SPORT DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN VRIJDAG 29 NOVEMBER 1935 UE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 VOETBAL IERLAND—NEDERLAND. Het Iersche elftal. Het Iersche elftal, dat op Zondag 8 De cember a& te Dublin tegen Nederland zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Harrington (Cork). Achter: O'Neill (Dundalk) en Mac Guire (Bohemians). Midden: Glen (Shamrock Rovers) aan voerder, Andrews (Bohemians) en O'Reilly (Brideville). Voor: Ellis (Bohemians), Donolly (Dundalk), Moore (Shamrock Rovers), Hor- lacher (Bohemians) en Kendrick (Dolphin). Reserves zijn: Flynn (Dracondra) keeper; Westbey (Sligo Rovers) back; Morgan (Dundalk) voorhoede; Byrne (Shamrock Rovers) voorhoede. ENGELAND—DUITS CHLAND. Het Duitsche elftal samengesteld. Het Duitsche elftal, dat op Woensdag 4 December a.s. te Londen tegen Engeland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Jacob (Regensburg). Achter: Wacker (Munchen) en Münzen- berg (Allemannia Aken). Midden: Janes (Fortuna Dusseldorf), Goldbrunner (Bayern Munchen) en Gram- lich (Eintracht Ih-ankfurt). Voor: Lehner (Schwaben Augsburg), Szepan (Schalke), Hohmann (Benrath), Rasselnberg (Benrath) en Pfath (Wormatia Worms). Als reserves zijn aangewezen Buchloh (Speldorf). Zielinski (Union Hamborn) en Siffling (Waldhof Mannheim). Uit de samenstelling van het Duitsche elftal blijkt dus, dat men zich van experi menten heeft onthouden. U. V* s. Het U. V. S.-elftal voor Zondag a.s. is als volgt samengesteld: H. Kramp G. Burgy.A. J. Graafmans P. Hansen B. L. Wall aart B. v. Duyl L. Platteel C. van Goor J. de la Bije W. v. Weizen P. v. Hoven DAMMEN „THEORIE EN PRACTIJK". De gisteren espeelde 7e ronde van den Bodeva-wedstrijd, bracht voor de Jeu we derom 2 pnt. voorsprong, doordat hij van v. d. Reijden won. Als 2de volgt Bekker, waarna 6 spelers volgen met 8 pnt. In deze ronde hoefde geen enkele party te worden afgebr. wat voor 't eerst is. De uitslagen zijn: A. v. d. ReijdenA. G. de Jeu 02 K. SmitM. J. Moerkens 11 S. WillemsJ. J. Bekker 02 A. BuurmanP. Ouwehand 11 Th. BartenI. Ju 11 H. v. d. HeydenFr. Mulder 02 J. BlansjaarJ. H. Wegman 02 P. Keereweer—W. v. Tongeren 02 C. v. d. HeydenC. v. Tongeren 11 J. VerbiestW. Enseling 20 C. OuwehandG. Penseel 20 H. EnselingJ. Kokkedee 20 A. KantebeenP. Dubbelaar 20 ZWEMMEN NIEUWE RUGSLAG UITGEVONDEN? De „Tel." schrijft: Na den Kiefer-stijl de Braun-stijl? Voorloopig past hier nog een vraagteeken, want de nieuwe slag, die een inventie is van mevr. Braun, verkeert nog in het proefstadium. Maar blijkt de slag aan de verwachtingen te voldoen, dan zal hij een omwenteling teweegbrengen wat het rugzwemmen betreft. Het verschil tusschen de oude en de nieuwe rugcrawl betreft alléén de armbe weging, zooals ook de butterfly zich door een anderen armslag van den klassieken schoolslag onderscheidt. Bij de rugcrawl- Braun nu worden de armen niet afwisselend doch getijktijdig naar achteren, of beter: op zij gebracht en doorgehaald. Eigenlijk is de nieuwe slag niet zoo nieuw. Het is er net zoo mee als met zoo vele, in den grond eenvoudige uitvindin gen: men moet maar op het idee komen. Toen men nog geen rugcrawl kende, in het tijdperk dus van de spreid-sluitbewe- ging der beenen, brachten de rugzwemmers hun armen ook al gelijktijdig naar achte ren, om ze daarna door te halen. Bij de be oefening van de rugcrawl ging men er ech ter toe over de armen afwisselend te laten werken, zooals dat ook met de borstcrawl het geval is. Nu vraagt men zich af: waar om eigenlijk? Bij de borstcrawl is een af wisselende armbeweging noodzakelijk, maar bij de rugcrawl niet. Al is de armbeweging-Braun in prin cipe gelijk met die van den ouden rugslag, er is toch een belangrijk verschil. De ar men worden bij den nieuwen slag n.l. niet verder dan schouderhoogte gebracht. Men zou kunnen spreken van een dubbelen Kie- fer-slag. Kief er toch brengt zijn armen afwisselend dan ook niet verder dan schouderhoogte. Er wordt in tusschen in Rotterdam ook braaf gekieferd! Mevr. Braun wil n.l. niet over één nacht ijs gaan. Zij instrueert haar leerlingen zoowel den afwisselenden arm slag a K 'lief er, als haar eigen inventie: de gelijktijdige armslag. Zoo zagen wij Rie Mastenbroek aan het oefenen. Beide slagen doet zij heel aardig, maar eerst wanneer zij ze volkomen be- heerscht, wil mevrouw Braun de proef op de som nemen. Het zou ons evenwel niet verwonderen, als de dubbele armslag dan inderdaad sneller blijkt te zijn. SCHAKEN DE MATCH EUWEALJECHIN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Ook de 24ste partij remise. In de sociëteit „Eensgezindheid", te Delft is gisteravond de 24ste partij van de match Eu weAljechin gehouden. Na 33 zetten eindigde de partij in re mise. De stand is thans Aljechin 7 winstpun ten, Euwe 7 winstpunten, remise 10. Bei den hebben dus 12 punten. Het verloop was als volgt: Wit: dr. M. Euwe. Zwart: dr. A. Aljechin. Hollandsche partij, 1. <12d4 e7e6 2. c2c4 f7—f5 3. g2—g3 Lf8—b4f 4. Leld2 Lb4e7 5. Lflg2 Pg8—f6 6. Pbl—c3 0—0 7. Pgl—f3 Pf6e4 8. 0—0 Le7—f6 9. Pc3xe4 f5xe4 10. Pf3—el Lf4Xd4 11. Lg2xe4 Ld4xb2 12. Le4Xh7f Kg8xh7 13. Ddlc2f Kh7g8 14. Dc2xb2 Pb8c6 15. Pel—f3 d7—d6 16. c4—cö d6xc5 17. Ld 2c3 Dd8e7 18. Tal—dl b7b6 19. Db2c2 Lc8b7 20. Dc2g6 De7—f7 21. Dg6g5 Ta8d8 22. h2h4 Td8xdl 23. Tflxdl Pc6d4! 24. Lc3xd4 c5xd4 25. TdlXd4 Lb7 x f3 26. Td4—f4 Df7h5 27. Tf4xï8f Kg8xf8 28. Dg5—f4f Dh5—f7 29. Df4xf3 Df7xf3 30. e2Xf3 e6e5 31. Kglfl b6b5 32. Kfle2 c7—c5 33. Ke2e3 remise De 26ste en 27ste partij. Het EuweAljechin Comité deelt mede, dat de 26ste partij van den wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken zal worden gespeeld op Zondag 1 December a.s. des avonds te 6.30 uur in de Militiezaal te Amsterdam. Indien deze partij wordt afgebroken wordt Maandag verder ge- De 27ste partij zal worden gespeeld, Dinsdag 3 December a.s. des avonds te 6.30 uur te Zandvoort in Monopole, Stations plein 7. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. In het „Eigen Huis" der R. K. Stud. Ver. „Sanctus Augustinus" aan het Rapen burg te Leiden werd gisteravond voor de tweede klasse der competitie een wed strijd gespeeld tusschen het tweede tiental van Bodegraven en het eerste tiental der Studenten Schaakclub L.S.S.F. Het laatste tiental had reeds op fraaie wijze twee over winningen behaald en ook gisteravond schreden zy op het pad der overwinning voort, door het 2e tiental van Bodegraven met 73 te slaan, zoodat zij nu met drie gewonnen wedstrijden de eerste plaats bezetten en alleen nog ingehaald kunnen worden door Leiderdorp II, dat twee wed strijden heeft gespeeld en gewonnen. De wedstrijd Leiderdorp IIStud. Ver. I, die pas op Donderdag 20 Februari te Leider dorp zal gespeeld worden, zal tevens wel beslissen, wie de le en de 2e plaats zullen innemen. De volledige uitslag luidt: J. G. van Eybergen (Stud.)A. Scheer (Bod.) 1—0 P. J. H. WillemsG. Groneveld 1/2-1/2 L. Ph. SchreinemackersB. Batelaan 10 P. P. M. van DoornS. Verburg 1/2-1/2 S. Versélevel de Witt Elamer W. Verduyn 01 E. G. BisschopN. v. Dobben de Bruyn 10 A. J. Mulder-P. Stapper 10 P. W. M. BoinG. M. Dorrepaal 10 C. van der GraafM. Scheer 10 H. A. M. SleyffersH. Burggraaf 01 Totaal 7—3 MOTORSPORT NIEUWE WERELDRECORDS VAN GEISS EN WINKLER. Op de Autostrada tusschen Frankfurt en Darmstadt zyn verscheidene pogingen ge daan om enkele wereldrecords te verbete ren. De bekende motorrenners Geiss en Winkler zijn erin geslaagd met hun 250 c.c.m. D.K.W.-machines niet minder dan vier nieuwe wereldrecords in hun klasse te vestigen. Geiss, die op een D.K.W. met stroomlijn reed, bereikte over den mijl met staanden start een gemiddelde uursnelheid van 143.227 K.M., terwijl zyn gemiddelde tijd voor beide ritten (heen en terug) 40.25 se conden bedroeg. Het wereldrecord stond tot nu toe op naam van den Italiaan Alberti met een „Benelli" met een gemiddelde uur- snelheid van 133.756 K.M. Winkler reed op een 250 c.c.m. D.K.W. zonder stroomlijn. Hij reed over den K.M. staanden start een gemiddelde uursnelheid van 128.617 K.M., terwijl het oude wereld record op naam van Alberti stond met een „Benelli" met 122.407 K.M. Zoowel Geiss als Winkler verbeterden bij deze pogingen ook het wereldrecord in de 350 c.c.m.-klasse, dat op naam van Ba ker met een A.J.S. stond, resp. met 136.22 K.M. over den mijl en 122.870 over den K.M. met staanden start. Gistermorgen slaagde Winkler erin met Het Summum van Wintersportgenot te Garmisch-Partenkirchen NEDERLAND HEEFT VOOR ALLE NUMMERS INGESCHREVEN Aan de Vierde Olympische Winterspelen te Garmisch-Partenkirchen wordt door niet minder dan 27 landen deelgenomen. Dit seizoen zal zelfs de winterspelen te Chamo- nix 1924, te Moritz 1928 en te Lake Placid 1932, overtreffen. De bezetting zal voor minstens de helft sterker zijn dan bij de wedstrijden te St. Moritz, terwijl de beste sportslieden hun land komen vertegen woordigen. Het is de eerste maal, dat twee skischan sen, drie ijshockeyvelden (kunstijs-stadion, Riessermeer en Karinzenbad) een van pijp leidingen voorziene openlucht-kunstbaan, welke op gewenschte temperatuur van 10 tot 13 graden kan worden gebracht, en een bobbaan, waarbij slechts een korte start baan noodig is, den aan den Winter-Olym- piade deelnemende landen ten dienste staan. Het voorbeeld van Lake Placid, waar de Amerikanen weliswaar drie streken voor den skiloop hadden gereed gemaakt, doch wegens de ongunstige weersomstandighe den de 50 K.M. strijd moesten laten ver vallen, daar de voor dit doel uitgekozen streek door sneeuwstormen onmogelijk was gemaakt, was aanleiding, dat men in de buurt van Garmisch-Partenkirchen een ge heel sneeuwzekere streek moest zoeken. Doch ook een „noodbaan" is in orde ge bracht, om de skiwedstriiden, bij elke weersgesteldheid, te doen doorgaan. Nog nimmer is bij de Olympische Spelen zoo veel zorg besteed als ditmaal aan de banen en stadions. Het program, dat in tegenstelling met de vroegere Winterspelen inplaats van 12 tot 16 zijden, gemiddeld 28 zijden voor iedereen dag zal omvatten, licht den bezoeker reeds aan den vooravond te München, Augsburg en Stuttgart in, welken weg hij voor een bepaalden wedstrijd het best kan volgen. De plaatsbieding te Garmisch-Partenkir chen is zoo groot, als men nog bij geen der voorgaande Olympische winterspelen aan trof. Terwijl het Ijsstadion van St. Moritz ongeveer 5000 toeschouwers, dat te Lake Placid 7000 kan bevatten, zal het kunstijs stadion te Garmisch aan meer dan 10.000 toeschouwers plaats bieden. Te Lake Placid bood het skistadion ruim 9000 toeschouwers plaats, het stadion te Partenkirchen biedt aan 60.000 personen plaats! Alle entreeprij zen te Garmisch-Partenkirchen zijn ver laagd. Was de goedkoopste plaats bij het openingsfeest te St. Moritz 5 Fransche francs, te Lake Placid 2 dollar, te Gar misch-Partenkirchen kan iedere bezoeker met één R.M. een goede plaats bekomen. Na afloop van de winterspelen zullen, evenals vóór de wedstrijden, speciaal trei nen, tegen belangrijke reductie, loopen. Van 6 tot 16 Februari is Garmisch-Par tenkirchen het middelpunt van de interna tionale wintersport. Geen dag zonder hoog tepunten in de sport. Hieronder volgt een overzicht van het geheele program, dat zal worden uitge voerd, hetwelk den Nederlander in staat zal stellen, zich een denkbeeld te vormen van het sportieve genot, dat hem te Gar misch-Partenkirchen wacht. Wat er te zien zal zijn. Op Donderdag 6 Februari ten 11 uur v.m. vindt de feestelijke opening plaats van de winterspelen in het Olympia-skistadion, aan den voet van den Gudiberg. In aanslui ting daaraan worden de eerste ijshockey- spelen gehouden in het ijs-stadion te Gar misch-Partenkirchen. Op Vrijdag 7 Februari om 10 uur: af- vaartloop voor dames en heeren op het tra ject van Kreuzjoch tot aan het dalsta tion van de Kreuzeckbahn. Op dezen dag worden ook de ijshockeywedstrijden in het ijsstadion voortgezet. Op Zaterdag 8 Februari om 10 uur begint de slalomloop voor dames op de Hochalm. Hierop volgen om 2 uur n.m. de eerste bob- rennen op de Olympia-bobbaan aan de Riessersee. Voorts worden de ijshockeywed strijden vervolgd. Op Zondag 9 Februari om 10 uur wordt, weder op de Hochalm, een slalomloop door heeren gehouden, gevolgd door de beslis sende race van de met vier personen be mande bobs. Voortzetting van ijshockey en demonstratie van „curling". Op Maandag den lOen Februari komen de skiloopers aan de beurt voor de estafet te van 4 x 10 kilometer. Tegelijkertijd vin den in de Olympia-IJsstadion de verplichte oefeningen in het kunstrijden plaats. In den loop van den namiddag weder „curling" en des avonds feest voor de deelnemers aan de Olympiade. Op .Dinsdag 11 Februari, des morgens om 9 uur, worden de verplichte oefeningen in het kunstrijden plaats. Des namiddags om 2 uur wedstrijd voor met 2 personen be mande bobs en voortzetting der ijshockey wedstrijden. Deze wedstrijden in het schaatsenrijden, kunstrijden, ijshockey en tusschen met twee persoon bemande bobs worden voort gezet op Woensdag 12 Februari. Op dezen dag om 10 uur v.m. wordt de ski-wedstrijd over een parcours van 18 kilometer gehou den (speciaal en combinatie). Op Donderdag 13 Februari voortzetting van de vóór-wedstrijden- in schaatsenrijden, verplichte oefeningen in kunstrijden, ook in paren. IJshockey wordt eveneens voortge zet. Te 2.30 uur n.m. wedstrijd in het kunstrijden voor paren. De militaire patrouille-skiloop neemt een aanvang op Vrijdag 14 Februari om 8.30 uur v.m. Hierop volgt te 2.30 uur n.m. kunstrijden voor heeren. Zoowel des voor- als des namiddags wordt het program afge wisseld door wedstrijden in het schaatsen rijden en ijshockey. De ski-wedstrijden over langen afstand (50 kilometer) zijn vastgesteld op Zaterdag 15 Februari, 8 uur v.m. Hierop volgt om 2.30 uur n.m. kunstrijden voor dames, als mede de voorloopige beslissing in de ijs hockey-wedstrijden. Zondag 16 Februari is ten slote de groote dag. Deze vangt aan met ski-springen op den Gudiberg, om 11 uur v.m. De finale van' het ijshockey-tournooi vindt plaats om 2.30 uur n.m. Hierop volgt het groote slot feest in het Olympia-IJsstadion, waarbij de overwinnaars worden gehuldigd en de Olympische medailles worden uitgereikt. Deze dag belooft het toppunt van de over weldigende sportdemonstratie te worden, welke dan ook een enorm en toevloed van toeschouwers doet verwachten. Gezond sportgenot in sneeuw en ijs. Geen enkele buitenlander, wiens tijd en middelen het hem veroorloven, zal deze unieke gelegenheid om van de wintersport te genieten ongebruikt laten voorbijgaan. Ook de onvergelijkelijke omlijsting, welke Garmisch-Partenkirchen vormt, zal daartoe het hare bijdragen. Dit schoone bergland, waar sneeuw en ijs in Februari hoogtij vie ren, is op zichzelf reeds attractie genoeg. Dit heeft buitendien nog het groote voor deel, dat de bezoekers van de Olympische Winterspelen zich niet behoeven te bepalen tot de rol van toeschouwers! Integendeel: het Olympisch Comité heeft zeer terecht ingezien, dat zij ook actief moeten kunnen deelnemen aan de stalende wintersport. Men heeft gelegenheid te over voor hen geopend om hun hart te kunnen ophalen aan skiën en schaatsenrijden. Natuurlijk heeft het comité, dat met de organisatie van de Spelen belast is, zich het recht moeten voorbehouden om in het hierboven aangegeven program eventueel wijzigingen aan te brengen, met toestem ming van de betreffende internationale ver- eenigingen en scheidsrechters, met het oog op de mogelijkheid, dat het weder op be paalde dagen niet medewerkt of, wanneer het aantal "deelnemers dit in het belang van de sport raadzaam maakt. Het doet er echter weinig toe, of er al dan niet eenige wijziging in het program wordt gebracht. Immers, in elk geval blijft het feit vaststaan, dat iedere bezoeker over vloedige indrukken zal medenemen van blijvende waarde, herinneringen, die hij nog na jaren zal ophalen. Hij zal zich voor zijn oogen de spannendste wedstrijden zien af spelen, waarbij de eerste krachten van alle landen der wereld elkaar de overwinning zullen betwisten. Den Nederlander zal het genoegen doen te vernemen, dat zijn land behoort tot de 13 (van de 27), die voor alle nummers hebben ingeschreven. een 175 c.c.m.-machine zijn eigen wereld record over den mijl met staanden start te verbeteren en te brengen op 126.1)01 K.M. gemiddeld per uur. Het oude record stond op 121.371 K.M. BILJARTEN COMPETITIE L. B. B. De volgende uitslagen werden voor de le kl. cadre bereikt bij P. v. Cleef. B. de Roo 206 36 41 5.72 I. Masurel 170 36 18 4.72 G. M. Teegelaar 215 35 26 6.14 J. Bruinninckx 291 35 46 8.31 B. Teegelaar 465 23 46 20.21 A. Verstraaten 138 23 19 6.00 De uitslag van den wedstrijd D O. S. I B T. O. G. I A voor de le klasse coinp. libre luidt: L. Lammers (TOG) 94 22 19 4.27 A. Offenberg (DOS) 110 22 16 5.00 I. v. Rijzen 79 31 7 2.54 A. L. Iterson 100 31 19 3.22 C. Paauw 105 28 16 3.75 H. Oudshoorn 100 28 13 3.57 D. O. S. 3 partijen gewonnen. De uitslag van den wedstryd D. O. S. 2 A T. O. G. 2 A voor de 2e kl. comp. luidt. J. Wassink (TOG) 80 26 20 3.07 J. Mal (DOS) 28 26 6 1.07 D. Singerlind 75 33 11 2.27 D. Schreuder 49 33 7 1.48 H. Regeer 75 37 10 2.02 H. Nas 63 37 9 1.70 T. O. G. 3 party en gewonnen. LISSER BILJART KRING. Voor de competitie der Liseer Biljart Kring le klasse werd te Lisse de wedstrijd gespeeld tusschen LUTO I en „Ons Ge noegen I". „Ons Genoegen I" speelde deze wedstrijd zeer fraai en bracht de kampioen der Lis- ser Biljart Kring in deze competitie de eerste nederlaag toe. Door deze overwinning zijn de kam pioenskansen van „Ons Genoegen" zeer ge stegen en heeft thans nog ongeslagen de leiding. Het verloop van de wedstryd is als volgt: C. Duivenvoorden (LUTO) 150 22 15 6.81 J. v. Kampen (DG.) 133 22 22 6.04 J. Langeveld S. v. Rijn P. Half schepel Th. Duivenvoorden K. Stukdrayer C. v. Oosten 95 27 11 3.51 150 27 21 5.55 78 24 14 3.25 150 24 21 6.25 147 34 19 4.32 150 34 14 4.44 Ons Genoegen I 6 punten. LUTO I 2 p. SCHERMEN LEIDSCH SCHERMCOMITé Gisteren hebben weer eenige competite- wedstrijden plaats gehad, n.L Oegstgeest Elbevue, welke door Elbevue werd ge wonnen met 11 tegen 4 gew. part, en 47 geg. en 38 ontv. treffers. Als hoofdsecondant fungeerde de heer Gijsberti Hodenpijl, die de wedstrijd op een uitnemende wijze leidde. Daarna had de wedstrijd plaats tus schen A.E.W.Elbevue, die door A.E.W. met 15 tegen 1 gew. part, met 63 geg. en 28 ontv. treffers werd gewonnen. Als hoofdsecondant fungeerde de heer Jhr. van Eysinga, die eveneens op correc te wijze leidde. Beide wedstrijden hadden een zeer pret tig en sportief verloop, hetgeen zeer zeker te danken is aan de steeds grooter worden de vriendschap tusschen de schermers on derling. HANDBAL HET K.N.G.V. EN DE NIEUWE HANDBALBOND. Op 22 December a.s. organiseert de Bondsspelcommissie van het Koninklijk Ne- derlandsch Gymnastiek Verbond een bijeen komst te Utrecht, op welke vergadering verschillende wijzigingen in de organisatie van het handbalwezen zullen worden be sproken, wijzigingen, welke reeds gerui- men tyd voor dat de Nederlandsche Hand bal bond was opgericht, in studie waren ge nomen. De wijzigingen komen hierop neer, dat het handbalspel in Nederland in den vervolge als een afzonderlijk geheel zal worden georganiseerd, waarvoor na een ge leidelijke voorbereiding gedurende de afge- loopen drie jaren eerst thans door de Bonds spelcommissie van het K.N.G.V. de defini tieve voorstellen worden gedaan. Aan de kringbestuden, handbalofficials en geregistreerde handbalvereenigingen is door de Bondsspelcommissie medegedeeld, dat geen steun of medewerking, betrekking hebbende op den Nederlandschen Handbal- bond, mag worden verleend, bij overtreding waarvan onmiddellijke schorsing of uitslui ting zal worden toegepast. TAPOLO, HET NIEUWE SPEL Beter zouden we topolo het nieuwste spel kunnen noemen van den laatsten tijd. Tapolo is een tafelpolospel, dat ongetwij feld naast het tafeltennis spoedig opgang zal maken. Voor tapolo heeft men noodig een net, dat als speelveld gebruikt wordt en be staat uit twee doelen em een frame met vierkante mazen, kleiner of grooter naar gelang men een grooter of kleiner speel veld gebruikt. Het netwerk is door zyn constructie zoo hoog boven een tafel geplaatst, dat de bal, welke op het speelveld ligt, gemakke lijk van anderen geslagen kan worden. Als omrastering en afscheiding van het spel worden eveneens netten gespannen. Voor het slaan zijn vier polostokken noo dig, voorzien van massief rubberen slag einden. De polobal is een speciaal gevul de celluloidkogel. De twee keepervangbakken zijn zoo ge maakt, dat bij e.v. vangen de bal, indien de bak niet achterover gehouden wordt, eruit valt. Zooals bij eiken wedstrijd of elk spel spelen twee partijen tegen elkaar, die trachten den polobal in het doel der tegen partij te plaatsen door met een polostok den bal van onderen te raken. Iedere par tij heeft haar eigen doel aan haar rechter zijde (men speelt langs de lange zyden van het veld). De keeper staat achter het doel, doch by het spelen met twee of vier personen wordt zonder keeper gespeeld. Natuurlijk zijn voor dit spel regels vast gesteld, waarop we hier niet nader in zullen gaan. Een spelreglement kan men bij aankoop van het spel bekomen. Wij wezen er reeds op, dat het spel met twee of vier personen gespeeld kan wor den, doch het kan ook uitgebreid worden tot zes en zelfs tot zeven personen, waar door het een by uitstek geschikt gezel schapsspel genoemd kan worden. De firma Wilson en Frankenberg (Wi- fra Sport) te Rotterdam heeft gisterna middag in het gebouw „de Sportliga" aan de Wijnhaven aldaar het spel nader ver klaard en door demonstraties aanschou welijk voorgesteld. De belangstelling was goed en deze Hollandsche uitvinding zal het ongetwijfeld wel doen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14