DONDERDAG 12 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 CRIMINOLOGISCH INSTITUUT. Voordrachten prof. Idema en Fortanier. Voor het Criminologisch Instituut alhier spraken gisteravond prof. mr. H. A. Idema en de Leidsche psychiater A. H. Forta nier. Prof. Idema behandelde in deze tweede voordracht over „Het eigen Indisch in het Ned.-Indische strafrecht" na de alge- meene beschouwingen van zyn vorige lezing thans de voorbeelden uit de prak tijk. Spr. onderscneidde ook deze voorbeel den uit de practijk als eigen Indisch uit juridisch, uit sociologisch oogpunt. Wat het eerste betreft is er overvloed van materiaal; hier en daar een greep doende wees spr. op het haatzaaien tusschen bevolkings groepen, het terugbrengen van gestolen goed tegen belooning, het in Atjeh erkennen van oorlogsnoodzaak als recht vaardigheidsgrond etc. Ten bewijze van het sociologisch eigen Indische voerde spr. zijn hoorders naar allerlei deelen van den Archipel: het bataksch strafproces staat duidelijk op den overgang van bloedwraak naar financieele transactie, ter Sumatra's Westkust heeft zelfs der Kinderen de bloedprijs niet kunnen negeeren, hij leeft daar nog; in Atjeh heeft men niet alleen destijds de collectieve aansprakelijkheid van de kampong aangenomen, zooals later in Besoeki bij suikerrietbranden, in het eerste gewest wordt deze thans opnieuw overwogen ter bestrijding van den aanslag op ongelcovigen; ook het zoenmaal wordt steeds meer in zijn waarde erkend. Even belangrijk is het een open oog te hebben voor het psychologisch eigen Indische; tal rijk zijn de gevallen waarin de dader han delde tijdens of tengevolge van een droom toestand, andere waar aan zijn voorstelling dat hij zijn slachtoffer voor een spook, een hond of een varken hield, niet te twijfelen valt. weer andere waar het algemeene ge loof aan toovernij toe weerwraak dreef. De rechter die in dergelijke gevallen zou vast houden aan zijn westersch begrip van schuld en toerekeningsvatbaarheid zou in duizenden gevallen moeten vrijspreken. Dat schreef De Gelder al in 1886 in zijn standaardwerk. Met een korte beschouwing over amok- gevallen besloot Prof Idema zijn voor dracht. De heer Fortanier behandelde in zijn voordracht over zelfmoord, na een alge meene inleiding, waarin hij de gegevens besprak, die over een eventueel verband tusschen zelfmoord en criminaliteit bekend zijn, een aantal gevallen, waarbij een ge pleegde moordaanslag gevolgd wordt door een niet-geslaagde zelfmoordpoging. Daar bij wees spr. op de moeilijkheden die zich in dergelijke gevallen voordoen bij het ver krijgen van gegevens die bruikbaar zijn voor diepte-psychologische beschouwingen. Deze moeilijkheden berusten eensdeels op de situatie waarop het onderzoek plaats vindt, hangen aan den anderen kant sa men met de al of niet geschiktheid van den delinquent voor de toepassing van een der gelijk onderzoek. Bij de behandeling der ter demonstratie aangehaalde gevallen blijkt, dat zij een typische, sterk op elkaar gelijkende persoonlijkheidsstructuur be zitten. Aan de hand van diepte-psycholo gische psychismtn zette spr. uiteen, hoe men in dergelijke gevallen althans ten deele de gepleegde daden in samenhang met de persoonlijkheidsstructuur zou kun nen bezien. Tevens wees spr. op het een zijdige der gegeven verklaringen, wat ver oorzaakt wordt door onvoldoende psycho logische feiten, waarover men te beschik ken heeft. Men dient zich te hoeden, één psychisme verantwoordelijk te stellen voor het tot stand komen van een handeling, daar de ervaring leert, dat hiervoor een zeer gecompliceerde constellatie van sa menwerkende factoren noodig is. GOUDEN DOCTORAAT. Dinsdag 17 Dec a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. C. W. Corts te Was senaar, aan de Leidsche Universiteit pro moveerde tot doctor in de geneeskunde. Woensdag 18 Dec. a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr, C. Giltay Veth te Den Haag aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsge leerdheid. (Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage). LEIDEN. NIJMEGEN IN ROMEINSCHEN TIJD. De serie win terlezingen in het Rijksmu seum van Oudheden is voortgezet met een voordracht van dr. J. Holwerda, directeur van het Museum. Gisteravond sprak dr. Holwerda, aan de hand van talrijke lichtbeelden, over het Romeinsche Nijmegen. De inhoud van de ongeveer 40 jaar geleden in het O. der stad gevonden grafvelden, die door den heer Kam werd verzameld en thans het hoofdgedeelte vormt van het Rijksmuseum G. M. Kam, wijst op een Romeinsche bewo ning van Nijmegen van het begin onzer jaartelling tot ongeveer pl.m. 70 na Chr. Naar aanleiding van de vindst dezer graf velden werd er een onderzoek gedaan naar een mogelijke nederzetting en inderdaad leerden de nasporingen van den Nijmeeg- schen archivaris, den heer Daniëls, dat deze op het Valkhof en het Hunerpark moet hebben gelegen. Dat dit echter niet de eenige plaats van bewoning in dien tijd was bewees de opgraving van spr, die ongeveer 20 jaar geleden op het plateau van den Kopschen Hof werd verricht en die een typische inheemsche burcht voor den dag bracht, die geen ander kon zijn dan het Oppidum Batavorum, dat, naar Tacitus verteld, door Claudius Civilis op zijn vlucht naar de Veluwe in brand werd ge stoken. De fragmenten, in deze burcht ge vonden, waren te dateeren even voor Chr. geb. tot de 2e heuft van de le eeuw; na het jaar 70 houden zij echter plotseling op. Een ontdekking van den heer Daniëls gedurende deze opgraving gedaan, n.L de aanwezigheid tusschen burcht en grafveld van een Romeinsche spitsgracht, zooals die rondom Romeinsche vestingen pleegt te liggen, gaf spr. aanleiding tot een verder onderzoek, waarbij oen kolossale legioens vesting voor den dag kwam; de daarin ge vonden gestempelde pannen bewezen, dat ait de vesting was van het 10e legioen, dat o.a. deel uitmaakte van de legioenen die onder Cerealis de vervolging van Clau dius ondernamen. Na het vertrek van dit 10e legioen naar Dacië, in het begin der 2e eeuw, was ook de Romeinsche bezetting dezer Nijmeegsche heuvels verdwenen en lag dit gebied geheel verlaten. Na dezen tijd vangen echter de grafvel den aan, die geheel in het W. der stad te ruggevonden zijn en ongeveer tot de 3e eeuw voortduurden: de talrijke overblijf selen daaruit deden vermoeden, dat ook bij deze grafvelden een nederzetting heeft gelegen; het gelukte den heer Daniëls, bij de werkzaamheden voor de stadsuitbrei ding, de fundamenten te ontgraven van een dubbelen tempel tot deze nederzet ting behoorende; eenige inscripties spra ken van de plaats Ulpia Noviomagum en haar bewoners, de Bataven. De Bataafsche kolonie had dus den naam outvangen van haren stichter Ulpius Trajanus. Gedurende 1 1/2 eeuw is deze plaats de eenige be woning van Nijmegen geweest want na de Romeinen, die voor de barbarenstammen vluchtten zijn ook de geromaniseerde Ba taven gevolgd en zoo moet omstreeks het midden van de 3e eeuw Ulpia Noviomagus verlaten geweest zijn. Echter valt uit de vondsten, gedaan in de brandgraven, die in het O. der stad op de heuvels zijn gevon den, omstreeks het midden van de 4de eeuw, na zulk een groote tydslacune, toch weer Romeinsche bewoning te constateeren die échter vóór het einde van die eeuw voor goed is verdwenen. Spr. besloot de lezing met het vertoo- nen van een lantaarnplaatje van een mo del van Nijmegen, dat in het Rijksmuseum van Oudheden is opgesteld en waarop op duidelijke wijze is aangegeven hoe de be- woiiing in Romeinschen tijd is geweest. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. Uitslag Puzzle Winkelweek. Gister avond had in het Café van den hear J. Al te Veur de trekking en bekendmaking plaats van de prijzen voor de oplossing van de puzzle bij gelegenheid van de ge houden St. Nicolaas winikelweek te Veur- Leidschendam. Alvorens tot de bekendmaking over te gaan, bracht Burgemeester Keijzer dank aan de gezamelijke winkeliers, die het had den aangedurfd, ondanks de pas gehouden Micaweek, deze winkelweek te organisee- ren. Ofschoon naar hij vernam, déze win kelweek niet zoo'n succes is geweest als de vorige jaren, hoopt hij toch, dat allen te vreden zullen zijn en een volgend jaar niet zullen terugschrikken iets dergelijks te doen. Het comité heeft 62 pryzen kunnen beschikbaar stellen, dat is 1 op de 50 kan sen. Ten slotte spoort de Burgemeester de aanwezigen aan met het streven der win keliers mede te werken en daarom steeds bij den Middenstand in eigen Gemeente hun inkoopen te doen. Hierna had de trekking en bekendma king plaats van de 62 prijswinnaars. Wij zullen echter volstaan met de bekendma king van enkele voornaamste prijzen, daar wij vernamen, bij de diverse winkeliers een lijst van alle prijswinnaars zal opgehangen en verkrijgbaar zijn. Door J. v. d. Meer werd gewonnen 1 karpet, M. J. den Hol lander 1 theeservies; Th. Al, 1 mooie fruit mand; M. Roozenburg, 2 schilderyen; J. Pinkse 1 wollen deken; F. van Niel 1 groote wollen deken. Verder werden er gewon nen luxe doozen sigaretten en sigaren, luxe doozen zeep en zeer vele waardebon nen van 1 50, 1.75, 2.00 en 2.50. De pryzen kunnen door de winnaars, waarvan zij bericht zullen ontvangen, wor den afgehaald bij den heer J. v. Haastrecht, Damlaan te Veur. r LAATSTE BERICHTEN UITSPRAKEN IN DE OSSCHE STRAFZAKEN. De Ossche Rechtbank deed heden uit spraak in de Ossche strafzaken, die op 28 November behandeld werden. De 47-jarige koopman G. uit Heesch, wien ten laste was gelegd oplichting van de N.V. Arnhemsche Verzekering Maat schappij voor f 375.en het doen van een valsche aangifte van inbraak op 23 April 1931 en tegen wien het O.M. één jaar ge vangenisstraf eischte, werd veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. Wegens inbraken te Oss in 1932 bij A. van Hal en C. van Orsouw werd de 20- jarige C. van B. uit Amsterdam veroor deeld tot één jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De eisch was één jaar voorwaardelijk. Wegens dezelfde inbraken en de inbraak bij H. Zwiers te Oss in Februari 1930 werd de 29-jarige C. L. U. tot één jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest veroordeeld (de eisch was twee jaar), ter wijl de 28-jarige H. van L. tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest werd veroordeeld (eisch één jaar). De rechtbank veroordeelde wegens den roofoverval te Nistelrode in 1930 den 37- jarigen Osschen arbeider M. de R. tot twee jaar gevangenisstraf (eisch drie jaar); den 31-jarigen A. W. van B. tot twee jaar en zes maanden (eisch vier jaar) en den 48- jarigen gedetineerden landbouwer W. H. tot vijf jaar (eisch acht jaar). De 32-jarige J. L. werd wegens den roof overval te Geffen op 1 Januari 1929 ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest (eisch drie jaar). Terzake van den roofoverval te Heesch in December 1933, werd de 36-jarige J. de B. veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf (eisch drie jaar); de 58-jarige M. van R. wegens medeplichtigheid aan dezen roofoverval tot vijf jaar (eisch zes jaar) en de 25-jarige H. C. van G., eveneens we gens medeplichtigheid, bij verstek tot vier jaar gevangenisstraf (eisch zes jaar). De 36-jarige J. v. d. V., wien uitlokking tot brandstichting in Mei 1932 te Oss ten laste was gelegd, werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest (de eisch was anderhalf jaar gevangenisstraf). De 29-jarige J. v. V. werd eveneens we gens uitlokking tot brandstichting veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest (de eisch was twee en een half jaar gevangenisstraf), HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank veroordeelde den 43-jari- gen fabrieksarbeider G. C. T. uit L e i d e n die terecht heeft gestaan wegens diefstal met braak, tot één jaar gevangenisstraf. De los werkman W. F. van A. uit Lei den is in verzet gekomen van een ver stek-vonnis der rechtbank, waarbij hij wegens diefstal van sigaren gepleegd in Mei j.l. te Oegstgeest, is veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Verdachte zeide uit baloorigheid te heb ben gehandeld, daar een meisje, waarmede hy omgang had, in een gesticht werd ge plaatst. Het O.M., waargenomen door mr. Rouf- faer, vroeg bekrachtiging van het verstek- vonnis, mede op grond, dat verdachte reeds eerder wegens vermogensdelicten is veroordeeld. Mr. Geelkerken, wees op de omstandig heden waaronder de verdachte tot deze daad is gekomen. Daar hij niet meer met zyn meisje kon omgaan, verkoos hij de gevangenis boven de vrijheid. Deze stem ming is evenwel thans bij verdachte ver dwenen. Hij komt uit een allerongunstigst milieu, waaruit hij thans door een familie lid is gehaald. Pleiter drong aan op een voorwaarde lijke straf, teneinde den jongeman nog eens een kans te geven. De rechtbank zal 24 December uitspraak doen. FELLE BRAND IN SPEELGOED KELDER TE A'DAM. Moeilijk bluschingswerk. Een brand, welke zich met groote hard nekkigheid heeft verzet tegen de met kracht aangewende pogingen om hem on der de knie te krijgen en eerst na ruim een uur werken van de brandweer het on derspit heeft gedolven, is in den afgeloopen nacht te ruim twee uur uitgebroken iin den kelder van perceel 56 in de P. C. Hooft- straat te Amsterdam, waar de speelgoed zaak „De Stad Neurenberg" van den heer L. Stas is gevestigd. De brand werd ontdekt door een voor bijganger, wiens aandacht getrokken werd door rookwolken, welke uit het raam van den kelder te voorschijn kwamen. Juist aan de overzijde bevindt zich een brand melder en deze werd onmiddellijk door den man in werking gesteld, met het ge volgd, dat weldra de eerste brandweer voertuigen van de nabij zijde hoofdwacht aan de Honthorststraat ter plaatse waren. Toen de bevelvoerder het eerste onder zoek instelde, sloegen zeer zware rookwol ken uit den kelder en den gelijkvloers ge legen winkel. Hij liet dan ook, in de over tuiging, dat het vuur reeds sterk om zich heen gegrepen had, het alarm middel- brand geven, met het gevolg, dat binnen een kwartier versterking van het mate riaal was aangerukt. De bewoners van het bovenhuis, de fa milie Grouwen. bestaande uit man, vrouw en negen kinderen, waren reeds gewekt door den rook, die ook in hun woning door gedrongen was; een ager.t en een brigadier van politie hebben den man en de vrouw ter zijde gestaan bij het naar buiten bren gen van de kleine kinderen. De geheele fa milie vond bij buren onderdak. Bij de pogingen om tot den brand door te dringen moesten de brandwachts rook- maskers voordoen. Brandmeester de Jong, die dit masker een oogenblik had afgezet, raakte bedwelmd en werd naar"buiten ge bracht. Na in het Tesselschadeziekenhuis behandeld te zijn, kon hij zich huiswaarts begeven. Onder leiding van de hoofdbrandmees ters Doets en ir. Van Thiel werd het vuur aangetast met drie stralen door het kelder raam, terwijl eg twee door een belendend perceel langs de achterzijde in den kelder werden geleid Het blusschingswerk werd ernstig bemoeilijkt door de zware rookont wikkeling. Eerst nadat een massa water over de vlammen was verspreid, konden de spuitgasten tot het inwendige van den kelder doordringen en het vuur bij den haard aantasten. Het rookafzuigingstoe- stel, dat reeds in bedrijf was gesteld, be hoefde geen dienst te doen. De kelder, waarin voor een bedrag van ongeveer 20.000 gulden aan speelgoed was geborgen, is grooten deels uitgebrand. Het goed is vrijwel geheel door het vuur, dat niet naar den winkel is doorgeslagen, en door het bluschwater vernield. De heer Stas, die niet in zyn zaak woont, heeft aan de politie medegedeeld, dat hij daar tot ongeveer half ren werkzaam is geweest, waarna hij naar huis is gegaan. Hij opperde het vermoeden, dat een voor bijganger per ongeluk een brandende siga ret of sigaar door een stukzij nde ruit aan den straatkant naar binnen geworpen heeft waardoor de brand kon zijn ontstaan. De aangerichte schade wordt door verzekering gedekt. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Geertruida, d. van A. v. d. Kaaij en C. M. Giezen Maria, d. van J. J. Uljé en M. Horree Johannes, z. van N. Beij en M. C. Meiers Cornelia Johanna Petronella, d. van P. Vogelaar en G. M. Hogervorst Paul Adriaan, z. van A. Ver- wer en P. J. W. Semmelhaack Ingeborg Paula, d. van A. Verwer en P. J. W. Sem melhaack Harry, z. van G. v. d. Linde en M. J. Vreeken Cornelis, z. van C. J. v. Duijn en M. A. Peters Johannes, z. van S. du Prie en W. v. Oijen Johanna Katharina Maria, d. van A. C. L. A. Uljee en K. H. v. d. Linde Guillaume Leonard, z. van A. C. L. A. Uljee en K. H. v. d. Linde Gerardus, z. van G. Bernard en J. de Water Ria Johanna, d. van B. Kooijman en J. Suurland. Gehuwd: C. v. d. Kley jm. en M. P. Onvlee jd. A. Lens jm. en T. v. Weeren jd. - M. A. Stapper jm. en J. I. Th. Loo- man jd. J.- v. d. Weijden jm. en H. A. Janovsky jd. A de Wolf jm. en J. Blansjaar jd. A Schouten jm. en J. C. Blanigé jd. Overleden: F. X. J. P. Vintges wedn. 65 j. I. Ginjaar-Guley vr. 72 j. P. Mioch wedn. 84 j. DE ORDE VAN ADVOCATEN. De orde van advocaten bij den Hoogen Raad der Nederlanden zal op Vrijdag 20 dezer des namiddags te 4 uur haar jaar- lijksche vergadering houden in het gebouw van den Hoogen Raad te 's-Gravenhage. De agenda vermeldt o.m. de verkiezing van twee leden van den Raad van Toezicht en Discipline wegens periodieke aftreding van mr. P. E. Briët, te Leiden, en jhr. mr. A. K. C. de Brauw, te Den Haag. KOUDEKERK. Filmvoorstelling ten behoeve van Mo- reele Werkloo*enzorg. Op Donderdag 19 en Vrijdag 20 Dec. as. telkens om half acht, zullen op de bovenzaal van Hotel de Bruin alhier, filmvoorstellingen worden gegeven. De eerste avond is uitsluitend bestemd voor werkloozen en hunne vrouwen of verloofden. De toegang is dien avond kos teloos en wordt uitsluitend verleend op vertoon van de stempelkaart afgestempeld op 19 December. Aan jeugdige werkloozen die slechts 1 maal in de week behoeven te stempelen zal toegang worden verleend op een spe ciale kaart welke op aanvraag ter secre tarie verkrijgbaar is. De avond van 20 December is voor iedereen toegankelijk; de toegangsprijs be draagt dan 0.15 per persoon. Personen be neden den leeftijd van 17 jaar worden niet toegelaten. Het Abessijnsche conflict DE PARIJSCHE VREDESVOOR STELLEN. Oppositie in het Lagerhuis. LONDEN. 12 Dec. (A.N.P.). Zeven leden der regeeringspartijen, n.l. vijf conserva tieven en twee Simon-liberalen hebben bij het Lagerhuis een motie ingediend, welke zij zoo spoedig mogelijk in behandeling ge nomen wenschen te zien. In deze motie wordt verklaard, dat het Lagerhuis niet zal instemmen in een beslechting van het Italiaansch-Abessijnsche geschil, indien zij geen rekening houdt met de internationale verplichtingen van Engeland op grond van het Volkenbondsstatuut, doordat den „aanvallenden staat na zijn niet uitgelok- ten aanval" grootere concessies verkrijgt dan hij zou hebben verworven bij vreed zame onderhandelingen. De mêening van de „Morning Post". De politieke medewerker van de „Mor ning Post" meent, dat men in politieke kringen te Londen verwacht, dat Italië het vredesplan als basis van onderhandeling zal aannemen, doch dat Abessinië het zal verwerpen. De regeering is er niet van overtuigd, al dus de „Morning Post", dat Frankrijk in geval van een aanval op de Britsche sche pen werkzamen bijstand zal verleenen. Vandaar de bezorgdheid wegens de situa tie van de vloot. DE NEGUS VERWERPT HET PARIJSCHE VREDESPLAN. ADDIS ABEBA 12 December. (A. N. P.) De Negus, die te Dessié verblijf houdt, heeft verklaard, niet te kusnnen ingaan op de vredesvoorstellen, welke Hoare en La- val te Parijs hebben uitgewerkt. TELEGRAMMEN DE AUTONOMISTISCHE BEWEGING IN OOST-SJANTONE ONDERDRUKT. De leiders terechtgesteld. NANKING, 12 December. (A. N. P.). Bij Tsingau zijn eveneens aanhangers der autonomistische beweging van Noord-Chi- na in opstand gekomen. De gouverneur der provincie Sjantoeng meldt thans aan de Centrale Regeering, dat het hem gelukt is na gevechten, welke twee dagen hebben geduurd, de beweging te onderdrukken. De leiders der beweging zijn terecirtge steld. Tweehonderd negen en vijftig deel nemers aan de beweging zijn gevangen ge nomen. ONTPLOFFING IN FRANSCH MUNITIE-DEPOT. PARIJS, 12 December. (A. N. P.). Het munitie-depot van de kazerne der republi- keinsche garde te Lérouville bij St. Mihiel (departement Mause) is in den nacht op Woensdag in de lucht gevlogen. De opslagruimte werd geheel vernield. Tengevolge van de ontploffing is in de ka zerne brand uitgebroken, welke evenwel spoedig kon worden gebluscht. HET NOODWEER IN GRIEKENLAND. ATHENE, 12 Dec. (A. N. P.). Bij het noodweer, dat vooral Midden en Noord- Griekenland dezer dagen teistert, zijn gis teren drie personen door den bliksem ge dood, terwijl 30.000 schapen verdronken. 450 huizen zijn ingestort by aardverschui vingen, die zich voordeden tengevolge van overstroomingen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 Dec. Groentenveilinr. Per 100 stuks: andijvie 1.101.30, roodekool 4.6O22.20, savoyekool f 2.6019.60, Groenekool f 0.40—4.80, pieterselie 1 1.40 —1.90, prei f 0.50—2.40, radijs f 2.40, Kropsalade ,f 0.60—2.00, selderie f 0.90— 1.80, knolselderle S 1.00—4.50, per 100 kg.: kroten f 3.10—3.20, kroten, gekookt f 2—6 witloof 2—17, boerenkool f 7—9, spina zie 18—24 tomaten A 3.00—15.80, B. 3.00—10.80. C 1 3.00—11.40, CC 1 2—7, uien f 1.00320, wortelen f 3.10—6.40, spruiten I f 511, spruiten II 28, an dijvie 28, nero f 35. DEN HAAG, 11 Dec. Haagsche veiling. Appelen: Campagnezoet f 4.50—7.0C, Court Pendu 68; Benderzoet 3.70— 7.50, Rijnzoet 4—6: Honderdmark 5—7. Bellefleur le t 9—13, 2e 3—6, Goudrei- net extra 2632, le f 1624; 2e 512, Sterappel le 13.0017.50, 2e f 47, Gron. Kroon 1 6—11; Peren: Leghiponts I 20—23, IJsbouten f 6—9, Nouveau Poi- teau 11—15, Gieze Wildemannen f 6— 8.50 Zwijndr. Wijnpeer 1415, Ponds peer 7.00—8.50; Witlof le f 12.60—13.30; 2e 9.70—10.30; 3e f 6.40; Rapen: 1.50 —1.70, bloemkool I 6.70—8.40 (per 100 stuks. Alle prijzen per 100 kg. tenzij anders vermeld. BOSKOOP, 11 D-iC Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 15—20 cent, Had!»w 3045 cent, Co lumbia 3070 cent, Butterfly 4060 cent, WJh. Kordes 1.00—1.40, Rosalandia 40 —60 cent, Florex 70—100 cent, Phoebe 2040 cent, Wendend 40—70 cent, Ste ward 20—35 cent, Edith Helen 80—130 cent, Else Poulsen 15—26 cent, St. van 20—35 cent, Briar cliff 20—50 cent, E. G. Hill 40—70 cent. Hoever 30 cent, Chry santen, grjotbloemig 50—90 cent, idem tr- s 12—30 cent, Seringen 30- 50 cent. Sparrengroen 20 cent per kg. KATWIJK a. d. RIJN, 11 Dec. Groenten- veiling. Per 100 stuks: roodekool 12.20 —17.10, gelekool 11.50—15.20, groene kool 2.30—4.70, andijvie f 0.70—1.90, per 100 kg.: Uien f 2.30—3.10, peen f 6.70— 8.50; kroten 3.50—3.90. LOOSDUINEN, 11 Dec. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 133 aanvoerde'-s verkocht om :n de week van 16 tot 23 Dec. dagelijks te leveren, 17000 liter melk. Piijs af boerderij 6.75 en melk voor industrie J 5.205.40 per 100 liter. VEUR-L'DAM, 11 Dec. Vrije veiling. Op de heden gehouden vrije veiling in Café „Het Eiland" werden aangevoerd: 4517 kippeneieren f 3.505.40, en eenden eieren f 2.503.00 per 100 stuks, kippen 45 75 cent, konijnen 0.401.80, duiven 715 cent oei stutc VOORSCHOTEN, 11 Dec. Vrije veiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren f 3.505.30 eendeneieren f 3.30 per 100 stuks; konij nen 0.171.50, kippen 28 cent en hanen 16 cent per stuk. ZOETERMEER, 11 *Dec. Eiirtpveilit g. Aangevoerd 2500 stuks. Prijzen: kippen eieren 4.705.35, eendeneieren f 3.10 3.20 per 100 stuks. UITHOORN, 12 Dec. Kaas. Aanvoer 15 partijen, le soort met rijksmerk f 2123, 2e soort 19—20. Handel matig. GOUDA 12 Dec. Vee. Aangevoerd in to taal 1176 stuks, waarvan 55 slacht varkens vette 1920 cent en Londensche 1617 cent per pond, levend met 2 pet. korting; 306 magere varkens 2028, 718 biggen 810, Geldersche biggen 1013, 6 runderen 90120; 53 nuchtere kalveren 410, 33 schapen f 1011, 5 bokken en geiten f 25. Handel matig. Kaas. Aanvoer 254 partijen. Prijzen le kwal. met rijksmerk f 2224 2e kwal. 20—21. Handel matig. Boter. Aanvoer 271 ponden. Goeboter 8085 cent en weiboter 7580 per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer: 67500 stuks. Prijzen: kippeneieren 4.505,00, eendeneieren 3 en kleine kippeneieren f 3.504.00 per 100 stuks. Handel vlug. W1SSELNÜTEF(IN«»KN MSTEXDAM) (Niet officieel). Berlijn 59 Londen 7.-7 New York1 1711 ]f! Parijs 9 7-V* 4 Brussel 24.89 Zwitserland 47 sx Milaan Madrid 20.20 Oslo3K.52- Kopenhagen32 45 Stockholm3T Praag 6 111 Weenen - Boedapest Prolongatie 2 3/4%

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3