VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER 7 KOUD. DE BILT SEINT: Meest zwakke Oostelijke tot Noord-Oos telijke of Noordelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst tot temperatuur om net vriespunt. Hoogste barometerst.: 773.8 Aberdeen. Laagste barometerst.: 751.8 te Vardö. De hooge druk neemt over Scandinavië langzaam verder in beteekenis af, ook over de Britsche Eilanden blijft de baro meter langzaam dalen. De stijgingen, wel ke gisteren over IJsland gemeld werden, zijn van weinig beteekenis gebleven, thans schijnt in het Westen een nieuw lage druk gebied te naderen. Verder veranderde de drukverdeeling nog weinig. De depressie in de Poolzee brengt over Noord-Scandina- vië nog zwaren neerslag (Abisko had 3 m.m. sneeuw). Het weer in het hooge drukgebied blijft somber, slechts over het Zuiden van ons land, België, Noord- Frankrijk en de Duitsche Rijnvlakte, is het helder. U:t Polen, Oost Frankrijk en zelfs uit Noord-Italië wordt sneeuw ge meld. De ochtendtemperaturen zijn sinds gisteren over bijna het geheele gebied ge daald, alleen in het Noorden van ons land, Denemarken en Zuid-Frankrijk steeg de temperatuur een weinig. In Oost-Polen is de vorst thans matig, over Duitschland, Zwitserland en bijna geheel Frankrijk is zij licht: strenge vorst komt nog plaatselijk in Zweden voor (Sarna minus 14 graden Celsius). Blijkens de vliegtuigwaarnemin- gen is in Midden-Duitschland in de hoo- gere luchtlagen de temperatuur weer ge stegen. Een vrij warme luchtmassa vloeit over de benedenste koude lagen heen; op de grens van deze beide luchtmassa's be vindt zich de wolkenlaag, welke de nach telijke uitstraling verhindert en overdag het weer somber houdt. Ten onzent is weinig verandering in de weerstoestand te wachten. De wind zal wat verder afzak ken en wellicht naar Noord krimpen, de temperatuui blijft iets onder of om het vriespunt. LUCHTTEMPERATUUR. 0.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 4.17 uur tot Zaterdagmorgen 7.31 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Zaterdag 14 Dec.: voorm. 5.09 en nam. 5.31 uur. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. Lezing Dr. J. W. Wicherink. Voor de afdeelig Leiden en Omstreken van het Algemeen Ned. Verbond hield gisterenavond in het Nutsgebouw dr. J. W. Wicherink een lezing met lichtbeelden over het onderwerp ..Met het hospitaalsch:p „de Hoop" onder de visschers op de Noord zee''. Spr. begon met een beschrijving te geven van het hospitaal-kerkschip. Het scheepje is een ranke witte schoener, die voortbewogen kan worden zoowel door zeilen als door den motor Per seizoen "maakt het schip een drietal reizen. De eerste reis bevat het noordelijk deel der Noordzee. De tweede reis gaat meer zui delijk terwij i bij de laatste reis het Zuiden bezocht wordt. Het aantal koppen aan boord is beperkt en bevat ongeveer twaalf personen waar onder gerekend zijn de dokter, predikant, ziekenbroeder en marconist. Als het schip op het uitgestippelde ge deelte is aangekomen begint het te krui sen. Een logger die hulp noodig heeft, toont dit door het bevestigen van een tweetal vlaggen tusschen de masten. De dokter gaat echter zoo weinig mogelijk van boorj, de patiënten moeten naar het hos- pitaaischip toekomen. Alleen bedleger.ge personen worden aan boord bezocht. Bij een speciaal geval zooals een operatie wordt naar de dichtstbijzijnde haven koers gezet. Een belangrijke verbetering is de radio. Aan ooord is een complete zendinstallatie, welwillend afgestaan door „Radio Hol land". Ook de marconist wordt door deze maatschappij betaald Vooral voor het geven van adviezen voor de verdere be handeling van een patiënt is de radio van onschatbare waaroe. De .Hoop" is overal een welkome gast. In de meeste Ergelsche en Schoische ha vens behoeft geen havengeld betaald te worden, terwijl ook het drinkwater gratis wordt afgestaan. De lezing die een dankbaar gehoor vond werd na een korte onderbreking duide lijker gemaakt door een serie heldere lichtbeelden, welke vele aardige deta.ls lieten zien van het leven aan boord en de havens, welke aangedaan werden. R.K. STUDENTENVEREENIGING „ST. AUGUSTINUS". Prof. dr. N. Greitemann over „Kerstliturgie". Gisteravond sprak in het „Eigen Huis" voor de R.K. Studentenvereeniging „St. Augustinus" Prof. dr. N. Greitemann over „Kerstliturgie". Na verwelkoming voor den praeses, de heer R. van der Lugt, ving prof. N. Grei temann zijn lezing over de Kerst- liturgie aan. Spreker zal hierover slechts enkele gedachten ontwikkelen. Ter inleiding behandelt spr. de liturgie in 't algemeen, de inhoud der liturgie. Li turgie is godsdienst, zich zeiven verliezen in God, om Hem te dienen. God, Kerk en Liturgie impliceeren elkaar. De Kerk en de Liturgie zijn scheppingen van God en daarom is de Liturgie ons heilig bezit, waarna spr. de verhouding van Christus tot zijn Kerk uiteenzette in verband met de Liturgie. Middel- en eindpunt van alle liturgisch leven is het H. Kruisoffer in de H. Mis, het hoogtepunt der liturgie. Vervolgens zette spr. het verband uit een ti#schen Christus' glorierijke staat in den hemel en de liturgische jaarkring op aarde. Dit verband is te vinden in Chris tus omgang in, doorgang door, uitgang uit dit leven en Zijn opgang tot den hemel. In Christus aardsche bestaan zijn vier hoogtepunten van Zijn geboorte tot Zijn hemelvaart en dit zijn ook de vier kringen van het Liturgisch leven. Komende tot de beteekenis van Kerst mis in de Liturgie der Kerk wil spr. slechts enkele gedachten geven. De rijkdom van Kerstmis kan niet worden uitgeput. De Liturgie van Kerstmis doet eerst een be roep op ons geloof en dan pas op onze menschelijke gevoelens van medelijden enz. Spr. behandelt het mysterie, dat steeds vol is van nieuwe geloofsontdek- kingen. Welke mysteries openbaart ons onze Kerstliturgie? Vooreerst dat God mensch werd. Dit moeten wij zien in het volle licht van ons geloof en dan zeggen wij vol verbazing: God werd mensch. Duidelijk, schoon en overtuigend zet spr. dit mysterie in het licht der Kerstliturgie. Hierna behandelde spr. de menschelijke gevoelens die de Kerstliturgie in het my sterie toelaat. Een tweede gedachte der Kerstliturgie is: de openbaring van het licht. Het is het licht dat in de Advent langzamerhand aanlicht tot de Sol justi- tiae, de Zon van gerechtigheid op Kerst mis. Erat lux magna, er was een groot licht. Eerst wordt alleen het licht verwacht, later blijkt dat Christus z^lf te zijn. Aan de hand van liturgische teksten in dezen tijd toont spr. aan, dat er in de liturgie van dezen tijd steeds gesproken wordt over duisternis en licht. Spr. behandelt het ver schil tusschen den Advent als een voorbe reiding van Kerstmis en de Vasten, waar na plotseling en onvoorbereid de Verrij zenis komt. Tegenover de zekerheid van den Advent staat de twijfel van de Groo- te Vasten. Als derde gedachte behandelde spr. het feit dat de geboorte van Christus een ge heel nieuw wereldtijdperk inluidt. Het ma- tyriologium vermeldt dit als zesde wereld tijdperk. Feit is dat dit wereldtijdperk niet meer door een ander zal worden gevolgd, zooals spr. nader aantoont. Christus geboorte is de inzet van de nieuwe jera, het begin der' eeuwigheid. Tenslotte stelde spr. de vraag: Wat heeft Kerstmis ons persoonlijk te zeggen? Spr. toonde als antwoord hierop aan de weg der zuivering, der verlichting en der vereeniging in het Kerkelijk Jaar en hoe de ziel hierop moet reageeren. Dan kunnen er „schaduwen van morgen" zijn, maar Christus heeft over ons Zijn licht doen opgaan, Christus, die, zooals het bedoelde boek van Huizinga nog weifelend zegt, is: de Weg. de Waarheid en het Leven. In verband met de onzekere toekomst trok spr. vervo'CTens een parallel tusschen Hui zinga en Claudel. Ontneemt God, vraagt spr. tenslotte, ons niet alle steunpunten om ons geheel tot Z'ch te trekken, zijn wij dus niet een uit verkoren geslacht? Wij moeten bidden om het geloof en het licht van Kerstmis. Wij behoeven niet bang te zijn voor de ..scha duwen van morgen", maar weten dat er ondanks wanhoop toch hoop is en ondanks tasten toch zekerheid. Nadat prof. G*eilemann eenige vragen had beantwoord en hem door den Praeses dar.k was gebracht, werd de vergadering gesloten. Brandje gebluscht Gistermiddag te kwart over vijf is brand uitgebroken in de keuken van perceel Vliet 36, bewoond door den 40-jarigen koopman P. R. Deze man heeft tezemen met den 23-jarigen M. G. in dit pand een wassmelterij gevestigd,. Gistermiddag toen een teil met was in de keuken bij een brandend gascomfoor stond, ontstond waar schijnlijk door de uitwasemende dampen brand. De politiebrandweer onder leiding van inspecteur Couzy wist met één straal op de motorspuit het vuur binnen enkele mi nuten te blusschen. De politiebrandweer droeg voor de eer ste maal de-mieuwe brandweerhelm. Gisterenavond heeft de heer J. Roosie uit Den Haag voor de afd. Leiden der N. R. V. een voordracht gehouden over En geland en Schotland, voor vele Nederlan ders een nog onbekend, doch desniettemin een ongedacht mooi land. Deze voordracht werd toegelicht door een serie lantaarn plaatsjes. die het gesprokene nog duide lijker deden uitkomen. Nadat de voorzitter den leden had her innerd aan het 25-jarig bestaan van de Afd. op 10 Januari as. en aan de herden king van dit heuglijke feit op 12 Januari met een Receptie en op 13 Januari met een klinkende feestavond, werd deze laatste bijeenkomst in dit jaar gesloten. HET ZILVEREN BIOSCOOP- JUBILEUM. Van den heer R. Uges. Dat het gisteravond 'n „uitverkocht" huis was in het Luxor Theater, zal niemand verwonderen. De vele vrienden van de fa milie Uges hebben er wel voor gezorgd, dat het zilveren jubileum van de directie niet onopgemerkt zou voorbijgaan. De vele vriendenDaaronder zagen we in de eerste plaats natuurlijk de talrijke perso nen uit de bioscoopwereld, die voornamelijk als vertegenwoordigers van filmverhuur kantoren zoo nauw aan dit theater en zijn directie gelieerd zijn. Onder hen noemen we den heer Loet C. Barnstijn. Daarnaast wa'-en tal van autoriteiten aanwezig om. prof. dr. A. S. de Blécourt, rector-magni- ficus der Universiteit, de wethouders Tepe en van Stralen, verscheidene gemeente raadsleden, hoofden van verschillende tak ken van gemeentedienst, de Commissie van Toezicht op de Bioscopen, vaste bezoekers, leveranciers enz. enz. Bij het binnentreden door de geheel ver nieuwde entree werden de gasten verrast door den aanblik op 'n schat van bloemen, die aan een bloempaleis deed denken. In de groote hall, later ook op het podium en in den foyer stonden w*el zeker honderd bloemstukken, getuigenis afleggend van de sympathie, welke de familie Uges en zeker niet in het minst de Leidsche directrice van zoovelen hier ter stede en in het ge heele land mag bezitten. Het was reeds ruim half negen, toen met de voorstelling een aanvang werd ge maakt. Het voorprogramma bestond uit een zeer actueel journaal, waarin o.m de wedstrijd IerlandNederland (natuurlijk met applaus begroet), benevens enkele kleinere films, welke deden zien hoe hulpe loos er vroeger geacteerd werd .Daarnaast een magnifieke kleurenfilm met zang, wel ke wel een zeer bijzondere tegenstelling vormde met de Charlie Chaplin-rolprent. Het was een Amerikaansche kleurenfilm van Holland, een kleurenfilm, zooals wij tot heden nog niet zagen. Na het voorprogramma verdween het witte doek en toen de tooneelgordijnen ge opend werden, zaten daar de heer en mevr.- Uges te midden van bloemen op hun eigen tooneel. Een korte huldiging volgde. Namens de filmverhuurders in den lan de werd het woord gevoerd door den heer C. S Roem, directeur der N.V. Filmfabriek Profilti te Den Haag, die in de eerste plaats voorlas de koopacte, waarbij de heer R. Uges vóór 25 jaar eigenaar werd van een bioscoop te Groningen en daarme de zijn intrede deed in de Ned. bioscoop wereld. In die 25 jaar heeft de heer Uges geen gemakkelijk taak gehad. Het publiek werd steeds meer eischend en de filmleveranciers van hun kant werden ook niet gemakke lijker. Al die jaren heeft de heer Uges het hoofd boven water weten te hpuden. De filmleveranciers hadden gemeend dit maal van de gebruikelijke bloemenhulde te moeten afzien, doch daarvoor in de plaats te geven een enveloppe met een reis- chèque voor twee personen. (Applaus). Namens de leden -an de Commissie van Toezicht op de Bioscopen hier ter stede sprak de heer P. G. Hoeks, Spr. zeide lie ver den heer Eskens hier als spreker ge zien te hebben, doch diens gezondheids toestand liet zulks nog niet toe. Spr. wees er op, dat de heer en mevr. Uges thans dertien jaar in Leiden zijn en hoopt, dat daaraan nog vele jaren mogen worden toegevoegd en dat zij nog vele ma len zulk 'n volle zaal mogen aanschouwen. Daarnaast bracht spr. een woord van dank voor de steeds hartelijke ontvangst van de leden der Commissie en zeide met groote voldoening te mogen zeggen, dat de commissie in haar achtjarige werk zaamheid nooit eenige op- of aanmerking, laat staan eenige klacht bij B. en W. heeft behoeven in te dienen. (Applaus). Spr. besloot met de aanbieding van een bloemstuk. Daarna sprak de heer R. Uges Jr. harte lijke woorden tot zijn vader en bood hem als aandenken een zeebaken, vervormd tot tafeltje. Wanneer een zeevaarder op zijn reis 'n baken ziet uitgezet, weet hij in veilige omgeving te zijn. Spr. beval zijn vader aan in moeilijke omstandigheden 'n rondje om dezen tafel te maken, maar had daarbij voor de aangename uren in dezen baken-tafel 'n deurtje laten aanbren gen, waarachter zich de noodige verfris- sching bevond. (Applaus). Hiermede was het officieele gedeelte van het feest ten einde en werd begonnen met de vertooning van „de Kleine Kolonel" de Fox Film, die wekenlang reeds volle za len in andere steden heeft getrokken en oat ook hier ter stede zal weten te doen. Shirley Temple, het kleine lieve actri- ce-tje speelt hier samen met Lionel Barry- more, Amerika's meest grootschen acteur. De film is een bewerking van de roman van gelijkluidenden naam door Annie Fel- I low Johnston, waarin mr. Barrymore de rol vervult van den ouden mopperenden kolonel uit Zuid-Amerika, die een doode- lijken haat koestert tegen alle Yankees, terwijl Shirley de rol speelt van des kolo- nel's kleindochtertje. Shi^ey Temple zoowel als Lionel Barry more hebben van deze film 'n prachtstuk gemaakt. Wonderlijk die kleine speelster zoo vast, zoo koppig, zoo lief ook te zien, dat zij aller harten weet te veroveren. Robinson beeldt den butler van den ko lonel uit, die overal, waar de gelegenheid zich voordoet, moet dansen. Zijn beroem de trapdans, waarmede hij successen boek te over de geheele wereld, demonstreert hij hier samen met Shirley op een grooten ma honiehouten trap, die vanuit de hall van het huis van den kononel naar de eerste étage voert. Aan het slot van de film steeg een har telijk applaus op. Na de filmvoorstelling bleef de jubilee- rer.de directie nog in gezellig samenzijn met tal van gasten bijeen in den foyer, waar gezelligheid en jolijt hand in hand gmgen en de heer en mevra Uges zich weer de beminnelijke gastheer en gastvrouw toonden. DE WERKLOOSHEID Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden {_»3teren.de navolgen de werkloozen ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Be hangers 36, Betonwerkers 70, Betonvlech- ters 37, Fundeeringwerkers 1, Glazenma kers 1, Glazenwasschers 9, Granietwer kers 16, Grondwerkers 106, Heiers 6, Met selaars 125, Opperlieden 111, Schilders 203, Sloopers 7, Steenbikkers 2, Steenhou wers 5, Straatmakers 5, Hulp-Straatmakers 14, Stucadoors, witters 69, Timmerlieden 265, Uitvoerders 8, Voegers 22, Ongesch. Bouwarb. 10, totaal 1130. Fabrieksarbeiders: ELeekers 16, Lom pensorteerders 21, Vellenblooters 3, Zeep fabriekarbeiders 6, Steenfabr. arb. 120, Ongesch. Fabr.arb. 75, totaal 241. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 102, Reizigers, Colp. 38, Winkelbedienden 36, Incasseerders 13, Musici 8, Onderwijzers 11 .Overheidspersoneel 14, Verplegers 2, totaal 224. Hotel-café-personeel: Huispersoneel 14, Kellners 46, Koks 10, totaal 70. Houtbewerkers: Beddenmakers 2, Hout bewerkers 69, Kistenmakers 8, Kuipers 9, Lijstenmakers 5, Mandenmakers 2, Meu belmakers 31, Meubelstoffeerders 21, Poli loerders 2, Ongesch. arbeiders 29, tot. 178. IKeermakers: Kleermakers 71, Kappers 4, Schoenmakers 8, totaal 83. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 40, Land arbeiders 28, Tuinlieden 26, Warmoeziers 12, Ongesch. Landarb. 8, totaal 114. Metaalbewerkers: Bankwerkers 122, Blikbewerkers 33, Burgersmeden 41, Cras- seurs 1, Electriciens 50, Galvaniseurs 1, Gasfitters 12, Gereedschapmakers 1, In strumentmakers 1, Isoleerders 4, Kernma kers 1, Kettingsmeden 30, Klinkers 18, Koperslagers 4. Lab. Bedienden 2, Las- schers 9, Loodgieters 43, Machinisten 22, Metaalboorders 8, Metaaldraaiers 17, Me taalschavers 2, Metaalslijpers 3, Monteurs 22, Pianostemmers 1, Polijsters 1, Ponsers 5, Rijtuigschilders 1, Rijwielherstellers 13, Scheepstimmerlieden 10, Stokers 21, Te- genhcuders 17, Verw. Monteurs 17, Voor- slaanders 7. Voorwarmers 6, Vulcaniseurs 7, Vuurwerkers 12, Wagenmakers 5, IJzer- werkers 54, Zandvormers 3, Zilversmeden 2, Ongesch. Arbeiders 42, totaal 665. Sigarenmakers 7. Sigarensorteerders 2, Strippers 1, totaal 10. Technici, opzichters: Bedrijfsleiders 5, Technikers 9, Teekenaars 12, Werkmees ters 16, totaal 42. Textielarbeiders: Hekelaars 6, Katoen- drukkers 30, Kluwers e.a. 12, Luikers 10, Plaatsnijders e.a. 28, Schrobbelaars 2, Spin ners 33, Spoelers 3, Sterkers 3, Strijkers 12, Weevrs 104, Wolbewerkers 34, Onge schoolde textielarbeiders 68, totaal 345. Transportarbeiders: Chauffeurs 128, Em- balleurs 4, Expeditieknechten 20, Koet siers 14, Loopknechten 44, Magazijnknech ten 60, Schippers 88, Spoor- en Trampers. 17, Wakers 3, Transnortarbeiders 68, Losse Arbeiders 468, totaal 914. Typografen: Boekbinders 29, Boekdruk kers 15, Fotografen 2, Hulp-Vakarbeiders 3, Letterzetters 23, Steendrukkers 3, to taal 80. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 92, Mo lenaars 1, Ovenisten 4, Slagers 60, Suiker werkers 21, Wijnkocperskn. 8, Zoutzieders 2, Zuivelbereiders 4. Ongesch. Voedingsar beiders 32, totaal 224. Vrouwen: Naaisters 12, Breisters 2, Winkeljufrouwen 21. Kantoorpersoneel 46, Mangelsters 2, Meesters in de rechten 1, Onderwijzeressen 5, Boekbindsters 1. Kin derverzorgsters -, Serveersters 2, Teeke- naressen 1. Verpleegsters 12. Huisel. Dien sten 194, Fab. Arbeidsters 30. totaal 330. Alg. totaal 4650. 13 Dec. 1934: 4161, 13 Dec. 1933 3455. Ben. 68 Ged. Werkloo zen en 24 werkverschaffing. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert op Maan dag, 23 Dec. a.s. in de benedenzaal van het gebouw ..Tot Nut van 't Algemeen", Steen- schuur 21. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6695. Han delsbureau A. de Jong (fLeiden, Hooge- woerd 131. Hoofdz.: Amsterdam, Keizers gracht 237. Grossierderij in autom. onder- deelen. Wijzigingen: 5958. The „Old Mill" Nurseries. Oegstgeest, Rijngeesterstr. 165. Bloembollenkweekerij en export-handel. Tevens wordt handel gedreven onder den naam: van der Putte Frères. 1034. Firma I. Zantvoort's slagerijen, Leiden, Oude Vest 55, Vleeschhouwerij, enz. Vest. fil. Katwijk aan Zee, Badstraat 4, d.d. Dec. 1935. Gistermiddag te half zes is de 20-jarige slagerksnecht J. P. de W. in een slagerij aan den Lage Rijndijk, toen hij een stuk spek wilde ophangen tegen een deurpost gestooten, waarbij hij door een mes, dat hij in de hand hield, een bloedende won de opliep. Door den E.H.D. is hij naar het Acad. Ziekenhuis meegenomen ter behan deling. De Hollandsche Betonmaatschappij te Amsterdam heeft de stucadoorswerken van het 2de gedeelte bouwwerk Vroom en Dreesman hier ter stede op«edra<?en aan Joh. de Best. stucadoorsbedrijf alhier. De heeren Bik en Breedeveld. aannemers hier ter stede, hebben het stucadoorswerk van het tweede gedeelte bouwwerk St. Lidwina aan den Zoeterwoudsche Singel opgedragen aan den heer Joh. de Best, stucadoorsbedrijf alhier. AGENDA LEIDEN. Vrijdag, R. K. Reciasseeringsvereeniging afd. Leiden, zitting gebouw St. Vin- centius-Ver., Hooglandsche Kerk- gracht 32, 89 uur. Maandag. „De Gevaarlijke Bocht", opvoe ring door het Hofstadtooneel, Schouwburg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Ra penburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Ha ven 18, telef. 85, en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. „HET LEVEN GAAT VERDER". Pacifistische film in „Trianon". Gistermiddag heeft in het Trianon- theater een gala-vertooning plaats gehad van de pacifistische film: The world moves an" (Het leven gaat verder). Een paar honderd genoodigden heeft in stille aan dacht dit filmwerk gevolgd. Deze film is een zeer belangrijke film. Het is een vi edesfilm en indien wij deze film zouden beoordeelen met alle „défauts de sa qualité" zouden er zooals in iedere film wel eenige opmerkingen te maken zijn. Dat behoeft bij deze film niet, omdat deze film een belangwekkend product is. Zij begint en eindigt met het kruis van Christus, niet als een braaf en zoetelijk aanhangsel, zooals men vroeger in vele films de vertooning van het kruis voldoen de oordeelde om den film een christelijk cachet te geven. Dit is hier niet het geval. Deze film gaat gelukkig diep genoeg en geeft duidelijk de fout aan, waaraan de ellende van het maatschappelijk leven te wijten is. En het merkwaardigste is, dat de Ame rikaansche filmmaatschappij, die deze film vervaardigde, daarbij zelfs niet geaarzeld heeft de hand in eigen boezem te s.eken. Immers de grondfout is: het goud. Het duidelijkst komt dit wel tot uiting in de prachtige scene na den oorlog als van de beide groote katoenfabrikanten de eene van den wereldoorlog niets geleerd heeft en er weer op uit is om.... goud te maken en de ander, die priester is geworden, hem daarop verwijst naar het: „Dat alles zal ik U geven, als gij nedervalt en mjj aanbidt". Dit is de kern der kwestie. De wereld, die achter het goud aanholt, bereikt geen rijkdom maar vernieling van alles wat waarde heeft. Dit beeldt de film uit in de familie van den katoenmagnaat Girard, die in 1825 stierf. Telkens op bepaalde tijd stippen komt de familie in het oude huis te New Orleans bijeen met de eed „Voor de familie". In alle groote landen zijn ver takkingen van deze groote familiefirma en dan komt de groote wereldoorlog, waar aan de jonge firmanten ook gaan deelne men. En tusschen vele verwikkelingen, die vele zeer treffende tegenstellingen in houden, ervaren wij dan, hoe zaken ten gronde gaan, hoe broeders onwetend el kander vermoorden, hoe families ver scheurd worden. De tegenstellingen gaan voort, de eene heeft in het bloed van den oorlog de remedie der liefde gevonden en is priester geworden, de ander heeft niets geleerd en v^cht weer om goud. En dan ziet men weer aan de muur in het huis, in de kamer te Nieuw Orelans het kruis, waarmee de film begon en dat de weg wijst uit dezen doolhof van el lende. Wij hebben niets over de technische kwa liteiten van deze film gezegd, omdat wij meenden, dat de zeer gave tendenz van deze film voor zichzelf spreekt. Maar wij erkennen daarbij jaarne, dat naast de al te groote ingewikkeldheid deze film veel meer groote kwaliteiten heeft. Het is een soort „Cavalcade", hier van familie-denk beelden, die gevormd worden door de tij den, met machtige tegenstellingen en zeer fijne trekjes. Deze film is waarlijk een kunstwerk, niet alleen om haar grootschen opzet, maar vooral ook om har prachtige tendenz, die wij, Katholieken, gaarne zullen onderschrij ven, ondanks het feit, dat ds. H. Mispel blom Beyer in een woord vooraf meende eenigszins tendentieus te mogen zijn door het zegenen der wapenen door de Kerk in 't geding te brengen, daarmee onuit gesproken den indruk vestigend, alsof de Kerk geen bevorderaar v. d. vrede zou willen zijn. Overigens zeide ds. Mispelblom Beyer ingeleid door den heer Beister- veld, die de aanwezigen namens de direc tie van Trianon hartelijk welkom heette dat van deze film een goede invloed zou uitgaan. Het is een'pogen dat we moe ten steunen, ook al zal na deze film het aanschijn der wereld nog niet direct ver anderen. „Het leven gaat verder", ook on ze tijd moet verder gaan. Wij onderschrijven dit gaarne en beve len deze schoone pacifistische film gaarne aan. Hedenmorgen omstreeks 8 uur had de 16-jarige T. Boot, wonende Oranjestraat 6, het ongeluk met zijn hand tusschen de stoomhamer te komen bij de firma Jan sen, ijzerconstructie-werkplaats aan de Langegracht. Een vinger van de linker hand werd hem geamputeerd, en een an dere vinger zwaar gekwetst. De jongeman is naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Het bouwen van een filterregulateurs- huisje op een terrein nabij den Watertoren te Katwijk aan den Rijn, waarvan wij den uitslag op 26 Nov. publiceerden is opge dragen aan den heer Leo Zitman alhier voor den prijs van 1131. De verloting van de Zilvertentoonstel ling zal plaats hebben op Woensdag IK December a.s. te 11 uur in het Museum „de Lakenhal".

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2