DONDERDAG 12 DECEMBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2' HOE WORDT HET WEER? DE BILT SEINT: Matige tot zwakke Oostelijke tot Noord- Oostelijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst des nachts, overdag om het vriespunt. Hoogste barometerst.: 779.9 te Karlstadt. Laagste barometerst.: 754.7 te Ingö. De hooge druk over Scandinavië neemt in zijn kern in beteekenis ai; de hoogste barometerstand is thans 779.9 te Karlstadt tegenover 785.6 van gisteren. In Zuidelij ke richting breidt zich echter het maxi mum nog uit, terwijl het thans ook weer over IJsland verstreking schijnt te krijgen. De depressie over de Poolzee trok Oost waarts, die over de Middellandsche Zee vulde op. De hooge druk bleef zijn somber karakter nog bewaren; alleen ten Oosten klaarde het wat op, doch overigens heerscht nog overal betrokken lucht. In Oost- Duitschland en Polen sneeuwt het, mot regen wordt nog uit Midden-Frankrijk en plaatselijk uit Groot-Brittannie gemeld; zware neerslag viel in Noord-Scandinavië vië. In het grootste gedeelte van het waar nemingsgebied daalde de temperatuur, in Duitschland komt lichte vorst voor, even als in het Oosten van ons land, strenge vorst wordt nog in Zuid-Scandinavië aan getroffen. Het werd warmer over het Westen van de Britsche Eilanden, Zuid- Frankrijk en Noord-Scandinavië. Hoewel de hooge drukking in haar kem aanvan kelijk nog wel in beteekenis zal blijven verliezen, is aanhouden van den Oosten— windtoestand waarschijnlijk. Hierdoor zal wat koudere lucht uit het Oosten worden aangevoerd, terwijl bij opklarend weer ook eenige stralingskou te wachten is. Lichte vorst des nachts en temperatuur om het vriespunt overdag zijn te ver wachten. Een storing in het Oosten kan weer eenige bewolkingstoeneming geven, de kansen op neerslag zijn klein. LUCHTTEMPERATUUR 1.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Donderdagnamiddag 4.17 uur tot Vrijdagmorgen 7.30 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 13 Dec. voorm. 4.34 en nam. 4.52 uur. veel minder op principieele gronden is ge grondvest. Op den nood der tijden wordt van die zijde, zij het op weerzinwekkende wijze, gespeculeerd. Hulde brengt spr. aan het door Ged. Staten gevoerde beleid. De heer Van Eek (S.D.) herinnert er aan dat hij vele jaren achtereen zijn voor stel om geiden uit te trekken voor werk verruiming en werkverschaffing, n.I. twee ton, en dat hij daarvoor nimmer een meer derheid in de Staten heeft kunnen verkrij gen. De publieke lichamen zullen zich toch niet kunnen blijven onttrekken aan krach tiger maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid. Naar sprekers overtuiging is er geen re den voor het pessimisme, waaraan de heer Jansen Manenschijn uiting gaf. Hierna wordt pauze gehouden. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. MEISJE DOOR AUTO AANGEREDEN. BESTRIJDING VAN DE JEUGD WERKLOOSHEID. Wanneer een toestand zoo slecht is, dat men daarin geen radicale verbetering kan brengen, met den besten wil ter wereld niet, dan is 't prijzenswaardig, om toch te doen, wat men kan, om zooveel mogelijk te verbeteren. Noch de jeugd-werkloosheid zelf, noch de gevolgen ervan kunnen wij hier te Leiden opheffen of wegnemen. Helaas, niet! Maar dan moet er toch gedaan worden alles alles! wat gedaan worden kan, om eenige, om zooveel mogelijk ver betering te brengen in den alierdroevig- sten ramp van de jeugdwerkloosheid. En dat is de bedoeling van de onlangs opgericht Katholieke Commissie, waarvan het voorzitterschap is in handen van rector Beune. Deze Commissie is vol-op bezig met het maken van plannen, waarvan zij de vol gende week reeds mededeeling zal doen. Er is echter voor die plannen wel eenig geld noodig. Bij informatie vernamen wij van rector Beune, dat er van slechts personen (wij schamen ons, om te noemen het zoo gering aantal van hen, die op deze klinkende wijze eenige uiting van sympa thie, van medeleven hebben geschonken!) een gift was binnengekomen. Misschien is de oorzaak, dat de vorige keer het gironummer van den Rector fou tief was vermeld. Wij willen het graag veronderstellen. Het goede gironummer is: 69230. K.J.M.V. „ST. PETER KANIS". Coöperatie en Warenhuizen contra Middenstandszaken. Gisteravond hield de K.J.M.V. een praat avond, waarbij inleider was de heer P. Heemskerk, die als onderwerp had: „Coö peratie en Warenhuizen contra Midden standzaken". De heer Jansen heet allen wel kom, in het bijzonder den spreker van de zen avond, den heer P. Heemskerk, en de ouderen, die gaarne van hun belangstelling hebben willen doen blijken. Het woord was daarna aan den heer Heemskerk, die aan ving met het eerste punt van zijn lezing: Als schakel tusschen product en consument is aan geen systeem van tusschenhandel eenig voorrecht verbonden. Wij kunnen, al dus spr., aan middenstanders het recht niet ontzeggen, hun z<ak grooter te maken, en, als wij die grootere zaken tot warenhui zen zien uitbreiden, hebben zij daar het vol ste recht op. Als voorbeeld wil spr. aanha len, hoe hij zich nog kan herinneren, dat de directeur van de N.V. de Bijenkorf te Am sterdam een kleine zaak op den Nieuwen- dijk dreef. Vervolgens toonde spreker de financieele achteruitgang der Parijsche wa renhuizen over 1934 aan. Dat ook hier in Nederland het groot winkelbedrijf niet meer floreert, zooals enkele jaren terug, be wijst de dividendsvermindering van 3 pet. gedurende eenige jaren bij de Fa. P. de Gruyter. Vervolgens verdedigt spr. het coöperatie-systeem en wijst er op hoe, ja ren terug, de belangen van de consumenten, die toch de geheele samenleving vormen, niet meer op de juiste manier werden be hartigd en de consumenten zich genood zaakt zagen tot het oprichten van z.g.n. ver bruikscoöperaties. Bij het laatste punt: „Specialiseering, vak kennis en energie zullen altijd voor den middenstand een speciale factor blijven", wil spr. niet lang stilstaan. Inderdaad is het warenhuis een aanlokkelijk gebouw tot het inkoopen van benoodigdheden, maar vraagt u aan uw cliënten, aldus spr., waar zij prettiger en gemakkelijker bediend worden in een warenhuis of in een middenstands- zaak, waar specialiseering en vakkennis ook een woordje meespreken, dan zal men in de meeste gevallen de middenstandszaak boven het warenhuis prefereeren. Van de gelegenheid tot vragenstellen, waarin de moderator, Kapelaan Verhoof- stadt, en de heer Raaphorst het leeuwen aandeel hadden, werd druk gebruik ge maakt. Na afloop dankte de heer Jansen, den inleider van dezen avond voor zijn be langrijke lezing en sprak tevens de hoop uit, dat de K.J.M.V.-ers de voetsporen van de oudere middenstanders mogen volgen, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd besloten. Onder de pauze werd gecollecteerd voor de Kerstactie hulpverleening aan be- hoeftigen waarvoor iedere gift, hoe klein ook, gaarne bij den penningmeester wordt ingewacht. In hopeloozen toestand opgenomen. Hedenmorgen werd de 18-jarige wiel- rijdster A. K. op den Heerenweg, toen zij plotseling den weg overstak, door een pas- seerende auto gegrepen. Het meisje werd over de motorkap geslingerd en bleef be wusteloos op straat liggen. Ernstig ver wond aan het hoofd, werd zij in hopeloo zen toestand met de ziekenwagen van de garage Vreeswijk naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Twee gewonden. Studieclub „St. Petrus Canisius". Het bestuur vestigt aller aandacht op de lezing van hedenavond te houden door prof. A. Beijersbergen van Henegouwen, onderwerp „De Liturgie", toegelicht met gramofoonplaten. Aanvang half negen. PAROCHIE O. L. VR. HEMELVAART EN H. JOSEPH. Jongens-Congregatie (Afdeeling A). GEOLOGISCH M1JNBOUWKUNDIG GENOOTSCHAP. Voordrachten van dr. v. d. Vlerk, mr. Florschütz, prof. v. d. Broek en dr. Bursch. Gisteravond werd in het Geologisch Insti tuut bier ter stede de 114de Bijzondere Ver gadering gehouden van de Geologosche Sec tie van bovengenoemd Genootschap. Onderwerp van deze bijeenkomst was de bespreking van „De eerste vondst in Ne derland van een pleistoceenen mensch". De heer dr. I. M. van der Vlerk, conservator van het rijksmuseum voor geo logie en micrologie alhier, behandelde het geologisch en palaeo-zoölogisch gedeelte ervan. Dr v. d. Vlerk deelde in zijn voordracht mede, dat bij de graafwerken van het ka naal ZutphenHengelo de excavator soms zeer diep den grond Is ingegaan, zoodat op enkele plaatsen profielen van 812 M. blootgelegd werden. Dit was o.a. het geval bij het graven van een sluisput bij Eefde, een viaduct bij Lochem en een sluisput bij Hengelo. Doch ook bij den aanleg van een met de hand gegraven petroleumhaven te Hengelo werd een put van 6 M. diepte ge graven. Het is in deze laatste, dat de men- schen-schedel gevonden werd. Over de profielen van Eefde en Lochem hield wijlen pater dr. Bernsen reeds in 1932 een voordracht voor de leden van het Geol. Genootschap. Wat nu de vindplaats van den menschen- schedel en van de daarbij gevonden stuk ken bewerkt hertshoorn betreft, zoo ligt deze op 16.5 M. -f- NA.P, d. L 3 M. onder het maaiveld. De laag, waarin de schedel lag, was samengesteld uit een afwisseling van zeer dunne laagjes bruingeel zand en donkergrijze mergel. Door een parallelisatie met overeenkomstige lagen uit den sluit- put, alsmede van Lochem en Eefde, kan aan getoond worden, dat de schedellaag nog tot het pleistoceen behoorde. Dank zij het pa- laeo-botanisch onderzoek was deze ouder dom zelfs nog nader te preciseeren. Dank bracht spr. ten slotte aan de inge nieurs en opzichters van Waterstaat, Ned. Heidemaatschappij en gemeente Hengelo, waardoor het mogelijk was voor de meeste beenderresten de juiste vindplaats in het profiel vast te stellen. Slechts door aldus voort te werken zal het mogelijk zijn om ook in Nederland te komen tot een indee ling der kwartiaire lagen met behulp der er in voorkomende .fossiele zoogdierresten. Na deze voordracht gaf mr. F. Flor schütz een uiteenzetting over het palaeo- botanisch onderzoek van het lagencomplex, waarin bij Hengelo (O.) een deel van een menschenschedel werd gevonden. Getracht werd, den geologischen ouder dom van het schedeldak te benaderen door een onderzoek van de overblijfselen van planten in de lagen, welke het profiel ter plaatse vormden. In het bijzonder werd daarbij de methode der pollenanalyse toe gepast, die inzicht kan geven in de geschie denis van de bosschen en van het kli maat. Misschien mag uit het feit, dat de „sche dellaag" besloten ligt tusschen toendra-af zettingen, waarvan de bovenste waar schijnlijk gevormd werd tijdens de laatste Pleistoceene uitbreiding van het landijs in Noord-Duitschland, geconcludeerd worden, dat de laag in kwestie zelf de laatste war mere tusschenpsriode van den Würm-ijs- tijd vertegenwordigt, het zoogenaamde Ma- surische Interstadiaal. De schedel zou dan uit dat tijdvak dateeren. Prof. dr. A. J. P. van den Broek, uit Utrecht, gaf een uiteenzetting van het Anthropologisch gedeelte. De schedelrest bestaat slechts uit het voorhoofdsbeen en de twee wandbeende ren. Naar den algemeenen vorm te oordeelen wilde het spr. voorkomen, dat men hier te doen heeft met een schedel van een man nelijk individu. Aan de bovenoogkuisranden komen en kele kenmerken voor, die op een krachtige ontwikkeling dezer randen wijzen. Conclusies van meer algemeenen aard zijn naar spr. oordeel op een zoo onvolledig gedeelte van aen schedel niet op te bou wen. D r. F. C. Bursch, uit Leiden, be sprak ten slotte het archeologisch gedeelte. Bij den menschenschedel van Hengelo aldus spr. werden in dezelfde laag twee voorwerpen gevonden, door menschenhand vervaardigd uit deelen van het gewei van het edelhert. Het eene is een aan de punt toeges'lepen oogtak, die aan het breede ein de diepe kerven vertoont, vertoont, het an dere een been en houder, aan beide einden glad afgezaagd, die een vuursteenen instru ment kan hebben bevat. Analogieën vinden deze stukken vooral in de Maglimose cultuur in Denemerken, waarbij bijv. het eerstgenoemde in de lite ratuur 39 maal vermeld wordt. Hoewel eenige gereserveerdheid noodza kelijk is in verband met het feit, dat deze beide voorwerpen natuurlijk slechts een onvolledig beeld geven van de cultuur van den „Mensch van Twente", is bovenver melde overeenkomst tusschen onze vond sten en die der Maglimose Cultuur toch wel treffend. Met meer zekerheid zouden wij over de ze kwesties kunnen oordeelen, wanneer meer materiaal van deze vindplaats tot ons v/as gekomen. Ook de vraag, welke ver houdingen er bestaan heeft tusschen onze vondsten en andere vroege culturen, die eerder reeds gevonden zijn, ln Friesland en op de Veluwe, zou men dan wellicht hebben kunnen beantwoorden. Voorloopig blijven nog vele vragen in dit opzicht he laas nog onbeantwoord. Hopen wü daarom, aldus besloot spr., dat er spoedig een andere gelegenheid zich voordoet, waarbij de samenwerking tus schen de verschillende takken van weten schap, die hedenavond aan het woord wa ren, tot zekerder resultaten voeren zal. DE STADHUISBOUW-KWESTIE. Naar wü vernemen, zal in geen geval deze week nog worden begonnen met een gedeeltelijk amoveeren van de perceelen van de firma Feld en de firma Zandvoort. Eerst zal de waarde van deze perceelen moeten worden geschat door deskundigen, welke a.s. Zaterdag door de arrondisse mentsrechtbank te 's-Gravenhage zullen worden benoemd. KAP. TER ZEE H. R. J. J. THORBECKE t AGENDA LEIDEN. Vrijdag, R. K. Reclasseerlngsvereeniging afd. Leiden, zitting gebouw St Vin- centius-Ver„ Hooglandsche Kerk- gracht 32, 8—9 uur. Maandag. „De Gevaarlijke Bocht", opvoe ring door het Hofstadtooneel, Schouwburg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Dec. a-s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Ra penburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Ha ven 18, telef. 85, en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. VAN ONZE ADVERTEERDERS. DE ZUID ER APOTHEEK. Een tweede auto-ongeluk had hedenmor gen plaats in de Hoorn, alwaar een auto uit Deventer op een achieruitr ij denden auto botste. De beide inzittenden A. en H. uit Deventer werden aan het hoofd gewond, eerstgenoemde zóó ernstig, dat ook deze naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den moest worden uvergebracht. De auto, die over den kop was geslagen, werd totaal vernield. Aan de oud-retraitanten van afdeeling A der Jongens-Congregatie van de pa rochie O. L. Vr. Hemelvaart en H. Joseph, wordt bekend gemaakt, dat Zondag 15 Dec. a.s. recollectie zal gehouden worden in de zaal der Maria Gyzenstesg. Aanvang 7.45 uur. Deelname aan de recollectie moet vóór Zaterdag as. opgegeven worden aan den secretaris H. Snijders, v. d. Duijnstraat 32. In den ouderdom van 91 jaar is ten zij nen huize Nieuwsteeg 2 overleden de heer H. R. J. J. Thorbecke, gepensionneerd ka pitein ter zee. Kapitein ter zee H. R. J. J. Thorbecke werd 1 Augustus 1844 te Rheden geboren. Op 18-jarigen leeftijd, den 16en Sept. 1862, werd hij aangesteld tot adelborst 2e klasse en geplaatst aan boord van de Korvet Prins Maurits. Hij maakte den ge- heelen overgang mee van het houten schip naar het pantsqrschip en diende op stoomschepen, monitors, fregatten, brik ken, om zijn loopban te besluiten als com mandant van het pantserschip Piet Hein. Op 1 Juli 1866 is hij luitenant ter zee 2e klas geworden, daarna nam hij deel aan de tweede Atjehexpeditie en verwierf niet al leen het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp Atjeh 1C73 '76, doch ook de Atjehmedaille (Kraton medaille) 1873. Hij bracht vele jaren in Indië door, zoo dat hij, 1 Maart 1877, luitenant ter zee le klas geworden, 7 jaar later weer aan den Atjehoorlog deelnam en op een dusdanige wijze, dat hij bij Kon. besluit van 21 Sept. 1884 eervol werd vermeld ter belooning van de wijze waarop hij zich had onder scheiden bij de expeditie naar Teniem in Januari van dat jaar. Kapitein-luitenant werd hij 16 April 1889 na o.a. het bevel over de instructie- brik Castor, het stoomschip Benkoelen, den monitor Wesp en den monitor Panter te hebben gevoerd. Hij werd eerste officier op de oude Tromp, was weer een jaar commandant van de Panter en daarna drie jaar van de Suriname tot zijn bevordering tot kapitein ter zee 1 Aug. 1894. Op 1 Febr. 1895 werd hij commandant van het wachtschip te Willemsoord, 5 Aug. 1896 commandant van het Pantserschip Piet Hein, welk bevel hij voerde tot 15 Mei 1897. Op 1 Juni 1897 verliet hij den militairen dienst. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal plaats hebben a.s. Zaterdag te 12 uur op de begraafplaats Groenesteeg. GEEN BELANGSTELLING. Gisteravond zouden eenige leden van het Royal Welsh Ladies Choir" een con cert geven in de Remonstrantsche kerk. Toevallig hadden wij het vernomen, want er was bedroevend weinig attentie voor gevraagd! Toen wij aan het kerkge bouw kwamen, om het concert, waarvan wij bepaalde verwachtingen hadden, te gaan beluisteren en beoordeelen, konden wij weer teruggaan, wantwegens te geringe belangstelling kon de uitvoering niet doorgaan. Handelsregitser K. v. K. Opheffing. 4526. C. de C^oot-van Eg- mond, Leiden, Hooigracht 56, dameshoeden. Op verzoek van de politie te Woerden is hier ter stede aangehouden een met Kerst- boomen beladen vrachtauto, bestuurd door den 35-jarigen G. v. R. uit Scheveningen, die onder Rietveld een autobus had aange reden, waardoor drie der inzittenden ver wondingen hadden opgeloopen en enkele ruiten werden vernield. De dienstplichtigen der lichting 1930 van het 6de regiment veldartillerie afkomstig van de onbereden artillerie, komen te Lei den in 1936 als volgt voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen: de onderoffi cieren 16, de korporaals en soldaten 23 Maart. Zij vertrekken 8 April weer met groot verlof. Tweede luitenant C. O. Weekhout, van het 4e regiment infanterie alhier, wordt 1 Januari overgeplaatst bij het korps mo- tordienst te Haarlem. LEIDSCH STUDENTEN TOONEEL. „Judas", drama in 5 bedrijven. Het is de eerste maal, dat ln Nederland een drama is opgevoerd van den Italiaan Frederico Valorio Ratti en aan het Leidsch Studenten Tooneel komt de eer van deze première toe. Het Leidsch Studenten Tooneel heeft dit jaar een spel gekozen, dat wel zeer afwijkt van de jaarlijksche gewoonte, maar het po gen om iets hoogers te brengen, om een ex periment uit te voeren, dat weinig beroeps gezelschappen zullen aandurven, maakt deze afwijking tot een lofwaardige daad. Doch al kunnen wij het streven der Leidsche Studenten prijzen, den inhoud van In Augustus van het vorig jaar opende de heer E. B. de Metz in perceel Korevaar- straat 51 de Zuider apotheek, zulks met het oog op het zich steeds uitbreidende stadsgedeelte aan Zuiderzicht. Nu het stra tenplan daar voor het grootste gedeelte voltooid is, heefi de heer de Metz zijn pharmaceutische hulp naar het Zuider kwartier overgebracht en we meenen dat zulks zeer goed gezien is. In ieder geval zijn de bewoners er mee gebaat. Het ge heel ziet er weer uitstekend verzorgd uit. Er is licht en lucht en mooi uitzicht.... Wat wil men nog mèer. Rest ons nog te vermelden, dat de stoffeering geschiedde door de fa. Loeb. SLAGERIJ E. NOZEMAN. Hedenmiddag te 4 uur is door de firma Er. Nozeman haar rund-, kalfs- en var kensslagerij verplaatst van Nieuwe Rijn 92 naar de Van 't Hoffstraat 9, hoek Kapteyn- straat. Dat is een modern gebouwd stadsgedeel te een dito slagerij verrijst, behoeft geen verwondering te wekken. Alles is dan ook naar de eischen des tyds ingericht en het geheel doet fleurig en smakelijk aan. De etalages zoowel als de winkel laten 'n welverzorgde voorraad vleesch en vleeschwaren zien, zoodat ook deze zaak haar klanten wel zal weten te bevredigen. Ratti's drama kunnen wij niet onverdeeld waardeeren. De schrijver maakt van de Judas-figuur een persoonlijkheid, welke totaal afwijkt van de gebruikelijke voorstelling. Hij ziet in hem niet zoozeer den gevallen Apostel, die bezweek voor de verleiding van het geld, maar een idealist, dde de waarheid vergeefs zoekt. Hij maakt van hem een ver schoppeling, een van den beginne af ver vloekte, verstooten door zijn eigen vader, iemand wien alles tegenloopt, een cerebraal mensch, die getormenteerd wordt door het zoeken naar de waarheid, een schaduwfi guur, die slechts dient om den glans van het licht te verhoogen. Hij levert Jezus uit, niet uit zucht naar geld, maar om hem te dwingen, de waarheid, de schitterende waarheid in zijn wondermacht te openba ren. En als Jezus zwijgt en sterft, dan ziet hij in, dat de levenstaak van Judas is ge weest, de man te zijn, wiens naam vervloekt moest zijn in eeuwigheid, opdat de naam van Jezus in eeuwigheid zij gezegend. Hij gaat dan getroost den dood in, om zijn le venstaak tot het einde te vervullen. Zulk een Judas-figuur staat absoluut naast den Bijbel en botst tegen alle .traditie. Een schrijver mag een historische persoon lijkheid belichten zoo hij wil, mits hy blijft binnen de grenzen, hem gesteld door de historie. Gaat hij daar buiten, dan schept hij zich een eigen fantasie-beeld, dat hij dan ook als zoodanig moet aankondigen. Maar zelfs al vergeeft men het den auteur, dat hij een historische figuur uit de werkel(ik heid licht en symboliseert tot de personifi catie van een bepaald menschen-type, dan neg moet men eischen, dat zulk een figuur innerlijk aanvaardbaar is. Ook dat is o.i. niet het geval; een persoonlijkheid, zooals de Italiaansche auteur ons voorzet, vindt men alleen Ln de pathologie. En daarin be hoeft men niet te vluchten, om den Judas te verklaren. Tenslotte geeft het geheele stuk een vrij paganistische visie op het ontstaan van het Christendom, door Judas te doen „inzien", dat hij als gevloekte schaduw noodig was voor de gezegende lichtfiguur van den Za ligmaker. Ook het idealiseeren van Judas' zelfmoord is absoluut in strijd met elke theologie. Wij kunnen derhalve het stuk op zich niet aanvaarden, al is er menig gedeelte, dat treft en boeit door z'n oorspronkelijken en diepen kijk op de dingen. Het spel der studenten was daarentegen zeer goed. Duidelijk was hier de regie van Verkade te onderkennen, wiens beste leer ling wel de heer A .W. Kist bleek te zijn. de vertolker van de Judas-rol. Hij sprak wat zacht nu en dan en struikelde over zijn woorden, maar het eigenaardige was, dat deze tooneelfout de figuur zelf aanne melijker maakte. Hem werd na de eerste acte een bloemenmand overhandigd. Zeer goed was ook de Maria Magdalena van mej. J. Blom, die na afloop eveneens met bloemen gehuldigd werd. De overige vrij talrijke personages kwamen weinig naar voren, doch gaven stuk voor stuk verzorgd spel te zien. De décors waren sober, doch suggestief. Na afloop sprak de praeses collegii een kort woord van waardeering voor het ge boden e. „De overgave der spelers is op de zaal overgeslagen en wij hebben met volle overgave geluisterd. Dat moge uw grootste voldoening zijn". Spr. overhandigde een krans aan den praeses van het L. S. T., die dankte en speciaal zijn erkentelijkheid be tuigde aan den heer Verkade, wlen hij op zijn beurt een krans aanbood.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2