mm RADIOPROGRAMMA'S EEN GOEDE RAAD VRIJDAG 29 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 ZATERDAG 30 NOVEMBER MENGDE BERICHTEN AUTOBOTSING BIJ MUIDEN. Bruiloftgangster gewond. .Gisterochtend is op de Vechtbrug bij Muiden een botsing ontstaan tusschen een met tegels geladen vrachtauto en een perso nenauto, waarbij een dame, die zich in den laatsten wagen bevond, licht in het gelaat gewond werd. Het ongeluk geschiedde, doordat de bestuurder van den vrachtauto, die even te voren een vracht tegels uit een in de Vecht liggend schip geladen had, op de Vechtbrug wilde overschakelen, waar bij de motor afsloeg. Door het plotseling stilstaan van den vrachtauto zag de chauf feur van den personenauto, welke vlak ach ter den vrachtwagen reed, zich genoodzaakt krachtig te remmen, daar van de andere zij de een tegenligger naderde, bericht de „Tel." Het remmen had het gevolg, dat de wa gen weggleed en met de achterzijde in bot sing kwam met den vrachtwagen, zoodat een der ruiten van den personenauto ver nield werd en de zijkant werd beschadigd. De inzittende dame, die in Arnhem zou gaan bruiloft vieren, werd door dr. Nie- kerk verbonden, waarna zij per Gooische tram de reis voortzette. De rijksveldwachter van Muiden, die naar de oorzaken van de botsing een on derzoek instelde, kwam er achter, dat de bestuurder van den vrachtwagen een 14- jarige jongen was, C. F. genaamd, wonen de te Bussum, die in dienst van zijn vader L. F., de vracht tegels moest rijden. Tegen den vader werd proces-verbaal opge maakt. DROGISTERIJ UITGEBRAND Oorzaak: het smelten van was Welk gevaar er verbonden is aan het smelten was was op een open vuur, is gis termiddag weer eens duidelijk aan het licht getreden, toen bij het verrichten van deze onvoorzichtige bezigheid in de dro gisterij van de firma Hulshoff op den hoek van den Amsteldijk en Jozef Israëls- kade te Amsterdam de vlam in de zoo uiterst brandbare materie sloeg, tengevol ge waarvan de winkel in enkele oogenblik- ken tijd één groote vuurzee was. De zaak is binnen enkele minuten vol komen schoongebrand; niets kon er wor den gered en de winkelier heeft zich niet dan met de grootste moeite buiten bereik van het woedende element weten te stellen. Het was even vóór half vier, toen de drogist een potje met was achter in den winkel op een petroleumtoestel zette. Toen hij zich even omkeerde, is het ongeluk ge beurd. De vlam sloeg uit en het vuur ver spreidde zich toen met razende snelheid door den winkel, zich naar alle kanten mededeelend aan de brandbare inventaris. De winkelier moest zich door de loeiende vlammen een weg banen om bij de voor deur te kunnen komen. Nauwelijks stond hij op straat of de groote spiegelruiten van den winkel knapten, het glas sprong naar alle zijden uiteen, waarop een enorme vuurkolom naar buiten trad. welke met brullend geweld langs den gevel lekte. Ook de boven den winkel gelegen verdie ping werd door het vuur aangetast, doch gelukkig was deze onbewoond. Een zonne scherm van de tweede étage werd even eens een prooi der vlammen. De brandweer was binnen vijf minuten met groot materiaal ter plaatse. De eigenaar van deze in de buurt zeer bekende zaak, welke daar al tien jaar ge vestigd, is, was tegen brandschade ver zekerd. Een sterke politieafzetting heeft de vele nieuwsgierigen, die van alle kanten wa ren komen toestroomen op een afstand gehouden. BRAND IN EEN RIJWIELZAAK Voor de tweede maal moest de Amster- damsche brandweer gisteren uitrukken voor een flinken brand. Ditmaal kraaide de roode haan in een ander stadsgedeelte dan 's middags, n.l. in de eerste Const. Huygensstraat, waar een fietsenzaak ge heel is uitgebrand. Te ruim halfnegen ontdekten voorbij gangers, dat de groote rijwielzaak van den heer W. S. Scholtheis, gevestigd 1ste Const. Huygensstraat 6, hoek 2de Hel- mersstraat in dichte rook hing. Onraad vermoedend waarschuwden zij politie en brandweer. Ook de bewoners van de eerste étage, de familie Lücker had onraad bemerkt en gewaarschuwd. Er was inderdaad alle reden tot alarm. In de groote ruimte, gedeeltelijk winkel van rijwielen, rijwielonderdeelen, electri- sche lantaarns, etc., gedeeltelijk werkplaats en stalling, was in het achterste gedeelte uitgebroken. Het vuur vond gretig voedsel in de stapels rubberbanden, moffel en lak en andere attributen, die des rijwielher stellers zijn. Enkele oogenblikken later stond de win kel in lichter laaie. De bewoners van de eerste étage had den ijlings hun woning verlaten. De vlam men kregen echter geen kans door het plafond te slaan, zoodat het vuur beperkt bleef tot de fietsenzaak. Deze is vrijwel volledig uitgebrand. Een groot aantal gestalde karretjes, voor een deel beschadigd, werd door de brand weer op het trottoir gezet evenals een groote kwantiteit fietsbanden en rijwiel onderdeelen, die in de bergplaats en op een tusschenzoldertje waren opgeslagen. De eigenaar van de zaak, die in de derde Helmersstraat woont, was thuis toen de brand uitbrak. In de zaak was op dat ooenblik niemand aanwezig. De schade wordt op beurspolis gedekt; naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. OPSLAGPLAATS UITGEBRAND. Gisternacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het koelhuis van de voormalige Almelosche Bierbrouwerij, waarin de heer W. zijn opslagplaats had van feest- en consumptietenten met toe4 behooren, alles zeer brandbaar materiaal. De brandweer, die spoedig gealarmeerd werd en kort na het uitbreken van den brand ter plaatse verscheen, kon niet voorkomen, dat 'e geheele opslagplaats met inventaris een prooi der vlammen werd. De schade, welke aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. RECHTZAKEN De Ossche misdrijven Terzake van diefstal met geweldpleging in den nacht van 24 op 25 December 1933. gepleegd in de te Heesch gelegen woning van den landbouwer H. W. Chrisliaans, stonden gisteren gezamenlijk voor de Bos sche rechtbank terecht de Ossche arbeiders J. H. M. den Brok, H. C. van Galen en M. Riekevoort, resp. 36, 25 en 48 jaren oud. Laatstgenoemde is subsidiair, door op den uitkijk te staan medeplichtigheid ten laste gelegd aan het misdrijf, dat een buit van 110 heeft opgeleverd. De Officier van justitie deelde mede, dat verdachte van Galen wegens psychische stoornissen niet terecht kon staan. Aan dezen verdachte werd verstek verleend. De beide andere verdachten bekenden den roofoverval te hebben gepleegd. De Officiei van Justitie acht bewezen, nat den Bro* het feit heeft gepleegd, ter wijl de anderen hem daarbij behulpzaam zijn geweest. Dit is door alle drie bekend. Zy staan ongunstig bekend. H. C. van Galen, die wegens psychische storingen nie'. aanwezig kan zijn, is reeds meermalen veroordeeld, evenals den Brok. Van Riekevoort is zelfs al twintig maal veroordeeld. Hij heeft een zeer ongunsti- gen invloed op de Van Berne's en de van Galen's. Spr. eischte tegen den Brok, die even als van Galen reeds in deze zaken is ver oordeeld, drie jaren gevangenisstraf; tegen van Galen en van Riekevoort wegens me deplichtigheid zes jaren gevangenisstraf. Mr. Bloemarts bepleitte voor Van Rieke voort wegens hoogen leeftijd clementie en voor Den B.. die een gesloten natuur heeft, maar bij wiei. men toch betere voornemens kan bespeuren, clementie. Uitspraak over 14 dagen. Terzake van uitlokking tot brandstich ting met het oogmerk zich ten nadeele van den verzekeraar te bevoordeelen, stond te recht de 36-jarige gedetineerde Ossche ar beider J. van de Veer. Hem is ten laste gelegd, dat hij op 12 Mei 1932 te Oss aan J. J. van Galen, H. C. van Galen en M. van Orsouw een tjelo'oning van 50.— heeft beloofd, indien zij zijn woning in brand zouden steken, hetgeen dan ook ge schied is. Verdachte trok zijn vroegere bekentenis gedeeltelijk in. Hij heeft 1750 van de ver zekeringsmaatschappij ontvangen. De Officier van Justitie eischte een ge vangenisstraf van een jaar en zes maan den met aftrek van voorarrest. Uitspraak over 14 dagen. Eenzelfde misdrijf was ten laste gelegd aan den 29-jarigen Osschen arbeider J. J. van V., in wiens woning ingevolge af spraak tegen een belooning van 50. op 16 Januari 1932 brand is gesticht door A. H. den Br. en H. van G., waar door levensgevaar voor de zich in dat huis bevindende bewoners en gemeen gevaar voor goederen te duchten was. Verd. benende zijn misdrijf en zei uit armoede zoo gehandeld te hebben. De Officier van Justitie eischte twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Uitspraak op 12 December. TWEE JAAR EN DRIE MAANDEN WEGENS MISHANDELING. De rechtbank te Rotterdam heeft een 20- jarigen koopman-muzikant, recidivist en gedetineerd, aie in den nacht van 16 op 17 September een oude vrouw, die hem en zijn vrouw onderdak had verleend, een bedrag van 140 had ontstolen en haar daarna met een kolenschop had geslagen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en orie maanden, met aftrek van voorloopig arrest. DE WET OP UITVERKOOPEN. Een zaak voor den kantonrechter te Leeuwarden tegen een firma, die een November-aanbieding had georganiseerd. Voor den kantonrechter te Leeuwarden, mr. J. W. Tijsma, stond gisteren terecht N. T. M. K. te Leeuwarden, leider van het fi liaal van C. en A. Brenninckmeyer. Hem was ten laste gelegd, dat hy op het filiaal had doen bevestigen een papier, waarop te lezen stond: November-aanbieding, waardoor by het publiek den indruk kon worden gewekt, te doen te hebben met een soort uitverkoop tegen verminderden prijs, wat in strijd wordt geacht met art. 2 van de wet op de uitverkoopen. Verdachte verklaarde opdracht te heb ben van de hoofdfirma te Amsterdam. Deze aanbieding was niet iets nieuws. Zij loopt al jaren in November. Het is eigenlijk een automatische prijsverlaging en heeft met uitverkoop niets te maken. De zaak zit zoo, dat in het begin van het seizoen de men sehen koopen met breede beurs; die wil len de nieuwste modellen hebben en doen de oude pakken weg: Eerst tegen Novem ber komt het publiek, dat financieel .min der krachtig is en voor hen dient deze November-aanbieding. Dit is zoo bekend, dat de zaak automatisch loopt. De kantonrechter: maar dit is dan toch een uitverkoop? Verdachte: in zooverre, dat het doel is om te verkoopen, maar voor uitverkoop gelden geheel andere regels en ook geheel andere prijzen. De heer M. J. van Biggelaar, reclame chef van C. A. te Amsterdam, gaf nog een nadere uiteenzetting van de verkoop methoden var de firma. Hij had de nieuwe wet bestudeerd en hem was toen geble ken, dat de van ouds gevolgde methode ge rechtvaardigd was. De ambtenaar van het O.M. meende, dat men de aanhangige kwestie met groote voorzichtigheid moest beschouwen. Er is een tweeledig artikel in de wet met een verbodsbepaling. Er is een eerste lid, dat duidelijk en gebiedend is door inschake ling van de Kamers van Koophandel. Het tweede is meer weifelend en laat ruimte over voor twijfel. Hoe zit het nu met deze November-aanbieding? Spr. dacht eerst aan een verdachte uitverkoop en heeft ten overvloede eerst bij de Kamer zijn licht opgestoken. Is dit nu een duidelijke, voor- deelige aanbieding en is het doel dien in druk te wekken? Zeer zeker, maar de mi nister heeft ook tal van zaken genoemd, die toelaatbaar zijn en van vele andere dit in het midden gelaten. Zoo blijft ontzag lijk veel aan den rechter overgelaten. Er zijn in het bedrijf twee stroomingen. De Nederlandsche Ver. in het Kleedingbe- drijf is van oordeel, dat doel der wet is om ook zoo'r. November-aanbieding tegen te gaan. Hier geldt het tweede lid van het bewuste art. 2. Het publiek meende, dat aan de November-aanbieding een prijsver laging vast zit. Spr. is van meening, dat de gedachte aan uitverkoop door deze aan plakbiljetten niet wordt vastgelegd, en het ten laste gelegde dus niet kan worden be wezen geacht, weshalve hij vrijspraak vraagt. De verdediger, mr. Kropman te Amster dam zette Uiteen, dat het hier eigenlijk een testcase oetreft. Spr. betoogde, dat wel degelijk goedkooper kan worden verkocht zonder uitverkoop. Opruiming is het op zich zelf niet. Het is de bediening van een geheel an der publiek. Eerst in Januari moet alles weg. Het is nu samengevat: prijzen van in koop minder, soort van modellen vast, smaak van net publiek gevestigd. De wet stelt opruiming en uitverkoop onder con trole. Bewezen moet worden, dat de aan kondiging de positieve indruk wekt van tijdelijke bijzondere aanbieding. De indruk moet stellig zijn en het tijdelijke, hierin ge- .egen, dat het verband houdt met een bij zondere omstandigheid. Hier is sprake van een tienjarig gebruik der November-aan bieding. Een bijzondere omstandigheid, bijv. liquidatie of verbouwing, is niet aan wezig. Er is dus geen sprake van een verkoop onder bijzondere omstandigheden, maar van een gewone aanbieding, wat het pu bliek begrijpt en de hierbij geïnteresseer den weten, dat het nu hun tijd is om toe te tasten. Ook herinnerde spr. aan een uitspraak van den minister van 9 Juli, die zeide: men kan bepaalde goederen, die vlug van de hand gaan, tegen lagere prijzen gaan om zetten, mits men niet spreekt van uitver koop. De kantonrechter zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. „N.R.Ct." SCHERPER OPTREDEN TEGEN OVERTREDING LOTERIJWET. Het Algemeen Politieblad bevat het vol gende schrijven van den Minister van Jus titie aan de heeren procureurs-generaal bij de Gerechtshoven: „Ter bevordering van een juiste hand having der Loterij wet 1905 wordt onder uw aandacht gebracht, dat de zoogenaamde puzzlewedstrijden, zooals die worden aan gekondigd in dagbladen, periodieken, re clamebiljetten enz. in den vorm van kruis- woordpuzzles, prijsvragen en dergelijke, den laatsten tijd hand over hand toene men. Aanvankelijk beperkt in aantal en in vorm hoewel veelal steeds formeel ech ter in het algemeen niet op ernstige wijze, overtreding der Loterijwet 1905 opleveren de is dit reclamemiddel steeds meer van karakter veranderd en vormt herhaaldelijk een ernstige overtreding der Loterijwet. Men tracht met de hier bedoelde midde len de publieke aandacht te trekken en te vestigen op eigen onderneming dan wel op bepaalde door haar in den handel ge brachte artikelen, om zoodoende den af zet te bevorderen. De waarde der uitgeloofde prijzen neemt toe. De fabrikant of winkelier, die door middel van zijn puzzle zooveel mo gelijk belangstelling zal trachten te trek ken voor zijn zaak, zal er veelal toe over gaan puzzles zonder ernstige moeilijkhe den op te geven, met als gevolg dat vrij wel uitgesloten is te achten, dat onder de goede oplossers niet zou behoeven te worden geloot ter aanwijzing der prijs winnaars. Als men voorts nog in aanmerking neemt, dat het straffeloos doen plaats vin den van deze puzzlewedstrijden door den een, diens concurrent en anderen er al licht toe brengt hetzelfde te doen, dan zal het duidelijk zijn, dat het gewenscht is, dat de justitie en politie haar bijzondere aan dacht hieraan geven. Een door mij gewaardeerd plaatselijk optreden, somtijds beperkt tot waarschu wingen, vindt hier en daar plaats; een ge lijktijdig optreden over het geheele land komt thans echter noodzakelijk voor. Ik verzoek u te bevorderen, dat aan het bovenstaande door de parketten en de po litie de noodige aandacht zal worden ge geven door het houden van scherp toe zicht, c.q, gevolgd door strafrechtelijk op treden. Begin Februari a.s. ontvang ik gaarne bericht van hetgeen in uw ressort ter zake gebleken en verricht zal zijn." Hilversum I, 1875 M. KRO-uitzending 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Gramofoon en KRO-boys. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Sporthalfuurtje. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonpl. en KRO-orkest. 5.30 Esperanto-nieuws, waarna Cinema orgel concert. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht en gra mofoonpl. 7.15 De KRO.-luchtlijnen, en gram.pL 8.00 Berichten en actueele aetherflitsen. 8.20 De KRO-boys en Fini Marvon in haar repertoire. 9.30 Gram.pl. op verzoek. 10.30 Berichten en gram.pl. 11.00 Gram.platen. H'l versum II, 301 M. VARA-uitzending 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht, piano, accord*"- en zang. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 „Fantasia" en OrgelspeL 2.00 Gramofoonpl. 3.05 „De Troubadours", m.m.v. solisten, Om 3.30 Lezing. 4.00 Technische causerie. Vervolg „De Troubadours". 4.50 Pianorecital. 5.40 Letterkundige causerie. 6.00 Viool en piano. 6.20 Gramofoonpl. 7.00 Friesch uurtje. 8.00 Berichten. Lezing, en Gramofoon- platen. 8.45 Gevar. progr. m.m.v. „De Bohemi ans" en solisten. 10.00 Berichten. 10.05 Gramofoonpl. Vervolg gevarieerd programma. 11.5012.00 Gramofoonpl. D r o i t w i c h, 1500 M. 11.20 BBC-Northern orkest m.m.v. solist. 12.35 Commodore Grand orkest. 2.25 Covijtry Hippodrome orkest. 3.20 Orgelspel. 3.50 Octetconcert m.m.v. tenor. 5.20 Mandolinecrkest, m.m.v. tenor. 5.50 Relais uit Amerika. 7.20 Week-end programma. 8.05 Kwintet m.m.v. zang. 8.50 St. Andrew's-Day programma. 10.20 BBC-Theaterorkest. 11.2012.20 Dansmuziek. KERKNIEUWS Concurrentie van parochiehuizen aan den Middenstand Op de jongsete kerkelijke Synode, die in het Bisdom Breda is gehouden, werd besloten o.m. de volgende mededeeling te doen: Naar aanleiding van klachten over con currentie, welkehier en daar door paro chie-huizen aan verschillende midden- sta»»dsgroepen wordt aangedaan, wijzen wij er op, dat de exploitatie van de pa rochiehuizen zoodanig moet zijn, dat het doel, waarvoor zij gesticht zijn, niet voor bij wordt gestreefd. Vooral in dezen crisis tijd, nu elke kleine concurrentie, den mid- destand aangeoaan, heel sterk wordt ge voeld, .dienen de parochiehuizen de con currentie tot het strikt noodzakelijke te beperken. Tevens verzoeken wij onze geestelijkheid, de oversten van kloosters, de schoolbesturen en andere katholieke in stellingen de katholiek georganiseerde middenstanders, zooveel als maar eenigs- zins mogelijk is, in aanmerking te doen komen bij het doen van leveranties en het plaatsen van orders. 205 Korte berichtenze komen bij mas sa's binnen. Drukwerk en circulaires van allerlei aard. Aanbieding van extra-voor- deelige gloeilampen, tijdbesparende vaat- werkspoelmachines, origineele mesjes „die het scheren maken tot een genot"!! kennisgeving van vergadering, huwelijks- en doodsberichten, enz. Soms grijp je dadelijk naar de prullenmand; soms lees je het berichtje twee keer over en begin te peinzen. Een kort berichtje van 't Moederhuis. Een doodsberichtje. Wie zou het zijn? Een oud-pionier, reeds vergrijsd in 't tropen- land? Een jonge missie-recruut, wien het leven nog riep? Ik las: Fath. Haidegger, Tiroler, sinds 1882 in Borneo 53 ja ren in 't Dajakland; nooit in Europa te ruggeweest; heel zijn leven in 't land der vroegere koppensnellens gesleten; haast aan zijn eigen modernen tijd ontgroeid. Neen, een vliegtuig heeft hij mogelijk nooit gezien; de radio nimmer gehoord en de drukte van 't auto-verkeer is hemhee- lemaal vreemd gebleven. Zeker, men kan gerust zijn ziel verzor gen, al reist men dagelijks in een vlieg machine; men kan gerust in stilte bidden temidden van de drukte van een wereld stad; men kan gerust het contact met Hierboven behouden temidden van het geschetter van de radio. Maar toch, met een vliegtuig komt men den Hemel niet in; en de radio Gods hemelgedachten in de ziel lijdt wel R a d i o-P a r I s, 1648 M. 12.35 Orkestconcert. 9.05 „Der Schatten", v. Flotow. 11.0512.35 Dansmuziek. K e u 1 e n, 456 M. 11.20 Orkestconcert en solisten. 3.20 Gevarieerd programma. 6.20 Kwartet en zang. 7.30 Gevarieerd programma. 9.5511.20 Populair concert. •Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.30—2.30 J. Schnijdei» orkest. 4.20 en 4.50 Gramofoonpl. 5.20 Salonorkest. 7.20 Gramofoonpl. 8.30 „Das Dreimaderlhaus", Schubert. 10.30 Gramofoonpl. 11.2012.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 GramofoonpL 12.50 Salonorkest. I.502.20 en 4.35 Gramofoonpl. 5.20 Het Constantin orkest. 6.20 Gramofoonpl. 6.50 Kamermuziek. 7.25 Zang. 8.20 Gramofoonpl. 8.50 Orkestconcert. 9.20 Reportage. 9.50 GramofoonpL 10.30 Dansmuziek. II.2012.20 GramofoonpL Deutschla ndsender, 1571 M. 7.30 „Martha", opera v. Flotow. 9.20 Berichten. 9.50 Populair concert. 10.05 Weerbericht. 10.2012.15 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.05 Brussel VI. 9.20 Keulen. 13.15 Brussel VI. 14.20 Luxemburg of diversen. 15.20 Keulen. 17.20 Brussel VL 18.20 Keulen. 19.30 Stuttgart. 21.20 London Reg. 21.50 Berlijn. 4e Programma 8.05 Parijs Radio. 10.35 London Reg. 12.35 Droitwich. 18.50 London Reg. 19.20 Droitwich. 21.50 London Reg. 22.20 Droitwich. eens schade door het menschenrumoer. Deze Da jak-missionaris heeft geen lof van menschen gekend. Maar ik geloof, dat een glimlach van Petrus wel zijn deel zal zijn geweest. Twee oude zwoegers voor Christus, die elkander aan de hemel poort ontmoetten. En hier gaat zijn werk nog door. Hij heeft het de Borneo-menschen geleerd en deze leeren.het nu hun kinderen bidden: Onze Vader, die in den hemel zijt.... Fath. J. v. HEININGEN. St. Bonifacius-Missiehuis, Hoorn, Postrek. 120937. DE MASSA-VERGIFTIGING TE SAN FRANCISCO. Aantal dooden tot 23 gestegen. Eenige dagen geleden maakten wij mel ding van een massa-vergiftiging te San Francisco, waarbij drie dooden te betreu ren waren, en die veroorzaakt zou zijn door een bakmiddel. Het betreffende bakmiddel is, naar ach teraf gebleken is, dubbelkoolzure soda, die door toevoeging van twee gevaarlijke stof fen, waaronder arsenicum, giftig was ge maakt. Reeds meer dan tweeduizend huis moeders hebben deze dubbelkoolzure soda kunnen koopen, daar door de langzame werking van het gif de noodlottige uitwer king er van eerst sedert kortelings aan het licht is getreden. Het aantal dooden is intusschen tot drie en twintig gestegen. Professoren in de chemie, die deze dub belkoolzure soda hebben onderzocht, ver klaren dat men hier niet met een toeval lige menging te doen heeft, daar het zeer lastig is, een dergelijk gift samen te stel len. De beide stoffen hebben slechts dan een giftige uitwerking, als de juiste hoe veelheden van iedere stof nauwkeurig wor den samengevoegd. Is dit niet het geval, dan verliest de samenstelling haar giftig effect. Daar uit de opslagplaatsen der maat schappijen, die de dubbelkoolzure soda aan het betrokken warenhuis leverde, na aflevering er van, een belangrijke hoeveel heid arsenicum werd vermist, is een be drijfsleider in arrest gestéld. Ook de chef van het warenhuis is gearresteerd. Door middel van pers en radio heeft men het publiek van het dreigend gevaar op de hoogte gesteld. RAADPLEEG VOORDAT U UW INKOOPEN DOET VANDAAG EN VOLGENDE DAGEN DAGBLAD DE LEIDSCHE COURANT.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13