m RADIO-PROGRAMMA'S DINSDAG 3 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHt COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN WEER EEN BAKFIETSRIJDER GEDOOD. Overreden en door tweede auto meegesleurd. Gisteravond heeft op den Rijksstraatweg tusschen Halfweg en Haarlem ter hoogte van de Vinkenbrug een ongeluk met doo- delijken afloop plaats gehad. Een in de richting Haarlem rijdende bak fiets werd van achteren aangereden door een personenauto, bestuurd door den heer D. uit Leiden. Tengevolge van deze aan rijding werd de bakfiets op de trambaan geslingerd, terwijl de bestuurder van dit voertuig op den weg terecht kwam. Achter laatstgenoemde auto reed een tweede personenauto, welke bestuurd werd door den heer D. uit Haarlem, welke met gedimde lichten reed en den op den weg liggenden man niet zag, waardoor deze door den slinger van de auto werd gegrepen en ongeveer 15 Meter meegesleurd werd. Dr. Kuipers uit Halfweg werd onmiddellijk gewaarschuwd, doch toen deze ter plaatse arriveerde, bleek de man reeds te zijn over leden. De identiteit van den ongelukkige kon nog niet worden vastgesteld, doch vermoe delijk is het een zekere Gorter, afkomstig uit Rotterdam en thans verblijvende te Haarlem. De gemeente-politie uit Halfweg stelde een uitgebreid onderzoek naar den oorzaak van het ongeluk is. De beide wa gens, die licht beschadigd waren en de bak fiets werden in beslag genomen. Het lijk is naar de Maria Stichting te Haarlem overgebracht. DOELVERDEDIGER ERNSTIG GEWOND. Zondagmiddag is tijdens den voetbal wedstrijd AlcmariaVriendenschaar te Alkmaar de doelverdediger van de thuis club Rampen kort voor het einde in bot sing gekomen met den midvoor van Vrien denschaar. De doelverdediger moest weg gedragen worden. Eerst in den avond bleek opname in het ziekenhuis noodzakelijk, aangezien de jongeman een zeer zware ver wonding in de buik had opgeloopen. H\j werd geopereerd. Zijn toestand is zeer ernstig. MISLUKTE ONTVLUCHTINGEPOGING. De beddelakens waren te kort. Sedert Augustus j.l. zit het gemeente raadslid van Coevorden, H. L., in verband met een smokkelpartij van deviezen, in Lin- gen (Duitschland) in gevangenschap. Een der nachten van de vorige week echter heeft hij, naar de „Asser Crt." meldt, een poging gedaan om daaruit te ontsnappen, iets wat hem bijna was gelukt. Naar het blad mededeelt, heeft men hem door middel van een boek een vijl in han den gespeeld, waardoor hij de tralies van de cel heeft doorgevlijd. Om te voorkomen, dat de oppassers hiervan lucht zouden krij gen, heeft hij de tralies, op de plaats waar zij waren doorgevijld, met broodresten be- semerd. Een medegevangene in de daarnaast ge legen cel, die werd ontslagen, heeft hij Mk. 3000 belooning aangeboden, wanneer deze met een loopende motor op 60 M. van de gevangenis zou zijn, om hem, direct na het uitbreken, naar de grens te brengen. L. heeft dien nacht de beddelakens aan elkaar geknoopt en zich daarlangs laten zakken. Doordat de lakens echter 2 meter te kort waren, moest hij zich laten vallen. L. werd gegrepen en opnieuw geborgen, terwijl ook de motorrijder, die L. bij zijn ontvluohtingspogingen zou helpen in han den van de bewakers is gevallen en dus zijn pas herwonnen vrijheid eveneens zal moeten prijsgeven. Naar het schijnt wordt, volgens het in Duitschland geldende recht de straf van L. wegens deze ontvluchtings poging met een derde verlengd. INVAL IN EEN SPEELHOL. Gistermiddag omstreek 5 uur heeft de politie te Den Haag een inval gedaan in het café van D. K. in de Herderinnestraat, waar gelegenheid gegeven werd tot hazard spel. De caféhouder en zijn vrouw, bene vens 32 spelers, werden overgebracht naar het politiebureau aan de Prinsestraat. Na verhoor werden allen op vrije voeten ge steld. Een tooneel-schandaal te Amsterdam Naar aanleiding van de relletjes, die Zon dag te Amsterdam hebben plaats gehad bij de opvoering van „de Beul" lezen we in de „Tijd" de volgende beschouwing: OPEN BRIEF AAN DR W. DE VLUGT. Moet er eerst bloed vloeien? Op den eersten Zondag van den Advent is thans het moreel tooneelschandaal der opvoering van „de Beul" tot het schande lijkste tooneelschandaal in werkelijkheid geworden, hetwelk Amsterdam, hetwelk heel Nederland ooit heeft beleefd! Dit alles heeft kunnen gebeuren door de schuldige nalatigheid van een gewaar schuwde overheid. Toen ik verleden week de heftige bewo genheid van het publiek bijwoonde, heb ik hier met grooten nadruk en ernst gewezen op het gevaar, dat deze blasfemie voor de orde meebracht. En uiting gevend aan de ergernis van ontelbaren is tevens ernstig gewaarschuwd voor de 'toekomst. Burgemeester, moet er thans eerst bloed vloeien vóór de overheid ingrijpt? Indien de berichten juist zijn die ons bereikten over het geheim der beraadsla gingen in de kamer van Burgemeester en Wethouders: dat n.L u tegen de extra-sub sidie hebt gestemd, dan danken wij u 1 daarvoor openlijk. Maar vragen tevens, dat door uw ingrijpen, hetzij door een verbod, hetzij op andere wijze u hebt grooten invloed de Amsterdamsche Tooneelver een iging geen herhalingen meer der uiterst gevaarlijke en zenuwopwindende opvoering geve! De subsidie heet geschonken om de Am sterdamsche Tooneelvereeniging voor den deurwaarder: voor een financieele débacie te redden. En het lijkt erop alsof op het schandaal wordt gespeculeerd om recettes op te voeren. Doch wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen: het belang der bur gerij gaat boven alles. Een maand geleden eischten debaters op een tooneel-debat- avond het tooneel op voor het marxistisch proletariaat. De heeren werden prompt be diend door de Amsterdamsche Tooneel vereeniging die de sympathie van duizen den verspeelt. Op deze ongebruikelijke wijze wend ik mij in 't openbaar tot u, die als anti-revo- lutionnair zóóveel, óók de belijdenis van God den Vader, den Zoon en den H. Geest met ons gemeen hebt, omdat het een openbare ergernis geldt. Ik vraag uw tusschenkomst niet om wille der katholieken, want ik herschrijf: „de vertdoning van zoo'n stuk doet me leed, niet om de katholieken een over tuigd katholiek zal zich niet van zijn stuk laten brengen maar om de Godsvoor stelling die hier tot de andersdenkenden wordt gebracht". Mag deze ergernis voort duren in een geordenden staat, in een maatschappij waarin nog zoovelen den Christus belijden en die nog „christelijke staat" genoemd wordt!!! U moet in een der laatste raadszittingen hebben gezegd, dat de politie neutraal moest zijn en ook is. Afgezien van de groote aanvechtbaarheid dezer stelling moet ik na bijwoning der voorstelling van gisteren helaas constateeren dat de politie niet neutraal was, maar als 't ware in dienst leek gesteld van de godslastering en de ophitsing tot wanorde. Na afloop kwam een bekend Amsterdammer, die zoo noodig voor zy'n naam zal uitkomen, mij zijn er gernis luchten over het feit, dat personen die gewillig de zaal verheten op een som matie, nog geslagen werden door de poli tie. Zelf zag ik dit meer dan eens. In de stalles werden twee personen verwijderd door twee agenten in uniform en ofschoon ze zich naar den uitgang begaven, kreeg I een hunner nog een slag achterna op den rug met iets dat me een witte gummistok leek. Ik zou een relaas van het gebeurde kunnen geven, maar een oollega heeft dit reeds gedaan. Hoe dit alles echter ook zij eens aan genomen, dat de handelingen der politie juist waren wat ik ten stelligste ont ken dan bleef toch het meest stuitende dit: dat in een huis der gemeenschap de politie in groot aantal waakte opdat toch maar rustig kon toegejubeld worden de godslastering, de godloochening, de ophit sing, de tot haat opzwiepende voorstelling van hetgeen in marxistische kringen voor fascisme geldt, alsmede de beleediging van een „bevrienden" staat. Terwijl diezelfde politie soms met al te ruw geweld ieder verwijderde die ook maar met een enkel woord in een opwelling van rechtmatige ergernis,zijn afkeer niet kon meester blij ven over de neerhaling van het Godsbe grip, het leger (dat door een dronken sol daat wordt gepersonifieerden het maat schappelijke ordebegrip. U zult te beter de wrange ergernis proe ven, dat de politie Zondagmiddag tot taak had te beschermen het uitstrooien van godslastering, ophitsing en haat. In een ruim 30-jarig journalistieke loop baan heb ik op deze plaats meerdere ma len de politie grooten lof kunnen brengen voor hetgeen zij deed. Doch wat Zondag geschied is, stuit meer dan geuit kan wor den. „Ik heb 't moeten doen met 'n brok in m'n keel" moet politiepersoneel gespro ken hebben. Burgemeester, bescherm de Amsterdam sche Tooneelvereeniging tegen zich zelf, bescherm het tooneel. want op deze wijze zullen de rustige schouwburgbezoekers den Stadsschouwburg als slagveld vermijden, angstig ais ze kunnen worden dat zelfs bij de goede voorstellingen der Tooneelver eeniging uit wraak relletjes komen, zoo- als gisteren gedreigd werd. Men be taalt niet gaarne duur entrée om met po- litie-agenten voor zich en manifestanten rondom een tooneelstuk te gaan zien. Met ware hoogachting voor u LEONARDUS VAN DEN BROEKE. lijk", zei de agent, „en u gaat er uit". Hij duwde een der heeren verder naar de vestiaire en wilde hem juist verwijderen, toen het bleek dat men met majoor Bos wijk, garnizoenscommandant van Amster dam te doen had! Op een opmerking „Wat doen die menschen hier", had de comman dant geantwoord, „ieder mag toch komen kijken". Zoo hebben dan ook argelooze toe schouwers de lasten van dezen middag ge dragen". Het opbrengen van het met opgeheven arm gearresteerde meisje over het Leid- scheplein, dat door honderden met arm- beweeg en „houzee"-geroep als een marte lares werd geëerd, illustreert hoe men hier den vollen wind in de zeilen der N.S.B. blaast, voor welke beweging dit alles he laas koren op haar molen is!" WOENSDAG 4 DECEMBER. Bij dezen „open brief' heeft de schrijver het volgend naschrift geplaatst: „Natuurlijk keur ik elke dolzinnige daad der 't geroep „ploerten" het tooneel be sprong en weggesleurd moest worden onvoorwaardelijk zooals ik afkeur het werpen van stinkbommen en vuil. Maar was het zoo wonderlijk, dat de oudere be daagde heer in het parket bij een gods lastering de „Telegraaf" en „De Cou rant" gewagen van een „serie godslasterin- gen" uitriep: „mag dit in een christelij lt en staat?" En dat een dame op 't front- balcon de ontboezeming ontsnapte: „Kan dit maar zoo in Amsterdam?" Ze werden verwijderd, terwijl verleden week onge stoord het marxistische „fascisme is moord" mocht worden geroepen. Een niet onver makelijk incident vermeldt het verslag van „Telegraaf' en „Courant": „Een onbeteekenende woordenwisseling tusschen twee heeren was voor een politie agent aanleiding zich in de discussie te mengen. „U hebt gelijk en u hebt onge SPORT SCHAKEN DE MATCH EUWEALJECHIN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De 25e partij door Euwe gewonnen. Gisteravond om half zeven werd de Zon dag afgebroken 25e pariij van de match EuweAljechin om het wereldkampioen schap in de Militiezaal te Amsterdam voortgezet. Na 45 zetten gaf Aljechin op. De vijf zetten, die gisteravond gespeeld zijn, hebben slechts enkele minuten ge duurd. Het verloop ervan was: 4, Pd3e5 Td8xdl. 42. Tflxdl Lc4e2f 43. Kg4xg5 Tf6xf5f. 44. Kg5xf5 Le2xdl. 45. Pe5xc6 a5a4. Opgegeven door Aljechin. De stand is thans: Euwe 8 winstpunten, Aljechin 7 winstpunten, remise 10; Euwe heeft dus 13 punten, Aljechin 12. De 26e partij vangt hedenavond te Zand- voort aan. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Gisteravond werd wederom een wed strijd voor de competitie gespeeld. Thans speelde Caïssa I in Hotel Centraal tegen Philidor II. De uitslag werd de volgende: Philidor II Caïssa I. A. J. J. NicaiseF. J. B. van Zuylen 0l C. J. v. d. WilkA. H. Hooyer 0—1 J. van WeerenH. E. Christiaanse 0—1 H. C. de NieL. A. den Ouden l/*Vi J. v. d. Wilk—H. v. d. Vecht 0—1 Chr. de LaafJac. de Pree xx J. BlokG. Horrée 10 J. v. Egmond-=-P. H. Jager 0—1 J. KriekJ. A. de Mey xx J. v. Dissel—J. J. Epskamp xx Totaal l'/2xxx5 y, xxx Caïssa heeft dus den wedstrijd reeds ge wonnen, de vermoedelijke eindstand is 3—7. Na de beslissing van eenige afgebroken partijen is de stand der oompetities thans de volgende: Aantal punten Eerste klasse gsp.gw.gel.vrl.voor-tegen Tot. Leiderdorp I 2 2 11.5- 8.5 4 p. Voorschoten I 2 11 10.5- 9.5 3 p. Bodegraven I 2 1 1 10.5- 9.5 2 p. Zoeterwoude I 2 1 1 10.5- 9.5 2 p. L. S. G. II 2 2 7 -13 0 p. Tweede klasse: Studenten-V. I 3 321 -9 6 p. Leiderdorp II 2 213-7 lp. Boskoop I 3 1 2 16.5-13.5 2 p. Taveno I 3 1—2 11.5-18.5 2 p. Bodegraven II 3 1 2 10 -20 2 p. Oegstgeest I 22 8 -12 Op. Derde klasse: Taveno ni R.K. Sch.club 2 Kon. I 3 2 1 17 -13 4 p. Caïssa I 3 2 1 17 -13 4 p. Bodegraven IH 3 2 1 15.5-14.5 4 p. Katwijk a. Zee 12 1 1 10.5- 9.5 2 p. Philidor II 22 6 -14 Op. Taveno II 33 11.5-18.5 0 p. 12.5- 7.5 4 p. SCHERMEN LEIDSCH SCHERM-COMITé. De wedstrijd om het kampioenschap 1935 afd. „Floret" zal a.s. Zaterdag 7 Dec. 1935 in de zaal „Gijsberti", Langebrug, plaats vinden, onder leiding van den heer Gijs berti Hodenpijl en den heer de Jager en onder auspiciën van het Leidsch Scherm- Comité. Aanvang des middags te half drie. De kosten bedragen 0.50. Voor opgave tot deelname wende men zich tot den heer Gijsberti, Sohermzaal Langebrug of den heer L. Ch. Segaar,'Formosastraat 14b, Alg. Wedstr. en Comp.leider. Alle floretschermers van Leiden en Om streken kunnen aan deze wedstrijden deel nemen tegen bovengenoemde kosten, te vol doen voor den aanvang van de wedstrijden. Hilversum I, 1875 M. N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012 00 Sopraan en piano. 12.15 Gramofoonplaten. I.00 Het Hollandsch Harpkwintet. 2.30 Postzegelpraatje. 3.15 Gramofoonplaten. 4.00 Het Hendriks-trio en Gramofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouwcauserie. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten, reportage, causerie, be richten. 8.05 Dameskoor. (Om 8.30 causerie). 9.10 Causerie. 9.30 Gramofoonplaten en Kwintetcon cert. 10.00 Berichten. Causerie. Vervolg con cert. 10.5011.30 Gramofoonplaten. H'] versum II, 301 M. V.A.R.A.-uitzending. 8.00 Orgelspel. 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Lezing, radiotooneel en concert. 12.00 Gramofoonplaten. 12.20 VARA-orkest. 2.00 Voor de vrouw. Gramofoonpl. 3.00 Voor de kinderen. 5.00 Orgelspel. 6.00 Het Residentie orkest. (Om 6.50 Sportuitzendirg). 7.35 Causerie. 8.00 Berichten. Lezing. 8.20 „The Vagabond King" operette van Friml. II,00 Nieuwsberichten. 11.05 Cymbaal en piano. 11.1512.00 Gramofoonplaten en piano. Droit w ich, 1500 M. 12.05 Orgelspel. 12.50 Orkestconcert. 3.10 Pianorecital. 3.35 Sted. orkest Bournemouth en solist. 5.05 BBC-Welsh-orkest. 5.35 Kwintetconcert. 6.50 Schützconcert. 7.50 BBC-orkest m.m.v. solist. 8.35 Dansmuziek. 9.20 Mickey-Mouse-programma 10.20 Trioconcert en solist. 11.3512.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 M. 12.35 Het Nationaal orkest. 4,20 Kamerconcert. - - 5.50 Orkestconcert. 9.05 Radiotooneel. 11.0512.35 Dansmuziek. Keulen, 456 M. 10.05 Concert. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Militair orkest. 4.30 Gevarieerd programma m.m.v. or kest en solisten. 7.35 Rijkszending. 9.50 Kleinorkest, kwintet en solisten. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 en 1.30—2.20 Max Alexys' orkest. 6.20 Zang en piano. 6.50 Kwartetconcert. 7.35 dito. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Cabaret. 10.3011.20 J. Rutten's orkest. 484 M.: 12 20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroeporkest. I.502.20 Gramofoonplaten. 5.20 Koor- en orkestconcert. 5.50 Gramofoonplaten. 6.50 Salonorkest en zang. 8.20 Symphonieconcert en Gramofoonpl. 10.3011.15 Gramofoonplaten. Deutschla ndsender, 1571 M. 7.35 Rijkszending. 8.05 Gevarieerd programma. 9.50 Populair concert. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Zie Keulen. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.05 Brussel (VI.). 9.20 Keulen. II.20 Kalundborg. ±12.15 Brussel (VI.). ±13.30 Brussel (Fr.). 14.20 Brussel (VI.). 15.05 Kalundborg. 15.35 Londen Reg. 16.35 Keulen. 17.50 Parijs Radio. 18.20 Keulen. 18.50 Parijs Radio. 20.05 Berlijn. 21.20 Straatsburg of diversen. 21.50 Berlijn. 23.20 Parijs Radio. 4e Programma. 8.05 Parijs Radio. 9.00 Deutschlandsender. 9.30 Gramofoonplaten G.R.D. 10.35 Londen Reg. 13.35 Droitwich. 14.20 Londen Reg. ±15.10 Droitwich. 18.20 diversen. 18.50 Londen Reg. 1Ü.50 Droitwich. 21.50 Ween en of diversen. 22.30 Londen Reg. (Wijzigingen voorbehouden). RECHTZAKEN isjeen gevaarlijk Optimist KANTONGERECHT TE LEIDEN. Aanrijdingen en verkeersover tredingen. J. F. te Haarlemmermeer is te Voor schoten met zijn auto boven op een voor hem rijdende auto gereden, welke plotseling moest stoppen voor den nade rende tram. De remmen van de auto van den verdachte werkten niet naar behoo- ren en hadden maar een effect van 20%. Eisch 20 subs. 10 dagen. Uitspraak 10 subs. 5 dagen. L. D. te N o o r d w k, die verstek liet gaan, heeft daar ter plaatse met een zes- wielig motorrijtuig een auto aangereden, welke stopte om verdachte voorrang te verleenen. De aanrijding was geschied doordat vernachte met een veel te groote snelheid links van den weg reed. Eisch 25 subs. 10 dagen. Uitspraak con form. P. W. B. te Amsterdam was gedagvaard omdat hij op den Zilkerduinweg te Noordwijkerhout getracht heeft een driewielige bakfiets in te halen en te pas- seeren terwijl verkeer uit tegenoverge stelde richting zulks niet toeliet. Hij was niettemin toch doorgereden tusschen de veel te nauwe ruimte met het gevolg, dat de bakfiets het kind der rekening werd. Eisch 15 subs. 6 dagen. Uitspraak con form. J. v. H., koopman te Reeuwijk heeft op den Hoogewoerd te Leiden met zijn vrachtauto getracht een stilstaanden groen- tenwagen te passeeren. Daar er van den tegenovergestelden kant ook een auto na derde, kon veidachte, die bovendien te snel reed, niet tijdig genoeg stoppen met als gevolg een groote schade aan den groen ten wagen. Eisch 20 subs. 8 dagen. Uitspraak con form. A. J. H. S., koopman te Leiden, heeft op het kruispunt HaarlemmerstraatLage Werfsteeg te Leiden een botsing met een auto veroorzaakt, door met zijn bakfiets stug door te rijden, terwijl de auto voor rang had. Verdachte die het niet met de getuigen verklaringen eens bleek te zijn, wond zich dermate op, dat hij tijdens de behandeling j van zijn zaak wegliep. Hij werd terugge- j roepen en kwam dus weer binnen, bedacht I zich echter halverwege weer en verdween door de deur weer naar buiten om via een andere deur weerbinnen te komen. Binnen zijnde kwam hij weer voor het hekje te staan om plotseling weer weg te loopen, zoodat toen het vonnis maar ge veld werd zonder dat verdachte aanwezig was. Het was net „hij komt wel, hij komt niet". Eisch 20 subs. 8 dagen. Uitspraak 15 subs. 6 dagen. L. B. te H i 11 e g o m heeft als bestuurder van een rijwiel gereden over den Stations weg te Leiden, terwijl hij dusdanig onder invloed van sterken dank was, dat hij het verkeer in gevaar bracht. Eisch 20 subs. 8 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. De opkooper en zijn hond. A. J. D. F., opkooper te Leiden, was in verzet gekomen van een bij verstek ge wezen vonnis. Verdachte had op de marktte Rotterdam een hond gekocht van een hem onbekend persoon zonder dezen hond in te schrijven in een register. Op de zitting bleek, dat verdachte geer. register had, daar hem dit twee jaar geleden was afgenomen. Hij had dus het beriep van koopman gedurende twee jaar uitgeoefend zonder een register te hebben. Zoowel de ambtenaar als de kantonrechter vonden geen termen aanwe zig om het vonnis te wijzigen, zoodat dit bevestigd werd. Eisch en uitspraak 6 dagen hechtenis. Voortgezette zaak. De zaak tegen J. R., melkbezorger te Rijnsburg, werd. voortgezet met het hooren van der verbalisant. Deze bevestig de zijn proces-verbaal nl. het niet aanwe zig hebben van een roerpen in de melk, geen melkplaatjes aan de bussen en de melkmaten open vervoeren. Eisch 3 X 2 subs. 1 dag. Uitspraak con form. Voorts werden nog veroordeeld wegens hinderlijk voetballen op de varkensmarkt te Leiden C. J., T. v. L. en M. v. L., al len woonachtig te Leiden. Eisch voor elk 3 subs. 1 dag. Uitspraak voor ieder 2 subs. 1 dag. J. B. te Leiden wegens overtreding politieverordening Eisch 2 subs. 1 dag. Uitspraak conform. J. G. B. te Amsterdam overtreding mo tor- en rijwielreglement gepleegd te Lei den. Eisch en uitspraak 4 subs. 2 dagen A. L. A. M. v. H. te Leiden, zelfde overtreding .Eisch en uitspraak 3 subs. P. H. te Katwijk aan Zee heeft te Leiderdorp een bakfiets bestuurd waarop geen licht aanwezig was. Eisch en uit- I spraak 5 subs. 2 dagen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9