LEGER EN VLOOT 27ste Jaargang DONDERDAG 5 DECEMBER 1935 No. 8285 3)e DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitlretiÜng: Voor Leiden 19 cent per week J 2.5U per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week J 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V De Nederlandsche defensie Sprekend namens de Sociaal-Democra ten heeft de heer K. ter Laan in de Twee de Kamer aangedrongen op algemeene moderniseering van het leger, waarbij alle overbodigheid moet worden afgesne den. Daar dit nog niet gebeurd is, kunnen de Sociaal-Democraten zich met de defen sie-politiek der regeering niet vereenigen. De S.D.A.P. wankelt in haar houding ten opzichte van het defensie-vraagstuk. 't Is nu niet meer: geen man en geen cent! Maar nu wil de S.D.A.P. bezuinigen op de defensie door moderniseering. Als dat laatste mogelijk is, moet ieder een er, natuurlijk, voor zijn, Voor nationale ontwapening pleit de S.D.A.P. nu niet meer. De heer Ter Laan zeide, dat hij kende den ernst der toestanden: „ook de Sociaal-Democraten zien den toestand ernstig in", aldus de soc.-democr. woordvoerder. Intusschen zou in den ernstigen toe stand, waarin wij nu verkeeren, de defen sie-mogelijkheid in ons land er heel anders uit hebben gezien, als.ande ren niet vroeger dan de Sociaal-De mocraten den toestand ernstig hadden in gezien! Maar: wij willen liever de toekomst in zien dan het verleden becritiseeren. En, als wij de toekomst, die zoo donker is en zoo dreigend, in zien, dan leeft in onze angstige en bange harten de bede, dat God ons moge sparen, moge sparen voor den oorlog den oorlog, die een ramp is, nóg veel en veel vreeselijker, dan de geesel der werkloosheid! De heer K. ter Laan zeide, dat de So ciaal-Democraten den toestand zeer ern stig inzien. Wij Katholieken, óók, en God geve ons de genade, dat wij kunnen bidden! Dan overstraalt die donkerte het licht van hoop en vertrouwen! TWEEDE KAMER. V Zorgen-looze dagen Er zouden in dezen tijd zorgen-looze da gen moeten worden ingevoerd! Dagen, waarop men geen zorgen mag hebben, zooals er b.v. dagen zijn ingevoerd, waarop men.... geen vleesch mag eten: vleesch-looze dagen. Zorgen-looze dagen! Op deze dagen moest 't den menschen verboden kunnen worden, aan hun eigen zorgen te denken, anderen aan zorgen te herinneren. Heerlijke dagen zouden dat zijn! Ja, ongetwijfeld, als wy ze benutten, niet om onze zorgen weg te spoelen of weg. te fui ven, met het gevolg, dat ze den volgenden dag weer met meer kracht op ons aanstor men, maar om het inzicht in ons levens doel te verdiepen, om de dagen van ons leven op hun juiste waarde te leeren schat ten, om: rust en evenwicht te brengen in ons denken en doen, waarvoor een voor waarde kan zijn, dat wij ons denken nu en dan door ontspannende rust en rustige ont spanning afleiden van één bepaald punt, waarop het als vast-geankerd ligt en van waaruit het alles, in vaak zeer beperkten gezichtskring, beziet en beoordeelt. Zorgen-looze dagen! 't Kan moeielijk zijn, onmogelijk zelfs, zichzelf zoo'n zorgen-loozen dag te schen ken. Doch er zijn ook omstandigheden, dat men, zelfs onder den druk van zeer zware zorgen, dat wél kan, als men 't krachtig wil. Huiselijke feesten kunnen ons daarbij vaak uitstekend helpen. Zoo b.v. het Sint Nicolaasfeest. Wij begrijpen heel goed, dat met den besten wil ter wereld velen, helaas, zelfs nog niet dien éénen avond kunnen zetten in die bepaalde sfeer van zorgen-loosheid. Maar, die het dan wel kunnen, mogen het beproeven, en met succes! En zij beproeven dan ook die mooi-men- schelijke en echt-christelijke methode, om vreugde te verwerven vreugde, die kracht schenkt door vreugde te bren gen aan anderen. Dat is vieren het feest van den heiligen Nicolaas! HET STANDPUNT VAN SOCIALISTEN EN VRIJZ.-DEMOCR. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de behandeling van de begrooting van het Verkeersfonds voortgezet. De heer K r ij g e r (C. H) noemt het een troosteloos uitzicht, dat op vermindering van spoorwegtekorten geen kans bestaat. Vele overbodige lijnen worden in stand- en veel rollend materiaal ter beschikking ge houden met het oog op de defensie. De kosten moeten dan ook maar door het de partement van Defensie gedragen worden. De Minister van Waterstaat, de heer v. Lidt de Jeude, antwoordt, dat, voor zoover lijnen in stand worden gehouden met het oog op defensiebelangen, aange drongen zal worden, dat dit departement de kosten daarvan dragen zal. Spr. gelooft niet, dat de Spoorwegen on der den exploitatieprijs werken ter becon curreering van de scheepvaart. Men heeft sommige extra-tarieven. De grootste han dicap voor debinnenscheepvaart zijn niet de spoorwegen. Beperking van laadruimte acht spr. het eerst noodig. Bij af deeling H (Spoorwegen) bespreekt de heer v. d. Weyden (R.-K.) de ver plichting van het Rijk t.a.v. oblibatie- en aandeelhouders. Spr. acht het niet meer dan billijk, dat die ook een offer brengen, evenals andere categorieën der bevolking. Spr. verzet zich tegen de opheffing der Haarlemmermeerlijnen. De heer V a n P o 11 (R.-K.) wenscht ver duidelijking van de motieven die de Ne- derl. Spoorwegen hebben geleid tot ver strekken van een leening van 3 millioen aan de maatschappij Werkspoor, die in 3 jaren 5 millioen heeft opgeteerd en zelfs geen onderpand meer heeft. Het credietverleenende bedrijf is een semi-overheidsbedrijf, waarvan de verlie zen door de belastingbetalers moeten wor den opgebracht. Die verliezen kunnen nu opnieuw met 3 millioen stijgen. Dat is een ontoelaatbare bevoordeeling van één par ticulier bedrijf boven andere bedrijven. Het ergerlijkste is, dat die leening in het geheim plaats had. Spr. vraagt of er een redelijk vooruit zicht is dat de 3 millioen zullen worden te rugbetaald, en of de minister de uiterste zorg zal betrachten dat een dergelijke transactie niet meer zal plaats hebben, zon der dat de Volksvertegenwoordiging daar in zal worden gekend. De Minister zegt, dat men met op heffen van lijnen voorzichtig moet zijn, doch zij die groot verlies opleveren na be perking der vaste lasten tot een minimum dienen te vervallen, als men het spoor wegtekort wil verminderen. Spr. wil nog eens ernstig overwegen wat er met som mige spoorwegen in de Haarlemmer meer moet gebeuren, doch een toezegging kan spr. niet doen. Spr. kan moeilijk gaan beoordeelen of, inzake de leening van da spoorwegen aan werkspoor, het standpunt van zijn voorgan ger juist was. Spr. hoopt dat er van de leening be hoorlijke aflossing en betaling van rente zal volgen. Hij zal zeer voorzichtig zijn in het besteden van rijkspenningen. Te 10 over 6 wordt de vergadering ge schorst. In de avondvergadering heeft de Kamer een aanvang gemaakt met de begrooting van Defensie. De heer Duymaerv. Twist (A.- R.) zegt, dat, wat het materieel van het le ger betreft, dat de toets der critiek glans rijk kan doorstaan, doch de hoeveelheid is niet voldoende. De vloot heeft evenwel een aanzienlijk tekort. Het materieel is vol strekt onvoldoende. De commissie-Kan was het erover eens, dat de luchtmacht moet worden uitgebreid. Laat de minister hier aan beginnen! Spr. looft dan het Vooroefeningsinstituut en bespreekt voorts het verlies van betrek king door dienstplichtigen na de herha lingsoefeningen. De heer Van der Bilt (R.-K.) wyst er op, dat de eigenlijke behandeling van Defensie pas bij de behandeling van het Weerfonds kan plaats hebben. De heer K. ter Laan (S. D.) zegt, dat ook voor de soc.-dem. de tijd gekomen is om te zorgen dat zij den internationalen toestand ernstig inzien. Zij kunnen zich voorstellen, dat de regeering zegt: wij moe ten 't begrootingspeil handhaven. Doch deze verhooging is voor spr. en de zijnen onaanvaardbaar. Indien modernisee ring van het leger noodig is, moet dit bin nen het kader gebeuren. De heer Schaepman (R.-K.) bepleit handhaving van het vooroefeningsinstituut en de wenschelijkheid van het beschik baarstellen van patronen voor schietoefe ningen van dienstplichtigen met groot ver lof. Spr. vraagt of de S. D. A. P. nu werke lijk bereid zou zijn voor een niet verhoogde defensie-begrooting te stemmen. Spr. be toogt de noodzakelijkheid van een flinke uitbreiding van het luchtwapen, welke hij van primair belang acht, omdat eventueele schending van onze neutraliteit het eerst in de lucht zal geschieden. Voor het tegengaan van ontslag aan van herhalingsoefeningen teruggekeerden wor de een regeling getroffen. De heer v. Zadelhoff (S. D.) zegt, dat hij geen principieel debat over ontwa pening zal houden. Sedert de vorige be grooting is geen wijziging in het stand punt der S. D. A. P. gekomen. De actie voor nationale ontwapening, die vroeger op den voorgrond stond, kan eerst volgen na de internationale ontwapening. De S D. A. P. is tegen vergrooting van de bewapening. De heer Joekes (V. D.) betoogt, dat ontwikkeling van de ontwapeningsconfe rentie niet beteekent mislukken van de ontwapeningsgedachte. Duitschland heeft zich losgemaakt van de ontwapeningsbepa lingen, is bezig zich tot de tanden te wape nen zoowel te land als in de lucht. Dit noodzaakt ons bedachtzaam te zijn op mo gelijkheden. De ervaring van het jongste oorlogscon flict is dat de preventieve kracht van den Volkenbond niet voldoende is gebleken. Er moet noodzakelijk eenige tijd verloopen tusschen den aanval en de actie van den Volkenbond. Wil de laatste doeltreffend zijn, dan is afslaan van den aanval gebo den. Spr. zal daarom met een deel van zijn politieke vrienden zijn stem aan deze defensiebegrooting Aiiet onthouden, wat niet beteekent dat Spr. de doelstelling van de weermacht in de Memorie van Antwoord onderschrijft. Een deel van spr.'s politieke vrienden kan echter niét voor de begrooting stem men. De heer Wendelaar (Lib.) heeft met genoegen gezien dat maaregelen worden genomen voor de verdediging van de Z. en O. provinciën, en hoopt, dat die afdoende zullen. De cavalerie moet door pantserwa gens worden vervangen. De eisch van pri ma materieel moet voor alles worden ge steld. De heer Westerman (Nat. Herst.) constateert een achterstand in de uitrus ting van het leger. Wat wordt aange vraagd, is niet voldoende om deze achter stand in te halen. De heer Ketelaar (V. D.) zegt, dat er in de vrijz.-dem. fractie geen eenheid is inzake ontwapening. Spr. verklaart met volle overtuiging het punt in het program van 1924 betreffende ontwapening te hand haven. De heer Sneevliet (Rev. Soc.) vraagt wegens het late uur morgen zijn rede te mogen houden (het is twee uur). De voorzitter kan dit niet toe staan. De heer Sneevliet houdt zijn betoog! Minister C o 1 ij n heeft de verschillende ge maakte opmerkingen beantwoord en be toogd, dat juist een kleine staat, tegenover grootere partijen een zelfstandige houding kan aannemen, zonder te worden meege sleurd. Spr. nam acte van een verklaring van den heer Van Zadelhof, dat de S. D. A. P. elke illegale actie verwerpt. Het stand punt van den heer Van Zadelhoff al dus de minister is echter maar een stuk van de werkelijkheid. Een effectieve rege ling ter voorkoming van verlies van be trekking bij opkomst onder de wapenen, kon de minister niet in uitzicht stellen. Niemand echter dan spr. betreurt meer zoodanig verlies. Bij de wenschen tot ver meerdering van de lage pensioenen van oud-gepensionneerden, moet rekening ge houden worden met den nood van de schat kist. De particuliere wapen-industrie in ons land is zeer onbeduidend. Practisch bestaat ze niet. De minister heeft geen re den om aan te nemen, dat de geest in het 'eger niet goed zou zijn. De regeering acht nog niet den tijd gekomen om over te gaan tot strafvermindering voor de gestraften van de „De Zeven Provinciën". Spr. zal het oordeel van den minister van financiën vragen over de mogelijk heid van een weerbelasting. Wat de defen sie-uitgaven betreft, maakt Nederland nog altijd een goed figuur. Het door de S. D. A. P. zoo dikwijls ge noemde Denemarken geeft 16.3 pet. van de totale begrooting aan defensie uit. Neder land slechts 8.69 pet. Te vier uur in den ochtend werd de zit ting verdaagd. De eind-stemming over De fensie zal heden om één uur geschieden. DE BEGROOTING VAN DEFENSIE AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag bij den aanvang der vergadering met 51 tegen 23 stemmen aangenomen de begrooting van het Departement van Defensie voor 1936, Tegen stemden de soc.-democraten, de communisten, de heer Sneevliet (R.S.A.P.); de heer Arts (K.D.), de Vrijzinnig-Demo craten mevr. Bakker-Nort en de heeren Kooiman, Ebels en Ketelaar. Van de Vryz.-Democraten stemden de heeren Joekes en Schilthuis voor de be grooting, terwijl ook de heer Duys vóór stemde. DE POSITIE DER GESTRANDE SCHEPEN Kan de „Menja" nog behouden worden? Het bij Egmond aan Zee gestrande mo torvrachtschip „Jos Maria" ligt thans met den kop om de Zuid hoog op het strand. Het schip stoot niet; de beide ankerkettingen, welke vóór aan stuurboord- en bakboord zijde uitstaan, hangen slap, zoodat er geen kracht op staat. Daar het schip bovendien geen water maakt, kunnen de kansen voor het vlobbrengen goed genoemd worden. Een beslissing over de berging is echter nog niet genomen; wel is aan boord door bergers de situatie opgenomen. De luiken van de „Jos Maria" zijn verze geld; voor het bewaken van de lading is dag en nacht een man aan boord. De werkzaamheden voor het vlotbrengen van de „Kerkplein", welke evenals de sleep boot „Drente", waarvan het sloopingwerk zich in vlot tempo voltrekt, met den kop om de Noord ligt, vorderen naar wensch. In deskundige kringen neemt men aan, dat het schip bij hoogtij en gunstig weer vlot zal kunnen komen. Wat voorts de ter hoogte van Den Helder gestrande Zweedsche houtboot „Menja" betreft, welk schip 32 jaar oud is, vernamen wij van bevoegde zijde, dat het vlotbrengen van dit schip nog niet uitgesloten behoeft te worden geacht. Ook hier zal het weer moeten medewerken, terwijl dan tevens snel zal moeten worden gehandeld. Het Abessijnsche conflict DE BEMIDDELINGSPOGINGEN IN HET ABESSIJNSCH CONFLICT. De voorstellen, welke overwogen worden. PARUS, 5 December, (A. N. P.). De werkzaamheden, welke het ministerie van buitenlandsche zaken met den steun van den Britschen deskundige Peterson ver richt om een basis te vinden voor nieuwe bemiddelingsvoorstellen in het Italiaansch- Abessijnsch conflict, zouden volgens een bericht in de bladen voorloopig slechts be trekking hebben op een niet-bindende re dactie van voorstellen, welke een by leg ging van het geschil zouden moeten mo gelijk maken. De meeningen van Engeland en Frank rijk wijken thans nog op verschillende punten van elkander af. Men heeft gedacht aan de volgende voor stellen: 1. Italië staat Abessihië een haven af in Italiaansch-Eritrea. 2. Een geringe correctie der grenzen in heT gebied van Tigre, waarbij de heilige stad Aksoem Abessijnsch zou blijven. 3 Abessinië staat Italië de provincies af ten Zuiden van den achtsten Noordelij ken bt eedtegraad. In het Westen zou de grens van het Italiaansche gebied vol gens de Engelsche opvatting moeten lig gen op de 40ste lengtegraad en volgens de Fransche op de 38ste. Daarbij speelt de vraag of Italië een toegang tot het meren gebied zal verkrijgen of niet, een rol. De rest van Abessinië zou onafhankelijk blijven en ook niet onvoorwaardelijk, on der een internationaal protectoraat worden gesteld. Den Negus zou het vrijstaan met den Volkenbond een pact van bijstand te sluiten. ONTSPANNING IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. LONDEN, 5 December. Eenige bladen melden, dat de slagkruisers „Hood" en „Renown", die thans voor Gibraltar lig gen, tezamen met 4 torpedojagers een kruistocht van tien dagen maken op de At- lantischen Oceaan. De „Hood" zal Ma- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De verwachting van een accoord in de ItaliaanschAbessynische kwestie her leeft (2de blad). Ee strijd in Duitschland tegen de Evan gelische Belijdeniskerk (2de blad). Dr. Schacht over Duitse hl ands moeilijk heden (2de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft hedenmorgen de begrooting van defensie aangenomen. (lste blad). Vaststelling van een commissie voor re geling van den Draadomroep, (lste blad). Schipper te Rotterdam door ontslagen knecht doodgestoken. (Gem. Ber., 3de blad) SPORT EN WEDSTRIJDEN. Dr. Euwe heeft ook de zes en twintigste partij van dr. Aljechin gewonnen. (2de blad). Engeland verslaat de Duitsche voetbal lers met 30. (2de blad). LEIDEN. DR. C. P. VAN NES Benoemd tot Privaat-docent aan de Leidsche Universiteit Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is de heer C. P. van Nes, arts, directeur van de Anna-kliniek alhier, tot wederopzeg- gens toegelaten als privaat-docent in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit alhier, om onderwijs te geven in de orthopaedie. Dr. van Nes werd in Maart van dit jaar, als opvolger van wijlen dr. Murk Jansen, benoemd tot directeur van de Anna-kli niek voor Orthopaedie alhier. In Groningen, waar dr. van Nes de practijk overnam van dr. Franssen toen deze benoemd werd tot mede-directeur van de Anna-kliniek was hij vanaf 1928 practiseerend arts geweest. deira en de „Renown" Tanger aandoen. De vier torpedojagers zullen Huelva aan de Zuidwestkust van Spanje bezoeken. Volgens de „Dail Mail" motiveert men de oefening met de mededeeling, dat de be manningen oefeningen moeten meemaken. Ongetwijfeld beteekent de verordening evenwel, aldus het blad, een ontspanning van de situatie in de Middellandsche Zee. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schrijft, dat deze vloot- bew«gingen niet een poging zijn de Italia nen te kalmeeren. De Britsche vloot in de Middellandsche Zee zal #oor alle zeker heid, zooals tot nu toe het geval was, op volle oorlogssterkte blijven.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1