Belgisch verkeersvliegtuig veronqelukt boven Kent 27ste Jaargang WOENSDAG 11 DECEMBER 1935 No. 8290 3)a £eicbehe (Son^cMit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitzetting: Voor Leiden 19 cent per week J 2.5(1 pel Kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per Kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers S cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop, f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. V De sociale gerechtigheid. Het Oostenrijksch Episcopaat heeft als Kerstboodschap een vermaan gericht tot het Oostenrijksch volk, waarin de Bis schoppen voorhouden, dat „er is geen an dere weg tot redding van het volk uit den eeonomischen nood van deze dagen, dan de weg der sociale gerechtigheid". Die sociale gerechtigheid houden de Bis schoppen het volk voor, en zy zeggen, met groote zorg de ontwikkeling der loonen in het afgeloopen jaar te hebben gevolgd. „Billijkheidshalve", zoo heet het dan let terlijk, „moet worden vastgesteld, dat de gemiddelde loondaling, voorzooverre deze in Oostenrijk bestaat, in dit tijdsbestek niet grooter is dan in de overige wereld, ja dat zij lang niet zoo sterk is als de in menige andere landen waar te nemen loondalin gen. Helaas komen echter ook gevallen voor, waarin werkgevers, deels met een beroep op beweerde economische moeilijkheden, deels echter ook met openlijke uitbuiting van hun. machtspositie, loonbeperkingen weten door te zetten, die In strijd zijn met de sociale rechtvaardigheid". Zoo terecht wijzen de Bisschoppen er op, dat er ook door werkgevers misbruik wordt gemaakt van hun machtspositie, welke onder en tengevolge van de huidige omstandigheden buitengewoon groot kan zijn. Niet alléén in Oostenrijk! 't Zou van droevige kortzichtigheid en tevens van grove onbillijkheid getuigen, als men niet wilde erkennen, dat vele, he laas zeer vele werkgevers gedwongen zijn, tot loonsverlagingen en vaak diep-insny- dende loonsverlagingen over te gaan; ge dwongen zijn tot het nemen van harde maatregelen, die niet alleen anderen, maar ook hunzelven pijn doen. Doch daartegenover staan ook anderen ook bij ons voor wie de algemeene economische moeilijkheden een welkome gelegenheid zijn, om zonder noodzakelijk heid loonsverlagingen in te voeren; wier machtspositie door het gebrek aan werkge legenheid is vergroot en die daarvan mis bruik maken, om hun personeel te behan delen op een wijze, die in strijd is met de sociale rechtvaardigheid, zoodat er weinig of niets meer blijkt van het respect, dat de patroon moet hebben ook voor de men- schelijke rechten van zijn minsten ar beider, weinig of niets meer blijkt van eenig mee-gevoel, van de christelijke naas tenliefde. Op dergelijke toestanden in Oostenrijk wijst het Oostenrijk Episcopaat. Maar, zooals gezegd, die toestanden bestaan niet in Oostenrijk alleen! HET GROOT BELANG DER KATHOLIEKE PERS. Bij gelegenheid van den 18den Katholie kendag voor de Vogezen die in Epinal ge houden werd, verklaarde de Bisschop van Straatsburg, Mgr. Ruch, o.m. het volgerlde: „De Pers is nog meer noodzakelijk dan de school, want de pers vormt de open bare meening van heel het volk, zij is de school voor de volwassenen. Bij ons in den Elzas kan men niets tegen de Katholieken ondernemen, omdat wij kunnen beschik ken over tal van katholieke bladen die zeer veel abonné's hebben. In Frankrijk echter moeten de Katholieken zich bijna alles la ten welgevallen, omdat zij daar niet be schikken over een goed geoutilleerde ka tholieke Pers. Wanneer ik oud ben en niet meer over veel werkkracht kan beschik ken, zal ik de weinige krachten die mij nog zyn overgebleven besteden om door heel Frankrijk rond te trekken en overal deze waarheid te verkondigen." Alle elf inzittenden gedood. Laat in den middag is gisteren boven Zuid-Engeland een vreeselijk vliegongeluk gebeurd, dat elf menschen het leven heeft gekost. Tegen vijf uur is een drie-motorig verkeersvliegtuig van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena, op weg van Brussel naar het Londensche vliegveld Croydon, door tot nog toe onbekende oor zaak nabij Tatfield in het graafschap Kent neergestort. Alle elf inzittenden, n.l. de vierkoppige bemanning, bestaande uit den eersten piloot Schoonbroodt, den tweeden piloot, een radio-telegrafist en een hof meester, en zeven passagiers, werden ge dood. Van de 7 passagiers waren twee van Engelsche nationaliteit, één vermoedelijk van Belgische nationaliteit en vier van Duitsche nationaliteit. Van de vier Duit- schers, die allen uit Keulen kwamen, wa ren twee vrouwen, en wel mevr. Scholer, mejuffrouw Czeya en de heeren Heintz- mann en Zuckmann. Tengevolge van de duisternis, die reeds was gevallen, toen het ongeluk geschiedde, was het zeer moeilijk een onderzoek naar de oorzaak in te stellen, hoewel deskundi gen en hulp-ploegen van het op niet zeer grooten afstand gelegen vliegveld Croydon zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp hadden begeven. De lijken van en kele slachtoffers zijn zwaar venninkt, en van een der beide vrouwen is het hoofd ge heel van de romp gescheiden. Het vliegtuig is geheel in elkaar gedrukt, doch brand is in het wrak niet uitgebroken. Het verongelukte toestel, dat gistermid dag te 3 uur van het Brusselsche vliegveld Haren was vertrokken, is een in Italië ge bouwd Sarvoia-vliegtuig, dat verleden jaar door de Sabena is aangekocht. Tegen een boom gevlogen? De ramp, die het Belgische Sabena-vlieg- tuig heeft getroffen en elf slachtoffers heeft geëischit, heeft te Londen diepen indruk ge maakt. De om het leven gekomen bemanning van het toestel, dat de registratieletters O.O.-A.G.M. droeg, bestond uit den piloot J. Schoonbroodt, den radio-telegrafist J. Desmet, den boord werktuigkundig 2 Verb in nen en den hofmeester Strechfuss. De na men der drie niet-Duitsche passagiers wa ren Samun, Samny en Varden, vermoede lijk alle drié van Britsche nationaliteit, al hoewel hieromtrent geen zekerheid bestaat. Een der beide vleugels is van het Savoia- toestel afgebroken en ligt op den weg, die van Tatefield naar Biggen Hill leidt, ter wijl de vernielde romp op het land terzij de van den weg ligt. Aangezien de ramp tegen 5 uur, toen het reeds volkomen don ker was, geschiedde, neemt men aan, dat het vliegtuig door nog onbekende reden laag heeft gevlogen en een boom heeft ge raakt met een der vleugels. De slag van de botsing was tot twee mijl in den omtrek te hooren. BINNENLAND TWEEDE KAMER. Nijverheid en Handel Bescherming tegen lucht aanvallen De motie-Drees, betrekking hebbende op de verlaging van woninghuren, wordt, na de toelichting van den Minister, ingetrok ken. Voortgezet wordt de beraadslaging over de begrooting van handel, nijverheid en scheepvaart. Nadat de heer Sneevliet (Rev. Soc.), W endelaar (Lib.), LJzerman (Soc. Dem.) en Van der Bilt (RK.) nog eeni- ge opmerkingen hadden gemaakt, kwam de Minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, de heer G e 1 i s s e n, aan het woord. Het ligt in spr.'s bedoeling bij de economi sche voorlichting de econ.-technologische instituten in te schakelen. Nagenoeg voltooid is het wetsontwerp betreffende de vestigings-eischen. De contingenteering zullen wij in de eer ste jaren niet kunnen missen. In bepaalde gevallen is alleen contingenteering noodig, in andere contingenteering en hoogere in voerrechten. in weer andere alleen de laat- sten. Overigens mogen wij ten opzichte van twee landen alléén de som van goederen en diensten van het eene land met die van het andere vergelijken. Ten volle doordrongen is spr. van de moeilijkheden, waarmee de middenstand te kampen heeft. Tal van middenstanders zijn geholpen door het crediet, waarbij het rijk garant is. Velen kwamen hiervoor niet in aanmerking, iraar die komen nu in aan merking voor hulp, waarvan de motieven meer van sociaal dan van oeconomisch ka rakter zijn, welke hulp in een memorie- post op de begrooting is uitgedrukt. Volgens den heer Stumpel moet de kleine middenstand worden geholpen niet met cre diet, maar a fonds perdu, maar er is geen reden, het systeem te wijzigen, gezien de credietvoorraden en het feit, dat de mid- denstndsraad ermee instemt. De concurrentie, door ambtenaren den middenstand aangedaan, heeft spr.'s aan dacht Met de organisaties van marktkoop lieden en venters is overleg gaande over wat voor hen kan worden gedaan. Bij afdeeling I bespreekt de heer Lo- v i n k (C.H.) de verhooging der personeels uitgaven van het departement Na toelichting van Minister Gelis- s e n keurt de Kamer de post goed. Vervolgens beantwoord de Minister eenige opmerkingen van de heeren Van den Tempel (Soc. Dem.) en Stumpel (R.K.) over de voorschotten aan kleine middenstanders. De begrooting wordt daarna z. h. st. goedgekeurd. Avondvergadering. Aan de orde is het wetsontwerp tot be scherming van de bevolking tegen lucht aanvallen. Alleen de heeren VanHouten (Christ. Democr.) en Sneevliet (Ree. Soc.) had den „bezwaren", die de Minister van Bin- nenlandsche Zaken, de heer De Wilde, heeft gepoogd te weerleggen. De vergadering werd verdaagd tot he denmiddag 1 uur. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. (Vervolg). Het wegenverslag wordt na de pauze z. h. st. goedgekeurd. Herziening van de sal ar iec ring van het provinciaal personeel. Aan de orde is het voorstel tot herzie ning verlaging met 5 pet. van de sa- larieering van het provinciaal personeel. Prof. Kranenburg (V. D.) kan zich niet met de argumenten van Ged. Staten ter zake vereenigen. Zouden Ged. Staten op andere wyze het budget sluitend kunnen maken, dan zou spreker's fractie tegen de verlaging stem men. Thans echter meent zij haar stem aan het voorstel niet te mogen onthouden. De heer Peereboom (H. G.) zal voor de voordracht stemmen. De heer Drost (Lib.) acht het stand punt van den minister juist, dat de pro vinciale salarissen, eenmaal in vereenstem- ming gebracht met die bij het Rijk, ook de verlaging moeten volgen welke bij het Rijk is ingevoerd. Alleen in geval de sala rissen op zichzelf te laag zouden worden, zou er aanleiding zijn voor bedenking te gen het aanhangige voorstel. Spr. meent evenwel, dat de provinciale salarissen ook na de verlaging nog den toets der verge lijking kunnen doorstaan. De heer Ter Laan (S. D.) critiseert het betoog van prof. Kranenburg. Spr. frac tie zal tegen het voorstel stemmen, mede omdat er een andere weg is, welke bewan deld kan worden en waarop spr. straks zal terugkomen. De heer Ooms (R.-K.) motiveert, mede namens enkele andere leden van zijn frac tie, waarom h.i. deze voordracht niet dient te worden aanvaard. De heer Jansen Manenschijn (A. R.) acht het voorstel redelijk en financieel noodzakelijk. Mr. Baars (R:-K.) zal met Ged. Staten meegaan, gezien de noodzakelijkheid van de voorgestelde maatregel. Mr. Peters (K. D. P.) zal tegen stem men. De heer L. de Visser (Comm.) zal met het grootste genoegen tegen stemmen. Het woord is daarna aan den heer B o 1- sius (Ged. Staten), doch wegens het ver gevorderd uur wordt te 5.15 uur de verga dering verdaagd tot hedenochtend 11 uur. De vergadering van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland is hedenochtend elf uur in de Ridderzaal voortgezet. De heer Bolsius (Ged. Staten) de sprekers over het voorstel tot herziening der salarieering beantwoordende, betwist de juistheid van de opmerking van den heer J. ter Laan, als zouden bij de provin cie de salarissen in de laatste jaren telkens achteruit zijn gegaan. Op de Staten rust in- tusschen de plicht tot medewerking met het centraal gezag. Spr. sluit zich ten opzichte van de Staatsrechtelijke juistheid van den voorgestelden maatregel aan bij hetgeen mr. Baars heeft betoogd. Ook prof. Kranen burg heeft erkend, dat er een zekere over eenstemming dient te bestaan tusschen de salarissen bij Ryk en Provincie. Spr. kent geen schrijver, die een opvat ting over de autonomie huldigt waarmede de thans voorgestelde herziening in strijd zou zijn. Volgens erkende beoordeelaars van ons Staatsrecht is ook het geven van opdrachten door het centraal gezag aan de lagere organen niet in strijd met het be grip zelfbestuur, wanneer die opdrachten, zooals hier geschiedde, worden gedaan in 's Rijks belang. Wat de beteekenis van deze salarisverla ging betreft, deze is in het algemeen nog wel te dragen, wanneer men in aanmer king neemt, dat het gemiddeld belastbaar inkomen hier te lande sedert 1929 is ge daald met 30 pet., zoodat de verhouding van de verlaging der provinciale salarissen daarbij vergeleken niet ongunstig afsteekt. Spr. vertrouwt dat de Staten het onder havige voorstel zullen aanvaarden. Hierna werd gerepliceerd. Het voorstel van Ged. Staten wordt aan genomen met 38 tegen 32 stemmen. VERGUNNING VOOR DUITSCHE DIENSTBODEN. In den loop van 1936 wordt zij voorgeschreven. Het voornemen bestaat het vergunning stelsel ingevolge de wet tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemde lingen, in den loop van het aanstaande jaar ook in te voeren voor huispersoneel, aldus deelt de regeering mede in de Me morie van Antwoord aan de Eerste Ka mer op het voorloopig verslag over het betreffende wetsontwerp. Moeilijkheden voortspruitende uit het „heffen van retributies van vergunningen, gelet op de geringe geneigdheid en naar verluidt mindere geschiktheid van Neder- landsche meisjes voor het beroep „dienst bode", behoeven niet te worden gevreesd, zoo wordt verder verklaard. Het ligt in de bedoeling van den minis ter van Sociale Zaken, de opleiding van de Nederlandsche dienstboden krachtig te stimuleeren en te bevorderen, dat deze op leiding allerwegen in het land ter hand genomen zal worden. Het bedrag der heffing voor een ver gunning zal gezien de geringheid van het aanvankelijk gedachte bedrag, niet van in vloed zijn op het in dienst hebben van vreemde dienstboden. „TeL" GOUDVOORRAAD NED. BANK. Blijkens den jongsten weekstaat steeg de goudvoorraad van dé Nederlandsche Bank met bijna twee millioen. DE KONINKLIJKE SHELL BESTELT VIER TANKSCHEPEN. Waarvan drie te Rotterdam en een te Amsterdam. De Koninklijke Shell heeft, naar wij ver nemen, opdracht gegeven voor den bouw van vier tankschepen, n.l. aan de Rotter- damsche Droogdok, Wilton-Feyenoord en van der Giessen's Scheepswerven te Krim pen a. d. IJssel ieder een schip van 9100 ton en aan den Nederlandsche Scheepbouw Mij. te Amsterdam een van 12.000 ton. TARWE VOOR ERWTEN. Compensatie-levering aan Tsj.SIowakije. Naar verluidt, zou tusschen Nederland en Tsjecho-Slowakije een compensatie overeenkomst zijn getroffen, volgens welke tegenover een levering door Nederland van 12.000 ton gedenatureerde erwten, uit Tsje cho-Slowakije, hier te landen 10.000 ton Tsjechische tarwe zal worden ingevoerd. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In Engeland is een Belgisch verkeers vliegtuig neergestort. Alle elf inzittenden gedood. (1ste blad). De Fransch-Britsche bemiddelingsvoor stellen zijn gisteravond naar Rome en Addis Abeba verzonden. De inhoud onbekend. (2de blad). De groote moeilijkheid ter Vlootconfe- rentie is de houding van Japan. (2de blad). BINNENLAND. Vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland. (1ste blad). Maaregelen tegen vreemde dienst boden. (2de blad). CONSUMPTIEMELK. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op regeeringscontract is voor de volgende week bepaald op 61/2 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de af dracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consump tie gebrachte melk is vastgesteld op 2 1/2 cent per liter. INBRAAK IN MUSEUM TE AMERSFOORT. Hedenmorgen is bekend geworden, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in het museum Flehite, aan den Westsingel te Amersfoort, waarbij tal van oude en kostbare voorwerpen zijn ont vreemd. Omtrent deze inbraak vernemen wij, dat de daders zich vermoedelijk door middel van een valschen sleutel toegang tot het ge bouw hébben verschaft, waarna zij zich be geven hebben naar de groote zaal op de eerste verdieping, waar en groote glazen vitrine, waarin tal van kleine voorwerpen, welke uit oudheidkundig oogpunt bezien, groote waarde hebben, waren opgeborgen. De daders hebben den bovenkant van de kast en een der zijwanden weggenomen en vervolgens den inhoud der kast op den grond uitgespreid, om daaruit hun keus te bepalen. O.m. worden vermist een heeren- toiletkoker van been, een zilveren thee-le peltje in Louis XVI-styl, gouden cylinder- hor loges, een Empire-bijouterie-doosje, een zilveren rammelaar met fluitje, eenige zil veren doosjes, enz. Het merkwaardige van deze inbraak is, dat de daders zich uitsluitend hebben be paald tot deze voorwerpen, terwijl in de onmiddellijke nabijheid van de vitrine groo te kasten met gouden en zilveren munten standen, welker inhoud, wat directe waarde betreft, veel belangrijker is. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. DE NACHTEGAAL NAAR INDIë. Met zending voor het Nederlandsche Roode Kruis in Ethiopië. Hedenmorgen is het K.L.M.-vliegtuig Nachtegaal, gezagvoerder de heer E. van Dijk, tweede bestuurder de heer J. J. van Balkom, van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Er is 245 K.G. briefpost, 26 K.G. pak- ketpost en 71 K.G. goederen aan boord, te Marseille wordt 120 K.G. goederen bijge laden met bestemming Brisbane. Vijf passagiers maken de reis gedeelte lijk mee, n.l. 1 AmsterdamGaza, 1 Am sterdamBagdad, 1 MarseilleBatavia en 2 CalcuttaBangkok. De Nachtegaal ver voert gratis eenige electrische voorhoofd- spiegels naar Cairo, bestemd voor de Ne derlandsche ambulance op weg naar Ethio pië. Den 19 den zullen deze te Port Said worden overgeladen in het s.s. Kota Radja, waarmee de ambulance de reis naar Abes- synië maakt.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1