'AMEï> RUBRIEK Eenvoudige Middag- Japonnen Gekleede Middagjaponnen. Pull-overs en vesten. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. De patronen, welke voor de lezeressen in deze Damesrubriek beschikbaar worden gesteld, zijn verkrygbaar tegen den prys van 50 ct per stuk. Wy kiezen voor onze abonné's zooveel mogelijk de gangbare ma ten, zoodat een ieder haar voordeel kan doen. De patronen kunnen worden besteld per brief, met bijgesloten postzegels, of oer postwissel aan de Moderedactrice Dames- rubriek. Nieuwe Havenstraat 58. Den Haag. De gevraagde patronen worden binnen en kele dagen aan u afgezonden. 20329. Goed kleedende japon, die zoowel van effen als geruite stof buitengewoon voldoet. Ben. stof 3.25 M. van 100 c.M. breede stof verëischt, kan het ook van flu- Aangezien dit model geen buitengewoon breed stof vereischt, kan het ook van flu weel gemaakt worden, doch dan is 4 el stof noodig. Het bovenstuk sluit met de knoopen, doch op de rok worden de knoopsgaten geimiteerd. Aansluitende mouw- en halsgarnituur van lichte zijde, dat naar model geknipt is. 20330. Sportieve japon met garneering van stiksel. Ben. stof ongeveer 3.25 M. van Kostbaar tafelgoed. Tafelgoed mag zich zeker wel in de gunst van iedere rechtgeaarde huisvrouw verheugen. Voor feestelijke gelegenheden wordt een extra mooi stel bewaard, soms zijn het zelfs familiestukken, die reeds voor menige feesttafel dienst deden. Een koninklijke huisvrouw, Koningin Mary van Engeland, heeft een - buitenge wone schat van tafelgoed, dat zeker wel een vermogen vertegenwoordigt. Een stuk van groote waarde is het tafel laken. dat bij het huwelijksdiner gebruikt werd van Koningin Anna en ook voor dit doel geweven is. Thans wordt het als cu riositeit bewaard. Merkwaardig is een tafellaken, dat voor de bruidstafel van Koningin Victoria ge weven is en zóó groot is, dat het voor een tafel is gebruikt, waaraan 250 gasten aan kunnen zitten De overlevering wil, dat dit tafellaken ongeluk brengt aan de gas ten. die er wijn op morsen. Het is inder daad een geweldige prestatie zoo'n stuk te wasschen en te strijken! Het allerlaatst is dit tafellaken gébruikt tijdens den maal tijd na de begrafenisplechtigheid van ko ning Edward, waar ook Wilhelm H aan zat. In een Parijsch museum bevindt zich een tafellaken, dat voor de laatste Fransche koning is geweven van het fijnste damast, waarin niet alleen jachttafereelen op voor komen, doch tevens verschillende portret ten van leden der hofhouding. EEN WEINIG SCHOONHEIDSVERZORGING Nog steeds zijn er vele vrouwen, die nog niet geheel overtuigd zijn, dat overmatig dik worden, een onfrissche gelaatstint, puistjes en nog allerlei andere gebreken hun oorzaak vinden in een onregelmatige werking van het maagdarmstelsel. Indien de spijsvertering niet regelmatig werkt, worden krachtige kunstmatige afvoermid- delen gebruikt, die op den langen duur echter de werking der darmen nog meer verzwakken. 100 c.M. breed. Patronen in de maten 42—44. In zandkleurig crêpe of een meer bruine tint met stiksels in donkerder tint wordt een vlot geheel verkregen. Het geheel vol doet aan de strenge eischen der rechte lyn, welke de mode stelt. Smal opstaand boord en glade mouw. Door het afronden der hoeken van de pas- en voorstukken ont staat een kleine opening, die even de huid laat zien, hierboven en onder komen een paar clips als sluiting in bruin galalith. Op de rok worden doorgestikte zakken ge naaid, terwijl de voorbaan een opgestikte plooi heeft tot op kniehoogte. Naast een goede voeding, die tevens niet overmatig mag zyn, bewijst het dagelijksch gebruik van een aftreksel van senna peu len goede diensten. Men doet 's morgens 610 peultjes in een half glas koud water, giet er 's avonds voor het naar bed gaan een scheut heet water bij, zeeven en zon der suiker uitdrinken. Indien men last van constipatie heeft, is een oliekuur aan te bevelen, b.v. voor en na iederen maaltijd een theelepel olijf, sla of zonnepitolie. Is de verstopping hardnekkig, dan wor den de darm wanden gesmeerd door mor gens en s avonds een eetlepel medicinale parafine in te nemen. In den beginne zal wellicht nog een zacht werkend laxeer middel gewenscht zyn. Over het algemeen is overmatig eten zeer verkeerd en fruit als vervanging van een maaltyd uitstekend. Indien men zorgt, dat het bloed zoo zui ver mogelijk is zal het uiterlijk aanzien hier slechts door winnen. Slechts spijsver tering doet de verwerkte spysresten te lang in de ingewanden blijven, waardoor giftige stoffen in het bloed worden opge nomen. PRACTISCHE WENKEN. Om het behang achter waschtafels tegen waterspatten te vrijwaren, hecht men er met gekleurde punaises eenige vellen cel- lophaanpapier tegen. Vloerkleeden, waarvan de kleur ver bleekt is, worden afgewreven met zuur kool of vochtig zaagsel, daarna met de stofzuiger bewerken en ten slottt met een stevigen borstel met water en ammoniak. Piepende deuren moet langs de schar nieren met vaseline worden ingewreven. Olie droogt op en verdikt, helpt op den duur niet afdoende. Keukenfornuizen worden als zij althans geëmailleerd zijn met zeepsop afgenomen en met spekzwoerd of een lapje met sla olie n age wreven, hetgeen ook geldt voor gasstellen. Gekleede middagjaponnen, vragen altijd bijzondere modellen, weefsels of garneerin gen, die soms van geheel ander mater.aal zijn. Die eigenaardige vormverdeeling en nadruk welke op de mouwen gelegd wordt, geeft dikwijls een zeer origineel geheel. De eerste japon heeft een opstaande bies langs de halsuitsnijding en aangeknip te voorpanden, die over de wijde mouwen gestikt worden. De middelste japon is van fluweel ge dacht, heeft een sluiting met twee knoo pen en opgeknipte, staande kraag. Wijde mouwen met smalle bies afgewerkt. De laatste japon> is van fluweel gedacht, met een garneering van wit satijn. Zyn onontbeerlijk voor kouden dagen. Donkerblauw wordt hiervoor buitenge woon veel gekozen en is buitengewoon practisch, zoowel voor huis als werkende vrouwen. Boord, manchetten en heupstuk worden in geribd patroon gebreid, zooals het middelste model Iaat zien, sluiting in het midden met knoopen. Geruite vesten staan bijzonder aardig, worden veel in vest vorm gedragen met revers en knoopsluiting. Het rechter vest is van dikke wollen stof met opgestikte naaden, klein schootje en sluiting met één knoop. Glijspijkers of gurpmirondjes onder de pooten van stoelen bevestigd, voorkomen het krassen van parketvloeren en lino leum, terwijl de vloerkleeden gespaard worden. WEET GIJ REEDS, DAT.... pasgeboren kinderen 130 polsslagen per minuut hebben? Het aantal polsslagen loopt met het ouder worden af. Met 10 jaren heeft een kind ongeveer 90, met 20 tot 60 jaar heeft men 70 tot 75 en over de 60 jaar minder polsslagen. By het staan heeft men 10 polsslagen meer, dan wanneer men ligt. Als curiosi teit vermelden wij nog, dat een muis 500 800 polsslagen heeft en een olifant 25 per minuut. dat het hart 6 tot 8 liter bloed in een minuut verwerkt en dit bij hard werken tot een veel grooter aantal liters stijgt? wanneer een mensch meer dan de helft van zyn bloed verliest de dood intreedt on der zeer lagen bloeddruk? by kooloxyde vergiftiging verstikking plaats vindt omdat de kooloxyde 150 maal sterker verbonden wordt met de bloed- kleurstof der roode bloedlichaampjes dan zuurstof. de lucht, die ingeademd wordt 9% zuur stof moet bevatten, wil het organisme niet geschaad worden? In normale gevallen be vat de lucht 24% zuurstof. wanneer het lichaam in rust is door de ademhaling 68 Liter lucht in beweging wordt gebracht, hetgeen opgevoerd wordt door zware mannelyken arbeid tot 100 L. en meer. dat mannen meer door buik en werf els ademhalen en de vrouw daarentegen een borstademhaling? er een groot onderscheid bestaat tus- achen voedingsmiddelen en voedingsstof fen? De laatste worden door het lichaam verbruikt, terwijl in voedingsmiddelen nog ballast voorhanden is waarvan geen pro fit wordt getrokken. het 23 tot 68 uur duurt, alvorens de maag na een rijkelijken maaltyd ontlast is? het eiwit van vleesch en eieren 9798% verbruikt wordt? Bij plantaardig eiwit zyn de verliezen veel grooter, terwijl plant aardig voedsel over het algemeen niet veel eiwit bevat. een zeer groot gedeelte van het lichaams gewicht uit vochten bestaat, de weeke deelen zelfs 7580%? het inslikken van voedsel tot het oogen- blik, dat het in de maag komt 6 seconden duurt? HOE VRIJWAREN WIJ ONS TEGEN WARMTEVERLIES Alhoewel de huisvrouwen door brochu res en ook door middel van de radio weten, hoe zij het best hun kamers verwarmen, is het soms onbehagelijk koud in hare wo ningen. Men begrijpt niet waaraan dit toe te schryven is, want de kachels zijn perfect in orde, het verwarmingsmateriaal is best en de schoorsteenen zijn op tyd geveegd. Hoe komt het dan toch en hoe kan men zich tegen onnoodig warmteverlies vrij waren? Het zou zeer zeker verkeerd zijn, indien niet dagelyks de vensters open gezet zou den worden om te luchten. Frissche, zuur stofrijke lucht verwarmt veel sneller en intenser dan verbruikte. Men kan steeds ervaren, dat een goed verwarmd vertrek na grondig luchten weer in een oogenblik warm en aangenaam van temperatuur is. Wij zullen die kwestie van luchten eens nader onder de oogen zien. Men is het er over eens, dat grondig luchten noodig is, doch schenkt er weinig aandacht aan, wan neer het gebeuren moet. De practijk zal de huisvrouw wel geleerd hebben dat een kamer die 's morgens van 7 tot 8 uur ge lucht is, den eersten tijd niet behagelyk is te verwarmen. De buitentemperatuur wordt verder op den dag hooger en daar om is het beter op een later morgenuur de vensters te openen, liefst als de zon schijnt. Verder moet opgemerkt worden, dat het beter is kamers telkens korten tijd te luch ten laten wij zeggen ieder uur vijf minu ten. Op deze wijze kan men zelfs 's winters zuivere lucht in de woning inademen. Van groot belang is om tochtende vens ters met strips of toehtvilt af te sluiten, eveneens moeten de kieren van buiten- en kamerdeuren worden voorzien, wil men voorkomen dat de warmte door deze onge- wenschte openingen naar buiten trekt. Juist thans, nu ieder zoo genoodzaakt is op de kleintjes te passen, moet doelmatig verwarmd worden, wil men geen kolen verspillen. Een buitengewoon goed werkend mid del tegen koude is courantenpapier, dat in meerdere lagen onder vloerkleeden gelegd kan worden, indien de vloer koud optrekt, hetgeen vooral in benedenwoningen nogal eens het geval is. Wanneer de kamers op het Oosten en Noord-Oosten liggen, verdienen dubbele ramen aanbeveling, een uitgaaf, die men op den duur spaart op kolenverbruik. In de keukens beslaan de ramen door de stoom, welke door het koken ontstaat, zeer vaak, hetgeen bij vriezend weer beteekent, dat zich ijs vormt. Om dit te verwijderen, neemt men op 1/2 L. lauw water één eet lepel zout, neemt met deze oplossing de ramen af. Het bevriezen van vensterglas wordt voorkomen, door de ruiten in te wrijven met 1/4 Liter brandspiritus, waar bij men 25 gr. glycerine heeft gevoegd. AARDAPPELEN. De wintervoorraad. Het koken in de schil. Het is nu tyd om aardappelen op te slaan voor den wintervoorraad; indien men al thans over een goede bergplaats beschikt, die niet warm, doch vorstvrij is. De tem peratuur moet steeds gelijkmatig zijn, het beste is 68 graden boven het vriespunt. Komt men hieronder, dan beloopt men grooten kans, dat de aardappelen bevrie zen en ongenietbaar worden. Bij vorst moeten vensters en kelderluiken worden afgedekt, terwijl de kelder niet vochtig mag zijn en regelmatig gelucht moet wor den. Worden de aardappelen op den stee- nen vloer gelegd, dan geeft men een on derlaag vein stroo, beter is nog om speciale aardappelkisttn te gebruiken, daarbij de lucht aan alle kanten kan toetreden en het zand naar den onderkant toe een uit weg vindt. Neemt men gewone kisten, dan maakt men meerdere openingen in den bodem en plaatst de kist op vier steenen onder de hoeken. Bij voorkeur moeten de aardappelen in kisten niet hooger zijn dan 60 c.M. By het opdoen van den voorraad moet men zorgen, dat men goede, droge aard appelen opdoet van uitstekende kwaliteit, terwijl men ze regelmatig moet contro leeren om eventueel leelijke te verwijde ren. Meer dan deze verzorging vragen aardappelen niet, dus indien men ze in wil slaan moet men met deze wenken reke ning houden. Nu wij toch over het thema aardappe len spreken, zouden wy de huismoeders nog eens ernstig willen aanraden deze niet anders dan ui de schil te koken en wel om verschillende redenen. In de voornaamste plaats spaart men vele belangrijke voedingsstoffen, die vlak onder de schil zitten en met schillen wor den weggegooid De aardappelen worden met een speciaal borsteltje met water af geborsteld, de groote putten even uitge stoken en met kokend water en zout gaar- gekookt. Andere voordeelen, die wij nog noemen zijn, dat men minder verlies heeft bij het afpellen der dunne velltjes, dan wanneer men de aardappelen vóór het koken schilt, hetgeen bezuiniging betee kent, terwijl men tevens tijd van schillen spaart. De Jrie redenen zijn zeker van ge noeg belang om voortaan de aardappelen in den schil te koken. Het afpellen der" schilletjes gaat vlug, als men de aardappelen even aan den vork pikt. In den schil gekookte aardappelen bre ken minder af als zij in plakjes worden gesneden vooi sla of om te bakken, ter wijl in het laatste geval ook minder boter vet of olie gebruikt zal worden. Aardappelen vormen een uitstekend voe dingsmiddel en zullen naast een flink portie groente in ruime mate worden op- gedischt, doch.... in den schil gekookt. WIJ BAKKEN PEPERKOEKEN! Tegen Sinter Klaas en Sint Nicolaas wordt onwillekeurig meer gesnoept, dan in normale tijden. Peperkoeken, vooral zeer bekend bij onze Duitsche buren, zijn bijzonder smakelijk en gemakkelijk zelf te bakken, daarbij niet duur. Wij willen hier onder de recepten laten volgen. Peperkoek (eenvoudig). 300 gr. honing of lichte stroop worden met 100 gr. boter of margarine verwarmd, daarna roert men er 100 gr. suiker door heen, verder nog 1 theelepel gemalen kruidnagelen, 1 theelepel kaneel, 1 thee lepel anijs en 2 eetlepels gemalen nooten. J ei-geel, eenige druppels citroensap en het stijfgeklopte eiwit. Is alles goed ver mengd, dan voegt men lepels gewijze 500 gr. bloem bij die vooraf gezeefd is met een pakje bakpoeder (of zelfr. bakmeel ge bruiken). Het deeg wordt goed doorge- kneed met de hand. Uitrollen en er figu ren van vouwen of vierkantjes en rondjes, die op een ingevet bakblik niet te bruin gebakken worden. Peperkoek met sinaasappel. Ruim een pond honing wordt, heet ge maakt, hierbij voegt men 1/2 pond gehakte amandelen, 1/2 pond suiker, 2 flinke thee lepels kaneel, iets nagelgruis, 50 gr. fijnge sneden geconfijte sinaasappelschillen, een mespunt dubbelkoolzure sado en 500 gr. bloem en mengt alles goed dooreen, zet de pan met inhoud in de nabijheid van eer warme kachel (68 uur). Nogmaals goed kneden en hoeken vormen, rond of vier kant, die in een ingevet bakblik gebakken worden 15 min. Het koken van kool ge gename lucht, niet alleei: doch door het geheele hui.* dit door de pan af te de water en azijn gedrenkte wordt de deksel geplaatst.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11