VRIJDAG 29 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. S Het petroleum-vraagstuk beheerscht de situatie BRITSCH FRANSCHE SAMEN WERKING VERSTEVIGD BRITSCH VERZOEK AAN PARIJS. Laval zou dat hebben ingewilligd. Dezer dagen heeft de Britsche gezant te Parijs, sir George Clerk een onderhoud ge had met den Franschen minister-president Laval. Volgens de „Daily Tel." had Sir George Clerk instructie, Laval te verzoeken, te genover de Italiaansche regeering met vol komen duidelijkheid te doen uitkomen, dat, indien de Italiaansche vloot of de Italiaan sche luchtstrijdkrachten de Engelsche strijdkrachten in de Middellandsche Zee zouden aanvallen, de Italianen Engeland en Frankrijk nauw verbonden tegenover zich zullen vinden. In zijn memorandum van 26 October had Laval de Engelsche regeering toegezegd, dat, in geval van een aanval, de Britsche strijdkrachteft konden rekenen op den steun van Frankrijk, maar sindsdien is men te Londen tot de conclusie gekomen, dat Mus solini nog steeds zekere illusies ter zake koestert en dat deze misvatting tot een groot gevaar voor den vrede zou kunnen leiden. Dit is den laatsten tijd gebleken uit het feit, dat de Italiaansche vertegenwoordi gers in het buitenland instructie hebben gekregen, mede te deelen, dat Italië de af kondiging van een embargo op petroleum zou beschouwen als een vijandige daad. Vandaar de eisch, welke gisteren door den Engelschen ambassadeur werd overge bracht. HET EMBARGO OP PETROLEUM. Verder schijnt de Britsche gezant ook gesproken te hebben over de uitbreiding der sancties met een embargo op petro leum. Naar te Londen verluidt, zou geen blijk zijn gegeven van tegenkanting tegen een dergelijk embargo. Men neemt te Londen aan, dat de hou ding van de Vereenigde Staten, ten aan zien van den uitvoer van petroleum ftaar de oorlogvoerende landen, tot resultaat zal hebben, dat het petroleum-embargo eerder zal worden ingesteld dan men wel heeft verwacht. Een belangrijke scheepvaartmaatschap pij in Texas, die vrijwel het monopolie heeft van het vervoer tusschen de Golf van Mexi co en de Middellandsche Zee, heeft beslo ten geen olie meer naar Italië te verschepen Dit besluit geldt tevens voor ijzer, staa en automobielen, maar nog niet voor katoen De beslissing van deze reederij is ongetwij feld te danken aan den druk van de scheep- vaartafdeeling van het Amerikaansche mi nisterie van handel. I WEER TROEPEN NAAR LYBÏe? In verband met het dreigende petroleum- embargo zal de Italiaansche divisie, welke kort geleden na onderhandelingen met En geland was teruggezonden, weer naar Lybië terugkeeren en worden aangevuld met nieuwe contingenten. Detroepen zouden reeds op weg zijn naar Brindisi en Sicilië. ITALIAANSCHE AFWEER- MAATREGELEN. Metalen worden ingezameld, Nog steeds worden dagelijks belangrij ke hoeveelheden metaal ter beschikking van de Italiaansche regeering gesteld. Te Milaan werd op één dag ruim 100 K.G. goud door inwoners van de stad ten be hoeve van hun vaderland afgestaan. Voorts heeft Mussolini bepaald, dat al het me taal, bestemd ter verfraaiing van de stad Forli w.o. verscheidene bronzen borst beelden van den Duce aan het betreffen de comité moet worden overgedragen. Kunst in nood. De Italiaansche minister van Pers en Propaganda heeft maatregelen genomen te gen kunstwerken en speciaal tooneelstuk- ken uit landen, die aan de sancties deelne men. In de schouwburgen zullen geen stuk ken uit die landen meer opgevoerd worden, behalve van Shakespeare en Shaw. Spe ciale bepalingen zijn gemaakt voor het Fransche repertoire, daar de meeste Fran- sche intellectueelen pro-Italiaansch zijn. Buitenlandsche opera's zullen niet meer opgevoerd worden en de opvoering van Fransche zal worden beperkt. Hetzelfde geldt voor muziek, met uitzondering van bepaalde Fransche en Spaansche sympho- nie- en kamermuziek. Lichte muziek uit de sanctielanden komt geheel in de ban. Geen enkele kunstenaar uit de sanctie- landen zal meer in Italië mogen werken, met een enkele uitzondering voor de Fran schen. Het werk van Russische emigranten zal echter onbeperkt worden toegelaten, mits zij in het bezit zijn van een Nansen- paspoort of daarvoor in aanmerking ko men. Radio-uitzencfingen zullen geheel aan Ita liaansche muziek gewijd zijn met enkele uitzonderingen voor Fransche muziek. Het zelfde geldt voor bioscopen en andere open bare inrichtingen. MAARSCHALK BADOGLIO AANGEKOMEN. Maarschalk Badoglio is gisterochtend te Massaoea aangekomen. De komst van maarschalk Badoglio is het begin voor een hervorming, zoowel in de or- Burgemeester A I ven Gerrevlnk te Oegstgeert dte leer geleder >-* Krrg.m«este< ven Oldemorkt werd benoemd, werd Donderdag te Oegitgeest door jong en oud gehuldigd ganisatie van den dienst, als in het alge- meene systeem van behandeling van het conflict. De moeilijkheden'in Europa deden Italië begrijpen, dat de veldtocht in Oost-Afrika niet alleen een „beschavings-expeditie' is, doch een werkelijke oorlog. De bevolking in de bezette gebieden heeft bevel gekregen haar wapens in te leveren; tot nu toe maakten de Ethiopische soldaten gebruik van de toestemming hun wapens te behouden om zich in hinderlaag te leggen en de kleine verkennings-patrouil- les en ravitailleerings-patrouilles te over vallen. De militaire overheid zal de bestaande overeenkomsten, welke inderhaast tus schen leger en particuliere ondernemingen zijn gesloten, wijzigen. Ook in militair opzicht is de komst van maarschalk Badoglio van belang. Hij ge niet algemeen den naam van een groot sol daat, energiek en kalm. Algemeen is men van oordeel, dat thans binnenkort belangrijke operaties te ver wachten zijn. Vóór Massaoea te verlaten hebben de maarschalken Badoglio en de Bono geza menlijk de troepen de revue doen passee- ren. Legerbericht no. 57. Legerbericht no. 57 luidt als volgt: „Het oppercommando in Oost Afrika telegra feert: Het eerste legercorps versterkte de lijn Makale-Dolo, terwijl de colonne-Mariot- ti de Oostelijke hellingen van Pa Teru zui vert. De luchtvaart voerde verkenningen uit". BUITENLAND BUITSCHLAND. DE ORGANISATIE VAN NATIONAAL DUITSCHE JODEN ONTBONDEN. De organisatie van Nationaal Duitsche Joden is overeenkomstig par. 1 van de ver ordening tot bescherming van Volk en Staat van 28 Februari 1933 met directen ingang verboden wegens de staatsvijandige gezindheid harer leden. Haar bezittingen zijn in beslag genomen. Bovendien werd de leider van de orga nisatie, de advocaat Dr. Max Naumann uit Berlijn in Schutzhaft genomen, omdat hij „door bewuste onjuiste opgaven de maat regelen der Rijksregeering ten aanzien van het Winterhulpwerk in hooge mate in ge vaar had gebracht". FRANKRIJK. De eerste hindernis genomen LAVAL KRIJGT EEN MEERDERHEID. De kwestie van vertrouwen gesteld. De zitting van de Fransche Kamer is om 3 uur gistermiddag begonnen. De tribunes waren geheel bezet. De regeering en de afgevaardigden waren bijna voltallig ver schenen. Ondanks de groote spanning bood de Kamer geen ongewoon beeld. Ook de orde dienst was niet zichtbaar versterkt. Niet temin stonden op eenigen afstand van het Palais Bourbon sterke afdeelingen politie gereed. De voorzitter van de Kamer las eerst de verordening van 23 November voor inzake het bijeenroepen van de Kamer en ver klaarde de buitengewone zitting voor ge opend. Staande hoorden de afgevaardig den de woorden aan, welke Fernand Bouis- son wijdde aan de nagedachtenis der drie afgevaardigdtn, die sedert de sluiting van de gewone zitting waren overleden. Nadat de ingediende interpellaties wa ren voorgelezen, stelde minister-president Laval de directe behandeling voor van de vier interpellaties welke betrekking heb ben op de financieele politiek der regee ring, waarbij hij tegelijkertijd de kwestie van vertrouwen stelde. De uiteenzetting van Laval werd door een deel van het Huis met applaus begroet. Laval verklaarde er mede accoord te gaan, dat voor de beraadslaging over het rapport-Chauvin de interpellaties in zake de strijdhonden en de handhaving van de orde werden behandeld. Vervolgens spraken de vertegenwoordi gers der verschillende fracties, die het standpunt hunner fracties uiteenzetten. Een meerderheid van 120 stemmen. De voorzitter van de Kamer, Fernand Bouisson maakte om 4 uur 50, nadat een korte pauze was gehouden, den uitslag der stemming bekend. Er waren uitgebracht 570 stemmen, van welke 345 vóór en 225 stemmen tegen de regeering. De Kamer besloot derhalve allereerst over te gaan tot de behandeling der inter pellaties over de financieele politiek der regeering. De financieel politieke debatten in de kamer zijn tegen 8 uur gisteravond afge broken. Hedenochtend om half tien zou den de debatten hervat worden, en men hoopt zoo eenigszins mogelijk daarmede hedenavond gereed te zijn. De eerste dag heeft geen opheldering in den parlementairen toestand gebracht. De drie afgevaardigden, die hun interpellaties motiveerden, stelden zich er mede tevre den in korte trekken in te gaan op de fi nancieele politiek. Men verwacht, dat La- val aan het einde van deze debatten ook een meerderheid, zij het wellicht een klei nere, zal verwerven. GRIEKENLAND. DE AMNESTIE-KWESTIE Koning geeft opdracht voor nieuw kabinet In den Griekschen ministerraad van Woensdagavond hebben zich meeningsver- schillen voorgedaan over de door den ko ning verlangde amnestie, namelijk in zoo verre deze ook op de leiders der Maart revolutie van toepassing zou zijn. Minister-president Kondylis heeft daar na nogmaals een onderhoud met den ko ning gehad. Daar de regeering bereids haar ontslag heeft ingediend, wil ze de verant woordelijkheid voor een algemeene am nestie niet meer op zich nemen, doch deze aan haar opvolgster overdragen. Koning George van Griekenland heeft aan Demerdzis opdracht gegeven een nieuw kabinet te vormen. Constantine Demerdzis, een Grieksch advocaat, heeft zich reeds eerder op poli tiek terrein bewogen. Hij was van 1913 1914 en in 1917 minister van Marine. De merdzis, die voorzitter is van de codifica tie-commissie voor het burgerlijk recht, is leider van de progressieve partij. In verband met de plechtige herdenking van den sterfdag van den Griekschen mi nister Stratos, die in 1922 door de Venize- listen werd doodgeschoten, zijn gisteren demonstraties gehouden tegen de amnes tie, die koning George wil afkondigen. De republikeinsche leiders Sofoelis en Kafandaris, die door den koning waren uit- genoodigd hem een uiteenzetting te geven van hun politieke meening, weigerden aan de uitnoodiging gehoor te geven. CHINA. DE SITUATIE IN HET NOORDEN Tsjang Kai Sjek dreigt met geweld Uit Nanking wordt aan de bladen ge meld, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek nog steeds hoop heeft op een vreedzame regeling van de kwestie der autonomie in Noord-China, doch naar het schijnt beslo ten heeft zijn toevlucht te nemen tot ge weld, Indien vreedzame onderhandelingen mochten mislukken. Gemeld wordt, dat Tsjang nieuwe scha kingen heeft getroffen met betrekking to* de positie defr troepen en wel in dier voe ge, dat maarschalk Tsjang Hsoe Liang de provincies Sjensi en Soeiyoean zal moeten verdedigen, generaal Tang Sjeng Tsji Hoe- nan en Hopei, generaal Feng Yoe Siang de linie tusschen Tientsien en Poekof, gene raals Tsjen Tsji Tang de Zuidwestelijke provincies, maarschalk Tsjang Kal Sjek de provincies Kiangnan, Anhoen, Kiangsoe en Tsjekiang. Volgens een bericht uit Tientsien zow» den de leger-autoriteiten van het Japan- sche garnizoen in Noord-China met groote bezorgdheid de situatie bezien, welke be staat tusschen Noord-China en Nanking. Twee Japansche torpedo-jagers zijn uit Tsjing Wang Tao te Tankoe aangekomen. De Japansche regeering houdt zich z.g. afzijdig De Britsche zaakgelastigde te Tokio heeft gisterochtend een bezoek gebracht aan den cmder-minister van buitenlandsche zaken, Shigemitsu, ter bespreking van den toestand in Noord-China. Tegenover de buitenlandsche pers ver klaarde de woordvoerder van het nieuwe ministerie tan buitenlandsche zaken, dat de autonomie-beweging in Noord-China 'n spontane volksbeweging is en geheel een interne aangelegenheid is van China, waar in de Japansche regeering niet voorne mens Is, zich te mengen. De valutamaatregelen van de Nanldng- reegeering hebben veel bijgedragen tot de ontwikkeling der onafhankelijkheidsbewe ging- Japan waarschuwt Engeland Volgens een telegram uit Tokio aan de „Daily Tel." heeft de zegsman van het ministerie van buitenlandsche zaken een beroep gedaan op Groot-Brittannië om zich ervan te onthouden de regeering te Nanking aan te moedigen tot het aanne men van een anti-Japansche houding. Een dergelijke houding, zeide hij, zou de po gingen van Japan tot het herstellen van normale betrekkingen met China moeilij- ger maken, en het mislukken van deze pogingen zou den toestand in het Verre Oosten verscherpen en Groot-Brittannië schade berokkenen. ZUID-AMERIKA HET EINDE VAN DEN OPSTAND IN BRAZILIË. Een mededeellng van den bondspresident. De Braziliaansche Bondspresident Getu- lio Vargas, die tijdens de onderdrukking van den opstand te Rio de Janeiro persoon lijk op het tooneel van den strijd aanwezig was, heeft per telegram officieel aan de gouverneurs der verschillende staten ken nis gegeven van het einde van den opstand te Refice, Natal en Rio de Janeiro. In de mededeelingen van den president wordt verklaard, dat te Natal 500 opstan delingen aan boord van een schip met on bekende bestemming zijn gevlucht. De ban ken zijn geplunderd en de daders zijn per vliegtuig ontkomen. Alle maatregelen zijn genomen om hen te kunnen arresteeren. Te Recife is het gelukt den opstand te onder drukken. De opstandelingen hadden 100 dooden. Bij den opstand in Rio de Janeiro zijn verscheidene officieren door de op standelingen doodgeschoten. Het aantal slachtoffers van de gevechten om de vlieg- school en de kazerne van het derde regi ment infanterie heeft men nog niet kun nen vaststellen. De president wijst voorts op het dappere gedrag der regeeringstroe- pen bij de onderdrukking van den op stand. Weliswaar hebben ook in andere plaatsen des lands plannen tot het ontke tenen van een opstand bestaan, maar de zonder twijfel zuiver communistische be weging kan men thans definitief onder drukt achten. Ten slotte noodigt de pre sident de gouverneurs uit, bij de zuive ring van het land van alle elementen, wier anti-sociale activiteit Brazilië in ge vaar brengt, met alle kracht mede te wea ken. Gearresteerde rebellen. In Rio de Janeiro zijn in totaal onge veer 1300 opstandelingen gevangen geno men. Zij zullen naar het z.g. Bloemen- eiland in den bocht van Rio worden over gebracht. Tot hedenmorgen werden in het militaire hospitaal 30 dooden en ongeveer 200 gewonde officieren en manschappen geteld. De aan den kant der regeering ge vallenen zijn met militaire eer begraven. Uit Natal wordt gemeld, dat daar het sa „Santos", waarmede de opstandelingen van het 21ste betaillon jagers de vlucht heb ben genomen weer in de haven is terug gekeerd. De rebellen hebben zich aan de autoriteiten overgegeven. Een avondblad meldt, dat de bondspre sident voornemens is bij het parlement nog dit jaar een wetsvoorstel in te dienen, waarin bepaald wordt, dat alle officieren van leger en vloot, die gebleken zijn het communisme aan te hangen, uit hun func tie zullen worden ontslagen, terwijl alle civiele ambtenaren en onderwijzers, die het communisme aanhangen eveneens ont slagen zullen worden. LUCHTVAART DE SIGNALEN WAREN NIET VAN ELLSWORTH. Naar thans wordt medegedeeld, zijn de signalen die gisteren door den kruiser „Dunedin" werden gevangen, en welke, naar men meeende, van Ellsworth afkom stig zouden zijn geweest, niet van hem, doch integendeel tot hem gericht.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5