11 I FEUILLETON. ALS IEMAND VERRE REIZEN DOET Een avontuurlijk verhaal van drie studenten, door ARNOLD BARTEL. (Nadruk verboden). 14) Zij zijn het er ook over eens, dat het aal- do van hun gemeenschappelijke reiskas bedenkelijk vermindert, zoodat zij van het voor dezen middag en morgen aangekon digde uitstapje van Ceuta naar Tetuan en van Malaga naar Granada zullen moeten afzien. Jammervooral Volkers die kunstgeschiedenis studeert, had zich zoo veel van het Alhambra voorgesteld. Maar veertig gulden per persoon voor dat uit stapje naar Granada neen, dat zou al te licht va ardigd zijn Maar Snavel is bereid zich op te offe ren. Hij zal wel in Malaga blijven; de bei de anderen kunnen dan rustig meegaan, want voor twee man kunnen zij wel beta len. Volkers en Diesel zijn diep getroffen door zooveel edelmoedigheid; zij weten niet dat de trip het onderwijzeresje ook te duur is en dat het daarom Snavel niet zoo heel gwaar valt van de reis afstand te doen. Als z(j gedrieën hun geld nog eens na tellen, voegt, zonder dat zij het bemer ken, Alexander Popodotschi zich bij hen. Hij neemt de groene zonnebril van zijn omvangrijke neus, veegt met een zeemle deren doekje zorgvuldig de glazen schoon en zegt: Als ik u, afgaande op mijn reiserva ringen, een raad mag geven, verzuimt u dan de gelegenheid niet om Granada met haar vele kunstschatten te gaan zien. 't Is werkelijk niet zoo duur als u denkt, wan neer u maar geen auto van de maatschap pij neemt. Als u zich in de haven met den chauffeur van een huurauto in verbinding stelt, zult u voor de helft van den prijs klaar komen, wanneer een van u tenmin ste een beetje kan handelen Als ik u daarmee van dienst kan zijn, zal ik met genoegen mijn bemiddeling verleenen. Ver moedelijk zult u met het Spaanseh wel niet zoo heel erg vertrouwd zijn. Dit aanbod lokt het drietal wel aan; Snavel informeert haastig, of zoo'n huur auto ook aan vier personen plaats biedt, hetgeen Popodotschi tot zijn voldoening bevestigend beantwoordt. En zoo komen zij dan overeen, dat zij den volgenden mor gen gaarne van zijn zoo vriendelijk aan geboden hulp gebruik zullen maken, 't Is ten slotte een geweldig meevallertje, want daar Popodotschi hen met de hand op het hart verzekerd heeft, dat zij dan min stens vijftig gulden goedkooper zullen uit komen, kunnen zij vanmiddag, in plaat3 van in Ceuta te blijven, dat weliswaar ook tot Afrika behoort maar zich overigens niet in gunstigen zin van andere havensteden on derscheidt, een ontdekkingstocht in het donkere werelddeel maken. Popodotschi raadt hen vooral aan eens een bezoek te brengen aan Tetuan. Dat is de onvervalschte Oriënt. En als zij daar prijs op stellen, is hij gaarne bereid hen als gids terzijde te staan. Wellicht belooft hij geheimzinnig dait hij hen het een en ander kan laten zien, wat hun anders zeker ontgaan zou. Afgezien nog van het feit, dat zy lie ver onder elkaar blijven, is de heer Po podotschi, ondanks zijn wat opdringerige bereidwilligheid, hun vrij onsympathiek en Lou Volkers wijst dit aanbod dan ook vrien delijk, maar gedecideerd van de hand. Dan haalt de heer Popoditschi de schou ders op, maakt met zijn handen een bewe ging van „dan" kan ik er ook niets aan doen" en zegt: Ik dacht, dat de heeren het geheimzinnige juist aan zou trekken, maar ik bemerk wel, dat ik mij met m'n men- schenkennis ook nog kan vergsisen. De jeugd zoekt de avonturen nu eenmaal daar waar zy niet zyn. Byvoorbeeld in papier snippers. Apropos: zoudt u mij die niet eens wil len laten zien? Of bent u misschien al zoo verstandig geweest om ze overboord te gooien? Diesel heeft de geheimzinnige snippers weliswaar zorguvuldig in zijn portefeuille geborgen, maar hy ziet er vooralsnog de noodzakelijkheid niet van in, waarom hij ze aan dezen nieuwsgierigen vreemdeling ter hand zou stellen, en daarom zegt hij eenvoudig: Natuurlyk heb ik ze nog, want ik vind die geschiedenis lang niet zoo on schuldig als u. 't Spyt me echter, dat ik ze niet kan laten zien, want ik heb alles be neden in m'n koffer geborgen. Popodotschi dringt niet verder aan. Met een van weinig belangstelling ge tuigend: „Ach zoo", stapt hij van het on derwerp af en maakt hen dan op de bree- de Bocht van Tanger opmerkzaam en op de stad Tarifa, waarby hy er wat overbo dig op wijst, dat zy nu om het zuidelykste punt van Europa varen. De drie studenten hebben met Europa echter afgedaan. Europa is dat, wat men al- tyd heeft, of het nu Andalusië of de groo- te IJpolder heet. Daar aan de overzijde echter ligt Afrika het andere, onbeken de werelddeel, zy het dan, dat zy er voor- loopig nog niet veel meer van zien dan eenige, uit de zee oprijzende kale bergen, argewisseld door strooken groen land en aan de kust een ry groene dennen. Snavel is enthousiast, Dus hier draagt Atlas het hemelge welf, zegt hij pathetisch. En dat zyn de zuilen van Hercules, als waarschuwings- teeken opgesteld voor allen, die zich ver der op den Oceaan wilden wagen. Maar als hy aanstalten maakt om de Odysseus van Dante te citeeren, valt Volkers hem onbarmhartig in de rede. Het schijnt, dat ons Snaveltje zich voor deze reis uitstekend geprepareerd heeft. Enfin, morgen in het Alhambra hoop ik me ook te laten hooren! Popodotschi heeft met een minzame glim lach afscheid van hen genomen, maar zy blyven niet lang alleen, want zijn plaats wordt spoedig ingenomen door Nini Col- lyn. U schynt op de hoogte te zijn! zegt zy waardeerend, zich tot Snavel wendend. Dachten de oude Grieken, dat daar buiten de hel was? Neen integendeel; zy verwachten daar het Elyzium, het verblijf der zaligen. De hel is altijd dat, wat men zelf kent; slechts in het onbekende verwacht men een paradijs. Allen zyn diep onder den indruk als zy den nauwen doorgang passeeren, welke Europa van Afrika scheidt. Slechts Diesel, die geen oog afwendt van de rotsen van Gibraltar, zegt: „Ik heb res pect voor het doorzicht van de Engelschen, die op deze zeestraat de hand hebben we ten te leggen en daarmee aLs het ware drie werelddeelen in hun macht hebben. Steeds duidelyker komt Gibraltar ia zicht. Steil ryzen de massieve rotsen uit de zee omhoog. Recht ertegenover, op de Afrikaansche zijde, ligt op een smal schier eiland de stad en citadel Ceuta, de Spaan- sche afweervesting, welke echter heel wat minder ontzag inboezemt. In een breede, halve cirkel zijn de huizen er omheen ge bouwd. Aanvankelijk ziet men niets an ders dan het verblindend schitteren van een witte massa in de zon. Eerst wanneer het oog hier eenigszins aan gewend is, ont waart men eenige gebouwen. Hooge hui zen zyn het met platte daken en daar zy boven den lagen bergketen uitsteken, ma ken zy den indruk van wolkenkrabbers. 't Lykt wel, of wy in Amerika aanko men, zegt Nini Collyn lachend. Gedienstig overhandigd Snavel haar den gemeenschappelijken kijker, want al gaat zyn hart ook naar een ander uit in Ni- ni's nabijheid kan hij zich toch niet geheel aan haar bekoorlyken invloed onttrek ken. Neen dat is Amerika toch niet, lacht ze, als zy hem den kijker teruggeeft. Kyk maar: daar aan den overkant op de kade staat een sjeik een sjeik met een parapluie onder een stralend blauwen he mel en in een omgeving, waar vermoede lijk in geen maanden zelfs maar een drup pel regen gevallen is. (Wordt vervolgd). S)e Door het ontploffen van een brandende benzinelamp werd te Veghel een op slagplaats totaal verwoest. Van de hevigheid der explosie geeft boven staande foto een duidelijk bee'd Binnen met ai te langen tijd zal de eerste Nederlandsche .Pou du Ciel" zich in de lucht verbetten als product van amateur-vliegtuigbouw Het toestel in een der loodsen op de Marinewerf te Amt'erHam De begrafenis van den Itaiiaanschen vliegenier Birago eer der leden van het .Disperato°= eskader, die tijdens een luchtaanval op Amba Alagi door machinegeweervuur der Abessijnscbe krijgers werd gedood Het schilderij, dat dooi H K. H. Prinses Juliana is geschonken als hoofdprijs voor de prijsvraag van de weldadigheidspostzegels voor het kind, welke op 21 December a s zal gehouden worden Het Nederlandsche kampioenschap groot biljart kader 71/2 werd Zondagavond commissie voor het ruitertourisme van aen A.N W.B heelt Zaterdag te den Haag in de hoofdstad behaald door den heer De Leeuw. De kampioen met zijn Pf'izen uitgereikt aan de winnaars van den .rondrit te paard door Nederland 1935". echtgenoote heer A Spanjaard, voorzitter van het comité, overhandigt een der prijzen

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12