Voor het Katholieke Gezin het Katholieke Boek. Nu de winter in aantocht is met zijn lan ge avonden, gaan we ons weer wat meer bezighouden met dien goeden vriend, dien we in de zomermaanden wel 'n beetje ver waarloosd hebben, maar die ons in de ge zellige sfeer van de rustige huiskamer o zoo welkom is: het boek. Ja, inderdaad, het boek is wel de beste en trouwste vriend, dien men zich denken kan: hef brengt vreugde en troost bij ver driet, het weet op tijd te zwijgen, dringt zich niet op en is steeds bij de hand, wan neer zijn hulp gewenscht is. Tenminste... wanneer men zich zelf een boekerijtje heeft gevormd. Want wie ge woon is boeken te leenen bij kennissen of In een bibliotheek of waar dan ook, loopt kans, dat de vriend, waaraan hij het meest behoefte heeft, op reis is! Goed praten, maar boeken zijn duur! Een opmerking,, die in dezen crisistijd voor de hand ligt, maar geen steek houdt. Want onze uitgaven zijn wel zoo uitge breid gesorteerd, dat ze voor elke beurs, ook de kleinste, iets te koop hebben. En het prettige is, dat een boek zijn waarde blijft behouden, in tegen stelling b.v. met tabak of drank, welke een oogenblik van genot verschaffen, maar dan ook voor goed ver loren zijn. Zooals gezegd: bij de keuze wat we de zen winter gaan lezen of welke boeken we als St. Nicolaas- of Kerstcadeau zullen kno pen, is een betrouwbare gids noodzakelijk. Vandaar deze pagina, Zij bevat uitslui tend katholieke boeken, welke de moeite van het lezen waard zijn. Het zijn als het ware de vitaminen onder het geestesvoed sel, welke niemand onbenut mag laten, wil hij zijn geest op peil houden. Een viertal rubrieken biedt „elck wat wils". De een stelt prijs op een smaakvol bandje, vooral wanneer het boek als ge schenk dienst moet doen, de ander let al leen op den inhoud, een derde zoekt een boek, dat èn uiterlijk èn innerlijk aan de hoogste eischen voldoet. Alle drie zullen op deze pagina iets van hun gading vinden Wie een boek zoekt, dat hem geestelijk wat uit opsteekt, kan hier terecht, maar ook rijker maakt, waar hij, wat men noemt, de lezer, die rustig op den divan gelegen, louter wat ontspanning zoekt of 's avonds na gedane dagtaak nog een boeiend roman netje wil verslinden, zal deze bladzijde niet vergeefs raadplegen. Wanneer deze kolommen er iets toe zul len bijdragen, dat dezen winter menig uurtje met een goed katholiek boek zal worden doorgebracht, hebben zij ruimschoots aan haar doel beantwoord. Lectuur voor de huiskamer. Tot de lectuur, welke in elke huiskamer op haar plaats is, behooren zeer zeker de keurig uitgegeven romans van Het Neder- landsche Boekhuis te Tilburg. De werken van Franz Herwig „De groote bisschop", „Ontvluchtingspogingen" en „Tim en Clara" hebben zelfs zoo'n goed onthaal gevonden, dat een herdruk noodzakelijk werd. Bovendien is een' nieuw deel aan deze serie toegevoegd „Sextet in 't Hemel rijk", bewerkt en ingeleid door niemand minder dan Antoon Coolen. Het verhaal speelt in de tweede helft der achttiende eeuw, in de dagen van Frederik den Groote. Een tweetal andere uitgaven van het Boekhuis vormt eveneens zeer geschikte lectuur voor de huiskamer, n.l. „Het eiland der eenzamen" en „Vliegersvrouwen". Het eerste is een der mooiste en innigste werken van Paul Keiler, van slechts 13 menschen, die op een eenzaam eiland wo nen. Hun belevenissen worden op innigen toon en met den .glimlach van den wijze, die de menschen kent, weergegeven. Het is een samengaan van sprookje en werkelijk heid, romantiek en realisme. Van geheel anderen aard, maar niet min der boeiend is „Vliegersvrouwen" van Elsa Kaiser. Dit boek is wel bij uitstek actueel. Weliswaar is er aan luchtvaartlectuur geen gebrek, maar een boek als dit, dat nu eens niet handelt over de helden van de lucht. [maar over de piloten-vrouwen, die angstig achterblijven, wanneer hun mannen de ge vaarvolle tochten door het luchtruim onder nemen, is iets geheel nieuws en bekijkt de vliegers-heroïek weer eens van een andere zijde. De uitgeverij Foreholte te Voorhout heeft een boekje uitgegeven, dat zeker bij katho lieke ouders in den smaak zal vallen Een uitverkoren kinderziel Annie de Guigné. Hierin beschrijft J. Sommer eenvoudig en toch aantrekkelijk het wonderlijk spel van Gods genade in een kinderziel. Het boekje met enkele foto's geïllustreerd, doet beter begrijpen den diepen zin van Christus woord „Zoo gij niet wordt als deze klei nen..." Op het gebied van levensbeschrijvingen heeft Foreholte nog enkele andere werken ECCE HOMO HET MEETSNOER H. de Greeve pr. uitgegeven, o.a. het actueele boek van pas toor J. C. v. d. Wiel „Sint Francisca Ro- mana". De beschermheilige van de Eeuwige Stad wordt hier beschreven als echtgenoo- te, moeder en vrouw te midden van de we reld en de ellenden van de grootstad. Zij is het model voor de vrouwelijke leeken- apostel. Een boek, dat aandachtig lezen vraagt en tot mediteeren noopt is „De Vier Uitersten" van St. Thomas More. Deze nieuwe heilige staat op het oogenblik midden in de be langstelling en het is van Foreholte, dus heel goed gezien zijn vele vereerders met deze vertaling van een zijner beste werken te verrassen. Een interessante en leerzame biografie is ook „Moeder Maria van Jezus", verschenen bij G. Mosmans Zoon, 's-Hertogenbosch. Dit leven van de stichteres der Dochters van Jezus' H. Hart is aantrekkelijk en boeiend geschreven. Mgr. Diepen heeft het dan ook een aanbevelend schrijven meege geven, waarin hij het ook in ons land ruime verspreiding toewenscht. In aansluiting bij deze levensbeschrijvin gen mag ook nog genoemd worden Joris Karei Huysmans „Don Bosco", dat in de vertaling van Pater Molenaar bij het Ne- derlandsche Boekhuis verscheen. In deze schets heeft de voortreffelijke Fransche schrijver het wezenlijke van Don Bosco persoonlijk weten vast te leggen in betrek kelijk kort bestek. Er mag eigenlijk geen enkele jeugdleider van het werk van dezen model-paedagoog onkundig blijven. Over „De Heilige Pelgrim" van Emile Erens behoeven we niet uit te weiden. Het feit, dat Paul Brand's te Hilversum reeds een derde druk bezorgde, zegt genoeg. Een andere zeer belangrijke uitgave van deze firma is het „Boek van de Goddelijke Leer" door de H. Catharina van Siëna. Dit is de eerste volledige Nederlandsche vertaling, door prof. Stephanus Axters O.P. Dit boek, in twee deelen, is een prachtige aanwinst voor de serie „Werken van Mystieken." Pater Duynstee, welbekend door zijn boek over Luther, gaf bij Paul Brand het eerste deel uit van ,,'s Pausen Primaat in de latere middeleeuwen en de Aegidiaan- sche School." Hierin behandelt hij de hou ding van Philips den Schoone tegenover de Pausen van zijn tijd, vooral Bonifacius VIII en Clemens V. Wie zich interesseert voor de geschiedenis van het Lutheranisme en de Orde der Augustijnen mag dit werk niet ongelezen laten. Een boek van Albert Kuyle is altijd wel kom en met vreugde zal men dus verne men, dat Paul Brand het relaas van zijn reis in Afrika heeft vastgelegd in „Het Land van de Dorst". Wie het proza van Kuyle kent, zal vanzelf naar dit boek grijpen, voor de overigen is dit een prachtige ge legenheid om er kennis mee te maken. Dezelfde Hilversumsche firma komt dezer dagen met een belangrijken primeur „18 jaar Sovjet" door M. Bosso. Het zijn de ervaringen van een vrouw over 8 jaren concentratiekamp, 18 jaren Sovjet regiem. Zij laat het heele leven in het hedendaagsche Sovjet-Rusland zien opvoeding der jeugd, familieleven, indu strie, levensvoorwaarden der arbeiders en boeren, godsdienstig, wetenschappelijk, let terkundig en artistiek leven enz. A. N. Govers, Den Haag geeft een bij- HET EILAND DER EENZAMEN Tan Paul Keiler belschen roman in het licht van Henriëtte Brey „Joseph Ben David", in de vertaling van J. Sommer jr. Dit boek geeft in tal van treffende tafe- reelen een levensgeschiedenis van St. Jo seph. over wien in de Heilige boeken maar weinig is opgeteekend. Ten slotte nog twee uitgaven van Paul Brand over de ieugd en voor de jeugd. Het °erste heet „Kinderland", waarin Martin Bruyns een groot aantal gedichten heeft verzameld, welke alle betrekking hebben op het kind en welke alle vaders en moe ders graag zullen lezen. Het is een bloem- 'ezing, bij uitstek geschikt voor de huis kamer. niet om in één adem uit te lezen, maar om zoo nu en dan ter hand te nemen en uit een der goedgekozen hoofdstukken een keuze te doen. Het tweede boek, waarop wij doelden, is van den bekenden jeugdleider Broeder Gummarus „Lichtflitsen over de zee". Dit is nu een boek. dat alle katholieke verken ners aan St. Nicolaas moeten vragen, al zuil ook andere Roomsche boys er van kun nen genieten. Hoe voeden wij onzen g°est Aan voedsel voor onzen geest is ook al geen gebrek: het gaat er slechts om dat gene uit te kiezen, wat geen schadelijke uitwerking heeft. Daartoe mag toch ze ker wel gerekend worden een bevattelijke en volledige uiteenzetting van den katho lieken godsdienst, zooals die van de hand van Georges Goyan bij Foreholte verscheen onder den titel „Wat Rome is en leert." Een literair en wetenschappelijk voor treffelijk werk. Het is geen catechismus, geen dor betoog, geen apologie in den zin van verweer, maar een boeiende verklaring Besproken worden o.a. de gemeenschap der heiligen, de sacramenten, de H. Mis, het dogma, de zedenleer, de liturgie enz. enz. Het is een boek om zijn geloofskennis te verfrisschen, te verrijken en te verdiepen. Hetzelfde mogen we zeggen van „Jezus Christus", het nieuwe meesterwerk van Prof dr. Karl Adam, dat in de vertaling van Piet Kasteel eveneens door Foreholte werd uitgegeven. Het is weer een werk van diep aangrijpende schoonheid en bezonkenheid van gedachte. Het werd geschreven uit een warm kloppend hart, dat den modernen mensch in zijn fundamenteelste noodwen digheden aanvoelt. De moeilijkste Christus problemen worden kristal-helder en aan schouwelijk gemaakt. Dit boek is kracht- voedsel voor eiken geest. STERREN EN DAUW Van Jac. Schreurs In dit verband verdient nog een derde boek van deze firma de aandacht, n.l. „Menschen en Dingen van onzen Tijd", door Robert Linhardt, de boeroemde kanselrede naar van München. Deze tracht een oplos sing te vinden in de vele onontwarbare pro. blemen, welke eiken dag opnieuw worden voorgelegd aan de talloozen, die ronddwa len in het leven, zonder dat zij den goeden weg kunnen vinden. Een boek, dat binnenkort, bij den aan vang van den Advent goede diensten zal kunnen bewijzen, is „Het Jaar des Heeren" van dr. Pius Parsch C.R.S.A., uitgegeven door Wed. J. R. van Rossum, te Utrecht. Het is het levenswerk van den bekenden liturgist en bevat overwegingen in directe aansluiting op het missaal, hel nrevier en de Schriftuurlezing van iederen dag. De schrijver leidt zijn lezers door het geheele kerkelijke jaar. De Schiedamsche uitgeverij „Vox Ro- mana" heeft een bijzonder actueel boekje het licht doen zien onder den naam van „Katholicisme, Calvinisme, Kapitalisme", drie begrippen, waar heel wat aan vastzit en die op het oogenblik midden in de be langstelling staan. Een interessant en leerzaam boek is ook het overzicht van de jonge katholieke Let terkunde in Nederland, dat Frans van Ol denburg Ermke samenstelde en dat heet: ,Van Alberdingk Thijm tot van Duinkerken en Kuijle". Malmberg, den Bosch, heeft dit boek keurig verzorgd. De auteur geeft hier een boeiend beeld van onze literaire eman cipatie. Uitgaande van den eersten jongere Alberdingk Thijm, en in het kort de voor- loopers van „Van onzen Tijd" behandelend, beschouwt hij de jongeren, zooals Pieter van der Meer de Walcheren hen bezielde en doctor Moller hen aanmoedigde. De Vicarius van de Psychiatrische In richting „Voorburg" te Vught, H. Bless, R. K. Pr., heeft met raadpleging van de nieuwste wetenschappelijke werken een Pastoraal-Psychiatrie samengesteld en bij Romen en Zonen uitgegeven. Naast een hel der overzicht van het vele, dat op het ge bied van psychologie en psychopathologie geschreven is, plaatst hij zijn kritiek, die in laatste instantie wortelt in de katholieke le vensbeschouwing. Het is vanzelfsprekend geen boek voor iedereen. Ten slotte mogen nog een aantal uitga ven van Paul Brand te Hilversum niet on vermeld blijven. Dr. P. J. De Bruine Ploos van Amstel schreef een „Moderne Ziektebehandeling voor iedereen", een werk dat in elk gezin van pas zal komen. Religieuzen en leeken, die, hetzij recht streeks, hetzij zijdelings, met de gestichts- paedagogie belast zijn, vinden een prachtige aanwinst voor hun boekenkast in „Gestichts Opvoering van J. H. Brever. Een tweetal boekjes van Oscar Huf S.J., betreft het kind. „Als 'n Kind" geeft rijke gedachten over kinderlijkheid, kind zijn en kind worden. Een aanvulling daarop is „Weer terug naar het Kind" een kostbaar boekje over „geestelijk kind zijn". „In vollen Bloei" van Heinrich Faszbin- der, is een boek voor toekomstige moeders. De inhoud is een mengeling van idealisme en practischen zin. Emil Fieder is een auteur, die geen aanbeveling meer behoeft. Zijn „Burgers van het Rijk Gods" zal zijn weg wel vin den. Hef zijn eigentijdsche, in hoofdzaak sociale gedachten uit de Evangeliën. H. Ch. G. J. van der Mandere schreef een overzicht van grondslag, samenstelling en werkzaamheden van den Volkenbond, waar van het eerste deel verscheen onder den ti tel „Vijftien jaren arbeid van den Volken bond". Tevens verscheen het eerste deelte van een serie boeken over wijsbegeerte door Th. J. Platenburg. Dit eerste deel behan delt de denkleer. Aan de serie Brochures Credo Vivo wer den no. 4 en 5 toegevoegd, n.l. „Rond het Probleem der huidige Muziekkultuur" door Prof. dr. Floris van der Mueren en „De Eco nomische Structuur onzer Maatschappij" door Max van Poll. „Een Troon wankelt" is een moderne sa- tyre in zes bedrijven van Jan Derks. Dit spel werd door „De Waghenspelers" bij de vie ring van het negende lustrum der R. K. Stu dentenvereniging te Utrecht opgevoerd. Tot besluit een nieuw boek van Anton van Duinkerken: „Menschen hebben hun gebreken" Het handelt over het beetje me delijden. dat men gemeenlijk voor "bulte naars, blinden, jichtliiders, dooven en lee- lijkerds over heeft en dat misschien nog de zuiverste inleiding biedt tot de jubel, het epos, de satyre, het lierdicht en het sprookje Een ernstige diepgaande studie van het Japansche probleem is het reeds in vele talen vertaalde boek: „Japan", door Zisch- ka, de bekende reporter. Opvoeding van de ziel is de ziel der opvoeding. Opvoeding van de ziel. Wie denkt daarbij niet aan de vele nieuwe bijbeluitgaven. Om er slechts enkele te noemen: de serie Bijbelsche Monographieën onder leiding van prof. dr. Jos. Keulers, bij Romen en Zonen. Zoo pas is hieraan als no. 5 toegevoegd Opgravingen in Palestina. Tot aan de groote Ballingschap. (586 v. Chr.) door dr. J. Simons S.J. Dit boek is met een zuiver vakkundig werk, alleen bestemd voor ar cheologen van beroep. Iedereen, die eenige kennis van de H. Schrift bezit en iets meer wil weten over de bijbelsche palestijnsche opgravingen, kan hier alles vinden, wat hij verlangt. Een uitgebreid fotomateraal en niet minder dan 23 landkaartjes verduide lijken de inzichten van den geleerden schrij ver. Een ander boek van Romen en Zonen, „Katholieke Moraal-theologie" van P. Dr. Heribet Jone O.M. Cap. Thans heeft P. Dr. Hubertus van Groes- sen O.M. Cap. het boek ook voor de Neder landsche lezers toegankelijk gemaakt. Alle intellectueelen zullen er hun nut mee kun nen doen, maar toch wel speciaal priesters in de practijk, theologanten in hun studie en medici en juristen. Dit boek is uiteraard voor volwassenen bestemd evenals „Het Huwelijk" van D. A. Linnebank O.P. bij den denzelfden uitgever verschenen. De uiteenzettingen van pater Linnebank zullen ongetwijfeld in dezen tijd van huwelijkscrisis de aandacht trekken. Er bestaan omtrent het huwelijk legio valsche opvattingen en daarom is een boek als dit zoo bijzonder nuttig, vooral voor verloofden en jnggetrouwden. Deze uitgever weet met alle categorieën van lezers, rekening te houden. Zijn boekje over „Pier Giorgio Frassati" door D. A. Cojazzi is meer bestemd voor oudere leer lingen van gymnasium en h.b.s. en voor universiteitsstudenten. Het is het levens verhaal van een student, die op 24-jarigen leeftijd in 1925 te Turijn is overleden. Het is bijzonder aantrekkelijk, omdat deze jon geman in hooge mate alle hoedanigheden van een voortreffelijk sportsman bezat, maar daarnaast een christen was van ge loof en van de daad met zoodanige eigen schappen van geest en karakter, dat men hem voor een modernen heilige hield. Het spreekt van zelf, dat een boek over „De Lieve Vrouw in 't Zand" eveneens te Roermond verschenen is. Pater J. C. Rats C.s.s.R. schreef dit gedenkboek ter gelegen heid van het 500-jarig bestaan van de de votie tot het wonderbare genadebeeld. Een boek, dat eveneens reeds bekend heid verwierf is de „Catechismus voor den ongeloovige" van pater A. D. Sertillanges O.P. In vraag en antwoordvorm bevat dit werk een volledigen leergang in de natuur lijke en bovennatuurlijke Godsleer en het Christendom. Wil men dieper op het begrip, „Christen" ingaan, dan is daarvoor het aangewezen boek „Chrianus" van Dom Anscar Vomer O.S.B., abt van het Benedictijnerklooster te Buckfast in Engeland. Deze geeft zeer uit voerig een antwoord op de vraag: Wat is een Christen? Op dit boek ligt een stempel van Benedictijnsche rust en geestelijke voornaamheid. Nog van een anderen Engelschen Bene dictijn bezorgde Foreholte een boek, n.l van Dom Cuthbert Butler, abt van Down side. Het heet „Wezen van Christelijk Le ven" en werd vertaald door Domna Edith M. Leeuwenberg O.S.B. De schrijver werd geïnspireerd door de gedachte, dat men nergens beter terecht kan om de wegen, die naar Christus voeren, te leeren kennen, dan bij de grootmeesters van het geestelijk le ven: bij St. Benedictus, St. Franciscus, St. Dominicus, St. Teresia van Avilla, St. Jan van 't Kruis en hun volgelingen. Van mgr. prof. dr. Tihamer Toth is bij Foreholte een nieuw boek verschenen „Het Eiuvig Leven." Dit nieuwe werk heeft daarentegen den laatsten regel „Ik geloof in het eeuwig leven" tot onderwerp. Het zijn verheven beschouwingen en bespiegelingen, geschre ven in een glashelderen stijl. Dit laatste kan ook gezegd worden van „Liefde in alles" een uitgave van G. Mos mans Zoon te 's-Hertogenbosch. In dit boek zijn honderd beknopte meditaties over den religieuzen geest samengevat. Lectuur voor verloren uurtjes. Wie in een verloren uurtje een boek ter hand neemt, zal in de eerste plaats ontspan ning zoeken en bij wien kan men dan beter terecht, dan bij den koning van den En gelschen humor, P. G. Wodehouse? Het Ned. Boekhuis gaf een zijner wer ken in druk onder den titel „Knap jij 't maar op. Jeeves!" Hieruit blijkt al, dat de onbe rispelijke onverstoorbare kamerdienaar Jeeves de hoofdrol speelt. Deze Jeeves is een remedie tegen pessimisme en zwartgal ligheid, door den schrijver uiterst raak ge- teekend. In herdruk verscheen bij dezelfde N.V. het geruchtmakende boek „Wereldverdwa- zing" van Anton E. Zischka, Het geeft een drastisch beeld van een we reld, welke op haar grondslagen wankelt en den ondergang tegemoet snelt. De Uitgeverij „Vox Romana" te Schie dam heeft de goede gedachte gehad een aantal gedichten van Jac. Schreurs M.S.C. te bundelen in de bloemlezing „Sterren en Dauw". De vele vrienden v. Pater Schreurs poëzie zullen dit boek met groote ingeno menheid begroeten, want het bevat vele gedichten, welke „ten deele vergeten, ten deele miskend en voor een ander deel moei lijk bereikbaar waren'. Nog een zonnig en frisch boek brengt „Vox Romana" op de markt met „Een Reis door Spanje" van Jos. Janssen Pr. Er heeft op het Iberisch schiereiland de laatste jaren zooveel plaats gehad, dat het veel meer dan vroeger de aandacht trekt. Jos Janssen heeft heel Spanje doorkruist en daarbij zijn oogen goed den kost gegeven, zoodat hij in staat was een prettige beschrijving, een knappe karakteritiek te leveren van het land. Het is ook mogelijk een verloren uurtje te gebruiken voor serieuzer lectuur, of be ter gezegd: godsdierstiger lectuur. Daar voor biedt A. N. Govers een drietal boeken aan. In de eerste plaats „De Vreugden van het Kindschap van Maria", een verzameling van 32 Maria-conferenties, naar het Fransch van M. E. Henry Pr. Dit boek is een heer lijke aanwinst voor de Mariale lectuur, om dat daarin op verheven pakkende en we tenschappelijke wijze over de Moeder Gods wordt gesoroken. Een waardig pendant van dit werk is „De Vreugden van het Kindschap Gods", even eens van M. E. Henry Pr. In deze uitgave wordt er in een reeks van 66 meditaties op gewezen, hoe wij in God onzen goeden Va der mogen zien, maar ook hoe wij, willen we gelukkig leven, ons leven moeten in richten, om ons den naam van Kind Gods waardig te maken. In de derde plaats willen we de aandacht vestigen op een boek, dat speciaal lijdens meditaties bevat: „Het Meetsnoer". Hierin tehardelt de bekende schrijver en rede naar H. de Greeve P«\, het lijden van On zen Heer Jezus Christus, met volkomen al zijn nuanceeringen. De titel karakteri seert meteen een inhoud van het boek. Zoo als door God het meetsnoer wordt getrok ken over de menschen, als Hij oordeelt en straft, zo. wordt hier bij de oeschouwing van Christus' Heilig Lijden het meetsnoer getrokken over der menschen daden en ge dachten. Ook de firma Wilhelm van Eupen te Eind hoven gat een meditatieboek uit, getiteld „Dona Christi", dat reeds in tweeden druk verscheen. Het is speciaal bestemd voor den tijd van Hemelvaart. Pinksteren en H. Sacramentsdag en is geschreven in den geest der liturgie. Een boek, dat men telkens weer ter hand neemt, als men er eenmaal aan begonnen is, is ook „Het Leven van Jezus in het land en bij het volk van Israël", uitgegeven door Foreholte. De schrijver, dr. Frans Willam, plaatst den lezer midden in het leven van Jezus in brengt hem een breedere en die pere kennis bij van het land en volk van Israël. Teulings' Uitg. Mij., den Bosch, verza melde een aantal korte verhalen van A. J. D. van Oosten, in den bundel „Slagen p de ruit". Het dichtwerk van v. Oosten is alom bekend, maar zijn proza bleef tot nu toe in de afleveringen van velerlei tijd schriften verborgen. Deze kleine verhalen vonden hun stof „rondom het vuur van de werkelijkheid". Van Oosten staat temidden der conflicten van dezen tiid, van deze maatschappij.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8