STADS NIEUWS WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 LAATSTE BERICHTEN BURGERLIJKE STAND SLAGZIN GEVONDEN! „Koopt Nederlandse he waar, Dan helpen wij elkaar". In vervolg op een mededeeling, eenigen tijd geleden gedaan, waarbij kennis werd gegeven van de instelling van een Natio nale Propaganda Commissie voor het Ne der landsch Fabrikaat, onder eere-voorzit terschap van prof. dr. ir. H. Gelissen, Mi nister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en onder voorzitterschap van ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P. T. T. (secretaris is de heer H. F. R. Snoek, secre taris-penningmeester van „Neder landsch Fabrikaat"), kan thans worden medege deeld, dat op de prijsvraag voor een slag zin, welke als motto zal worden gebruikt voor deze nationale propaganda-campagne, uit de ongeveer 2500 ingezonden antwoor den is gekozen: Koopt Nederlandsche waar, Dan helpen wij elkaar". „Hbld." GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Leiden vergadert op Maandag 2 December 1935, des namid dags te twee uur, in het gebouw ,.Tot Nut van Jt Algemeen" (Steenschuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, den heer F. Eikerbout. 2o. Benoeming van een regentes van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinder huis. 3o. Praeadvies op het verzoek van J. Hirschig om ontslag uit zijn batrekking van leeraar aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus. 4o. Voorstel tot het verleenen van eer vol ontslag aan een zevental onderwij zeressen en aan een onderwijzer bij het o .1. onderwijs wegens opheffing van hun betrekking. 5o. Voorstel in zake aanstelling in vas ten dienst van Mr. Dr. S. Rozemond, als Directeur van den Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. 6o. Voorstel: a. tot verpichting van het vischrecht in de Vroonwaieren c.a. (met uitzondering van de Zijl) aan B. Kraan, te Rijnsater- woude; b. tot verpachting van het vischrecht in de Haarlemrnerstrekvaart en in de Zijl aan den Hengelaarsbond voor Leiden en Om streken. 7u. Voorstel tot aankoop van een ge deelte voortuin, behoorende bij het perceel kadastraal bekend gemeente Leiden, Sec tie A No. 1239, gelegen aan de Plan.age. 8o. Voorstel tot verkoop van een ge deelte bouwterrein aan de Burggraveniaan, hoek Kernstraat, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie M No. 4984 (ged.), aan B. Buurman q q., te Leiden.. 9o. Voorstel inzake het, met wijziging van het raadsbesluit van 28 Augustus 1933, aanvaarden van een voorschot uit 's Rijks kas, ten behoeve van het verkrijgen en het bouwrijp maken van een terrein voor het 8e bouwplan van de Woningbouw ver - eeniging „de Eendracht". lOo. Voorstel tot wijziging van de ge meen tebegrooting, dienst 1935, ter aanvul ling van het voor ondersteuning van werk- loozen toegestane bedrag. llo. Voorstel tot wijziging van de ver ordening, betreffende het verleenen van een bijslag op de pensioenen aan gemeen te-ambtenaren en hunne weduwen en wee zen toegekend, krachtens de verordening, regelende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren en de verordening, regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en kinderen van gemeente-ambtenaren, zooals deze luiden' na de wijziging van 26 Maart 1914. 12o. Voorstel tot herziening van het bij raadsbesluit van 6 November 1933 vastge stelde plan van uitbreiding voor de ge meente Leiden, laatstelijk herzien bij raadsbesluit 24 September 1934. 13o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening, regelende de heffing van belas tingen voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis, te Leiden. 14o. Voorstel tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de N.V. Gekro, te Overschie, in zake de destructie van af gekeurd vee en vleesch. 15o. Voortzetting van de behandeling van het praeadvies op het verzoek van G. van den Nieuwendijk, te Voorschoten, om restitutie van de kosten van gerechtelijke invordering van de schadevergoeding we gens het aanryden van een lantaarn door zijn zoon. 16o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening, betreffende de aansluiting van particulieren aan het Gemeentelijk Radio- distributienet. 17o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening, betreffende de aansluiting van particulieren aan het net voor electrische uurwerken door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. 18o. Voorstel: a. tot wijziging van de verordening, be treffende de levering van electriclte.t door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elec triciteit; b. tot wijziging van de verordening, be treffende de levering van gas door de Ste delijke Fabrieken van Gas en Electrici teit, te Leiden. 19o. Praeadvies op de motie van me vrouw Braggaar in zake wijziging van de stempelregeling voor valide werkloozen, welke via den Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon worden ondersteund. LETTEREN EN KUNST Vondel's Lucifer. De Vrijz. Christelijke Studenten Bond te Amsterdam zal 19 December in den Stadsschouwburg een heropvoering geven van Vondel's Lucifer. ACADEMIEN1EUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie, mej. M. Schild, Rijs wijk, mej. A. S. Drees, Den Haag; candidaaktsexamen Wis- en Natuurkun de, letter H, de heer G. L. Krol, Breda. Geslaagd voor het examen van apothe kers-assistent mej. A. Frerichs, Rotterdam. 20o. Praeadvies op het verzoek van den Leidschen Eestuurdersbond om wijzig ng van artikel 10 van de verordening, betref fende den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken. 21c. Voorstel in zake het verleenen van een toelage uit de gemeentekas aan de ktvetrkelingen, verbonden aan de o. 1. scho len te Leiden, die niet zelfstandig met het onderwijs in een klasse zijn belast en die den hoofdaktecursus aan de Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen te Leiden bezoeken of die op 1 September 1935 reeds in het bezit van de hoofdakte waren, over het tijdvak 1 September 19351 September 1936. 22o. Praeadvies op het verzoek van de afdeeling meiden van den Bond van Neder landsche Onderwijzers om de kweekelin- gen met akte, verbonden aan de o. 1. scho len te Leiden, vrij te stellen van de beta ling van scnoolgeld voor het volgen van den hoofdaktecursus aan de Gemeente lijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen, te Leiden. 23o. Voorstel in zake het dempen van het Levendaal tusschen het Steenschuur en de Barbarabrug, tot vaststelling van de desbetreffende begrootingsregeling en tot wijziging van de verordening op de hef fing van een belasting onder den naam „Baatbelasting Levendaal", te Leiden. 24o. Voorzetting van de behandeling van het voorstel: a. tot oprichtihg van een stichting voor de organisatie van de gemeentelijke be moeiingen ter zake van de beoefening van sport en spel; b. tot vaststelling van de statuten van die stichting; c. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat; d. tot vaststelling van de regelen met betrekking tot de belegging bij den Ge meente-Ontvanger van de overtollige kas gelden van de stichting. VOORDRACHT PROF. DR. O. HAHN. Over: Natuurlijke en kunstmatige radio-activiteit. Prof. dr. O. Hahn van het Kaiser Wilhelm Institut te Dahlem hield gisteravond een lezing voor de philosophische faculteit der Leidsche studenten alhier over het onder werp: natuurlijke en kunstmatige radio activiteit in de laatste reeks van het pe riodiek systeem. Na gewezen te hebben op het feit, dat de elementen met oneven stoomnummer altijd zeldzamer zijn dan die met even nummer, hetgeen ook blijkt te gelden voor de radio-actieve, wees spr. er op, dat naast de actieve isotopen in de laatste reeks van het periodiek systeem hoogst waar schijnlijk geen stabiele isotopen voorko men. Daarmede wordt tc .its waarschijnlijk gemaakt, dat de elementen 85 en 87 niet bestaan. Het werk van het echtpaar Joliot Curie eenerzijds en dat van Ferni anderzijds, heeft geleerd, dat vele elementen radio actieve producten leveren door beschie ting met alphadeeltjes of neutronen, welke natuurlijk isotoop zijn met reeds bekende elementen. Zoo ontstond dat bij voorbeeld uit aluminium door beschieting met neu tronen, het radio-natrium, waarbij tevens een alpha-deeltje ontstaat. Dit radio-natrium heeft een vrij lange levensduur, gaat door bestraling over in een magnesium isotoop. Van buitengewoon belang zijn de proeven, waarbij neutronen worden geschoten op de laatste elementen van het peroidiek systeem in het bijzon der uranium, omdat hierdoor de mogelijk heid gegeven wordt het periodiek systeem uit te breiden omdat hierbij werkelijk nieuwe elementen met een kernlading hoo- ger dan 92 kunnen ontstaan. Reeds Ferni had het waarschijnlijk ge maakt, dat dergelijke elemeenten ont staan. Door nu gebruik te maken van de analogie, die deze elementen moeten ver- toonen met reeds bekende, n.l. het rhe nium en het platina, kon prof. Hahn de ge schikte chemische reacties, waarbij rhe nium- en platinaverbindingen als drager voor de nieuwe elementen gebruikt wor den, aantoonen, dat de nieuwe elementen niet isotoop zijn met reeds bekende ele menten. Hiermede is dus aangetoond, dat het pe- diodiek systeem nog voorbij het uraan zich uitstrekt. VOORDRACHT PROF. DR. H. SCHAEFER De grondbeginselen van het Egyptische teekenen. Gisteravond hield Prof. Dr. H. Schaefer uit Berlijn in het Rijksmuseum van Oud heden alhier de eerste van de beide aan gekondigde lezingen. Hij handelde daarbij over de grondbe ginselen van het Egyptische teekenen, welk woord tevens schilderkunst en re liëfkunst omvat. Bekend is, dat de Egyp tenaar een weergave van de natuur heeft, die van de onze verschilt. De Egyptenaar volgt niet net beeld, zooals men dit ziet, maar zooals men het zich voorstelt. Sedert de Renaissance, die ons aan den perspecti- vischen vorm gebonden heeft, tot aan het weer opleven door het expressionisme, wa ren zulke dingen ontoelaatbaar. Vóór de Renaissance echter, in de Grieksch-Romein- sche wereld en in de Middeleeuwen ge bruikte men voorstellende details, zooals de genoemde Egypttische, maar er is een verschil: zij verschijnen in die tijden overal omgeven door andere perspectivische trek ken, die in Egypte geheel ontbreken, even als ook in Griekenland tot ongeveer 500 vóór Chr. en in de geheele wereld van dien tijd. In Griekenland heeft de groote verande ring plaats, die perspectief en verkortin gen tot grondbeginselen der kunst maakt. Van Griekenland uit verspreidt z.ch dat steeds verder. Men meet het ontbreken van perspectief positief opvatten: het vóór- Grieksche teekenen stelt projectivisch voor. De diepte-dimensie is niet geheel en al onderdrukt. Omdat het projectiv:sche afbeelden aangeboren is aan de geheele menschheid, mag men het niet bestempe len met afhankelijkheid van conventies of iets dergelijks. Ook in het vrijstaande beeld vindt de projectivische afbeelding haar uit drukking. Donderdagavond houdt Prof. Schaefer zijn tweede lezing over: „Das altaegypti- sche Bildnis". „RUIM BAAN" Ten bate van het 3e Orde Restaurant. Nog een enkele opwekking. Katholieken van Leiden, vooral parochianen van de Hartebrug, er zijn nog enkele kaarten te verkiijgen morgen, Donderdagavond, aan de zaal, St Antonius Clubhuis, Hazewind- steeg. We zijn tevreden, nog niet voldaan. De zaal moet vol zijn. We willen zoo graag aan den Pastoor een groot batig saldo aan bieden. Want U weet, het 3e Orde Restau- 1 rant is reeds geopend, er maken reeds zesr velen een dankbaar gebruik van, maar 't kost alles zeer veel geld, we willen zoo graag helpen. Maar daarom rekenen we ook op de steun van allen. De toegangs prijs is slechts 0.50. De Gemeente-secretaris. Naar wij vernemen, wordt de secretaris dezer gemeente, mr. dr. C. E. v. Strijen, verpleegd in het ziekenhuis „Bronovo" te 's Gravenhage. De ongesteldheid is, geluk kig, niet van ernstigen aard; de heer v. Strijen zal echter eenigen tijd rust moeten houden. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 5603. N.V. Handelmaat schappij „De Lichtboei" (f.), Katwijk a. Zee, Haven 4, hoofdz.: Rotterdam, Schie- damsche Singel 134a, handel in scheeps victualiën ënz. Het filiaal te Katwijk a. Zee is opgeheven. 992. Jb. Kossen, Leiden, Lammermarkt 11, café, Wijz. handelsn. in: Café Markt- zioht. Op uitnoodiging van de Nederlandsche Afdeeling van de Commissie, samengesteld ingevolge het verdrag betreffende intellec- tueele toenadering tusschen Nederland en België, zal prof. Tr. C. Heymans uit Gent op Maandag 9 en Dinsdag 10 December e.k., telkens ten 10.15 uur, in de college kamer van prof. Suermondt in het Aca demisch Ziekenhuis, voor medische stu denten voordrachten houden over den ..Si nus Caroticus". Aan de Middelbaar Chemisch. ol al hier is geslaagd voor het einde mej. M. Levy-Davidsohn. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent een gevonden handwagen. Het aantal rechtstreeksche telefoongelei dingen tusschen Leiden en Amsterdam is uitgebreid tot acht. HET RESIDENTIE-ORKEST. Programma derde abonnementsconcert. Het programma van het derde abonne mentsconcert te Leiden door het Residen tie-Orkest op Donderdag 28 November a.s. luidt als volgt: Ouverture van de opera „Iphigenia in Aulis" van Chr. W. Gluck, Symphonie cgon,certante voor viool en alt met orkestbegeleiding van W A. Mozart (solisten: Sam Swaap en Jean Devert), en Symphonie No. 2 in D gr. t. op. 73 van Joh. Brahms. Tweede Kamer. Gestemd wordt over de piotie-de Vis ser om de verbruikscoöperaties vrij te stellen van dividend- en tantièmebelasting. Ze wordt verworpen met 5018 stem men. Vóór stemden de soc. democr., de communisten en de heeren Arts en v. Houten. De begrooting van het Departement van Financiën voor 1936 wordt z. h. s. aange nomen. Tegen stemden de communisten. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van het Departement van Soc. Zaken voor 1936. De heer J. Ter Laan (S.D.A.P.) komt op voor de groep tandtechnici, die reeds in 1913 werkzaam waren, doch thans vol gens de wet hun beroep niet mogen uit oefenen. De heer v. d. Putt (R.K.) bepleit or dening op het gebied der oprichting van ziekenhuizen. De heer Kampschöer (R.K.) dringt aan op verdere verlaging van huren van woningwetwoningen. De heer Stumpel (R.K.) bepleit maatregelen ten behoeve van de particu liere bouwnijverheid. De heer de Visser (C.P.) betoogt eveneens, dat verdere huurverlaging nood zakelijk is. Spr. wijst op het toenemen van het aan tal gevallen van open tuberculose. De heer Westerman (N.H.) ziet al leen heil in het van overheidswege doen bouwen van goedkoope woningen. Mevr. EakkerNort (V.D.) sluit zich ten aanzien van de tandtechnici aan bij den heer Jan Ter Laan. Minister Slingenberg zegt, dat de regeering de volksgezondheid op peil tracht te houden. Het aantal gevallen van open t.b.c. is verminderd. Tegen kwak zalvers zal streng worden opgetreden. Wat de onbevoegde tandtechnici betreft, de wet is nu eenmaal de wet. Het woord is nu aan de Justitie; voor de regeering is de zaak afgedaan. A. DEN DOOLAARD UIT OOSTENRIJK UITGEWEZEN. Het „Volk" meldt, dat de redacteur van dit blad, Anton den Doolaard, gistermor gen door de Weensche gemeentepolitie in hotel „Mariakilf" van zijn bed is gelicht en aan de politieke staatspolitie is overge- i geven. I De staatspolitie heeft hem bij het ver- i hoor een artikel voorgelegd dat tijdens de maand Augustus j.J. in de bladen van de Arbeiderspers is verschenen en dat den titel draagt: „Het fascisme is niet enkel moord", met de conclusie: „Het is ook dief stal". In dit artikel viel hij den standenstaat Oostenrijk scherp aan. Op grond van dit artikel werd hij als staatsgevaarlijk vreemdeling voorgoed uit Oostenrijk gewezen. Om 6 uur 's avonds werd hem zijn uitwijzing medegedeeld. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Hedenmorgen 'te vijf uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de kapitale boerderij van de weduwe A. Meinen te Oldemarkt. De brandweer, die onmiddel lijk gewaarschuwd w.erd, was kort na het uitbreken van den brand aanwezig, doch kon, in verband met een defect aan de slangen, niets uitrichten. De boerderij brandde tot den grond toe af. Niets kon worden gered. Dertig stuks hoorinvee en drie paarden kwamen in de vlammen om. De schade is aanzienlijk. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN Het vijfjarig jongetje M.. te Nijmegen dat gisteren omdat het paard van St. Ni- colaas steigerde, wegliep en daarbij on der een autobus geraakte is heden in het St. Canisius-ziekenhuis aldaar aan de be komen verwondingen overleden. TELEGRAMMEN LOUISE HOFFMAN OVERLEDEN. WEENEN, 27 November. (A. N. P.). Louise Hoffman, Duitsche pilote, die op 2 November j.l. op de thuisvlucht uit de Bal kan bij Starein in de buurt van Horn bij Weenen tijdens een mist slecht was ge daald en daarbij ernstige brandwonden had opgeloopen, is in den nacht op Woens dag in het ziekenhuis te Horn aan haar wonden bezweken. LEIDEN. Overleden: H. H. Noordeloos m. 68 J. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Roxy: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. VAN HET ABBESSIJNSCHE FRONT. ADDIS ABEBA, 28 November. (A. N. P.) De krachtige actie van de lucht strijdkrachten aan het zuidelijk front wordt beschouwd als een dekking van den terugtocht der Italiaansche troepen. Men verklaart in Gheralta en Temlbien, dat de Italiaansche troepen onder den krachtigen Abessijnschen druk zijn terug getrokken. Ook de 1200 man, welke het garnizoen van Makalle vormen, zouden op Adigrat zijn teruggetrokken in voortdurend gevecht met de Abessijnen. Ook andere Italiaansche posten welke verder zijn voortgeschoven, zouden te rugtrekken. Naar hier wordt vernomen, achtervolgen de Abessijnen de Italiaansche troepen. Zij zouden vanochtend Makalle hebben bezet. Verder wordt beweerd, dat in het hoofd kwartier der Italianen verwarring heerscht. Een gevangen genomen Italiaansch offi cier deelde mede, dat men in Italiaansche kringen meent, dat alleen voor het pres tige werd opgerukt. Verder zouden de Ita lianen aan het noorderfront met deser ties te kampen hebben. Een Sjambessi-officier heeft zich met zijn geheele groep en 2 mitrailleurs bij Ras Seyoem gemeld. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. De instructies voor maarschahlk Badoglio. LONDEN, 27 November (A.N.P.). De Daily Telegraph" schrijft, dat de nieuwe Italiaansche opperbevelhebber in Abes- synië, maarschalk Badoglio, definitieve in structies uit Rome heeft ontvangen om een nieuw offensief te beginnen, dat den uitersten westhoek van Eritrea langs de grens van den Soedan zou leiden en welks doel zou zijn de bezetting van het gebied rond het Tsana-meer. Tot nu toe is Rome vermoedelijk niet ge neigd geweest een dergelijk offensief te beginnen, omdat het einddoel ervan in de Britsche belangenzone ligt. Deze laatste overweging schijnt thans echter op den achtergrond te zijn gedron gen door de andere overweging, dat in Abessynië snelle resultaten dienen te wor den bereikt, voordat de druk der sancties te overweldigend zou worden. DE KWESTIE VAN NOORD-CHINA. AMSTERDAM, 27 Nov. Vee. Aanvoer: 263 vette kalveren 5362, 5056 en 42 48 cent per kg. levend gewicht, 35 nuchte re kalveren f 37 per stuk, 153 varkens: vleeschvarkens 90110 kg. 4748 cent, zware 4647 cent, vette 4546 cent per kg. slachtgewicht, 3 wagens geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: vette kalveren behoorlijke aanvoer, stugge han del, prijzen hooger. Varkens zeer korte aanvoer, weinig handel, prijzen als Maan dag. WOERDEN, 27 Nov. Kaas. Aanvoer 223 partijen. Met rijksmerk le kwal. f 2325, 2e kwal. f 2122. Handel matig. 'S HERTOGENBOSCH, 26 Nov. Boter. Aanvoer 16175 kg. Hoogste prijs f 1.57, laagste prijs f 1.50, middèlprijs f 1.55. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59 40 Londen «'29 New Yorkl-473/4 Parijs 9.7'2a/4 Brussel 24.97!/o Zwitserland 47 76 Milaan Madrid 20 20 Oslo36.62»/2 Kopenhagen32.55 Stockholm 37.57/o Praag 6121 2 Weenen Boedapest KERKDIEVEN GEARRESTEERD. De gemeentepolitie te Kerkrade heeft gistermiddag gearresteerd zekere J. F. en W G. uit Kerkrade, die zich aan een twin tigtal diefstallen in kerken in Zuid-Lim burg hebben schuldig gemaakt. Zij hebben bekend offerblokken te hebben openge broken en gelicht. Verder hebben de dief jes de jongelui zijn 16 jaar oud uit auto's groote hoeveelheden goederen van allerlei aard gestolen. Tot hun buit be hoorde verder een tiental rijwielplaaijes, welke zij zeer goedkoop hebben verkocht. Eenige personen, die deze rijwielmerken gekocht hebben zijn inmiddels aangehou den. De jeugdige dieven maakten deel uit van een dievenbende. Van deze bende kon den eenige ieden eerder gearresteerd wor den. Daar vermoed wordt, dat de knapen nog meer diefstallen hebben gepleegd, wordt het onderzoek nog voortgezet. Aan het einde van deze week zullen de jongens ter beschikking van de justitie te Maas tricht gesteld worden. TOKIO, 27 November (A. N. P.). Het verluidt, dat de houding der Japansche re geering ten aanzien van het probleem Noord-China gericht is op een oplossing door middel van onderhandelingen tusschen den Japanschen ambasadeur Ariosji en maarschalk Tsjang Kai Sjek te Nanking. Men verklaart, dat het geen zin heeft dezelfde kwestie op verschillende plaatsen door verschillende personen te laten be spreken, hoewel gemeld wordt, dat de Nan- king-regeering overweegt verschillende personen uit te kiezen om de kwesties van de autonomie van Noord-China te bespre ken. Verwacht wordt, dat Ariosji spoedig uit Sjanghai naar Nanking zal vertrekken, waar hij de besprekingen zal hervatten, welke door den Chineesohen ambassadeur Tsjang Tso Pin en den minister van buiten- landsche zaken Hirota te Tokio worden ge leid. MARKÏBEKiCï-iiEN

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3