5PORT 5PEL De strijd om het wereld kampioenschap schaken. MAANDAG 16 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 BiA/OGGSEL Nadat de spanning er tot in de laatste partij volop inbleef, maakte dr. Euwe remise. EUWE 1572-ALJECHIN 14'/». De gisteravond in „Bellevue" te Amster dam gespeelde 30ste partij van de match EuweAljechin om het wereldkampioen schap schaken is na 40 zetten in remise geëindigd. Er bestond voor deze match ontzettend veel belangstelling, zoodat enkele duizen den schaakenthouisasten en wereldkam pioen-enthousiasten de zaal van „Belle vue" vulden. Het verloop der partij was in het kort als volgt: Wit: dr. Euwe. Zwart: Aljechin. 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 d5xc4 3. Pgl—f3 Pb8d7 4. Ddla4 c7c6 5. Da4xc4 Pg8—f6 6, g2g3 g7—g6 7. Pblc3 Lf8—g7 8. Lfl—g2 0—0 9. 0—0 Dd8a5 10. e2e4 Da 5h5 11. Dc4d3 Pd7—b6 12. Pc3e2 Tf8d8 13. a2a4 Pb6d7 14. b2b4! g6—go 15. Pf3xg5 P d7—e5 16. Dd3c2 Pe5-rg6 17. h2h3! h7—h6 18. L g2—f3 Pf6 g4 19. h3xg4 Lc8xg4 20. Lf3xg4 Dh5xg4 21. P g5xf7! Kg8xf7 22. Dc2c4t e7e6 23. f2—f3 Dg4h5 24. Lel—e3 Td8—g8 25. Tfl—f2 Lg7—f6 26. Tal—fl Pg6—h4 27. Dc4xe6f l Kf7xe6 28. Pe2—f4f Ke6—f7 29. Pf4xh5 Lf6e7 30. Kgl—h2 Ph4g6 31. Tf2b2 Hiermee was de partij reeds beslist. Wit had 2 pionnen meer en stond ook beter. Op dezen zet volgde Ta8c8 32. f3—f4 Pg6—f8 33. f4f5 Le7g5 34. Lc3xg5 Tg8xg5 35. Ph5—f4 Pf8h7 36. Pf4e6 Tg5—h5t 37. Kh2g2 Ph7—f6 38. Kg2—f3 Tc8g8 39. Pe6—f4 Th5—g5 40. Tflgl Euwe had reeds eerder aan Aljechin re mise aangeboden, doch dit was geweigerd. Toen Aljechin tenslotte zijn onhoudbare positie inzag bood hij remise aan, dat door Euwe, die hieraan genoeg had voor den ti tel, werd aanvaard. Het slot was emotioneel. Euwe stond weliswaar met twee pionnen voordeel in een stelling, welke zonder twijfel gewon nen was, maar niemand rekende er op, dat het resultaat, Euwe wereldkampioen scha ken, vanavond reeds officieel bekend gemaakt zou kunnen worden. Aljechin's houding van den laatsten tijd toch deed vermoeden, dat hij de partij gisteravond niet gewonnen of remise geven zou. Men dacht, dat hij de partij bij den veertigsten zet zou doen afbreken, om haar dan mor gen gewonnen te geven, zonder haar voort te zetten. Aldus zou Aljechin zich het, voor hem, diep-tragisch moment zijnër onttro ning besparen. De diepste roerselen der menschelijke ziel mogen geheim zijn, het is gisteravond echter wel duidelijk geble ken, dat Aljechin spijt heeft gehad van zijn gedrag tijdens de vóór-laatste partij. Toen wij gespannen stonden te wachten op zijn uitingen in de laatste seconden van de partij, toen wij eerlijk gezegd een nieuwe uitbarsting vreesden, toen zagen we de bei de mannen plotseling oprijzen en elkander de hand drukken, beiden met tranen in de oogen, tranen van ontroering; de een om zijn geluk, dat ander om zijn verdriet. Het was een diep-aangrijpend oogenblik, toen zij zoo hand in hand stonden, de een in deftigen rok, de ander in zijn eenvoudig grijs colbertje. Een daverend applaus en gejuich brak los. Het publiek „verbrak de touwen", die in een carré rond het tooneel gespannen waren en stormde naar het hooge hek, dat het tooneel afsloot, waarachter de kam pioenen stonden. De politie maakte, hand in hand, dra een afzetting. Het publiek juichte en klapte. Het was een ovatie. Aljechin stond, met tranen in de oogen, over het hek van het tooneel heen, wuivend. Hij wilde iets zeggen. Maar het publiek was haast niet tot kalmte te brengen. Toen het eindelijk, met groote moeite, tot zwijgen was gebracht, sprak Aljechin deze woorden: „Euwe is nu wereldkampioen, ik niet meer! Lang leve de nieuwe wereld kampioen, lang leve heel schaaklievend Ne derland!" En schokkend van ontroering draaide hij zich om. Het publiek bracht hem een geweldige ovatie. Wie bij hem in de buurt stond, drukte hem geroerd de hand. Zijn aanblik was tragisch, maar hij hield zich zoo goed mogelijk. De voorzitter van het EuweAljechin Comité, mr. Max Levenbach, sprak het pu bliek daarna even toe. Hij releveerde de gebeurtenissen van de laatste minuten, want niet iedereen had in de volkomen ge ëmotioneerde sfeer begrepen, wat er ge daan en gezegd was. Nadat een remise-aanbod van Euwe zoo vertelde hij in den loop van de partij reeds twee malen was afgewezen, had Aljechin bij den 40sten zet zelf re mise aangeboden. Euwe had dit aangeno men en nu was dr. Max Euwe dus wereld kampioen schaken. Een donderende ovatie volgde weer, die nog in hevigheid toenam, toen mr. Levenbach nog eens duidelijk de woorden van gelukwenschen van Alje chin herhaalde. Daarna wenschte mr. Le venbach, onder aanbieding van een krans, Euwe namens het Comité geluk. En daarna volgde een huldiging, spon taan, geëmotioneerd, kort en krachtig, in een kring van diep-ontroerde innig-geluk- kige menschen, die allen den uitslag als een ontspanning van zeer geënerveerde dagen gevoelden. Want niet alleen voor Euwe en Aljechin is de spanning geweldig geweest, ook voor de omgeving van schaak- officials, vrienden en liefhebbers en be langstellenden. Euwe wilde zelf eerst wat zeggen. Het was geen rede, het waren een paar eenvou dige woorden, die zijn bescheidenheid eens te meer aan het licht brachten. Hij huldig de zijn tegenstander voor de sportiviteit, om op dezen avond nog de beslissing te la ten vallen. Hij herinnerde aan de geweldi ge spanning van de laatste maanden. Hij was gelukkig, wereldkampioen te zijn,'maargeloofde niet het lang te zullen blijven. Het publiek bracht, hem een niéuwe ovatie. Daarna sprak wethouder S. R. de Miran da een paar krachtige, hartelijke woorden namens het gemeentebestuur van Amster dam, dat het zich een eer rekende, den we reldkampioen schaken onder zijn burgers te tellen. Toen was de emotie het publiek weer de baas. Het zong den nieuwen wereld kampioen het Wilhelmus toe. Het gejuich was. niet van de lucht, maar onmiddellijk daarna werd den ex-wereldkampioen de Marseillaise toegezongen, welke hulde hij weer voor het voetlicht in ontvangst kwam nemen. Hij dankte met handgewuif voor deze spontane en sportieve uiting. Daarna vertrok Aljechin, wiens vrouw reeds eerder huiswaarts was gekeerd. Mevr. Euwe werd, onder luid gejuich, op het tooneel gehaald en daar stonden even in de felle lichten van de filmoperateurs twee gelukkige menschen elkaar met tra nen in de oogen aan te kijken. Maar toen volgden nog eenige huidewoor den. De heer van Trotsenburg sprak voor den Nederlandschen Schaakbond. Mr. Rueb, voorzitter van den Wereldschaakbond, maar bovenal een oud vriend van Euwe, kon, terwijl hij Euwe de hand schudde nauwe lijks woorden vinden, om zijn gevoelens te uiten. De jAmsterdamsche Schaakbond had Euwe eerr krans omgehangen en tenslotte bood de heer C. van Leuven een schitterend ivoren schaakspel aan. Euwe nam dit alles in ontvangst in den zelfden eenvoud, waarin hij gespeeld had, al die weken en maanden lang, in tegen spoed en voorspoed. Het waren onvergetelijke ©ogenblikken, waarin het publiek de lang opgekropte spanning luchten kon in uitingen van groo te vreugde en geluk. Aljechin was vertrok ken naar het Carlton Hotel. Euwe was eenige oogenblikken temidden van zijn ge lukkige bewonderaars geweest, die hem nu straks officieel aan een groot banket in het Carlton Hotel gaan huldigen. Dan zal het allemaal heel keurig en gepast gaan, zooals het bij dergelijke gelegenheden hoort. Maar zeker is, dat nog onvergetelijker voor Euwe zullen zijn deze spontane momenten van een menigte, die hij in de groote zaal van Bellevue daar om zich heen gedrongen zag. Een dreigbrief aan dr. Aljechin. Naar wij vernemen heeft de wereldkam pioen dr. Aljechin Zaterdag een anoniemen dreigbrief ontvangen. In dit verband had het EuweAljechin-Comité alle maatrege len genomen, opdat dr. Aljechin niet zou worden lastig gevallen. WAT EUWE IN DEN LOOP DER JAREN PRESTEERDE. Het mag zeker als bekend worden ver ondersteld, dat de wereldkampioen van heden reeds als kind een buitengewone voorliefde had voor het spel met de 64 vel den. In verschillende interviews, die in den loop der jaren met den grootmeester zijn gepubliceerd is steeds het feit naar voren gebracht, dat zijn vader het bord en de stukken moest wegsluiten anders deed de jeugdige Euwe niets anders dan diepzinni ge combinaties maken op het schaakbord en kwam de rest van het leerrooster in het gedrang. Het was als met den jongen, die zooveel van voetballen hield en wiens „kistjes" werden opgeborgen. En persoon lijk herinneren we ons Euwe, aldus de „Maandagmorgen", later als aankomenden meester, die veel voor kranten werkte, vaak bedeesd om den hoek van de deur kwam kijken en vertelde dat hij hier of daar naar toeging. Eerst werden die reizen dicht in de buurt gedaan, later ging hij naar meer verwijderde landen tot eindelijk de groote Euwe ontstond, die ontmoetingen had met groote meesters en wiens tweekampen te gen Bogoljubow, Capablanca en Aljechin nog versch in het geheugen liggen. Zijn eerste wedstrijd, die hem meer be kend deed worden was in 1919 te Hastings, nadat Euwe lang getraind had met den zeer bekenden meester Reti. Hij speelde in een van de lagere groepen, maar deed er goed werk. Een zevenkamp waaraan o.a. deel namen Reti, Maroczy en Tartakower, van wie Maroczy nog altijd een speler is, met wien hij traint, hoewel bij het trainen Flohr een belangrijke plaats inneemt, een zeven kamp deed hem met dr. Olland de beste resultaten bereiken en dus zei men in Ne derland al spoedig, dat de sterkste scha kers van Holland Euwe en dr. Olland wa ren. Langzamerhand ging Euwe meer naar het buitenland. Gothenborg zond hem een uitnoodiging en door het resultaat, hetwelk hij daar behaalde (2 en 3 achter Johner) haalde men hem in de rijen der meester- schakers in. De tournooien volgden elkaar nu op. 1921: Euwe speelt te Weenen en wordt tweede achter Samisch, namen die alle een bekende klank hebben. Boedapest 1921 volgde. Pystian deed hem negende worden uit 19 deelnemers. En zoo gebeurde het, dat Euwe in 1921 kampioen van Neder land werd en niemand heeft hem van dien tijd af van die plaats kunnen wegjagen. Zeker op het oogenblik ziet het er niet naar uit, dat Euwe zijn titel van Nederlandsch kampioen spoedig zal verliezen. Men vraagt zich af hoe lang het zal du ren eer er nog eens een Nederlandsch ta lent van deze grootte naar voren zal komen, zoodat Euwe concurrentie krijgt. Zooals het er op het oogenblik uitziet behoeft Euwe nog geen vrees te hebben. Olland werd ge slagen in een tweekamp. Davidson evenzeer en ook Noteboom (de te vroeg overleden meester) onderging hetzelfde lot. Landau (hoewel geen Nederlander) vermocht niets tegen hem uit te richten. Euwe nam ver volgens in 1922 deel aan een tournooi in Londen en behaalde 5 y2 punt., Schevenin- gen 1923 en Hastings 1924 waren zeer suc cesvol. Euwe's prestaties bewogen zich in stijgende lijn. Na zijn deelneming aan een tournooi in Mahriseh Ostrau (5 en 6 met Tartakower) speelt hij in een tweekamp van twaalf par tijen remise met Maroczy. Colle (inmiddels overleden) werd geklopt met 4 y33V2. Eindelijk komt er in 1926 een match tegen Aljechin en Etiwe verliest met 51/*4H. een resultaat dat boven verwachting was en in Nederland veel geestdrift teweeg bracht. Van 1927 of wordt Euwe eigenlijk onder de grootmeesters gerekend. In Londen speelt hij met succes, 1928 brengt hem het am ateur wer eldkampio enschap, Rub instein wordt geklopt. Twee matches met Bogolju bow in 1927 en 1928. Weliswaar won Bogol jubow met 5^/o4y2 (twee keeren) maar in Karlsbad (1929) behoort hij tot de zeven eersten uit 22 deelnemers. Dan gaat Euwe naar Indië. Men kent de resultaten en men ziet dus: we komen al nader en nader tot het huidige tijdperk. Capablanca daagt als tegenstander op in 1S31. Maar Euwe gaat ten onder met 64. Doch in Hastings komt Euwe boven Capa blanca uit. Euwe nam nu regelmatig deel aan het tournooi'te Hastings, doch de jeug dige Tsjechische meester Salo Flohr komt op de proppen en boekt er even onverwach te als schitterende successen. Flohr plaatst zich met één slag onder de grootmeesters, ondanks zijn zeer jeugdigen leeftijd en we herinneren ons een uitspraak van dr. Euwe, dat het Flohr wellicht gelukken zal, binnen vijf jaren wereldkampioen te worden. Dan zal de Tsjech in ieder geval te wachten hebben op het volgend wereldkampioen schap, dat weer gaat tusschen Euwe en Al jechin omdat laatstgenoemde het recht heeft.het eerst opnieuw een aanval op den titel te doen. Flohr is nr. 1 in 1932. Een tweekamp met den Tsjech wordt 88. Bern: Euwe en Flohr zijn twee en drie met heel weinig verschil op Aljechin, die eerste wordt. De zeskamp in de hoofdstad ligt versch in het geheugen: EuweAljechin in 1933. In 1934 wordt een tournooi in Zürich gehouden, waaraan ook Lasker deelneemt. Euwe en Flohr deelen weer den tweeden en derden prijs. Tijdens het groote tournooi te Moskou voelde de Nederlandsche kam pioen zich niet wel en kreeg daardoor de zesde plaats. En wat er tijdens het wereld kampioenschap in al die dertig partijen is geschied behoeven we waarlijk niet uiteen te zetten. Ter gelegenheid van deze groote schaak gebeurtenis, vervaardigt de Porceleyne flesch te Delft een bordje ter herinnering aan dezen wedstrijd, dat in Leiden ver krijgbaar zal zijn bij de firma d'Her- signy, Breestraat. Wij verwijzen naar de desbetreffende annonce. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De stand der competitie is: Eerste klasse. gesp. gew. gel. verl. v.t. tot. 8.5 4 Leiderdorp I Bodergr. I Voorsch. I Zoeterw. I L. S. G. II Philidor I 2 3 2 2 1 2 2 Tweede klasse. 11.5- 1 19 -11 4 1 13 -17 4 1 10.5- 9.5 2 2 9 -11 0 2 7 -13 0 Stud. Sch.cL I. Leiderd. II Boskoop I Taveno I Bodegr. II Oegstgeest I 1 1 1 21 - 13 - 2 16.5- 2 11.5- 2 10 - 13.5 2 18.5 2 2 2 8 -12 0 Caissa I 4 RK. Schel. 2K.I 3 Bodegr. III 3 Taveno III 3 Katw. aan Zee I 2 Philidor II 2 Taveno II 3 3—1 25.5-14.5 6 2 1 17 -13 4 2 1 15.5-14.5 4 2 1 15 -15 4 1—1 10.5- 9.5 2 2 5 -15 0 3 11.5-18.5 0 Uitgestelde wedstrijden. De volgende wedstrijden zijn uitgesteld: Eerste klasse: Leiderdorp IPhilidor I op Donderdag 12 Dec. jl. in verband met het overlijden van wijlen den heer S. P. Ouwerkerk te Leiderdorp. Tweede klasse: De Studentenschaakclub die op Dinsdag 17 Dec. a.s. te Boskoop te gen „Inter Nos" zou uitkomen, kan op dien datum niet spelen, daar dan reeds vele le den met vacantie vertrokken zullen zijn. Derde klasse: Ten slotte heeft de leider den wedstrijd Philidor IIBodegraven III alhier te spelen op 23 December a.s. tot een nader te bepalen datum verscho ven, daar op dien avond alhier de groote massakamp zal worden gehouden. VOETBAL UIT HET KATHOLIEKE KAMP. GERING RESULTAAT. Het winterweer en tengevolge daarvan de hardheid der voetbalterreinen zijn oor zaak geweest, dat slechts heel weinig van de voetbalprogramma's is terecht geko men. Voor onze omgeving werd er heele- maal niets van belang gespeeld, zoodat we ons heden bepalen tot vermelding der en kele uitslagen. De uitslagen. Zuid I le k 1.: CaesarKimbria 03; RKONS—Kerkrade 2—0; Geleen—Sitt. Boys 32. Zuid II le kl.s Kolping—SVB 2—0; Venlosche BoysMulo 51; Best Vooruit RKTW 2—2; Mevo—Brabantia 0—4; DongenWilhelmina 51. Oost le kl.: Treffers—VDZ 2—2; SDOUCAltior 22; 's Heerenberg Emos 27. West. I le kl.: Wilskracht—WY 3_0; WA—EMM 4—1; HMSSDO 0—1. West II 1 e kl.: HBCGDA 2—2; Leo- nidasSpartaan 12. 2e kl. A.: WE—Geel Wit 3—1; DSS— GVO 1—0. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. De uitslagen. 1 e k 1. A: ConcordiaVogelenzang 04. Res. 3e k 1. B.: Geel Wit IITeylingen II 2—7. 3 e k 1 B.: ASC—Majella 5—0. Res. 3e k 1. D.: Geel WitlIIConcor dia II 21 (onder protest). Res. 4e kL G.: DOS V—Trekvogels II 4-0. CLUBNIEUWS DER KATH. SPORTVEREENIGINGEN. R. K. Sportver. „Leiden". Alle wedstrijden werden afgelascht. Dinsdagavond 8 uur clubavond in de R. K. Volksbond, Steenschuur. Allen pre sent want dit zal een heel gezellige avond worden. R. K. Sportver. „O. D. L" Dinsdagavond acht uur houdt O. D. I. een kaartavond om prijzen in de zaal van mej. Wed. Sneeboer. Alle leden worden verwacht. R. K. Sportver. „Concordia." Cone, is voorloopig met 10 man, doch voor den wind gaat het spel voorloopig ge lijk op, met Vog. iets meer in den aanval, doch de Conc. verdediging retourneert goed, en daardoor komen ook hun voor- waartsen in den strijd. Echter door het harde terrein maakt de bal de vreemdste sprongen, en komt de wedstrijd voorloo pig ook niet op hoog peil. Na een half uur komt Conc. er iets beter in maar de schut ter is steeds zoek, en hierdoor komt de rust' met blanken stand. Nu Vog. hierna wind en sneeuw in den rug krijgt, zijn zij weer meer in den aanval, en al weten backs en invaller v. Rooden voorloopig onheil te voorkomen, tenslotte, moet hij zwichten voor een omhaal van de V. m.v. Inplaats dat dit meer enthousiasme bij de blauwshirts brengt kijken ze het te veel af, zoodat de V. l.b. er spoedig met een hard schot 20 van maakt. Nu komt Conc. even opzetten, doch nu hebben ze pech bij een mooie kopbal van Buck. V. maakt er daarna nog 3 goals bij, waarna de wedstrijd uitgaat als de bekende kaars. Scheidsrechter Koster was nogal fluitlus- tig maar leidde correct. Concordia IIGeel Wit III 12 onder protest. Concordia IIIT. Y. B. B. terrein afge keurd. R. K. Sportver. „Teylingen." Ondanks het winterweer moest ons 2de elftal naar Heemstede om Geel Wit II te bekampen. Het veld wa£ hard en glad, doch de wedstrijd werd ten einde gebracht zonder ongelukken! De Teylingers waren spoedig in het of fensief, wat weldra werd beloond met een goed doelpunt door den rechtsbuiten. Aan den anderen kant zien wij enkele aanval len over of naast gaan. Goed combinee rend gaan de Teylingers op de G. W. veste af en het schot van de n rechtsbinnen bracht den stand op 20. Even voor de rust werd het 3de doelpunt gemaakt door den rechtshalf. Na de thee waren de G. W. even in de meerderheid, wat dan ook werd beloond met een keurig doelpunt van den midvoor (13). Als wij denken dat G.W. weer de kans krijft wordt deze door het goed spelend achtertrio van Teyl. wegge werkt, de midhalf van Teylingen zet de vleugels aan het werk, en gevolg is dat de midvoor er 41 van maakt, gevolgd door no. 5 van den voet van den rechtsbinnen. Geel Wit zet er alles op om den achter stand te verkleinen, wat hun dan ook ten slotte gelukt door haar linksbinnen. Nu is het met G. W. gedaan, en de Teyl. voeren den stand op tot 72. Wij hebben gerui- men tijd onze reserves niet zien spelen, doch merkten eenige nieuwe debutanten op, welke het beste doen hopen voor de toekomst van Teylingen! DE ZWALUWEN TEGEN HET OOSTELIJK ~LFTAL. Prinses Juliana zal den wedstrijd bijwonen. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van H. K. H. 1 rinses Juliana den voetbalwedstrijd tusschen een Zwaluwen team en het Oostelijk elftal, welke ontmoe ting Woensdagavond 18 December a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld, bij te wonen. De baten van dezen avondwedstrijd zijn bestemd voor het Nederlandsche Roode Kruis. Naar wij voorts nog vernemen is het zeer waarschijnlijk te achten, dat het Zwaluwen elftal geheel zal bestaan uit de Nederland sche ploeg, die in Dublin zulk een fraaie overwinning op de Ieren heeft behaald. Het Oostelijk elftal is als volgt samenge steld: doel: Gidding (SCH, Nijmegen); ach ter: Derboven (ZAC) en Koldewyn (Hera cles); midden: Schipper (Heracles), Rieken (Vitesse) en Roelofs (Go Ahead); voor: Na gels (Enschede), Muyzenbelt (Borne), Looi- schilder (SCH), Meeuwsen (Vitesse) en Maniüe (PEC).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9