SPORT 5PEL SCHITTERENDE ZEGE VAN HET NEDERLANDSCH ELFTAL MAANDAG 9 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD - PAG. 5 Haandag BiA/OFOOEL Weer werden de Ieren geklopt door een Oranje-team op zijn best. EEN 3-2 ACHTERSTAND BIJ RUST IN EEN 5-3 ZEGE OMGEZET. DUBLIN, 8 December. (Van een specialen verslaggever). Na de ontzaggelijke belangstelling door het publiek gisteren aan den dag gelegd voor den rugbywedstrijd van All Ireland tegen de All Blacks uit Nieuw Zeeland er waren toen meer dan 35.000 toeschou wers viel de publieke belangstelling voor den wedstrijd van ons nationaal elf tal tegen den Ierschen Vrijstaat zeer mee. Er waren ondanks het slechte weer zeker 30.000 toeschouwers. De eigenaardige bouw van het Boh- mian-voetbalveld waar gespeeld wordt, waarbij de staantribunies tot een meter diep in den grond zijn afgegraven, is oor zaak, dat daar veel meer menschen kun nen staan dan bij ons in een dergelijk geval mogelijk is. Het heele geval maakte een gemoedelij ken indruk. Lang niet zoo groot, als bij ons in het Stadion, maar wel zoo gezellig. Een goed muziekcorps zorgde voor de afwis seling. Het weer was in het begin van den wed strijd aardig goed. Er was zelfs een zon netje. Later regende het bij wijlen. Het veld, waaraan de laatste dagen zeer veel zorg was besteed, zag er, den regen in aan merking genomen, zeer goed uit. Om half drie kwamen de beide elftallen in het veld, begroet door een hartelijk applaus en met de volksliederen. Scheidsrechter dr. Bauwens (Duïtsch- land) laat tossen. De Iersche captain wint. Kiest het voordeel van niet sterken, in de lengte van het staand staanden wind. De Ieren spelen in het groen. De Hol landers in Oranje. Bij de Ieren is Moore present en er is dus geen wijziging in de officieele opstelling van de teams. Als Bakhuys aftrapt staan dus de volgende ploegen tegenover elkaar: Iersche Vrijstaat Harington O'Neill Mc Guire Glen Andrews O'Reilly Ellis Donnelly Moore Horlacher Kendrick Van Nellen Smit Bakhuys Drok Wels Van Heel Anderiessen B. Pauwe Caldenhoven Weber Halle Nederland Sensationeel begin Het regende als de bal aan het rollen wordt gebracht. De rechtervleugel van de Ieren wordt al dadelijk aan het werk gezet, maar Van Heel onderbreekt dezen aan val. Dan komt er een free kick tegen dezen speler. De bal wordt genomen, maar hij belandt bij Wels die goed voorzet. Bak huys kopt dan plotseling heel hard in en het is 10 voor Holland. Dan zijn er twee minuten gespeeld. Weer een snel le aanval van de heele voor hoede. Ande riessen is goed op dreef, Bak huys speelt naar Wels en Bakhuys schiet nog juist, he laas hoog over. Weber maakt dan free-kick. Een corner is er van het ge volg, maar deze geeft geen resultaat. Goed samenwerken van v. Heel en Smit. Ze geven een benauwd moment, maar dat gaat voorbij. Andeiiessen is zeer actief. De bal komt nu bij van Nellen, deze doet een snellen aanval, maar het resultaat wordt corner. Van Heel kan den bal niet bereiken en deze gaat weer naar den anderen kant. Er wordt zeer goed gespeeld. De Iersche links halfback brengt den bal heel snel op, maar hij loopt uit. Bakhuys speelt dan den bal naar Van Nellen. Deze geeft een mooien voorzet, Smit mist, maar Drok zet zijn hoofd onder den bal en de bal vliegt naast. Er wordt zeer snel gespeeld. Het kopwerk van de Hollanders is opvallend goed. De Ieren spelen den bal iets te hard naar voren en met den wind mee gaat deze dikwijls uit. Er komt een freekick tegen BAKHUYS VAN NELLEN ons. Halle stompt den gevaarlijk opsprin genden bal weg en Smit verwerkt hem zeer goed. Dan komt de bal hard over naar den rechterwing. Wels kan er. net niet bij en Bakhuys, die den bal terugkrijgt, lost een hard laag schot, dat evenwel op niets uitloopt. Dan komt de bal weer by onze backs. Caldenhoven, die goed staat te spelen, weet er weg mee en werkt het leder weg. Er wordt dan zeer enthousiast gespeeld. En snel! Een Iersche aanval wordt beslo ten met een schot van Horlacher, dat door Halle wordt uitgestompt. Even later stompt hij den bal val'ende corner. Volgt een on verwacht schot van Kendrick, waarbij Halle den bal niet vast heeft, maar het ding gaat toch gelukkig ook weer weg. Gelijk! En weer voor! De gelijkmaker zit in de lucht. Schit terend snel loopt Horlacher met den bal, trapt dien hoog voor doeL Ellis, de rechts buiten, komt toegeloopen, botst tegen den uitgeloopen Halle en jaagt den bal in ons doel (11). Veertien minuten zijn dan ge speeld. Geen minuut later heeft Hol land de leiding wederom ver overd. Een ge zamenlijk op trekken en dan een even naar v. Nellen door zetten van den bal, die prach tig zuiver in den hoek scoort, 'n Mooi doelpunt (1-2). Prachtig stelt onze voorhoede zicht op. Smit blijft iets ach ter. Een zeer goede pass van Smit naar Bakhuys faalt door off side. Even mist Paauwe en Ken drick lost een heel mooi schot, dat net over gaat. Even later is het corner aan den ande ren kant. Een bewijs, dat het spel bijzon- der snel heen en weer gaat. Van Heel speelt een tactische partij voetbal en Van Nellen, goed gevoed door hem en Bak huis, laat ons smullen aan goed doorgezet- te rennen. Juist die snelle actie, waarin wij de Ieren den baas zyn, is oorzaak van het i overwicht. Drok schiet tweemaal hard in, eens tegen de paal en eenmaal er naast. Pech! De Nederlandsche voorhoede speelt, met Smit iets achtergehouden, bijzonder goed. Het kopwerk vooral is prima. Dan komt even de Iersohe voorhoede los met een combinatie, maar het tamme schot van Horlacher gaat naast. Na een corner komt de bal bij Wels, een schot wordt ge lost, maar een achterspeler is er net bij om den bal uit te koppen. Smit krijgt den bal te pakken en schiet hard, heel hard, maar zijn schot gaat naast. De opstelling der Ieren is gevaarlijk, maar Weber en Caldenhoven blijven de situatie beheerschen. Zeer mooi geeft Bak huys voor, Drok kopt net iets te hoog, zoo dat O'Neill kan redden. Bakhuys is wel een zeer gevaarlijk speler, wiens goede schoten op het oogenblik echter geen doel kunnen vinden. 22 en zelfs 32 voor Ierland! Heel onverwacht komt na ruim een half uur de gelijkmaker. Een goede aanval wordt besloten met een heel hard schot van Horlacher, net onder de lat (22). En dat juist in een pernode van overwicht van het Nederlandsch elftal. Het publiek brult. En op schitterende wijze komt door het bijzonder mooie samenspel der Ieren thans het derde doelpunt. Algemeen wordt de bal opgebracht en van rechts komt een pracht voorzet Een juweel. Horlacher kopt den bal in! Halle kreeg eenvoudig geen kans (32). En zoo traag als de Ieren geweest waren in het eerste halfuur, zoo vlug waren de Ieren thans. Halle kreeg het hard te ver duren en kroop in den modder rond. Een free-kick tegen van Nellen, bij de straf- schoplijn brengt gevaar voor ons doel, maar gelukkig gaat het schot over. Een algemeene aanval van de Oranjemannen met als slot een schot van den zeer actie- aardige poging om den bal in te koppen, en mist maar net. Nederland blijft overwicht houden. Onze spelers zijn niet van de Iersche helft af te slaan. Van Nellen zet voor. Drok schiet. Even doen de ven Van Nellen, heeft evenwel geen gevolg. Bas Pauwe maakt free-kick; hij tackelt een speler net op den rond van het strafschopge bied. Maar ook dat gevaar gaat voor bij. Wels krijgt den bal vrij. Maar Mc. Guire onderbreekt zijn ren. De Ieren zijn thans meester van het veld. Zij hebben verwarring gebracht in onze verdediging en die heeft het thans zwaar te verant woorden. Wij zijn Halle, die zelfs een blij, dat er voor strafschop stopte, rust gefloten wordt. De tweede helft. Sensationeel begin De tweede helft zet in met een ren van Wels, die den bal echter niet meer kan be reiken. Drok lost een schot en Smit lost een schot. Er komt een corner. Een cor ner, welke den gelijkmaker brengt, want van Nellen haalt den bal, door Wels prachtig voorgezet, over zijn hoofd in het doel. Bij verrassing, maar oh zoo goed (3—3). Dan zitten de Ieren weer voor oi^s doel. En zij krijgen waarachtig een kans om de leiding te nemen. Want de scheidsrech ter constateert een overtreding van Cal denhoven en geeft strafschop.O'Reilly neemt de penalty, maar Halle stopt dien en valt in den modder. De bal rolt weg. Halle grijpt er naar en weer stompt hij hem nog het weg. Anderiessen wordt zwaar geraakt. Hij valt en zoekt naar zijn adem. Een snelle aan val der Ieren brengt een cor ner. Dan gaan de onzen er weer van tus- schen en is de andere helft weer het ter rein waar de stryd wordt uitgevochten. Van Nellen speelt uitste kend. Hij spaart zich niet en is niet bang. Een heel hard schot van Smit van verre had beter lot verdiend. Het woord is dan nog eens aan de on zen, maar het harde schot van Smit gaat net naast. Zeer mooi werk van Moore geeft Horlacher gelegenheid om een vrij schot te lossen: gelukkig voor ons vliegt het over de lat. Een aanval der Ieren even later strandt op off side. Zeer gevaarlijk komt Moore alleen te staan voor onzen keeper en Cal denhoven kan tenslotte alleen ten koste van een corner redden. Weer is het Smit, die ons bijna doet jui chen. Hij krijgt den bal van Bakhuys, sjouwt ongelooflijk snel door en schiet dan: Harrington kan nog maar net den bal wegstompen. Weer schiet Smit. En nog eens. Even een belegering van het Iersche doel, dat krachtig verdedigd wordt. Er komt nog een kans! Holland nu sterker Jammer, Drok heeft den bal in den modder voor het doel, maar ook deze mooie kans gaat voorbij. Weer een aanval. Natuurlijk van Smit, een voorzet. Drok vangt den bal in de vlucht, schiet heel hard in en het is 43 voor Nederland. Een hands tegen Caldenhoven brengt gevaar, maar van Heel krijgt den bal en speelt goed weg. Holland zit alweer voor het Iersche doel. Nog frisch, alsof men pas begint te spelen. Free-kick wegens hands. Van Heel neemt den bal. Hij schiet, maar Harrington stompt den bal corner. Een goede aanval van Holland. Maar het tempo wordt iets minder. Begrijpelijk is dat. Drok doet een VAN HEEL WELS Ieren een po ging, maar Halle laat kalm uitloopen. Een geweldige aan val van de on zen. Als door 'n wonder kan O'Neill nog net redden. Bak huis houdt den bal iets teveel bij zich en hij wordt zoo zwaar gedekt, dat hij hem kwijt raakt. Nog een corner op het Iersche doel. Wij zijn nu bij voortduring op de Iersche helft. In de laatste minuten wordt het nog 53 voor ons door Smit, die een voorzet van Frank Wels keurig inkopte. Tenslotte nog een corner op het Iersche doel. Dan is het tijd en heeft Nederland met 53 gewonnen. Nabeschouwing. Geen mensch, die dezen schoonen wed strijd heeft zien spelen, zal over deze ont moeting van meening verschillen met een ander. Want er was één gedachte, ook bij het duizendkoppige publiek, n.l. dat het best spelende elftal den wedstrijd gewon nen heeft. In zoo goed als elk opzicht heeft het Nederlandsche elftal den boventoon gevoerd. Er kan dan ook eigenlijk geen sprake van zijn, een nauwkeurige be schouwing van eiken speler afzonderlijk te geven, omdat het teamwerk zoo goed was en alles zoo precies in elkaar sloot, dat als elftal dit Nederlandsche team een zeer bij zonderen indruk heeft gemaakt. Onze voorhoede was actief en speelde bij voortduring een samenspel van de beste soort. Smit, die een beetje achterbleef, kreeg ruimschoots zijn deel van alle aan vallen. Omdat hij overal was en overal heel vlug. Smit was de groote man in dien aanval. Met ongelooflijke dash. En zijn niet te breken uithoudingsvermogen heeft tot gevolg gehad, dat de Iersche verdedi ging geen oogenblik op'adem kon komen. Maar wij mogen eigenlijk de anderen ook niet vergeten. Van Nellen, die zoo ont zagwekkend goed gespeeld heeft, als wij nog bijna nimmer van hem zagen en heele- maal niet bang. Bakhuys, die verdeelde en alles naar zich toetrok. Drok, die met groote onversaagdheid telkens weer op het Iersche doel aftrok. En ook Wels, al was die in dit vijftal nog de minst opvallende. Hy heeft verschillende heel bijzondere dingen gedaan én alleen misschien was het beter geweest, als hij soms wat min der geschoten had en wat meer den bal voor het doel had gebracht. Onze midden linie was reusachtig. Anderiessen en Van Heel en na de rust vooral Paauwe, het wa ren spelers om je hoedje voor af te nemen. Het was wonderlijk goed alles en het klop te als een bus. De achterhoede heeft ge vochten voor haar plaats. Het was Weber en Caldenhoven beiden goed toevertrouwd om zich de Iersche aanvallers van het lijf te houden. Zij waren actief, ook die Ieren. Vooral een speler als Horlacher was een voortdurend gevaar. Maar onze backs heb ben er het allerbeste van gemaakt. Halle heeft er heel wat uitgehouden en hij heeft dit gedaan, somwijlen op een ma nier, die menigeen misschien technisch niet juist zal vinden. Maar het geval deed zich voor, dat de doelen beide „drekkig" van de modder waren. En toen kon het niet anders en moest er vaak gestompt worden. Leo Halle was een werkelijke leeuw. Zoo is dus deze wedstrijd een heerlijk mooie vlugge ontmoeting geweest van een Hollandsch elftal, dat in dit land een in druk heeft gemaakt, dien de Ieren niet ge makkelijk zullen vergeten. Want naar onze meening heeft Nederland nog beter ge speeld dan verleden jaar, ook technisch beter dan de Ieren zelf, van wie men toen zeide, dat zij wel verloren hadden, maar toch het beste deel van het spel hadden gehad. En wij hebben nog eenige Iersche offi cials gevraagd, wat die ervan dachten. Er was maar een meening: The best team won. Dit zeide Dr. Bauwens ook, die het een snellen en moeilijken wedstrijd had ge vonden, maar die het Nederlandsch elftal zeer bewonderde. Van de Ieren moeten wy den rechts- achterspeler noemen en in de voorhoede Horlacher. Moore deed prachtige dingen, maar viel overigens niet op. De totaalstand is: Nederland Ierland 4 3—1 12—8 6 4 1 3 8—12 2 Na den wedstrijd hebben de spelers zich aan een gemeenschappelijke maaltijd ver- eenigd in het hotel Royal Hiberian. Dat de stemming er by de onzen in zat, laat zich begrijpen. Daar werd het woord gevoerd door den heer De Vries, door den voorzit ter van den bond van den Vrijstaat en tal van anderen. Ons elftal zal Dinsdagavond uit Dublin vertrekken en hoopt Woensdagochtend met de „Batavier V" in Rotterdam te arrivee- ren. MEENINGEN VAN ANDEREN. Aan de Maandagochtend bladen ontlee- nen we nog de volgende meeningen van anderen. Dr. Bauwens vond het een wedstrijd, die zeer lastig te leiden was door het hooge tempo. „Holland vormde ongetwijfeld de beste ploeg en het deed mij daarom leed, dat ik bij den stand 33 voor een straf schop moest fluiten. Sommigen beweerden, dat de derde Iersche goal uit buitenspel positie gescoord was. Ik kon dit niet zien, maar de Nederlandsche grensrechter zei mij bij navrage, dat het doelpunt niet voor buitenspel afgekeurd had moeten worden". Overigens verzekerde hij dat het Nederl. elftal een wedstrijd had gespeeld zoo su bliem, dat het mag gerekend worden tot de beste amateurselftallen van de wereld. De Iersche aanvoerder Glen was stom verbaasd over het spel, dat de Nederlan ders ten beste hadden gegeven. De oranje mannen hadden zijn elftal totaal overbluft. Hij vond, dat het spel der onzen, verge leken bij het vorig jaar een heel stuk was vooruitgegaan. Vooral roemde hij het werk onzer voorhoede, die naar zijn meening capaciteiten heeft waarmee in de le En- gelsche divisie furore te maken viel. Aanvoerder Van Heel: De jongens heb ben hard gewerkt voor een m.i. verdiende overwinning. Bob Glendenning: Ik ben erg verheugd Onze spelers hebben uitstekend voetbal laten zien. Mundt: Een buitengewoon snelle wed strijd met Holland als sterkste en alleen een sterker Ierland in het laatste gedeelte van de eerste speelhelft. Wij hebben nu vijf voorhoedespelers, die elk doelpunten kunnen scoren en dat is heel wat waard De voorzitter van de Iersche Vrijstaat F. A., mr. J. Wickham: Gefeleciteerd, jul lie hebben verdiend gewonnen. De secretaris van dezen Bond Murphy: Holland was inderdaad het sterkste elftaL Triebei: Het Nederlandsche elftal i technisch bijzonder vooruitgegaan. Slechts enkele zwakke momenten had onze ploeg. De tactiek onzer baks voor de rust, jii. om naast elkaar te spelen was niet juist, om dat daardoor Moore meer kans kreeg om te-scoren. Na de rust wijzigde zy deze tac tiek, waardoor een veel beter resultaat kon worden bereikt. Smit heeft als zwerver uitstekend voldaan en het combineeren van de ploeg viel te loven, vooral waar het veld zoo glad en zwaar was. In totaal: een goede prestatie van een goed voetbalspe lend Nederlandsch team. De „Maandagmorgen" geeft haar oordeel als volgt: In geen jaren hebben we een Neder landsch elftal gezien, dat zoo goed heeft gespeeld, als het team, dat gisteren een alleszins verdiende overwinning van 53 heeft behaald. De groote kracht van ons team was de meer dan schitterende eenheid! Inderdaad, hier speelde een vertegenwoordigend elf tal, hier speelde een Nederlandsch club elf tal en wel in zoodanigen vorm, dat het aan vriend en vijand bewondering afdwong voor de meer dan fraaie speelwijze en de hooge techniek van de spelers individueel. Vooral de voorhoede had het op haar heupen; dat werk was af,-door en door af. Slechts een enkele korte periode in de eerste helft leek het verband zoek te ra ken. En het was juist in deze periode, dat de Ieren, gesteund door den straffen wind en met den regen in den rug kans zagen, om een achterstand van 12 om te zetten in een voorsprong van 32. Doch dat was slechts een korte periode; voor de rest heeft ons elftal aan de tegen partij laten voelen, dat het in meerdere opzichten superieur was. En het zeer spor tieve publiek heeft deze spelkwaliteiten der oranjemannen meermalen op luide wyze met applaus beloond. Het was over de ver richtingen zelfs zoo enthousiast, dat na den wedstrijd de spelers een ovatie in ont vangst konden nemen, waarbij Halle zelfs de hoogte in ging

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5