DONDERDAG 12 DECEMBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 Vergadering van den Gemeenteraad van Noord wij kerhout Dinsdagmiddag te 1.30 uur. Tegenwoordig alle 15 raadsleden. Voorzitter de burgemeester. Wijze zelfbeperking. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De voorzitter merkt op, dat voor heen met de vergadering waarin de be grooting werd behandeld, steeds des mor gens werd begonnen. De Raad toonde ech ter de laatste jaren een wijze zelfbeper king bij de debatten. Daarvoor heeft de voorzitter er eens op gewaagd om in den namiddag te beginnen in het vertrouwen dat wij voor etenstijd wel klaar zullen zijn. De notulen zullen echter voorloopig nog worden aangehouden, die kunnen indien daarvoor tijd is aan het eind der vergadering worden gelezen. Een adres van de afdeeling Sassenheim en omstreken van den Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café-Restauranthouders en Slijters met verzoek om verlating van het sluitings uur voor café's werd gesteld in handen van B. en W. om advies. De huur van de ambtswoning van den burgemeester werd door Ged. Staten be paald op 555.per jaar. (De Raad had geadviseerd 480. Naar aanleiding van een circulaire van den minister van Sociale Zaken werd be sloten aan de werkloozen een Kerstgave toe te kennen ten bedrage van 25 pet. van den steun. Nogmaals de waterleiding in de Zilk. Aan de orde wordt gesteld het voorstel van B. en W. om een overeenkomst te slui ten met het Provinciaal Waterleidingbe drijf van Noord-Holland krachtens de welke dit bedrijf het buurtschap De Zilk van een drinkwaterleiding zal voorzien. De voorzitter merkt op, dat deze aange legenheid de vorige vergadering is aange houden, met het doel dat met de Directie van het Provinciaal Bedrijf nader overleg zoude worden gepleegd omtrent restitutie van eventueel betaalde garantiesommen. Dit is geschied en het Provinciaal bedrijf heeft zich bereid verklaard met restitutie van eventueel betaalde garanties een aan vang te zullen nemen zoodra de jaarlyk- sche opbrengst van het water in De Zilk meer dan 2000.bedraagt. Bij deze^ be slissing is in aanmerking genomen het feit, dat met een wateropbrengst van 1400.de kosten der buisleidingen wor den gedekt, maar niet de algemeene on kosten, die op de winning van het water drukken. Het was daarom billijk eerst bij een opbrengst van 2000.met restitutie aan te vangen. Dit bedrag van 2000.— zal met een bepaald percentage worden verhoogd of verlaagd al naar gelang de tegenwoordige tarieven gemiddeld met een percentage verhoogd of verlaagd wor den. De heer van den Berg Verdegaal meent de voorstellen van het Noord-Hollandsch Waterleidingbedrijf niet te mogen afwij zen. De heer de Winter bewerende te spre ken namens een groot aantal Zilkers zegt voor de plannen van Noord-Holland niets te voelen. Spreker zal er zijn stem niet aan geven. Er is in de Zilk geen be hoefte aan waterleiding. Ook de heer A. H. v. Noort is tegen. Hij ziet in de aanneming der voorstellen een aanleiding voor de hoogete bestuursorga nen om ons tot verplichte aansluiting te dwingen. De heer J. W. van Parera zal voor stem men, al ware het hem liever geweest, dat geen garantie voor het verbruik moest worden gesteld. De heer C. v. d. Klauw meent dat het algemeen belang vordert, dat hier met de voorstellen van B. én W. wordt accoord gegaan. In denzelfden geest uit zich de heer Westrik, die een warm pleidooi voor de waterleiding houdt. JDe heer L. M. van 'Noort meent, dat vooraleer een raadsbesluit wordt genomen uitdrukkelijk dient te blijken, dat men in De Zilk leidingwater verlangt. Ook de heer Padding vocht daarvoor, al meent hij zijn stem daarvan niet afhankelijk te moeten stellen. De voorzitter merkt op. dat over deze aangelegenheid in de vorige vergadering reeds uitvoerig is gedebatteerd. Naar aan leiding van de geopperde bezwaren is toen van een enquête in de Zilk afgezien. Daar moet men 'thans niet mede terugkomen. Men zal later ook nog wel water van Noord-Holland kunnen krijgen, doch de vraag is of de voorwaarden dan niet be zwarend er zullen zijn. De grondstoffen (ijzer) zijn nu goedkoop en hebben eerder neiging aan te trekken dan te dalen. De Raad is autonoom, als de Raad de voorstel len verwerpt zijn B. en W, verantwoord het hunne te hebben gedaan voor datgene te bevorderen, wat zij in het belang der gemeente achten. Wethouder Warmerdam voegt er aan toe dat hij de meening van den heer de Winter niet kan deelen. Spreker is over tuigd, dat de waterleiding in de Zilk voor velen een welkome verbetering zal betee- kenen. En zij, die het water niet wenschen. wordt geen onrecht aangedaan, want de aansluiting blijft volkomen vrij. De voorstellen van B. en W. worden daarna in stemming gebracht en aangeno men met 9 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren v. d. Voet. Pad- ding, v. d. Klauw, Westrik, v. Gijlswijk, v. d. Berg, v. Parera en de beide wethou ders. Tegen stemden de heeren A. H. v. Noort, Brugman, L. M. van Noort en de Winter. De belastingverordening op de honden, die slechts Koninklijk goedgekeurd is tot 1 Januari 1936 wordt met een enkele klei de wijziging opnieuw vastgesteld. Het zelfde geschiedt met de verordening op het haven- en kadegeld. VAN NOORDWIJKERHPUT De gemeenterekening goedgekeurd. Na voorlezing van een rapport uitge bracht door de raadsleden J. W. van Pa rera, J. van der Berg en D. J. Westrik, wordt de rekening van de gemeente bene vens de rekening van het grondbedrijf over 1934 bij acclamatie vastgesteld. De totale uitgaven wat den gewonen dienst betreft hebben bedragen 394165.42, de ontvangsten daarentegen 380189.04, zoo dat er een nadeelig saldo is van 13976.38. Voor een bedrag van 9180.70 is echter nog invorderbaar, zoodat het nadeelig sal do feitelijk slechts 4795.68 bedraagt. Aan de orde worden thans gesteld de gemeentebegrooting 1936 en de begrooting voor het grondbedrijf 1936. Op de vraag van den voorzitter of iemand wellicht algemeene beschouwingen wenscht te houden merkt de heer J. v. d. Berg Verdegaal ongeveer het navolgende op: Het tekort begint gewoon te worden. Het begint zoo iets als traditie te wor den om den Raad een begrooting aan te bieden met een tekort. Ondanks de door gevoerde bezuinigingen kan geen sluitende begrooting worden verkregen. Moet er dan niet meer bezuinigd worden? Als men de posten van uitgaaf nagaat komt men al spoedig tot het besef, dat er niet veel meer te bezuinigen valt en bezien wij de in komsten, dan zien wij de opbrengsten van de inkomsten nog steeds in dalende lijn. Voorwaar een somber beeld! Wij hebben echter één lichtpunt gekre gen. Volgens beschikking van den minis ter van Binnenlandsche Zaken zal het na deelig saldo van 1933 voorloopig door een renteloos voorschot van rijkswege worden gedekt, terwijl een tiende gedeelte daar van jaarlijks ten beste van het Rijk zal komen als de gemeente onmachtig blijkt de aflossing zelf te dragen. Dit geeft ten minste een rustiger idee, wat betreft de gemeente als geheel. Daarom staat er de toestand voor het overgroote deel der gemeentenaren nog bedenkelijker voor. De gemeentebegroo- tingen van de laatste jaren geven een ta melijk juist beeld van den toestand in het bedrijfsleven. Ondanks drastische bezuini gingen zijn de bedrijven er slechts in ge slaagd het bedrag van het tekort kleiner te maken. Verder aanpassen is onmogelijk omdat er te veel vaste lasten zijn waarop niet bezuinigd kan worden. Uit het feit, dat in enkele jaren de uitgaven voor werk loozen stegen van 30000.tot 125000. en voor de zorg van armlastigen van 3000.op 15000.— moge blijken hoe de toestand onzer arbeiders is. Wat zijn thans de lichtpunten voor onze onderne mers en voor onze arbeiders? Het eenige vooruitzicht is verder aanpassen". De Re geering zal niet nemen den sprong in het duister, naar de woorden van minister Verschuur enkele jaren geleden gespro ken. Welnu, is na jaren van wijs beleid ter vermijding van dien duisteren sprong de toestand niet duisterder dan ten tijde van het uitspreken van die heldere woor den? Mijnheer de voorzitter, ik zal niet ver der spreken over het fiasco van de defla- tiepolitiek. De Regeering zal volhouden tot het bittere einde. Wanneer wij echter het aantal noodlijdende gemeenten jaar lijks grooter zien worden, staat het m.i. vast dat er verandering zal komen. Moge het in het belang van de inwoners dezer gemeente spoedig zijn! De heer Brugman zegt, dat als er be zuinigd moet worden, hij nog wel een lystje van bezuinigingen kan geven. De voorzitter zegt, dat de heer Brug man de bezuinigingen, die hij meent te kunnen verstrekken bij de betreffende posten kan aangeven. Dit hoort bij de al gemeene beschouwingen niet thuis. Den heer van den Berg merkt de voor zitter op, dat B. en W. ook geen bewonde raars zijn van de monetaire politiek der Regeering in het tegenwoordig tijdsge wricht. De gemeente heeft in deze echter te varen in het kielzog, dat door het schip van den Staat is getrokken. Daarna wordt overgegaan tot artikels- gewijze behandeling der begrooting. Bij punt 113, salaris van den burgemees ter merkt de voorzitter op, dat deze post met 75.moet worden verlaagd, daar de huur van de ambtswoning door Ged. Staten is bepaald op 555.terwijl bij de begrooting op 480.— is gerekend. Bij post 133 jaarwedden van de ambte naren van den Burgerlijken Stand vraagt de heer A. H. v. Noort of de jaarwedden niet anders zijn uitgetrokken, dan indertijd in den Raad is bepaald. De voorzitter antwoordt dat aanvanke lijk de jaarwedden van den 3en en 4en ambtenaar van den Burgerlijken Stand bedroegen respectievelijk 160.en 20.—. Door Ged. Staten werd toen aan den Raad advies gevraagd omtrent een nieuwe regeling, waarbij werd bepaald dat de gezamenlijke jaarwedde der ge noemde ambtenaren niet meer dan 80. mocht bedragen. De Raad heeft toen aan Ged. Staten bericht daarmede accoord te gaan, doch tevens daarbij medegedeeld, dat naar de meening van den Raad de jaarwedde van ieder der beide ambte naren op 40.moest worden bepaald. Gedeputeerde hebben echter in afwij king van hun oorspronkelijk voorstel het salaris van den 3en ambtenaar op 100.en dat van den 4en ambtenaar op 20.bepaald. Deze bedragen zijn ook op de begrooting uitgetrokken. Misschien in 1936 weer een kop koffie. Bij post 153 ververschingen en verte ringen vraagt de heer A. H. v. Noort of het kopje koffie na afloop der publieke zittingen er niet meer op kan overschie ten. De voorzitter merkt op, dat de post voor 1935 is uitgeput. Misschien kan er in 1936 weder een kopje koffie op overschieten, wat de Raad met vreugde aanneemt. Bij post 162 zegt de heer de Winter dat z.i. .de telefoon van den veldwachter in de Zilk wel gemist kan worden. De voorzitter merkt op, dat deze post verleden jaar na rijp beraad op de begroo ting is gebracht. Het gaat niet aan deze er thans af te voeren. Bij post 177 vraagt de heer J. v. d. Berg nogmaals om uitbreiding der straatver lichting, waarom hij reeds een vorige ver gadering toezegging van een onderzoek kreeg. De voorzitter zegt dat dit onderzoek nog niet is afgeloopen. Ook dringt de heer van den Berg nog maals aan op een parkeerverbod voor den hoek bij Schippersloot. Bij post 226 kosten van het ophalën van vuilnis langs de huizen der ingezetenen vraagt de heer v. d. Berg of de kosten van den dienst door de ontvangsten uit de be treffende belasting worden gedekt. De voorzitter zegt, dat, zooals bij aandachtige lezing der begrooting kan blijken, de ont vangsten slechts 400.bedragen bij een uitgaaf van 725.Er is dus een tekort van 325.—. De heer van den Berg vraagt of het niet beter ware dezen dienst op te heffen. De voorzitter meent, dat men beter het tarief zoude kunnen verhoogen dan den dienst op te heffen. Spreker is in 't alge meen geen voorstander van tariefverhoo- ging in dezen tijd, doch meent dat als men voor de keuze zoude gesteld worden óf op heffing van den dienst óf tariefverhooging dit laatste zoude zijn te prefereeren, daar degenen, die van den dienst gebruik ma ken deze niet gaarne zouden missen. Bo vendien kost het ophalen van vuilnis hier belachelijk weinig en spreker begrijpt eigenlijk niet dat de menschen het er voor doen willen. Wij zullen trachten den dienst te handhaven en aan tariefverhoo ging te ontkomen. De Protestantsche school. Bij post 239 vergoeding voor kosten van instandhouding bedoeld in art. 101 der lager onderwijswet 1920 is een voorstel in gekomen van het Bestuur der Ned. Her vormde school met den Bijbel om dezen post te verhoogen van f 9.op S 10. per leerling en alzoo te brengen van 11250.op 12500.Een voorstel ter zake dienen de raa-Vüeden Padding en Westrik in, dit wordt gesteund door den heer J. W. van Parera. De voorzitter merkt op dat B. en W. deze aangelegenheid ampel hebben over wogen. B. en W. geven toe, dat de Chris telijke school als zijnde een kleine school moeilijk, zoo niet onmogelijk rond kan komen. De grootere scholen kunnen dit echter wel en de school van De Zilk is er om dit te bewijzen. De St. Josephscholen en die van De Voorzienigheid hebben ook wel een tekort, doch wellicht vinden zij dit tekort niet zoo erg omdat zij dit met bijdragen krachtens art. 205 kunnen dek ken. Anders moeten zij ook maar trachten aan te passen. Het systeem der wet brengt eenmaal mede. dat groote en kleine scho len over één kam worden geschoren, zoo dat men ter wille van één kleine school in het bedrag dat men aan alle scholen gelij kelijk moet geven niet kan veranderen. De heeren Padding en Westrik voeren een scherp pleidooi voor verhooging. Zy merken op dat de Christelijke school het broodnoodig heeft en dat de grootere scho len het best kunnen gebruiken. Ook de heer van Parera voert aan, dat gezien wat andere gemeenten betalen verhooging der bijdrage billijk is. Het voorstel der heeren Padding c.s. wordt in stemming gebracht en verworpen met 6 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de heeren A. H. van Noort, v. d. Voet, Padding, v. d. Klauw, Westrik en van Parera. Tegen stemden de heeren Brugman, L. M. v. Noort, v. Gijlswijk, v. d. Berg, de Winter en de beide wethouders, zoodat de vergoeding op 9.per leerling blyft be paald. Bij post 256 merkt de voorzitter op, dat thans ook een bijdrage is uitgetrokken voor de bijzondere scholen voor middel baar onderwijs. Er is reden om te veron derstellen, dat thans daartegen van hooger hand geen bezwaar meer zal worden ge maakt. Bij post 258 zegt de voorzitter dat thans ook een subsidie van 100.voor de mu- ziekvereeniging is uitgetrokken. Ook hier mag men aannemen, dat Ged. Staten geen bezwaar meer zullen maken. De heer A. H. v. Noort meent dat vroe ger 150.werd uitgetrokken en zou de post nu weder op dit bedrag willen zien gesteld. De voorzitter meent dat de subsidie vóór de schrapping van den post op last van Ged. Staten z.i. 100.— bedroeg. Het zal echter worden nagegaan en de post zal op hetzelfde bedrag, dat gevoteerd werd het laatste jaar voor de schrapping worden uitgetrokken. Bij post 265 ondersteuning van behoef- tigen in geld bepleit de heer A. H. v. Noort instelling van een Burgerlijk Armbestuur. Na ampele bespreking wordt overeenkom stig reeds vroeger genomen besluiten tot handhaving van den bestaanden toestand, waarbij B. en W. als Burgerlijk armbe stuur fungeeren, besloten. De voorzitter merkt nog op, dat hij voor ieder die rede lijke klachten ter zake heeft, toeganke lijk is. Vervolgens worden de ontvangsten be handeld. Tenslotte wordt by acclamatie de be grooting 1936 vastgesteld in op het voor ontvang en uitgaaf gelijk staand cüfer, wat betreft den gewonen dienst van 380486.28 Bij de ontvangsten is als bijdrage van het Rijk in de gemeentehuishouding ge raamd 57549.90, met welk bedrag de be grooting is sluitend gemaakt. Ook de begrooting 1936 van het grond bedrijf wordt vastgesteld Daaruit blijkt dat de gemeente f 5935.58 bij het grondbe- UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De eerstvolgende Raadszitting is bepaald op Maandag 23 December. Veranderingen nabij Gouwsluis. In verband met de eerlang om te leggen Rijksstraatweg nabij Gouwsluis werd een aanvang gemaakt met de amoveering van een der bouwmans-woningen daar ter plaatse. Als het nu maar vriezen wil. Giste ren heeft men de ijsbaan reeds onder wa ter gezet. BOSKOOP. Jubileum R. K. Boerenleenbank. Dinsdag 10 December had in het R. K. Ver.gebouw de herdenking plaats van het 25-jarig bestaan der R. K. Boerenleenbank Onder de aanwezigen waren o.m. de zeer eerw. heer Pastoor A. J. M. van Meeuwen, kap. S. Stroek, de heer Verbeten, hoofd inspecteur der Boerenleenbank uit Eind hoven en de heer Ir. C. Ph. Moerlands, directeur der RijKstuinbouwschool alhier. De voorz., de heer C. Klijn, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen en schetste vervolgens in het kort de ge beurtenissen der Boerenleenbank gedu rende de 25 jaren van haar bestaan. Op de eerste plaats herdacht spr. met eenige korte woorden den overleden pas toor, den zeereerw. heer G. Daalmans, die de initiatiefnemer was tot het oprichten van een Boerenleenbank in Boskoop. Op 10 Dec. 1910, dus vandaag juist 25 jaar geleden, werd de Boskoopsche Boe renleenbank op katholieken grondslag ge sticht, terwijl op den 21sten Dec. het be stuur werd gekozen, hetgeen er als volgt uitzag. De heer Ir. C. Ph. Moerlands, voor zitter, de heer A. de Korte, 2e voorz., de heer P. L. Binken lid commissaris, de heer A. v. d. Steenhoven, voorz. Raad van Toezicht, de heer C. Klijn, 2e voorz. R. v. T., de heer W. v. d. Werf, lid commissaris en als kassier de heer G. Pannebakker Gzn Reeds de eerste week na de oprichting werd door een der leden een crediet aan gevraagd van 6000.waarvoor echter geen cent in kas was, zoodat er in Eind hoven door ons een crediet moest worden aangevraagd, hetgeen verleend werd. Na dien hebben wij echter geen crediet meer behoeven aan te vragen, daar het vertrou wen in onze bank zoo goed was, dat velen hun spaargelden bij ons brachten, en wij ons verder uit eigen middelen konden helpen. In de loop der jaren onderging het bestuur nog verschillende wijzigingen, hetzij door overlijden of vertrek naar an dere gemeenten. Spr. memoreerde vervolgens nog het 25- jarig jubileum van de heeren P. L. Binken, thans secretaris, de heer G. Pannebakker, kassier, de heeren C. Klijn en W. v. d. Werf, welke allen hun beste krachten heb ben gegeven, tot bloei der Boerenleen bank, en die in de moeilijke tijden, zooals de oorlogsjaren, een groote steun waren voor de vereeniging. Tot slot van zijn uiteenzetting, sprak spr. de wensch uit, dat wanneer in de toe komst jongere krachten in het bestuur zitting krijgen, zij dezelfde toewijding en opofferende gezindheid zullen geven, wel ke het bestuur op het oogenblik voor haar leden voelt tot instandhouding en bloei der instelling. Vervolgens kreeg de heer Verboon uit Eindhoven het woord. Wanneer, aldus spr., men zich den tijd van 30 of 40 jaar terug voor onze land en tuinbouw vo'or cogen stelt, dan ziet men oprijzen een tijd, waarin de menschen van den vroegen morgen tot den laten avond moesten zwoegen en slaven om in hun levensonderhoud te voorzien en on willekeurig stelt men de vraag, is dit altijd zoo geweest en zal het altijd zoo blij ven? Enkele ouden van dagen zullen U dan vertellen, dat er betere tijden waren voor de boeren, en dat zy in hoog aan zien waren, zoodat zelfs vorsten hun steun zochten bij hen. Deze tijden zijn echter lang voorbij en moesten plaats ma ken voor de Fransche Revolutie die vrij heid, gelijkheid en broederschap moest brengen maar evenwel niets anders bracht dan het Liberalisme, het streven van ieder mensch naar eigen gewin. De boer werd vergeten en werd gedrukt door de lasten des levens, terwijl er met minachting op neer werd gezien. Toen nu reeds 40 jaar geleden een jong priester zich het lot der boeren aantrok en zag dat als het zoo moest voortgaan, het boerenbedrijf tot ondergang zou zijn gedoemd, begreep hij dat alleen door een heid, de onafhankelijkheid en vrijheid van de boer behouden kon blijven. Daar waar geen ander tot nog toe in was geslaagd, slaagde pater van Elzen, hij vereenigde de boeren in een Boerenbond. De Boerenbond kon echter ook niet dat gene bereiken wat hij wenschte, want telkens stiet men op de vraag, waar komt het geld vandaan, om datgene te doen wat wordt aanbevolen. Maar opnieuw kwam er raad en ging men over tot het stichten van een Boe- rertleenbank, welke ook hier tot stand kwam en thans 25 jaar bestaat, welk feit met recht feestelijk mag worden herdacht, want zonder Boerenleenbank is er geen drijf moet bijpassen, welk bedrag nog met 200.moet worden verhoogd, in ver band met een dezer dagen door het Kan tongerecht bepaalde verlaging van huur. Nadat de notulen zijn voorgelezen en bij de rondvraag nog enkele opmerkingen zijn gemaaiu wordt de vergadering gesloten enkele boeren- of tuindersvereeniging in staat haar doel te bereiken. De Boskoopsche Boerenleenbank begon 25 jaar geleden met 90 leden en won steeds meer en meer het vertrouwen. In de loop der 25 jaren werden aan spaar gelden ontvangen 2.500.0U.— waarvan thans nog loopend f 125.000. Aan voorscnotten werd betaald een be drag van 650.000.— waarvan thans nog 7o.000 loupend, terwijl tevens een reser vefonds werd bijeen gespaard van f 9000. Door de handen van den kassier ging in die 25 jaren een bedrag van f 11.500.000.— Vraagt men aan wie men dit alles heeft te danken, dan is dit op de eerste plaats aan God en op de tweede plaats aan de leiuers der vereeniging. Werkt dan meae met het bestuur om deze boerenleenbank te behouden en houdt steeds het doel voor oogen: de boer en tuinuers van Boskoop omnoog. Een hartelijk applaus toonde de instem ming met deze gloedvolle redevoering van den heer Verheten. Pastoor v. Meeuwen sprak hierna nog een hartelijke geluk wensch tot de jubilee- rende vereeniging en de andere jubilarissen Spr. herdaent zyn voorganger wijlen pas toor Daalmans, welke de grondslag had gelegd tot de oprichting der Boerenleen bank en meende als bessen dank hiervoor gezamenlijk een kort gebed voor zijn zie lenrust te bidden. Hierna bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. NIEUWKOOP. Autobusdienst. Naar wij vernemen zal de nieuw in te stellen autobusdienst bij de opheffing van de spoorlijn tusschen Nieuwkoop en Uithoorn (Station) door G. Koppenol te Nieuwveen aanvangen met 5 ritten heen en 4 ritten terug. De dienst regeling zal aansluiten op den dienst Nieuwveen—Amsterdam (bij de Liemeer- brug) en op den dienst van Langhout op Leiden (bij Kattenbrug). Uit Nieuwkoop zal men weg kunnen om 6.15 (deze rit alleen op vroegtijdig ver zoek), óm 9.10, 1.10, 5.10 en 8.10. Deze laat ste rit gaat niet verder dan de. Liemeer- brug. In Nieuwkoop kan men arriveeren om 9.05, 12.05, 4.10 en 8.05. Onze Smeden en de Jaarbeurs. Ge prikkeld door het gunstige resultaat, dat onze smeden ten vorige male met hun stand op de jaarbeurs verwierven, besloot de plaatselijke „Vereenigde Smedenindus- trie" op de in Maart a.s. te houden jaar beurs te Utrecht weder met een stand uit te komen. Dit besluit is reeds thans geno men, opdat de deelnemers tijdig het mon- sterwerk gereed kunnen maken. Het ligt voor de hand, dat alleen leden van de vereeniging aan de stand kunnen deelnemen, doch voor het lidmaatschap wil het bestuur gegadigden gaarne in schrijven, de contributie is zeer billijk. Gaarne hopen wij, dat de smeden de eer van hun industrie, wat tevens de eer is van de Gemeente, én door hun aantal èn door hun kwaliteit van inzending, flink zullen ophouden. IJsclub. De Nieuwkoopsche IJsclub hield Dinsdagavond in Hotel het „Vlie gende Paard" alhier een ledenvergadering. Na opening en een hartelijk welkom van den voorzitter, den heer P. de Graaf, wor den de notulen voorgelezen en vastgesteld. Uit het jaarverslag van den penning meester blijkt dat de inkomsten hebben bedragen 350.46 en de uitgaven 31.97, alzoo een voordeelig saldo van f 3.18.49, waarbij nog komt pl.m. 98.aan con tributie oveï 1935 zoodat dan in de kas aanwezig zal zijn 416.49. Besloten wordt om bij eventueel sterk ijs in de a.s. winter wedstrijden te organi- seeren voor behoeftigen om levensmidde len waarbij aan alle deelnemers een prijs zal worden toegekend. Verder zal een wedstrijd worden gehouden voor hardrij ders zoowel uit de gemeente alsook uit omliggende gemeenten. De prijzen hier voor zullen bestaan uit geld. Ook voor de kinderen bensden 16 jaar zullen in de a.s. winter wedstrijden worden gehouden. De ijsbaan zal daar komen waar naar het inzicht van het bestuur het ijs het meest geschikt en mooi is. Zooveel moge lijk zal ook gedacht worden aan de be langen van de leden in het Zuideinde om de ysbaan wat in hun rienting te doen verhuizen. Dezen winter zal er ook daar een wedstrijd worden gehouden. In de rondvraag komt ter sprake of er dezen winter al of niet een verlichte baan zal worden gemaakt. In den winter van 1933 is er ook een verlichte baan geweest, doch deze heeft toen niet over een druk gebruik kunnen roemen hoewel het weer zulks ook wel heeft beinvloed. Besloten wordt nogmaals een verlichte baan aan te leggen en door het zoo laag mogelijk stel len van de entreeprijs 10 cent voor niet- leden en 5 cent voor leden te probee- ren het publiek te trekken. Bij sommige leden bestaat de gewoonte om de contributie dan pas te betalen als er sterk ijs is en zij dus verzekerd zijn dat ze van hun geld kur.nen profiteeren. Om aan dit euvel eenige paal en perk te stel len wordt besloten um indien zulks voor doet het betrokken lid van 0.50 extra te laten betalen. De contributie zal in den vervolge wor den geind in de maand September omdat men dan verwacht dat de betaling eenigs- zins gemakkelijker zal gaan. Nadat nog een onderlinge verloting heeft plaats gehad sluit de voorzitter onder een woord van dank de vergadering. Overgeplaatst. De Stationschef der Nederl. Spoorwegen, de heer K. F. van den Berg alhier, wordt met ingang van 1 Januari a.s. in verband met de opheffing van de spoorlijn alhier overgeplaatst naar Kwadijk.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9