WOENSDAG 18 DECEMBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? OM HET VRIESPUNT. DE BILT SEINT: Matige tot zwakke veranderlijke wind, tijdelijk opklarend, weinig of geen neer slag, lichte vorst des nachts, overdag om het vriespunt. Hoogste barometers!: 767.8 te Akureyri. Laagste barometers!: 749.8 te Genua. De depressie, die gisteren naar Frank rijk trok, is zoo snel verder gegaan, en weer door sterke drukstijging gevolgd, dat de vorige, die langzaam opvult nog onzen weerstoestand beheerscht. De Oceaan-depressie vertoont zich nu bij Ierland en schijnt Oost-Zuid-Oostwaarts te treken. Op IJsland en in Scandinavië neemt de hooge druk toe. Op de Britsche eilanden is weer lichte vorst voorgekomen. In Duitschland kwam de vorst weer overal in het Noorden en Oosten terug en in Scan dinavië nam zij weer iets toe. In Frankrijk is bijzonder zware regen gevallen, daarna is het er sterk afgekoeld. De uitbreiding van het sneeuwdek in Duitschland gaat nog voort, de bovenlucht blijft bijzonder koud, zoodat in het alge meen de vorst kansen weer toenemen. Bij veranderlijken wind is hier te lande lichte vorst in den nacht met temperatuur om het vriespunt overdag te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 4.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Woensdagnamiddag 4.17 uur tot Donderdagmorgen 7.36 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Donderdag 19 Dec. voorm. 8.58 uur en nam. 9.32 uur. UITPOOTVERGUNNING VOOR FABRIEKSAARDAPPELEN. Naar wij vernemen zal voor de bedrijven, welke voor een uitpootvergunning fa brieksaardappelen oogst 1936 in aanmer king komen, worden vastgesteld, welke op pervlakte fabrieksaardappelen onder nor male omstandigheden waarop zou worden verbouwd. Deze oppervlakte wordt de nor male oppervlakte over een bedrijf ge noemd. Bij het vaststellen van deze normale op pervlakte van een bedrijf zal er rekening mede worden gehouden, dat nieuw ontgon nen veenkoloniale gronden, welke in 1936 eerste vrucht zullen dragen, en wel uiter lijk 1 Maart 1936 voor de cultuur gereed zijn, onder normale omstandigheden geheel met aardappelen zouden worden bepoot. Onder dergelijke gronden zullen worden verstaan dalgronden, dat zijn ontginnin gen, welke werden verveend, en welke zijn gelegen op ten hoogste 300 M. afstand van een kanaal of wijk en liggende in een om geving, waar algemeen geregeld fabrieks aardappelen worden verbouwd. Nieuw ontgonnen gronden, welke in 1936 eerste vrucht zullen dragen en welke uiter lijk 1 Maart 1936 voor de cultuur gereed zijn, zullen geacht worden normaal ten hoogste voor 80 pet. van de oppervlakte met aardappelen te worden bebouwd, in dien deze gronden wat aard en samenstel ling betreft, met dalgronden ongeveer zijn gelijk te stellen en voor zoover zij zijn ge legen in een omgeving, waar algemeen ge regeld fabrieksaardappelen worden geteeld. Overige nieuw ontgonnen gronden, wel ke in 1936 eerste vrucht zullen dragen, worden bij het vaststellen der normale op pervlakte niet in aanmerking genomen. Gronden, welke in 1935 eerste vrucht droegen en waarvoor een uitpootvergun ning fabrieksaardappelen werd toegestaan, zullen in 1936 in het algemeen voor een zelfde percentage normaal gerekend wor den als de overige gronden van het bedrijf waartoe ze behooren. Op het normale oppervlak fabrieksaard appelen, hetwelk aldus voor elk der bedrij ven wordt vastgesteld, zal het nader te be palen beperkingspercentage van toepas sing worden gebracht. Dit beperkingsper- tage wordt dus ook toegepast op de nor male oppervlakte voor bovenbedoelde nieuw ontgonnen gronden vast te stellen. Griffier Staten van Noord-Holland. In de Prov. Staten van Noord-Holland was aan de orde de benoeming van een griffier ter voorziening in de vacature, ont staan door het aan mr. S. H. Vening Mei- nesz verleend eervol ontslag. Uitgebracht werden 67 stemmen, waar van 31 op mr. M. A. Stufkens. 14 op mr. I. B. Sens en 22 op mr. J. Vaillant, zoodat een nieuwe VTije stemming plaats moest hebben. Bij de tweede stemming werden uitge bracht 67 stemmen, waarvan 31 op mr. -Stufkens, 13 op mr. Sens en 23 cp mr. Vaillant. De derde stemming bracht 34 stemmen op mr. Stufkens en 32 op mr. Vaillant, zoo dat mr. M. A. Stufkens gekozen was. HET GEVAL-DUYS. De heer Ir. J. W. Alberda, voorzitteT van de Tweede Kamer-fractie der S.D.A.P. heeft het volgende antwoord aan den heer Mr. J. E. W. Duys gezonden. „Het antwoord van Mr. Duys aan de Tweede Kamerfractie der S.D.A.P. nood zaakt mij tot eenige opmerkingen. Daarbij zal ik mij, evenals de Kamerfractie in haar brief van 3 December, onthouden van be- leedigende qualificaties. Wij zijn niet na ijverig op de vrijheid, die Mr. Duys zich op dat gebied veroorlooft, ook om gebruik te maken van de termen „bonzen", „kliek" en „terreur", ontleend aan een woorden boek, waaruit hij vroeger niet gaarne zou hebben geput. Zijn beschuldigingen van „haat" en „gebrek aan waarheidsliefde" laat ik rustig ter beoordeeling van een ieder, die de stukken van Mr. Duys met die der Kamerfractie kan vergelijken. 1. Mr. Duys schrijft, dat hij „volgens de Kamerfractie eigenlijk reeds sedert 1913 zijn plicht als Kamerlid schandelijk zou hebben verwaarloosd". De woorden der Kamerfractie luidden anders. Zij waren, dat het werk van Mr. Duys reeds sedert 1913 „veel te wenschen heeft overgelaten", en dat hij „nog wel herhaaldelijk op propagandistisch gebied groote activiteit heeft ontwikkeld, maar aan het werk der Kamer en aan dat der fractie slechts zeer onregelmatig en dik wijls bitter weinig of in het geheel niet heeft deelgenomen". Mr. Duys beschuldigt nu de S.D.A.P. van „bedrog tegenover de Noord-Holland- sche kiezers", alsof zij zijn onvoldoende plichtsvervulling voor die kiezers verbor gen zou hebben gehouden. Ik stel vast, dat de wijze, waarop Mr. Duys zijn plichten als Kamerlid opvatte, algemeen bekend kon zijn. De pers van anders dan sociaal-democratische richting heeft zeer dikwijls van de onregelmatig heid zijner verschijning in het parlement gewag gemaakt. Ook in de openbare con gressen der S.D.A.P. is herhaaldelijk over zijn veelvuldige afwezigheid geklaagd. Het tijdperk van 1913 tot 1933 was vol van zulke klachten. Reeds in het congres van 1914 werd hem verweten, dat mede door zijn afwezigheid op 13 Januari 1914 een belangrijk voor stel der fractie was verworpen. Mr. Duys excuseerde zich toen met een ziekte van drie weken. Uit de „Handelingen" der Kamer bleek echter van die ziekte niets: Mr. Duys hield op den volgenden dag, 14 Januari, een rede over de Artillerie-inrich tingen! Eerst van 15 Januari tot 6 Februari verzuimde hij 14 vergaderingen. Ook in het laatste jaar der periode 1913 1933 gaf Mr. Duys' afwezigheid reden tot ernstige klachten, die in het congres van 1933 werden vernomen. Mr. Duys had op 6 December 1932 ontbroken bij het radio debat, waarvoor hij een belangrijke taak op zich had genomen. Hoewel ieder Kamer lid wist, dat dat debat in de avondverga dering van 6 December zou plaats hebben en Mr. Duys daaraan nog persoonlijk met nadruk was herinnerd, was hij zonder eenig bericht en zonder geldige reden weg gebleven en was hij zelfs onbereikbaar voor de fractieleden, die trachten hem naar het Kamergebouw te roepen. Ook in de jaren tusschen 1914 en 1933 is in congressen en in andere partij verga deringen over de wijze, waarop Mr. Duys zijn plichten als Kamerlid waarnam, her haaldelijk geklaagd. In Noord-Holland kende men den toestand. De gecombineer de vergadering der partijfederaties van Noord-Holland Noord en Zuid heeft zich daarmede op 28 October 1928 uitvoerig bezig gehouden. Op Mr. Duys' verschijning in de Kamer was in vele tijdvakken tusschen 1913 en 1933 van toepassing, wat de burgemeester van Den Haag zeide van Mr. Duys, toen deze na vier jaren raadslidmaatschap heen ging: „De heer Duys, vaak een vroolijke noot in ons midden, heb ik geleerd aan 's Raads uitspansel meer als een meteoor dan als een vast lichaam te beschouwen". Ondanks de telkens terugkeerende klach ten is Mr. Duys steeds weer candidaat ge steld. Zich herinnerend, hoe verdienstelijk hij in de eerste jaren van zijn Kamerlid maatschap had gewerkt en zijn beloften van beterschap vernemend, wilde de Par tij hem telkens opnieuw de kans geven, die belofte te vervullen. Haar geduld wordt haar nu in verschillende bladen als een fout verweten. Die „fout" is in elk geval het bewijs, dat men in de S.D.A.P. Mr. Duys niet heeft vervolgd, zooals hij het gaarne doet voorkomen. Tegenover hem is een toegevendheid in acht genomen als tegenover niemand anders". Verder reageert de heer Albarda op en kele andere beweringen van Mr. Duys. En het schrijven besluit: „Hoe zeer Mr. Duys' opvattingen om trent iemands plichten tegenover zijn Par tij veranderdzijn, springt in het oog als men herleest wat Mr. Duys op 21 Febru ari 1933 in de bladen der „Arbeiderspers" schreef. Prof. Goudriaan, onze toenmalige partijgenoot, had in de „Groene Amster dammer" een artikel geschreven, waarin hij zijn afkeuring had uitgesproken over de houding van „Het Volk" en die van onze Kamerfractie in zake het gebeurde met de „Zeven Provinciën". Het stuk van Goudri aan was scherp, maar het was waardig vergeleken bij de publicatie van Mr. Duys van 29 November 1935. Bovendien was Mr. Duys het op dat oogenblik over de zaak met Goudriaan eens. „Het behoeft geen betoog", schreef Mr. Duys op 21 Februari 1933, „dat ik met de strekking, nJ. het afkeuren van de daad der schepelingen volkomen accoord ga". Maar hij liet dan volgen: „Maar dat alles neemt niet weg, dat de wijze, waarop pg. Goudriaan in de Groene" over een en ander schrijft en honend beieedigend spreekt aan het adres van Cramer en anderen onzer partijgenoo- ten, eenvoudig een schandaal is en ik zou haast zeggen het duidelyk bewijs is, hoe weinig deze partijgenoot in onze rijen thuis i behoort. Nog eens het gaat- hier niet over het feit, dat hij de daad der muiterij afkeurt, maar wel over de grove manier waarop hij zijn mede-partij genooten beleedigt, nog wel in een burgerlijk blad". Hiermede heeft Mr. Duys in Februari 1933 het vonnis geveld over Mr. Duys van 1935, die op 29 November IJ. in alle dag bladen een stuk heeft gepubliceerd, voor de S.D.A.P. en vele harer leden opzette lijk met beleedigingen gevuld, en die noch tans voor de Partij, die hij op de grofste wijze aanviel, niet bedankte. Zijn stuk over Prof. Goudriaan, die niet het duizendste misdeed van wat Mr. Duys zich veroor loofde is de beste motiveering voor het royement, dat het Partijbestuur zich ver plicht zag voor Mr. Duys uit te spreken en dat hy blijkbaar heeft willen uitlokken". BONDSRAAD KATHOLIEKE BEDIENDEN. Vergadering te Amsterdam gehouden. Zondag 15 December vergaderde de bondsraad van den Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den „St. Franciscus van Assisië" in het Parkhotel te Amsterdam. Besproken werd o.m. de zeer moeilijke strijd der hoofdarbeiders voor hunne er kenning in de opgerichte en toekomstige bed-rij fsr-ad en; hunne positie in het raam der Nederlandsche vakbeweging dient noodzakelijkerwijze versterkt te worden en gesteund door de verschillende groepen van handarbeiders. Het bondsbestuur deelde mede, deze be langrijke kwestie op korten termijn nader onder oogen te zullen zien en daarbij een beroep te doen op de zusterorganisaties. Besloten werd, dat in den vervolge in geen enkel contract zou worden geaccep teerd een loonregeling met de contrac tueel vastgelegde bepaling, waarbij prac- tisch wordt vastgelegd, dat men op 21-ja rigen leeftijd uit het bedrijf moet verdwij nen. Besloten werd aan den nieuw benoem den bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. Huibers, het volgend telegram te zenden: „Namens den bondsraad van den Nederl. R. K Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van As sisië" wenschen wij U van ganscher harte proficiat met Uwe benoeming tot bisschop van het diocees Haarlem, U daarbij Gods besten zegen toewenschend". In verband met een vacature in het bondsbestuur werd volgens de statuaire bepalingen omtrent tusschentydsche ver kiezingen over de benoeming van een nieuw bondsbestuurslid gestemd. Met groote meerderheid van stemmen koos de vergadering den heer A. A. de Graaff, tot heden lid van den bondsraad, secretaris der afdeeling Hengelo. DE VOEDINGSWAARDE VAN MELKBROOD. Het Zuivelbureau te 's-Gravenihage deelt mede: In den loop van dit jaar heeft de Mi nister van Sociale Zaken de aandacht van belanghebbenden gevestigd op het verschil in voedingswaarde, dat bestaat tusschen melkbrood en waterbrood. Melkbrood, al dus de Minister, dat kenbaar is aan de let ters M. B., bevat per heel brood van onge veer 800 gram de voedende bestanddee- len met name botervet, eiwit en melk suiker van ruim één kwart liter melk en verdient daarom uit een oogpunt van voe dingswaarde in belangrijke mate de voor keur boven gewoon brood. Deze opvatting is thans van wetenschap pelijke zijde nader gedocumenteerd. Prof. dr. E. Gorter, hoogleeraar aan de Univer siteit te Leiden en Gent, heeft er onlangs de aandacht op gevestigd, dat men het van medische zijde zeer zou toejuichen, wem- neer de geheele bevolking zich voortaan met melkbrood zou voeden waardoor de da- gel ïjksche voeding, ook van de armst en, zou verbeteren. Zij krijgen dan het, voor al voor de kinderen zoo belangrijke, goe de melkeiwit. Het is n.l. niet alleen van belang, dat het voedsel de noodige hoeveel heid calorieën oplevert, doch ook dat de samenstelling goed is. Daarom kunnen de specifieke voordeelen van het eiwit en de vitaminen, die in zuivelproducten aanwe zig zijn en door hun samenstelling deze voedingsmiddelen tot een bijna compleet voedsel maken, zoo bij uitstek worden be nut. Dat deze aangelegenheid ook buiten on ze grenzen de aandacht heeft van de over heid en de geleerden komt bijzonder dui delijk tot uiting in de mededeelingen van het Federale Ministerie van Landbouw in Canada. Deze wijzen er met nadfuk op, dat, wanneer twee voedingsmiddelen als graan en melk tezamen worden gebruikt, de eiwitten uit de melk die van het graan zoo danig aanvullen, dat niet alleen de melk- eiwitten goed worden benut, maar dat bo vendien een veel grooter gedeelte der graan-eiwitten (dat anders voor de voeding verloren zou gaan) door het lichaam wordt opgenomen. Wanneer men bedenkt, dat een zeer groot aantal gezinnen waaronder juist de arm ste ongeveer 25 pet. van het inkomen aan brood besteedt en dat juist in die ge zinnen de voedingswaarde van het brood in vele gevallen niet wordt verhoogd door toevoeging van kaas (een belangrijke bron van melkeiwit) dan wordt het duidelijk, dat het gebruik van melkbrood een aan gelegenheid is, welke voor het geheele vraagstuk der volksgezondheid groote be- teekenis heeft. ONDERHOUDSWERKEN. Uitvoering in werkverschaffing. Onlangs is bericht, dat de regeering aan een aantal gemeenten medewerking had toegezegd voor de uitvoering in werkver gKH felslÊïëi schaffing van onderhoudswerken in open bare gebouwen en andere gemeentelijke eigendommen. Thans deelt het Volk omtrent dezen vorm van werkverschaffing iets naders mede. De onderhandelingen hebben geloopen met de gemeenten Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Gouda en Zwijndrecht. De regeering is bereid dezen gemeenten voor de kosten van deze onderhoudswer ken (uitgezonderd de loonen) voorschot ten te geven uit het Werkfonds. Deze voor schotten zullen een looptijd hebben van vijf jaar. De rente bedraagt 3 3/4 pet. De loonen voor deze onderhoudswerken wil de regeering doen dragen door het Werkloosheidssubsidiefonds en de gemeen te. Zij verlangt, dat de ter plaatse gelden de werkverschaffingsloonen zullen wor den uitgekeerd, verhoogd met vijf cent per uur voor de gemeenten Amsterdam, Den Haag en Utrecht en drie cent per uur voor Haarlem, Gouda en Zwijndrecht. Deze ver hooging geldt als vergoeding voor het ge bruik van eigen gereedschap. Voorts zal nog eenige verhooging mogelijk zijn, als in accoord wordt gewerkt. Niet alle gemeentebesturen zijn met deze loonregeling accoord gegaan. Amsterdam en Gouda hebben bezwaren gemaakt. Daarover wordt thans nog onderhandeld tusschen regeering, gemeentebesturen en vakbonden. DE SPOORWEGEN OP KERSTMIS Vele extra treinen Naar wij vernemen, laten de Nederland sche Spoorwegen een aantal extra treinen loopen ter gelegenheid van het met Kerst mis te verwachten drukke reizigersvervoer op Zaterdagmiddag 21, Dinsdagavond 24, en Donderdagavond 26 December. In de eerste plaats behooren daartoe die treinen, welke reeds in de reisgidsen voor deze data zijn opgenomen. In het bijzon der wordt de aandacht gevestigd op de op tweeden Kerstdag ingelegde sneltreinen 126 Groningen V. 19.16Amsterdam. 326 Deventer V. 20.42den Haag, 258 Nijme gen V 20.53ArnhemAmsterdam en 262 Utrecht V 22.21—Rotterdam. Deze 4 trei nen zijn ingelegd ter ontlasting van de daar kort achter liggende gewone druk bezette treinen. Reizigers uit Groningen, Friesland, Deventer en Apeldoorn, Nijme gen en Arnhem met bestemming Amster dam, Den Haag, Rotterdam of Utrecht zul len goed doen ook den Tweeden Kerstdag, van deze snelle extraverbindingen gebruik te maken; te Meppel (zie de bestaande trein 1558 Z.F.), Amersfoort en Utrecht be staan hierbij directe aansluitngen. Bovendien zullen, buiten een aantal voor- en volgtreinen, op den Tweeden Kerstdag nog de navolgende extra-treinen loopen van Zeeland naar Rotterdam, Den Haag, Amsterdam; Vlissingen V 18.52, Middel burg, 19.01, Goes 19.19, Kruiningen—Ier- seke 19.31. Bergen op Zoom 19.54, Rotter dam D.P. A., 20.59, Den Haag H.S.M.A. 21.26, Amsterdam C.S. A. 22.19 (stopt el ders niet). De electrische trein 1141 Am sterdam C.S. V. 19.45 van Rotterdam D.P. wordt extra doorgevoerd naar Dordrecht, Rotterdam D.P. V. 21.03, Beurs V. 21.07, Dordecht A 21.20. Voor het verkeer met Duitschland over Arnhem, Zeevnaar zal de normaal te Arn hem beginnende trein 108 (Arnhem V 18.10) op Zaterdag 21 en Vrijdag 7 Deo. van Amsterdam loopen: Asd. W.P. V. 16.42, Utrecht is V. 17.19, terwijl op Dinsdag 24 en Vrijdag 27 Dec. trein 191 (Arnhem V. 11.01) eveneens te Amsterdam zal begin nen Asd. W.P. V. 9.32, Utrecht V. 10.03. D-trein 285 zal op Vrijdag 20 en Zater dag 21 December van Amsterdam C.S. ge splitst loopen; het eerste deel (met slaap- rijtuigen) V. 16.03, Utrecht C.S. V. 16.45, Arnhem V. 17.39 en het tweede deel: in de gewone dienstregeling. Op Tweeden Kerstdag zal trein 523 E.M. AGENDA Donderdag, Gymnastiekuitvoering O.G.A. V., Stadsgehoorzaal, 7.45 uur. Vrijdag, St. Christoffel, Ledenvergadering, Harmonie, 8 y2 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 December a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502; D. J. van Driesum, Mare 110, Te! 406 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Te! 274. ten 15.45 te Wolfheze stoppen voor het op nemen van reizigers, en zullen goedkoope treinen rijden van Zeeland naar Rotter dam, Den Haag (en Amsterdam) en van Gelderland naar den Haag (en Rotterdam). Tenslotte deelt men ons mede, dat op den Tweeden Kerstdag een extratrein tegen verlaagd tarief zal rijden van Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schie dam en Rotterdam naar Antwerpen en Brussel en terug. EINDEXAMENS GYMNASIUM EN H. B. S. De data van het schriftelijk examen. Naar wij vernemen, zijn als data, waar op het schriftelijk deel der eindexamens gymnasium in 1936 zal worden gehouden vastgesteld de 2e en 3e Juni. Het schriftelijk gedeelte der eindexamens H.B.S. B. zal worden gehouden op 4, 5, 8, 9, 10 en 11 Juni as. DE KINDERPOSTZEGELS Teekening uitstekend geslaagd Schrijvende over de kinderpostzegels, merkt het „Ned. Maandblad voor Philate- lie" o.m. op: „De teekening is ditmaal uitstekend ge slaagd, de uitvoering, als gewoonlijk, eveneens. Het meisje plukt de vruchten van den weldadigheidszin van het Neder landsche volk. Wij hebben één opmerking over de waarde-aanduiding bij de \XA ct.: de breuk Vt is zeer onduidelijk en ver scheidene menschen lazen hier „112". In het Tijdschrift voor Armwezen. Maat schappelijke Hulp en- Kinderbescherming lazen wij het volgende: De opbrengst van de vorige serie Pro Juventute-zegels in Zwitserland was per Zwitser 7 cent, die van onze laatste serie kinderzegels was per Nederlander 1 cent. Er is dus heel wat in te halen! Wij hopen dat ieder lezer het zijne zal bijdragen, om dien grooten achterstand te verminderen". „UIYER"-SLACHTOFFERS OPGEGRAVEN. Nu de wettelijke termijn, in Irak gel dend, welke opgraving van dooden pas na een jaar toestaat, is verstreken, zal het stoffelijk overschot van vier der slacht offers van de „Uiver"-ramp binnenkort naar Nederland worden overgebracht. De Nederlandsche consul te Bagdad heeft daartoe de noodige stappen gedaan. Het betreft hier het stoffelijk overschot van de beide bestuurders Beekman en Van Steen bergen, van prof Walch en van den me- chanicien Waalewijn. Ook het stoffelijk overschot van den marconist Van Zadelhoff zal vermoedelijk naar ons land worden overgebracht. De teraardebestelling hier te lande zal een eenvoudig karakter dragen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2