DINSDAG 3 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BUITENLAND BUITSCHLAND. De onderdrukking der kerken NIEUWE KNEVELING DER KATHOLIEKEN. „Muenchener Katholische Kirchenzeitung" door de Gestapo in beslag genomen. De Gestapo heett het nummer van 1 De cember van de „Muechener Kathol sohe Kirchenzeitung", het orgaan van kardinaal Faulhaber, in beslag genomen. MGR. LEGGE NAAR ROME. Om rapport uit te brengen. Naar de „Tel." verneemt, heeft de bis- scop van Meissen, Peter Legge, opdracht gekregen, zich naar Rome te begeven om persoonlijk aan het Vaticaan rapport uit te brengen jvei het deviezenproces, waar in hij, zooals bekend, tot een geldboete van 100 000 mark werd veroordeeld. Tevens zaj hij volledige inlichtingen moeten verstrekken over de arrestatie van dr. Bannasch, den financieelen adviseur van den bisschop van Berlijn, graaf von Preysing en van prelaat Clemens, leider der Roomsch-Katholieke jeugdorganisaties in het Rijnland, alsmede over het geheele complex van incidenten der laatste maan den de verhouding tusschen Roomsch- Katholieke Kerk en nationaal-socialisti- schen staat betreffend. Deze opdiacht is het resultaat van het onderhoud tusschen den pauselijken nun tius, mgr. Orsenigo, den bisschop van Ber lijn, Conrad graaf von Preysing en den lei der van het Duitsche episcopaat, kardinaal dr. Bertram,^ die, zooals gemeld, verleden week Vrijdag speciaal hiervoor uit Bres- lau naar Berlijn was gekomen. Dr. Bannasch is intusschen uit het huis van bewaring te Moabit overgebracht naar oe gevangenis der geheime staatspolitie, waar hij nog altijd aan verhooren wordt onderworpen. De arrestatie van dr. Ban nasch vormt nog steeds in Roomsch-Ka tholieke kringen een bron van groote"on rust en wordt beschouwd als het ernstig ste incident hetwelk zich tot op heden tusschen de Katholieke Kerk en den na- tionaal-sociaiistischen staat heeft voorge daan. NIEUW DEVIEZENPROCES. De speciale rechtbank te Berlijn heeft gisteren een aanvang gemaakt met de be handeling van een zaak tegen léden van de orde der „Barmhartige Broeders van den Heiligen Joannes de Deo" te Trier. In de eerste plaats zijn aangeklaagd Ferdinand Hoffmann en de generaal-overste August Wolff, wien overtreding der deviezenvoor- schriften resp. uitlokking daarvan ten las te zijn gelegd Als medeplichtigen zijn ver der gedagvaard de leekenbroeders Nikolaus Meiser en Johann Sauer en verder Michael Thiel, pior. De orde in kwestie had ver schillende buitenlandsche, vooral Neder- landsche, leeningen opgenomen en heeft de obligaties vervolgens teruggekocht. OPENLIJKE OORLOGSVERKLARING AAN DE BELIJDENISKERK. Vrijwel alle rechten thans ontnomen. In een decreet, dat in de kringen van de belijdeniskers wordt uitgelegd als gelijk staande met een openlijke oorlogsverkla ring, verbiedt de Rijksminister voor kerke lijke aangelegenheden, Kerrl, aan dé in stellingen der Evangelische Kerk, kerke lijke belastingen te heffen, predikanten te bevestigen, candidaten te examineeren, Synodes bijeer te roepen en administratie ve werkzaamheden van welken aard ook uit te oefenen. Het decreet treedt heden in werking. De kerkelijke groepen die er zich tegen ver zetten, kunnen ontbonden worden. ENGELAND. KONING GEORGE OPENT PARLEMENT NIET. Wegens ernstige ziekte van prinses Victoria In verband met een ernstige ziekte van zijn zuster, prinses Victoria, zal de koning heden het parlement niet zelf openen. De Troonrede zal door den Lord-Kanse- lier worden voorgelezen. Prinses Victoria, die 67 jaar is, lijdt aan een acute maagbloeding. Haar toestand is heel ernstig. De koning en de koningin hebben hun voorgenomen verblijf in San- dringham geannuleerd. DE ONGEREGELDHEDEN TE BELFAST. Katholieken protcsteeren bij den Volkenbond. De vertegenwoordigers van 450.000 ka tholieken van Noord-Ierlarü hebben bij den Volkenbond geprotesteerd en bescherming gevraagd tegen de partijdige houding van de Noord-Iersche regeering. In een memorandum wordt gezegd, dat 500 gezinnen uit hun woningen zijn verdre ven. Een 60-tal huizen van de katholieken is verbrand en de katholieke arbeiders wor den geboycot. GRIEKENLAND. DE AMNESTIE IN WERKING. Honderden personen in vrijheid. Na de onderteekening van het amnestie- decreet zijn gister om 12 uur 578 gevange nen op vrije voeten gesteld. Sofoelis, de leider der liberale partij, is zich op het paleis gaan laten inschrijven, om door den koning te worden ontvangen. Naar de bladen melden, zal Sofoelis dan souverein bedanken voor de amnestie. GKINA. TOESTAND IN TIENTSIN ZEER GESPANNEN. Drie Japansche divisies zullen uit Mandsjoekwo arriveeren. Volgens berichten uit Chineesche bron zou de burgemeester van Tientsin aan de Nanking-regeering hebben getelegrafeerd, dat hij den toestand als zeer gespannen be schouwt. Tevens zou hij hebben verklaard, dat hij de afkondiging van de autonomie te Tientsin zeer aanstaande acht. De Chineesche autoriteiten hebben offi cieel de mededeeling ontvangen, dat drie Japansche divisies uit Mandsjoekwo te Tientsin zullen aankomen, nadat in enkele dagen de noodige voorbereidingen zullen worden getroffen. Uit Peking wordt gemeld, dat generaal Soeng Tsjek Joean uit Nanking aanbiedin gen betreffende militairen steun zou heb ben ontvangen. In internationale kringen is \men van meening, dat de belangrijke Ja pansche troepenbewegingen naar Tientsin een gevolg zijn van de vrees van Tokio, dat Nanking militaire maatregelen gebruikt. Vechtpartij nabij Tientsin. Volgens berichten uit Chineesche bron is de bevolking van een dorp nabij Tientsin slaags geraakt met Japansche propagan disten voor de autonomie, van wie er twee werden gedood. Uit Toengtsjau wordt bericht, dat de autonomisten sedert korten tijd voor het uitwerpen van strooibiljetten gebruik ma ken van een vliegtuig van Japansche con structie. 8UITENLANDSCKE BERICHTEN. DE KINDERROOF TE MARSEILLE. De daders ontdekt: een 68-jarige vrouw en haar 26-jarige zoon. De ontvoerders van de baby van prof. Malméjac, Claude, zijn een 68-jarige vrouw en haar 26-jarige zoon. Beiden bekenden zonder lang aarzelen hun misdaad en verstrekten nadere bij zonderheden over den kinderroof, welke conform zijn aan de door de pers geop perde veronderstellingen. EEN DANSER, DIE DEN DANS ONTSPRONG. Een emotioneerende. maar toch niet on komische gebeurtenis speelde zich dezer dagen te Parijs af. Held van de tragi-comedie was niemand minder dan de befaamde Russische ballet danser, Sergius Lifar. De man was voor het ondergaan van een operatie wegens een keel-abces in het American Hosoital te Parijs ter verpleging opgenomen. Alle toebereidselen voor de operatie waren reeds getroffen; chirurgen met hun vlijmscherpe lancetten in de met mbber-handschoenen bekleede handen en gehuld in lange witte jassen, vernleeg- sters. die er in haar hagelwitte kleedij uit zagen als vliegeniersters, stonden met ern stige gezichten „gereed voor den grooten slag". Bleek als een lijk en het lichaam bedekt met een wit laken, werd de man, die voor eivolle zalen de schitterendste triomfen behaald had. nu als een hulüeloos wicht op het bekende rolwagentje der patiënten in de operatiekamer binnengereden. Langzaam en voorzichtig werd hij door een zestal sterke armen op de operatie tafel getild. De dokter-narcotiseur stond juist op het punt hem het bedwelmende middel toe te dienen, toen de danseur met een geweldigen zwaai van de operatietafel sprong en, vóór de onthutste dokters en verpleegsters er iets tegen konden uitrich ten, de zaal afrende naar ziin kamer. Hier vonden de beide doctoren, die de ooeratie moesten verrichten, hem. krampachtig on der zijn dekens weggekropen, terwi.il hij rieo: „Ik wil niet geopereerd worden!" Nadat de patiënt verscheidene malen on derzocht was. kwamen de beide doctoren tot de conclusie, dat de opwinding, waarin hij zich zelf gebracht had, hem waarachtig goed had gedaan. Zij konden den danseur dan ook mee- deelen. dat de ooeratie voorloopig kon worden uitgesteld en dat waarschijnlijk voorgoed van een operatief ingrijpen kan worden afgezien. BELGISCH MISSTONARTS DOOR MELAATSCHHEID AANGETAST. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt: Uit de Jidji-eilanden komt het be richt, dat de-missionaris pater Leon Le- jeune, van de Congregatie van Maria, door melaatschheid is aangetast geworden. De kwaal heeft zich geheel onverwacht voorgedaan en de geneesheeren hebben de onmiddellijke overbrenging van den zieke bevolen naar de leprozerij van Magokaï, waar de melaatschen van Jidji, Tonga, Cook, Gilbert en Nieuw-Zeeland worden verpleegd. Deze leprozerij staat onder de leiding van pater Alexis Gonnet, die er, met de medewerking van 25 zusters mis sionarissen van Maria en een Engelsch geneesheer, 525 melaatschen verzorgen. Nu en dan worden er genezingen verkre gen. De nieuwe patient, pater Lejeune, werd op 12 Januari 1870 te Petivoir, in het dio cees Namen, geboren; hij bestudeerde te Differt (Luxemburg) en werd in 1901 priester gewijd, waarna hij onmiddellijk naar de missies van Oceanië is vertrokken. NA VIER JAAR ONTWAAKT. Vier jaór geleden kwam te Folkestone een zekere Victor Clease zoodanig ver moeid van een lange wandeling thuis dat hij al etend in slaap viel. Gisteren ont waakte hij eerst, en het eerste waar hij om vroeg was een kop thee teneinde het onderbroken dejeuner voort te zetten. OM HET KONINGSCHAP DER ZIGEUNERS. Uit Warschau wordt gemeld: Een bloedig revolvergevecht ontstond tusschen aanhan gers van pretendenteft voor het koning schap der zigeuners. De gendarmes, die arriveerden om de orde te herstellen wer den door vrouwen met steenen bekogeld. Er zijn 13 dooden en 30 gewonden. LETTEREN EN KUNST EEN KLOOSTERZUSTER KUNSTENARESSE. Men schrijft ons uit Den Haag: Er zijn ahijd geweest en zullen altijd zijn: kloosterlingen, die de kunst beoefe nen Meestai echter blijft de bekendheid met hun kunnen tot engen kring beperkt. Dat ligt zoo je hun aard, maar valt te be treuren, wanneer de voortbrengselen hun ner kunst de openbaarheid verdienen. Verheugend is het daarom, dat de Eerw. Zuster Marie Augustina C.R.S.S., uit Nij megen, niet schroomt en trouwens ook niet behoeft te schromen haar schilde rijen, pastels en aquarellen ten toon te stellen. De kunstkelder ,,'t Center" in de Torenstraat bevat er een dertigtal van. De trant, waarin Zuster Augustina werkt, gelijkt om een voor de hand lig gend voorbee.d te kiezen op die, waar in Felix Timmermans zijn vignetten tee kent: primitiel, maar raak en daardoor welsprekend. Karakteristiek voor dien trant is b.v. het schilderij „Maria Middelares". De H. Maagd, op den rechterarm Haar kindje dra gend, duwt links met een staf de schaal eener balans omlaag, waarvan de andere schaal door een begeerige hellebrand vlammen symboliseeren dit wordt ge grepen. En nu moet men opmerken, hoe kinderlijk bezorgd Moeder en Zoontje kijken naar die hand: of de druk met den staf dat grijper wel zal kunnen weerstaan! Een waarlijk innige afbeelding. De religieuse artiste kiest als onderwer pen figuren en gebeurtenissen van en rond het H. Huisgezin, zooals de Geboorte, de Vlucht naar Egypte, de Verkondiging aan de herders; ook enkele andere voor stellingen, b.v. een Zalige, door de Enge len naar den Hemel geleid, en de H. Gre- gorius, zingend afgebeeld, terwijl een klerkje aan zijn voeten ijverige de neumen opschrijft. 't Zijn allemaal kleurrijke tafreelen, die Pieter Breughel stellig een goedkeuren den hoofdknik zouden ontlokken. Zoo im mers, al die figuren in vertrouwde omge ving'gezet, zoc deed hij 't eveneens. Zuster Augustina stelt ook glas in lood ten toon drie kleine specimina bene vens lederbewerking, n.l. boekomslagen en een theemuts; voorts een in zink gedreven crucifix. Waarlijk een veelzijdige artiste, wier licht niet onder de korenmaat mocht blij ven. UIT DE OMGEVING LEEVIUIDEN DE INBRAAK BIJ MAARSE EN KROON Volledige opheldering Omtrent de inbraak te Leimuiden ver nemen wij nog, dat de aanwijzingen, die de Leimuidensche politie had gekregen, juist zijn gebleken. De burgemeester van Leimuiden deelde ons mede, dat na verhoor van den ver- moedelijken verdachte P. uit Aalsmeer, Maandagavond 59 bankbiljetten van 10 en een van 20 zijn gevonden in de kof- fietent van Belick, staande, op het Sta tionsplein te Aalsmeer. Het gestolen bedrag, dat volgens onze eerste opgave 1500 groot was, blijkt vol gens de boeken ƒ900 te bedragen. Een som van 708.50 aan papier en munt is wederom terecht gekomen; het restant be staat uit klein geld. De politie heeft voorts, naar aanleiding van deze vondst en het verhoor van P. met groote zekerheid kunnen vaststellen, dat de inbraak niet geschied is door P. of door den gisteren eveneens genoemden V., doch door G. Sch. te Aalsmeer. Tot nog toe blijft deze ontkennen. Na het verhoor zijn P., die wel niet schuldig is aan de inbraak, maar er zeer goed mede op de hoogte was, en V., op vrije voeten gesteld. De houder van de koffietent, Belick, heeft aan het misdrijf part noch deel. De verdachte Sch. was in het bezit van een looper, waarméde hij in de tent van Be lick kon komen. Een wcord van hulde komt toe aan de politie te Leimuiden voor het krachtig ge voerde onderzoek en aan de politie van Aalsmeer voor de groote medewerking. LEIDSCHENDAM. K. J. M. V. Onder voorzitterschap van den heer Wim Bleijs hield de K.J.M.V. hare wekelijksche ontwikkelingsavond. Om 8 uur had allereerst de wijding plaats van het mooie nieuwe vaandel door den Eerw. Mo derator, Kap. Dunselman, die wees op de symbolen, welke op het vaandel zijn af ge- teekend en waaronder moet gewerkt wor den. De bedoeling is dit vaandel te stellen onder Gods zegen en onder dit vaandel vooruit te gaan. Hij hoopt, dat de K.J.M.V. de symbolen, die in het vaandel zijn aan gebracht zal naleven en iedere K.J.M.V.'er zal trachten deze zich eigen te maken. Ten slotte feliciteert hij voorzitter en leden met dit prachtige vaandel. Om pl.m. 8.45 uur opent de voorzitter dan den ontwlkkelingsavond en heet hartelijk welkom den inleider van dezen avond, den Weleerw. heer H. de Greeve, die terstond het woord verkrijgt. Op zeer leerzame en prachtige wijze zette de Eerw. spreker zijn 3e godsdienstige onderwerp „Christus' ver lossingswerk. Ons Sacramenteel leven" uit een. Er ontspon zich hierna nog een inte ressante en leerzame gedachtenwisseling. De voorzitter heet dan hartelijk welkom Burgemeester Keijzer, die inmiddels is bin nen gekomen. Burgemeester Keijzer, die het woord ver krijgt, zegt gekomen te zijn, om o.m. zijn oprechten dank te brengen aan de K.J.M. V. voor den buitengewonen steun, welke hij heeft mogen ondervinden bij het organisee- ren van het St. Nicolaaskinderfeest. Hij zegt het te betreuren, dat aan het feest, dat bestemd was voor alle kinderen, niet door alle kinderen wordt deelgenomen. Hij wenscht nog bestuur en leden geluk met het nieuwe vaandel en hoopt, dat alle le den trouw aan dit vaandel zullen blijven. De voorzitter dankt den Burgemeester en zegt, dat zijn Edelachtb. steeds op de volle medewerking der K.J.M.V. zal kunnen re kenen. Hierna sluiting. St. Nicolaasfeest. Zaterdag 7 December a.s. des middags te 2 uur zal de ouder commissie der O.L. School aan den West- vlietweg te Stompwijk een St. Nicolaasfeest houden. Het feest, dat persoonlijk door St. Nicolaas zal worden bezocht, belooft veel goeds, dank zij de milde bijdragen van de bewoners van Broekweg, Tedingerstraat, Westvlietweg en Park Leeuwenberg. VOORHOUT. Katholieke Jeugdwerkloozenzorg. In deze gemeente heeft zich destijds gevormd een comité, bestaande uit diverse bestuur- deren van verschillende organisaties, dat de zorg op zich genomen heeft voor de z.g. Jeugdwerkloozen. De Katholieke werkkampen, waar onze jeugdige werkloozen kunnen heengaan om „er 'ns uit" te zijn, zijn in Voorhout niet onbekend, vooral niet het huis: „De Lie- baard" te Baarn, waarheen reeds vele jongeren uit onze gemeente geweest zijn voor een lichamelijke en geestelijke douche. Thans is, zooals iedereen uit de toege zonden circulaire reeds heeft kunnen zien, het voortbestaan van deze nuttige instel lingen in gevaar. Het Nationaal Crisis Co mité houdt op te bestaan, en daarmede verdwijnen dan ook de subsidies die de kampen van dat Comité tot heden moch ten ontvangen. Wel schenkt het Rijk nu iets, maar dat is lang niet toereikend om het voortbestaan verzekerd te houden. Daarom zal er deze week een collecte langs de huizen worden gehouden en waar er reeds zoovele Voorhouters van deze instellingen als „De Liebaard" heb ben geprofiteerd, zal ieder ingezetene van Voorhout ook zeker toonen dit werk te waardeeren. Een aanbeveling zal hiervoor naar wij hopen dan ook wel overbodig zijn. Sint Josephgezellen. Voor een uitge breid auditorium opende de Vice-praeses, kapelaan J. W. Kragtwijk een wel bijzon dere bijeenkomst der Sint Josephgezellen- vereeniging. Allereerst was daar het feit. dat deze keer ook de K.J.M.V.'ers waren uitgenoodigd, die in een behoorlijk aantal waren opgekomen. Dan moest, wegens tij delijk vertrek uit deze gemeente, de Se nior, de heer J. v. d. Nouland afscheid ne men; als zijn opvolger werd door den vice- praeses benoemd de heer J. de Groot. Toen sprak kapelaan Schotte uit Lisse over „De geschiedenis van den Kerkbouw". Spreker bleek een vlot en aangenaam causeur te zijn en vertelde zijn aandachtig gehoor menig wetenswaardig ding over kerkbouw in den ouden tijd. Duidelijk liet hij mer ken de logische opeenvolging der ver schillende bouwwijzen en -stijlen, vanaf de Romeinsche huizen en klassieken tot aan de grootsche Gothische bouwwerken. In een woord gezegd, het was een leer zame avond, die tevens den band tusschen de beide in deze parochie werkende jeugd verenigingen zeer zeker zal hebben ver sterkt. Volksbond. Voor een flink bezochte vergadering onder voorzitterschap van den heer C. van der Burg, kwam de R. K. Volksbond afd. Voorhout in de groote zaal van het Parochiehuis bijeen. In zijn ope ningswoord releveerde de Voorzitter het overlijden van het medelid J. v. d. Voorn, voor wiens zielerust werd gebeden. De hierna door den secretaris, den heer J. A. van Gent voorgelezen notulen, werden on veranderd vastgesteld. Onder de ingeko men stukken was o.m. een verzoek van de klein-vee-vereeniging D.V.V., om een eer'eprijs voor de a.s. te houden tentoon stelling beschikbaar te stellen, waarvoor met algemeene stemmen een bedrag wordt bestemd. In toepasselijke woorden installeert de voorzitter thans 3 nieuwe leden, var» wie spr. hoopt dat het actieve bondsleden zul len mogen zijn. De begrooting 1936 kwam hierna aan de orde. Na ampele besprekin gen werd deze vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op f 1187.80. Bij de rondvraag bespreekt de heer J. van Werkhoven het uitgetrokken bedrag voor een eereprijs der D.V.V.-tentoonstelling, en schijnt het beneden de waardigheid van den bond te vinden dat hiervoor nog geen y, cent per lid kan worden uitgetrokken. De voor zitter wijst ,van Werkhoven op zijn na latigheid, aangezien dit onderwerp bij het punt, waarbij het behoorde had moeten worden besproken. Thans komt de heer H. J. Kuiper ter ver gadering, door den voorzitter harte lijk welkom geheeten. Al spoedig steekt de spreker van dezen avond van wal over zijn onderwerp: „Van Volksge meenschap naar Staatsalmacht". In zijn in leiding op dit onderwerp haalde spr. ver schillende brieven van Sint Paulus aan, om zoo over te gaan naar de verhouding van het Staatsabsolutisme met de Kerk. In dezen tijd vooral is het eerst duidelijk merkbaar dat het stelsel van den klassen strijd der socialisten onhoudbaar is, dat het systeem van het bolsjewisme ellende en narigheid ten gevolge heeft, en daar om moet men op zoek naar de beste orga nisatie. Zal het zijn de Corporatieve Staat der N. S. B.; de Marxistische Staat waarin Rusland leeft, of zullen we misschien de bedrijfsregeling krijgen zooals die in den ouden tijd der gilden was geregeld? Staats almacht is verderfelijk, maar men moet voorstander zijn van een gezonde bedrijfs organisatie. Spr. zegt hier, dat voor ons Katholieken een taak is weggelegd, om te zorgen dat in deze wanorde, een nieuwe ordening komt volgens de Katholieke soli- dariteitsgedachte. Met een opwekkende gedachte om toch vooral de leiding der organisatie den steun te geven welke haar toekomt, bracht spr. een einde aan deze interessante voordracht. Een hartelijk ap plaus en welgemeend dankwoord van den voorzitter bracht het einde. WARMOND. Opening ontspanningslokaal. Evenals verleden jaar is ook dit jaar wederom het voormalige gemeentehuis beschikbaar ge steld voor de werkloozen als ontspannings lokaal en is voor dit doeleinde tevens een subsidie verleend van 300.onder voor waarden, dat van dit ontspanningslokaal kunnen gebruik maken de werkloozen van alle gezindten. Heden werd dit lokaal in bijzijn van het voltallig college van Burgemeester en Wet houders geopend, waarbij de burgemeester er zijn spijt over uit drukte, dat ook dit jaar wederom van dit lokaal gebruik ge maakt moest worden. Een speciaal woord van dank bracht spreker aan de desbetref fende ingestelde commissie, die het be heer van dit lokaal op zich genomen heeft en aan welke commissie het zeer zeker voor een groot gedeelte te danken is, dat alles zoo ordelijk en netjes is verloopen. De voorzitter van den Volksbond, den heer J. Hogenboom, bracht den Burge meester dank voor zijn vriendelijke woor den en den Raad voor de toegekende sub- sitie, welke op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Spreker kon den burgemeester de verzekering geven, dat evenals andere jaren ook dit jaar weer alles naaT behoo- ren zou verloopen. Hiermede was het offi- cieele gedeelte van deze opening afgeloo- pen en werd direct overgegaan tot kaart en damspel. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN De nieuwe begraafplaats. Zoóals door ons reeds gemeld worden deze maanden meerdere werken uitgevoerd van gemeen tewege onder leiding van den heer ir. I. D. J. Waardenburg. We denken o.a. aan het Boschpark, nieuwe begraafplaats en weg aanleg. Het front van de nieuwe begraaf plaats van de Verlengde Aarkade is ge reed gekomen. Na een ruime toegangsweg komt men aan een plein, met midden en langs de kant een aan het geheel zeer goed aansluitende beplanting. Indrukwek kend is het front echter. Rechts de ingang en links de uitgang. Aan weerszijden van beide poorten zyn zitbanken gemetseld, terwijl de ingang geflankeerd wordt met links een symbolische voorstelling van „droefheid" en rechts „verrijzenis". De eerste een vrouwenfiguur met weduwe- kap en rechts een vrouwenfiguur met han den naar den hemel. In halve-maanvorm is het kerkhof aangelegd en daardoor zijn de paden zoodanig gemaakt, dat alles naar een centraal punt komt, waarbij de per ken in het midden gescheiden worden door heesters. NOORDEN. Vrouwenbond. Zondagmiddag hield de Vrouwenbond zijn tweede vergadering, welke goed was bezocht. Kapelaan Her mans opende de vergadering met den Chr. groet en heette alle dames welkom. Bespro ken werd „hulp in de huishouding". Eenige dames stelden zich disponibel om, waar noodig, door een kleine vergoeding de be hulpzame hand te bieden. Verder werd be sproken om met eenige dames een paar tooneelstukjes te leeren onder leiding van Mej. Lebesque en de dameszangvereeni- ging, welke onder leiding staat van A. Voorn, om dan met 2 Febr. een tooneel- avond te geven door den R. K. Vrouwen bond, waar alle vrouwen vrijen toegang hebben, mits zij lid zijn van den bond. Die geen lid is, heeft tegen een klein bedrag entree. Gevraagd werd of eenige dames bereid waren om, waar noodig, soep of aardappelen met groenten te verstrekken. Hiervoor gaven zich eenige leden op. Ook verklaarden eenige leden zich bereid thuis kleertjes te maken voor misdeelde gezin nen. De weleerw. heer kapelaan vroeg of er nog dames lid wilden worden van den Vrouwenbonu. Nog 17 dames traden toe, zoodat men tot een ledental kwam van ruim 70 leden. Er werd nog besproken om bij een hu welijksfeest met een schaal te collecteeren, waartoe ook eenige dames bereid waren. Na rondvraag sprak kapelaan Hermans een dankwoord.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7