DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang VRIJDAG 6 DECEMBER 1935 No. 8286 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ls voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V De jeugd-werkloosheid en het dienstboden-vraagstuk De werkloosheid onder de mannelijke jeugd kan worden bestreden door de meis jes uit de fabriek te houden voorzoover mogelijk. Een van de verlangens op sociaal gebied, die wij moeten propageeren en bepleiten en naar welks zeer spoedige verwe zenlijking wij moeten streven, is: een ver bod van fabrieksarbeid voor meisjes onder de 16 jaar. Meisjes van 14 tot 16 jaar behooren zéker niet in een fabrieksomgeving. In deze jaren zijn zij zéér ontvankelijk, om zich met het verkeerde te laten mee sleuren, om zich op een moreel-verkeerden weg te laten leiden. Op wat lateren leeftijd kan haar weerstandsvermogen sterker zijn. Wij moeten daarom zeker de meisjes vóór den zestienjarigen leeftijd uit de fa briek houden. Wettelijk moet voor dezen de fabrieksarbeid worden verboden. Maar dan óók voor meisjes op dien leef-' tijd ruimschoots gelegenheid gegeven om zich te bekwamen in de huishouding! Eerstens zal haar dat ten goede komen, als zij op 16-jarigen leeftijd in de fabriek gaan arbeiden; maar, vervolgens, zal daardoor haar zin, om met huishoudelijk werk in haar onderhoud te voorzien, kunnen wor den opgewekt. En, als zij dan op 16-ja rigen leeftijd nog kunnen blijven bij-v^?- ren aan op te richten dienstboden-cursus sen, dan komen er goede dienstboden! Die Zijn er nu ook wel, gelukkig, maar dan ko men er meer. En, als wij dan naast die goede dienst boden ook hebben goede mevrouwen mevrouwen, die niet in opgeblazen voor naamheid, maar in waardigen eenvoud om gaan met hun dienstboden dan zal een groot vraagstuk het dienstbodenvraag- stuk! zijn oplossing naderbij komen. En, als er meer meisjes zoeken en vin den een arbeidsterrein in de huishou ding, als dienstbode of hulp, dan komen er meer plaatsen voor de jonge mannelijke werkkrachten! V Gegronde critiek In het laatste nummer van „Volk en Va derland" (N. S. B.) en in het laatste num mer van „Onze Vaan" (K. D. P.) troffen we aan een beschouwing over eenzelfde onderwerp, in welke beschouwing heel veel waars ligt. 't Ging over de befaamde cumulatie. En in beide bladen werd geconstateerd, dat tegen cumulatie in de toekomst eenige doel treffende maatregelen zijn genomen, doch daarnaast werd afgekeurd, dat cumulanten van het heden ongemoeid worden gela ten. Wij zijn het met die afkeuring eens. Zeker men kan nu eenmaal niet in eens iemand ontnemen, wat hij verkregen heeft, óók als is men van meening, dat het hem inderdaad ten onrechte verleend is. Men moet rekening houden met, en ook vaak ontzien, ontstane toestanden en ge groeide verhoudingen. Maar, dit voorop stellend, had de wetgever niet de bestaan de cumulatie absoluut onaangetast behoe ven te laten! Dat is verkeerd. En met hen, die er him afkeuring over uitspreken, zijn wij het eens. TWEEDE KAM KR. ZIELIG EN ERGERLIJK. In de „Gothaer Beobachter" van 9 No vember vonden wij de volgende adverten tie: In het geloof aan de goddelijke openba ring van ons volk in Adolf Hitler hebben wij heden op 8 Nibelung 1935 Willi Liffert en Selma Liffert geb. Kun- ze, een vereeniging voor het leven geslo ten. Weimar. SondershausenBebra. Wijziging van de Warenwet Na de goedkeuring van de begrooting van Defensie, werd de behandeling van de begrooting van het Verkeersfonds voort gezet, waarna deze begrooting z.hst. werd goedgekeurd. De wijziging van de Warenwet werd ver volgens in behandeling genomen. Aan de orde is het wetsontwerp gevende voorschriften betreffende de hoedanigheid en aanduiding van waren. Mevrouw De VriesBruins (S.D.) heeft gehoord, dat er van de 21 keurings diensten maar acht zouden overblijven. Zij kan niet gelooven, dat dit waar is, want dan zou een groot deel van het werk der keuringsdiensten worden vernietigd. Spr. heeft amendementen ingediend, waardoor de verbeteringen, die het wets ontwerp der zitting 193031 bevat, in het thans aan de orde zijnde wetsontwerp kun nen worden opgenomen. De heer D r e e s (S.D.) zegt, dat de be perking van Rijksuitgaven in deze mate rie erop neerkomt, dat het bedrijfsleven belasting gaat betalen. Dit is een verplaat sing van belastingdruk. Af te keuren is, dat de Rijksbijdragen in de wachtgelden van ontslagen personeel slechts voor 5 jaar gelden. De gemeenten kunnen de ambtenaren van opgeheven keuringsdien sten moeilijk herplaatsen. De heer Schilthuis (VD.) zegt, dat de regeering een grootere bijdrage van het bedrijfsleven vraagt, nu de norm in strijd met de eerlijkheid in den handel weer in het wetsontwerp is opgenomen. Rijk en bedrijfsleven zullen gezamenlijk de helft der kosten betalen, maar wat zal de regeering het bedrijfsleven laten be talen? Dit kome alsnog in 't wetsontwerp De heer Bakker (C.H.) betoogt, dat de belangen van het platteland niet in de verdrukking mogen komen. Dit zal echter gebeuren als het aantal keuringsdiensten te veel wordt beperkt. Want dit versterkt de mate van ontduiking. De heer W i e 1 e n g a (A.R.) vraagt, of de minister al kan zeggen hoe hij zich de versobering van de zaak voorstelt, hoe veel diensten er zullen worden opgeheven, enz. En hoe stelt de minister zich de ver deeling van de helft der kosten tusschen Rijk en bedrijfsleven voor? De heer Goseling (R.K.) sluit zich aan bij de vragen des heeren Drees inzake kosten verdeeling. Het rijk zoeke het niet teveel in afwenteling op de gemeenten. De heer Vervoorn (platteland) zegt, dat niet de minste bezuiniging zal plaats virden en dat alleen de kosten meer op gemeenten en bedrijven zullen neerkomen Weinig effectief zal de controle op het platteland zijn. Rede van den minister De Minis te r van Sociale Zaken, de heer Slingenber, herinnert eraan, dat het wetsontwerp een overblijfsel van de bezuinigingswet is. Algemeen in de Kamer is men voldaan, omdat het instituut der keuringsdiensten gehandhaafd blijft. Dit verheugt spr. De bedoeling is geweest ƒ600.000 te spa ren. Met den heer Goseling is spr. volko men eens, dat het verkeerd zou zijn, als men nu de gemeenten bracht tot vermeer dering van kosten. Maar dit is dan ook uitgesloten. De gemeenten krijgen niet on belangrijke besparingen door de concen tratie van diensten, enz. Hoe spr. zich de kostenverdeeling denkt? Hij heeft tegenover de Kamercommissie dadelijk opgemerkt, dat hij alleen het toe zicht op de eerlijkheid in den handel in het wetsontwerp kon opnemen, als de bij drage van het bedrijfsleven werd vergoot. Dat deel van de helft, dat de bedrijven moeten opbrengen, is iets meer dan het vierde deel, dat zij aanvankelijk hadden moeten opbrengen. Maar zij zullen vol strekt niet het leeuwendeel krijgen. De heffing van het bedrijfsleven zal per keuringsdienst moeten geschieden. Ieder filiaal moet wat bijbetalen in de algemee- ne kosten, in den kring, waarin het ligt. De bijdragen des rijks in de wachtgel den duren maar vijf jaren, omdat dit een prikkel is voor de gemeenten om de amb tenaren te herplaatsen. Hoe het gerucht in de wereld is geko men, dat er maar acht keuringsdiensten zouden overblijven, weet spr. niet. Het heeft geen enkelen grond. Spr.'s meening daaromtrent is nog niet gevestigd. Aan vankelijk meent hij, dat acht d'ensten voor ons land wel een beetje te weinig zijn. Hij behoudt zich volkomen, vrijheid voor ten aanzien der plaatsen, waar al dan niet keuringsdiensten zullen blijven bestaan. Wat het wetsontwerp der zitting 1930 '31 betreft, het bevat bepalingen, die den keuringsdiensten meer werk geven en de kosten verhoogen. Amendementen-De Vries-Bruins in dien geest neme de Ka mer niet aan. Mevrouw De Vries-Bruins (S.D.) verdedigt een amendement op art. 1 om de keuring te doen plaats vinden niet slechts van waren, die worden gebezigd voor de bereiding, de bewaring enz. van eet- of drinkwaren, enz, maar van waren, die daarvoor gebezigd kunnen worden. Mevrouw BakkerNort (V.D.) steunt het amendement. Minister Slingenberg maakt er toch bezwaren tegen. De door hem voorgestelde redactie staat al 25 jaar in de wet. Volgens het amendement zouden gekeurd moeten worden artikelen, die voor de bewaring van eet- en drinkwaren gebruikt kunnen worden. Daar kan vrijwel alles onder val len. Mevrouw De VriesBruins (S.D.) zegt, dat de dóór haar voorgestelde bepa ling ook voorkwam in het wetsontwerp uit het jaar 19301931. Toen heeft niemand aan zoo'n ruime uitlegging gedacht. Zoo dwaze dingen doen de ambtenaren niet. De heer Goseling (R.K.) verzoekt aanhouding van artikel en amendement. De Kamer besluit in dien geest. De heer Drees (S.D.) verdedigt een amendement van de commissie van voor bereiding om in art. 13, lid 1, te doen ver vallen de bepaling, dat bij algemeenen maatregel van bestuur de leeftijd kan worden bepaald, waarop pensioneering van het personeel der diensten moet ingaan. Dit ware in strijd met art. 63 der grond wet. De voorziening moet in de pensioen wet worden opgenomen. Minister Slingenberg neemt het amendement over. Mevrouw De VriesBruins (S.D.) verdedigt een amendement om de Kroon bevoegd te maken, voor te schrijven, dat aan warén of de omhulsels ervan aandui dingen moeten voorkomen omtrent de hoe veelheid van die waren. SpR wijst op het belang der zaak. Minister Slingenberg maakt er be zwaar tegen. Het wetsontwerp van 1931 ging minder ver dan dit amendement. Het wetsontwerp wilde de hoeveelheidscontrole alleen in het belang der volksgezondheid, maar het amendement wil ze ook in het belang der eerlijkheid van den handel. Het gaat er ook om, of op deze manier vermindering van ambtenaren voorkomen wordt. De heer Goseling (R.K.) verzoetk na mens de commissie van voorbereiding aan houding. Men moet zich nader beraden. De Kamer besluit tot aanhouding. Minister Slingenberg neemt over een amendement-D e V r i e sB ruins, om in art. 24, 2de lid, te bepalen, dat, in dien het onderzoek van het monster het hoofd van het laboratorium aanleiding geeft, een strafvervolging in te stellen, hü een proces-verbaal van de uitkomsten van het onderzoek van het monster, door twee deskundigen ieder afzonderlijk ver richt, aan den ambtenaar van het O.M. by het kantongerecht zendt. De heer Drees (S.D.) verdedigt een amendement, strekkende, de bijdragen van het rijk in de kosten van wachtgelden en gebouwen, die het gevolg zijn van ophef fing van keuringsdiensten, op last van het rijk te doen doorloopen, zoolang die kos ten voortduren, en niet slechts vijf jaar. Minister Slingenberg zegt dat de gemeenten gemakkelijker de wachtgelders kunnen onderbrengen dan het rijk. Dit geldt in de voornaamste plaats het admi nistratief personeel, schrijvers, portiers, enz. Het rijk wil, ook na vijf jaar gaarne zooveel mogelijk meewerken aan herplaat sing van wachtgelders: De Kamer zou hedenmiddag over het amendement stemmen. Het wetsontwerp is afgehandeld en zal heden in stemming komen. Te 4.35 uur wordt de vergadering ver daagd tot hedenmiddag 1 uur. BINNENLAND BEDEKTE WAARSCHUWING AAN JAPAN. WASHINGTON, 6 Dec. (A.N.P.) In bedekte termen heeft de staatssecretaris van buitenlandsche zaken te verstaan ge geven, dat de Vereenigde Saten de gebeur tenissen in Noord-China van nabij volgen, in het bijzonder met betrekking tot de ver plichtingen, welke voor Japan uit de inter nationale verdragen voortvloeien. De staatssecretaris zeide namelijk, dat „onge wone gebeurtenissen in eenig deel van China niet alleen van belang zijn voor het volk en de regeering van China, maar voor alle mogendheden, die in China belangen hebben. De Vereenigde Staten behooren tot die machten". De Vereenigde Staten hopen dat alle mogendheden hun interna tionale verplichtingen zullen nakomen. Ofschoon Japan niet met name is ge noemd, wordt de uitlating van Huil als een bedekte waarschuwing aan het adres van dat land opgevat. VOORSCHRIFTEN VOOR KATH. SCHOLEN. Verbod school of leerlingen te gebruiken voor collecten enz. Aan de communicanda van het bisdom Haarlem, opgenomen in „St. Bavo" ontlee- nen we het volgende verbod van Z. H. H. Mgr. H. J. M. Taskin, Kapittel-Vicaris: Om de belangen van de kinderen te be vorderen, met name om hen te behoeden tegen het gevaar van diefstal, te plegen en van zich over te geven aan snoeplust en bovendien om de ouders niet in te nemen tegen de katholieke scholen, achten we ons verplicht, te verbieden: 1. dat in de scholen verkocht worden sluitzegels, prentbriefkaarten, bloemetjes, vlaggetjes enz., welk goed doel daarbij ook beoogd wordt; 2. dat het onderwijzend personeel, ka tholieke vereenigingen of wie ook genoem de voorwerpen aan de kinderen medege ven om ze op straat of aan de huizen ten verkoop aan te bieden, of de kinderen met prikkaarten of loten of busjes uitzenden of hen in dienst nemen voor collecten, enz.; cfr. Syn. Harlem, no. 142, 3o. 3. dat het onderwijzend personeel de kinderen centen laat meebrengen als bij drage voor de versiering van het beeld van O. L. Vrouw in de Meimaand of van het H. Hart in de Junimaand enz.; 4. dat missiebusjes in de school ge plaatst worden; 5. dat in de scholen reclame wordt ge maakt voor uitvoeringen bijv. door het aanbrengen van biljetten en door toegangs kaarten te verkoopen. CONCURRENTIE VAN PAROCHIE HUIZEN AAN DEN MIDDENSTAND. Aan dezelfde communicanda is ontleend de volgende mededeeling van den Kapittel- Vicaris van het Bisdom Haarlem: Naar aanleiding van klachten over con currentie, welke hier en daar door parochie huizen aan verschillende middenstandsgroe- pen wordt aangedaan, wijzen wij er op, dat de exploitatie van de parochiehuizen zoo danig moet zijn, dat het doel, waarvoor zij gesticht zijn, niet voorbij wordt gestreefd. Vooral in dezen crisistijd, nu elke ook klei ne concurrentie den Middenstand aange daan, heel sterk wordt gevoeld, dienen de parochiehuizen de concurrentie tot het strikt noodzakelijke te beperken. Tevens verzoeken wij onze geestelijkheid, en andere katholieke instellingen de katho liek georganiseerde middenstanders, zoo veel als maar mogelijk is, in aanmerking te doen komen by het doen van leveranties en het plaatsen van orders. STEUN AAN DEN TUINBOUW. Een urgentie-programma van het Kon. Ned. Landbouw-Comité. Het Kon. Ned. Landbouw Comité heeft een urgentie-program voor den tuinbouw 1935, waarin de ten behoeve van onzen tuinbouw noodzakelijk geachte maatregelen zijn uiteengezet, ter kennis van den Mi nister van Landbouw en Visscherij ge bracht. Het comité zegt, dat met de toezegging van de regeering, het steunbedrag van 9 millioen in 1935 te verhoogen tot 12 mil- lioen voor 1935, aan de wenschen in tuin- bouwkringen niet geheel is voldaan. Het comité geeft thans de meest urgente der wenschen aan. We ontleenen er het vol gende aan. De steun aan den tuinbouw moet een zoodanige zijn, dat het verschil tusschen de veilingsprijzen en de voor 1934 gestelde richtprijzen voor 100 pet. wordt vergoed. ƒ28 millioen zou beschikbaar moeten zijn. I De omzet der veilingen zal naar schatting in 1935 25 pet. lager zijn dan in 1934 en zal pl.m. 45 million gulden bedragen. In laatstgenoemd jaar was het steunbedrag van 9 millioen voldoende om 60 pet. te dek ken van het verschil tusschen kostprijs en veilingprijs. Dat verschil bedroeg dus 15 millioen gulden. Dit jaar zal de veilingom- zet pl.m. 15 millioen lager zijn dan verle den jaar. Rekent men den invloed der teelt- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITEILAID. De bemiddelingspogingen in het Abessijn- sche conflict worden voortgezet. Van het front weinig nieuws. In Duitse hl and wonende Nederlandera gedupeerd door het invoerverbod van Mar ken. (2de blad). De strijd met de Evangelische Belijde- niskerk in Duitse hl and. (2de blad). Sir Samuel Hoare over Engeland's bui tenlandsche politiek. (2de blad). BINNENLAND. Begrooting van de Prov. Staten van Zuid-Holland (1ste blad). Voorschriften omtrent collecten enz. op Katholieke scholen in het Bisdom Haar lem. (1ste blad). Het Kon. Ned. Landbouw-comité heeft een schema ontworpen inzake steun aan den landbouw. (1ste blad). beperking op 2 millioen gulden dan zal voor 1935 een steunbedrag van 15 13 millioen 28 millioen gulden beschikbaar moeten zijn, om uitkeeringen van 100 pet. van de richtprijzen mogelijk te maken. Aangezien de toestand Van het Land bouwcrisisfonds het uittrekken van een grooter steunbedrag voor den tuinbouw zeer bezwaarlijk maakt, moet naar een an der middel worden uitgezien. Na zorgvul dige overweging is het comité tot de con clusie gekomen, dat dit middel is te vinden op de volgende wijze: a. het invoeren van een heffing op mi nimumprijzen der veilingen. Voor de producten, welke voor export zijn bestemd, dient de heffing te worden teruggegeven. In verband met de ruime marge tusschen veilings- en kleinhandels prijzen, is niet aan te nemen, dat deze laat ste door toepassing van de heffing zouden moeten worden verhoogd. Daarnaast moe ten in de toekomst meer dan tot nu toe het geval was, onverkoopbare tuinbouwpro ducten gedeeltelijk voor liefdadige doelein den, gedeeltelijk voor veevoeder worden bestemd. b. De monopolieheffingen op het inge voerde fruit moeten zoodanig zijn, dat de prijs van het inlandsche fruit loonend is. In ernstige overweging dient te worden ge nomen de monopolieheffingen op buiten landse h fruit te verhoogen. c. Behoud van werkgelegenheid in den tuinbouw, door middel van tewerkstelling met loontoeslag in de bedrijven. Een soortgelijke regeling als geldende voor de landbouwbedrijven, is in het leven geroepen voor de tuinbouwbedrijven in de gemeenten Hoogezand en Sappemeer. Het verdient aanbeveling in andere gedeelten des lands een dergelijke regeling te tref fen. d. Werkverschaffing aan kleine tuinders. Het verdient aanbeveling ook voor kleins tuinders op hun eigen bedrijfje een toeslag- regeling in het leven te roepen. REGEERINGSSTEUN VOOR TONG. Voor den aanvoer tusschen 11 Juli en. 30 September. In de „Staatscourant" van gisteravond is opgenomen de „Crisis-Steun-beschikking 1935 I (tong)". Krachtens deze beschikking zal door de Nederlandsche Visscherij Centrale steun verleenen aan de „eigenaars en/of gebrui kers van zee- en kustvisschersvaartuigen" tot een maximum bedrag van 10.578.58. De steun zal bedragen 0.0307 per K.G. door de bovenbedoelde groep georganiseer - den in het tijdvak van 11 Juli 1935 tot 30 September 1935 aangevoerde tong. De steun zal niet worden uitgekeerd voor tong, welke kleiner is dan 23 c.M.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1