VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER P. J. K. uit S t o m p w ij k, had zich we gens dierenmishandeling te verantwoor den. K. had veel last van koeien van zijn buurman, die op zijn land kwamen. In Juni j.l. toen K. aan het hooien was, kwam er weer een koe op verdachte's hooiland. K. heeft toen, blijkens getuigenverklaring een teil aan den staart van het beest ge bonden. De teil slingerde om de pooten van het dier, dat half dol werd, waardoor het bloedende aan de pooten werd ver wond. Ook de pluim van de staart werd afgerukt. Gezien het ergerlijk karakter van dit feit vorderde de officier een boete van 50, subs. 25 dagen hechtenis. Verdachte ontkende, dat de koe bloe dend is verwond. De zaak is overdreven. De politierechter halveerde de geld boete. De 31-jarige chauffeur C. S. uit Am sterdam heeft op 7 Aug. 1.1. te Stomp- w ij k het publiek gelegenheid gegeven tot hazardspel. Hij had een lapje, verdeeld in acht genummerde vakken, en een tolletje, eveneens met 8 cijfers. Het pubiek moest op elk nummer een kwartje zetten. S. draaide zelf het tolletje. Degene, die een kwartje had gezet op het nummer, dat het tolletje aanwees, was winnaar en kreeg 1.25 uitbetaald. Het verschil was voor S. De officier eischte tegen verdachte, die al eens voor hazardspel is veroordeeld, één maand gevangenisstraf. De politierechter veroordeeld S. tot een boete van 150 subs. 75 dagen hechtenis. Mej. J. K. uit A1 p h e n a. d. R ij n had zich te verantwoorden wegens beleediging van een ambtenaar. Zij heeft aan een keurmeester den toegang geweigerd tot haar winkel, omdat de keurmeester eens een stuk vleesch in beslag heeft genomen, dat niet deugde. Zij was daarover zeer ontstemd en heeft gezegd, dat zij dat ste len vindt en den ambtenaar voor vleesch- dief uitgemaakt. Haar man is evenwel voor overtreding van de vleeschkeurings- wet veroordeeld. De eisch luidde 25, subs. 15 dagen hechtenis. De politierechter verminderde de boete tot ƒ10 subs. 10 dagen. De granietwerker J. B. uit L e i d e n en de los werkman W. B. uit Leiden had den zich te verantwoorden wegens dief stal in vereeniging van een bootmotor. Van een boot, v/elke in de Spoorsloot van de lijn LeidenUtrecht lag, hebben zij den motor losgeschroefd en medegenomen Na getuigenverhoor eischte de officier tegen W. B. wegens diefstal twee maan den gevangenisstraf en tegen J. B. wegens heling één maand gevagenisstraf. De politierechter heeft de zaak aange houden voor het inwinnen van een reclas- seeringsrapport. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Margaretha Lucia d. van F. W. Nijssen en J. V. Rekelhoff. Ondertrouwd: P. G. Fles jm. 26 j. en S. P. J. Rietbergen jd. 26 j. W. J. Zirkzee jjm. 25 j. en E Filippo jd. 21 j. Overleden: A. v. VlietBloemen- daal vr. 39 j. M. E. MoosdorffStip hout vr. 37 j. H. R. J. J. Thorbecke on gehuwde m. 91 j. J. P. Lancel ongeh. m. 47 j. LAATSTE BERICHTEN TWEE DOODELIJKE ONGELUKKEN. Hedenmiddag is op den weg Arnhem Nijmegen onder Lent de 50-jarige voerman v. d. Lienden, die met paard en wagen over den weg reed, aangereden door een uit te genovergestelde richting komende autobus van de Geldersche Stoomtram. De botsing was zoo hevig, dat de voerman van den wagen werd geslingerd en op ©lag werd gedood. Het paard werd eveneens gedood. De wagen werd vrijwel totaal vernield. Van de bus is een koplamp beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. Hedenmorgen is te Arnhem bij het uitwijken voor een wielrijder een andere fietser, de heer A. Sikkink, door een vracht auto overreden. Na aankomst in het zie kenhuis is hij overleden. NOG EEN DOODELIJK ONGELUK. Gisteravond heeft te Voorthuizen een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl J. v. d. Brink uit Nijkerk aan de rechterzijde van den weg wandelde, werd hij door een hem achterop komende auto uit Amsterdam aangereden en zoodanig ge wond, dat hij spoedig daarop overleed. DE MATCH EUWEALJECHIN. De 29ste partij remise. Hedenmiddag werd de Donderdagavond afgebroken 29ste partij van de match Eu weAljechin om het wereldkampioen schap voortgezet. Na 50 zetten eindigde deze partij, zooals mocht worden verwacht, in remise. De stand is thans Euwe 15Al jechin 14. De 30ste en laatste partij van deze match vangt Zondagavond as. te Amsterdam aan. TELEGRAMMEN MUITERIJ ONDER CHINEESCHE TROEPEN? TOKIO, 23 Dec. (A.N.P.) Twee honderd vijftig Chineesche soldaten, die onder bevel staan van generaal Liang, zouden, volgens een bericht van Rengo, hebben gemuit en Kwnasie, dat ten Noord-Westen van Kioe- kiang ligt bezet houden. De Japansche kanonneerboot „Kataka" is naar het gebied van de ongeregeldheden gezonden ter bescherming van de Japansche burgers van Hankau. In het gebied zelf is de staat van beleg afgekondigd. TWEE PROFESSOREN DOODGESCHOTEN. NEW YORK, 13 December. (A.N.P.) In het college voor tandheelkunde van de Columbia Universiteit heeft zich Donderdag een opzienbarend drama afgespeeld. De 55- jarige Victor Koessof, die bij dat college als werktuigkundige in dienst was geweest, doch onlangs was ontslagen, heeft de pro fessoren Arthur Rowe en Paul Wiberg doodgeschoten en den assistent William Crawford gewond. Hierna pleegde de dader zelfmoord. De schietpartij veroorzaakte in het college een ontzaggelijke opwinding. DE „BADISCHER BEOBACHTER" IN LIQUIDATIE. KARLSRUHE, 13 December. (A.N.P.) De „Badischer Beobachter", een van de belang rijkste Katholieke bladen heeft Donderdag medegedeeld, dat het einde dezes jaars zijn verschijnen zal staken. INGEZONDEN STUKKEN Leiden, 10 Dec. '35. Werkloozenzorg. Geachte Redactie gaarne zag ik opname van het volgende: In uw verslag van de laatstgehouden vergadering van den Ge meenteraad werd o.a. besproken de motie in zake wijziging van de steunregeling voor valide werkloozen. Nu wil ik het niet zoozeer hebben over het vreemde besluit, dat valide-werkloozen slechts éénmaal en „niet-valide" of „inva lide" (misschien kent u een betere tegen stelling voor valide!) wendoozen twee maal daags moeten stempelen, alswel over de reden, die dat besluit motiveerde. Die reden is n.l., dat de heer v. Stralen de ge organiseerde arbeiders iets betrouwbaar der acht dan de ongeorganiseerden! 1) Het is mogelijk dat genoemde heer het niet zoo bedoelt, als hij het zegt, maar dan heeft hij zijn woorden in elk geval nogal ongeluk kig gekozen. Tevens zou hier dan echter uit volgen, dat dit dus niet als motief zou kunnen gelden, en het besluit zou moeten worden herzien. Daai echter zijn woorden wèl als zoodanig zijn opgevat, moet ik aannemen dat hij het wel terdege bedoelde, zooals hy het zeide, zoodat ik den heer v. Stralen er dan ook opmerkzaam op wil maken, dat ik zijn woorden, op z'n zachtst gezegd, nogal beleedigend vond, vooral voor menschen, waarvan waarschijnlijk verschillenden betere tijden gekend heb ben en eertijds tot de z.g. nette burgers gerekend konden worden. Het is dan ook meer dan treurig, dat de heer v. Stralen, die waarschijnlijk, met behulp van velen van die menschen, nu een zekere positie in het openbare leven inneemt, zich het recht toeëigent, die zelfde menschen nu maar als minder betrouwbaar te bestem pelen! Mogelijk dat zijn volgelingen ge vleid zijn, wanneer hij eens openlijk zegt hoe hij eigenlijk over hen denkt, maar ik en velen met mij, zijn daar niet van ge diend en ik verzoek daarom den heer v. Stralen beleefd, voortaan dergelijke uit latingen voor zich te houden. Ik zou wel eens willen weten, hoe de heer v. Stralen er op zou reageeren wanneer ik over hem eens sprak als „minder betrouwbaar". Ook heer v. Stralen's houding inzake brandstoffenvoorziening voor alleen-wo- nenden is meer dan vreemd, en zeker niet zooals het een man „van het volk" en „voor het volk" past! Wanneer de heer Wilmer opmerkt, „dat in strijd met het Raadsbesluit aan alleen-wonenden slechts de helft wordt gegeven van de brandstoffen, waarop zij zouden mogen aanspraak maken", érkent de heer v. Stralen dit, maar voegt er, waarschijnlijk ter verontschuldiging, aan toe, dat alleenwonende werkloozen toch nooit thuis zijn! Nu zijn alleen-wonenden over het algemeen menschen wier familie leden, zoo zij ze nog bezitten, elders wo nen. Vindt heer v. Stralen nu werkelijk dat zulke menschen, die alleen staan in het leven en verstoken zijn van elk con tact met de huiselijke haard, zich tegen over niemand kunnen uiten dan tegen over een vreemde en rond moeten zien te komen met slechts enkele guldens per week, niet meer behoeven te hebben dan de helft van hetgeen waarop ze recht heb ben? Ja zelfs weken lang geheel niets ontvangen, zooals ik zelf een geval heb meegemaakt, welke persoon dag in, dag uit op een koude kamer heeft mogen door brengen! De heer v. Stralen is dus van gedachte, dat een alleen-wonende werk- looze altijd maar zoo iemand is, die langs de straat slentert, maar niet iemand kan zijn, die van zyn gedwongen ledigheid ge bruik wil maken om zijn geest te verrij ken door studie of lectuur. De heer Van Stralen heeft wel vreemde denkbeelden over werkloozen en ik geloof, dat zij zich gelukkig kunnen achten dat de heer Wil mer er anders over denkt en hun belan gen niet alleen van hem afhankelijk zijn! 2). Typeerend is evenwel, dat wat in de Raad besloten wordt, nog niet wil zeggen, dat het ook ten uitvoer wordt gebracht. U dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, J. A. VAN KLEEF. 1) Zooals inzender bekend, is nu op voorstel van B. en W. door den Raad een regeling aanvaard, waarbij ook onge organiseerde werklooze arbeiders slechts één keer behoeven te stempelen, tenzij er reden is om hen twee of meer keer te laten stempelen. (Ook georga niseerde werklooze transport arbeiders moeten twee maal stempe len). 2) Wij moeten hierbij opmerken dat wethouder Van Stralen ook zelf op een hem gestelde vraag als zijn meaning heeft te kennen gegeven, dat alleenwonende werkloozen alléén dan slechts de helft van den door den Raad bepaalde hoeveelheid brandstoffen zullen ontvangen, a 1 s vaststaat, dat zij nooit of slechts zeer weinig thuis zijn. Dat denzulken niet de geheele toegestane voorraad wordt ver strekt, is rationeel en kan niet tegen de bedoeling van den Raad zijn. Maar wij onderstrepen: „als vaststaat"; het moet zeker zijn, dat de bedoelde persoon niet meer brandstoffen noodig hebben. WILT U IETS WETEN? Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Wassenaar naar Helmond? Hoe veel km.? Antwoord: Wassenaar, Leiden, Al phen aan den Rijn, Bodegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, Jutfaas, Vreeswijk, Culemborg, Geldermalsen, Zaltbommel, Hedel, Den Bosch, langs de Zuid-Willems vaart naar Helmond. Afstand 153 km. Vraag: Welke is de beste weg vanaf: 1. TolhuisNieuwveen naar Oirschot, Noord-Brabant en van: 2. Oirschot N.-Br. naar Diepenveen Gelderland, en van: 3. Diepenveen terug naar TulhuisNieuw veen. 4. Hoeveel k.m. is elk traject? Antwoord: 1. Nieuwveen, Aarlan- derveen, Bodegraven, Woerden, Harme ien, Utrecht, Jutfaas, Vreeswijk, Culem borg, Geldermalsen, Zaltbommel, Hedel, Den Bosch, Vught, Boxtel, Best, Oirschot. 2. Oirschot, Best, St. Oedenrode, Veghel, Uden, Zeeland, Grave,'Teersdijk, Nijme gen, Lent, Eist, Arnhem, Velp, Dieren, Zutphen, Deventer, Diepenveen. 3. Diepenveen, Twello, Apeldoorn, Mil- lingen, Voorthuizen, Hoevelaken, Amers foort, Soesterberg, Utrecht, Harmeien, Woerden, Bodegraven, Aarlanderveen, Nieuwveen. 4. a. 129 km., b. 125 km., c. 130 km. Vraag: Betreffende oud pandoeren. Iemand heeft een driekaart van schoppen tien, een driekaart van hartenaas, Klaver aas en negen en Klaverboer op tafel. Mag hij nu de driekaart van schoppen tien breken om 130 met één driekaart te spe len of niet? Men zegt immers dat men geen roem breken mag om op potje te spelen. An t w o c r d In dit geval kan die spe ler niet bieden zonder roem te breken, maar door het breken van de roem is hij niet gerechtigd om uit de pot te trekken omreden hy tweemaal een derde in de hand gehad heeft. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Toelaatbaar voor volwassenen. Lido: Toelaatbaar voor volwassenen. Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen. Vraag: Welke is de kortste weg van Alphen aan den Rijn naar Wierden? Hoe veel km.? Antwoord: Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Soesterberg, Amersfoort Hoevenlaken, Voorthuizen, Millingen, Het Loo, Apeldoorn, Deventer, Colmschate, Bathmen, Holten, Rijssen, Wierden. Af stand 165 km. Vraag: Hoe komt het, dat de kamer plant balsemien steeds met luis zit, terwijl de andere planten er geen last van hebben? Antwoord: Luis, met lauw water al- sponsen. Luis hebben soms een voorliefde voor sommige planten. Het blad van de balsemien is erg zacht, dus een geliefd voedsel voor luis. Balsemien moet goed in het licht staan, kan volop zon hebben en voedzame aarde. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 Dec. Vee. Aanvoer: 543 runderen, 175 kalveren, 1425 schapen en 753 varkens, 4 paarden, 2 veulens, 11 bok ken of geiten. Prijzen: 17 stieren 70200 schoon gewicht 3242 cent handel stug; 102 kalf- en melkkoeien 80185, handel tamelijk; 208 varekoeien e. a. 70140, 195 vette koeien 85180, schoon ge wicht 2847 cent, 21 pinken 6095, han del stug; 40 graskalveren f 1850, han del tamelijk; 18 vette kalveren 3080, schoon gewicht 5682 cent, handel vlug; 117 nuchtere kalveren 59, handel vlug; 200 vette schapen 1219, 700 vette lam meren 1014, en 525 weideschapen f 8 11, handel stroef; 363 mestvarkens 15 27, en 390 biggen 810.50, handel ta melijk; 11 bokken en geiten 39. handel tamelijk. Kaas. Aanvoer 69 partijen kaas w.v. 56 partijen Goudsche en 13 partijen Leid- sche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas f 2223.50 en 2e soort 2021, le soort Leidsche kaas f 1920, 2e soort 1718. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. de weeg wijst uit dezen doolhof van el- ALKMAAR, 13 Dec. Kaas. Aanvoer 41 stapels, zijnde 71.500 kg. Fabriekskaas klei ne 19, Fabriekskaas commissie 18 per 50 kg. Handel matig. DELFT, 12 Dec. Vee. Aanvoer 3 paar den, 106 runderen, 90 nuchtere kalveren, 360 magere varkens, 352 biggen, 7 bokken of geiten. Prijzen: paarden 50150, kalf- koeien 80220, varekoeien f 60130, nuchtere kalveren f 412, magere var kens 1636, biggen 615, geiten of bokken 36, alles per stuif, rund vleesch 3(,4048 cent per kg. Boter, 1.551.70 per kg. Aanv er 5 achtste en 4 zestiende v.i. wegende sa men 140 kg. Handel kalm. isperi gevaarlijk Optimist Vader heeft toch maar een zwaar leven tijdens de warme dagen! Héla! Zal ik dat vleesch Ns voor U snij den? Kachelhoutjes en trombone-studie: een man, die het practische met het aangena me weet te vereenigen!

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12