urr DE OMGEVING PUROL ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 KORFBAL NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. West. Ie klas N.-H.: DVDBlauw Wit; Sportief—DTV; Koog Zaandijk—Olympia; West le klas Z.-H.: Deetos—Rozen burg; Fluks—HKV; HSV—het Zuiden; Ons EibernestDKC. Oost le klasA: Onder Ons—Ekca; *t OverschotjeHellas; ZKCVada. O o's t le klas B: Zwart Wit^-Achilles (30 Nov.); Rigtersbleek—HKC. 2e klas West A: Aio—Velox; HBS— Fluks 2; O SC R—die Haghe; Spangen— HKV 2. BILJARTEN KAMPIOENSCHAPPEN GROOT BILJART 71/2. Gherels slaat van Vliet. In de „Ondergrqndsche" van café Dubois aan de Ceintuurbaan te Amsterdam is gis teravond onder leiding van de B.V. „Be noorden het IJ" het tournooi aangevangen om het kampioenschap van Nederland groot biljart 71/2. waaraan deelnamen P. de Leeuw (Amsterdam), titelhouder J. Sweering (Amsterdam), J. Dommering (Arnhem), A. van Vliet (Den Haag) en J. Beuming (Amsterdam). De eerste uitslagen zijn: Gehrels 300 40 48 7.50 Van Vliet 261 40 35 6.54 Beuming 178 42 30 4.23 De Leeuw 300 42 34 7.14 Te kwart voor elf begon de tweede ron de, waarin speelden SweeringBeuming en de LeeuwGehrels. Op beide tafels vorderde men slechts langzaam, en toen het één uur was. moest worden afgebroken, omdat de zaal moest worden ontruimd. Het late aanvangsuur wreekt zich dus danig. De stand by het afbreken der beide par tijen was: De Leeuw 255 punten in 45 beurten, Gehrels 236 punten. Beuming had in zijn partij tegen Swee ring 270 punten in 39 beurten, Sweering 291. De beide afgebroken partijen worden he denmiddag voortgezet. LUCHTVAART OP ZOEK NAAR KINGSFORD SMITH. Twee expedities naar Setoel. Een twéetal expedities is naar Setoel vertrokken, om te zoeken naar het vlieg tuig van Kingsford Smith, dat volgens een bericht van bepaalde zijde in de bergen van Setoel zou zijn neergestort. Deze beidt expedities, waarvan de een vergezeld wordt door den Reuter-corres- pondent, zullen waarschijnlijk pas na vier dagen in de bewoonde wereld terugkeeren. OVER DEN STILLEN OCEAAN. De „China Clipper" heelt haar tocht volbracht. De „China Clipper", de groote vliegboot van de Pan American Airways, heeft gis teren een belangrijke schakel gelegd in de keten, die continenten en oceanen over spant; zij voltooide den tocht van Alame da, aan de WesiKust der Vereenigde Sta ten over den Stillen Oceaan naar Manilla, een afstand van bijna 13.000 Km. en toon de daarmede de mogelijkheid aan, een luchtpost-verbinding over dit enorme tra ject tot stand te brengen. Begin 1936 zal de Pan American Airways waarschijnlijk een aanvang maken met een geregelden luchtdienst over den Stillen Oceaan; de maatschappij wil twee tot vier tochten per maand ondernemen. Een over eenkomst me» de regeering van Nieuw- Zeeland, waar het eindpunt van de lijn zou liggen, is reeds geteekend. „Tel." NOG EEN ZEPPELIN? De Zeppelinwerf te Friedrichshafen over weegt, naar gisteren bekend werd, den bouw van een nieuw groot luchtschip, de LZ 130. Zooals men weet, wordt op het oogen- blik gewerkt aan de constructie van een luchtschip, waarmee binnenkort proef vluchten zullen worden gemaakt. Het aantal Zeppelins zal dus vermoede lijk weder stijgen tot drie. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: J. de Neef Jr., houder van een stoomerij te Rijswijk, Geestbrugweg 101, en wonen de te Leiden, Rapenburg 110. Cur. mr. H. van Solinge-Henkemans, den Haag. De nalatenschap van Chr. Jacobs te Warmond, Beverninckstraat C 26. Cur. mr. J. M. Hempennius te Warmond. A. P. Houps te Leiden, winkelier en ambtenaar, Mauritsstraat 6. Cur.: mr. A. J. Romijn te Leiden. Opgeheven: W. F. Legeer te Voorschoten. GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJKE AANRIJDING. Donderdagavond is de 45-jarige kranten bezorger C. Zalm te Haarlem, nabij de Her tenkamp, toen hij op zijn fiets den rijweg van de Dreef wilde oversteken, door een uit de richting Heemstede komenden auto, bestuurd door den heer S., aangereden. Hij kreeg een hersenschudding en brak een arm. In deerniswekkenden toestand werd het slachtoffer naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar hij gistermorgen aan de be komen verwondingen is overleden. AUTOBUS IN EEN SLOOT. De vijf Inzittenden gered. Bij het passeeren van een zes-wieligen vrachtauto is gisteravond een groote auto bus van den dienst MaaslandMaassluis Vlaardingen, op den Maassluizerweg, onder eerstgenoemde gemeente van den hoogen berm in de sloot gekanteld. In de bus zaten, behalve de chauffeur en een controleur, nog drie passagiérs, die al len door de zijruiten vielen en in het wa ter terecht kwamen. Omwonenden snelden toe en sloegen de ruiten van den bus in, waardoor de zwaar bemodderde passagiers uit hun' benarde po sitie gered konden worden. Zij hadden lichte verwondingen bekomen en zijn per autos naar hun woningen vervoerd. ERNSTIG ONGELUK BIJ HET OPHIJSCHEN VAN EEN PIANO. Voorbijganger doodelijk gewond. Gistermiddag te kwart over vijf had aan het Saphatiperk te Amsterdam voor per ceel 77 een ernstig ongeluk plaats bij het ophijschen van een piano. Het zware mu ziekinstrument stootte tegen het balkon van de tweede etage. Dit bouwsel was hierop blijkbaar niet berekend en een gedeelte van de leuning stortte naar beneden. Een toevallig passeerende voorbijganger, een man van ongeveer 60 jaar, kreeg dit op het hoofd en werd met een schedelbasis- fractuur opgenomen en naar het Binnen gasthuis vervoerd. Het slachtoffer, de 62-jarige S.. gepen- sionneerd spoorwegambtenaar, overleed daar aan de gevolgen. Tegen den verhuizer is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet genomen heb ben van de noodige maatregelen, waar door ongelukken worden voorkomen. Hij zal zich te verantwoorden hebben wegens het veroorzaken van dood door schuld. TRAGISCH ONGEVAL. Jongetje dood aangetroffen. Een tragisch ongeluk heeft gistermiddag omstreeks 4 uur in de Kastanjelaan te Hil versum plaats gevonden. De arbeiders van een der aldaar in aan bouw zijnde huizen werden door een jon getje geroepen orp eens te komen kijken naar wat er met zijn vriendje gebeurd was. Men zag toen een1 knaapje bewusteloos op den weg liggen en' waarschuwde onmiddel lijk de politie en den geneeskundigen dienst. Een dokter kon echter slechts den dood door inwendige verbloedingen consta- teeren. Het slachtoffer bleek te zijn de 6- jarige H. Lopes Dias, gewoond hebbende aan den Hilvertsweg. Wat er precies gebeurd is, heeft men nog niet kunnen vaststellen, daar het vriendje van het jeugdige slachtoffer niet in staat was inlichtingen aan de politie te verschaffen. Vermoed wordt echter, dat de jongen achter op een auto geklommen en daarvan afgevallen is en een der wielen over het lichaam gekregen heeft. VUURGEVECHT MET STROOPERS. Twee personen gearresteerd. Gisternacht waren de wachtmeester de Goede, de marechaussees Vogel en Kuiper en de jachtopziener Bruggrink op surveil lance op een jachtterrein aan de Beiier- vaart te Hooge-Smilde. Plotseling zagen zij een lichtbak op zich afkomen, terwijl een schijnwerper op hen werd gericht. Even later werd op den .marechaussee Vo gel gevuurd. Deze trok onmiddellijk even eens zijn vuurwapen en een vuurgevecht ontstond. Ten slotte kozen de stroopers, achtervolgd door de politie, het hazenpad. Aangezien men vermoedde hier te doen te hebben met de Gebrs. De B. die aan de Beilervaart wonen, werd in deze richting een. onderzoek ingesteld. Het bleek, dat een van beiden een schot in het been had gekregen. Zij zijn gearresteerd. Een van beiden zal heden voor den Officier van Justitie te Assen worden geleid. Een geweer en een lichtbak werden in beslag genomen. De andere strooper zal na geneeskundige behandeling eveneens voor de justitie worden geleid. Kleine deugnieten., zonder einde! LISSE. H.B.G. De Coöperatieve Veilingver- eeniging voor Bloembollenkweekers H.B.G. (G.A.) hield een algemeene ledenvergade ring op Donderdag 28 November in haar Veilingzaal te Lisse. Des middags te vier uur opent de voor zitter, de heer P. Warmerdam Cz. de ver gadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. De secretaris, de heer J. Kortekaas, las de notulen. Door den heer R. W. Doeksen wordt hier na het accountants-rapport van den heer P. v. Deursen te Haarlem voorgelezen en dat van de verificatiecommissie. De com missie bestond dit jaar uit de heeren B. Berbee, P. Romijn Pz. en G. Zandbergen. Van de winst zal een gedeelte afgeschre ven worden op gebouwen en terreinen en op inventaris, terwijl het resteerende aan de reserve zal wordentoegevoegd. Balans en verlies- en winstrekening, met bestem- njing winstbedrag, worden met algemeene stemmen goedgekeurd,. .Gedurende dit sei zoen bleken ruim 800 nieuwe relaties te zijn ingeschreven. Naiat nog eenige vra gen waren gesteld, volgde sluiting. Bond voor Groote Gezinnen. Onze af deeling van den R.K. Bond voor Groote Ge zinnen hield gisteravond in het Patronaats gebouw een ledenvergadering met maar matige opkomst ondervoorzitterschap van den heer L. B. Jonkman, 2e voorzitter. De voorzitter deelde mede, dat de R.K. Kraam- verpleging op een andere leest is geschoeid en thans door een dames-comité wordt voortgezet onder het motto „Moederzorg" en het blijkt nu finantieel beter te mar- cheeren .Aan de orde is voorts verslag Cen trale Raad. Om de uitgebreidheid werd be sloten daaruit enkel maar te releveeren het voorstel Lisse inzake het vraagstuk der dubbel-uifgetrokkenen voor werkloozen, hetgeen door den w.n. voorzitter, als afge vaardigde, op zeer bevattelijke wijze werd gedaan. Het resultaat van dit urgente voor stel is nog niet bekend, doch het bestuur is in deze diligent. Aan de orde is voorstel van het bestuur ter bespreking Kinder werktuintjes. Hieraan was nog een ander voorstel van een der bestuursleden verbon den en wel ter verkrijging van een groen- tentuintje voor de vaders van groote gezin nen. Aan het organiseeren van kinder werktuintjes is echter verbonden, dat de leden het bestuur zullen moeten ter zijde staan voor toezicht. Alle leden waren voor kindertuintjes en aan het bestuur werd volmacht gegeven om te trachten deze zaak voor elkaar te brengen. Ook het voorstel voor gratis aardappel- en groentenland vond veel voorstanders. De uitvoering van een kinder-Kerstfeest werd opgedragen aan een Commissie. Na een korte rondvraag, volgde een gratis verloting van worst en rookartikelen. Hierna sluiting. Bloembollencultuur. De afdeeling van de Alg. Vereeniging van Bloembollencul tuur hield gisteravond op de groote boven- achterzaal van de Witte Zwaan" jaarver gadering onder presidium van den heer A. Verduyn. De opkomst was best. De voor zitter opende de vergadering en wees er daarbij op, dat de vergaderingen van Bloembollencultuur in 't teeken der be langrijkheid staan. Hij noemde de candi- daatstelling van het Hoofdbestuur te een zijdig. Vervolgens wees hij erop, dat, on danks de slechte tijden,, het vak zich wist te handhaven en de uitvoercyfers naar Zweden en de Scandinavische landen zijn toegenomen. De organisaties moeten hun schouders er onder zetten om met elkaar te trachten het vak zoo gezond mogelijk te houden. Hierna werden de notulen ge lezen en vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van K. Grulle- mann, dat hij zijn besluit om als bestuurs lid te bedanken, handhaaft. De voorzitter dankte hem voor alles wat hij voor de af deeling heeft gedaan. Van de Burgemees ter was bericht ingekomen, dat de gemeen te voor 1935 voor het Tuinbouw-onderwijs geen subsidie kan verstrekken. Op verzoek van den voorzitter zette wethouder War merdam uiteen, dat bedoelde post niet op de Begrooting heeft gestaan. Waar de cur sussen als bedoeld nuttig zijn, stelde hij voor dezen avond nog te besluiten een ver zoek om subsidie op de a.s. Begrooting te brengen. Aan de orde is verantwoording van den penningmeester. Hieruit bteek, dat was ontvangen 1024.13 tegen een uitgaven van ƒ338.82, alzoo een voordeelig saldo van ƒ685.31. Hierna is aan de orde candidaat- stelling voor het Hoofdbestuur en wel voor een alg. voorzitter, wegens bedanken van den heer E. H. Krelage en wegens aftreding van de heeren J. Volekring Tz., J. C. v. d. Meer en J. Boer. Hierna ging men over tot stemming en wel eerst voor een alg. voorzitter. Uitge bracht werden 77 stemmen. Hiervan ver kregen dr. A. J. Verhagen te Haarlem 28, dr. M. D. Dyt te Haarlem 25 en de heer D. W. Lefeber te Lisse 19 stemmen en enkele eenlingen; alzoo moest een nieuwe vrije stemming plaats hebben. Hiervan was de uitslag dat herstemming moest plaats heb ben tusschen dr. Verhagen en dr. Dyt. Ondertusschen werd met de afhandeling der agenda doorgegaan Allereerst rappor teerde de kascommissie de bescheiden van den penningmeester accoord. Vervolgens was aan de orde de behandeling van den Beschrijvingsbrief voor de 179e Algemee ne Vergadering. Op de begrooting waren geen aanmerkingen. Naar aanleiding van de rekening van de groote tentoonstelling „Flora" werden enkele vragen gesteld, die door den voorzitter, voor zoover mogelijk, beantwoord werden. Namens de commis sie uit de afdeelingen lichtte de heer C. R. Segers verschillende posten toe., Op voor stel van den heer M. Veldh. v. Zanten werd besloten op de Alg. Vergadering de houding te laken van de gemeente Heem stede, welke een winst opstrijkt van 60.000.en weigert in het tekort van 27.229.08 bij te dragen. Inzake het voorstel van het H.B. om 5000.in het tekort bij te dragen uit het garantiefonds wepd toe stemmend besloten. Naar aanleiding van een voorstel-Bovenkarspel om bij de Re geering stappen te doen om de saneerings- maatregelen ten spoedigste te doen eindi gen en een bijna gelijkluidend voorstel van de afd. Wassenaar, werd besloten de toe lichting van het H.B. te volgen en te wachten tot het plantjaar. Intusschen bleek, dat dr. Verhagen met 48 stemmen als voor zitter van het H.B. candidaat was gesteld. Het voorstel-Voorhout om te komen tot verlichting van de saneeringsmaatregelen vond geen bijval; men besloot met de toe lichting van het H.B. mee te gaan. Ook be treffende het voorstel van de afd. Heem stede om de noodige stappen te doen om te komen tot de oprichting van een, onder deskundige leiding staande economische af deeling bij het bureau van de Alg. Ver eeniging, ging men mede met de toelichting van het H.B. Hiermede was de beschrij vingsbrief afgehandeld. Hierna is aan de orde de verkiezing van twee leden voor het afdeelingsbestuur wegens bedanken van K. Grullemans en aftreding van den heer D. W. Lefeber (niet herkiesbaar). De voorzitter deelde mede, dat de heer Le- febere als zeer actief bestuurslid, ook had bedankt als lid van de Sierteeltcentrale. Dit vondt de voorzitter jammer en op zijn voor stel werd besloten den heer Lefeber te be wegen dit besluit in te trekken. Intusschen was men gaan stemmen voor candidaten voor het H.B. In de vacature-Volkering werd gekozen de heer Seignette te Bever wijk; in de vacature V; d. Meer de heer G. v. d. Marei te Wassenaar; en in de va cature J. Roes de heer A. J. Braam te Heemstede. Tot bestuursleden der afdeeling bleken intusschen gekozen te zijn de heeren Jac. Th. de Vroome en M. Veldh. v. Zanten Rz. Bij de rondvraag stelde de heer P. War merdam voor op de algemeene vergadering erop aan te dringen om alsnog te trachten van de Regeering gedaan te krijgen de te lers van vroege Tulpen te steunen, omdat deze een enorm surplus geven. Men was het er algemeen over eens. De heer Th. Ruigrok v. d. Werve stelde voor, gezien het mooie saldo, nu de gemeente geen subsidie geeft voor het Tuinbouwonderricht, dit uit de kas te voldoen. De voorzitter zeide, dat de af deeling altijd hieraan heeft bijgedragen. De heer de Vroome was van meening, dat men moet vasthouden aan de gemeentesubsidie omdat de kas der afdeeling niet alles kan bijpassen. Waar Rijk "en Provincie ook bij dragen, mag de Gemeente niet achterblij ven. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren C. R. Segers Cz. en Th. v. d. Vlugt. De voorzitter gai in overweging voortaan niet te spreken over dekriet voor de bollen, doch over bladriet, want het is gebleken, dat men bij de eerste benaming omzetbelasting moet betalen! Met een woord van dank sloot de voorzitter deze belangrijke vergadering. Konijnendiefstal Bij de politie alhier wordt den laatsten tijd herhaaldelijk aan gifte gedaan van de vermissing van konij nen uit de nachthokken. Blijkbaar zijn er wederom personen op uit, die het niet zoo nauw nemen met het mijn en dijn. Men zij gewaarschuwd. Ruwe schrale huid i springende lippen De autodief gepakt. In aansluiting met ons bericht omtrent de ontvreemding van de auto, kunnen wij nog mededeelen, dat het de politie is mogen gelukken de dader van deze ontvreemding aan te houden. De jeugdige avonturiers S. S. alhier had de vermetelheid om in de auto te stappen en er mede weg te rijden. Door achtervol ging, telefonische waarschuwingen enz. is het de politiek gelukt om de auto met da der te achterhalen en wel bij Haagsche Schouw. Dit muisje zal voor den betrok kenen evenwel nog een staartje hebben, terwijl de gedupeerde autobezitter weder om spoedig in zijn bezit van de auto kwam NOORDWIJKERHOUT Zangersavond Korenbond „Mgr. Lans*. In de concertzaal van het St. Bavoge- sticht alhier, is Donderdagavond de tweede zangersavond gehouden van den Koren- bond „Mgr. Lans". Deze bond omvat de zangkoren van Hillegom, Lisse, Sassen- heim, Voorhout, Noordwijkerhout. De opening van den avond geschiedde door den voorz. van het comité van actie en het geestelijk bestuur, den zeereerw. heer pastoor de Kok van de parochie van het H. Hart van Jesus, in de Zilk, alhier. In zijn openingswoord deelde de voorz. mede, dat hij tot voorz. is benoemd in de plaats van pastoor Krook uit Hillegom. Spreker zeide, dat het gebruik meebrengt, om bezwaren tegen een benoeming te heb ben. Spreker heeft hiervan afgeweken en direct na de benoeming bericht, dat hy deze vol vreugde aannam, omdat hij ten volle overtuigd is van het groote nut dat een korenbond voor den kerkzang zou ver mogen af te werpen. Verder bracht spre ker dank aan de directie van het St. Bavo- gesticht voor het belangloos ter beschik king van de zangers te stellen van de zoo smaakvolle tocneel- en concertzaal. Een betere gelegenheid voor een zangers avond dan deze is niet denkbaar. Na de loting der koren om de volgorde, waarin gezongen zou worden, werd met de uit voering begonnen. Achtereenvolgens werd gezongen door het koor van de St. Vic tor Parochie alhier; van het St. Bavoge- sticht alhier, van de parochie „St. Pancra- tius", te Sassenheim, van de parochie „Het Heiig Hart van Jezus" te Zilk, van de St. Jozef Parochie te Noordwijkerhout en van de parochie St. Jozef te Hillegom. Na den zang betrad de wejeerw. heer kapelaan E. A. M. Paap uit Amsterdam het podium tot het houden van een lezing over uitvoering van de antifonen en magnificat. Alvorens hiertoe over te gaan, moest het den eerw. spreker van het hart, dat hij met buitengewoon veel genoegen naar den zang had geluisterd en wel daarom, om dat, vergeleken bij den eersten zangers avond, de uitvoeringen op dezen 2den zan gersavond duidelijk hebben aangetoond, dat de koren hierin den zangdienst zijn vooruit gegaan. Spreker was niet voor nemens veel te spreken, omdat hij het doeltreffender vond dezen avond met de aanwezige koren verschillende kerkzan gen uit te voeren. De gezamenlijk uitge voerde nummers werden fijn gezongen en het laat zich denken, dat het zich voor uit zending voor den KRO. uitstekend zou hebben geleend. Te ruim half elf sloot de zeereerw. voorz. de zangersavond, waar van gezegd kan worden, dat hij in alle opzichten goed geslaagd is Huurverlaging. De verlaging van huur van de lataste 2 blokken woningen in de Nieuwe Duinstraat, t.w. een blok van 16 en een blok van 12 woningen, is tot stand gekomen, zoodat nu alle woningen van de R.K woningbouwvereeniging „St. Anto- nius van Padua" in huur zijn verlaagd. Van het blok van 16 woningen zijn de huren als volgt verlaagd: 1 woning van ƒ8 op 5 per week, 2 wo ningen van 4.75 op ƒ4, 2 woningen van ƒ4.25 op ƒ3.55, 11 woningen van 4 op ƒ3.50. Va het blok van 12 woningen is de verlaging als volgt: 2 van ƒ12 op ƒ8, 4 van ƒ4.75 op ƒ4, 6 van ƒ4.25 en ƒ3.55. Bij alle bewoners was de huurverlaging vanzelf sprekend zeer welkom, vooral om dat zij met ingang van 1 Januari 1935 van kracht werd. DE GEBROEDERS „GQCHEM" 43. Pit Degieèp-nog wei niet pracias wat pat met aie kikkers wou uitvoeren. Toch ging hij ijverig op kikker vangst en in minder dan geen tijd hadden ze zoo wat 20 kikkers bjj elkaar en zorgvuldig in de roode zakdoek ge knoopt. Ziezoo en nu zullen we onze beurt maar weer af wachten, besloot Pat en beiden plantten zich weer op hun bankje. 44. Precies zooals Pat gedacht had. was Pummels naar tien commissaris getogen om iets naders omtrent de kwes tie te weten te komen. Pummels maakte hem duidelyk, dat het geval van die inbraak een abuis moest zijn, maar van die kwajongensstreken wist hy niets af. Na lang praten be loofde de commissaris dat hij ze tegen de avond zou vrij laten, maar hen tot zoolang opgesloten hield, als straf voor hun streken.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11