Waardeering voor de werklozen kassen Italië neemt militaire maatregelen DONDERDAG 28 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD - PAG. 5 TWEEDE KAMER. BLIJFT HUURTOESLAG OP STEUN GEHANDHAAFD? De Tweede Kamer heeft gistermiddag de beraadslaging over het hoofdstuk Volksge zondheid van de begrooting van Economi sche Zaken voortgezet. De heeren Kampschoër en Stum- p e 1 (R.-K.) meenen, dat de regeering meer moet doen voor de zonder rijkssteun gebouwde woningwetwoningen, ook "in de kleine steden. Ook de particuliere woning bouw moet worden geholpen. De heer Westerman (N. H.) bepleit een premie-stelsel, waardoor eigenaars van dure woningen wellicht in de gelegenheid kunnen worden gesteld hun leegstaande woningen goedkooper aan te bieden. De Minister van Economische Zaken, de heer Slingenberg zegt, dat de huur- verlaging bij de Regeering in het centrum van de belangstelling staat. Het zou voorbarig zijn, van een misluk king te spreken ten aanzien van hetgeen tot dusver gebeurd is. Sedert 1933 is huur- verlaging voor particuliere woningen gaan de. Voor de hoogere huren sterker <An voor de lagere. Wat deze laatste categorie betreft trad er dit jaar een kentering in. Het wetsontwerp inzake verla ging van vaste lasten zal wor den gewijzigd en het zal aan de verlaging van de huren der par ticuliere woningen aandacht w ij-d e n. De kwestie is eenvoudiger voor wat betreft woningwetwoningen, niet met rijkssteun gebouwd. Die zullen bij het geven van toelagen voor de huurverlaging niet worden ver geten. Spr. noemt hier vier categorieën van wo ningen waarvoor toelagen worden gege ven: die met rijksvoorschot gebouwd, wel ke een jaarlijksche rijksbijdrage ontvan gen, die met gemeentevoorschot gebouwd, die waarvan het voorschot is afgelost doch waaraan een bijdrage wordt gegeven door rijk en gemeente samen. Voor woningen waarbij het rijk in geen enkel opzicht is be trokken wordt geen bijslag gegeven Als de gemeente niet in staat is, haar deel bij te dragen in de buurverlaging neemt de regeering die geheel voor haar rekening. De nieuwbouw zal worden gestimuleerd, vooral voor de laatste huurklasse, doch als er leegstaande woningen zijn moet -men oppassen geen ongelukken te maken door de kansen van de huizenbezitters nog te verkleinen. Spr. vraagt zich af of de huur- bijslagopdensteun wei kan wor- den gehandhaafd. Die toeslag verhindert den huurder naar een goed- koopere woning te gaan. Spr. heeft opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar den feitelijken toe stand. Doch spr. meent te hebben opge merkt, dat die huurtoesUg rem mend werkt op de huurverla ging in het algemeen. Voor krotopruiming is 3 ton uitgetrok ken; een bedrag dat voor het oogenblik voldoende kon worden geacht. Wat de huurcommissies betreft, deze kwestie kan beter bij het wetsontwerp tot verlaging van vaste lasten worden ter sprake gebracht; mischien vindt de heer Drees dit ontwerp wel iets dat aan zijn wenschen tegemoet komt. De gemeenten kunnen woningcommis sies instellen, doch spr. ziet de noodzake lijkheid van die commissies niet in. Bij de afd. Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling zegt de heer Lo e- rakker (R.-K.) te vreezen, dat de tech nische wijzigingen in de reglementen der werkloozenkassen zullen leiden tot een ver mindering van de rechten der leden. De subsidies zijn te sterk verlaagd. Die ver laging kome eerst na overleg met de or ganisaties tot stand. De heer A m e 1 i n k (A.-R.) acht het nu niet den tijd te komen tot wettelijke re geling van de werkeloosheidsverzekering. Onjuist is de bepaling, dat iemand twee weken werkeloos moet zijn geweest voor hij voor uitkeering in aanmerking komt. De heer Vos (Lib.) wijst er op, dat de werkloozenverzorging in ons land in han den is van vakorganisaties, die politiek ge tint zjjn. Spr. wenscht dat niet-politieke organisa ties die verzorging tot haar taak maken. De minister overwege deze zaak nog eens. De heer Westerman (Nat. H.) be toogt, dat bij de werkloosheidsverzekering alle verhouding tusschen premie en uit keering is zoek geraakt. Spr. dringt op re construeering van de werkloosheidsverze kering aan, zij worde in handen gegeven van een onpartijdige instantie in plaats van aan de vakbeweging, waaraan de ar beiders thans met handen en voeten ge bonden zijn. De heer v. d. T e m p e 1 (S. D.) sluit zich bij het betoog van den heer Amelink aan, en richt zich tegen hen die tegen de rol van de vakorganisatie bedenking hadden. Spr. had van liberalen mc r respect ver wacht over de uit het vrije bedrijfsleven opgekomen regelingen tusschen werkge vers en werknemers. De vakvereenigingen hebben geen mo nopolie. Ook andere organisaties kunnen kassen oprichten, maar dat lukt niet. Ook de heer Sm e enk (A.-R.) richt zich tegen het betoog van de heeren Vos en Westerman. Hij wijst er op, dat in 1934 de arbeiders 8.5 millioen aan premie voor werkloosheidsverzekering hebben opge bracht. Minister Slingenberg zegt groote waardeering te hebben voor hetgeen de organisaties t. a.v. de werkloozenkassen hebben tot stand gebracht. Hij zal daarin dan ook geen verandering brengen en is het ten deze geheel eens met den heer v. d. Tempel. Bij de afd. Werkverschaffing en steun- verleening vraagt de heer Loerakker (R.-K.) aan de werkverschaffing een meer vrijwillig karakter te geven. Spr. dringt aan op een beroepsinstantie voor de ge straften en meent, dat de verhouding tus schen loonen in het vrije bedrijf i i dat in de werkverschaffing niet kan worden ge handhaafd. Dit laatste mag niet te zeer worden verlaagd, zooals in het Westland gebeurt, waar men 30 cent per uur be taalt en de menschen 17.50 per week verdienen. De vergadering wordt te 6 uur verdaagd tot Donderdag*- 1 uur. EERSTE KAMER Het Bezuinigingsontwerp TIJD IS GELD: ALDUS DE VOORZITTER De Eerste Kamer heeft onder leiding van haar voorzitter, mr. W. L. baron De Vos van Steenwyk, de behandeling aangevan gen van het wetsontwerp tot verlagignign der openbare uitgaven. De voorzitter zegt, dat morgen de beraadslagingen dienen te eindigen. Des noods zal een avondvergadering worden gehouden. De tijd van de raadslieden der Kroon is thans kostbaarder dan fijn goud. De heer v. Lanschot (R.-K.) meent, dat thans geen politieke beraadslagingen dienen te worden gehouden. Dit ontwerp heeft niet gebracht, wat men daarvan had mogen verwachten, n.l. dekking van het tekort. De regeering wil spr. echter geen verwijt maken. Spreker constateert, dat ten aanzien van vele punten de programs van de S. D. A. P. en de R.-K. Staatspartij parallel loo- pen. Echter komt aan de leeningscapaci- teit eens een eind. Betwijfeld dient te wor den, of de samenstellers van het „Plan van den Arbeid" daarmee wel voldoende rekening hebben gehouden. Zij hebben eer blijk gegeven van bedenkelijken overmoed. De heer Dela Bella (Soc. Dem.) acht het „Plan van den arbeid" een eerlijke po ging om tot grootere welvaart te gera ken. Men kan niet volstaan met te zeg gen „het kan niet". De financieele bezwa ren deelt spr. niet. Er moet nu eenmaal een groote aanval ondernomen worden op de werkloosheid. De heer Droogleever Fortuyn (Lib.) vraagt zich af, wat de algemeene plannen der regeering zijn? Zij vraagt voortdurend vertrouwen, maar niemand weet, waar zij eigenlijk heen wil. Het Plan van den Arbeid had de studeerkamer nog niet mogen verlaten. Het is evenmin mo gelijk, een zoo groot aantal openbare wer ken te vinden, als om het plan op de voor gestelde wijze te financieren. De heer P o 11 e m a (C. H.) merkt op, dat wij in de toekomst moeten rekenen met een niet-sluitende begrooting, omdat het sluitend maken erger is dan het laten bestaan van een tekort. Het economisch leven kaatst de belastingen terug. Wan neer men handel en industrie het leven moeilijk maakt door nieuwe belastingen, is het dwaasheid, die gelden aan industria lisatie uit te geven. Hoe minder de Regee ring zich daarmee bemoeit, hoe beter. De heer Serrarens (R.-K.) meent, dat de positie van de goudlanden nog steeds ongunstiger is dan die der niet-goudlan- den. De tot heden gevolgde deflatiepoli- tiek acht spr. dan ook niet leidend in de goede richting. De heer De Zeeuw (S. D.) kan in dit wetsontwerp niet anders zien dan een lap middel. Rede van minister Colijn. De minister-president dr. C o 1 ij n de sprekers beantwoordend, constateert, dat er critiek is geuit en lof gebracht bij dit wetsontwerp over het regeeringsbeleid. De aanpassingspolitiek van de Regeering is ruimer dan de deflatiepolitiek, welke men hier en daar meent, dat de Regee ring volgt. Bij de aanpassingspolitiek wordt rekening gehouden met de afzetmo gelijkheden en de ?~nsluiting van kost prijzen aan goederenprijzen. Helaas hebben we niet te maken met één gevestigde overtuiging hoe de crisis moet worden opgelost, doch met zooveler lei pogingen en aanbevelingen. De regeerii.g moet trachten den moed er in te houden. In dat licht moeten de 200 millioen landbouwsteun en diverse an dere crisismaatregelen worden bezien. Naast de ongerepte bewaring van het crediet dwingt de nood van den tijd ons, dat we ons bemoeien met den economi- schen gang van zaken. Doch in dit kabi net zitten geen mannen die meenen, dat de Staat zelf als producent moet optreden. De industrie heeft door de contingentee- rii.gen al vele tientallen millioeuen voor deel genoten. Het is niet te weerspreken, dat de werk- loosheod in den laatsten tijd weder is toe genomen. Doch hoe zou de toestand er uit zien, indien de Regeering haar maatre gelen niet had genomen? Spreker houdt vol, dat nergens in lan den, welke met Nederland vergelijkbaar zijn, de toestand b~ter is dan hier. Men zegt, dat hier en daar het werkloos heidsvraagstuk is opgelost. Maar wanneer Tegen verscherping der sancties DE ABESSIJNSCHE OVERWlNNINGSBERICHTEN GEDEMENTEERD ITALIË DREIGT. Militaire maatregelen tegen verdere In verband met den toestand, welke is geschapen door de dreiging van 1 nieuwe sancties en de ongerustheid, welke is ont staan door deze nieuwe dreiging, zijn mi litaire voorzorgsmaatregelen genomen. Reeds hebben troepenbewegingen plaats, teneinde Italië in onmiddellijken staat van tegenweer te brengen. Verscheiden bijzon derheden hieromtrent doen de ronde, doch geen kan nauwkeurg worden vastgesteld, en desbetreffende inlichtingen zijn streng verboden. Wel wordt verklaard, dat preventieve maatregelen officieel zijn uitgevaardigd. De 100.000 man, die uit Oost-Afrika te rugkwamen en drie maanden met land- bouw-verlof zouden moegen gaan, zullen onder de wapenen moeten blijven. VAN HET OORLOGSFRONT. De Italianen zouden Makallé hebben ontruimd. Reuter meldt uit Londen: Uit Addis Abeba wordt vernomen, dat officieel wordt medegedeeld, dat het Ita- liaansche garnizoen Makallé heeft verlaten en zich op Adigrat terugtrekt. ITALIAANSCHE TEGENSPRAAK. Naar Reuter uit Rome meldt, lacht men daar om de berichten uit Abessijnsche bron over het ontruimen van Makallé en andere Italiaansche tegenslagen in Oost-Afrika. De berichten over successen der Abes sijnsche troepen en de herovering van Go- rahei, Wal-Wal en Makallé worden van officieele Italiaansche zijde verzonnen ge noemd. Van bevoegde zijde wordt verder de be wering, als zou de Italiaansche ambassadeur te Londen de Britsche regeering hebben doen weten, dat Badoglio een opmarsch naar het Tana-meer overweegt, gedemen teerd. HET 56e ITALIAANSCHE LEGER- BERICHT. Het 56ste Italiaansche legerbericht meldt: Aan het front van het eerste legercorps hebben onze afdeelingen, die oprukten uit Dolo (bedoeld is Dolo aan het Noordelijk front, een plaats, die op circa 15 K.M. ten Oosten van Makallé is gelegen. Red.), de dorpen Amentilla en Sechet bezet, zich langs den Oostelijken rand van de hoog vlakte voortbewegende naar het gebied van de Galla-Woggerats. (Sechet, ook wel Se- ket, ligt ten Zuidoosten van Dolo langs een pad, dat door de Danakil-woestijn naar Eritrea leidt. Red.). Het Eritreesche legercorps heeft de krijgsverrichtingen voor de bezetting van Tembien voortgezet. De luchtmacht deed verkenningsvluchten in den omtrek van het Asjiangi-meer. Gevecht aan de grens van Kenya. Van Italiaansche zijde wordt gemeld, dat bij het plaatsje Lama-Sjillindi, 100 K.M. ten Noorden van Dolo aan het Zuidelijk front, een verwoed gevecht heeft plaats gehad tusschen Italiaansche inheemsche troepen en Abessijnsche afdeelingen /an Ras Desta. Komende uit Dzjoeba, wilden de Abessijnen den Italianen in de linker flank vallen. Na een gevecht, dat verschei dene uren duurde, werden de aanvallers op de vlucht gedreven. Ongeveer 100 doo- den lieten zij op het slagveld. Aan Italiaan sche zjjde werden 4 of 5 soldaten gewond. Ras Desta's poging mislukt? Naar uit Rome wordt gemeld, zou door een overwinning van generaal Graziani op de troepen van Ras Desta de positie van de Italianen op den linkervelugel geconsoli deerd zijn. Bij dit gevecht bleek de groote waarde van de luchtmacht voor verkenningen; tij- men dan bedenkt, dat de arbeiders de fa briek ingaan o.a. met schoeisel uit afge dankte automobielbanden,, dan acM spr. dat geen welkome oplossing. Het Plan van den Arbeid stuit af o.a. op de onmogelijkheid om cp de geldmarkt de daarvoor noodige honderden millioenen te vinden. De Regeering heeft 60 millioen gevoteerd uit het Werkfonds. Indien die niet volle dig zijn uitgegeven, dan berust dat op technische bezwaren. Men wil toch niet be weren, dat er is gesaboteerd? Het voornaamste bezwaar tegen het Plan van den Arbeid is, dat het den Nederland- schen uitvoer zou dooden. Tégenover het devaluatiebetoog van den heer Serrarens, die Amerika als voor beeld stelde, wijst spr. er op, dat Amerika volkomen zelfsupporting is en ook in an dere opzichten niet met Nederland verge lijkbaar. De werkeloosheid is in Amerika en En geland grooter dan hier te lande. De Regeering wenscht de verantwoorde lijkheid voor devaluatie niet te aanvaar den. Zij zou ook tegenover de arbeiders onverantwoord zjjn. Te halfzes wordt de vergadering ver daagd tot hedenochtend elf uur. dens het gevecht stelde de genie voortdu rend radiotoestellen op, ten einde in door loopend contact te blijven met de vliegtui gen. Het plan van Ras Desta om de verbindin gen van de Italiaansche troepen te verbre ken, is verijdeld; het moreel van de strij ders van Ras Desta is zeer geschokt. Tirailleurslinie van Ras Desta. Omtrent den inval van Ras Desta in Ital liaansch Somaliland wordt uit Harrar ge meld, dat de voorhoede bestond uit leden van den Fanno-stam, die er in slaagden zelfs Isja Baidoa te bereiken. Gezeten op een witten muilezel trok Ras Desta, achter de voorhoede aan, met zijn 100.000 man langs de Joeba-vallei naar Italiaansch ge bied. Vele stamhoofden der Somali's, die zich aan de Italianen hadden onderworpen, werden ontwapend en naar het binnenland van Abessinië gezonden. Als een kronkelende slang bewoog het leger zich verder, hoewel groote verliezen werden geleden door de Italiaansche aan vallen en de koortsen. Om den opmarsch te stuiten moest generaal Graziani troepen naar de Joeba-vallei zenden. BADOGLIO HEEFT VERTRAGING. De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau seint: Tengevolge van zware stormen op de Roode Zee heeft het stoom schip, waarmede de nieuwe Italiaansche opperbevelhebber Badoglio zich naar Oost- Afrika begeeft, vertraging. Men verwacht hier, dat het schip eerst Donderdagmorgen, of misschien zelfs wel Donderdagmiddag in Massaoea zal aankomen. DUITSCHLAND. NA DE VEROORDEELING VAN MGR. LEGGE. De bisschop gaat in hooger beroep. Naar de Jerlijnsche correspondent van het „Hbld." verneemt, staat het thans vast, dat de bisschop van Meissen en zijn beide mede-beklaagden tegen het vonnis van de Berlijnsche rechters in hooger beroep zul len gaan. In dit verband is het van belang, kennis te nemen van een hoofdartikel in de Natio naal Socialistische „Angriff" van gister avond, waarvan men mag aannemen, dat het de officieele opvatting over deze straf zaak en haar gevolgen weergeeft. Het artikel stelt, afgezien van de om standigheid, of het vonnis van kracht wordt dan wei hooger beroep zal worden afgewacht, de vraag, wat na zulk een ver oordeeling met dezen bisschop geschieden moet. Het bisdom Meissen is rechtstreeks on dergeschikt aan het Vaticaan. Wat daar over den bisschop van Meissen beslist zal worden, inteiesseert het Duitsche publiek niet zoozeer. Maar met belangstelling zal men in Duitschland afwachten, welke maatregelen de kerkelijke overheid zal nemen met betrekking tot de positie van dr. Peter Legge als bisschop temidden van het Duitsche volk en in den Duitschen staat. Het vonnis spreekt van nalat ghe d van den bisschop jegens dingen, die thans behooren tot de meest ernstige en ingrij pende bestanddeelen van Duitschland's strijd voor zijn onafhankelijkheid. Reeds daarom, aldus het Nationaal Socialistisch regeeringsorgaan, is het nauwelijks denk baar, dat een man, die bij dezen marsch van het volk uit het gelid is getreden, weer, hoe dan ook, in het openbare leven terug keert. DRIE „GRIJZE ZUSTERS" VEROORDEELD. In" een deviezenproces tegen drie „Grijze Zusters" is gisteren uitspraak gedaan. Othmara Woehl, moeder-overste van het provinciale moederhuis te Halle, is veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf en een geldboete van 7000 R.M.; haar secre taresse Cordula Kieslich tot 3 maanden en een boete van 5000 R.M.; Maria Mer cedes Rother, generaal-overste van de Grijze Zusters te Breslau, is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en een boete van 10.000 R.M. DE ARRESTATIE VAN MGR. BANNASCH. In verband met de actie in de Kath. Jeugdbeweging. Naar aanleiding van de arrestatie van Mgr. Bannasch verneemt de K.W.P. nog de navolgende bijzonderheden. De arrestaties van Mgr. Bannasch staat in geen enkel verband met de berichtge ving, die deze prelaat aan het Duitsche Episcopaat heeft verstrekt over het proces tegen den Bisschop van Meissen, doch de Gestapo heef. Mgr. Bannasch gevangen genomen in verband met de groote actie, die thans in Duitschland tegen het Jung- manner Verband ondernomen wordt (ar restatie van Dr. Jacob Clemens, het slui ten van de K.J.V. Centrale in Dusaeldorf, het inbeslagnemen van het blad „Micha el" enz.). Bij de huiszoeking in het Bisschoppelijk Paleis te Berlijn heeft de Gestapo ook be slag gelegd' op een rapport dat door het Jungmanner-Verband aan het Duitsche Episcopaat werd overhandigd en waarin een procesverbaal was opgenomen van de tallooze schendingen van het Concordaat door de leiders en de leden van de Hitler- Jeugd. Naar wij vernemen is bovenbedoeld rap port alsnog in beslag genomen in het Bis dom Bamberg en Regensburg, alwaar men de betreffende koeriers gearresteerd heeft. GRIEKENLAND AMNESTIE AFGEKONDIGD. Is ook Veniselos begenadigd? De koning van Griekenland heeft een decreet onderleekend, waarin algemeen© amnestie wordt afgekondigd voor perso nen, die in politieke processen zijn veroor deeld. Een tweede decreet verleent am nestie aan militairen. In beslag genomen vermogens worden niet gerestitueerd. Volgens de bepalingen van het eerste decreet zou het ook Veniselos vrijstaan, naar Griekenland terug te keeren. ZUID-AMERIKA De opstand in Brazilië. UITGEBREID TOT RIO DE JANEIRO. Evenwel spoedig onderdrukt. Gisteren is de revolutionnaire beweging, die was uitgebroken in het Noorden, over geslagen naar de hoofdstad Rio de Ja neiro. Een der bataljons van het derde re giment, dat te Rio de Janeiro ligt, is aan het muiten geslagen. Twee andere batal jons zijn tegen de rebellen opgetrokken. Een groep sergeants van de luchtmacht- school heeft de officieren aangevallen en zich vervolgens aan het hoofd der opstan dige beweging geplaatst. Regeeringstroepen hebben het eerste regiment van de lucht macht en de arllllerieschool aangevallen en gebombardeerd. De muiters hebben de hangars op de vliegterreinen in brand ge schoten. Officieel wordt echter medegedeeld, dat de regeeringstroepen het fort Sao Joao na een hevig artilleriebombardement hebben bezet. In de kazerne van dit fort hadden zich de opstandige troepen van het derde feglment infanterie teruggetrokken. De re bellen hebben zich overgegeven. Toen de troepen de wijk, waar het derde regiment infanterie in opstand was gekomen én die in brand gestoken was, waarna de opstandelingen zich overgaven, weer in bezit hadden genomen, werden er 12 dooden en 30 gewonden gevonden Geheimzinnig slot van den opstand te Natal. Naar de Braziliaansche bondsregeering verneemt hebben de opstandelingen te Na- tal zich ingescheept op het stoomschip „Santos" van den Braziliaansche Lloyd, waarmede zij naar onbekende bestemming lijn vertrokken Hun leiders maakten zich meester van een Condor-vliegtuig en zijn eveneens vertrokken, zonder dat men weet waarheen. „Graf Zeppelin" dankt duurrecord aan de revolutie. Het luchtschip „Graf Zeppelin" heeft op zijn 500sten tocht onvrijwillig een nieuw duurrecord voor luchtschepen gevestigd. In verband met de revoluiionnaire be we-, ging in Noord-Bra-""ié 'gn het luchtschip aanvankelijk niet A° r.mambuco landen, zoodat het van Maandagmorgen tot Woens dagmorgen voor de kust bleef kruisen, tot dat het gistermiddag eindelijk te Pernam- buco kon dalen. Het luchtschip ia daar door 119 uur in de lucht gebleven. Daarmede is het vorige record, dat ge vestigd werd op den eersten tocht naar Noord-Amerika van 11 tot 15 October 1928, toen het luchtschip 111 uur en 44 minuten bleef vliegen, met ongeveer 7 uur verbe terd. CHINA. DE AUTONOMISCHE BEWEGING IN HET NOORDEN. Het optreden der Japanners. De Japansche legerautoriteiten gaan voort met het nemen v?n maatregelen te gen een Chineesche poging om de auto nomistische separatistenbeweging van Ho- pei met militair geweld te onderdrukken. Japansche patrouilles met gepantserde wa gens en tanks zijn opgerukt en hebben gis termiddag omstreeks 12 uur de inboorlin- genstad van Tientsin omsingeld. Voorts werd het vreemdelingen belet zich naar de renbaan te begeven, die een waarde volle plaats voor militaire doeleinden vormt. Voorts hebben de Japansche troe pen het Centraal en het Oostelijk Station bezet. Tevens werd gistermorgen het Teng- tai-station in de nabijheid van Peking bezet. Naar men verneemt hebben de Japansche

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5