M RADIO-PROGRAMMA'S M WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT GEMEENTERAAD VAN NOORDW1JKERHOUT DERDE BLAD PAG. 10 DONDERDAG 28 NOVEMBER. RECHTZAKEN DE OSSCHE STRAFZAKEN. De Officier van Justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch heeft hooger beroep aangeteekend tegen de vonnissen in de Os- sche strafzaken, welke op 21 dezer werden behandeld. DIENSTIJVER BAARDE SCHULD. Tegen stationsambtenaar voorwaardelijke straf geëischt. Voor de rechtbank Arnhem had zich te verantwoorden een 51-jarige stations ambtenaar der Ned. Spoorwegen te Nijme gen, aan wiens schuld te wijten zou zijn geweest, dat op 1 Mei jX een trein op een onveilig spoor is gereden, met het gevolg, dat een trein in de richting Arnhem in de flank werd gereden. De locomotief van de zen trein werd uit de rails gedrukt; ook de bagagewagen achter de locomotief ont spoorde. Er waren geen persoonlijke onge lukken, wel was de materieele schade aan zienlijk. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Hij had van zijn chef een schriftelijke opdracht gekregen, die hij weer moest over brengen aan den seinhuiswachter van sein post A. Hij meende dat er gemakkelijk ver gissingen bij het overbrengen van de or der konden ontstaan en was daarom zelf naar het seinhuis gegaan en had de wis sels bediend. In een kwartier tijds moesten ei 8 treinen passeeren, die alle stoppen moesten om op een ander spoor te worden overgebracht. Bovendien ging de telefoon en werden verdachte andere orders gege ven. Er is hem toen een wissel ontgaan, met het gevolg, dat de aanrijding plaats had. De stationschef van Nijmegen, als getui ge gehoord, verklaarde dat verdachte als controleerend ambtenaar toezicht moest uitoefenen op de handelingen van den sein huiswachter. Hij meende evenwel beter zelf de wissels te kunnen bedienen. Ver dachte is een van de beste ambtenaren, heeft veel dienstijver en is in zijn 25-jari- gen diensttijd nooit beboet. Naar de meening van den stationschef was het de moreele plicht van den wissel wachter geweest nauwlettend toe te zien op de handelingen van verdachte. Dit is door hem verzuimd. Volgens een voor schrift in het reglement moeten er in een seinhuis twee ambtenaren aanwezig zijn, zoodat er controle op eikaars handelingen mogelijk is. De wisselwachter, die als getuige werd gehoord, deelde mede, rustig op een stoel te hebben gezeten. Hij had er niet op gelet wat verdachte deed, hoewel deze feitelijk zijn werk verrichtte en verdachte alleen ter controle aanwezig was. Requisitoir. De subst. off. van justitie mr. baron Speyart van Woerden, achtte de schuld van verdachte volledig bewezen; al had deze de beste bedoelingen, zijn optreden is roe keloos en gevaarlijk geweest. Daartegen over staat de zeer laakbare houding van den wisselwachter, welke van weinig be sef van verantwoordelijkheid getuigt. Mede in verband met de zeer gunstige inlichtingen, welke over verdachte zijn ver strekt, eischte spr. een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak 10 December. „Hbld." NEDERLANDSCH KUNSTHANDELAAR VRIJGESPROKEN Gisteravond heeft de Berlijnsche recht bank in hoogste instantie uitspraak gedaan in het geruchtmakende proces betreffende het schilderij „Rebecca aan den bron", dat door den Nederlandschen kunsthandelaar Lambertus de Vries als een Rembrandt aan een Berlijnschen advocaat was ver kocht, terwijl het vroeger voor een Ba- rent Fabritius gold. De heer de Vries en zijn Duitsche com pagnon Reinemer werden vrijgesproken. De openbare aanklager had tegen onzen landgenoot twee en twee Reinemer negen maanden gevangenisstraf geëischt. De beklaagden werden verdedigd door Geheimrat dr. Ponfick en dr. Dix, den ad vocaat van Dimitroff tijdens het Rijksdag proces, die de vorige week ook de belan gen verdedigde van dr. Legge, Bisschop van Meissen. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: G. Vermeer, expediteur te Leiden, Hoogewoerd 142. Cur.: mr. Tj. D. Schaper, Leiden. Opgeheven: C. J. Snijders, Katwijk aan Zee. Vergadering door den gemeenteraad van Noordwijkerhout op Maandag 25 Novem ber 1935 des namiddags te twee uur. Aanwezig alle 13 raadsleden. Voorzitter: de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige zitting worden voorgelezen en onveranderd gearresteerd. Bij de ingekomen stukken bevinden zich het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger d.d. 31 October 1935, verschillende goedgekeurde Raadsbesluiten en voorts een brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waaruit blijkt, dat voor die gemeenten die in 1936 een extra- bijdrage uit het WerkloosheidsStibsidie- fonds krijgen, 1/10 van het renteloos voor schot over 1933 door het Rijk zal worden kwijtgescholden. De voorzitter merkt op, dat de gemeente werkt met rentelooze voorschotten van het Rijk. Tot heden gold de stelling, dat deze rentelooze voorschotten alle onverminderd aan het Rijk moesten worden terugbetaald en dus in beter tijden voor de ge meente een looden last zouden blijven vor men. Door de circulaire van den Minister is in die stelling de eerste bres geschoten en in 1936 zal het Rijk een bijdrage verstrek ken om 1/10 van het renteloos voorschot over 1933 en eventueel over vorige jaren terug te betalen. Ingekomen is een verzoek van de R.-K. Harmonievereeniging „St. Jeanne d'Arc" en de Chr. Muziek ver een iging „De Harpe Davids" om subsidie, zooals voorheen werd genoten. De voorzitter herinnert er aan, dat de subsidie van 100.die voorheen beide muziekvereenigingen te samen genoten, is ingetrokken, omdat dit van Overheidswe ge was geëischt. De wind is nadien even wel wat milder gaan waaien en spreker is gebleken, dat een bescheiden subsidie voor bestaande muziekvereenigingen tegen woordig aan een noodlijdende gemeente wel wordt toegestaan. B. en W. zullen met de begrooting 1936 met de gewijzigde opinie van het Depar tement van Financiën rekening houden. Goedgekeurd wordt, dat met den Staat der Nederlanden een kasgeldleening van 130.000 wordt gesloten. De waterleiding in de Zilk. Ingekomen is een brief van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van Noord- Holland, waarbij na gepleegd overleg met B. en W. wordt aangebeden om de Zilk van drinkwaterleiding te voor zien. Die bepaalde voorwaarden komen in hoofdzaak op het volgende neer: le. tarief en voorwaarden van aanslui ting zijn gelijk als voor de ingezetenen van Noord-Holland; 2e de gemeente garandeert te begin nen 1 Januari 1938 een waterverbruik tot een bedrag van 1400, zijnde de hèlft van het bedrag aan wateropbrengst, dat zou worden bereikt als thans alle percee- len aansloten. De heer L. M. v. Noort zou wel eens wil len vernemen of men van voldoende aan sluiting in de Zilk verzekerd is. De heer J. v. d. Berg Verdegaal uit zich in gelijken geest. Spreker vindt de garan tie van 1400 niet onoverkomenlijk, doch zou daartegenover willen stellen, dat de Provincie Noord-Holland de betaalde ga rantiebedragen restitueert zoodra de wa teropbrengst meer dan 1400 per jaar be draagt. Spreker zou de beslissing op deze zaak willen aanhouden tot een volgende vergadering. De heer de Winter meent, dat het aan tal aansluitingen bitter zal tegenvallen. De menschen zijn tegenwoordig te arm om iets voor de waterleiding te kunnen mis sen. Wethouder Warmerdam komt tot een te gengestelde conclusie als de heer de Win ter. Gezien de zeer schappelijke tarieven is spreker overtuigd, dat velen zullen aan sluiten. De heer A. H. van Noort vraagt of het gemeentebestuur aan Noord-Holland om water heeft gevraagd, dan wel of Noord- Holland water voor de Zilk heeft aange boden. Van verschillende zijden wordt er nog op aangedrongen om in de Zilk lijsten te la ten circuleeren ten einde daaruit de ani mo voor aansluiting af te leiden. De voorzitter de sprekers beantwoor dende zegt ongeveer het navolgende: De onderhandelingen om te komen tot watervoorziening in De Zilk zijn uitgegaan van het Provinciaal Noord-Hollandsch be drijf, nadat men er zich van had verge wist bij het gemeentebestuur van Noord wijkerhout welwillend gehoor te zullen vinden. Verplichte aansluiting bij de water leiding in deze gemeente bestaat niet en zal voortshands ook niet komen, bezwaren bij de ingezetenen van de ZJilk tegen den aanleg van de waterleiding kunnen er dus niet zijn. Daar er echter geen verplich te aansluiting is, wilde Noord-Holland toch eenige garantie hebben van een redelijke afname als vergoeding van gemaakte kos ten, vandaar het garantiebedrag van 1400. De garantie gaat eerst 1 Januari 1938 in, ofschoon men in Mei a.s. met de waterlei ding gereed denkt te zijn. Over het door den heer van den Berg Verdegaal naar voren gebrachte om de eventueel be taalde garantie later uit de meeropbrengst te restitueeren valt te praten. Een en quête in de Zilk om de meening van het publiek te leeren kennen, kan bij B. en W. geen instemming vinden. Niet het publiek, doch het gemeentebestuur moet regeeren. Ieder, die zich thans opgeeft voor de wa terleiding, is daardoor niet aan aanslui ting gebonden. Daardoor krijgt men dus geen juist beeld van de animo tot aanslui ting. En wat moet men doen, als de meer derheid van de inwoners van de Zik niets voor de waterleiding voelt. Moet daar de rest aan worden opgeofferd? Feit is, dat op verschillende plaatsen in de Zilk slecht water is, en dat men voor de verbetering van de algemeene hygiënische toestanden iets moet over hebben. Bovendien moet men niet vergeten, dat de voorwaarden van aansluiting zeer redelijk zijn, de tarieven zijn veel goedkooper dan die van Voor hout. Zelfs een stuk voordeelige dan die van Noordwijk. B. en W. stellen daarom voor: a. de beslissing omtrent deze aangele genheid tot een volgende vergadering aan te houden; b. met het Provinciaal Noord-Hol landsch bedrijf in overleg te treden, ten einde te bereiken, dat de eventueel te be talen garantie later van de meeropbrengst kan worden afgetrokken. Nadat dit voorstel nog ampel besproken is, wordt het ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Geen nieuwe school te de Zilk. Ingekomen is een schrijven van Geel. Sta ten van Zuid-Holland, waarbij dit college bericht, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen er bezwaar te gen heeft, dat de aanvrage voor den bouw van een nieuwe school ten behoeve van het R.-K. Schoolbestuur in de Zilk wordt toe gestaan. De bestaande school is weliswaar te klein, doch er zijn slechts 46 kinderen, die geen plaats kunnen vinden, terwijl we gens het Bezuinigingswetjt 60 kinderen voor de oprichting van een nieuwe school noodig zijn. De plaatsruimte, die te kort is, dient te worden aangevuld hetzij door uit breiding van de bestaande school, hetzij doo. oprichting van een hulplokaal op de speelplaats. B. en W. adviseer en dus overeenkomstig het verlangen van den Minister op het ver zoek van het schoolbestuur van het H. Hart van Jezus in de Zilk afwijzend te beschik ken. De heer van den Berg Verdegaal be treurt, dat wij gedwongen worden ter za ke een afwijzende beschikking te nemen. Dt school in de Zilk is noodig en ge- wenscht, er wordt van bovenaf te veel be zuinigd. de aanpasisngspolitiek is toch tot mislukking gedoemd. Spreker betreurt, dat een mooi werkobject in dezen tijd van werkloosheid niet mag tot stand komen, terwijl men nu erg voordeelig bouwt. Spr. zou geneigd zijn te spreken vanver vloekte aanpassing. Intusschen zal spreker zich bij het verlangen van den Minister neerleggen. Hst voorstel van B. en W. wordt ver volgens bij acclamatie aangenomen. Op verzoek van J. W. v. d. Klugt wordt de huur van een gemeentelosplaats voor 1933 voor hem te :et gedaan. Op voorstel van B. en W. wordt het sa laris van 100, dat de gemeentebode ge niet, als buitengewpon veldwachter, ge schrapt en daarvoor in de plaats gesteld een jaarlijks door den Raad te bepalen gratificatie. De vergoeding voor diens rijwiel wordt teruggebracht van 35 op 30. Voorts wordt mede op voorstel van B. en W. de kindertoeslag voor de ambtenaren ter secretarie gebracht van 2 1/2 op 3 pet. -pei kind. Daardoor wordt overeenstem ming gebracht in den kindertoeslag voor alle ambtenaren en van het politieperso neel. De monumentenverordening is van Ge deputeerde Staten terug gekomen met een aantal opmerkingen. B. en W. stellen voor aan de opmerkin gen van Ged. Staten tegemoet te komen. De heer van Parera kan zich daarmede in 't algemeen wel vereenigen. Spreker heeft echter bezwaar tegen het verlangen van Ged. Staten, dat uit de verordening bepaling zal worden geschrapt, waarin is bepaald, dat van de 3 leden der advies commissie minstens 2 raadsleden zullen zijn. De voorzitter zegt, dat de opmerking van Ged. Staten volkomen juist is. Indien door B en W. een gebouw of anderzins op de monumentenlijst wordt geplaatst, zulks na het advies der commissie gehoord te heb ben, staat den eigenaar of belanghebbende, die daartegen bezwaar heeft, beroep open bij den gemeenteraad. Het is in het alge meen niet juist, dat degenen, die in be roep de beslissing in handen hebben, ook I in eerste instantie aan het nemen van een besluit medewerken of althans dit besluit mede beïnvloeden. Spreker zegt, dat B. en W. daarom ad- viseeren ter zake de opinie van Ged. Sta ten te volgen. Het voorstel-van Parera zal intusschen in stemming worden gebracht en de Raad moet dan maar afwachten oi bij de aan neming daarvan Gedv Staten de verorde ning zullen sanctionèeren. Het voorstel-van Parera wordt hierna in stemming gebracht en aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de beide wethouders en de heer L. M. v. Noort. Op voorstel van B. en W. wordt goedge vonden dat een lokaal van het gemeente huis gedurende negen dagen is ter beschik king gesteld van de Sierteeltcentrale tegen een vergoeding van ƒ1.50 per dag. Royement wordt toegestaan van de hy potheek voor een gedeelte van een per ceel aan den 's-Gravendamsche weg, op voorwaarde dat op de hypotheek 150. buitengewoon wordt afgelost. De begrooting van den schoolartsendienst Hillegom, Lisse. Sassenheim, Noordwijk, Noordwijkerhout voor 1935 wordt zonder opmerkingen vastgesteld. Enkele wijzigingen worden in de be grooting 1935 aangebracht. Daarbij blijkt, dat de post steun aan werkloozen aanvan kelijk geraamd op 90.000, later in ver band met den loontoeslag verminderd met 20.000, thans weer met 30.000 moet worden verhoogd. De post loonbijslag blijft Hilversum 1, 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en orkestconcert. 2.003.00 Handwerkcursus. 3.15 Gram.pl. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 Amsterd. Kamenmuziekkwartet. 6.30 Friesche causerie. 7.00 Berichten, Reportage. 7.30 Causerie. 8.00 Berichten. 8.05 Orgelconcert. 9.00 Causerie. 9.30 Chr. Radio-Koor. (Om 10.00 Berich ten). 10.30—11.30 Gram.pl. H;1 versum II, 301 M. AVRO-Uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gram.pl. 9.00 Kookpraatje en Populair concert. 10.00 Morgenwijding. Gewijde muziek. 10.30 Vervolg van 9.05. 11.00 Orgel- en viool-recital. 12.00 Het Omroeporkest, Causerie en Gram.pl. 2.15 Voor de Vrouw. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gram.pl. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Causerie. 6.00 Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Piano-recital. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. Gram.pl. 8.15 Concertgebouw-orkest m. m. v. zang solisten. (In de pauze: Hoorspel). 10.40 Gram.pl. (Om 10.45 Verslag schaak match). 11.00 Berichten. 11.1012.00 Kovacs Lajos' orkest. D r o i t w ic h, 1500 M. 11.2511.50 Orgelspel. 12.10 Populair concert. 3.20 Vesper. 50.5 Orgelconcert. 5.35 Dansmuziek. 6.50 Zangvoordracht. 8.20 Viola-recital. 8.50 Koor- en orkestconcert. 10.40 BBC-orkest. 11.3512.20 Dansmuziek. R a d i o-P a r i s, 1648 M. 12.35 Omroeporkest. 52.0 Hoorspel. 8.20 Zang. 9.05 Hoorspel. 10.05—12.35 Symphonieconcert. Brussel, 322 en 484 M 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Zang. 6.50 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert. 10.30—11.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gram.pl. op ƒ20.000, zoodat in totaal steun en bij slag 120.Q00 is uitgetrokken. Aan het comité tot bestrijding van de iepziekte wordt wederom 25.toege staan, dit in verband met het groote be lang, dat de iep voor deze gemeente heeft. De vergoeding bedoeld in art. 103 der L.O.-wet aan de bijzondere scholen toe te kennen wordt bepaald op 8.93. Overeen komstig de Lager Onderwijswet is de mid delste genomen van 3 gelijksoortige ge meenten, waarvan Dubbeldam 12.44, Gou derak 8.93 en Hardinxveld 7.58 per leer ling uitkeert. De heer Westrik merkt op, dat de Chris telijke School er met dit bedrag bezwaar lijk komen kan. De voorzitter neemt dit aan, met een kleine school is moeilijker rond te komen met een beperkt bedrag per leerling dan met een groote. Trouwens uit de in de por tefeuille ter visie gelegde stukken blijkt, dat ook de St. Josephschool en de school vart De Voorzienigheid niet toekomen. Al leen de school van het H. Hart in de Zilk kan alle uitgaven met de toegekende ver goeding dekken. Er zijn echter gemeenten, die nog heel wat minder uitkeeren alsb.v. den Briel ƒ7.10, Vught ƒ6.72, Heusden ƒ4.83. Intusschen wordt bij de begrooting het cijfer bepaald, dat B. en W. als richt snoer dient bij hun voorstellen ter zake. Wil de heer Westrik dus verandering, dan zal hij dit bij de behandeling van de be grooting voor 1936 ter sprake kunnen brengen. Bij de rondvraag vestigt de heer L. M. van Noort nogmaals de aandacht op het gevaarlijke van de bocht Julianastraat Koninginneweg, die met weinig kosten valt te verbeteren. De heer van Parera merkt op, dat men langs den Heerenweg, tegenover P. Duiven voorde doende is een vuilnishoop te vor men. De voorzitter zal een en ander met den gemeente-opzichter en met de politie be spreken. De heer J. v. d. Berg vraagt of reeds werk is gemaakt ten einde de stank van de Schippersloot tegen te gaan of te tempe ren. 12.50 Omroeporkest. I.502.20 Gram.pl. 5.20 Salon-orkest. 6.50 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest en Cabaret. 10.30—11.20 Gram.pl. K e u 1 e n, 456 M. II.20 Orkestconcert. 3.20 Piano-recital. 4.20 Omroepkleinorkest en solisten. 7.30 Omroeporkest. 10.0011.20 Werag-Kamer-orkest. Deutschla ndsender, 1571 M. 7.35 Sibeliusconcert m. m. v. zangsoliste. 9.20 Berichten. 9.40 Lezing. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Zie Keulen om 10.00. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.15 Brussel VI. 9.20 Keulen. 11.20 Kalundborg. 12.15 Parijs Radio. 13.15 Brussel VI. 14.20 Kalundborg. 15.20 Keulen. 15.55 DeutschLsender. 16.20 Keulen. 17.50 Brussel VI. 18.40 Weenen of diversen. 20.10 Rome of diversen. 4e Programma. 8.05 Parijs Radio. 10.35 London Reg. 13.35 Droitwich. 14.20 London Reg. 15.20 Droitwich. 18.20 diversen. 18.50 London Reg. 19.30 Sportpraatje d. d. heer J. G. A. Janssen (journalist) o.a. vraaggesprek met den heer L. Zuiderveld, secr. v. h. comité van actie der N.V. Sportfondsen, over: „Hoe staat het met het Sportfondsenbad te Leiden?" 20.00 London Reg. 20.20 Droitwich. 21.50 London Reg. 22.20 Droitwich. KAMPIOENEN VOOR DE K.R.O.-MICROFOON. Op Zaterdag 14 December, des avonds van 8.20—9.15 brengt de K.R.O. een groote radio-sportrevue naar het manuscr.pt van Passepartout, waaraan medewerken N. Broekhuyzen, T. Osendarp, Willy den Ouden, Mevr. Wuyckhuise, Luit. L. Pahud de Mortagnes A. van Hamersveld, A. Vi- ruly en Jan Pijnenburg, met muzikale medewerking door de KRO-Boys. Deze voor sportliefhebbers zeer interessante radio-revue is te beluisteren op 1875 M. Bovendien maakt de K.R.O een aanvang met een reeks Olympische interviews, te beginnen met Dinsdagavond, 3 December om 9 uur. Passepartout interviewt den heer Jan de Vries, voorzitter en Mevr. Triebels-Koens, bestuurslid van de Kon. Ned. Zwembond over de training van de Olympische zwemmers. De voorzitter zegt, dat a.s. Woensdag een deskundige de zaak komt onderzoe ken. Voorts acht de heer v. d. Eerg het wen- schelijk, dat op de bocht bij Schippers- sloot parkeeren wordt voorkomen. De voorzitter zal dit overwegen. De heer A. H. van Noort vraagt de aan dacht van B. en W. voor den slechten toe stand van den berm vóór de huizen aan de bocht van den 's-Gravendamsche weg (voorheen den Schluinschen weg). De voorzitter merkt op, dat die slechte toestand daar ter plaatse uitsluitend is te wijten aan den onwil der eigenaren om mede te werken ten einde tct een behoor lijke oplossing te komen. De provincie heeft aangeboden om een billijke vergoeding te betalen voor den grond en voorts om den berm te verhar den en van een riool te voorzien. De eigenaren vinden de vergoeding echter niet hoog genoeg en op hen zal waarschijnlijk het spreekwoord toepassing vinden: Wie het onderste uit den kan wil hebben, valt de deksel op den neus. Nu de zaak zoo loopt, moet men niet verwachten, dat de gemeente ter plaatse nog ooit een hand tot verbetering uit zal strekken. Wethouder Oostdam zegt als schatter voor de provincie de woorden van den voorzitter volkomen te kunnen onderschrij ven. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en overgegaan in de geheim co mité. weer Met parapluie en regenjas probeert iedereen zich tegen het barre, gure weer te wapenen. Denk er aan. uw keel te beschermen: Wybert voorkomt verkoudheid en keel ontsteking I 50 - 35 - 20 ct.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10