U RADIO-PROGRAMMA'S DONDERDAG 5 DECEMBER 1935 ut LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN VRIJDAG 6 DECEMBER. GEMENGDE BERICHTEN Moord in een tramwagen te Rotterdam. Schippersknecht steekt zijn baas met een doik dood. Gisteravond even voor 12 uur is op het trambalcon van een wagen van lijn 3 te Rotterdam de 31-jarige schipper J. Rit meester, van het tanklichtschip „Gallicië" met een dolkmes doodgestoken door den 27-jarigen C. A. v. L., schippersknecht van de „Gallicië". Veertien dagen geleden hebben de schip per en de knecht in Straatsburg ruzie ge had, hetgeen den schipper aanleiding reeft gegeven zijn knecht te ontslaan. Gister morgen ging dit ontslag in. De knecht heeft daarna geprobeerd de directie van de firma van Ommeren, aan wie het schip toebehoort, over deze kwes tie te spreken te krijgen, hetgeen hem mislukt is. Hij is daarna naar Amsterdam gegaan, waar hij een dolkmes heeft ge kocht en gisteravond keerde hij naar Rot terdam terug. De knecht wist, dat de schipper, als hij in Rotterdam was, van zijn schip, dat in de nabijheid van de werf Van Burgerhout ligt, 's avonds dikwijls op bezoek ging bij zijn schoonouders en dan tusschen 12 uur en half een weer naar boord terugkeerde. Zijn plan is geweest om den schipper aan de werf op te wachten. Het toeval wilde, dat hij op den hoek van de Posthoornsteeg op de tramwagen van lijn 3 sprong, terwijl juist de schip per met zijn vrouw op het balcon van deze tram stonden. De knecht voegde den schipper nog een paar woorden toe, trok daarna de dolk en stak hem daarmee in de hartstreek. De ge troffene viel ineen. De tramconducteur maakte alarm en de tram, waarin groote consternatie bij de passagiers was ontstaan, stopte onmiddellijk. De dader was inmiddels van de tram af gesprongen en nam de vlucht. Door twee passagiers 'en den bestuurder van de tram werd hij achtervolgd en op den Wijnhaven wist men hem te grijpen. Spoedig waren politie-agenten ter plaat se verschenen, waarna de dader meegeno men werd naar het bureau in de Groote Pauwensteeg. Hier werd de schee van het mes, dat hij op zijn vlucht heeft weggeworpen, nog op hem gevonden. Toen de tram, waarin het drama zich afspeelde, was blijven stilstaan, hebben passagiers den G.G.D. gewaarschuwd. Toe vallig in de buurt zijnde leden van de E. H. B. O.-bekommerden zich om het slacht offer en om zijn echtgenoote, die zeer over stuur was. Nadat een noodverband was gelegd, is het slachtoffer met een auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. De dolksteek had onmiddellijk het hart getroffen. Het lijk is in beslag genomen voor sectie. De politie heeft nog vannacht de getui gen en den dader verhoord. Deze heeft een bekentenis afgelegd, waaraan hij heeft toegevoegd niet de bedoeling te hebben gehad den schipper te dooden. PAARDEN BEHOEVEN NIET VERLICHT TE ZIJN! Dit kost een motorrijder het leven. Op de Goorsche straat onder de gemeen te Delden is gisteravond omstreeks kwart over zes een motorrijder, de heer Nijkamp uit Lochem, die in de richting Delden reed, op een span paarden, dat naar Delden werd gevoerd ingereden. Hij werd van zijn motor geslingerd en bleef bewusteloos lig gen. Een ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijk is naar het R.-K. Ziekenhuis te Delden over gebracht. De paarden bleven vrijwel on gedeerd. JONGEMAN VERDRONKEN. In de buurtschap Twaalfmorgen onder de gemeente Reeuwijk is de 26-jarige J. Perdijk door verdrinking om het leven ge komen. De jongeman zou een schouw gaan ha len. Toen hij wat lang wegbleef stelden zijn huisgenooten een onderzoek inv waar bij men al spoedig de schouw ontdekte, die in 'n sloot dreef. In de onmiddellijke nabij heid van het bootje heeft men Perdijk ge vonden, zoodat mag worden aangenomen, dat hij van de schouw te water is geval len. Toen men den jongeman vond, waren de levensgeesten reeds geweken. DE VERLOREN ƒ16.000 Bediende in arrest gesteld. De politie van het bureau Groote Pau wensteeg te Rotterdam heeft in den loop van den avond den 17-jarigen bediende, die Woensdagmorgen een bedrag van 16.000 is kwijt geraakt, gearresteerd. De houding van den jongen tijdens zijn verhoor en de raadselachtige omstandighe den, waaronder het geld verdween, waren hiertoe de aanleiding. De jongen moest, zooals wij reeds meld den, voor zijn patroon het geld innen en had het, zooals hij naderhand verklaarde, in den zak van zijn regenjas gestoken. Op de Gedempte Bierkade aangekomen, was hij de bankbiljetten kwijt. INBRAAK TE HENGELO. 1100.verdwenen. Gisternacht is een inbraak gepleegd te Hengelo in de villa van de familie S. aan den straatweg naar Enschede. De bewo ners hebben van het ongewenschte bezoek met eerder iets bemerkt, dan bü het ontwa ken. Een keukenraam bleek open te staan. Aangenomen wordt, dat de inbrekers langs dezen weg zijn binnengekomen en ook weer zijn verdwenen. In totaal wordt een bedrag vermist van 1100 gulden, bestaande uit bankbiljetten van 10 gulden, een aantal gouden tientjes, een gouden vijfje en wat klein geld. Dit alles werd gehaald uit een lederen dames- taschje, dat ook bleek te zijn meegenomen uit een geldkistje, uit een spaarkokertje en uit een doosje in de keuken. De marechaussee van de brigade Henge lo heeft het onderzoek in deze zaak in han den genomen. STAALDRAAD IN DE SCHROEF. Noorsch schip moest naar Amsterdam terugkeeren. Toen gistermorgen het Noorsche stoom schip „Kjorreford", dat, op weg van Am sterdam naar Great Yarmouth, enkele da gen te IJmuiden was opgehouden wegens het slechte weer, de reis zou vervolgen, heeft het schip bij het manoeuvreeren voor de middensluis een staaldraad met ket ting in de schroef gekregen. Behalve dit feit kwam uit het duikeronderzoek tevens vast te staan, dat het koper van de schroef as beschadigd was. In overleg met het bu reau Véritas is het schip naar Amsterdam teruggekeerd, waar het in een der dokken v«n de Amsterdamsche Droogdok Mij. zal worden opgenomen. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. De glazenwasscher W. K., uit Leiden had zich te verantwoorden wegens mishan deling. Zijn collega, maar tevens concur rent Smit uit Leiden heeft hij op 9 Oct. jl. in Wassenaar, na een woordenwisseling eenige klappen in het gelaat gegeven. Onderlinge concurrentie was de oorzaak van de vechtpartij. Verdachte zeide uit zelfverdediging te hebben gehandeld, evenwel in strijd met de verklaringen van eenige getuigen, die ge zien hebben dat K. de eerste klap heeft gegeven. De eisch luidde 15 subs. 15 dagen hech-' tenis. E>ë Politierechter veroordeelde K.- tot een geldboete van 10.subs 5 dagen hechtenis. D. R. uit L e i d e n, handelaar in stof zuigers en naaimachines etc., had zich te verantwoorden wegens mishandeling. Verdachte was niet verschenen. De 63-jarige arbeider L. Smit heeft aan R. opdracht gegeven twee gebruikte stof zuigers te verkoopen. Dit geschiedde, maar Smit heeft tot op den huidigen dag geen geld ontvangen. Op 12 Aug. vroeg Smit voor de zooveelste maal om zijn geld. Hij ontving van R. evenwel een trap in zijn lenden, zoodat hij kwam te vallen. Wegens mishandeling werd R. veroor deeld tot een geldboete van 20 subs. 20 dagen hechtenis. In de volgende zaak had D. R. zich an dermaal te verantwoorden. Ook nu was hij niet aanwezig. Hij heeft zich uitgegeven voor mon teur van de N.V. Amsterdamsche Naai machinehandel v.h. A. Leeuwenstein te Onder voorzitterschap van den Burge meester hield heden de raad dezer ge meente een openbare vergadering. Afwe zig waren de heeren Dr. Ph. J.- Idenburg en Mr. Kiewiet de Jonge. De notulen werden vastgesteld. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Het speelterrein van „Blauw Zwart". Aan de orde was een voorstel, om aan de voetbalvereen „Blauw Zwart" een per ceel weiland aan den Katwijksche weg te verhuren voor het inrichten van speelvel den tegen een vergoeding van 220.per jaar. De heer van der Stoel kan zich met het voorstel niet vereenigen. Hij meent, dat een hoogere opbrengst kan worden ver langd. Een bedrag van 500.kan het terrein wel opbrengen. De heer Hendriks zegt, dat het terrein drie jaren geleden bij publieke verhuring slechts 220.opbracht. Dat B. en W. het nu als sportterrein willen verhuren acht hij begrijpelijk en de prijs niet te laag. In de omgeving van het dorp zijn voor de jeugd geen geschikte terreinen. Daarom wil hij het denkbeeld van B. en W. steu nen. Ook acht hij het gewenscht, dat het beheer over het geheele terrein in handen van een vereeniging komt. De heer Wildt Meijboom juicht het ook toe, dat er speelgelegenheid wordt ge schapen. Men wake er echter voor, dat de vereenigingen, die een deel van het terrein reeds bespeelden en ook anderen er ge bruik van kunnen maken. De geboden prijs acht hij te laag. Hij vindt het dan maar beter publiek te verhuren. Hij vraagt of het juist is, dat de tegenwoordige pachter het terrein mocht onderverhuren. NATIONAAL SOCIALISME GEEN EXPORTARTIKEL. Op het rijksperscongres te Keulen heeft dr. Göbbels een rede gehouden, waarin hij o m. het volgende zei: „Wij willen ten aanzien van het buiten land de'grootst mogelijke reserve in acht nemen en wij willen de buitenlandsche aangelegenheden ook niet uit het oogpunt der verhoudingen in het Derde Rijk be zien. Het buitenland is niet nationaal- socialistisch. Het is geen phrase, wanneer wij zeggen dat het nationaal-socialisme geen export-artikel is. Indien het aan ons lag, zou er patent op worden verleend". Het nationaal-socialisme is dus tee kent de Maasbode bij deze uitspraak aan volgens dezen kenner geen export artikel. Als het derhalve buiten Duitsch- land ergens voorkomt, is het niet heele- maai „echt". Het moet dan een soort na maak zijn, een min of meer geslaagde ifni- tatie. Welnu, er zijn er die dat al eens eerder hadden gedacht. Leiden. Klanten van deze firma be zocht hij. Hij repareerde machine's, reken de een behoorlijk loon en nam bovendien onderdeelen uit de machines, in ruil waar voor oude onderdeelen werden gebruikt. Al spoedig regende het klachten. R. heeft eenmaal voor de firma een naaimachine op provisiebasis verkocht. Een bedrag van 25.—, dat hij van een klant ontving, heeft hij nooit afgedragen. De officier noemde de practijken van verdachte zeer gevaarlijk. Dergelijk op treden kan in de maatschappij niet getole reerd worden. Hij vorderde twee maan den gevangenisstraf. Wegens oneerlijke mededinging werd R. overeenkomstig de vordering veroor deeld. De veldarbeider J. J. van K. uit Rijns burg heeft op 14 Aug. jl. zijn broer mis handeld. Met een boksbeugel heeft hij zijn broer aan hoofd en beide handen bloe dend verwond. Huiselijke omstandigheden zouden de oorzaak van de mishandeling zijn. Verdachte ontkende met een boksbeugel geslagen te hebben. Hij zou het met een broeikasleutel hebben gedaan. Later zou hij uit zelfverdediging hebben gehandeld. Blijkens een doktersverklaring moeten de wonden met een puntig voorwerp zijn toegebracht. De broer en een getuige hebben den boksbeugel in handen van ver dachte gezien. De officier vorderde één maand gevangenisstraf. De Politierechter, gelet op het feit, dat het hier een zeer ernstige mishandeling betreft, heeft verdachte conform den eisch veroordeeld. De grondwerker L. A. B-, uit Leiden, heeft zijn zoon mishandeld. Er waren moeilijkheden van verschillenden aard. De vader vorderde, dat de zoon op een bepaald uur thuis zou zijn. Op 8 Augustus jl. heeft hij zijn zoon, toen hij weder te laat thuis kwam, met een broodmes in den linker schouder gestoken en bloedend verwond. De man zat te eten en zeide op dat oogen- blik zoo driftig te zijn geworden, dat hij niet meer wist wat hij deed. Door een ernstig ongeluk in de familie is er weer eenige toenadering tusschen va der en zoon. De moeder ontbreekt in het gezin. De officier eischte vier maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Verdachte werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd De heer Boender gaat accoord met het voorstel. Echter wenscht hij het deel, dat een andere vereeniging thans is gebruik heeft, aan deze vereeniging te verhuren, anders komt zij in een afhankelijke positie. De heer Kolff vindt de prijs ook te laag en steunt het voorstel Van der StoeL De heer Rooijakkers heeft vernomen, dat het bestuur der vereeniging Gemeen tebedrijven op de hoogte was van de be doelingen van „BI. Zwart". Deze vereeni gingen hebben steeds in aangename ver standhouding gestaan, en hij meent, dat er alle waarborgen zijn voor de toekomst. Hij stelt voor het terrein onder door B. en W. te stellen voorwaarden te verhuren. De voorzitter deelt mede, dat het terrein voor 3 jaren werd verpacht aan den vee houder Knijnenburg als weiland. Deze heeft een deel onderverhuurd met toe stemming van B. en W., nadat B. en W. daarin een belang zagen voor de vereeni ging Gemeentebedrijven. De drie jaren zijn om en nu wil „BI. Zwart", die inmid dels is uitgegroeid tot een groote vereeni ging, het geheele terrein huren. Bij de on derhandelingen reeds een moeilijkheid, omdat Gem. Bedrijven op het terrein een speelplaats had. Waar dit gemakkelijk was op te lossen en de prijs hooger was dan thans voor weiland zou zijn te ma ken, meenden B. en W. een voorstel te moeten doen. De bedoeling is verbetering aan te brengen, fietsenstalling enz. B. en W. meenden het terrein aan de grootste vereeniging te moeten verhuren, die dan zou kunnen onderverhuren mits tegen re delijken prijs. Nu heeft zy vernomen, dat een hooger prijs zou kunnen worden be dongen en dan ligt het niet op den weg der gemeente een cadeautje te geven. Echter zal dan publieke verhuur moeten plaats vinden. De vraag is" echter, als deze vereenigingen niet kunnen betalen, of Hilversum I, 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door de N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.pl. 11.1512.00 Piano-recital. 12.15 Gram.pl. I.30 Orgelconcert. 2.30 Chr. Lectuur. 3.15 Sopraan en piano. 4.00 Gram.pl. 5.00 Ensemble Van der Horst. 6.30 Causerie. 7.00 Berichten. 8.05 Militair concert. 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berich ten). 10.3011.30 Gram.pl. H i 1 v e r s u m II 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding en Declamatie. 10.35 De Zonnekloppers. (11.00 Declama tie). 11.45 en 12.00 Gram.pl. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en Gram.pl. 2.10 Piano-recital. 2.30 Causerie. 3.00 Gram.pl. 3.10 De AVRO-Decibels. 4.00 Gram.pl. 5.00 Kinderuur. 5.45 Zang. 6.00 Orvitropia. 7.00 Lezing, Gram.pl. en Declamatie. 7.50 Berichten en Causerie. 8.30 Zang en piano. 9.00 Religieuze causerie. 9.30 Vervolg zang en piano. 10.00 Interview. 10.45 Berichten en Voordracht. II.12—12.00 Gram.pL Droitwich 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel. 12.10 Trocadero Cinema-orkest. 12.50 Dansmuziek. I.352.20 Orkestconcert m. m. v. soliste. 4.20 BBC-Hidland-orkest. 5.35 Dansmuziek. 6.50 Sohütz-concert. 8.20 BBC-orkest m. m, v. soliste. II.10 Kwintetconcert. 11.3512.20 Dansmuziek. Radio-Paris 1648 M. 12.35 Orkestconcert. 4.20x 5.50 dito. 9.05 Oprettemuziek. 11.05—12.35 Gram.pl. Keulen 456. M. 5.50 Concert. 11.20 Fr. Hauck's orkest. 3.30 Concert. 4.20 Leipziger Symphonie-orkest, koor en solisten. 6.20 Mannenkoor. 7.35 Schumann-concert. 8.05 Concert m. m. v. orkest, koor en so listen. 10.2011.20 Populaire muziek. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salon-orkest. dan niet vereenigingen van elders zullen komen. De heer Breedveld bepleit aanhouding opdat B. en W. nader kunnen onderzoe ken. Hij meent, dat de vereenigingen zelf een oplossing moeten brengen. Het gaat in dezen tijd niet aan te subsidieeren in den vorm van een lagen huurprijs. De heer Van der Stoel wijst erop, dat elders veel meer moet worden betaald. Hij houdt vast aan een bedrag van 500. De heer Hendriks betwijfelt of men voor die prijs het terrein zal kunnen ver huren. Hij vindt het heusch niet erg. wan neer een vader aan zijn eigen kinderen een huis onder den prijs verhuurt. Daarbij houden B. en W. de zaak in d hand. Besloten wordt het voorstel aan te houden. Met de bezwaren, welke de ver eeniging Gemeentebedrijven naar voren deed komen zal daarbij echter geen reke ning worden gehouden. Besloten wordt medewerking te verlee- nen voor den verbouw van de Kieviet- school. Een laantje in Rijksdorp krijgt den naam van Vleijsmanlaan. Besloten wordt tot het instellen eener rechtsvordering tegen een drietal grond- renteplichtigen, die niet willen betalen. In beginsel wordt besloten om de Halle- kensstraat door te trekken naar de Van Zuylen van Nijeveltstraat en tot aanslui ting van het Bothaplein aan die straat. De kosten zullen bedragen circa 9600. waarvan de Wassenaarsche Bouwvereeni- ging zal betalen 6170. Vastgesteld worden enkele comptabili- teitsbesluiten. Hierna wordt besloten tot vaststelling van een kohier hondenbelasting en be schikt op enkele belastingreclames. Vastgesteld wox'den de vergoedingen aan bijzondere scholen voor vakonderwijs over 1932. Besloten wordt tot verkoop van een per ceel bouwgrond aan C. van Laar, gelegen de Van Zuylen van Nijeveltstraat, groot 996 M2. voor den prijs van 9.per M2. Verder wordt besloten den prijs voor enkele verhuurde perceelen langs het Ha venkanaal te verminderen van 0.65 tot 0.50 per M2. B. en W. worden gemachtigd tot onder- handschen verhuur van de diverse per ceelen teelland langs Katwijksche weg en 1.502.20 en 5.20 Gram.pl. 5.50 St. Nicolaas-Programma. 3.20 Omroeporkest en zang. 10.3011.20 St. Nicolaas-Programma. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.40 Zang. I.502.20 Gram.pl. 5.20 Symphonieconcert. 6.20 en 7.10 Gram.pl. 7.35 Zang. 8.20 Symphonieconcert en zang. 10.30—11.20 Gram.pl. Deutschlandsender 1571 M. 7.35 Zie Keulen. 8.05 Vocaal concert. 8.35 Radio-tooneel. 9.20 Berichten. 9.40 Causerie. 9.50 Concert. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Dansmuziek. Gemeentelijke Radio-distributie te Leiden 3e programma. r 8.05 Brussel VI. 9.20 Keulen. II.20 Kalundborg. 12.05 Parijs Radio. Pl.m. 13.15 Brussel VI. 14.20 diversen. 14.50 DeutschLsender. 16.20 Keulen. 17.50 Parijs Radio. 18.20 diversen. 18.50 London Reg. 20.20 Droitwich. 21.50 London Reg. 23.20 Keulen. 4e programma. 8.05 Parijs Radio. 10.05 DeutschLsender. 10.35 London Reg. 12.10 Droitwich. 13.20 London Reg. 17.35 Droitwich. 18.20 Berlijn. 19.00 Weenen. 19.35 Keulen. 20.10 Rome of diversen. 20.30, Gram.muz. G.R.O. 22.20 Berlijn. 23.05 Parijs Radio. BEPERKING DER DUITSCHE RIJKS- UITZENDINGEN. Op een vergadering der commissie voor de door de Hitier-Jugend verzorgde radio uitzendingen heeft de rijksradioleider Ha- damowski critiek geoefend op de samenstel ling der Duitsche radio-programma's. Hij zeide, dat in het vervolg slechts diegene zich met uiteenzettingen van principiee- len aard door middel van de radio tot het publiek mag wenden, die kan aantoonen, dat de grootste Duitsche zaal te klein is geworden voor een bijeenkomst, waarin hij optreedt! De radioleider kondigde aan, dat in de toekomst geen rijksuitzendingen meer zul len plaats hebben. Ook de „Stunde der Na tion" zal niet langer worden uitgezonden. Naast zeer belangrijke gebeurtenissen, zoo als redevoeringen van den „Fuehrer", blij ven de rijksuitzendingen beperkt tot de „Stunde der jungen Nation". Storm van 's Gravesandeweg tegen een prijs van minstens 15 cent per roede. De begrooting. Hierna komt in behandeling de ge- meentebegrooting 1936. De algemeene beschouwingen worden geopend door den heer Dresselhuys. Deze wijst er als lid van de begrootings- commissie op, dat er, waar deze commis sie geen afspiegeling was van de diverse fracties uit den Raad, het contact, dat tus schen de commissie en het college bestond niet voldoende was. Voorts maakt spr. aan merking op de gevolgde procedure bij het opmaken der notulen van de commissie vergadering. De Voorzitter zegt toe voor het volgend jaar een andere werkwijze aan den raad te zullen voorleggen. De heer Boender bepleit werkverschaf fing op grooten schaal. Spr. noemt enkele werken, als verbetering van den weg naar Zee, dan medewerking aan het in de Sta ten voorgesteld plan tot bebossching van duinen. Tenslotte brengt hij hulde aan de menschen, die zooveel doen voor de werk- loozen, speciaal het Comité voor de werk- loozen bezigheid. De heer Breedveld acht v.erdere bezuni- ging noodzakelijk. Hij denkt daarbij niet in de eerste plaats aan besparing op loon, maar wil de overheidsbemoeiing inper ken. Er zijn teveel dingen, waarmede de overheid zich inlaat en die geld kosten. Hij wil subsidies aan diverse instellingen laten vervallen en een conservatieve zuinigheid- politiek voeren. Hij wijst op subsidies aan Excelsior, voor het badhuis enz. Ook hij heeft gedacht aan objecten voor werkverschaffing, den weg naar zee en een pad door de duinen naar Katwijk. Voor het thans ondernomen werk tot ver betering van de Zijlwatering heeft hij niet veel lof. De heer Bolten meent, dat in de be grooting niet voldoende zuinigheid is be tracht. De huishouding der gemeente moet worden bekrompen. Hij wil daarom de sa larisregeling aanpassen aan de rijksrege ling. Verder acht hij den post subsidies voor bewaarscholen ad f 22.800 overbodig. Hij zal voorstellen dien post te schrappen en wil hoogstens voor 1 of 2 bewaarplaat sen gelden toestaan. (Wordt vervolgd) GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9