SOCIALE ZAKEN EN LANDBOUW ZATERDAG 30 NOVEMBER 193b DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BUITEMLAND<S<!ME BERICHTEN. TREINBOTSING TE BRESLAU. Vier-en-veertig gewonden. Gistermiddag tegen 4 uur is de personen trein uit Strehlen bij het binnenkomen van het station te Breslau den personentrein naar Kattern in de flank gereden De lo comotief en vijf wagons van den laatsteft trein ontspoorden. Vier ernstig gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Veertig personen werden door het Roode Kruis verbonden. CEONEESCHE VEERBOOT IN HAGEL STORM GEKENTERD. Meer dan 60 slachtoffers. Twee Chineesche veerbooten met onge veer 100 passagiers zijn op de Iitoeang in Noord-Kiangsoe tijdens een hevigen hagel storm gekenterld. Meer dan 60 opvarenden verdronken. VISSCHERSBOOT VERMIST. Uit Gijon wordt gemeld, dat een vis- schersboot met 6 personen aan boord reeds •edert twee dagen vermist wordt. Aange zien alle nasporingen tot nu toe zonder re sultaat zijn gebleven, veronderstelt men, dat het vaartuig tijdens den storm is ver gaan. Een zelfde lot heeft een visschersboot uit Vigo ondergaan, waarbij drie perso nen zijn verdronken. DE SOVJET-VANDALEN. Een der laatste kloosters van Moskon wordt afgebroken. Naar de „Iswestia" bericht, zal binnen kort een van de laatste kloosters van Mos kou worden afgebroken. Het is het zoogenaamde Passie-klooster, dat in het midden der stad ligt en sedert eeuwen met zijn klokketorens en kloos terkerk een der schoonste gebouwen van Moskou is. Volgens de „Iswestia" echter heeft het klooster noch architectonische noch histo rische waarde en moet het worden afge broken, omdat het het verkeer op straat hindert en het uitzicht op den Petrowski- boulevard belemmert. Sedert de revolutie was in het klooster het „centraal anti-religieus museum" on dergebracht. Dit museum zal thans wor den vergroot en worden ondergebracht in een andere kerk van Moskou. Ook zal het worden omgedoopt in een „Museum voor Religieuse Geschiedenis". Bovendien wordt nog een in het cen trum van Moskou gelegen kerk de Palas- jefski-kerk afgebroken en deels zelfs ver brand. INBRAAK IN RUSSISCHE LEGATIE. Voor een millioen kronen gestolen. Naar het „Pager Tageblatt" meldt is gis ternacht in het gezantschap der Sovjet- Unie te Praag een inbraak gepleegd. Uit de brandkast werd een bedrag van ongeveer een millioen kronen in Tsjechi sche en andere geldsoorten en documenten ontvreemd. De bijzonderheden van den diefstal wor den met angstvalligheid geheim gehou den. Bij het openen van de brandkast van het gezantschap bleek den gezant, Alexan- drofski, dat de geheele inhoud daaruit was verdwenen. Van inbraak was geen enkel uiterlijk spoor te vinden, zoodat er een valsche sleutel moest zijn gebruikt, en wel door iemand, die ook de combinatie van het letterslot kende. Uit de brandkast was echter niet alleen een bedrag van 1 millioen kronen (gedeel telijk Tsjechische kronen, gedeeltelijk bui- tenlandsche valuta) verdwenen, maar ook boeken en papieren, vertrouwelijke acte- stukken, namenlijsten, geheime instructies en de sleutel van de geheime telegrammen- code. Het Tsjechische ministerie van buiten- landsche zaken bood het gezantschap, toen het de zaak vernam, aan, door het zen den van circulatie-telegrammen de grenzen te doen sluiten, de internationale trienen te laten controleeren, de vliegvelden te la ten bewaken en den luchtveiligheidsdienst te alarmeeren. Het gezantschap echter be sloot dit aanbod niet te aanvaarden en ver zocht zelfs het bericht van den inbraak niet per radio te verspreiden. Het trachtte de zaak als een onschuldige particuliere aangelegenheid voor te stellen. Nader wordt gemeld, dat Kominof, de beambte van de Sovjet Russische legatie, die verdacht werd van den diefstal, is ge arresteerd. Bij een huiszoeking in zijn woning vond de politie een aantal dameskleedingstuk- ken. Uit het verder onderzoek bleek, dat Kominof met een dame uit Praag was gevlucht. De chauffeur kon worden achterhaald. In gezelschap van twee rechercheurs ging de man naar Boezig bij Leipa, waarheen hij den nacht te voren Kominof had ge bracht. De politie vond den verdachte volkomen dronken in den kelder van een hotel Kominof werd gearresteerd en naar Praag teruggebracht. De ontvreemde documenten en het groot ste deel van het geld zijn teruggevonden. LUCHTVAART DOODELIJK VLIEGONGELUK. Het vliegtuig No. 5 van de „Eurasia", dat op weg was van Lntsjau naar Sianfoe, is toen het wegens slecht weer in het ge bergte nabij Ling Tai Hsien een loodlan- ding wilde maken, verongelukt. De bemanning, bestaande uit den piloot en een boordmecano, werd gedood. Twee passagiers werden zwaar gewond. Redevoeringen De Minister van Sociale Zaken, de heer Slingenberg, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer de opmerkingen gemaakt bij de afdeeling werkverschaffing en steunver- leening beantwoord. De Minister behandelde eerste de st eun ver leenin g. Spr's standpunt inzake de gezinsin komsten ondergaat geen verandering. 1/3 van het gezinsinkomen wordt buiten beschouwing gelaten bij de steunverlee- ning. Familieleden in de rechte Ujn komen voor hulp aan de werkloozen het eerst in aanmerking en de gemeenten mogen die naar hen verwijzen. Terwijl het verzoek om hulp loopt moet steun worden ver leend. Broers en zusters zijn niet tot hulp verleening verplicht, al is hun steun wel wenschelijk. Wat de kleine zelfstandigen be treft, die vormen groote groepen der be volking; de verzorging daarvan behoort niet tot spr.'s departement. Bedrijfssteun behoort bij andere departementen, doch spr. is reeds in spoedig overleg getreden met zijn ambtgenooten en hij hoopt dat het tot eenig resultaat zal leiden. De klei ne boer kan bij de werkverschaffing te recht. Tewerkstelling op zijn eigen boer derij is een nieuw gezichtspunt, dat spr. zal onderzoeken. De toepassing van den ruimeren armslag is een zaak van de gemeenten. De steunverleening in natura zal niet worden verminderd. Het is in al ler belang indien op deze wijze intensief kan worden doorgegaan. De voorraad blik- vleesch reikt tot Maart a.s., en nagegaan zal worden of nieuwe kan worden aange maakt. Voor de groente behoeft geen vrees te bestaan. Van margarine wordt 450.000 K.G. per 4 weken beschikbaar gesteld. Van blikvleesch werd in 1934 10 millioen K.G. verbruikt, in 1925 tot Sept. 15 millioen K.G. Er is geen voornemen bij de Regeering het komende voorjaar de steunnormen te verlagen, doch in aanmerking genomen de verhouding tusschen loon en steun moest de minister den steun van de havenarbei ders verlagen. Toen spr. bleek, dat sommige menschen in het havenbedrijf niet meer verdienden dan ƒ17.40 per week, heeft hij, in aan merking genomen het ethisch minimum, een basis van 24 genomen. Verlaging van het loon in werkver schaffing zal alleen dan volgen, in dien de loonen in het particuliere bedrijf dalen. Er is ten deze overleg met de vak- centralen. De toestand van de tewerkge- stelden lijkt spr. niet volmaakt, wat de rechtszekerheid betreft. Als de organisa ties sommige gevallen van belang achten, laat spr. beroep op hem open. Van den loonbijslag wordt niet over al gebruik gemaakt. Dit ligt aan onbe kendheid en aan gebreken van het sys teem. De bedoeling is verruiming van werkge legenheid als premie aan het bedrijf. Som migen hebben eerst hun arbeiders ontslagen om ze later weer aan te nemen, teneinde het voordeel te incasseeren. Spreker roept om deze misstanden te bestrijden den steun van de landbouworganisaties in. Daar waar het contractloon gelijk is of weinig verschil met het gangbare loon, wil spr. het contractloon als richtsnoer nemen. Doch binden doet hij zich niet. Spr. zet uiteen, wat hij voor de werk- looze jeugd heeft gedaan. De werk kampen bieden gelegenheid tot nuttig werk. Loondrukkend werdt deze arbeid niet. De jongelui krijgen 3 per week. Het karakter van de werkzaamheden is heel anders dan de normale. Alle organisaties werken trouwens mee om dit instituut uit te bouwen. De 3 moeten beschouwd wor den als vergoeding niet als loon. Met provinciale besturen pleegde spr. overleg voor het stimuleeren van het op nemen van jeugdige werkloozen in het be drijf. Spr. wil ook gaarne met de groote werkgeversorganisaties daaromtrent over leg plegen. De bedoeling is streeksgewijs comité's te vormen om dit werk ingang te doen vin den. Ook hier zal geen loon, doch vergoe ding worden gegeven. Druk op de loonen moet men er niet van vreezen. Spr. hoopt wat te kunnen bereiken. De tewerkstelling van intellectueele werkloozen gaat spr. ook ter harte. Verschillende gemeenten organiseeren cursussen vor werkloozen en voor hiris- houdpersoneel. De ontginning-maatschappijen willen gaarne land aan de boeren verkoopen; er zijn plannen op het land van Vollenhove boerderijen te vestigen. Wat deinschakelingvande aan nemers betreft, de Heide-Mij. heeft in het afgeloopen jaar werk gedaan dat de waardeering verdient van de regeering en heel het volk. Deze maatschappij moet op dit gebied werkzaam blijven. Op het terrein van de werkverschaf fing brengt elke betrokken partij een of fer. De aannemer wil er aan verdienen, en zou de eenige zijn die hierbij winst maakt. Spr. wil den aannemer niet uitsluiten. Doch een algemeene regel wil spr. niet geven. Hij zal geval na geval bekijken. In zijn bezit is een accountantsverklaring waaruit blijkt, dat de aannemers on een bepaald geval bij onderlinge afspraak voor een extra hoog bedrag inschreven. De motie-van Houten voor een uitkee- ring ineens wijst spr. af. Spr. heeft de mo gelijkheden nog eens nagegaan. Vergelij kingen met steun in andere landen wijst spreker af. Rijk en gemeenten geven aan steun 90 TWEEDE KA MEE. twee Ministers millioen per jaar, aan werkverschaffing 38 millioen, aan werkloozenkassen 12 mil lioen, waaraan de overheid met 82.5 mil lioen bijdraagt. De uitkeering aan invali den, ouden van dagen en zieken is 84 mil lioen. Spr herinnert aan het 60 millioen fonds en wijst er op, wat de provincies en de gemeenten nog voor eigen rekening doen Spr meent, dat Nederland niet achter staat b(j andere landen inzake de verzor ging van de werkloozen, aan wie met Kerstmis de gewone kerstgave zal worden gegeven. De motie moet hij in elk geval afwijzen. De motie-van Houten voor een uitkee ring ineens aan allen die langer dan 3 maanden werkloos zijn, wordt verworpen verworpen met 18 tegen 50 stemmen (vóór soc.-dem., comm. en de heeren van Hou ten (chr.-dëm.), Sneevliet (rev. soc.) en Arts (R.D.D.P.). De begrooting wordt z.h.s. aangenomen, met aanteekening van tegenstemmen van de communisten en den heer Sneevliet. Voortgezet werd de behandeling van de Begrooting van Landbouw en Visscherij. Gestemd zou worden over het amende- ment-Lovink tot schrapping van een post van ƒ50.000 voor eventueele aanschaf fing van nieuw personeel, maar de minis ter van Landbouw, de heer Deckers, neemt den post terug om de Kamer te too- nen, dat er niets achter zit. Hiermede is het amendement vervallen. Minister Deckers beantwoordt de ge maakte opmerkingen. Spr. merkt voorts op, dat er tijden zijn geweest, nog veel slechter voor de boeren dan de tegenwoordige, en waarin zij geen overheidssteun hadden. Als spr. als minister van Defensie den militairen boter had gegeven in plaats van margarine, zou dit den boeren slechts een fractie van een cent per koe meer hebben opgeleverd. Aan requesten had de zaak al veel meer gekost! De margarinenijverheid is een groot afneemster van boter en geeft aan velen werkgelegenheid, wat een voor deel is ook voor de landbouwende bevol king. Was er minder margarine, dan zouden de consumenten daarvan, boter of andere vetten moeten hebben, maar daar hun koopkracht slechts gering is, zouden die toch tegen lageren prijs voor hen moeten worden beschikbaar gesteld. De heer Droesen wenscht afschaffing van de biggenteeltregeling, maar dan wordt de controle te moeilijk en zouden er te veel prijsfluctuaties optreden Sprekende over het leveren van goedkoo- pe levensmiddelen aan niet-landbouwers herinnert spr. aan de distributie van vleesch en gehakt in blik, goedkoope volksmarga rine, haring en kaas. Spr. zal nagaan, of melk voor schoolkinderen kan worden ver strekt. Wat aangaat de opmerking, dat men op den export toelegt, betoogt spr., dat wij niet al te pessimistisch moeten zijn. Er moet weer eens een betere tijd komen. Als men de staatkundige grenzen maakt tot de economische, moet dit op den duur mis- loopen. Wij kunnen slechts hopen en bid den, dat de volken elkaar weer de hand zullen reiken. Eenmaal zal het gebeuren. Daarom ware het verkeerd, als wij ons afwendden van den export en ons inricht ten volgens de autarkie. Eén der afgevaardigden heeft gesproken, alsof het al volstrekt vast staat, dat tot afslachting is besloten. Spr. stelt er prijs op, te zeggen, dat daaromtrent nog niets vaststaat. Hij kent afslachting slechts als uiterste middel. Den heeren Van den Heuvel eh Droesen wijst spr. er op, dat er een serieuze con trole moet zijn bij de landbouwcrisismaat regelen, gezien 's menschen natuurlijke neiging om het tegenover de Overheid wat ruimer te nemen dan tegenover zijn buur man. Ongunstig is de positie der landarbei ders. Door middel der landbouwcrisismaat regelen echter hebben wij er al heel wat verbetering in kunnen brengen. De kleine boeren behooren tot de goe de elementen in ons volk. Wij moeten hen in stand houden. Maar er zijn dan ook al allerlei maatregelen te hunnen behoeve genomen. Ook voor 1936, 1937 en 1938 wordt een prijs voor de rogge gewaar borgd, tusschen 7 en 8 gulden, een keurige prijs. Een advies in dien geest is spr onge vraagd gegeven. Dan gaan de boeren scheuren, zoodat wij een niet al te bloe derige afneming van den veestapel krij gen. Zoo adviseerde men spr. van deskun dige zijde, in het zuiden des lands. De klei ne boeren zullen den maatregel zeer waar- deeren. Spr. zal overigens met zijn ambtgenoot van sociale zaken overleggen over tewerk stelling van kleine boeren in het eigen be drijf. Spr. blijft mild aandacht wijden aan brieven en requesten, al heeft het hem wel eens gehinderd, dat menschen in vergade ringen het gezag der overheid ondermij nen en den volgenden dag in een beleefd briefje om een onderhoud verzoeken Spr. vraagt zich dan wel eens af, of hij moet doorgaan met die menschen te ontvan gen. Spr. zal zien, of hij wat kan doen tegen het braak laten liggen van landerijen in de Haarlemmermeer. Aan de orde is de afd, V i s s c h e r ij. De heer Duymaer v. Twist (A.-R.) be pleit toekenning van bedrijfssteun aan de binnenvisscherij. Voor de zeevisscherij is een puf-verbod noodzakelijk. Om kwart over zes wordt de vergade ring verdaagd tot Dinsdagmiddag 1 uur. BINNENLAND LOONSVERLAGING IN AMSTERDAMSCHE RAAD VERWORPEN De gemeenteraad van Amsterdam ver wierp heden na een discussie van vier en een half uur, het voorstel van de meer derheid van B. en W. om op de loonen en salarissen van het gemeente-personeel een nieuwe verlaging toe te passen van 5 pet., met 29 tegen 14 stemmen. Tot de tegenstemmers behoorden met sociaal-democraten en communisten o.a. twee katholieke raadsleden, Steinmetz en De Groot en de vrijz. dem. Ketelaar. OVERWERK IN VERBAND MET DE FEESTDAGEN. De Minister van Sociale Zaken heeft aan hoofden of bestuurders van ondernemin gen in alle gemeenten des Rijks, in wier fabrieken of werkplaatsen of onderdeelen daarvan op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Dec. geen arbeid wordt verricht, onder bepaalde voorwaarden toegestaan, het aantal daar voor verzuimde uren, tot een maximum van 14 uren, te doen inhalen op de eerste vijf werkdagen der week, vallende in het tijdvak van 2 tot en met 31 Dec., met dien verstande, dat de werktijd per dag ten hoogstè 9 1/2 uur mag bedragen. De minister van Sociale Zaken heeft ver der aan hoofden of bestuurders van was- scherijen en str ij kinrichtingen in alle ge meenten des Rijks onder bepaalde voor waarden toegestaan, dat gedurende het tijdvak van 23 Dec. tot en met 4 Jan. in hun onderneming door de aldaar werkzame arbeiders arbeid wordt verricht als volgt: op 23, 24, 27, 30 en 31 December en 2 en 3 Januari gedurende ten hoogste 10 uren per dag en op de Zaterdagen 28 December en 4 Januari gedurende ten hoogste 9 uren. ELECTRICITEITSRAAD. Commissie van advies ingesteld. Ingesteld is een commissie, die de regee ring zal hebben te adviseeren omtrent de instelling van een Energieraad en omtrent de samenstelling, de taak en de bevoegd heden van zulk een raad. In die commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter mr. dr. A. B. C. M. van Rijckevorsel, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, te 's-Herto- genbosch, en tot leden: ir. M. C. E. Bon- gaerts, oud-minister van Waterstaat, lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal te 's-Gravenhage; ir. W. L. C. Bru- nings, directeur van de N.V. Prov. Utrecht- sche Electriciteits Mij., te Utrecht; prof. dr. C. Feldmann, voorzitter van de afdeeling electro-techniek der Technische Hooge- school te Delft; ir. M. van der Horst, di recteur der gemeente-gasfabrieken te Am sterdam; ir. S. D. de Iongh Jzn., oud-dir. van Gouvernementsbedrijven in Ned.- In- dië te Rotterdam; prof. dr. ir. F. K. T. van Iterson, directeur van de Staatsmijnen te Heerlen; prol. ir. J. Klopper, directeur der Ned.-Ind. Spoorweg-Mij. te 's-Gravenhage; dr. L. G. Kortenhorst, lid van den Nijver- heidsraad en lid van de Tweede Kamer, 's-Gravenhage; J. H. de Man, majoor der genie, chef van het technisch bureau van den ingenieur der genie te 's-Gravenhage; prof. L. A. van Royen, oud-minister van Oorlog, voorzitter van het Kon. Instituut van Ingenieurs, te Wassenaar; ir. J. Rutten, directeur van het gemeentelijk gasbedrijf te 's-Gravenhage; mr. J. F. Schönfeld, ad ministrateur bij het departement van Wa terstaat te 's-Gravenhage; prof. ir. J. C. van Staveren, directeur der N.V. K.E.M., te Arnhem; prof. ir. G. J. van Swaay, oud- minister van Waterstaat, voorzitter van den Electriciteitsraad te Delft; dr. ir. T. van der Waerden, lid van de Tweede Ka mer te Laren (N.-H.) en ir. F. C. Wirts, directeur van het Instituut voor Brand stoffen-economie te 's-Gravenhage. MOEILIJKHEDEN IN KAASHANDEL MET KRANKRIJK. Oplossing te bereiken. Voorschriften in zake kleurstoffen dienen echter nageleefd. Reeds langer dan een jaar ondervinden verscheidene Nederlandsche kaasexpor teurs moeilijkheden bij den uitvoer van hun product naar Frankrijk. Het moet ech ter gezegd worden, dat zij zich die moeil ijkheden zelf berokkenen, doordat zij zich niet wenschen te storen aan de hun wel bekende voorschriften der Fransche dou ane-autoriteiten De roode kleurstof, waarmede een deel der naar Frankrijk uitgevoerde Edammer kazen is bedekt, heeft de aanleiding tot deze moeilijkheden gegeven. Bij een Be schikking van den Franschen minister van Landbouw van 28 Juni 1912 is bepaald, dat voor voedingsmiddelen slechts van be paalde, in de Beschikking genoemde, kleur stoffen gebruik mag worden gemaakt. Bij de roode kleurstoffen is een achttal waar van de scheikundige samenstelling nauw keurig is genoemd. Men is geneigd aan te nemen, dat er dan nogal keus is! Nu hebben de Fransche douane-ambte naren gedurende vele jaren zich weinig of heelemaal niet om de hierboven genoerpde Beschikking bekommerd. En toen er na het jaar 1912 verschillende nieuwe kleurstof fen werden uitgevonden, die om meerdere redenen verre te verkiezen waren boven de in de Beschikking van 28 Juni 1912 ge noemde, hebben onze exporteurs daar lan gen tijd vrijelijk gebruik van gemaakt, zon der dat zij daarvan aan de Fransche grens hinder ondervonden. De voordeelen, welke de nieuw uitgevonden kleurstoffen hadden boven de oude, waren voornamelijk daar in gelegen, Jat de eerstbedoelde oplosbaar waren in parafine, waarmee de kaas be dekt wordt, terwijl de in de Beschikking vermelde kleurstoffen oplosbaar zijn in wa ter. Het ligt voldoende voor de hand, dat de laatstbedoelde kleurmiddelen, o.a. bij vochtig weer veel gemakkelijker van de kaas verdwijnen dan de kleurstoffen, die in de parafine zijn opgelost. In den voorzomer van het vorige jaar kwamen de moeilijkheden. Plotseling ble ken de Fransche douane-ambtenaren be zield met een grooten yver om de betref fende voorschriften toe te passen en vele uit Nederland afkomstige zendingen kaas werden aangehouden. Vooral te Marseille was dit het geval. Wie eenigszins bekend is met de kaasindustrie en den kaashandel in Frankrijk, begreep dadelijk, dat er, be halve jver en plichtsbesef, nog andere fac toren in het geding waren. In de vóórgaande jaren heeft men zich in Frankrijk krachtig toegelegd op de be reiding van de Hollandsche kaastypen en er was een scherpe concurrentie ontstaan tusschen de Fransche imitatiekaas en het origineele Hollandsche product. Het lijdt dan ook geen twijfel of van Overheids wege heeft men de Fransche industrie wil len helpen, door den invoer van het vreem de product zooveel mogelijk te belemme ren. Tallooze malen heeft de Nederlandsche Rijkslandbouwconsulent, dr. Se venster te Parijs, zich naar Marseille en andere dou aneplaatsen begeven, om te trachten aan gehouden zendingen „voor dezen keer" vlot te krijgen en in vele gevallen is hem dat ook gelukt. Maar.in de voorschriften werd geen verandering gebracht, zoodat de Nederlandsche exporteurs, die zich van de verboden kleurstoffen bleven bedienen, telkens opnieuw in moeilijkheden raakten. Dat was nu in zekeren zin hun eigen schuld, daar zij voldoende gewaarschuwd waren, maar het was voor hen te meer ver drietig en daaruit blijkt wel duidelijk de bedoeling van de rigoureuze toepassing der voorschriften dat de Fransche in dustrie de verboden kleurstoffen op groote schaal gebruikte, zonder dat zij daarin door den Gezondheidsdienst gehinderd werd. De ondervonden moeilijkheden zullen daarom slechts ten deele kunnen worden ondervangen. De aanhoudingen in de dou aneplaatsen waren niet uitsluitend gevolg van overtreding der voorschriften. Zy kwa men ook hieruit voort, dat het voor de chemische bureaux der douanekantoren ondoenlijk is, om, waar dagelijks een groot aantal analyses van verschillenden aard verricht moeten worden, in korten tijd de kleursels van ingevoerde kazen te deter- mineeren. Hiervoor is, bij goeden wil van weers- xanten, een oplossing te bereiken en, zyn wij goed ingelicht, dan zijn de Fransche douane-autoriteiten ook bereid daarbij haar medewerking te verleenen. Maar dat zal dan toch slechts kunnen zijn binnen het raam van dt geldende voorschriften en onze exporteurs zullen zich daarbij moeten neerleggen. „Tel." DEVALUATIE-VERLANGENS. Motie van den Bond van Bloembollen handelaren. De leden van den Bond van Bloembol- lenhandelaren hebben in de algemeene vergadering van Donderdag te L i s s e ge houden, de volgende motie aangenomen: De bond van bloembollenhandelaren, overwegende: dat de hooge waarde van den gulden tegenover de toonaangevende bui- tenlandsche valuta, den export van Bloem bollen tegen loonende prijzen ten zeerste belemmert; dat de thans geldende mini mum pry zen, mede door de zware lasten die thans op het bedrijf rusten, onvoldoende zijn voor een loonende exploitatie hunner bedrijven en dat de buitenlandsche koop kracht een verhooging der minimum prij zen niet toelaat, zoolang de gulden zich niet heeft aangepast aan de leidende bui- tenlandsch valuta; dat de Bank- en Hypo theekschulden, in andere tijden en onder andere omstandigheden door de exploitan ten der bloembollenbedrijven aangegaan, thans ook onoverkomelijk zwaar drukken, wat zich reeds in zeer ruime mate open baart; spreekt als haar oordeel uit: dat de verlating van Het tegenwoordige goudpeil noodzakelijk is voor de handhaviing en de ontwikkeling van het bloembollenbedrijf; en besluit deze motie ter kennis te bren gen van de Regeering, de Voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal en aan de Leiders der fracties in het Parlement. PROF. DR. H. VISSCHER UIT TWEEDE KAMER? Hoewel officieel hiertoe nog geen stap pen zijn genomen, lijdt het niettemin vol gens betrouwbare berichten uit parlemen tairen kring geen twijfel, dat prof. dr. H. '/isscher zijn zetel in de Tweede Kamer ter beschikking zal stellen. „Hbld." DE EERSTE KAMER EN GRAAF DE MARCHANT. Het onderzoek naar zijn Nederlanderschap. Zooals men zich zal herinneren, heeft ongeveer twee maanden geleden de com missie van rapporteurs na het afdeelings- onderzoek der Eerste Kamer omtrent de quaestie of graaf De Marchant et d'Ansem- bourg al dan niet aan de vereischten voor het Senaatslidmaatschap voldoet, zich met eenige vragen tot de regeering gewend. Doel daarvan was nader licht te verkrijgen over de juridische positie van de nationa liteit van dezen gekozene. Naar ons ter oore komt, zou dezen dagen het antwoord van de regeering zijn binnen gekomen. Maar, zoo vernemen wij verder, aangezien welbeschouwd de gestelde vra gen niet of in onvoldoende mate beant woord zouden zijn, heeft de commissie van rapporteurs thans graaf De Marchant et d'Ansembourg uitgenoodigd om a.s. Dins dag in haar midden te verschijnen, tenein de zijnerzijds nog eenige inlichtingen te verschaffen, die men langs den departe mentalen weg niet heeft kunnen 'verkrij gen. „Hbld."

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6