L. Driessen, een sectie-vergadering van den gemeenteraad voor de a.s. begrooting lei den. Te dien einde had hij zich naar het Raadhuis begeven, Voor de vergadering verklaarde hij echter zich niet wel te ge voelen, waarop men hem aanried de lei ding over te dragen; dit geschiedde. Een dokter werd gewaarschuwd en deze advi seerde den burgemeester onmiddellijk naar huis te gaan. Aldaar aangekomen zette hij ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" ROOKTABAK, KRULSNEDE 35 cent pep V2 pond Fa. Wed. C. J. VISTER - HAVEN 20 LEIDEN zich bij den haard en voelde zich naar zijn zeggen wat opgeknapt. Omstreeks ne gen uur begaf hij zich naar zyn kamer. Even later kwam hij naar beneden en deel de mede, zich door de koude bevangen te voelen. Men waarschuwde de doktoren Rienks en Buchlivest van den Gemeentelij ken Geneeskundigen Dienst. Hulp mocht echter niet meer baten. Te omstreeks half elf overleed burge meester Driessen. De heer Driessen werd op 11 Juni 1836 geboren en bereikte dus den leeftijd van 49 jaar. Zijn ambtsloopbaan begon hij als adjunct-commies ter secretarie te Bussum. Den 9den Juli 1913 tot burgemeester van Westzaan benoemd, vervulde hij die func tie tot 26 Februari 1918, om onmiddellijk daarna als regeerings-commissaris voor de inzameling in Noord-Holland op te treden. Den 25sten Juli 1919 werd de heer Dries sen tot burgemester van Koog aan de Zaan benoemd, waarna met ingang van 15 No vember 1928 zijn benoeming volgde tot burgemeester van Den Helder. De heer Driessen, was Ridder in de Orde van Oranje Nassau en drager van het Kruis van Verdienste van het Roode Kruis De heer Driessen heeft in" de zeven ja ren, dat hij burgemeester van Den Helder was, zich doen kennen als iemand, die het welzijn van de stad en haar bewoners zeer ter harte ging. De verfraaiing en uitbrei ding van de stad, die onder zijn voorgan ger, den heer W. Houwing een aanvang had genomen, werd door burgemeester Driesssen met kracht voortgezet, waar door Den Helder als woonplaats belang rijk aan aantrekkelijkheid heeft gewonnen Het fraaie Reddingsmonument, dat in September van dit jaar door H.M. de Ko ningin onthuld werd, kwam mede door zijn bezielde leiding tot stand. Ook in de totstandkoming van het internaat van de Zeevaartschool, alhier, waardoor het be houd van deze onderwijsinrichting voor den Helder verzekerd werd, heeft de heer Driessen krachtig de hand gehad. Ambts halve had de overledene voorts zitting in besturen van verschillende instellingen en commissies, die verbetering van den eco- nomischen toestand van den Helder en be vordering van het Vreemdelingenverkeer beoogen. RECTOR J. G. KERKVLIET HERDACHT. In restaurant Bristol te Rotterdam is Woensdag onder voorzitterschap van den secretaris van. den R.K. Sohippersbond „St. Nicolaas", den heer.J. Schackman, een her denkingsbijeenkomst gehouden ter nage dachtenis van rector J. G. Kerkvliet, in le ven voorzitter en geestelijk adviseur van dezen bond. In deze bijeenkomst heeft de opvolger van den overledene, rector J. F. A. Olsthoorn, een herdenkingsrede uitge sproken waarin hij herinnerde aan de toe wijding en ijver, waarmede de overledene de belangen van de schippers heeft behar tigd. Namens het departement voerde de heer J, Warner het woord, die den over ledene een groot organisator noemde op wien men kon vertrouwen. Namens de Duitsche Particuliere Rijns chippers sprak dr. J. Mangers uit Ruhrort. De heer J. Tim mermans vertegenwoordigde den Algemee- nen Rijnschippersbond, die zeide, dat de naam van rector Kerkvliet altijd aan de Nederlandsche schipperij verbonden zal blijven. Tenslotte spraken nog de heeren H. Booy namens de Nat. Chr. Onder wij zers- vereeniging, mr. W. A. C. van Dam. namens de Noteeringscommissie; S. Hammer stein namens de N. P. R. C. en A. J. H. van Deur seri, oud-bestuurslid van „St. Nicolaas". Prof. A. Steger eere-H.K.C. bij do Verkenners „De Katholieke Verkennersleider" deelt mede, dat met goedkeuring van den hoofd verkenner, tot eere-hoofdkwartier-commis- saris benoemd is de oud-hoofdkwartier commissaris prof. dr. A. Steger. Heffing op boter. De heffing op boter is voor de komende week vastgesteld op 95 cent (ongewijzigd) RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER „Brutaal als de beul" noemde de politie rechter prof. van Bemmelen, de houding van den jeugdigen H. Chr. de G. uit Lei den, die zich wegens oplichting te verant woorden had en op den eisch van het O.M. zes maanden gevangenistraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, aanvoerde, dat hij nog nooit met de justitie in aanra king was geweest, terwijl uit het dossier bleek, dat verdachte reeds eerder voorden kinderrechter terecht heeft gestaan en on der toezicht is gesteld. De gezinsvoogd kon echter met den jongen niets begin nen. Verdachte voelde er ook niets voor naar de Industrieele Inrichting te Dordrecht te worden gezonden, doch toen hem de keus werd gesteld, tusschen 'de gevange nis en deze inrichting, nam hij genoegen met de zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en opzending naar Dordrecht, waartoe hij veroordeeld werd. De politierchter heef heden, na ver hoor van een deskundige, den landbouwer de K. en diens knecht K. uit A1 p h e n, wegens dierenmishandeling veroordeeld ot geldboeten, resp. van 7.50 subs. 15 d. Verdachten hadden volgens de getuige- het tegen den bek te schoppen en met een verklaringen een onwillig varken mishan deld door het dier aan een touw, dat om den bek was gesnoerd, voort te trekken, het tegen den bek te schopen en met een stok te slaan, overal waar het maar te ra ken was. De politierechter overwoog daarbij, dat een varken de eigenschap heef meer mis baar te maken dan noodig is en de getui gen dientengevolge op een dwaalspoor zijn gebracht. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. In haar vergaderinggebouw aan den Stationsweg heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland gister avond een vergadering gehouden onder praesidium van den heer D. ten Cate Brou wer. Deze vergadering werd bijgewoond door den heer ir. Capel, inspecteur bij het Rijkstoezicht op de Ned. Spoorwegen. De notulen der vorige vergadering werden vastgesteld. Na een woord van welkom tot den heer Capel, deelt de voorz. mede, dat de agen da in verband met de aanwezigheid van den heer Capel eenigszins gewijzigd is. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken was een schrijven der Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur, dat het tekort der Flora- tentoonstelling 27.229.08 bedraagt. Waar de Kamer voor een bedrag van ruim 1000,in het Waarborgfonds heeft deelgenomen is het aandeel der Kamer bepaald op ruim 217. Naar aanleiding van de afwijzing der subsidie voor het Veiligheidsmuseum te Amsterdam, is een hernieuwd verzoek om subsidie ingediend, al is de bijdrage ook nog zoo gering. Het bureau der Kamer stelde hierop voor 5.te verleenen, waartoe de Kamer besloot. Van den heer J. M. M. Meijers, die ver hinderd was deze vergadering bij te wo nen, was tevens bericht ingekomen, dat dit zijn laatste vergadering zou zijn, wes halve hij tegelijkertijd afscheid nam. De voorz. wenschte den heer Meijers alle goeds. De voorz. deelt vervolgens mede, dat een onlangs op het bureau der Kamer ge houden vergadering van het Rijnlandsch Borgstellingsfonds o. m. werd bijgewoond door een ambtenaar van het Departement van Financiën, die mededeelde, dat de Minister voornemens is 40 pet. in het ver lies van dit fonds bij te dragen. Aanvankelijk was gerekend op een rijksbijdrage van 50.000, doch door deze toezegging is het voortbestaan van het fonds in ieder geval verzekerd. Hierna kwam aan de orde: bespreking van de mogelijkheden ten aanzien van den spoorwegovergang bij den Rijnsbur- gerweg te Leiden. (Zooals onze lezers weten hebben we dit plan reeds in den breede in onze cou rant uiteengezet). Alvorens dit punt in behandeling te brengen sprak de voorz. er zijn leedwezen over uit, dat dit plan dat alleen in huishoudelijke vergadering der Kamer was behandeld reeds in een der Leidsche bladen (Spr. bedoelde „De Leidsche Crt.") uitvoerig is gepubliceerd. Spr. vond dit jammer, wyl de leden daardoor niet rechtstreeks van dit plan op de hoogte zijn gebracht, maar geeft tevens de verzekering, dat de publicatie hiervan niet is geschied middels een der leden, die de huishoudelijke vergadering hebben bij gewoond noch middels het personeel der Kamer. Voor de behandeling hiervan verwijzen we naar pag. 5 van dit nummer. Economische Voorlichtingsdienst. Hierna kwam aan de orde het concept- schrijven aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, inzake den Economischen Voorlichtingsdienst. Naar aanleiding hiervan wees de heer Guljé op verschillende moeilijkheden, welke zich bij den Economischen Voor lichtingsdienst voordoen. Spr. wees o. m. op het feit, dat deze dienst wat het bui tenland betreft ressorteert onder het Dep. van Buitenlandsche Zaken, en niet onder het Dep. van Econ. Zaken. Boven dien zijn de consulaire ambtenaren in het buitenland niet voldoende ter zake kun dig genoeg, zoodat daarvoor goed onder legde handelswaarnemers dienen aange steld te worden. Spr. achtte het wel ge- wenscht het adres aan den Minister in dien geest aan te vullen. De voorz. zegt naar aanleiding hiervan, dat deze bezwaren ook door het Bureau der Kamer reeds eenigermate onder de oogen zijn gezien. Uit het betoog van den heer Guljé wilde spr. gaarne de passage betreffende het plaatsen der handelswaar nemers in het buitenland onder Econ. Za ken te doen ressorteeren. Spr. cijfert ech ter de finantieele kosten niet weg, waar op de heer Guljé repliceert met te zeg gen, dat het rijk voor 100.000 reeds een achttal belangrijke posten zou kunnen be zetten. AGENDA Vrijdag, St. Christoffel, Ledenvergadering, Harmonie, 8& uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 December a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502; D. J. van Driesum, Mare 110, Tel. 406 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. Het adres wordt tenslotte in dien geest gewijzigd. Hierin wordt o. m. gezegd, dat de om standigheid, dat de economische voorlich ting te streng ambtelijk wordt gehouden, een der oorzaken is, dat deze dienst in het algemeen nog niet aan zijn doel beant woordt. De te geringe waardeering welk voor dezen departementalen dienst bij het be drijfsleven wordt waargenomen, heeft klaarblijkelijk ook dezen terugslag ge had, dat niet voldoende gelden werden ^schikbaar gesteld om den Voorlichtings dienst te doen beantwoorden aan de zeer zware eischen, welke in deze tijden aan 'n dergelijken dienst moeten worden ge steld. Dit heeft niet alleen betrekking op het gedeelte van den dienst hier te lande, maar nog veel meer op de organisatie van onzen economischen voorlichtingsdienst in het buitenland. Inzonderheid werkt de consulaire voorlichtingsdienst, speciale gunstige uitzonderingen daargelaten, niet zoo, dat het bedrijfsleven daarvan veel nut trekt. De Kamer heeft zich daarbij laten lei den door deze algemeene gedachte dat de leiding van een dergelijken ingewikkelden voorlichtingsdienst niet geheel of gedeel telijk moet berusten bij daarvoor aange wezen honoraire vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, maar bij daartoe spe ciaal aangestelde krachten. Is de Kamer derhalve van oordeel, dat de verantwoordelijke leiding bij het De partement moet blijven berusten, een goed .georganiseerde en effectieve controle en een afdoend toezicht, moet wel aan het bedrijfsleven worden toegekend. Daardoor wordt het tevens mogelijk het zoo onmis bare levende contract tusschen den voor lichtingsdienst en het bedrijfsleven tot stand te brengen. De Kamer meent daarom, dat er dient te komen een Raad voor den Econ. Voor lichtingsdienst, samen te stellen uit orga nisaties, die door nader vast te stellen be dragen blijk geven zich voor dezen dienst te interesseeren. Goederenvervoer op de lijn LeidenRoelofarendsveen. Inzake het goederenvervoer op de lijn LeidenRoelofarendsveen wordt besloten een schrijven te zenden aan den Minister van Waterstaat, waarin o. m. wordt gezegd dat blijkens de begrooting van Waterstaat wel uitzicht wordt gegeven op handha ving van het goederenvervoer op lijnen, waarvan het personenvervoer wordt stop gezet. Waar de tuinbouw zich toch reeds zoo moeilijk kan staande houden, zullen de bij de opheffing dezer lijnen betrokken tuinbouwcentra Roelofarendsveen en Ter Aar, bij algeheele opheffing in nog veel moeilijker positie komen, daar de concur- rentie-mogelijkheid met de andere centra daarvoor minder wordt. Behalve de indirecte kosten is ook een directe kostenverhooging van belang. Als de groente niet ter plaatse kan worden in geladen, maar eerst per auto naar Leiden of Alphen aan den Rijn moet worden ver voerd, zal dit een verhooging van kosten geven van circa 20.per wagon. Van veel grooter nadeel is echter dat, waar de augurken en in normale tij den ook veel snijboonen en doperwten in hoofdzaak bestemd zijn voor export, de kooper-exporteurs welke de veiling be zoeken, thans geen toezicht meer kunnen houden op het inladen. De vrees wordt zelfs gekoesterd dat, nu dit toezicht op het inladen en op de behandeling der produc ten schier is uitgesloten, de exporteurs het zullen mijden om voortaan in deze plaat sen te koopen. Het vermoeden is overigens niet onge grond dat, als eerst de producten op vrachtauto's moeten worden geladen, deze de goederen ook over de grens zullen bren gen. Daardoor zou het transport dezer groente ook op de overige Nederlandsche lijnen voor de Spoorwegen verloren gaan. De Kamer hoopt dan ook, dat de Minis ter in staat zal zijn aan haar mede te dee- len, dat de mededeeling, dat het goede renvervoer op bepaalde lijnen in stand zal worden gehouden, mede van toepas sing zal zijn op de lijn LeidenRoelof arendsveen en op de lijn naar Ter Aar. Verdere besluiten. Het voorstel van het Bureau der Ka mer om de subsidies voor de Ned. Organi satie voor de Internationale Kamer van Koophandel voor 1936 te verhoogen van 25 tot 50 wordt goedgekeurd. In bespreking komt vervolgens nog een schrijven der Ned. K. v. K. in België, be treffende de Belgische Koninklijke beslui ten in zake publieke aanbestedingen, dat voor kennisgving wordt aangenomen. Na de rondvraag ging de Kamer ten slotte in huishoudelijke vergadering, waarin de voorz. o.m. met eenige hartelij ke woorden afscheid nam van de heeren Heringa en v. d. Zanden, die niet meer in de Kamer zullen terugkeeren.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2