Vi SPORT De groote match ENGELAND-DUITSCHLAND 3-0 Groote Pers-loterij VOOR HET KIND DONDERDAG 5 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 VOETBAL SET NEDERLANDSCH ELFTAL NAAR IERLAND. Een VToolijk begin en een rustige overtocht. Het rood, wit en blauwe etiket op mijn koffer, de labels, de lange lijst met aan wijzingenaltegaar teekenen, dat ik ditmaal weer eens mag behooren tot het gezelschap van het Nederlandsch elftal op toer naar het buitenland. Het is een on derscheiding en ik beschouw het als een waardeering van mijn journalistieke be scheidenheid. Een vroolijk gezelschap was Dinsdagmid dag bijeen in een der zalen van Atlanta in Rotterdam: zestien spelers van het Neder landsch elftal met reserves, de begeleiders, die als leiders van den toer optreden en eenige gasten. In de eerste plaats was daar dan Otto de Vries, die als chef d'équipe fungeert en Lou Boel jon zijn rechterhand: de eigenlijke regelaar. Dan Ferry Triebei en Miel Mundt van de Keuze-Commissie, die beiden de reis meemaken en Henk Herberts, de voor zitter, die niet meegaat wat hem wel heel erg aan het harte gaat voorts be langstellende bestuursleden en anderen: voorzitter dr. van Prooye, oud-bestuurslid, Piet Timmermans, onze Harry Denis, Co hen, de doelman van Sparta en nog eenige anderen. En dan natuurlijk om niet te vergeten Bob Glendenning, de oefenmeester, de al- omaanwezige en altijd-even-noodige „moe der" van het elftal. De „jongens" hokken bij elkander in een eigen hoek, met Bob in hun midden. Daar draait de koffer-gramofoon haar deuntjes, daar vertelt Kick Smit zijn „bakken", daar schiet Frank Wels nu en dan in onver- valscht Gorcumsch uit den hoek. Daar is jolijt en ongebonden vreugde. De NJl.-club is op reis! Vriendelijke toespraken nog van Henk Herberts en van dr. van Prooye, goede wenschen hun meegegeven door de van verwachting kloppende harten van Neer- lands voetballeiders. Dan de uitgang naar de boot. Jobskade. Veel menschen daar. Fotografen. Cineas ten. Drukte bij de paspoortencontrole: Boel- jon regelt alles. In ganzenmarsch gaan we aan boord, verlicht het heele tooneel door magnesiumfakkels.voor de film? Als deze brief u onder de oogen komt, hebt ge ons al op het witte doek kunnen zien. Een vroolijk afscheid is het. Geroep, hoera's, veel-geluk-gewensch. Precies op tijd raakt de Batavier V los van den wal. Zijn wij op reis. De maaltijd aan boord is gezellig. Elk der spelers is op z'n best: de officials gnui ven. Het is een prettig vroolijk troepje menschen, dat in groote saamhoorigheid is bijeengebracht en dat met den besten zin op reis gaat. Dat voorspelt goeds! Aan den Hoek van Holland, uit het duis ter, klinken stemmen op. Daar staan voet ballers, liefhebbers, die ons een laatsten groet meegeven. Een heilwensch. Een ge bod: „Jullie moeten winnen!" Waarop prompt Kick Smit met fel geluid antwoordt met een hartelijk „Dat doen we". Buitengaats. Nog wat filmen. Polygoon is druk: Jansen is onvermoeid. Kapitein Bakker te midden van de jongens dat lust de wakkere zeeman best! en dan gaat alles te kooi. Goed maar, want na twaalven haalt de wind nogal aan en wordt de zee onstuimig, krijgen we nogal wat water over boord. Maar geen, behalve ik, merkt er iets van. Alles slaapt. En hier te Gravesend, waar we wachten op den trein naar Londen, zijn allen weer present, vol pit en vroolijkheid. Vanmiddag eerst EngelandDuitschland op het terrein van Tottenham Hotspur en dan.... naar Dublin. R, K. Sportver. „Leiden". Hedenavond geen indoortraining. Zater dagmiddag trainen junioren op het sport park. ATHLETIEK NEDERLANDSCHE RECORD ERKEND. Naar wij vernemen zijn de volgende prestaties als Nederlandsch record door de Recordcommissie van de Koninklijke Ne- derlandsche Athletiek Unie erkend: 4 x 100 M. estafette nationale ploeg in den tijd van 41,4 sec. gevestigd op 29 Sep tember 1935 te Düsseldorf. 4 x 1500 M. estafette Amsterdamsche Athletiek Club in den tijd van 17 min. 36 sec. op 25 Augustus 1935 te Amsterdam. Kogelstooten tweehandig 26.42 M. door A, G. J. de Bruin op 13 October 1935 te Gronau gevestigd. Olympische tienkamp, gewone telling 7390.61 punten door R. J. Brasser geves tigd op 7 en 8 September 1935 te Amster dam. Drie records niet erkend. Naar wij vernemen zijn drie records op de estafette-nummers, gevestigd tijdens wedstrijden op 8 September te Amsterdam door de Recordcommissie van de K.N.A.U. niet erkend, omdat een der tijdwaarnemers geen officieel waarnemer van de Unie was. Deze drie records waren: 10 x 100 M. estafette in den tijd van 2 min. 12,3 sec. van Brünhilde (Groningen) 20015010050 M. estafette in den tijd van 2 min. 5,8 sec. van A.DA (Amster dam) en 4 X 100 M. estafette in den tyd van 50,8 sec. van A.DA (Amsterdam). De Duitschers vermochten zelfs niet de eer te redden. Ruim 50.000 toeschouwers hebben gister middag op het terrein van de Tottenham Hotspurs den landen wedstrijd Engeland Duitschland bijgewoond, welke ontmoe ting volkomen verdiend door het Engelsche elftal met 30 is gewonnen. Na den stortregen van den morgen was het weer wat opgeklaard en in de middag uren kwam nu en dan de zon door de wol ken. Het veld was uitstekend bespeelbaar, doch zwaar hetgeen vanzelfsprekend een niet te onderschatten voordeel opleverde voor de Engelschen. Onder leiding van den Zweedschen scheidsrechter, den ook in ons land beken den OhLsson, werd, na het spelen der volks liederen, begonnen. Hapgood had den toss gewonnen en de opstelling van beide elf tallen was als volgt: Engeland: Doel: Hibbs (Birmingham). Achter: Male (Arsenal) en Hapgood (Arsenal). Midden: Crayston (Arsenal), Barker (Derby County) en Bray (Manchester City). Voor: Matthews (Stoke City), Carter (Sunderland), Camsoll (Middlesborough), Westwood (Bolton Wanderers) en Bastin (Arsenal). Duitschland: Doel: Jakob (John Regensburg). Achter: Haringer (Wacker München) en Münzenberg (Alemannia Aken). Midden: Janes (Fortuna Dusseldorp), Goldbrunner (Bayern München) en Gram- lich (Eintracht Frankfort). Voor: Lenner (Schwaben Augsburg), Szepan (Schalke '04), Hohmann (Ben- rath), Rasselnberg (Benrath) en Fath (Wormatia Worms). Aanvankelijk was het spel verdeeld. De Duitsche voorhoede was snel, doch de En- gelsche verdediging gaf weinig kans aan de tegenstanders om gevaarlijk te worden. Aan den anderen kant vlogen schoten van Camsell en Barker over de lat. Langzaam maar zeker viel een Engelsch overwicht te constateeren, waarbij de Duitsche doelman Jakob al zijn talenten moest toonen om zijn doel schoon te houden. Na tien minu ten spelen nam Engeland den eersten hoekschop, direct gevolgd door een twee den. Het Duitsche elftal was intusschen nog niet ingespeeld en waarschijnlijk speelden de zenuwen nog een belangrijke rol. Intusschen bleken doelman Jakob en de back Haringer weinig last van zenuwen te hebben en goed gesteund door de mid den linie slaagde het Duitsche achtertrio erin in het eerste half uur doelpunten te voorkomen. De Duitsche midvoor leidde de overigens weinig voorkomende Duitsche aanvallen, doch elke poging werd in den kiem gesmoord door het prachtige spel van Male en Hapgood. Vooral het snelle star ten der beide Engelsche backs viel op, waardoor zij steeds iets eerder bij den bal waren. De twee eerste hoekschoppen wor den na 25 minuten door twee andere ge volgd, doch Jakob redde op betrouwbare wijze. Een onverwacht schot van Bray keerde de Duitsche doelwachter eveneens op meesterlijke wijze. Met groote moeite hield hij direct daarna een laag schot van Carter eruit en een vijfde corner voor En geland was het resultaat. Nog meer cor ners volgden en het was eigenlijk onbe grijpelijk, dat het overwicht van Enge land nog niet in een of meer doelpunten v/as uitgedrukt. Twee minuten voor de rust gelukte het eindelijk aan Camsoll, die het leder van Barker had gekregen, te scoren. De Engelsche midvoor zag kans met drie tegenstanders op zijn hielen den bal van dichtbij onhoudbaar in te schieten. De laatste aanval voor de rust was een Duitsche, waarbij Fath scherp voor doel plaatste, doch Lehner juist even te laat kwam om in te schieten. Tweede helft. In de tweede helft strandde een Duit sche aanval op de verdediging van Enge land en direct daarna schoot Camsell naast. Even later kreeg Hohmann een fraaie kans, doch zijn schot in den hoek werd uitstekend door keeper Hibbs ge keerd. Het initiatief was wederom bij de Engelschen en doelman Jakob kreeg druk werk. Een schot van Camsell hield hij goed, een schot van Barker ging juist uit. Door uitloopen wist Jakob een zeker doel punt te voorkomen toen de Engelsche voor hoede weer op zijn doel kwam aanstor men en nog weken de Engelschen niet, want enkele momenten later lostte Bastin een hard laag schot, hetwelk den Duit- schen keeper voor nieuwe puzzles plaats te. De Duitsche voorhoede speelde beter sa men dan voor de rust, vooral Rasselnberg bouwde het spel goed op. Een buitenspel- doelpunt van Lehner werd door scheids rechter Ohllson geannuleerd. Ook de grensrechter had het geval van buitenspel ontdekt en zwaaide met zijn vlag. Aan den overkant kwam een schot van Carter tegen de lat terecht Het overwicht van het En gelsche elftal was nu niet meer zoo groot als in de eerste drie kwartier. Na 20 mi nuten vergrootte Camsell den voorsprong van Engeland Bastin had den bal goed vrijgemaakt, gaf hoog voor en de Engel sche midvoor wist met het hoofd den bal langs den uitgeloopen Duitschen doelman in het net te plaatsen. (20). Drie minuten later waren de duizenden getuige van een prachtigen aanval van den Engelschen linkervleugel. Van Bastin ging het naar Camsell en deze passeerde han dig naar den buitenspeler terug, die met een geweldig hard schot in den uitersten hoek onhoudbaar vóór Jakob inschoot. De Duitse,ie verdediging kon het tempo niet meer geheel volgen. Bijna had Gram- lich in eigen doel geschoten, doch hij wist den bal op hei laatste oogenblik nog tot hoekschop .e verwerken. Dit was intus schen reeds de twaalfde corner! Het scher pe tempo dar Engelsche spelers konden in het laatste gedeelte van den wedstrijd de Duitsche spelers niet meer volhouden. In de laatste minuten kreeg Duitschland nog een kans de eer te redden, doch dit lukte niet, daar doelman Hibbs door snel uit loopen het gevaar wist te bezweren. Nog een corner werd er door Engeland geno men en het fluitje klonk voor de laatste maal, toen de duisternis snel inviel. Nabeschouwing. In de eerste helft was er slechts een elf tal op het veld, en dat was dat van de En gelschen. Zij hadden het initiatief, zij gaven het tempo aan, zij waren technisch en tactisch oeter en zoo behoefde het geen verwondering te wekken, dat in 60 van de 90 minuten Engeland een zeer groot over wicht had. Dit werd tenslotte in drie goede doelpunten uitgedrukt, doch het aantal kansen, hetwelk de Engelsche voorhoede aeèft gehad om tot scoren te kunnen komen is zeer groot geweest. Ook de 13 hoek schoppen, welke op het Duitsche doel zijn genomen, hebben duidelijke taal gespro ken. Opmerkelijk was wel het feit, dat het spel der Duitschers te langzaam was om tegen deze Engelsche profs succes te kun nen bereiken. Male en Hapgood b.v. waren gewoonlijk door hun bliksemsnel ingrijpen de Duitsche voorhoedespelers verre de baas. De beide kanthalfs steunden de voor hoede prachtig en gaven afgemeten passes aan het binnentrio. Camsell heeft zich op de mid voorplaats bijzonder geweerd en hij was de ziel van den aanval. In het Duitsche elftal was keeper Jakob wel de beste speler, aan hem heeft Duitschland het te danken, dat de neder laag niet hooger is geworden. Ook de beide backs Haringer en Münzenberg hebben zeer veel werk verricht, doch tenslotte zijn zij moeten zwichten voor de over macht. Voor de rust was de middenlinie uitstekend, doch daarna kon het drietal het tempo niet meer volhouden en vooral Janes werd een zwak punt in het Duitsche elftal. In de voorhoede moest het van het binnentrio komen, waarbij Hohmann niet teleurgesteld heeft. De Engelsche captain Hapgood verklaar de na afloop, dat het een mooie wedstrijd was geweest. Onze tegenstanders waren faire voetballers, doch over hun prestaties ben ik wat teleurgesteld. Eigenlijk had ik meer van hen verwacht. Het tëmpo was niet snel genoeg, zoodat het Engelsche elf tal steeds voldoende tijd had om zich op de juiste wijze op te stellen. De Duitsche aanvoerder Szepan zeide, dat zijn spelers gespeeld hebben zoo goed ze kunnen, maar ik wenschte, dat zij zoo goed spelen kunnen als de Engelschen. Commentaar der bladen. Nauwelijks was de groote landenwed- strijd DuitschlandEngeland beëindigd en hadden zich de duizenden toeschouwers door de stad verspreid of de kranten kwa men reeds met de avondedities uit, waarin ellenlange verslagen over den wedstrijd afgedrukt stonden. De „Evening Standard" had als aardige attentie een volledig verslag in het Duitsch opgenomen, terwijl de editie ook in de Duitsche taal was aangekondigd. In het algemeen haalden de bladen het als een verheugend feit aan, dat de wed strijd zonder noemenswaardige incidenten was afgeloopen. Om 8 uur vertrokken de eerste extra- treinen weer uit Londen en dank zij de uitstekende organisatie vond de uittocht van de vele toeschouwers zonder moeilijk heden plaats. WATERPOLO WINTERCOMPETITIE K. N. Z. B. Smadelijke nederlaag der L. Z. C. De uitslag van den gisteravond te Den Haag gespeelden waterpolo-wedstrijd van de winter-competitie van den K. N. Z. B. eerste klasse luidt: HZ en PCLZC 18—4 (ruststand 7—1). SCHAKEN DE MATCH EUWEALJECHIN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De 26e partij door Euwe gewonnen. Gisteravond werd in de Militiezaal te Amsterdam de te Zandvoort afgebroken 26e partij van de match EuweAljechin om het wereldkampioenschap voortgezet. Na 47 zetten gaf Aljechin de partij op. Het verloop der afgebroken partij was: 41. Pd8c6 Te7e8 42. e6e7 b6—b5 43. Pc6d8 Kh8g7 44 Pd8b7 Kg7—f6 45. Tel—e6f Kf6—g5 46. Pb7d6 Te8e7 47. Pd 6e4f Zwart geeft op De stand is thans: 1412 ten gunste van Euwe. Euwe heeft 9 gewonnen partijen. Alje chin 7, terwijl de 10 overige partijen in remise eindigden. De 27e partij vangt Vrijdagavond te Den Haag aan. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De wedstrijd Philidor IVoorschoten I op 21 Oct. j.l. alhier gespeeld, was afgebro ken in den stand 45 en nog 1 te spelen partij, wegens ongesteldheid van den spe ler van het 5e bord. Deze partij is gister avond te Voorschoten gespeeld met den uitslag, dat A. Oudshoorn (V.) won van P. J. v. d. Zeeuw (Ph.). Voorschoten I heeft dus met 6 p. tegen 4 p. gewonnen en heeft door deze overwinning tevens in zijn groep (de eerste klasse) de leiding genomen, te- samen met Leiderdorp I. De stand is dè volgende: gesp.gw.gl.vrl.voor-tegen Tot. 2 2 11,5- 8,5 4 p. 2 2 11,5- 8,5 4 p. 2 1—1 10,5- 9,5 2 p. 2 1—1 10,5- 9,5 2 p. 2 - - 2 9-11 Op. 22 7 -13 Op. Het krachtsverschil in deze groep is niet groot, de behaalde bordpunten geven dat wel aan. Merkwaardig is alleen, dat Phili dor I, de kampioen van het vorige jaar, thans de laagste plaats inneemt. BILJARTEN INTERACADEMIALE WEDSTRIJDEN. De interacademiale biljartwedstrijden van de Studenten Unitates en Bonden zul len op 12 December en zoo noodig den vol genden dag in „Zomerzorg" te Leiden wordep gehouden. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN D.O.S. De wedstrijd D.O.S.D.F.S.S. den Haag voor de le atd. voor bovengenoemde wed strijden is door D.F.S.S. gewonnen met 126 car. De uitslag luidt: Leiderdorp I Voorschoten I Zoeterwoude I Bodegraven I L. S. G. II Philidor I Spelmoment uit den voetbalwedstrijd EngelandDuitschland, die .Woensdag op het terrein van Tottenham Hotspur te Londen werd gespeeld, v. Muijen D.F.S.S. 29 8 8 3.62 (5.60) J. Bruinninekx D.O.S. 150 8 39 18.75 (15.-) Strang 150 30 20 5.— (5.50) N.N. 50 30 5 1.66 (2.20) Bosman 150 40 18 375 (5.15) H. Nas 50 40 9 1.47 (1.75) Paal 150 45 24 3.33 (3.85) Th. v. Nimwegen 94 45 15 2.08 (1.45) voor de Vaticaansche Wereld tentoonstelling in 1936 te Rome Loten zijn verkrijgbaar a ft.— bij: Adm. „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden Leiden: Fr. Th. Goddijn, Heerenstr. 83E. Aarlanderveen: Jac. Groen in 't Woud. Alpben: Jac. v. Vliet, v. Mandersloostraat Bodegraven: Jac. Walraven, Oud- Bode- gravensche weg. Boskoop: Th. Overes a. d. Gouwe. Hazerswoude Dorp: W. Vroegrijk. Hazerswoude Grnd.: J. Borst. Hoogmade: J. Colijn, Katwijk a. d. Rijn: G. v. d. Nouweland, Kerkstraat. Langeraar: A, A. Bocxe Leidschendam: A. v. Lochem Achterweg. Leimoiden: B. Verheugd, sigarenmagazijn. Lisse: J. Wassenaar, Vreewijk. Lisse: G. Meijer, Voortlaan. Nieuwkoop: Joh. v. d. Voorn Pzn. Nieuw veen: A. Lenting, Kerkstraat. Noordwijk: G. Wassenaar, v. Limburg Stirumstraat. Noordwijkerhout: C. Kortekaas, Buurtw. Noorden: Herman Knaap. Oegstgeest: V. Cornelisse, Rjjnzichtw. 100 Oude Wetering: H. Vesseur. Oud-Ade: J. P. Uljee. Roelof arendsveen: B. Paauw, BoekhandeL Rijpwetering: W. v. Diemen Jzn. Sassenbeim: Mej. Wed. A. Weijers, Hor tuslaan. Stompwijk: P. Wensveen. Ter Aar: P. Hoogervorst, Aardam. Voorbout: J. Diemei, Heerenlaan. Voorschoten: W. v. Noort. Voorschoten (Vink): S. Langeveld. Warmond: Mej. Wed. G. de Winter, Dorpsstraat Wassenaar: W. C. v. d. Hulst Achterweg. Woerden: J. J. Noordermeer, Utrechtsche Straatweg 51. Zoeterwoude (Dorp): Jac. Zandbergen, Noord buurt. Zoeterwoude (H. R.): C. Vlasveld. Zoeterwoude (Weipoort): G. v. d. Akker. Zevenhoven: A. J. de Groot H Pzn. Zoetermeer: Th. Adegeest, Stationstraat .ii sa OL YMPISCHE SPELEN GARMISCH PARTENKIRCHEN GEREED. Ongeveer 1500 deelnemers uit 28 ver schillende landen zullen in de dagen van 6 tót 16 Februari a.s. te Garmisch dingen naar de Olympische titels. Met het oog op de belangstelling welke in de geheele we reld voor deze Spelen bestaat, heeft men te Garmisch Partenkirchen speciale maat regelen getroffen voor het snel overbren gen van nieuwsberichten. Door uitbrei ding van telefoon- en telegraaf kunnen in de Beiersche Wintersportplaats dagelijks 2000 gesprekken gevoerd worden en even veel telegrammen worden verzonden. Het automatisch telefoonnet is gebracht op 44 lijnen, d. w. z. men kan zich voor gesprek ken met plaatsen uit de omgeving München en Augsburg inbegrepen, zelf verbinden. Tien automatische lijnen naar München zijn speciaal ingevoegd en deze moeten dienen voor het verkeer met Zuid- Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Italië en Zwitserland. Berlijn, Frankfurt am Main en Keulen zijn door verscheidene di recte lijnen direct met Garmisch verbon den. De Olympia-telefoon-centrale heeft een bijkantoor gekregen met 50 spreekcellen en dit kantoor is gelegen vlakbij het sta tion. Het ski-stadion aan den Gudiberg, de bob-baan en de ijsbaan aan de Riessersee krijgen verbindingen met de bovenge noemde Olympia-centrale, waarvoor een speciaal telefoon- en telegraafnet is aan gelegd. Zoowel op de genoemde plaatsen als aan de finish van den afdalingswedstrijd en bij de wedstrijdleiding zullen bijkantoren der posterijen met publieke telefooncel len worden geopend. Het grootste van deze kantoren komt in het ski-stadion, waar de pers alleen al over tien cellen kan beschikken. Zelfs hoog boven op de pers tribunes naast de platformen van de springschansen worden telefoons aange legd. Zooveel mogelijk wordt rekening gehou den met radio-uitzendingen. Zes zendly- nen beginnen te Garmisch Partenkirchen, zoodat zes landen tegelijk kunnen uitzen den. In het ski-stadion kan gelijktijdig voor tien microfoons gesproken worden. Ook voor het telegrammenverkeer heeft men het aantal verbindingen vermeerderd. Zoo werd o.a. gezorgd voor een rechtstreek sche telegraaflijn naar Emden, welke aan sluit op de groote overzeesche kabel- en radio-verbindingen. Om ook het opgeven van telegrammen te bespoedigen zijn in het ski-stadion en aan de Riessersee tele graafkantoren ingericht. 4- December lol 10 Januari a-s. POSTZEGELSenBRIEFK A ARTEN

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8