Italiaansche bommen op Abessynië DINSDAG 10 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Protesten bij den Volkenbond DE ITALIAANSCHE BISSCHOPPEN STEUNEN DEN OORLOG NIET. DE VREDESVOORSTELLEN VAN PARIJS. Engelsche kabinet steunt de voorstellen. Naax verluidt heeft het Britsche kabinet in zijn zitting van gisteren besloten, het bemiddelingsvoorstel voor het Oost-Afri- kaansche conflict, dat te Parijs door Hoare en Laval is uitgewerkt, te steunen. De in verband hiermede verspreide ge ruchten, als zou Eden als minister aftre den, worden gedementeerd. Te Rome niets bekend. Van officieele zijde1 wordt medegedeeld, dat de Italiaansche regeering nog geen mededeeling heeft ontvangen over de te Parijs opgestelde voorstellen tot regeling van de Abessynische kwestie. Men blijft derhalve gereserveerd. ITALIAANSCHE VLIEGERS BLIJVEN ACTIEF. Het Italiaansche legerbericht No. 66 luidt als volgt: „Maarschalk Badoglio telegrafeert: Aan alle fronten wordt de actie van verken ningspatrouilles voortgezet Talrijke vliegtuigen bombardeerden een Abessinisch legerkamp ten Noorden van Dessié. Aan het Zuidelijk front ontdekte de lucht macht troepenconcentraties van den vij and tusschen Filtoe en Neghelli, nabij het kanaal DoriaNauaParma. De vijand opende een hevig vuur op de vliegtuigen: aan onze zijde is een officier gedood. Onze vliegtuigen bombardeerden den vijand en keerden behouden naar hun basis terug." Ook Dessié weder bezocht. Volgens een tot dusver niet bevestigd gerucht zouden Italiaansche vliegtuigen Ankober hebben gebombardeerd op 150 K.M. ten Noord-Oosten van Addis Abeba. Voorts wordt gemeld, dat gistermorgen opnieuw Italiaansche vliegtuigen boven Dessié vlogen, zonder echter bommen uit te werpen. Ook is een Italiaansch vliegtuig boven Jijiga gesignaleerd, in verband waarmede te Harrar de staat van beleg is afgekon digd. Italiaansche vliegtuigen zouden nog steeds voortgaan met verschillende centra in Ogaden te bombardeeren. De krijgers, die uit het binnenland kopien en naar Oga den trekken, geven blijk moreel in goede conditie te zijn. De bevolking is kalm. ABESSIJNSCH PROTEST BIJ DEN VOLKENBOND. Het Abessijnsche Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft het Volkenbonds secretariaat telegrafisch een rapport toe gezonden van het Roode Kruis over het luchtbombardement van Dessié. Daarin wordt verklaard, dat de eerste explosieve en brandbommen op de lazaretten van het Roode Kruis zijn geworpen, en wel vijf bommen op het gebouw van het Tafari Ma- konnen-Ziekenhuis, dat 65 zieken en ge wonden herbergde en op het dak waarvan over de geheele breedte een rood kruis ge schilderd was. De instrumentenkamer werd door de bommen geheel vernield en brandde evenals twee ziekenkamers geheel uit. Ook het 100 Meter verder gelegen bij? gebouw van het ziekenhuis, waarin zich eveneens zieken bevonden, werd getrof fen. Hetzelfde lot trof een op 200 Meter af stand staande operatietent, die met al het materiaal door een bom in brand geraak te en vernield werd. In al deze gevallen waren verscheidene roode kruizen uit de lucht zichtbaar. In totaal zijn in de omge ving van het Roode Kruis-lazaret meer dan 40 bommen geworpen. Het Italiaansche antwoord. Omtrent den luchtaanval op Dessié werd gisteren van Italiaansche zijde in het Vol kenbondsgebouw verklaard, dat deze actie om twee redenen gerechtvaardigd was. Ten eerste heeft Abessinië nagelaten overeen komstig de bepalingen van de Geneefsche conventie mededeeling te doen van de aan wezigheid van een lazaret te Dessié, en ten tweede waren in Dessié sterke troepenaf- deelingen bijeen, terwijl ook de Abessijn sche generale staf daar aanwezig was. TREFFEN NABIJ DE TAKKAZE. Een Italiaansche afdeeling is bij Addi Enkato, aan de rivier de Takkaze in bot sing gekomen met eenige honderden Abes- sineërs, die op de vlucht zijn geslagen. Vijftien Abessiniërs werden gedood, twee Italiaansche inlandsche onderofficieren gewond. Van Abessinische zijde wordt gemeld, dat in het Noorden groote legerafdeelin- gen tot dicht bij de Italiaansche stellingen zijn genaderd en dat het in het Zuiden vol komen rustig is. In de hoofdstad zijn zes vrachtauto's met gewonden uit Dessié aan gekomen. STEUNEN DE BISSCHOPPEN DEN OORLOG? Misleidende berichtgeving. Onder haar rubriek „Appunti" publiceert aldus de „Msb." de „Osservatore Ro mano" de volgende mededeeling: In de bladen en door de radio is mede gedeeld, dat „bij beschikking van den aartsbisschop van Milaan alle kerken van het aartsbisdom zijn uitgenoodigd, al haar overtollig bezit aan goud, zilver en an dere metalen terstond over te maken aan de Fasci". In het blad „Italia" lezen wij de juiste mededeeling van de aartsbisschoppelijke curie. Z. H. Em. de kardinaal-aartsbisschop zegt den Milaneezen met ontroering dank voor de vaderlandsliefde, waarmede zij in de afgeloopen dagen aan de nationale re geering goud, zilver en ijzer geschonken hebben. Ook hij heeft zelf een zeer be- scheidene bijdrage gegeven, „terwijl het grootste deel van de aalmoezen van het aartsbisdom zooals, naar men weet, de plicht is van iederen bisschop bestemd is voor de verschaffing Tran het dageüjksch voedsel en voor de verschillende steunver leningen aan de armen", en hij ver trouwt daarom, ..dat alle andere plaatsen van het aartsbisdom, in het bijzonder op dit oogenblik, de naastenliefde van Milaan zullen navolgen". Zijne Eminentie voegt hieraan toe: „Wanneer het volk zich zoo'n strenge dis cipline oplegt, dat de vrouwen zelfs haar eigen ringen voor de nooden van het va derland offeren en de zieken in de hospi talen zich bereid verklaren, om eenige on schadelijke ontberingen te verduren, zou den Wij willen, dat bepaalde bioscopen, bepaalde variété-voorstellingen alsook an dere plaatsen van bederf, waar zooveien helaas hun geweten vernielen, hun geld, gezondheid, electriciteit enz. verspillen, ge sloten werden. Aangezien tenslotte de gevolgen van de sancties „speciaal gevoeld zullen worden door de armen, door de kinderen en door de gezinnen van hen die onder de wape nen zijn geroepen, moeten de pastoors door middel van de plaatselijke St. Vin- centiusvereenigingen een waakzaam en een teeder hart hebben voor de behoeften van deze menschen". Wanneer, nadat „alle andere bronnen om brood, melk en kleeren te verschaffen aan de kinderen en behoeftige gezinnen zouden zijn uitgeput, en geen ander mid del zou overblijven, dan de kleine votief- geschenken te verkoopen. die in de ker ken de heiligenbeelden sieren, dan zal de kardinaal, al hoopt hij „dat zulks nooit noodig zal zijn", zich beroepen op de pre- ciese bepalingen van het canoniek recht. Het is daarom duidelijk, dat de omtrent dezen nobelen oproep verspreide berich ten, niet in overeenstemming zijn met de waarheid, door hetgeen erin beweerd wordt en door hetgeen erin verzwegen wordt. Vooreerst heeft men in een bevel ver anderd iets. waarvan de kardinaal hoopt, dat hij het nooit zal behoeven te doen en wat dan in ieder geval zou geschieden overeenkomstig het canoniek recht, dat een zeer duidelijke norm is voor alle bis schoppen. Verder zijn de betreffende berichten on juist door hetgeen zij verzwijgen, doordat er namelijk in is weggelaten in de eerste plaats de uitnoodiging. om een noodzake lijk verband te leggen tusschen de offers en de spaarzaamheid en de strengheid van zeden. Bij de openbare voorstellingen is het uur van aanvang gewijzigd, maar zij zijn niet afgeschaft of beperkt. Zoo wij heb ben hierover kortgeleden reeds geschre ven gaan de bals door. De groote affi ches van de Opera's in geheel Italië heb ben de artistieke programma's met het ge wone aantal voorstellingen bekend ge maakt, terwijl men heel goed weet, dat deze „seizoenen" hun balansen sluiten met aanzienlijke passiva, die de publiekrechte lijke organisaties, gemeenten en de staat dragen voor de ontspanning en zoo voegt men eraan toe voor de artistieke opvoeding van het volk. De bioscopen, va riété-voorstellingen, de plaatsen van ver derf blijven, zooals de aartsbisschop van Milaan opmerkt, open. In de tweede plaats is in de betreffende berichten de vermaning aan de geloovigen weggelaten, om zich verstervingen en of fers te getroosten, om de armen te helpen door middel van die organisaties, die het best hun behoeften en nooden kennen. Een uitnoodiging en een aansporing, welke de gedachte en het werk van het geheele episcopaat op dit oogenblik bepalen en ka- rakteriseeren. De mededeeling van de Milaneesche cu rie, in haar nauwkeurigen tekst komt daarom zeer gelegen: niet alleen om bo venstaande overwegingen, niet alleen om dat zij. door hetgeen men den aartsbis schop in den mond gelegd heeft maar wat hij in werkelijkheid niet gezegd heeft, ons een goed voorbeeld biedt, om zooveel an dere soortgelijke berichten omtrent de gaven van het episcopaat te verklaren, maar ook omdat deze mededeeling logen straft wat zoo gaarne vooral in het buiten land geinsinueerd wordt, dat de gaven van de bisschoppen, dat het goud van de ker ken gegeven wordt voor den oorlog; om den oorlog te voeden, om dus de weeën er van te verlengen. Op deze wijze tracht men een nieuw be wijs van waarheid te leveren voor den louteren laster, reeds door ons ontmaskerd, dat „de Kerk den oorlog zou financieren" De gaven van de bisschoppen zijn voor de arrnen bestemd. Juist de aartsbisschop van Milaan geeft een nieuw bewijs van deze zuivere en eenvoudige waarheid en BUITENLAND VLGOTGONFERENTIE. OPENINGSREDE VAN BALDWIN. De duikbooten-kwestie. De vlootconferentie van Londen is gis termorgen om 3 minuten voor half 11 in de Locarno-zaal van het ministerie van buitenlandsche zaken geopend, onder voor zitterschap van Baldwin. Deze zeide o.a. in zijn openingsrede: Het is mij een vreugde, u te kunnen mededeelen, dait tengevolge van de preli minaire besprekingen met de vertegenwoor digers van andere landen, de Fransche en Italiaansche regeeringen, die het Londen- sche verdrag niet in .zijn geheel konden ra- tificeeren, in staat zullen zijn, wanneer de regels, vastgesteld voor de behandeling van handelsschepen door duikbooten, zullen zijn opgenomen in een overeenkomst, die onderscheiden zal zijn van hét vlootverdrag van Londen, definitief een dergelijke overeenkomst te aanvaarden. Wij hopen, dat dit het sein zijn zal tot aanneming van deze bepalingen door alle zeemogendheden der wereld en dat door middel hiervan in de toekomst een onbe perkte duikbootenoorlog zal kunnen worden vermeden. VOLKENBOND. VOLKENBONDSRAAD OP 17 DECEMBER A.S. BIJEENGEROEPEN. Ter behandeling van de vestiging der Assyriërs in Irak? Op verzoek van den voorzitter van de door den Volkenbondsraad ingestelde com missie voor de vestiging van Assyriërs in Irak heeft de waarnemende voorzitter van den Volkenbondsraad, de Argentijnsche vertegenwoordiger Ruiz Guinazi, den Vol kenbondsraad bijeengeroepen in een niet- openbare zitting op 17 December as., des morgens te 11 uur. Algemeen neemt men aan, dat deze mo tiveering slechts dient om den Volken- bondsraad bijeen te kunnen roepen, ter be spreking van de nieuwe fase, die in de diplomatieke besprekingen inzake het Ita liaansch-Abessijnsche conflict is ontstaan. Men verwacht, dat een beslissing, die men in den loop van Januari tegemoet zag, thans reeds voor Kerstmis mogelijk is. BELGIE. BETOOGING IN DEN SCHOUWBURG TE GENT. Gisteravond heeft een talrijke groep Vlaamsche extremisten een betooging op touw gezet tegen een Fransche voorstel ling, die in den Koninklijken Vlaamschen Schouwburg te Gent werd gegeven. De demonstranten, die zich in den schouwburg verspreid hadden, wierpen met stinkbommen en peper naar het tooneel. De politie greep in en verrichtte een veertigtal arrestaties. Daarna kon de voorstelling wor den voortgezet. hij geeft daarbij zelfs de meest rechtstreek - sche wegen aan, om de beoefening der naastenliefde te bespoedigen: de pastoors, de St. Vincentiusvereenigingen, die uit hoofde van haar zending en roeping weten, waar en hoe men de grootste nooden en ontberingen, de meest verborgen ellende, vinden kan. De medeburgers helpen is het vaderland helpen. Zeker, maar overeenkomstig den plicht van piëteit, die eigen is aan het epis copaat, aan de geestelijkheid en aan onze Moeder de H. Kerk". CUITSSHLAND. DE BERLIJNSCHE OBERBURGER- MEISTER DR. SAHM NEEMT ONTSLAG. De Berlijnsché Oberbürgermeister Dr. Sahm heeft den Minister van Binnenland- sche Zaken Dr. Frick zijn ontslag uit zijn functie aangeboden met het verzoek, hem tot aan den datum van ingang van hel ont slag verlof te willen verleenen. Dr. Fnck heeft het verzoek van Dr. Sahm ingewil ligd en met toestemming van Hitier zal Dr. Sahm beschikbaar blijven voor het ver vullen van een andere functie in Rijks dienst. Het officieele bericht voegt hieraan toe, dat hierdoor de weg vrij wordt voor de uitvoering der aangekondigde wetten tot wijziging van den status van de Rijks hoofdstad, waardoor aan het bestaande dualisme in het Berlijnsche bestuur een einde komt. FRANKRIJK. POLITIEK VERRAAD. Beloften weer teruggetrokken. In een communiqué aan de pers ver klaart kolonel De la Rocque, de leider der vuur kruisers, dat de Croix de Feu noch gewapend, noch para-militair zijn. Hij komt op tegen „de krankzinnige discussie van het afgeraffelde wetsontwerp" en tegen de „passieve houding der regeering in het de bat". Hij verzekert, dat, ondanks de geest van verzoening, welke één oogenblik de atmosfeer in het Palais Bourbon zuiverde, het Volksfront zijn provocaties hervat heeft. De la Rocque citeert een artikel in de „Humanité" en besluit: „Men doet ons we ten, dat de alarmpositie van het Volksfront gehandhaafd blijft. Wij zullen voortgaan onze voorzorgsmaatregelen te nemen. Wij zijn geen katjes om zonder handschoenen aan te pakken". De Parijsche correspondent van de „Msb." meldt: De wijzer van den barometer der Fran sche binnenlandsche politiek beweegt wel zeer onrustig. Vrijdag was hij op mooi weer gesprongen, zóó plotseling, dat iedereen er versteld van stond. Zaterdag zwenkte hij naar „veranderlijk" en op het oogenblik is er niemand die tegen het glas durft tikken, uit vrees, dat hij op storm springt. Wat er Vrijdag in het parlement gebeurd is, scheen te mooi te zijn. Dat de partijen en liga's elkander niet meer met scherven en revolvers te lijf zouden gaan, dat was te mooi voor de democratie, zooals die door de revolutionnaire liga's wordt opgevat. En in den nacht, eer de haan kon kraaien, was het verraad reeds gepleegd. De linksche leiders hadden toen hun krantenartikelen geschreven, waarin, zooals „Humanité" en „Populaire" het deden lezen, verklaard werd, dat de organisaties van het kartel, het zoogenaamde „populaire front", in ge vechtspositie bleven. De ontwapening der patriotten was geïncasseerd, de eigen ont wapening.... daar dacht men niet aan. Het is niet juist, den communisten en so cialisten daarvan alleen de schuld te ge ven. De radicalen hebben meegestemd ondanks alle waarschuwingen van staats minister Herriot, voorzitter der partij om de teksten van de regeering betreffende de ontbinding van liga's te verwerpen en teksten aan te nemen, waardoor de ontbin ding van een organisatie van tegenstanders kan geschieden door den minister van bin nenlandsche zaken, door eenvoudig decreet. Zij hebben geholpen om alle teksten er door te halen, die het populaire front be geerde, om zelf zijn strijdorganisaties te vernietigen. Met deze besluiten van revo lutionnaire dictatuur lag natuurlijk het mooie accoord van den middag in het wa ter en de gevolgen zijn niet uitgebleven. Nu de nationalistische liga's gezien heb ben, dat zij door den schoonen en zeer mo- E eens een rebu** Heel gemakkelijk» DA CC OP: PASS: EN» OPPASSEN. Denkt U daar aan achter het stuur van auto, motor of fiets? uw— in urn iii Mini 'i i wi——r reelen voorslag van de La Rocque, door Ybannegaray in de kamer gepresenteerd, in een strik zijn geloopen, moeten zij zich wel los maken van dat accoord en zonder onderscheid dus ook de La Rocque hebben gisteren de leiders bevel gegeven, dat de liga's blijven, zooals ze zijn* zoolang ook de linksche strijdmachten niet ontwa pend zullen hebben. Natuurlijk komt dit verraden van de plechtige demonstratie van Vrijdag op het hoofd van Laval neer. Laval was bij het nachtelijk debat niet aanwezig, daar hij de conferentie met sir Samuel Hoare had voor te bereiden en natuurlijk een zoo belang rijke bespreking niet kon aanvangen na voor de nachtrust het stormdebat in de ka mer te hebben gehad, waarbij bovendien het gevaar niet denkbeeldig was, dat de radicale koppen voldoende verhit zouden zijn geweest, om naar den wensch der so cialisten het ministerie neer te werpen. De onbehoorlijke houding der radicalen om „front-populaire" te stemmen en de aan genomen wetten te richten tegen de meer derheid die altijd aan Laval trouw is ge weest en voor de radicalen de zaken heeft opgeknapt, plaatst nu Laval voor de nood zakelijkheid, met de wetten opnieuw voor de kamer te komen. ENGELAND. SABOTAGE OP BRITSCHEN KRUISER? Kortsluiting op de Royal Oak. Het geheele geschut van het 29.150 ton metende Britsche slagschip „Royal Oak" is, naar de Daily Telegraph" meldt, ge durende drie dagen niet tot vuren in staat geweest, als gevolg van kortsluiting, die naar alle waarschijnlijkheid aan sabotage moet worden toegeschreven. Pas nadat men drie dagen lang had ge zocht, gelukte het de oorzaak der kort sluiting op te sporen. Men ontdekte toen, dat een 4 c M dikke metalen pen was ge slagen in den dlectrischen kabel, die naar den pantsertoren loopt, met het gevolg dat kortsluiting moes ontslaan. Vervolgens had men den kop van de metalen pen af gevijld en den looien mantel van den kabel weer hersteld, zoodat het buiengewoon moeilijk was de beschadigde plek op te sporen. De schade wordt op 300 pond ster ling geschat Naar verluidt hebben de Admiraliteit en de politie var. Plymouth de medewerking van Scotland Yard bij het onderzoek inge roepen. Tot dusver is van de autoriteiten noch een bevestiging noch een tegenspraak van het gebeurde te verkrijgen. De Royal Oak" ligt sinds maanden in het droogdok, ten einde geheel te worden nagezien en gemoderniseerd. Zij werd in 1916 in dienst gesteld en zou krachtens het vlootverdrag van Washington in 1935 door een nieuwen oorlogsbodem worden vervangen. Bij het vlootverdrag van Lon den werd evenwel nader bepaald, dat het slagschip nog zes jaar langer dienst zou doen. De naam van de „Royal Oak" is ook in 1928 over de tong gegaan. Ter gelegenheid van een bal kwam het toen namelijk tot groote onaangenaamheden tusschen den opperbevelhebber der Middellandsche Zee- vloot en eenige andere officieren. Ook aan boord van een 1311 ton meten de Britsche duikboot zou, naar verluidt, de electrische installatie opzettelijk bescha digd zijn. In officieuze kringen wordt dit gerucht evenwel tegen gespro'--en

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6