MAANDAG 16 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT cERSTE BLAD - PAG. 3 INGEZONDEN STUKKEN ST. VINCENTIUS-VER. Maria-Conierentie. In dezen tijd mag er wel van moed ge sproken worden als er veer een ver. is die uw financieele steun vraagt. Daarom vraagt de Maria-Conferentie af- deeling van de Vincentius-ver. werkend in de oude Mon Père-parochie met een zeke ren schroom uw aandacht voor het vol gende. Aangezien wekelijks de aanvragen van gezinnen om ondersteuning van levensmid delen, kleeding en schoeisel grooter wordt, veroorzaakt dcor het lang aanhouden van dezen crisistijd, is onze Conferentie in bui tengewone financieele moeilijkheden ge raakt. Onze kas is totaal uitgeput. De aan vragen van telkens nieuwe gezinnen om kleeding enz. moeten wij noodgedwongen weigaren. Voor eenigen tijd moesten wij aan onze gezinnen die «ve.*elyks door ons v orden bezocht de bon voor aardappelen of brood inhouden, daar de financiën het niet meer toelieten. En nog steeds berei ken ons aanvragen van gezinnen, die door de rampen van dezen tijd zijn getroffen, om ondersteuning. Parochianen van de oude Mon-Père, veel •gezinnen in uw parochie verkeeren in groo- ite armoede. Het is moeilijk om op deze plaats een voorbeeld te geven van de schrij nende armoede, waarin vele van onze ge zinnen verkeeren. Vaders van groote gezinnen die niets kunnen verdienen, omdat zij door werk loosheid zijn getroffen, moeders zij weten geen raad om aan kleeding of schoeisel te komen, veel kinderen slapen op iets wat de naam van matras niet waard is, onder een deken wat eenmaal een deken geweest is. De leden van onze Conferentie zullen in den loop van de volgende week een gelde lijk offertje komen vrag— De Maria-Conferentie van de St. Vincen- tius-Ver., een van de meest sympathiekste vereenigingen te Leiden, kan uw steun niet missen, wij doen dan ook een dringend beroep op uw milddadigheid. Over eenige dagen is het Kerstfeest, een feest dat zich bijzonder kenmerkt door huiselijke gezelligheid. Ook voor de arröe gezinnen zal het Kerstmis zijn. Maar hoe? Het antwoord is aan U. De Conferentie gaf ieder jaar aan de gezinnen een Kerstgave in den vorm van levensmiddelen. Dit jaar zal het de eerste keer wezen in de geschiedenis van de Conferentie", dat wij noodgedwongen dit moeten laten. Wij vra gen u of dit mag gebeuren? Parochianen van de Mon-Père maakt dat Kerstmis ook voor uw arme mede-parochianen zal zijn, dagen waarop zy de harde armoede niet zoo zullen voelen. Besluit 1935 met een extra goede daad Stuur ons iets voor de Kerstgave voor de vergadering van Vrijdag 2ü December a.s. Wij maken het u nog ge makkelijker. Het gironummer van den penningmeester is No. 209949. L. v. d. LAAIT, President. J. SOMMELING, Secretaris. W. BERGERS, Penningmeester. WILT U IETS WETEN? Vraag: F. B. te L. inzake huuropzeg- ging. Antwoord: U schrijft zelf, dat volgens het contract de huur met een jaar ver lengd wordt, tenzij wordt opgezegd. Opzeg ging is niet gedaan, dusgaat de huur met een jaar door, tenzij alsnog anders wordt overeengekomen. CHINA LAAT ANAFALBETEN BOETE BETALEN. Om de analfabeten nu eindelijk geheel en al uit te roeien, heeft de. regeering te Nan king nu tot het nemen van categorische maatregelen besloten. En waarom niet op voedende maatregelen tegelijkertijd te la ten samengaan met een daaruit voortsprui tende bron van inkomsten? Er is geen twijfel: binnenkort zullen er reeds geen Chineezen meer zijn, die niet lezen en schrijven kunnen, want de regeering heeft de analfabeten een nieuwe boete opgelegd, om zoo te zeggen een „onwetendheids-boe te". Ongeveer een jaar hebben de hardnek kige Chineezen, die niet willen leeren lezen en schrijven, nog den tijd. Van Mei het volgende jaar af echter neeft een scherpe controle plaats op iedere afzonderlijke Chineesche burger. De politie op straat zal de machtiging verkrijgen, iedere „ver dacht" schijnende burger aan te houden hem een klein, door den staat zelf voor dit doel uitgegeven boekje onder den neus te houden en van hem een kleine leesproef te verlangen. Doorstaat de ongelukkige deze proef en kan hij meer of minder vloeiend uit het boek lezen gelukkig voor hem! Bewijst hij echter, dat hij, burger van den Chineeschen staat in strafbare hardnekkig heid nog steeds niet heeft leeren lezen, dan zal hem zonder omwegen een boete van 7 V? cent worden opgelegd. Dat is weliswaar op zichzelf een gering bedrag, maar bij de aan het onwaarschijnlijke grenzende pretentie loosheid der Chineezen, is deze som vaak al veel te groot. Des te grooter beteeken is heeft deze boete, daar ze waarschijnlijk nooit de gegoede en daardoor meer be schaafde lagen der bevolking zal treffen, doch voor het meerendeel de arme koelies, voor wie iedere cent reeds een aanzienlijk kapitaal is. Het voornemen van de regee ring van Nanking schijnt begrijpelijker toe, wanneer men weet, dat tegenwoordig nog ongeveer de helft der Chineesche bevolking lezen noch schrijven kan en alle pogingen tot betere opleiding op de stompzinnigheid van 't grootste deel der Chineesche massa's afstooten. UIT DE OMGEVING NIEUWVEEN. De voornaamste prijzen. De secretaris- penningmeester van het Winkelweek-comi té, de heer S. H. Brust, noemde de volgen de winnaars, die uit de 86 prijzen de voor naamste wonnen. C. Habermehl, theemeubel, Ronner, ge watteerde deken; H. S. Ran, salonstoel; wed. Dorsch, rooktafel; W. J. Bocxe, lamp; H. de Graaff, benzine-kooktoestel; D. Spelt, parapluiestandaard; Bruyne Sr., sprei; F. M. v. d. Berg, kapstokkleed; M. C. C. Speet, fototoestel. Dan zijn eenige prijzen nog niet afge haald, gevallen op de Nos. 21.213, 9.913, 25.225, 28.511, 2.905, 16.583, 24.386. 33.185, 36.914 en 23.386. NOORDWIJK. Ned. Mij. van Tuinb. en Plantenkunde. Vrijdagavond vergaderde bovengenoem de Maatschappij in Hotel Royal onder voorzitterschap van den heer H. de Boer. De opkomst was goec, doch had everals de inzendingen beter kunnen zijn. Toph be wonderden wij de inzending geprepareer de Hyacinthen in de variëteiten Nimrod en L'Innocense, de Paperwhites en een mooi tuiltje witte Cyclamen. De voorz. opende deze bijeenkomst met een kort woord van welkom, waarna de notulen onder dank vastgesteld werden, terwijl kennis genomen wero van eenige ingeko men stukken. Hierna was het woord weer aan den Voorz. voor hrt nouden van-rijn gebruike lijke causerie, een factor hetwelk deze vergaderingen zoo aantrekkelijk maakt, Spr. behandelde deze avond één voor ons land zeer merkwaardige plant, welke op het eiland Terschelling voorkomt, de Phaccinium Macroarpon Ait, een grootbes- sige boschbes welke inheemsch is in Ame- ka, Deze plant is verwant aan onze Blau we, Roode en Veenbes en draagt mooie roode bessen, welke door de Engelschen veel geimporteerd worden ender de naam Crem-berry. Ten noorden var. New York by New Yersey en aan de Canadeesche grens worden deze bessen veel in cultuur gebracht, zij gedijen het best op veen- en zandgronden, welke zeer vochtig zijn. De aanplant kan geschieden ijor zaaiing of door stekke.i in den grond te brengen, ook worden de planten in zoden overgebracht hetwelk den groei bespoedigt. Tegen den winter worden de aanplantingen 10 a 20 c.m. onder water gezet, waardoor een goede bevochtiging tot stand komt, het welk tevens een goed middel is tegen vorst beschadiging. Zee bevorderlijk is ook het bedekken met zwartzand. Dit doet men op zeer practische manier en wel als volgt: wanneer in den winter het ondergeloopen land met een ijslaag is bedekt brengt men het zand er op en als de aooi intreedt, komt het gelijkmatig over de geheele op pervlakte over de planten heen, zonder deze te beschadigger. Deze teelt dateert reeds van het begin van 1800 en in 1926 had er een uitvoer plaats te. waarde van 8 millioen gulden, waarvan het meest naar Engeland werd gezonden. Dit betee- kent dus een mooie cultuur voor Ame rika. Zeer merkwaardig is nu, dat deze plant ook voorkomt op Terschelling en verder in geheel Euorpa niet. De plant weixl ontdekt door een student in 1868 in de z.g.n. duin pannen, welke naast veen- en zand ook zeer vochtig zijn, dus zeer geschikt waren. Vermoedelijk is deze bes daar gekomen na een scheepsramp, waarbij uit de scheeps lading bessen in deze duinen zijn terecht gekomen en daar een geschikte bodem von den. Een ondernemend Groninger, Borge- siuc "enaamd. bracht na de ontdekking een 50 H.A. op Terschelling in cultuur, terwijl hij ook aanplantingen maakte bij Stadska naal en in midden-Drente bij Smeelde, ter wijl ook in Duitschland meerdere proeven werden genomen, welke echter weinig re sultaten hebben opgeleverd. Op Terschel ling ging echter alles naai' wensch en in 1893 werd de teelt dezer bessen voortgezet door Klaas Mulder, totdat in 1909 de gron den overgingen in handen van het Staats- boschbeheer. Deze plant .wel graag zooveel mogelijk dennen, doch had ook een open oog voor deze bsssenteelt, zoodat deze teelt werd behouden en thans voor de bewoners nog een mooie bron van inkomsten ople vert, daar ieder jaar ongeveer 50.000 K.G. bessen van Terschelling naar Engeland wor den uitgevoerd. De interessante beschouwing over deze boschbes werd rr.et een hartelijk applaus beloond. Na een korte pauze werd mede gedeeld, dat 24 Januari a.s. de heer Herwig, zeer bekend cm zijn Radio-praatjes over planten, komt spreken over kamer- en vasteplanten. De voorzitter vertrouwt, dat allen zullen medewerken, dat velen deze lezing zullen bijwonen, de naam van den spreker is reeds genoeg om een volle zaal te trekken. Bij de rondvraag werd nog be sproken de teelt van Ismene, .het stekken van Begonia oraine van blaadjes en van dubbele Petunia's van de bloem, waarna de voorzitter onder dank voor de aangename besprekingen deze zeer interessante bijeen komst sloot. VOORHOUT. Kleinveevereeniging D. V. V. Vrydag- avond hield de Kleinveevereeniging „Door Veredeling Verbetering" een algemeene ledenvergadering, waarop zou worden be sproken in hoofdzaak de organisatie van de te houden tentoonstelling van pluim vee en konijnen. De voorzitter, de heer H. Zuidhoek, heette de'aanwezigen hartelijk welkom en liet den secretaris den heer P. J. van der Werf de notulen der laatst ge houden twee vergaderingen voorlezen, welke onveranderd werden vastgesteld. Een viertal nieuwe leden werden door den voorzitter met een toepasselijk woord ge ïnstalleerd, waarna een lange reeks inge komen stukken werden besproken en af gehandeld. Hierna volgde de bespreking der ten toonstelling. De tentoonstellingsdagen zijn vastgesteld op Zaterdag 8 en Zondag 9 Fe bruari eerstkomend. De voorzitter gaf hier op een overzicht van de betreffende bepa lingen der tentoonstelling en deed mede- deeling van de talrijk binnengekomen me- dedeslingen waarbij een eereprijs kon worden beschikbaar gesteld. Het voor deze tentoonstelling uit te geven vraagpro gramma, zal vanaf 22 December a.s. ver krijgbaar zijn bij den Secretaris de heer PP. J. van der Werf, Hoofdstraat 44 alhier. De inschrijving tot deelname aan de expo sitie zal worden gesloten uiterlijk 20 Ja nuari 1936. Als slot-attractie werden nog een drietal jonge Havanna's verloot, waar na de voorzitter de vergadering sloot met een dankwoord aan de aanwezigen voor de opkomst en de gehouden besprekingen. Inenting en her-inenting. Vrijdag 27 December a.s. bestaat voor een ieder ge legenheid tot kostelooze inenting en her inenting ten huize van den gemeente-ge neesheer Dr. H. A. G. Bots, des namiddags om half twee. ZILK. Van de kerk in de cel. De zwerver D., wilde, toen hij te diep in het glaasje geke ken had, zijn roes uitslapen in de kerk al hier. Het toeval wilde dat 'e kerk epen stond en mijnheer lag ook spoedig in een diepen slaap gedompeld lang uit op den grond te slapen. Onze koster keek raar op n h!j de vreedzar»-. slaper ontdekte. Toen de slaper uit zijn wel wat te diepe overpeinzingen gewekt was en 'sHeeren wegen weer bewandelen ging, werd hij door den veldwachter, die van een en an der op de hoogte was gebracht, staande gehouden en, daar de Zilk geen tehuisje voor dergelijke menschen rijk is, per auto naar het gemeentehuis- te Noordwijker- hout overgebracht en opgesloten Voor waar wil een aanmerkelijke verandering van omgeving. Prysjassen. In café „De Zilk" van de wed. F. de Groot werd Zaterdagavond ge jast om carbonade. De prijzen werden ge wonnen door: le prijs R. Baker en C. Ver- munnicht, 2e pr. Jac. Duivenvoorde en Joh, de Groot. Het was een spannenden strijd, terwijl een en ander fot ieders genoegen verliep. LAATSTE BERICHTEN SAMENSTELLING COLLEGE VAN REGEERINGSCOMMISSAR1SSEN. In de Staatscourant van hedenavond is de nieuwe samenstelling van het College vSn Rcgeeringscommissarissen gepubli ceerd Deze samenstelling is thans als volgt: Mr. Dr. A. A. van Rhyn, voorzitter van het College, tevens waarnemend Regee- ringscommissaris voor de Visschsrij; Dr. W. L. Groeneveld Meijer, Regee- ringscommissaris voor de Steunverleening aan de Fabiieksturf; Ir. I. L. Louwes, Regeeringscommlssaris voor den Akkerbouw en Veehouderij; Ir, A. L. H. Roebroek, directeur-generaal van uer. landbouw; adviseerend lid; Ir. J. G. Tukker, adviseerend lid voor de pluimveehouderij; F. V. Valslar, Regeeringscommissaris voor de groenlen- fruit- en sierteelt; S. van Zwanenberg, commercieel-advi- seur. KNAAPJE VERBRAND. Zaterdagmiddag geraakten de kleeren van het 6-jarig zoontje van W. Abels te St. Hubert, dat bij een open haardvuur was gezeten, plotseling in branHet knaapje, dat zich aleen in het woonvertrek bevond, rende onmiddellijk naar buiten, en op zijn hulpgeroep schoten eenige buren toe, die de vlammen doofden. Met zware brand wonden overdekt, werd het slachtoffertje de woning binnengedragen. Zondagavond is hij overleden. GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN. Zaterdagmorgen te omstreeks half elf is door de Rijks- en Gemeentepolitie 'n inval gedaan ten huize van den heer T. aan den Ommerweg te Hellendoorn. Een zender, welke in werking was, werd in beslag ge nomen. Door de politie was, in samenwerking met personeel van de P. T. T., reeds ge- ruimen tijd naar dezen zender gezocht, doch de opsporing werd zeer bemoeilijkt door het feit, dat telkens van zendplaats werd verwisseld. Het in beslag genomen toestel behoorde gedeeltelijk in eigendom toe aan den heer T. uit Hellendoorn, terwijl onderdeelen af komstig waren uit Olst en Deventer. Tegen den heer T. is proces-verbaal op gemaakt. INBRAAK BIJ V. EN D. TE MAASTRICHT Zondagmiddag kwam de heer R., direc teur van de firma Vroom en Dreesmann te Maastricht, tot de ontdekking, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag onbevoeg den een bezoek hadden gebracht aan de magazijnen aan de Groote Straat. Uit het door de recherche ingestelde on derzoek bleek, dat de dader zich vermoe delijk heeft laten insluiten en daarna door verbreking van een deur zich heeft weten te verwijderen. Vermist wordt een groot aantal zilveren voorwerpen, die een waar de vertegenwoordigen van ongeveer 400. Het Abessijnsche conflict HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. ROME 16 December. (A.N.P.) Maarschalk Badoglio seint het volgende 72ste legerbe- richt: Van het front in Eritrea is niets bijzon ders te vermelden, behalve eenige gevech ten van patrouilles langs de rivier Takazze. De luchtvoortafdeeling in Somali-land heeft belangrijke concentraties van Abes sijnsche troepen bij Nehelli gebombardeerd. DE TROEPENVERSCHEPINGEN DER ITALIANEN. LONDEN, 16 December (A.N.P.) In de maand November zijn 56 Italiaansche sche pen op weg naar Abessynië met meer dan 38.000 man troepen aan boord het Suez-ka- naal gepasseerd. Dit jaar zijn in het geheel reeds meer dan 300.000 Italiaansche militai ren het kanaal gepasseerd, waarvoor de kanaalmaatschappij een bedrag van 1.250.000 dollar is betaald. NIEUWE GERUCHTEN VOOR BOMBARDEMENT OP DESSIE. LONDEN, 16 December. (A.N.P.) Uit Dessie wordt gemeld, dat een gerucht vol gens hetwelk Italiaansche bommenwerpers voor de derde maal een bezoek aan de stad zouden brengen om te probeeren keizer Haile Selassie te dooden, heeft tot gevolg gehad, dat de stad Dessie Zondag wederom is ontruimd. De bommenwerpers zijn even wel niet verschenen. DE PARIJSCHE VOORSTELLEN. Buitengewone kabinetszitting? LONDEN, 16 Dec. (A.N.P.) De mi nister van buitenlandsche zaken Sir Sa muel Hoare wordt vanavond te Londen te rugverwacht. Eden is voornemens morgen naar Genève te vertrekken om deel te ne men aan de zitting van den Volkenbonds raad. Een bericht uit Rome, volgens hetwelk Italië voornemens zou zijn opheldering te verzoeken omtrent zekere punten van het Engelsch-Fransche vredesplan is nog niet bevestigd. In ieder geval heeft de Brit- sche regeering nog geen officieele mede- deeling van de Italiaansche regeering ont vangen. De politieke correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat uit de be spreking van gisteren tusschen Baldwin en Eden over den internationalen toestand de bezorgdheid blijkt, welke men in re- geeringskringen heeft, in verband met den politieken toestand. Eden heeft Baldwin op grond van zijn eigen indrukken mede- deelingen gedaan over het plan van Hoare en Laval. Waarschijnlijk zal vandaag een buiten gewone zitting van het kabinet worden ge houden. Eden moet voor zijn a.s. bespre kingen te Genève nauwkeurige instructies hebben over de door hem aan te nemen houding. De „Daily Mail" verwacht aftreden van Eden. LONDEN, 16 Dec. (A.N.P.) De poli tieke medewerker van de „Daily Mail" beweert, dat het aftreden van den Brit- schen minister voor Volkenbondsaangele genheden Eden zeer spoedig te verwachten is en dat ook andere ministers ontslag uit hun functie zullen verzoeken. Volgens de „Daily Mail" zou het kabinet in twee groepen uiteen vallen: 1. De tegenstanders van een felle sanc- tiepolitiek: Ministerpresident Baldwin, de minister van financiën. Chamberlain, de lord-kanselier Lord Hailsham, de minister van marine Lord Monsell, de minister van handel Runciman en de minister van bui tenlandsche zaken Sir Samuel Hoare; 2. de tegenstanders van hst Parijsche vredesplan: de minister voor Volkenbonds aangelegenheden Eden. de ministers van landbouw Elliot, onderwijs, Oliver Stanley, oorlog Duff Cooper en de minister voor openbare werken Ormsby Gor# TELEGRAMMEN HET GEHEIM CONSISTORIE. Toespraak van Z. H. den Paus. VATICAANSTAD 16 December. (A.N.P.) Z H. de Paus heeft vanochtend in tegen woordigheid van alle kardinalen van de Curie en de kardinaal-aartsbisschop van Pa rijs, Besangon, Weenen, Turijn en Bologna, die daartoe speciaal naar Rome waren over gekomen, het Geheime Consistorie gehou den. Na zijn toespraak kondigde de Paus de benoeming aan van 20 nieuwe kardina len. In zijn toespraak zeide de Paus o.m.t dat de redenen van de diepe smart in zijn hart de gebeurtenissen waren, die zich af spelen in Rusland, Mexico en ten deele ook in Duitschland. De H. Vader wilde niet voortgaan met het geven van een opsom ming der brute feiten, met name wilde hij niet aanroeren de conflicten welke op het oogenblik niet alleen Europa en Afrika be roeren, doch de geheele wereld, omdat met het oog op een zoo groote onzekerheid der feiten zijn woorden verkeerd zouden kun nen worden begrepen of openlijk worden veranderd. Overigens heeft de Paus her haaldelijk getoond wat men op gerecht vaardigde en wettige wyze van hem zou kunnen verwachten ten gunste van de waarheid," de rechtvaardigheid en de menschlievendhsid. Te dien aanzien zal men zich niet behoeven te vergissen. De Paus besloot met de verzekering te geven, dat hij al zijn krachten zou inspannen en God om den vrede zou bidden. Hst aantal leden van het College van Kardinalen, dat gedaald was tot 48, t.w. 25 buitenlanders en 23 Italianen, is door de be noeming van 20 nieuwe kardinalen derhal- BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Toelaatbaar voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd. Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen. STADSNIEUWS LEIDEN. Geboren: Frits Gerardus z. van M. G. Pielanen en M. M. Kooien Geertrui Johanna d. van A. J. den Dopper en C. J. Pieket Louise Adriana d. van A. J. F. Echhorn en L. H. Susan Casper Herma- nus z. van L. J. v. d. Linden en S. Keijzer. Ondertrouwd: P. Huisman jm. 19 j. en H. den Oude jd. 17 j. A. P. Chaudron wedr. 54 j. en E. Klinkhamer jd. 38 J. J. Houps jm. 29 j. en A. Onvlee jd. 25 j. L. L. v. Erkel jm. 26 j. en C. Laterveer jd. 19 j. Overleden: P. v. d. Plas zn. 3 wkn. D. E. BasVerloop vr. 41 j. ve op 68 gebracht. Zooals men weet is het maximum aantal leden van dit H. College 70. De meerderheid bestaat thans uit 37 Italianen. ONTZETTENDE BRAND TE CORDELL. NEW YORK, 16 Dec. (A.N.P.) Uit Cordell (Oklahoma) wordt gemeld, dat Zondag bij een brand op een boerderij zes personen om het leven zijn gekomen, ter wijl zeven anderen met zeer ernstige brandwonden zijn gered. Vijf slachtoffers zijn kinderen. MILLIONAIRSZOON ONTVOERD. NEW YORK, 16 Dec. (A.N.P.) Zon dag is bij de politie het verzoek binnenge komen een onderzoek te willen instellen naar de verblijfplaats van Caleb J. Milne, die tot een vooraanstaande familie te Phi ladelphia behoort. De familie vreest, dat het jongmensch is ontvoerd, nadat zij een brief hadden ontvangen, waarin gedreigd werd, dat men Caleb zou ontvoeren. DUITSCHERS UIT LITAUEN GEWEZEN. KOWNO 16 December. (A.N.P.) Bij be sluit van de Litausche commissie voor de controle op vreemdelingen zullen aan het einde van deze maand 120 Duitsohe families Litauen moeten verlaten. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 16 Dec. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 834 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 4952, 4248 en 3240 cent per kg. slachtge- wicht; 80 melk- en kalfkoeien 160—190 per stuk; 92 vette kalveren 5460, 4854 en 44—47 cent per kg. levend gewicht; 35 nuchtere kalveren 49 per stuk: 107 schapen en lammeren: schappen f 1317 en lammeren 1113 per stuk; 514 var kens vleeschvarkens wegende 90110 kg. 48—50 cent, zware 4748 cent en vette 4647 cent per kg. siachtgewicht. 16 paar den 60—1C0 per stuk. Overzicht: Slacht- runderen zeer ruime aanvoer, handel niet vlug. Prijzen onveranderd. Aan het eind neiging tot daling. Melkkoeien iets betere aanvoer, handel stil, vette kalveren korte aanvoer, vlugge handel, prijzen onveran derd. Nuchtere kalveren geringe aanvoer, vlugge handel. Schapen iets ruimere aan voer, handel niet vlug, iets hoogere prij zen. Varkens ruimere aanvoer, gedrukte handel, vleeschvarkens iets hooger. Paar den korte aanvoer en weinig handel. ROTTERDAM, 16 Dec. Vee. Totaal aan voer 3245 stuks. 747 vette runderen. 236 vette kalveren, 1365 schapen en lammeren 843 carkens, 4 nuchtere kalveren. Prijzen per kg.: vette koeien 46, 42 en 2632 ct.. vette ossen 45, 42 en 3236 cent, vette kalveren 92, 82 en 6570 cent, varkens (levend gewicht( 40, 39 en 38 cent, schapen 38, 34 en 28 cent, lammeren 39, 35 en 28 cent. Prijzen per stuk: schapen f 1613 10, lammeren f 13116. Overzicht: vette koeien en ossen aanvoer ruimer, handel stug, prijzen als 10 Dec. prima koe 50, pri ma os 47 cent, vette kalveren aanvoer iets ruimer, handel matig, prijzen stabiel pri ma 1.Schapen en lammeren aanvoer groot, handel matig, prijzen onveranderd. Varkens aanvoer veel ruimer, handel kalm, prijzen iets lager. Eenige partijen schapen voor export verkoent. BOSKOOP, 14 Dec. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 1222 cent, Hadley 2740 cent, But terfly 3045 cent, Rosalandia 3050 cent. Steward 2035 cent, Else Poulsen 1018 cent, Briarcliff 2753 cent. Talisman 18 27 cent, Chrysanten, grootbloemig 40 60 cent, idem tros 1227 cent Seringen 32 55 cent, Begonia per stuk 1727 cent. UTRECHT, 14 Dec. Vee. Aanvoer 2575 stuks vee. De prijzen waren als volgt: stie ren 1720 cent, slachtkoeien 2e soort 21 tot 24 cent, slachtkoeien 3de soort 1720 cent alles per pond; vaarzen 100160. pinken f 6090, melkkoeien 110190, kalfkoeien 120—210, varekoeien 80— 140, magere kalveren 4065, nuchtere kalveren 5.007.50, magere varkens f 17 27, schrammen 1217, biggen f 811, magere schapen 1218, lammeren f 9 12, alles per stuk. Boter. 8590 cent, kaas 2030 cent. Eieren f 3.755.50 per 100 stuks. DELFT, 14 Dec. Kaas. Aangevoerd 5 sta pels komijnekaas, wegende 839 kg. Prijs 0.280.29 per kg. Handel traag.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3