ZATÉ.RDAG DECEMdEK 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 HET EEUWFEEST DER HARTEBRUG- KERK. Zooals gemeld, wordt in Mei volgend Jaar herdacht het honderdjarig bestaan van de kerk aan de Hartebrug. De bedoeling is, om door een waardige, luisterrijke kerkelijke viering uiting te ge ven aan de gevoelens van dankbaarheid der parochianen. Een aan alle parochianen verzonden cir culaire, om dezen in de gelegenheid te stel len, ook door eenige financieele bijdrage blijk van medeleven te geven, is van zeer velen terug ontvangen. Het feestcomité verzoekt door middel van dit blad hun, die deze circulaire nog in hun bezit hebben, deze spoedig ingevuld te rug te zenden aan een der onderteekenaars, en brengt allen nu reeds hartelijk dank voor de gedane moeite en het gegeven be wijs van sympathie. Vereeniging van Mathesianen. Zaterdag j.l. hield bovengenoemde ver eeniging onder leiding van den heer M. v. Zwieten de Blom een excursie naar de Gas fabriek. De 70 deelnemers werden in twee groe pen rondgeleid door de heeren ir. de Wilde en ir. Verver. De gasfabricatie vanaf de aankomst der kolen tot den afvoer van het gas werd met groote belangstelling gevolgd. Aan het einde dankte de voorzitter, de heer G. J. J. v. d. Linden, de leiders van deze excursie voor het vele interessante en leerzame, dat was gezien, en maakte tevens bekend, dat de film „Aardolie van Put tot Pomp" op 14 Dec. nogmaals zal worden ver toond. Inbraakje in een bioscoop. Gisternacht hebben ongenoode gasten zich toegang verschaft tot de Casinobios coop aan de Hoogewoerd. Door een W.C.- raampje aan de zijde der Krauwelsteeg heeft men zich toegang weten te verschaf fen. Uit een kastje in de koffiekamer is en uit het ongesloten buffet 15 ont vreemd. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 1725. Naamlooze Vennoot schap Leidsche Ijzerhandel voorheen firma J. C. Bernard, opgericht 1836, Leiden, Bree- straat 55. De statuten zijn gewijzigd. Nieuwe inschrijving. 6695. L. van, Duyn, Katwijk a. Zee, Hoven 7. victualie- handel en reparatie-inrichting nautische in strumenten. E.: L. van Duyn, Katwijk a. Zee. Zaterdagavond te half zes is een begin van brand ontstaan in het perceel Lange- brug 79, bewoond door v. H. De man had een pan met water op een petroleumver- gasser op de leege bovenverdieping ge plaatst. Toen hij even later terug kwam hadden het behang en het houten beschot vlam gevat. Met een tuinslang op de wa terleiding wist de bewoner het vuur te doo- veru De uitgerukte brandweer behoefde geen dienst te doen. De Leidsche Studentenvereeniging „Non sordent in undis" bestaande uit hier te Leiden studeerende Zeeuwsche studenten van het L.S.C., hebben Zaterdag en Zondag het 120-jarig bestaan dezer vereeniging herdacht met een feestelijke bijeenkomst te Middelburg. Zondag werd naar Vlissin- gen gereden, waar een krans werd gelegd bij het standbeeld van Michial Adriaansz de Ruyter, waarbij de marinekapel haar mede werking verleende. Jhr. P. I. M. v. Doorn heeft hierbij het woord gevoerd. UIT DE OMGEVING STOMPWIJK. BEOORDEELING SCHOOLARTSEN- DIENST. De heer Vink wil niets gezegd hebben. De heer K. Vink, lid van den raad van Stomp wijk, verzoekt ons opname van de volgende rectificatie: In de laatstgehouden raadsvergadering van Stompwijk heb ik aanmerking gemaakt op het feit, dat het salaris van den school arts in het district Katwijk slechts met 5 pet was verminderd, terwijl „in lagere re gionen" de percentueele loonkortingen in den regel veel hooger zijn. Ik achtte zulks, geheel los van de vraag, of bedoeld salaris hoog was of laag, in dezen tijd van neer gaande conjunctuur, onbillijk. Voorts stelde ik de vraag, hoe het stond met de reisvergoeding. De voorzitter, bur gemeester Keijzer, beantwoordde deze op merkingen o.a. door erop te wijzen, dat de begrooting, welke ik had geraadpleegd, geen zuiver beeld van de salariskorting gaf, maar dat deze zelfs meer bedroeg, dan Gedep. Staten gewenscht achtten. Voorts werd me degedeeld, dat de reisvergoeding geheel geregeld werd overeenkomstig het Rijks reisbesluit. Ik heb toen slechts dit geantwoord: „Dan heb ik niets gezegd", en het voorstel is z. h. s. goed/gekeurd. Mijn laatste opmerking is blijkbaar niet in alle verslagen weergegeven en daarom stel ik op hoogen prijs, voorzoover noodig, deze aanvulling te publiceeren. Ik doe dat te meer, omdat ik hoewel ik geen enthousiast voorstander van den schoolartsendienst ben en ondanks het feit, dat de R.K. scholen in Stompwijk en Veur van dezen dienst geen gebruik willen ma ken het vorig jaar een verlenging van het contract sterk verdedigd heb. Ik voelde mij daartoe gedrongen door het bijzonder taktische en toegewijde plichtsvervulling van den schoolarts; waarmede duidelijk bewezen is, dat mijn opmerkingen uitslui- tend van zakelijken aard waren. Valsche munters te Hazerswoude. Arrestatie der misdadigers. Na geruimen tijd speuren is de Centrale Recherche te Rotterdam erin geslaagd een bende valsche munters onschadelijk te maken, welkt zich toelegde op de vervaar diging en de uitgifte van valsche rijks daalders. Tot nu toe zijn 13 arrestaties ver richt. Begin October was de Centrale Recher che er achter gekomen, dat te Rotterdam en omgeving valsche rijksdaalders werden uitgegeven. Het waren munten met de jaartallen 1930, 1931 en 1932, die zeer goed waren nagemaakt en een zuiveren klank hadden, slechts het gewicht was iets te licht. Doordat zij zoo goed waren nage maakt, konden zij gemakkelijk worden uitgegeven. Zij kwamen ook bij eenige banken terecht, waar de experts ze als valsch ontdekten. In de laatste dagen wer den reeds 150 exemplaren bij de Centrale Recherche ingeleverd en nog dagelijks komen er bij. Er zijn nog verschillende valsche rijksdaalders in omloop. Het was de recherche opgevallen, dat de verdachte personen allen familie van elkaar waren. Eén hunner zou vorige week naar Hazerswoude gaan en men ver moedde, dat hij zijn bedrijf daarheen zou willen overbrengen. Daar werd hij gear resteerd. Het was de 27-jarige K. de V. Het vermoeden van de recherche bleek on juist, want de V. had bij een relatie van hem te Hazerswoude reeds eerder zijn materiaal gebracht omdat hij van plan was om daar valsche rijksdaalders te gaan maken, doch hij was van plan veranderd en was naar Hazerswoude gegaan om zijn materiaal terug te halen. Bij deze ge legenheid werd hij aangehouden. Na deze arrestatie werden op Vrijdag middag 5 invaLen gedaan te Rotterdam en 2 invallen te Schiebroek. In de Rotterdam- sche woning van den te Hazerswoude ge arresteerden dt V. vond men een volledige installatie voor het maken van valsche rijksdaalders benevens een bakje met 50 bijna voltooide rijksdaalders. Een inval werd ook gedaan bij den 25-jarigen chauf feur C. E. B. bij wien men den 38-jar.gen vischboer T B. aantrof, die erop betrapt werd, dat hij bezig was 25 rijksdaalders in een zilverbad te verzilveren. Beiden wer den gearresteerd, evenals de vrouw van B., de 27-jarige M. L. Elders in Rotterdam werden nog gear resteerd de 25-jarige H. A. Ch., de 26-jari ge A. K., de 24-jarige commissionair N. J. M., de 23-jarige mej. P. B. huisvrouw van A. K. te Schiebroek, de 36-jarige fruit handelaar A. W. A. te Rotterdam, de 25-ja- rige café-houder C. v. d. M. te Schiebroek en diens echtgenoote de 24-jarige mej. A. G. Den volgenden dag werden nog gear resteerd de 24-jarige R. D. H., monteur te Rotterdam, terwijl te Hazerswoude VQorloopig is aangehouden de 25-jarige P. H. de relatie, bij wie K. de V. aldaar zijn materiaal had opgeslagen. K. de V. heeft reeds geruimen tijd op groote voet geleefd en hij wordt be schouwd als de voornaamste figuur in het complot. De anderen zijn hem slechts behulpzaam geweest. De valsche munten zijn uitgegeven in Rotterdam, Leiden, Vlaardingen en Schiedam. Onder de gearresteerden bevinden zich ook personen, die niet direct bij de uit gifte belast waren, doch die als tusschen- personen medewerkten. Het onderzoek is nog in vollen gang. LAATSTE BERICHTEN I1ET BIJ EGMOND GESTRAND SCHIP. Nader wordt vernomen, dat de kans, dat het schip op eigen kracht vlot komt, vooralsnog gering moet worden geacht. De „Diana", die op de tweede bank zit is omstreeks hoog water gestrand. De wind is momenteel oostelijk, hetgeen be- teekent, dat de zee niet zóó hoog zal ko men als bijv. bij Westenwind. Tenzij de wind naar het Westen doorschiet, zal de houtboot dus wel blijven zitten. De mo torreddingboot „Neeltje Jacoba" van de N.Z.H. Redding Mij. is naar IJmuiden te ruggekeerd, terwijl de roeireddingboot, gestationeerd te Egmond a. Zee, eveneens den terugtocht heeft aanvaard. Naar wij nader vernemen is de gestran de houtboot „Diana" hedenmiddag om half drie op eigen kracht weder vlot gekomen. UITVAART Dr. FR. ERENS. Onder groote belangstelling heeft heden de uitvaart en begrafenis plaats gehad van dr. Fr. Erens, die zijn laatste levens jaren sleet op de boerenhofstede Maar- tenshof te Houthem, waar hij de vorige week is overleden. Om tien uur werd in de Parochiekerk te Houthem de H. Mis van Requiem opge dragen door pastoor Ribberga met assi stentie. Tijdens de Lauden werd een stille H. Mis opgedragen door deken H. Erens, Deken van Gulpen en broer van den over ledene. Onder de talrijke autoriteiten merkten wjj op o.a. den heer Merckelbach, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg, Mgr. A. van der Venne, directeur van Rolduc en den burgemeester van Houthem, den heer Hens. Bij de vele bloemstukken, die de baar dekten, was een krans van Willem Kloos. Na de H. Mis werd het stoffelijk over schot naar Schaesberg overgebracht, waar het in het familiegraf werd bijgezet. BIOSCOPEN. Lido: Goedgekeurd. Casino: Afgekeurd. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen. ROOFOVERVAL TE PUTTEN (N.-Br.). Drie gemaskerde mannen bedreigen zieke vrouw met revolver. Uit Ossendrecht wordt aan „de Crt." gemeld: Drie gemaskerde bandieten zijn Zater dagmorgen omstreeks zeven uur de woning binnengedrongen van den heer L. Hen- drichs in het grensplaatsje Putten. Zij over vielen mevrouw Hendrichs, die sedert lang ziek te bed lag. Een der indringers hield een revolver op haar gericht, terwijl de twee andere bandieten haar gelastten, de plaats te wijzen, waar het geld was ge borgen. Steeds hield men het vuurwapen op haar gericht, met de waarschuwing, dat zij bij het minste gerucht zou worden doodgeschoten. Twee dieven doorzochten het huis, ter wijl de derde met de revolver bij het bed van de vrouw bleef staan. Al het geld, dat een zeer groot bedrag moet uitmaken, is door de dieven gestolen. Men meent, dat de daders met de situa tie op de hoogte moeten zijn geweest. De woning waarin de overval is gepleegd, is in de Dorpsstraat van Putten gelegen, recht tegenover het Nederlandsche douane kantoor, waar echter op het oogenblik van den overval nog niemand aanwezig was. Vóór de indringers zich toegang tot de woning hadden verschaft, waren de heer Hendrichs en zijn zoon uitgegaan zonder de deur te sluiten. Men vermoedt, dat de dieven van deze gewoonte op de hoogte zijn geweest. Niemand in de omgeving heeft iets van het gebeurde gemerkt. Een meisje van vijf jaar, dat in haar bedje lag, had alles stilzwijgend aangezien; zoo- dra de mannen waren vertrokken, is zij in nachtgewaad naar haar tante gevlucht om aan deze het heele relaas te doen. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die om het onderzoek niet te'be moeilijken, eenigen tijd niets over het ge beurde losliet. Men vermoedt, dat de da ders naar België zijn gevlucht. Zooals te begrijpen, heeft de overval in het grensplaatsje heel wat opschudding onder de bevolking teweeg gebracht. De toestand van de vrouw is door den schrik belangrijk verergerd; men heeft haar dan ook naar het ziekenhuis in Antwerpen moe ten overbrengen. TYPHUSGEVALLEN TE TILBURG. Op 15 November 1.1. werd te Tilburg een geval van typhus vastgesteld, dat zich niet direct ernstig liet aanzien. De ziekte breid de zich echter de vorige week uit tot zes tien patiënten, waarvan thans reeds drie zijn overleden. VISSCHER OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. De visscher C. Huiszoon, schipper op het visschersvaartuig VI. 31 is hedenmorgen, bij het uitzetten van netten, ter hoogte van Zoutelande, overboord geslagen en verdron ken. De man die in Vlissingen woonde, laat een vrouw en drie kinderen achter. LIJK GEVONDEN. Zaterdag werd te Zeist tijdens een drijf jacht in een vak hooge heide gevonden het lijk van een onbekenden jongen man van ongeveer 25-jarigen leeftijd. Het lijk werd gevonden in een slapende houding met de rechterwang op de binnen kant van zijn pet en kan daar wel een paar dagen gelegen hebben. Niets duidde op een worsteling of eenig ander geweld; integen deel waren de kleeren goed geordend en was aan de omgeving niets te bespeuren. Mocht de man zelfmoord gepleegd hebben, dan zou aan innemen van een of ander ver gift moeten worden gedacht. De veronder stelling „plotseling onwel worden van een wandelaar" kan ook buiten beschouwmg blijven, daar hij zich daarvoor te ver van af de paden of begaanbare wegen bevond. Behalve eenig Hollandsch geld werd niets op hem bevonden, zoodat sterk naar voren komt het vermoeden, dat de overledene onbekend wenschte te blijven. Dit vermoe den wordt nog versterkt door dat uit zijn colbertjas het winkelmerk is genomen en de voering uit zijn pet is gescheurd, terwijl overigens geen enkel fabrieks- of ander herkenningsteeken aan de kleeren is ge vonden. Signalement: Lengte 1.75 1.80 Meter, tenger glad gezicht, blond-bruin haar, grij ze althans lichte oogen, gaaf gebit, boven snijtanden in goud gevat goed gekleed met witgestreept donker colbertcostuum, bruine lage schoenen met gummiehakken, donkergrijze pet, donkere winterjas, blauw- geruit overhemd, dito boord en gespikkel de das. Overledene geeft den indruk werk man te zijn. Zwarte onverzorgde nagels deden denken aan machine- of fabrieks werk. Foto's en vingerafdrukken zijn ter iden tificatie aanwezig. Prof. Huizinga in den Journalistenkring. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. Slotemaker de Bruine, de Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. de Wilde en vermoedelijk ook de Minister-president, dr. Colijn, zullen Zaterdag a.s. de buitengewone algemeene vergadering van den Nederlandschen Journalistenkring bijwonen, waarin prof. Huizinga zal sprekeh over het onderwerp: „De taak der pers in onzen tijd". Minister de Wilde zal ook deelnemen aan den maaltijd, welke na afloop der ver gadering aan prof. Huizinga wordt aange boden. BfiRrrunnrp STAnd LEIDEN. Geboren: Jacobus Abraham, z. van J. A. v. d. Ouweelen en S. M. Bernard. Ondertrouwd: N. J. v. Roijen jm. 29 j. en I. Cornet jd. 24 j. H. Bakker jm. 23 j. en A. v. Nieuwenhoven jd. 21 j. P. F. v. Poelgeest jm. 23 j. en M. v. Tonge ren jd. 21 j. Overleden: G. v. d. Pol dr. 32 j. Zal Mussolini hiermee tevreden zijn? DE BESPREKINGEN TE PARIJS De vermoedelijke inhoud der voorstellen. PARIJS, 9 December. (A. N. P.). Het Fransche ministerie van buitenlandsche za ken heeft in den nacht op Maandag de volgende mededeeling gepubliceerd. „Sir Samuel Hoare en Laval hebben de door hen vastgelegde .formules der over eenstemming, welke als basis moeten die nen voor een vriendschappelijke regeling van het ItaliaanschAbessijnsch conflict, niet gepubliceerd, omdat ze nog niet ter kennis zijn gebracht van de belanghebben de regeeringen. Alle berichten, welke te dezen aanzien worden gepubliceerd, kunnen slechts als vermoedens worden beschouwd. Niettemin meent de „Oevre" den inhoud der voorstellen als volgt te kunnen weer geven: 1. De basis van het plan is een gebieds- ruil tusschen Italië en Abessinië. Abessinië verkrijgt de haven van Assab in Italiaansch Eritrea met een „corridor",, welke deze haven met Addis Abeba verbindt. Indien Italië deze concessie zau weigeren, dan zal de Britsche regeering bereid zijn Abessinië de haven van Zeila af te staan. Indertijd heeft men van dit reeds eerder gedaan voorstel afgezien, omdat het de Fransche haven van Dzjiboeti zou benadeelen. Zon dag heeft Laval evenwel geen bezwaren meer gemaakt; 2. De provincie Tigre wordt met uit zondering van de heilige stad Aksoem geheel aan Italië toegewezen; 3. Italië verkrijgt de volledige sou ver ei- niteit over de provinciën Ogaden en Dana- kil; 4. Italië verkrijgt een kolonisatie-gebied, dat de vestiging van 11/2 millioen kolonis ten veroorlooft. Dit gebied wordt begrensd in het Noorden door den 8sten breedte graad, in het Westen door de 36ste leng tegraad, in het Zuiden door de Britsche koloni Konya en door den Soedan, en 5. Den Negus zal worden verzocht voor het Amharisch deel van Abessinië de be scherming van den Volkenbond te eischen. Dit zou tot uitdrukking komen door het zenden van technische deskundigen voor het Abessijnsche bestuur, waarbij ook Ita- liaansche deskundigen in aanmerking zou den komen. ADDIS ABEBA, 9 December. (A. N. P.) De generale staf van het Abessijnsche leger heeft bepaald, dat aan het Noorde lijk front de guerrilla-oorlog op intensiever wijze moet worden gevoerd. Dit besluit is het gevolg van de opwinding welke is ontstaan toen men hoorde, dat de keizer in het paleis te Dessié tijdens een bombar dement aan den dood was ontsnapt. Ten gevolge van bombardementen zijn te Des sié in het geheel 100 personen gedood en gewond. TELEGRAMMEN DRACONISCHE MAATREGELEN IN EGYPTE. CAIRO, 9 Dec. (A.N.P.) In een con ferentie, welke Zondagavond is gehouden, hebben de ministers met de leiders der politie beraadslaagd naar aanleiding van de studentenbetoogingen, die zich Zaterdag en Zondag hebben voorgedaan. Het verbod aan de politiebeambten ge bruik te maken van de vuurwapenen is in getrokken. Voorts wordt deelneming aan betoogingen met gevangenisstraf vergol den. Hoewel het tot Maandagochtend rustig is gebleven zijn toch eenige voorzorgs maatregelen genomen, o.m. zijn de ver keersmiddelen stil gelegd tusschen de Universiteit te Gisch en de stad. De uni versiteiten blijven tot nader order geslo ten. Onmiskenbaar heerscht in de stad een zekere opwinding. OVERSTROOMINGEN IN TEXAS. NEW YORK, 9 Dec. (A.N.P.) Uit Hos- ton (Texas) wordt gemeld, dat tengevolge van overstrooming de lager gelegen deelen van Hoston onder water zijn. Honderden personen hebben hun huizen moeten ver laten. Drie personen worden vermist. Men gelooft, dat ze verdronken zijn. DE TELEURGESTELDE KONDYLIS. ATHENE, 8 Dec. (A.N.P.) De vroe gere minister-president Kondylis heeft verklaard, dat zijn partij niet zal verschij nen, indien de nationale vergadering bij een wordt geroepen. Tevens dringt hij er op aan, dat de vergadering onverwijld zal worden ..ontbonden en dat verkiezingen zullen worden gehouden volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordiging. j MAP TEN AMSTERDAM, 9 Dec. Veemarkt. Aan gevoerd 534 vette koeien, waarvan de prij zen waren: ie kwal. 4952 ct., 2e kwal. 4248 ct., 3e kwal. 3240 ct. per kg. slachtgewicht; 51 Melk- en kalfkoeien f 160 190 per stuk; 110 Vette kalveren: le kwal. 5460 ct., 2e kwaL 4854 ct., 3e kwal. 4246 ct. per kg. levendgewicht; 50 Nuch tere kalveren f 49 per stuk; 96 schapen en lammeren: schapen f 1216, lammeren f 1012 per stpk; 466 Varkens: vleesch- varkens, wegende van 90110 kg., 4849 ct. per kg. slachtgew., enkele boven no teering. Zware varkens 4748 ct., vette varkens 4647 ct. per kg. slachtgewicht. 150 paarden f 60100 per stuk. Runderen, behoorlijke aanvoer, stugge handel, goed prijshoudend. Vette kalve ren, matige aanvoer, vlugge handel, vaste prijzen. Nuchtere galveren, korte aanvoer, handel vlug, hoogere prijzen. Schapen, matige aanvoer, handel slepend, prijzen ïager. Varkens flinke aanvoer, handel rtaag. Afloop iets lagere prijzen. ROTTERDAM, 9 Dec. Veemarkt. Aan voer 2430. Vette runderen 660, Vette kal veren 249. Schapen en lammeren 921. Var kens 595. Nuchttre kalveren 5. Prijijzen per K.G.: vette koeien le kw. tot 46 ct., 2e kw. tot 40 ct. 3e kw. 2632 ct. Vette ossen 45, 41, 3235; Vette kalveren 92, 82, 6570; Varkens (lev. gew.) 40, 39, 38; Schapen 38, 34, 28; Lammeren 39, 35, 28. Prijzen per stuk: Schapen f 16, f 13, f 10; Lammeren f 13, f 11, f 6. Vette koeien en ossen, aanvoer als vori ge week, handel stüg, prijzen ais 3 Decem ber, prima koe 49; os 47. Vette kalveren, aanvoer iets ruimer, handel tamelijk, prij zen iets hooger, prima f 1.Schapen en lammeren, aarvoer korter, handel redelijk, prijzen als vorige week. Varkens, aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen iets minder, eenige 1 ct boven noteering. Enkele par tijen schapen werden voor export ver kocht. UTRECHT, 7 Dec. Vee en paarden. Aan gevoerd 2610 stuks vee. De prijzen waren: Stieren 1820 ct., slachtkoeien 2023 en 1719 ct., alies per 1/2 kg., vaarzen f 100 130, pinken f 6590, melkkoeien f 110 190, kalfkoeien f 12200, varekoeien f 80 130, magere kalveren f 4065, nuchtere kalveren f 68, magere varkens f 1728, schrammen f 1317, biggen f 812, ma gere schapen f 1220, lammeren 914, alles per stuk. Boter. 8590 ct., kaas 2030 ct., eie ren f 3.405.50 per 100 stuks. DELFT 7 Dec. Kaasmarkt. Aangevoerd 122 stapejs komijne kaas wegende 2530 kg. Prijs f 0.30—-0.32 per kg. BOSKOOP 7 Dec. Bloemenveiling. Gol den Ophelia 1524, Hadley 2650. Co lumbia 2510, Butterfley 3045, Wilh. Kordes 60100 Rosalandia 2550, Phoebe 2030, Edith Helen 60110, Briancliff 2651, Chrysanten, grootbloemig 4080, id. tros 1525, Clematis Prins Hendrik 100 per bos van 0 stuks. WISSELNOTEEitlNOEN AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59.34 Londen T.LT'i.i New York1 47''T Parijs 9.7U/4 Brussel 24.85'/o Zwitserland 47 85 Milaan Madrid 20.20 Oslo36.5 Kopenhagen32 50 Stockholm37.50 Praag 6 11'/., Weenen Boedapest - BEURSOVERZICHT. Nu de politieke toestand in Frankrijk voor het oogenbiik tot rust is gekomen en ook de internationale politieke situatie geen directe zorg baart, kan weer meer aandacht worden geschonken aan interne aangelegenheden, want door de gebeurte nissen die zich buiten onze landsgrenzen afspeelden, werd de belangstelling onwille keurig afgeleid, waarbij nog kwam, dat de beurs zich den iaatslen tijd grootendeels op Amerika had ingesteld en vooral de be richten uit de Vereenigde Staten met bij zondere interesse werden gevolgd. Hoe wel zich hier te lande geen bijzondere fac toren hebben voorgedaan, waarop in het bijzonder dient te worden gewezen in zoo verre die niet regelrecht met de fondsen- markt in verband kunnen worden ge bracht, zoo heeft het desniettemin toch wel eenigszins de aandacht getrokken, dat de geldmarkt iets minder ruim is gewor den. Weliswaar zijn de middelen nog ruimschoots verkrijgbaar doch toch niet meer zóó gemakkelijk als nog slechts zeer korten tijd geleden het geval was. Welis waar zijn de gelden voor zeer korten ter mijn overvloedig beschikbaar, hetgeen op overtuigende wijze wordt afgeteekend, door de noteering van daggeld, doch voor gelden op iets langeren termijn is de no teering iets aangetrokken en de koers van prolongatie is aan het einde van de afge- loopen week zelfs boven 3 procent geko men. Nu is een dergelijke noteering nog allerminst hoog, doch dit neemt niet weg, dat een kleine verkrapping valt waar te nemen. Nu is in de geldsituatie hier te lande, op zich zelf genomen, vrijwel geen verande ring gekomen. Er kan nog geld genoeg ook voor wat langeren termijn beschikbaar worden gesteld, doch de primaire geldge vers houden zich op het oogenblik iets meer gereserveerd en hierin moet voorna melijk het naderen van het jaareinde wor den gezien. De jaarwisseling vereischt steeds groote sommen doch bovendien dient er rekening mee te worden gehou den, dat verschillende financieele en an dere instellingen, die tot de primaire geld gevers kunnen worden gerekend, hun kas- positie wat wenschen te versterken, niet alleen uit een verlangen om de liquiditeit op te voeren, maar tevens om op den laat- sten dag van het jaar met mooie cijfers te voorschijn te kunnen komen. Want indien zich geen bijzondere omstandigheden voor doen, dan kan men er zich thans reeds van overtuigd houden, dat kort na den over gang in het nieuwe jaar de noodige mid delen weer te kust en te keur verkrijgbaar zullen zijn.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3