DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De „Jos Maria" bij Egmond aan Zee gestrand 27ste Jaargang MAANDAG 2 DECEMBER 1935 No. 8282 3)e £dd&eli£(Boti/fca/nt OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week t 2.50 pei kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop, f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Nieuw leven in de industrie De Minister van S-ciale Zaken deelde verleden week in de Tweede Kamer eenige bedragen mede, welke worden uitgegeven aan steun werkloozensteun 90 millioen werkverschaffing z 38 millioen werkloozenkassen 12 millioen armenzorg 82.5 millioen invalieden, ouden, zieken 84 millioen Dit alles wordt, uit de Overheidskassen, per jaar uitgegeven. Men kan niet begrijpen, hoe al dit geld nog bij elkaar kan worden gebracht. Dit is onze eerste gedachte. En onze tweede gedachte er ryst een toestand van volkswelvaart voor onze verbeelding, als we ons voorstellen, dat al dit geld gebruikt zou worden voor produc tieve werkenDat moest kunnen! Dit zelfde bedrag als overheidssubsidie aan bedrijven of ondernemingen, die inder daad productief zijn, nuttig, winstgevend; en de welvaart zou weer oprijzen in hét land! Maar 't is juist de groote moeilijkheid, om züJke ondernemingen te kunnen oprich ten, om ze te kunnen vinden. En daarvoor zijn en worden gesticht de economisch technologische instituten. Deze instituten hebben ten doel, te on derzoeken, welke mogelijkheden er zyn voor nieuwe industrieën en behoud van bestaande in een bepaald deel van het land en stimuleerend te werken, op de meest effectieve wijze, om gevonden moge lijkheden te realiseeren. Vandaag heeft te Rotterdam de oprich ting plaats gehad van een economisch technologisch instituut van Zuid-Holland en Zeeland. Moge het resultaten afwerpen! Onmisbare voorwaarde voor een ople ving van onze welvaart wat er ook na tionaal en internationaal geschiede is, dat wij nieuwe bronnen aanboren, nieu we industrieën in het leven roepen. V Geen phariseïsme Uit een artikel in de anti-rev. „Rotter dammer" naar aanleiding van het geval- Duys. Dat wij de roode persmethodes niet kunnen waardeeren, waarin grove cri- tiek en demagogische sensatie geen vreemdelingen zijn, is bekend. De da gen van Tak en Troelstra zyn* onher roepelijk voorbij. En waar de partij, thans veel meer dan vroeger, gedragen wordt door en steunt op de krant, is dat van groote beteekenis. Ook spreekt het vanzelf, dat de uit gegroeide S. D. A. P. een wildrijk jacht terrein is geworden voor allerlei baantjesjagers en zoekers van eigen voordeel; dat is nu eenmaal 's wereld's beloop. De verdrukking leert ons of fervaardigheid en onbaatzuchtigheid; de welvaart roept begeerten op. In dit opzicht is de S. D. A. P. niet beter en in doorsnee waarschijnlijk ook niet slechter dan andere partijen. Wij hebben dit citaat uitgeknipt om het laatste zinnetje. Daarin openbaart zich een sympathieke houding! Sympathiek, omdat die houding aan alle kanten anders is, dan die door alle welden kende menschen (althans in woord en theorie!) verfoeide houding van den pha- riseër, die openlijk zijn dank uitspreekt, omdat hij niet zoo slecht is als andere men schen.... Menschen, die zoeken naar eer en winst op een oneerlijke wijze, treft men aan in alle partyen. Laten wij dat rond-uit erken nen. Tegen dezulken moet worden gewaar schuwd. Voor dezulken moeten wij ons hoeden: dat kunnen niet onze leiders zyn! Maar: in den strijd tegen laten we nu maar 'ns zeggen: de „partij-bonzen", de profiteerders en plukkers in een partij, worde gemeden dat nog veel weerzinwek- Nederland en de sancties Ten einde handel en industrie, die in hun betrekkingen met Italië door de sanc tiemaatregelen getroffen zullen worden, zoo nauwkeurig mogelijk op de hoogte te stellen van hetgeen ter zake bepaald is, heeft het Verbond van Nederlandsche Werkgevers een brochure gepubliceerd, getiteld „Nederland en de Sancties", met een volledig overzicht van de bevoegdhe den der Nederlandsche Regeering op dit gebied en de op grond daarvan vastgestelde besluiten. Men heeft zich daarbij beperkt tot een zakelijke documentatie, zonder na dere bespreking van de politieke zijde van het vraagstuk. Een kort overzicht van de besprekingen te Genève gaat vooraf aan beschouwingen over het standpunt van de Nederlandsche Regeering ten opzichte van de sancties, waarbij als speciale punten zijn behandeld de invloed van de sancties op loopende verdragen en op loopende contracten, de verhouding van de sancties en de meest- begunstigings-clausule in handelsverdra gen, en de kwestie van vergoeding van schade, welke voor particulieren uit toe passing der sancties kan voortvloeien. De brochure vervolgt met een hoofdstuk over den inhoud der sanctie-maatregelen, waarbij achtereenvolgens ter sprake ko men het uitvoerverbod van wapens e.d. naar Italië, het uitvoerverbod van grond stoffen en lastdieren naar Italië, het in- veorverbod van Italiaansche goederen, de credietsancties en de organisatie van den onderlingen bijstand. Daarbij worden uiter aard tevens de Nederlandsche Uit voer ver- bodenwet en de Sanctiewet behandeld, evenals de schorsing van de Nederlandsch- Italiaansche clearing. Als bijlagen zijn aan de brochure toegevoegd de volledige tekst van de Uitvoerverbodenwet, de Sanctie- wet en van de Nederlandsche maatregelen met de uitvoerverboden naar Italië, het invoerverbod van Italiaansche goederen en de credietsancties, benevens een op gave van de leden van den Volkenbond. Nadat nog in het kort melding is ge maakt van de door Italië genomen tegen maatregelen. besluit het Verbond van Ne derlandsche Werkgevers de brochure met een slotwoord, waaraan wij het volgende ontleen en: „Wij zijn er van overtuigd, dat de offers, die door het bedrijfsleven in vele landen, die aan de sancties deel nemen, moeten worden gebracht, niet gering zullen zijn. Toch meenen wij, dat Nederland niet anders kon doen dan eveneens zijn verplichtingen uit het Volkenbondsverdrag, waartoe het zich destijds heeft verbonden, na te ko- -men. Echter mag van onze Regeering verlangd worden, dat zij nauwkeurig zal toezien, dat niet andere leden van den Bond zich op een of andere wijze aan die verplichtingen weten te ont trekken, waardoor onze handel de dupe zou worden van onze trouw aan de ver dragsplichten. De situatie, die door de toepassing van de sancties is ontstaan, is inder daad, zooals onze Minister van Bui- landsche Zaken het uitdrukte, te ver gelijken met een oorlogstoestand. Mo tieven van hooger orde bewegen hier de Regeering tot maatregelen, die diep ingrijpen in he handelsverkeer; be staande relaties worden tijdelijk, mis schien zelfs blijvend, verbroken. De schade, die zoodoende voor de toekom stige ontwikkeling van onzen handel ontstaat, is niet te overzien. Evenmin als in tijden van oorlog kan thans van de Regeering vergoeding verlangd worden voor hierdoor in de toekomst door onzen handel te derven winstmo gelijkheden. Iets anders is echter, of dit stand punt ook kan worden ingenomen ten. aanzien van de gevolgen der sancties voor reeds bestaande rechtsverhoudin gen. die ten tijde van de inwerking treding der sancties nog niet afgewik keld waren. Het ingrijpen van de overheid kan hier in bepaalde omstan digheden een zoodanige hardheid voor den betrokkene verkrijgen, dat de Re- geering zich niet aan een zekere tege moetkomendheid zal kunnen onttrek ken. In het bijzonder denken wy hier aan de belangen van onze exporteurs by het nog niet afbetaalde clearing- saldo". De brochure is in den boekhandel ver krijgbaar voor ƒ0.50 per stuk. kender phariseïsme: bü óns zyn alle men schen zoo goed, zoo edel, zoo braaf, maar by de andere partijendaar vindt ge j zulke schavuiten. Dat phariseisme is een „politiek" van waarlijk slecht allooL Beperking van spoorweg tekort Verdere tariefverlaging en retourbiljetten met langeren geldigheidsduur in overweging. PROEF MET BEVEILIGING OP OVERWEGEN. In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de Verkeersfondsbe- grooting deelt minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude over zijn plannen en inzichten ten aanzien van het verkeer mede: Afgeronde voorstellen tot verminde ring van het spoorwegtekort zullen zoo spoedig mogelijk bij de Staten-Generaal worden ingediend. Verdere invoering der electrische trac tie bij de spoorwegen is in overweging. De dieseldienst zal waarschijnlijk bin nenkort weer in normalen omvang kun nen worden uitgebreid. Verdere tariefsverlaging en invoering van retourbiljettën met langeren geldig heidsduur zijn bij de Spoorwegen in over weging. De spoorweg over den Afsluitdijk wordt voorloopig niet aangelegd. Het aantal ongevallen op onbewaakte overwegen bedroeg in 1934, 86, waarvan 22 op overwegen, welke nimmer afgeslo ten zijn geweest. Het aantal dóoden be droeg 30; het aantal ongevallen op be waakte overwegen bedroeg, afgezien van aanrijding van afsluitboomen, 19, waar van 4 met doodelijken afloop. Tot 1 Nov. jl. bgdroeg over 1935 het aantal ongevallen op onbewaakte overwe gen 72, waarvan 27 met doodelijken af loop, op bewaakte overwegen 7, waarbij 1 doode viel. Het aantal aanrijdingen van afsluitboo men beliep in 1934, 251; van 1 Jan. tot 1 October 1935 was dit 201. Er zal een proef worden genomen met de beveiliging van onbewaakte overwe gen door middel van een systeem, dat ge acht mag worden technisch aan de hoogste eischen te voldoen. Een regeling voor verbetering der ter tiaire wegen zal spoedig worden inge diend. Het tracé van den weg AmsterdamBo degravenRotterdam is in de nabijheid van Nieuwkoop nog niet vastgesteld. Uit Mexico Men schrijft ons: Voor me ligt de Augustus-aflevering (1935) van het Amerikaansche tijdschrift „Liberty", dat blijkens het plaatje op den omslag geenszins van Katholieke strekking is. Des te merkwaardiger mag het geacht worden, dat het een artikel bevat over de vervolging der Katholieken in Mexico, welk artikel de redactie-zelf zóó belang rijk vindt, dat het op den omslag er re clame mede maakt met deze woorden: „Untold Secrets of Catholics in Mexico A Revelation" (onvertelde geheimen van Katholieken in Mexico. Een openbaring). Dit opschrift bewijst wel, hoe weinig de pers aan de overzijde van den oceaan nog vermeld heeft over de wreede vervolging onzer geloofsgenooten, welke vervolging blijkens het artikel dezelfde methoden toe past, ook wat het geestelijk bederf der jeugd betreft, als in Rusland sinds jaren gebruikelijk zijn. De schrijver van het artikel, rar. F. V. Williams, is klaarblijkelijk beducht ge weest, dat hij voor zijn mededeelingen geen geloof zou vinden bij de uitgevers, want hij voorzag zich van een schrijven van Z. H. Exc. Mgr. Oroxco, aartsbisschop van Guadalajara, die hem in zijn schuilplaats een interview toestond. Dit schrijven, in facsimile bij het artikel afgedrukt, luidt, vertaald, als volgt: „Den redacteuren van Amerikaansche couranten. Mr. Fred. V. Williams van St. Francisco heeft het eerste interview met mij gehad in mijn schuilplaats in Mexico, sinds mijn terugkeer uit mijn ballingschap vier maan den geleden. Dec. 9/34". (Volgt ondertee- kening). Gewapend met dit getuigschrift heeft de* journalist Willianïs voor zijn „revelation" gehoor gevonden bij „Liberty", dat er blijkbaar mooie kopy in zag. Zoo komt de waarheid ten minste ook ginds aan 't licht. Auto onder Weert te water gereden Vier jonge menschen verdronken In den afgeloopen nacht heeft te Dorplein onder de gemeente Weert een ernstig on geval plaats gehad, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen. Gisteravond hadden vier jongemannen, een zekere H. Gielen, twee gebroeders Pee- ters en een vierde, wiens naam nog niet bekend is, bij den garagehouder Jac. A. M. Jongen te Weert een auto gehuurd om daarmede naar Maastricht te gaan. In den nacht zijn zij via België naar Weert teruggereden. De weg loopt langs de Zuid Willemsvaart. Bij de zinkfabriek van de N.V. Kempensche Zink Maatschappij te Dorplein-Budel maakt de weg op de plaats, waar in den weg een brug ligt over den ingang van de haven der zinkfabriek, een bocht naar rechts. Op deze plaats is de auto, waarschijnlijk met groote vaart, door dat de bestuurder van den wagen, de onge veer 25-jarige H. Gielen, den bocht niet heeft bemerkt, in de haven der zinkfabriek gereden. Deze haven is ruim 2 meter diep, zoodat het voertuig nagenoeg geheel onder water verdween. In den nacht heeft niemand iets van het ongeval bemerkt. Eerst hedenochtend bij het aanbreken van den dag vonden schip pers in de haven de auto en toen realiseer den zij zich, dat zij omstreeks 1 uur in den nacht een hevige plons hadden gehoord, veroorzaakt door het te water rijden van de auto. Met de kraan van de zinkfabriek werd het voertuig op den wal geheschen. De vier jongemannen, allen van ongeveer denzelf den leeftijd en afkomstig uit Nederweert, zaten nog in den wagen. Bij allen waren de levensgeesten reeds lang geweken. Voorloopig zijn de lijken op het terrein van de zinkfabriek opgebaard; in den loop van den ochtend zouden zij naar Weert worden vervoerd. Over de oorzaak van het ongeval tast men nog in het duister. De auto was een bijna nieuwe vierdeurs Chevrolet. Vermoe delijk heeft men te hard gereden en in den bocht van den weg geslingerd. Nader vernemen wij, dat de auto werd bestuurd door den 23-jarigem H. L. Gielen, fouragehandelaar te Nederweerd. Achter in de auto waren gezeten de 23-jarige slagers knecht Th. Peeters uit Nederweerd en zijn broer, de 30-jarige F. Peeters, chauffeur van beroep, en de 18-jarige G. Hölsken uit Weert, van beroep slagersknecht. Th. Peeters en G. Hölsken waren beiden in betrekking bij den slager L. Molden te Weert. Zij kenden elkander dus zeer goed. Toen het gezelschap dan ook Hölsken, die per fiets reed, onderweg opmerkte, werd VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Kabinetsraad te Rome beraamt afweer- maatregelen tegen de sancties. De Abes- sijnen melden hevige gevechten achter d« Italiaansche linies. (4de blad). De Duitsche Belijdeniskerk onder cen suur gesteld. Gelden in beslag genomen. (4de blad). Nieuwe regeering in Griekenland. (4da blad). BINNENLAND. Opzettelijk geschonden 2y» centstukken aan de circulatie onttrokken. (2de blad). Te verwachten maatregelen van de spoorwegen. (1ste blad). De veehouderij neemt weer versch spek in. (2de blad). Onder Weert reed een personenauto te water, waarbij vier jongemannen om het leven kwamen. (1ste blad). Gisteravond is de „Jos.Maria" bij Eg- mond aan Zee gestrand. (1ste blad'). Rumoer in den Amsterdamschen Schouw burg bij de opvoering van „De Beul" (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Stagnatie in de voetbalcom petitie door afgekeurde terreinen. Voor den I. V. C. B. wonnen Teylingen en Lisse. In den K. N. V. B. boekte Blauw Wit haar eerste nederlaag en speelden ver schillende concurrenten gelijk. (2de blad). SCHAKEN: Euwe staat op winst in de 25ste partij om het wereldkampioenschap. (2de blad). BILJARTEN: De Amsterdammer P. de Leeuw legt beslag op den kampioenstitel cadre 71/2. (2de blad). hy uitgenoodigd eveneens in de auto te stappen, terwijl zijn fiets vóór op den wa gen werd gebonden. De fiets is bij het bot sen van de auto tegen de brugleuning to taal vernield. Ook de auto is zwaar geha vend. In den loop van den ochtend zijn de lij ken van de ongelukkigen per auto naar Weert overgebracht. Bemanning door reddingsboot gered i Voor de derde maal binnen korten tijd i heeft een hevige storm bij Egmond een stranding veroorzaakt. Het was thans de j bemanning van het kustvaartuig „Jos Ma ria", welke met moeilijkheden te kampen kreeg en eenige spannende uren mee maakte. De „Jos Maria" is een motorjacht van 230 ton, eigendom van H. Fleurbaay, die tevens de kapitein is. Het schip was met een lading van 200 ton stijfsel van Zaan dam vertrokken en Zaterdagmiddag te 4 uur IJmuiden gepasseerd. Zaterdagavond om elf uur begonnen de eerste moeilijk heden. De motor geraakte defect en alle pogingen om het defect te repareeren ble ven zonder resultaat. Ten slotte heeft de kapitein dien nacht te 2 uur besloten voor anker te gaan. Het schip lag toen tusschen IJmuiden en Egmond. Het weer werd in den loop van den Zon dag steeds ongunstiger. Een felle wind woei uit het Zuid-Westen, die in den avond de kracht van een storm aannam. Bij één der hevige vlagen raakte het vaartuig los en dreef hulpeloos af. De bemanning, die uit vijf koppen bestond, kon niets uitrich ten in deze omstandigheden en had af te wachten wat er zou gebeuren. Om half twee Maandagochtend liep het schip op de banken, 2,5 K.M. ten Zuiden van Eg mond aan Zee. De kapite:n gaf onmiddellijk een nood sein met het xnaisignaal, doch op de kust werd dit niet opgemerkt. Toen liet hy drie vuurpijlen afschieten. Deze werden door een inwoner van Egmond gezien. Ters'.ond werd de bemanning van de reddingsboot gewaarschuwd, die zich terstond gereed maakte hulp te verleenen. Om 2 uur werd de reddingsboot uitge bracht en de tocht naar de plaats des on- heils aangevangen. Tegen drie uur kwam de boot langszij van het gestrande motor jacht. Er stond toen nog een zeven voet water, zoodat het langszij komen met be trekkelijk weinig moeilijkheden gepaard ging. De bemanning stond op het achter schip gereed en kon goed overstappen. Tegen vier uur zag de kranige beman ning van de reddingsboot haar pogen be loond, doordal de opvarenden van het ge strande schip veilig te Egmond aan wal werden gezet. De geredden, die van de doorgestane emoties zeer vermoeid waren, werden in café „De Boei" binnengebracht. Nadere bijzonderheden. Het is Zondagnacht half drie. Stil en verlaten liggen de straten van Egmond aan Zee in het schijnsel der lantaarn. We ontmoeten niemand op onzen weg naar het strand, alles slaapt. Maar reeds zijn de roeiers van de reddingsboot, gewaarschuwd en komen zij angesneld. Er is weer een schip in nood! Een strandjutter heeft een noodsignaal opgevangen, 2 K.M. ten Zuiden van Eg mond. Hij spoedde zich naar het dorp om hulp en nog geen uur later is de reddings boot reeds onderweg. Spookachtige schim men bewegen zich over het strand. De paarden trekken de reddingsboot, de beman ning spoedt zich er achter aan. De storm buldert uit het Zuid-Westen, de regen valt bij stroomen. Daar klieft 'n bliksemschicht de lucht om het geheel nog spookachtiger te maken. De donder ratelt. Met eentonige regelmaat werpt de vuurtoren zyn schijn sel op de woeste zee. Als de boot ter hoogte van het schip is gekomen, wordt met vereende krachten de boot in zee gebracht. Tot aan zijn borst

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1