DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN NIEUWJAARS- ADVERTENTIËN NIEUWJAARSWENSCH 27ste Jaargang DINSDAG 10 DECEMBER 1935 No. 8289 OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voóruitbetT'ing: Vour Leiden 19 cent per week J 2.50 pei Kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Aizonderhjke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur. oop en verkoop, f 0.50 DIT NL- aMLR BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V De overheersching van het kapitaal „Wat wel het meest in het oog loopt, is, dat in onzen tijd niet enkel het kapitaal zich opstapelt, maar ook een ontzaglijke macht, een despotische economische over heersching zich samentrekt in handen van enkelen, die meestal het kapitaal niet in eigendom, maar slechts in bewaring en onder hun beheer hebben, en er geheel willekeurig over beschikken. Deze dictatuur neemt de verschrikke lijkste vormen aan bij hen, die, omdat zij de geldmarkt in handen hebben en be- heerschen, ook de macht bezitten over het credietwezen, en over het verleenen van credieten eigenmachtig beslissen; zij re gelen dan ook als 't ware de bloedsomloop van heel het economisch organisme, en hebben, om zoo te zeggen, het economisch leven zóózeer in hun macht, dat tegen hun wil niemand zelfs maar kan adem halen". Wij leven onder een despotische overheersching wat het econo mische leven betreft. Déze felle veroordeeling van den hui- digen economischem toestand- geeft de Paus in zijin encycliek „Quadragesimo Anno". De economische toestand beïnvloedt ook, vanzelfsprekend, indirect de sociale en de politieke verhoudingen. Wij strijden tegen een ons bedreigende dictatuur van communisme of van natio- maal-socialisme. En met recht en reden! Maar wij moeten er ons ook van be wust zijn, dat wij nu ook niet buiten alle dictatuur leven; dat wij nu leven on der de dictatuur van een verworden kapi talisme! Deze dictatuur strekt zich niet direct uit over het sociale en het politieke leven, zijn directen invloed beperkt zich tot den economischen toestand. Dit is het zeer groote en zeer veel beteekenende verschil met de politieke dictatuur, die met het politieke ook tegelijkertijd direct het so ciale en economische leven onder zjjn des potische overheersching brengt. Maar, zooals gezegd, beïnvloedt die eco nomische dictatuur toch wel indirect, in meerdere of mindere mate, ook de so ciale en politieke verhoudingen. Die kunnen niet geheel en al los daarvan staan. Gelukkig, dat ons volk, in zijn regeering en in zijn vertegenwoordi ging, zich stelselmatig tegen de beïnvloe ding van die economische dictatuur verzet. Dit is één van de goede kanten aan de huidige democratie. In het maandblad „De R.K. Staatspartij" schrijft het Kamerlid-partijbestuurder Teu- lings een krachtig artikel tegen de beurs- invloeden, die werkzaam geweest zijn tij dens de kabinetscrisis van dezen zomer. Bij het jongste debat over het regeerings- beleid had prof. Aalberse in de Kamer het reeds een hoogst bedenkelijk feit ge noemd, dat die kabinetscrisis geheel be- heerscht werd door wat op de Beurs voor viel, waardoor inbreuk gemaakt werd op de positie van het parlement en aan de Kroon het grondwetelijk recht van vrije beslissing na rijp beraad ontnomen werd. Hierop doorgaande, schrijft nu mr. Teu- lings, dat eind Juli de staatkundige lei ding gecapituleerd is. voor de Beurs, die eischte, dat onverwijld het kabinet-Coiijn terugkwam. Daarna, zoo vervolgt hij, heeft j de Beurs het vaste-lasten-ontwerp getor pedeerd nog voordat het in de Kamer in behandeling kwam en is de regeering voor dat Beurs-verzet gezwicht. De heer Teulings, die de Beurs schetst als een ver zameling menschen, die niet tot taak heb ben het algemeen welzijn, maar eigen gewin te behartigen, concludeert, dat het land ervoor behoed behoort te worden, dat deze lieden eenige verantwoordelijk heid dragen. In het ontwerp algemeen staatkundig BINNENLAND LOONSVERLAGING VOOR GEMEENTE- PERSONEEL. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken werd op Donderdag 5 December het Comité van Zes, gevormd uit de Christe lijke, Roomsch-Katholieke en Moderne Al- gemeene Bonden van Ambtenaren en Werklieden in Overheidsdienst, ten Depar- temente ontvangen en in de gelegenheid gesteld, met den Minister de bezwaren van het comité tegen de bekende ministerieele circulaire van 7 November aan de gemeen ten, te Despreken. Het onderhoud, dat zeer geruimen tijd duurde, had vooral betrekking op de pun ten 2 en 3 van de circulaire, waarbij de Minister de werkelijk betaalde loonen in het particuliere bedrijf in de plaats stelde van de bij collectief contract geregelde loonen, alsmede punt 11, waarin wordt vastgesteld, dat, wanneer het plaatselijk loonpeil hooger ligt dan dat van het Rijks personeel, dit laatste peil als grondslag door de gemeentebesturen moet worden aanvaard. Door de delegatie werd betoogd, dat het aanvaarden van het werkelijk betaalde loon van het particulier bedrijf als grond slag voor de vaststelling van de rijksloo nen principieel onjuist moet worden ge acht en bovendien moreel en ethisch niet te aanvaarden is. Voorts is, zoo werd namens het comité betoogd, de opvatting van den Minister in strijd met de richtlijnen van het rapport- Schouten aangegeven, waarmede de regee ring zich juist kort geleden accoord had verklaard. Als resultaat van de bespreking is te vermelden, dat de Minister heeft toegezegd, nadere overweging van de beteekenis van punt 11 (dé rijksloonen als grondslag). De Minister zal met den heer Hoekman, hoofd van de afdeeling Ambtenarenzaken van het Departement, die aan de bespre king deelnam, de bijzondere werking van genoemd punt nagaan. Hierna werd de aandacht geschonken aan het feit, dat het gemeentebestuur van Rot terdam, om de financieele moeilijkheden waarin deze gemeente zich bevindt, door de regeering zou zijn gedwongen, wilde zij het noodige kasgeld ontvangen, een be langrijke loonsverlaging toe te passen, waardoor de loonen en salarissen van het Rotterdamsche gemeente-personeel belang rijk lager zouden worden dan die bij het Rijk. De omtrent dit punt gevoerde belangrij ke besprekingen leenen zich uiteraard, ge zien het stadium, waarin deze aangelegen heid thans verkeert, niet tot verdere pu blicatie. Gisteren is ten stadhuize te Amsterdam een missive van den minister van binnen landsche zaken ontvangen, waarin mede- deeling wordt gedaan van een Kon. be sluit van 6 December inzake de loonen en salarissen van het gem. personeel van Am sterdam. Daarin wordt, overwegende, dat de rijksloonen met 5 pet. zijn verlaagd, de noodzakelijkheid betoogd dat dit ook te Amsterdam geschiedt. Er wordt voorts aan herinnerd dat B. en W. een dergelijk voor stel uit budgetaire overwegingen deden, hetwelk echter door den gemeenteraad ver worpen werd en tenslotte wordt het ge- meentebestuui aangemaand alsnog de loonsverlaging als hiervoor bedoeld, goed te keuren. Reeds gistermiddag is deze „aanmaning" uit Den Haag in de verga dering van het college van B. en W. be sproken. Vermoedelijk zou reeds vandaag het hiermede verband houdende voorstel van B. en W. in het gemeenteblad ver schijnen. program der R.K. Staatspartij wordt posi tie gekozen tegen de door den Paus ge noemde „despotische economische over heersching" van het kapitaal o.m. in deze stelling: „De Staatsparty drage zorg, dat het be leid der Circulatiebank blijvend gericht zij op het algemeen welzijn. Voorts treffe de Staat al de maatregelen, die noodig zijn, om ook de andere banken haar func tie in de volkshuishouding op de voor de volksgemeenschap juiste wijze te doen uitoefenen". De R.K. Staatspartij moge nu ook spoe dig doeltreffend in dezen geest weten te werken, resultaat bereike. Ook op ander terrein, dan dat der Banken, moet daadwerkelijk de „despo tische economische overheersching" van een onchristelijk, liefdeloos, barbaarsch- hardvochtig kapitalisme worden bestreden! B. en W. zuilen daarin mededeeling doen van het Kon. besluit en den raad in over weging geven alsnog het oude voorstel van de meerderheid van hun college te aan vaarden. Verwacht wordt, dat dit voorstel andermaal dooi den raad zal worden ver worpen, evenals het vorig jaar in een soort gelijk geval geschiedde. Dan zal een tweede Kon. besluit verschijnen, waarbij aan B. en W. verzocht wordt om de loonsverlaging vast te stellen. Dit Kon. besluit zal waar schijnlijk omstreeks Kerstmis verschijnen, zoodat de nieuwe loonregeling, gelijk in de bedoeling heeft gelegen, met 1 Januari 1936 zal kunnen worden ingevoerd. De onlangs vastgestelde nieuwe sala- larisregeling van 's-Hertogenbosch voor het gemeenttpersoneel, welke inhield een salarisverlaging van 5 pet., doch invoering van den rijkskinderbyslagregeling, die gunstiger is dan de gemeentelijke, is door den minister niet goedgekeurd. De minis ter verwacht dus nieuwe verlagingsvoor- stellen. BEPERKING VAN EXECUTIES Antwoord van minister Colijn op vragen van den heer van der Weijden De minister van koloniën, voorzitter van den Raad van ministers, heeft op vra gen van den heer van der Weijden: I. Is het de regeering bekend, dat er groote onrust heerscht zij de hypothe caire debiteuren, nu de behandeling der beide ingediende wetsontwerpen, n.L het landbouwcrisishypotheek-ontwerp en het wetsontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten en huren voor onbepaalden tijd is uitgesteld? II. Weet de regeering, dat er groote ont stemming heerscht, omdat de regeering bij monde van den minister-president in zijn gehouden radiorede er zich toe heeft be paald, de hypothecaire crediteuren aan te manen eerst de beha-hdeling van de beide ingediende wetsontwerpen af te wachten, zonder echter maatregelen te nemen, om minder nauwgezette of onwillige crediteu renden pas af te snijden zich in dit tijds verloop door executie nog veilig te stel len? III. Is de regeering ook niet van oordeel, dat in een of andere vorm een executie be perkende maatregel onverwijld dient te worden ingevoerd, om noodeloos slachtof fers te voorkomen? I. Voor de beantwoording van deze vraag moge worden verwezen naar de memorie van antwoord op hoofdstuk I der Rijks- begrooting 1936 (blz. 3, 4 en 5). III. Blijkens de indiening van het ont werp van wet, houdende bijzondere maat regelen ter voorkoming van onredelijke terugvordering van onder verband van hypotheek op onroerend goed uitgeleende gelden, beantwoordt de regeering deze vraag bevestigend. II. Met de beantwoording van vraag III is het antwoord op vraag II overbodig geworden PROF. BROM HOOGLEERAAR TE AMSTERDAM? Vermoedelijk opvolger van wijlen prof. Prinsen. Sedert eenigen tijd bestaat in academi sche kringen de op goede gronden geves tigde verwachting, dat in de plaats van wijlen profj dr. J. Prinsen als hoogleeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Amsterdamsche Universiteit be noemd zal worden prof. dr. Gerard Brom uit Nijmegen. Aanvankelijk achtten aldus lezen we in de „Tijd" wij den tijd voor deze pu blicatie nog niet gekomen, nu echter een der Amsterdamsche bladen dit bericht meedeelt, meenen ook wij het niet aan onze lezers te mogen onthouden. Commissie van Advies door minister van Lidt de Jeude geinstalleerd De minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, heeft Maandag middag in de Statenzaal van zijn departe ment geinstalleerd de commissie, welke de regeering zal hebben te adviseeren omtrent de instelling van een energieraad en om trent de samenstelling, de taak en de be voegdheden van zoodanigen Raad. Commissie ter vereenvoudiging van de gemeente-administratie. De minister van binnenlandsche zaken heeft gistermiddag de, commissie-Kooi- j man, aan wie is opgedragen een onderzoek in te stellen naar en rapport uit te bren gen over de mogelijkheden tot vereen voudiging van de gemeentelijke admini stratie in den ruimsten zin des woords, ge installeerd. ROYEMENT VAN MR. DUYS ALS LID VAN DE S.D.A.P. Hij zal niet in beroep gaan bij den Partijraad In antwoord op onze vraag aldus het „Hbld." aan mr. Duys of hij bij den Partijraad der S.D.A.P. in beroep zal gaan van het royementsbesluit van het Partij bestuur, deelde hij ons mede, dat hij dit niet zal doen. Als reden gaf mr. Duys hiervoor aan, dat hij dan bij hetzelfde college terecht zou komen, dat indertijd, tezamen met het partijbestuur het rapport der commissie- Bonger in den doofpot stopte teneinde de partijgenooten in den lande van de feiten onkundig te houden. BOND VAN KATH. MUZIEKGEZEL SCHAPPEN IN ZUID-HOLLAND. Bovengenoemde Bond hield Zondag 8 Dec. haar Jaarvergadering in Amicitia, Westeinde 15 Den Haag. Alvorens de ver gadering te openen wijdde de tweede voor zitter, de heeï Koeken, eenige ontroeren de woorden aan de nagedachtenis van den overleden vjorzitter, den heer J. N. Vork uit Delft, welke den 20sten November het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Staande de vergadering werd gebeaen voor zijn ziekrust. Hierna voigde opening met den Chr. groet en werden alle afgevaardigden, als mede de besturen der aangesloten Ver- eenigingen welkom geheeten. De nieuwe Geestelijk Adviseur, Pater Groen uit Delft, werd geïnstalleerd. Uit het Jaarverslag van den secretaris bleek, dat de Bond thans telt 32 aangeslo ten vereenigingen. Vervolgens werd het jaarverslag ^an den penningmeester gele zen. Deze sloot het boekjaar met aan in komsten 2136.36 en aan uitgave 2124.32, alzoo een batig saldo van '12.04. Alsnu komt aan de orde de Bestuursver kiezing. De altredende bestuursleden wer den herkozen, terwijl in de ontstane vaca ture werd gekozen de heer J. v. d. Schot uit Delft. Uit het nu voltallige Bestuur werd als voorzitter gekozen de heer N. Koeken uit Dordrecht, die voor een jaar deze taak op zich nam. In de controlecommissie werd vervolgens oenoemd de afgev. van St. Alfonsus te Den Haag. De afd. Warmond stelde voor de concoursen van den Bond niet later te houden dan 15 Juni. Besloten werd deze datum te stellen op 1 Juli. Voorts werd nog besloten voor den tijd van vijf jaren de contributie met 15 ct. te verhoogen teneinde een jaarlijksche H. Mis te doen opdragen voor den heer Vork z.g. Ver schillende afd. hadden aanmerking op de indeeling van de Bondsconcoursen en wil den den Marschwedstrijd houden na het optreden van de laagste afdeelingen. Daar NaAMSTE nieuws BUITENLAND. De Itaiiaansche vliegers blijven een groote activiteit ontplooien. De houding der Itaiiaansche bisschoppen. Misleidende Itaiiaansche berichtgeving. (2de blad). Politiek verraad in Frankrijk. (2de blad) Sabotage op Britschen kruiser (2de blad). BINNENLAND. „De Beul" zal te Amsterdam niet meer worden opgevoerd. (1ste blad). Te Middelharnis reed een auto te water, waarbij de bestuurder verdronk. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De 28ste partij EuweAljechin in remise geëindigd. (3de blad). dit echter niet altijd kan gedaan worden, werd voorgesteld naar omstandigheden te handelen. De afd. St. Cecilia uit Voor burg memoreerde het laatst gehouden con cours en deelde mede, dat deze Ver. zich genoodzaakt zag hét lidmaatschap op te zeggen. Na ampele besprekingen zou met het bestuur in deze zaak opheldering wor den gezocht. Aan de orde was dan benoeming Jury leden voor het Concours 1936. Gekozen werden de heeren Fr. v. Diepenbeek uit Amsterdam, Max Guillaume uit Roermond en H. A. Maas uit Alkmaar. Bij bedanken van een dezer heeren zal het bestuur een plaatsvervanger aanvragen. Daar geen enkele concoursaanvrage was ingekomen, zal getracht worden het ne gende Bondsconcours te houden te Noord wij kerhout. Met de organisatie zal zich be lasten de Ver. St. Jeanne d'Arc te dier plaatse. De heer den Boer uit Oegstgeest bracht nog een concourskwestie ter sprake en dankte den secretaris voor zijn vele werk zaamheden in het belang van den Bond verricht. De penningmeester zeide nog, dat we derom een verloting ten bate der kas zal worden gehouden en spoorde allen aan tot volle medewe-king. Hierna sluiting. Vanaf heden tot en met 28 Dec. a.s. is de gelegenheid openge steld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 Dec. den gebruikelijken Nieuwjaars groet te plaatsen. De prijzen dezer Advertentiën zijn a contant 1—4 regelsf0.50 5-8 1.- 9-12 „1.50 13-16,2.- DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden S. v. p. duidelijk met potlood invullen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1