NIEUWJAARS- ADVERTENTIËN Bij het aftreden van President Masarijk Een populair figuur KERKNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWJAARSWENSCH VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT rlERDE BLAD - PAG. 11 Moeilijkheden bij zijn vervanging Nu het heengaan van President Masarijk weldra een voldongen feit zal zijn is onderstaande bij drage uitermate actueel en in teressant, daar hier een deskun dige aan het woord is die de be- teekenis van Masarijks' werk op een juiste wijze belicht. WEENEN, December 1935. Reeds verschillende malen zijn In de pers berichten opgedoken en ook weer tegengesproken over het aftreden van den president der Republiek Tsjecho-Slowakije. Thans is het evenwel komen vast te staan dat Thomas Masarijk, de eerste president en stichter der Republiek, zich weldra als ambtenoos burger uit zijn hooge positie zal terugtrekken. Dat Masarijk door zijn taaien arbeid, welke reeds lang voor het uitbreken van den wereldoorlog een aanvang nam, de zelfstandigheid van zijn volk heeft weten te verkrijgen, is een feit, waarvoor me- mand de oogen sluiten kan. De verdien- j sten, die hij zich met dit volhardende werk ten opzichte van zijn land verworven j heeft, kunnen moeilijk hoog genoeg wor- j den aangeslagen. Hij heeft in waarheid I de republiek uit het niet opgebouwd. De vereering en dank van zijn volk zijn den grijzen geleerde gedurende zijn gansche bestuursperiode ruimschoots en spontaan ten deel gevallen. Vadertje Masarijk werd door zijn Tsjechen verafgood en het zal velen hunnei vooreerst nog moeilijk val len, zich te gewennen aan de gedachte, dat een ander dan hij de teugels der republiek voert. Toch viel in de laatste jaren van een krachtige, persoonlijke leiding op den gang van zaken weinig meer te bespeuren. Aan het openbare leven nam de 85-jarige pre sident zoo goed als geen deel meer; zyn representatieve taak werd tot het uiter ste teruggebracht. Masarijk sprak nog slechts door den mond van zijn vertrouw de omgeving Zoowel geestelijk als licha melijk begon de last der jaren op den grijsaard zóó zwaar te drukken, dat hij reeds lang zijn hooge waardigheid - zou hebben neergelegd, als de politieke con stellatie in de republiek, dit eerder moge lijk had gemaakt. Of deze het thans wel mogelijk maakt, is nog een vraag, waarop het antwoord eerst kan gegeven worden, wanneer de oud-onderwijzer Benes, die tij dens den oorlog als secretaris van profes sor Masarijk, zijn vertrouwde en meest toegewijde medewerker, tot zijn opvolger zal zijn benoemd. Volgens de laatst binnengekomen be richten is de verkiezing van Benes niet ab soluut zeker meer. De Tsjechische-Agrari- sche partij zou den oud-minister-president Malypetr naar voren willen schuiven. Ze ker is het, dat de eventueele verkiezing van Benes alleen met belangrijke conces sies naar verschillende kanten kan wor den geforceerd. Wat zal Benes doen? De verwachtingen omtrent het presi dentschap van Benes loopen zeer uiteen. Dat hij 't ooit tot de populairiteit van va dertje Masarijk brengen zal, is uitgesloten. Te scherp stond hij in zijn positie, waar in hoofdzakelijk zijn gelukkig gee.ernte hem gebracht heeft, tegenover het groote deel der bevolking, dat na den oorlog zon der plebisciet bij de Tsjechische republ.ek werd ingelijfd. Het uitgestelde aftreden van Masarijk en de moeilijke onderhande lingen om Benes diens plaats te doen in nemen. wijzen er voldoende op, dat voor de jonge republiek in de kqmende periode de jaren der kinderziekten -eerst voorgoed zullen optreden, want geen ernstig politi cus zal durven beweren, dal de met ge weld tot stand gebrachte politieke indee ling van het Donaubekken als geconsoli deerd kan worden beschouwd. Eerder kan men van het tegendeel spreken. Vroeg of laat zal er een herziening moeten komen, welke de rechtvaardigheid en het zelfbe schikkingsrecht der volkeren tot grondslag heeft, Hiervan nu werd de scheidende presi dent steeds dieper overtuigd. Meer dan eens heeft hij te kennen gegeven, dat met name aan Hongarije, de zuiver Hongaar- sche gebieden moesten worden terugge geven, doch zijn chauvinistische omgeving heeft er wel vooi gezorgd, dat deze uit latingen zoo spoedig mogelijk in den doof pot werden gestopt. Als wijsgeer en huma nist, die in de beste dagen van zijn lange leven zoo hartstochtelijk voor de rechten en vrijheden van zijn volk gestreden" heeft, moest het hem wel tegen de borst stuiten, te zien, hoe tyranniek er in zijn eigen repubLek met de rechten en vrij heden van anderen wordt omgesprongen, ook al wordt het tegendeel van officieele zijde nog zoo luid en indrukwekkend ver kondigd. Schrijnende tegenstellingen. De oud-leider der Slowaken Mgr. Jeh- licska is uit zyn vaderland verbannen; Tuka zucht reeds jaren in de gevangenis en toch deden deze menschen niets anders dan wat Masarijk gedaan heeft, d.w.z. de zelfstandigheid van het eigen volk op- eischen. Verwierf Masarijk zich met dezen arbeid een onvergankelijke glorie troon, zoo verden Jehlicska en Tuka in de de mocratische republiek als misdadigers en landverraders veroordeeld; voor hun even billijke als rechtvaardige eischen was daar geen plaats. Mgr Hlinka tracht men thans opnieuw met schoone beloften te bewer ken, uoch nog staat daar onaangetast diens uitspraak: dat de Slowaken in vijftien jaar van Tsjechische overheersching meer leed hebber, verduurd, dan in de duizend jaren, waarin zij in hei Hongaarsche staatsver band leefden. Een psychologisch raadsel. Door het verloop van den wereldoorlog is de zelfstandigverklaring van het Tsjechische gebied aan Masarijk en zijn medewerkers onverwacht als een rijpe vruch+ in den schoot gevallen, doch hoe het mogelijk is geweest,' dat door de Hooge Mogendheden op de Vredesconfe rentie van Parijs, het zgn. Verdrag van Pittsburg als een stuk van essentieele be- teekenis werd aanvaard, ziedaar een psy chologisch raadsel welke oplossing slechts kan worden verklaard door de duisiere actie der vrijmetselarij, die zich de vernie tiging der Katholieke Dubbel-Monarcine ten doel had gesteld. De Amerikaansche Slowaken toch, die te Pittsburg een rol hebben gespeeld bezaten geen enkel man daat van het Slowaaksche volk, welks lot zij ongevraagd in handen namen. Met een aureool omstraald, verdwijnt de oude president bijna stil uit het open bare 'leven. Of hij met een blik over den nieuwen staat zelf over de resultaten van zijn grootschen arbeid tevreden 'is? Voor zoover hiermede de onafhankelijkheid van Tsjechië bereikt werd, zeer zeker; doch niemand beter dan Masarijk weet, dat de gevaren, die den minderheden-staat Tsjecho-Slowakije bedreigen grooter zijn, dan die, waaraan de Habsburgsche Monar chie ten onder ging. Als het oude rijk ver scheurd moest worden terwille der min derheden, dan heeft de gewelddadige vor ming van den Tsjecho-Slowaakschen staat met zijn zes rassen en zijn Tsjechische be volking van slechts 49 procent meteen zich zelf veroordeeld. Met de geforceerde uit breiding der jonge republiek werd, tot ramp van velen, het doel verre voorbijge streefd en dat moet Masarijk als eerlijk mensch zwaarder drukken, dan de buiten wereld vermoedt. Aan den vertrekkenden president, die zijn gansche leven onverpoosd heeft ge arbeid ten bate van zijn volk en wiens goede bedoelingen boven allen twijfel ver heven zijn, wordt een kalme, rustige levensavond van harte toegewenscht. Moge hij, staande voor de poorten der eeuwigheid en bevrijd van alle beslom meringen en zorgen, door Gods genade wederom worden teruggetrokken naar het vrome geloof zijner kinderjaren, welker be oefening hij tijdens zijn rustelooze leven helaas geheel vergeten heeft. Mogen de Katholieken, in het bijzonder die van zijn eigen volk, hem in hun gebeden gedenken! PAUS PIUS XI EN DE DERDE ORDE. Diamanten jubileum van Z. H. als Tertiaris. 4 October 1.1. was het zestig jaar geleden, dat Z. H. den Paus Pius XI professie afleg de van het Franciscaansche leven als Ter tiaris van den H. Vader Franciscus. De Hoog Eerw. Pater Generaal der Ca- pucijnenorde, hoogste Overheid van alle Tertiarissen der Capucijner Jurisdictie heeft verordend: Dat is alle Sodaliteiten der Derde Orde van deze Jurisdictie binnen dit jaar een dag zal bepaald worden, waarop dit jubilé zal worden herdacht; en wel 's morgens door een H. Communie en open bare'gebeden als dankbetuiging en tot in tentie van Z. H. den Paus. Alle Derde- Ordelingen zullen gedurende deze drie maanden dikwijls de H. Communie, gebe den, verstervingen enz. tot intentie van Z. H. opdragen. MGR. F. JANSSENS. Zooals gemeld, wordt Dinsdag 17 Dec. in het Klooster Onsenoort te Nieuwkuijk (Vlijmen) het zilveren priesterfeest van I den hoogwaardigsten Mgr. F. Janssens, j generaal-abt der Cisterciensers gevierd. I De jubilaris zal een pontificale H. Mis met pontificate assistentie van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Her- togenbosch celebreeren, welke plechtig heid wordt uitgezonden door den K.R.O. Naar wij vernemen heeft Mgr. Janssens den wensch te kennen gegeven, dat het jubilé gezien de bijzondere tijdsomstan digheden alleen kerkelijk gevierd zal worden. Niettemin zal van 1 tot 2 uur in het klooster Onsenoort een receptie gehouden worden. GOUDEN PRIESTERFEEST. Naar wij vernemen, zal pastoor J. van Buchem te Rijswijk, die op 19 dezer den dag herdenkt, waarop hij voor vijftig jaar de H. Priesterwijding ontving, Zondag 22 December a.s. des morgens te half elf uur een plechtige Hoogmis opdragen ter vie ring van dit feit. Des middags te half drie uur zal een re ceptie worden gehouden. De pastoor, die de voorafgaande dagen elders zal vertoe ven, zal Zaterdagavond 20 dezer feestelijk worden ingehaald, waarna een plechtig Lof zal worden opgedragen. Audiëntie. Z. D. H. de Kapittel-Vikaris van het Bis dom van Haarlem zal alleen a.s. Dinsdag audiëntie verleen en. ALPHEN AAN DEN RIJN. BEEN AFGEKNELD. Schippersknecht tusschen staaldraad geraakt. Hedenmorgen is een schippersknecht, aan boord van de motorboot „Amstelstroom" van schipper K. te Uithoorn, tijdens het meeren voor de spoorbrug over de Gouwe, met zijn been tusschen een staaldraad ge raakt, waardoor dit lichaamsdeel ter hoogte van de knie geheel werd afgekneld. Nadat dr. H. de eerste hulp had verleend, werd de man naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Inenting. Woensdag 18 Dec. a.s. zal in onze gemeente wederom de gelegenheid open zijn gesteld voor kostelooze inenting en herinenting en wel: le. voor de inge zetenen van het dorp Aarlanderveen ten huize van den heer W. v. d. Wind, arts, des voorm. 9 uur; 2. van de L. Zijde en wel van de Oostzijde van de Aarburg tot aan de grens van Zwammerdam, in het Raad huis, in de Raadhuisstr. des nam. 2 uur; 3. van de L. Zijde en wel van de Westzijde van de Aarbrug met inbegrip van de Rid- derbuurt tot aan de grensscheiding met Koudekerk en Woubrugge, ten huize van der heer W. v. Wermeskerken, arts, alhier des n m. 2 uur; 4. voor de ingezetenen van de H. Zijde, vanaf de grensscheiding met Zwammerdam met inbegrip van de buiten wijken tot aan de Hofbrug in het huis der gemeente in de Julianastraat des nam. 2 uur; 5. voor ingezetenen van de H. Zijde vanaf de Hofbrug tot aan de grens van Ha- zerswoude in het huis der gemeente in de Julianastraat des v.m. 9 uur. Het vi-rdient aanbeveling dat bij de aan melding de trouwboekjes der ouders of de geboortebewijzen der kinderen worden me degebracht. Jaarvergadering E. H. B. O. Onder leiding van den heer J. F. Allart werd in de Muloschool a. d. Oudsh.weg de alge- nieene ledenvergadering gehouden van de afd. van de E. H. B. O. alhier. Als blijk van waardeering en trouw bezoek der cur sussen werd van verschillende dames en heeren het diploma voor 2 jaar verlengd. Vooi het laatst gehouden examen voor hel E. H. B. O.-diploma slaagden 11 dames en heeren voor 2 j.; 1 voor 1 jaar, terwijl 1 candideat werd afgewezen. De examen commissie bestond uit de heeren dr. Duby, uit Boskoop en dr. L. W. Hildernisse, al hier. Verschillende E. H. B. O.-posten zijn veranderd. De post Schuurman, Raadhuis straat 31, werd verplaatst naar J. v. Vliet, Raadhuisstraat 33; post C. de Vogel, naar J Blom, Hoorn 228 en de post van den heer van Beek, v. Boetselaerstraat naar der. heer D. Soeteman, van Boetselaerstr. 36. Het afgeloopen jaar werd een grimeer en filmclub opgericht. Eenige mooie films weiden gemaakt o.a. van de reddingsbri gade. Het afgeloopen jaar verscheen „De Platte Knoop", maandblaadje der afd. en een boekwerkje. Een ongeluk gebeurt. Wat nt'? Dit boekje, dat ook voor niet-leden verkrijgbaar is gesteld voor 15 ct., bevat een platte grond van Alphen aan den Rijn, plaatsen waar zuurstofapparaten zijn op gesteld, een lijst van doktoren en tal van andere onontbeerlijke raadgevingen bij voorkomende ongevallen. Voor de nieuwe cursus bedraagt het aantal leden 122 wat een vooruitgang beteekent van 20 leden bij het vor.pe jaar. Nadat ten slotte de diplo ma's waren uitgereikt aan enkele leden vai de reddingsbrigade, volgde sluiting dezer vergadering. Ingekomen: Pieter A. van Dijk, van Woerden Johannes J. van Leeuwen, van Reeuwijk. Gerrit J. Nab, van Nij megen. Hendrikje Th. Schaap, van Hil versum. Vertrokken: Gijsbertha A. Baars, naar Zwammerdam. Anton de Bruin, naar Utrecht. Tijtje Scholten, naar Am sterdam. Olga Jauckens, na.r La Co- runa, Spanje. Johannes van Harskamp, naar Zwammerdam. Adriana M. W. Overvliet, naar Woubrugge. Johannes P. de Bruin, naar Soest. Geboren: Johannes Maria z. v. Adria- nus Huigens en Johanna de Wijs. Ger rit z. van Adriaan van Loon en Neeltje Wouterina Marchand.Petronella Geer tje d. van Gerrit Vis en Klazina Vergeer. Celis Hendrik z. van Dirk Hendrik Bo gaard en Lina Cornelia Romijn. Helena Jacoba d. van Johannes Andreas Wolmer- stett en Jacoba Helena de Groot. Gehuwd: Teunis Hendrik Spierenburg 25j. wonende te Bodegraven en Grietje Adriana Kleijn 21 j. Arie Jan de Geus 23 j. met Margaretha Zweerus 23 j. Cor- nelis Izaak de Vogel 28 j. en Maartje van I Abshoven 26 j. Jan Adriaan Basie 30 j. i en Dina Margaretha Erkens 21 j. j Overleden: Hendrik Figee 82 j. wedr, j van Adriana Stolwijk. Lammigje Hol- j lander 24 j. echtgenoote van Willem van Leeuwen Dirk Vonk 83 j. echtgenoot v. I Marrigje Peursum. Martina Adriana de Groot 73 j. Geertje van der Pol 32 j. overleden te Leiden. Nicolaas Theodorus van der Meer 5 j. Leendert van der Vlisi 65 j. AARLANDERVEEN. De winkelweek. De winkelweek In j onze plaats behoort wederom tot het verle den. En wat ver de verwachting is te bo- ven gegaan, is de omzet in deze dagen onder de 32 deelnemers. Vorig jaar wer den er 25000 bonnen uitgegeven, terwijl men nu ruim 28000 bonnen heeft ver werkt wat een bedrag uitmaakt van J 14.000. Hierover kan men zeer zeker tevreden zijn en het bewijs is wel bij de 14.000 in begrepen, dat Aarlanderveensche inwoners in de St. Nicolaasperioden hun uitgaven in de plaats gemaakt hebben. Alles was ook in het werk gesteld om tot dit goed eind resultaat te komen. De muziekvereenigin- gen deden menige rondgang door het dorp, terwijl ook Sinterklaas en het rad van avon tuur een groot succes waren. De lijsten van den uitslag van de winkelweek-prijsvraag zijn verkrijgbaar bij P. Eikelenboom, Dorpsstraat alhier. De hoofdprijzen zijn reeds bekend: le prijs een rijwiel P. van Egmond, 2e pr. een dressoir wed. J. Groen in 't Woud, 3e pr. stoelengarnituur wed. W. v. Dolderen. Pluimveetentóonstelling. Ook de zeven de nationale tentoonstelling van pluimvee, watervogels en konijnen behoort wederom tot het verleden. De uitslag der verloting is reeds bekend: le pr. prijswinnaar te Den Haag en 2e pr. A. van Engelen, alhier. BODEGRAVEN. Vrouwenbond. De R.-K. Vrouwenbond deelt mede, dat de cursus „Ziekenhuisver- pleging in huis" wegens ziekte van de leid ster is uitgesteld. De aanvang van dezen cursus is thans vastgesteld op Woensdag 8 Januari, des avonds half acht. Wie met Kerstmis 'n lekker boutje? Zaterdag 21 December zal in het nieuwe schietgebouw een wedstrijd georganiseerd worden, van 410 uur 's avondsa Deze zal toegankelijk zijn voor iedere liefhebber. Speciaal zal geschoten worden op de ge- luksbaan, zoodat iedereen, schutter of met, de kans krijgt, een prijsje te winnen. Deze a-zond zal u.isluitend om wild of gevogel te worden Een verstoorde simultaan-séance. Woensdagavond 8 uur had in de zaal „Het Bonte Varken" een simultaan wedstrijd plaats met de damvereeniging „Ons Ge noegen" alhier; simultaanspeler was de heer Slegtenhorst te Leiderdorp; 16 spe lers namen aan dezen wedstrijd deel; de wedstrijd was zeer spannend, circa 11 uur waren er slechts 2 partijen beëindigd; waar van er één gewonnen en één door den si multaan-speler verloren werd, totdat om half twaalf, tot niet geringe verbazing van de spelers, moest beëindigd worden. Poli tie kwam tinnen vroeg den voorzitter, of er vergunning aangevraagd was om lan- gei dan 11 uur te spelen; dit was echter veizuimd en alzoo kon het spel niet lan ger doorgaan. Op dat moment hadden vele spelers nog een besten stand. Jubileum. Als laatste van dit jaar herdacht de heer K. A. v. Wensveen dezer dagen het feit, dat hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij de firma Turkenburg's Zaadhandel alhier. Wegens de drukke tijd was er weinig gelegenheid dit feest te ge denken. Te half elf werd het personeel 'n oogenblik bijeen geroepen. Directeur van Wijngaarden en de baasknecht Blazer hiel den een korte toespraak. Den jubilaris werd een enveloppe met inhoud aangebo- HAZERSWOUDE. Personalia. O.nze vroegere dorpsge noot, de heer C. W. Oppelaar, O. I. amb tenaar, met verlof alhier, is thans ge slaagd voor het doctoraal examen Indisch Recht. NIEUWKOOP G e b o re n Huberta Maria, dochter v. C Eijs en P. van Leeuwen. ZOETERWOUDE (H. R.). IJssport. Woensdagavond werd de 13e jaarvergadering gehouden der vereeniging „IJssport" in het café ,,'t Witte Huis". De voorzitter, de heer A. C. Hendriksen, open de de vergadering met een woord van wel kom, in 't bijzonder tot den heer burge meester Brug van Leiderdorp en wijdde eemge woorden aan de nagedachtenis van het op zoo treurige wijze overleden lid de heer Stafleu. Door den secretaris, den heer Alb. van Klaveren, werden de notulen ge lezen welke onveranderd werden goedge keurd. De penningmeester, de heer C. de Graaf Wzn., gaf het financieel verslag over het afgeloopen jaar. Inkomsten 123.27, uitga ven ƒ92.19, alzoo'een batig saldo van 30.48 en een totaal saldo van 210.48. Door een commissie bestaande uit de hee ren Bruine en v. d. Zeyden, waren boe ken en bescheiden nagezien en in orde be vonden. De voorzitter dankte den pen ningmeester en ook de commissie voor hun werkzaamheden. Naar aanleiding van dit verslag memoreerde de voorzitter de vie ring van het 50-jarig bestaan van de IJs club te LeiderdorpZoeterwoude, waarbij oow de vereeniging heeft medegewerkt. Als nieuwe leden der controlecommissie wer den benoemd de heeren H. v. d. Poel en J. Blankenstein. De twee aftredende be stuursleden, de heeren A. H. Volleburg en en Alb. van Klaveren, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Als baan commissaris werd ook herkozen de heer H. v, d. Poel, terwijl bij de 2de vrije stem- rn:ng werd gekozen de heer M. v. d. Zey den. Door den heer C. de Graaf werd als af gevaardigde naar de Z. H. IJ. B. verslag uit gebracht. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten als lid van den Z. H. IJ. B. te bedan ken. De motiveering voor dit besluit was: lo. omdat de werkzaamheden der Z. H. IJ. B. zich thans alleen bepalen tot de voor zieningen ten behoeve van de banen voor toerisme; 2o. omdat onze zustervereeniging „De IJsclub" ook lid is van den Z. H. IJ. B. waardoor vele leden dubbel lid zouden zijn. Ook werd op voorstel van het bestuur de contributie verlaagd van 1.50 op 1. Bij dq rondvraag kwamen diverse on derwerpen over wedstrijden, waarbij zelfs aan een wisselbeker gedacht werd. Door den heer J. Blankenstein werd de vraag gesteld of het ook mogelijk zou zijn, dat door de vereeniging IJssport pogingen zouden kunnen worden aangewend om te komer tct het exploiteeren van een veld- ijsba-n, vooral in verband met het feit, dat er te Leiderdorp plannen zijn tot stich ting van sportterreinen. Misschien zou een commissie in overleg met de autoriteiten in deze ;ets kunnen bereiken. De voorzitter wist nog uit ondervinding, dat aan een der gelijk pian tal van moeilijkheden verbon den waren en meende dat het ook thans niet gemalrkeiiik zal gaan, na eenige dis cussie werd ten slotte besloten een com missie te benoemen, welke de eventueele mogelijkheid zal onderzoeken en zich in verbinding zal stellen met het gemeente bestuur van Leiderdorp. Als leden der com missie werden benoemd de heeren A. C. Kenclriksen, A. v. Klaveren, C. de Graaf, J. Blankenstein en H. J. van Mil. Hierna sloot de voorzitter deze welge slaagde vergadering met den wensch, dat wij spoedig weer bij elkaar moeten komen om plannen to bespreken voo rdiverse wed strijden. Allen mochten met een z.g. ver rassing, bestaande uit een kerstkrans naar huis gaan. Heb je meneer Charles nog gezien. Ja mevrouw, hij sprak met een poli tieman. Waar hadden ze 't over. Over handboeien, Vanaf heden tot en met 28 Dec. a.s. is de gelegenheid openge steld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 Dec. den gebruikeiijken Nieuwjaars groet te plaatsen. De prijzen dezer Advertentiën zijn a contant 1—4 regelsf0.50 5-8 „1.- 9-12 1.50 13-16„2.- DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van „De Loidsche Courant", Papengracht 32, Leiden S. v. p. duidelijk met potlood invullen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11