DE FAAM ¥F li GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DINSDAG 3 DECEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 NUTTIGE ST. NICOLAAS GESCHENKEN dat is de vraag in deze St. Nicolaastijd- „DE FAAM" kan aan deze vraag volkomen beantwoorden. Bij „DE FAAM" vindt U om maar iets te noemen dames peignoirs, mutsen en shawls, voor heeren coin de feu, dassen, overhemden. Voor kinderen wollen mutsen, shawls, tricotpakjes, slipovers, kortom, te veel om op te noemen. „DE FAAWI's" etalages Hoogstraat 1 en 2 zijn thans gereed. Een geheime zitting, die den geheelen middag in beslag nam. „Klein goed" 's avonds. Demping van het over gebleven gedeelte van het Levendaal verworpen. 15o. Voortzetting van de behandeling van het praeadvias op het verzoek van G. van den Nieuwendijk, te Voorschoten, om restitutie van de kosten van gerechtelijke invordering van de schadevergoeding we gens het aanraden van een iantaarn door zijn zoon. De heer de Vries (Nat. Herstel) trekt zijn voorstel, gedaan in de vorige vergade ring, in. AVONDZITTING. Nadat de Raad van 's middags half drie tot over half zes in geheime zitting was bij een geweest welke zitting voor een groot gedeelte werd bijgewoond door den rechts kundigen adviseur der gemeente mr. Briët werd de openbare vergadering weer heropend om 8 uur. Aan de orde was toen: 3o. Praeadvies op het verzoek van J. Hirschig om ontslag uit zijn betrekking van leeraar aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus. Goedgekeurd. 4o. Voorstel tot het verleenen van eer vol ontslag aan een zevental onderwij zeressen en aan een onderwijzer bij het c .1. onderwijs wegens opheffing van hun betrekking. Goedgekeurd. Om een periodieke verhooging. So. Voorstel in zake aanstelling in vas ten dienst van Mr. Dr. S. Rozemond, als Directeur van den Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. Mevr. Braggaarde Does (S. D. A. P.) heeft geen bezwaar tegen de vaste aan stelling, maar wel tegen de vervroegde pe riodieke verhooging. Zij vraagt gesplitste stemming. De heer G r o e n e v e 1 d (S. D. A. P.) vraagt of een dergelijke vervroegde perio dieke verhooging de gewoonte is. De heer v. E c k (S. D. A. P.) heeft ver nomen, dat deze ambtenaar de toezegging van deze verhooging heeft gekregen. Dat heeft spr. doen aarzelen, doch zwaarder weegt ten slotte de overweging, dat het in dezen tijd niet aangaat om een onver plichte salarisverhooging toe té kennen. Wethouder v. Stralen (S. D. A. P.) bevestigt, dat deze toezegging door het vorige college is gedaan. Het is de ge woonte, zulks te doen, daar de ambtenaar •anders een geringer salaris krijgt bij zijn vaste aanstelling dan in tijdelijken dienst. Spr. heeft daartegen geen bezwaar. De vaste aanstelling wordt z.h.s. aan genomen. Het voorstel tot vervroegde periodieke verhooging wordt aangenomen met 23 te gen 8 stemmen. Tegen: de heeren v. Weizen, v. Eek, Kuy- pers, Tobé, Jongeleen en v. d. Voort en de dames mevr. Braggaarde Does en mevr. de Clerde Bruyn. 6o. Voorstel: a. tot verpachting van het vischrecht in de Vroonwaieren c.a. (met uitzondering van de Zijl) aan B. Kraan, te Rijnsater- woude; b. tot verpachting van het vischrecht in de Haarlemmertrekvaart en in de Zijl aan den Hengelaarsbond voor Leiden en Om streken. De heer Coster (R.-K.) wenscht de pakschuiten van de Aalmarkt weg. (Een onderwerp dat met de verpachting van het vischrecht slechts zijdelings verband houdt, doch waarover in de stukken ter loops werd gesproken. Red.). Daarna z.h.st. aangenomen. 7o. Voorstel tot aankoop van een ge deelte voortuin, behqorende bij het perceel kadastraal bekend gemeente Leiden, Sec tie A No. 1239, gelegen aan de Plantage. Goedgekeurd. 8o. Voorstel tot verkoop van een ge deelte bouwterrein aan de Burggravenlaan, hoek Kernstraat, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie M No. 4984 (ged.), aan B. Buurman q.q., te Leiden. Goedgekeurd. 9o. Voorstel inzake het, met wijziging van het raadsbesluit van 28 Augustus 1933, aanvaarden /an een voorschot uit 's Rijks kas, ten behoeve van het verkrijgen en het bouwrijp maken van een terrein voor het 8e bouwplan van de Woningbouwver- eeniging „de Eendracht". Goedgekeurd. lOo. Voorstel tot wijziging van de ge- nieentebegrooting, dienst 1935, ter aanvul ling van het voor ondersteuning van werk- loozen toegestane bedrag. Goedgekeurd. llo. Voorstei tot wijziging van de ver ordening, betreffende het verleenen van een bijslag op de pensioenen aan gemeen te-ambtenaren en hunne weduwen en wee zen toegekend, krachtens de verordening, regelende net verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren en de verordening, regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en kinderen van gemeente-ambtenaren, zooals deze luiden na de wijziging van 26 Maart 1914. Goedgekeurd. 12o. Voorstel tot herziening van het bij raadsbesluit van 6 November 1933 vastge stelde plan van uitbreiding voor de ge meente Leiden, laatstelijk herzien bij raadsbesluit 24 September 1934. Goedgekeurd. 13o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening, regelende de heffing van belas tingen voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis, te Leiden. Goedgekeurd. 14o. Voorstel tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de N.V. Gekro, te Overschie, in zake de destructie van af gekeurd vee en vleesch. Goedgekeurd. (De heer Groeneveld wenscht geacht te worden te hebben te gengestemd). Radio-distributie. 16o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening, betreffende de aansluiting van particulieren aan het Gemeentelijk Radio distributienet. De heer Snel (S. D. A. P.) vindt het voorstel niet logisch. De verlaging der aan sluitkosten wordt gemotiveerd door de slechte tijden. Maar in een vorige vergade ring is een voorstel tot verlaging der abon nementsprijs verworpen. Thans geeft men de toekomstige abonné's een voordeeltje, wat men aan de bestaande abonné's gewei gerd heeft. Dat is z.i. geen juiste politiek. De v o o r z. antwoordt, dat verlaging van den abonnementsprijs op hêt oogenblik zeer bezwaarlijk is. De uiterste voorzichtig heid is bij dit bedrijf, dat aan groote ver rassingen bloot staat, geboden. De eenige mogelijkheid van tegemoetkoming is ver laging van de aansluitkosten, om de aan sluitingen aantrekkelijk te maken. Daarna z.h.st. aangenomen. 17o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening, betreffende de aansluiting van particulieren aan het net voor electrische uurwerken door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. De heer Tobé (R.-K.) meent, dat de behoefte aan den bestaanden klokkendienst danig aan het tanen is en niet langer in verhouding tot de kosten. Hij ziet hier een object van bezuiniging. Laat de gemeente synchroonklokken aanschaffen. De v o o r z. is integendeel van meening, dat de klokkendienst nog wel degelijk z'n nut heeft en wel voor de openbare tijds aanwijzing. Spr. ziet in synchroonklokken geen heil, daar zij onderhevig zijn aan sto ringen. De heer Tobé (R.-K) ontkent dit laat ste. Er zijn ook klokken, die bij storing doorloopen. De voorzitter wil de kwestie bespreken met de directie van de Lichtfabrieken. Daarna z.h.st. aangenomen. Kasbonnen. 18o. Voorstel: a. tot wijziging van de verordening, be treffende de levering van electricite.t door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elec triciteit; b tot wijziging van de verordening, be treffende de levering van gas door de Ste delijke Fabrieken van Gas en Electrici teit, te Leiden. De heer v. Eek (S. D. A. P.) heeft als commissielid tot dit voorstel meegewerkt, doch met gemengde gevoelens. Spr. heeft bezwaar tegen het systeem der kasbons, hetgeen hij nader uiteenzet. Hij zal echter niet tegen het voorstel stemmen; wel pleit hij uiterste soepelheid bij eventueele on macht tot betalen. De heer v. Wel zen (C. P.) kan zich bij de bezwaren van den heer v. Eek aan sluiten. Hij bepleit wekelijksche aanbie ding der kasbonnen, zooals tot nu toe ge schiedt. De v o o r z. ziet de bezwaren in. De be taling laat in zeer vele gevallen te wen- schen over en daarom is dit voorstel ook gedaan. Bij gebleken bezwaren, zal de di rectie der Lichtfabrieken daarmee reke ning houden. Nadat nog eenige heeren het woord heb ben gevoerd en betoogd, dat alléén bij wanbetaling tot de afname van kasbon nen kan worden gedwongen, wordt het Voorstel z.h.st. aangenomen. Eenmaal stempelen. 19o. Praeadvies op de motie van me vrouw Braggaar in zake wijziging van de stempelregeling voor valide werkloozen, welke via den Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon worden ondersteund. De heer de Vries (Nat. Herstel) vraagt B. en W. in verband met het wisselend stempeluur, waarom voor ongeorganiseer den meer toezicht noodig is dan voor ge- organiseerden. Hoe stelt men zich dat wis selend stempeluur voor? Spr. vindt een dagelijks wisselend stempeluur voor de betrokkenen lastig en onaangenaam. De heer Wilbrink (C. H.) vraagt of de voorgestelde regeling ook zal worden toegepast op de werklooze losse transport arbeiders, voor wie, als zij georganiseerd zijn (en eventueel bij den Socialen Dienst aangesloten) bij hun eigen kas nog 2 maal stempelen noodig geacht wordt. Wethouder v. Stralen (S. D. A. P.) acht de georganiseerde arbeiders iets be trouwbaarder dan de ongeorganiseerde. Bij de eersten is trouwens de controle in han den der organisaties zelf, welke nimmer aanleiding tot klachten heeft gegeven. Het is de bedoeling, dat iederen dag telkens het stempeluur van den volgenden dag wordt medegedeeld. Hoe het zal gaan met de losse transportarbeiders, weet spreker niet. Na eenige schermutseling tusschen de heeren de Vries (Nat. Herstel) en Hessing (S. D. A, P.) inzake het nut van zich organiseeren in bepaald verband en eenige opmerkingen van de heeren W i 1- brink (C. H.) en Groeneveld (S. D. A. P.) die bezwaar heeft tegen het steeds wisselende uur, wordt het voorstel z.h.st. aangenomen. 20o. Praeadvies op het verzoek van den Leidschen Eestuurdersbond om wijzig.ng van artikel 10 van de verordening, betref fende den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken. De heer Snel (S. D. A. P.) vraagt B. en W. zich in verbinding te stellen met den minister, om algemeene richtlijnen vast te stellen, opdat niet telkens de toestemming van den minister, met alle vertraging daar aan verbonden}, behoeft te worden afge wacht. Wethouder v. Stralen (S. D. A. P.) merkt op, dat het hem bekend is, dat de minister niet verder wil gaan dan B. en W. thans voorstellen. Vertraging is niet te duchten en langzamerhand worden vanzelf richtlijnen gevonden. Daarna z.h.st. aangenomen. 21c. Voorstel in zake het verleenen van een toelage uit de gemeentekas aan de kweekelingen, verbonden aan de o. 1. scho len te Leiden, vrij te stellen van de beta- onderwijs in een klasse zijn belast en die den hoofdaktecursus aan de Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen te Leiden bezoeken of die op 1 September 1935 reeds in het bezit van de hoofdakte waren, over het tijdvak 1 September 19351 September 1936. Goedgekeurd. 22o. Praeadvies op het verzoek van de afdeeling meiden van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers om de kweekelin gen met akte, verbonden aan de o. 1. scho len te Leiden, vrij te stellen van de beta ling van schoolgeld voor het volgen van den hoofdaktecursus aan de Gemeente lijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen, te Leiden. De heer Vos (V. D.) kan zich vereeni- gen met het voorstel in het vertrouwen, dat groote soepelheid wordt toegepast bij het verleenen van vrijstelling. De heer Goslinga (A. R.) merkt op, dat dit schoolgeld geheven wordt van de ouders. Daarna z.h.st. aangenomen. Levendaal-demping. 23o. Voorstel in zake 'het dempen van het Levendaal tusschen het Steenschuur en de Barbarabrug, tot vaststelling van de desbetreffende begrootingsregeling en tot wijziging van de verordening op de hef fing van een belasting onder den naam „Baatbelasting Levendaal", te Leiden. Den heer Coster (R.-K.) doet het ge noegen, dat B. en W. met dit voorstel ko men. Spr. verzet zich evenwel tegen de baatbelasting. De heer v. W e 1 z e n (C. P.) verklaart zich tegen de uitvoering van dit werk in werkverschaffing. Het werk op zich is er niet geëigend voor en bovendien worden de kosten gedekt door de baatbelasting. Spr. dient een motie in, om B. en W. uit te noodigen het voorstel in te trekken en een ander voorstel in te dienen, zonder werkverschaffing. De heer Goslinga (A. R.) juicht het voorstel niet toe. Hij acht het onnoodige vernieling van een stukje stadsschoon Een verkeersbelang is er niet mee gediend. La ten wij het geld besteden aan werken, die meer economisch nut afwerpen, bijv. de vernieuwing van de Schrijversbrug. De baatbelasting dekt slechts de kosten voor een gering percentage. H\j is voor uitvoe ring in werkverschaffing, voornamelijk om dat dan zeker werkloozen aan het werk komen, vele, die anders nog werkloos zouden blijven. Het verwondert spr., dat de wethouders van Stralen en Verwey te gen „werkverschaffing" zijn. In andere ge vallen zijn zij er voor geweest De heer Snel (S. D. A. P.) verklaart, dat zijn fractie op het standpunt is blijven staan, dat dergelijke werken geen object voor werkverschaffing vormen. Het be- teekent verschuiving der werkloosheid, verlaging van het loonpeil enz. Spr. dient een voorstel in, om dit werk in normale uitvoering te doen aanbesteden. Kan de gemeente het niet financieren, dan dient een beroep te worden gedaan op het Werk fonds. De heer Schüller (S. D. A. P.) merkt op, dat, als B. en W. eerder met dit voor stel waren gekomen, kostbare werken (zooals de waterkeering) achterwege had den kunnen blijven. Blijft dit gedeelte open, dan kost het de gemeente geld voor de zuivering van het water. Demping heeft wel degelijk economisch nut. Spr. is even wel tegen uitvoering in werkverschaf fing. De heer Groeneveld (S. D. A. P.) kan in demping geen schending van het stadsschoon zien. Het zou eerder een stuk je „stadsvuil" worden. Doortrekking van de demping is z.i. logisch en niet onbe langrijk voor het verkeer. De heer Wilbrink (C. H.) verklaart zich vóór demping. Het nut er van is z.i. moeilijk betwistbaar, maar het moet ge schieden op de voor de gemeente minst kostbare wijze, dus in werkverschaffing. Verplaatsing der werkloosheid kan spr. daarin niet zien. Wethouder Splinter (C. H.) is steeds voorstander geweest van de demping van het Levendaal in zijn geheel. Dat is z.i. noodzakelijk uit verkeersoogpunt. Wat de werkverschaffing betreft, zegt spr., dat het geheele Levendaal aldus gedempt is, zoo dat het logisch is, de rest ook aldus te doen uitvoeren. De heer Snel verwijst naar het Werkfonds, maar dat verschaft even min normale loonen. Z.i. zijn trouwens de loonen bij de werkverschaffing in de prac- tijk niet zóó laag geweest; in tegendeel zij kwamen vrijwel overeen met het loon, dat door ongeschoolden in de vrije maat schappij wordt verdiend. De kosten, thans voor niets gemaakt, voor de afsluiting zijn zóó gering geweest, dat zij van geen in vloed zijn. Wethouder Verwey (S. D. A. P.) is het eens met hen, die demping wenschen, doch hij verklaart zich tegen de uitvoering in werkverschaffing. Z.i. is dit een werk, dat op normale wijze dient te worden uit gevoerd. Spr. is niet tegen elke werkver schaffing, maar niet voor dit werk. Wat het werk van de Leidsche Duinwater Maat schappij betreft, dat straks aan de orde komt, is hij wel voor een uitvoering in werkverschaffing. Den heer Schüller (S. D. A. P.) blijft het een raadsel, dat het rapport van Gemeentewerken zoo lang op zich heeft la ten wachten. Wanneer men het werk bij het Werkfonds* als „werkverruiming" had opgegeven, zouden hoogere loonen zijn toegestaan dit houdt spr. vol en betoogt hij nader. Nadat de heer Goslinga (A.-R.) nog maals zijn bezwaren uiteen had gezet, en de heer v. Wel zen (C. P.) nog het woord had gevoerd, wordt het voorstel-v. W e 1 z e n-S c h 11 e r (gecombineerd), om de demping van het Levendaal niet in werkverschaffing te doen geschieden, in stemming gebracht en verworpen met 18 tegen 15 stemmen. Vóór de S. D. A. P. en de heer v. Weizen. Vóór: de S. D. A. P. en de heer v. Wei zen. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 17 tegen 16 stemmen. Tegen: de S. D. A. P. en de heeren v. Weizen, Romijn en Goslinga. (Er heerscht groote verbazing. De S. D. A. P. had blijkbaar niet verwacht, dat haar tegenstemmen de verwerping van het voor stel ten gevolge zou hebben). Uitstel. Voorstel tot verhuring van verschillen de perceelen wei- en teelland. De heer Goslinga (A.-R.) vraagt te rugneming van dit voorstel wegens den z.i. te lange termijn van 5 jaar voor één der perceelen. Wanneer men den termijn op 3 jaar stelt, kan een hoogere huur bedon gen worden. Wethouder Splinter (C. H.) meent, dat een hoogere huur en een kortere ter mijn niet mogelijk zullen blijken. Er is ge noeg over geconfereerd. De heer M anders (R.-K.) valt den wethouder bij, waarna de heer Goslinga nog repliceert. De heer L ombert (R.-K.) wijst er op, dat de pacht voor verschillende perceelen belangrijk verlaagd is. Waarom maakt de heer Goslinga daartegen geen bezwaar? Wethouder Splinter (C. H.): Deze zijn vastgesteld door de crisispachtcom- missie. Het voorstel wordt teruggenomen. Zonder hoofdelijke stemming besloten tot het uitvoeren van een werk in werkverschaffing! Voorstel om, met intrekking van het be sluit van 8 Juli 1935, het in werkverschaf fing doen graven van een kanaal, vereischt ten behoeve van de uitbreiding van de wa- terwinplaats onder Wassenaar van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij, op te dragen aan de Nederlandsche Heide Maat schappij. Z.h.st. goedgekeurd. 24o. Voorzetting van de behandeling van het voorstel: a. tot oprichting van een stichting voor de organisatie van de gemeentelijke be moeiingen ter zake van de beoefening van sport en spel;. b. tot vaststelling van de statuten van die stichting; c. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat; d. tot vaststelling van de regelen met betrekking tot de belegging bij den Ge meente-Ontvanger van de overtollige kas gelden van de stichting. De heer Lombert (R.-K.) doet een voorstel van orde, om dit punt uit te stel len wegens het vergevorderde uur. Aldus wordt besloten. De verstrekking van brandstof fen aan alleen-wonenden. Ten slotte komt nog aan de orde de uit gesteld beslissing otmertn de wijze van be handeling van een der adressen van het Werkloozen Strijd Comité. De v o o r z. zegt op verzoek van den heer v. Weizen (C.P. praeadvies toe. De heer Wil lm er (R.-K.) merkt op, dat in dit verzoek wordt gevraagd om een betere brandstoffen-voorziening voor al leen-wonende personen. Spr. heeft verno men, dat in strijd met het Raadsbesluit aan alleen-wonende personen slechts de helft wordt gegeven van de brandstoffen, waar op zij zouden mogen aanspraak maken. Wethouder v„ Stralen erkent, dat er is afgeweken van het Raadsbesluit. Op ad vies van den directeur van den Dienst voor Sociale Zaken is dit besluit genomen, om dat alleen-wonende werkloozen toch nooit thuis zijn. De heer Wilmer dringt er op aan, dat de gevallen afzonderlijk zullen worden bezien; vele alleen-wonenden heb ben wèl den gewonen brandstoffen-voor raad noodig. Wethouder v. Stralen zegt, dat zulks ook in de bedoeling ligt. Het adres wordt daarna in praedavies genomen. Van de Rondvraag werd geen gebruik gemaakt. De vergadering wordt te 11.10 uur gesloten. In de greep der sancties HET PETROLEUM-EMBARGO. Britsche kabinetsraad is er in beginsel voor. De Britsche kabinetsraad heeft zich gis teren in beginsel voor een petroleumem- bargo ten aanzien van Italië uitgesproken, indien er vóór 12 December geen vreed zame regeling van het Italiaansch-Ethio- pisch conflict in zicht is. Men meent, dat een dergelijke maatregel zeer zeker als doeltreffend moet worden beschouwd. Het Britsche kabinet meent, op grond van officieuze inlichtingen uit de Vereenigde Staten, dat de Amerikaansche petroleum- maatschappijen het voorbeeld van Genève zullen volgen en misschien zelfs zullen vooruitloopen op de uitspraak der commis sie van achttien. Gezien de doeltreffendheid van deze al lerbelangrijkste sanctie hoopt men, dat de Italiaansche regeering zioh bereid zal ver klaren tot vredesonderhandelingen, hetzij door zelf voorstellen te doen, hetzij door de voorstellen te aanvaarden,) welke zullen voortvloeien uit de besprekingen, die de Fransche en Engelsche deskundigen op het oogenblik te Parijs voeren en die men te Londen van groot belang acht. ITALIË OFFERT GOUD EN ZILVER. Koning Victor Emmanuel heeft Mussolini een groote hoeveelheid goud en zilver voor de staatsbank doen toekomen. Uit alle dee- len van het land komen berichten over de groote successen der inzameling van goud, zilver en ijzer. De bladen schrijven, dat het Italiaansche volk door deze eendrachtige houding uiting geeft aan zijn offervaardig heid en aan zijn wil tot verzet tegen de sancties. TROEPEN WORDEN UIT HARRAR TERUGGETROKKEN. Ter voorkoming van luchtaanvallen. De Abessijnsche minister van buitenland- sche zaken heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond telegrafisch medege deeld, dat de Negus besloten heeft onver wijld alle troepen uit Harrar terug te trek ken. De stad zal in het vervolg nog slechts dienen voor het onderbrengen van aan het Zuidelijk front gewonde soldaten; voor mi litaire doeleinden van welken aard ook zal zij niet gebruikt worden.. De Abessijnsche regeering hoopt op deze wijze de burgerbevolking en de vreemde lingen voor een bombardement te kunnen behoeden. Zij verzoekt den secretaris-ge neraal, deze beslissing ter kennis van alle leden van den Volkenbond te brengen. GROOTE VELDSLAGEN IN HET NOORDEN VERWACHT. De speciale correspondent van de „Voel- kischer Beobachter" meldt uit Addis Abeba, dat de Negus eenige dagen te Dessie zal blijven. Belahgrijke gebeurtenissen schijnen op komst te zijn. Aan het Noordelijk front ver wacht men een groote veldslag, welke mis schien beslissend zal zijn. De Negus zou den veldslag zelf leiden. Deze geruchten worden bevestigd door inlichtingen uit goeden bron en door de constateering, dat snel Roode Kruisdetache- menten en militaire artsen naar het Noor delijk front zijn gedirigeerd. Scheurbuik in Ogaden. Italiaansche vliegtuigen hebben Daggah, Bur en Hagre Solem overgevlogen, zonder evenwel bommen af te werpen. Het schijnt, dat zij alleen verkenningen uitvoerden en foto's namen, teneinde de positie der Abes- syniërs nauwkeurig vast te stellen. Naar verluidt, is een aantal soldaten in Ogaden door scheurbuik getroffen door het gebrek aan versche groenten. De Abessyniërs herstellen thans met be hulp van buitenlandsche deskundigen de mitrailleurs en tanks, die zij op de Italia nen hebben veroverd, n.l. acht mitrailleurs en vier tanks, waarna deze wapens tegen de Italianen worden aangewend. Het Iegerbericht. Legerbericht no. 60 luidt: „Maarschalk Badoglio telegrafeert: in Womerba en Tembien wordt de zuivering voortgezet. Een verkenningskolonne is gestooten op een afdeeling Abessyniërs bij den pas van Alemale ten Oosten van Melfa in Tembien. De Abessyniërs lieten 15 dooden achter. Aan onze zijde zijn een onderofficier en vijf Ascaris gesneuveld. De luchtvaart was over het geheele front zeer actief'. De Bono over den toestand. Het uit Massoea komende mallsdhip „Vienna" met maarschalk De Bono aan boord, is te Port Said aangekomen. De Bono verklaarde aan Havas: „De al gemeene toestand in Oost-Afrika was tot mijn vertrek in alle gebieden zeer bevredi gend. Het is duidelijk, dat men thans nog niet kan zeggen, wat de toekomst zal bren gen en wat de loop der gebeurtenissen zal zijn". Het schip is van Port Said doorgestoomd naar Napels, met aan boord 430 militairen, die naar Italië terugkeeren voor herstel hunner gezondheid, of omdat hun contract is afgeloopen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6