DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 No. 8274 S)e £eidóeh£(2oti/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornittetefing: Voor Leiden 19 cent per week S 2.50 pei fewartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop, f 0.50 V Biecht en vrijmetselarij In een beschouwing over de vrijmetse larij had de „Tijd" gewezen op het ge heime karakter van het genootschap. Dit was vooi de „Avondpost" aanleiding om te schrijven: Maar de biecht dan by de Katholieken, is die niet geheim. Een dwaze vergelijking, constateerde de „Tijd" daar- «p. En nu schrijft de „Avondpost" weer: Wat de vrijmetselarij zélf betreft, blijven wy die er buiten staan opkomen tegen onbewezen beschuldi gingen. De „Tijd" noemt het dwaas heid, vrijmetselarij en biecht met el kander te vergelijken. Natuurlijk. Maar het blad zélf heeft er ons toe gedwon gen. „Wilde de „Avondpost" soms, dat de biechtgesprekken, en dan ook maar de gesprekken bij het huisbezoek van predikanten, in de dagbladen werden gepubliceerd?" Neen, liever niet. Maar als het katholieke orgaan meent de vrijmetselarij te kunnen veroordeelen enkel en alleen omdat ze „geheim" is, dan zien wij niet in, waarom wij van onzen kant bepaalde instellingen der Roomsche kerk ook niet zouden mogen veroordeelen, omdat ze geheim zijn. Wie beschuldigt, moet bewijzen. Wij begrijpen niet, dat een scherpzinnig journalist, als de schrijver van bedoeld ar tikel in de „Avondpost" zelf niet dwaas vindt de vergelijking tusschen het ge heim in Biecht en in Vrijmetselarij. Is een bepaalde instelling te veroordee len, enkel en alleen omdat ze „geheim" is? Dat ligt er aan. Als zij uit haar aard een karakter van vertrouwelijkheid draagt, zooals 't is zonneklaar! de Biecht, dan kan er geen reden zijn, die instelling enkel en alleen daarom te veroordeelen. Integen deel. Maar als zij uit den aard openbaar is: als zij zich ten doel stelt, direct het openbaar leven te beinvloeden, het open bare leven in al zijn vertakkingen; als zij zich ten doel stelt, positief stelling te nemen tegenover andere instellingen, deze te bekampen en te bestrijden, dan kan er wel reden zijn om die instelling te ver oordeelen, enkel en alleen omdat zij „ge heim" is. Biecht en Vrijmetselarij wat het geheim karakter betreft eenvoudig op één lijn stellen, is in ieder geval wel wat al te sim pel! V Terug van het ultra-feminisme Mevr. A. C. Veen—Brans (Famke) schrijft in het liberale weekblad de „Vrij heid" *o.a.: „Het hartelijke en luide applaus, dat volgde op de woorden, waarmede de vol ledige gelijkstelling van Man en Vrouw werd bestreden, op de laatste algemeene vergadering van de Liberale Staatspartij te Amsterdam, geeft mij de vrijmoedig heid om dit artikel in de „Vrijheid" in te sturen. Op die vergadering bleek mij voor de zooveelste maal, hoe de volledige gelijk stelling van Man en Vrouw onze partij in een onbewaakt oogenblik afgedwongen en opgedrongen is door ultra-feministische in vloeden. Deze volledige gelijkstelling van Man en Vrouw is niet alleen absurd, maar zij is anti-cultureel en anti-sociaal, en daar om is zij tevens anti-liberaal, want wat absurd, anti cultureel en anti-sociaal is, kan immers nooit liberaal zijn. De stem ming van de vergaderinig bleek op dien Zondagmorgen dan ook zóó tégen deze vol ledige gelijkstelling te wezen, dat de Com missie voor de Her-oriënteering daarmede hopelijk ernstig rekening zal houden. De wijziging, die het programma der Liberale Staatspartij in deze zal hebben te onder gaan, luide vooi dit programmapunt in het vervolg aldus: Gelijkgerechtigheid voor Man en Vrouw met inachtneming der noodige differentia tie". Zoo hebben wy 't altijd geformuleerd. Geen gelijkheid, maar wel gelijkwaar digheid of: gelijkgerechtigheid tusschen Man en Vrouw. De ultra-teministen keeren terug naar Christelijke opvattingen en beginselen. BINNENLAND NIEUWE AFSLACHTING VAN VEE? Een nieuwe afslachting op groote schaal van rundvee wordt overwogen om te ko men tot beperking van de melkproductie. Een beslissing over dezen maatregel is nog niet genomen, doch wij meenen te we ten, dat. nu de drie centrale landb iw- organisaties en de F.N.Z. de regeling van den beperkten melksteun onuitvoerbaar hebben geacht, minister Deckers en het college van regeeringscommissarissen geen anderen weg zien om beperking der melk productie te verkrijgen dan door opnieuw den rundveestapel te verkleinen. Het nieuwe plan voorziet in afslachting van waarschijnlijk een 100.000 drachtige en nieuwmelksche koeien. Berekend is, dat daardoor een vermindering der melkpro ductie met ongeveer zeven a acht procent verkregen zal kunnen worden. Het ligt in de bedoeling de uitvoering van den maat regel zoodanig te doen geschieden, dat ten volle verzekerd is, dat hij ten volle effect zal sorteeren. Men zal zich herinneren, dat reeds eer der en wel tweemaal tot afslachting is overgegaan, om onder het oudere rundvee de beperking der melkproductie te bevor deren, zulks als aanvulling van de beper king in den aanfok van rundvee door de kalverteeltbeperking. Daarenboven wilde de regeering een verder gaande melkpro ductie-vermindering bereiken door middel van een beperking van den melksteun, waardoor men de productie met ongeveer tien procent hoopte te verlagen. Dit plan is echter afgestuit op het duidelijk gebleken gemis aan medewerking der direct belang hebbenden, zonder welke het onuitvoerbaar moest worden geacht. Minister Deckers oordeelt beperking der melkproductie echter in ieder geval nood zakelijk, en nu die langs indirecten weg niet mogelijk bleek, wordt overwogen haar weer langs directen weg, door uitschakeling van een deel van het rundvee, te bereiken. „Telegraaf'. EXAMENS M. O. Eisch van algemeene ontwikkeling. Termijn vrijstellingen met twee jaar verlengd. Het Staatsblad No. 652 bevat een ko ninklijk besluit, waarbij art. 4 van het id. id. van 27 December 1934 nader gewijzigd wordt. Deze alg. maatregel van bestuur loopt over den eisch van „voldoende alge meene ontwikkeling" van candidaten voor acten middelbaar onderwijs. Het K. B. van 1934 heeft deze zaak geregeld, en eischt voor het afleggen der examens M.O. be paalde diploma's, gymnasium, vijfjarige H.B.S., resp. -handelsschool of middelb. technische dagschool, acte hoofdonderwij zer of gewone lagere acte met twee bij- acten, enz. enz. De overgangstermijn, die daarbij was ge steld, is thans van 1 Januari 1939 tot 1 Ja nuari 1941 verlengd; tot dien tijd zijn zij, die van den minister een testimonium heb ben gekregen, dat zij by de inwerking tre ding van het besluit hun examenstudie „op regelmatige wijze en onder voldoende lei ding" al waren begonnen, recht op vrij stelling; zy moeten echter bij den minis ter van Onderwijs voor 5 Januari 1936 het testimonium daarvan aanvragen. BUITENLANDSCHE DIENSTBODEN. Huisvrouwen behoeven zich niet ongerust te maken. In ons land zyn thans nog ongeveer veer tigduizend buitenlandsche dienstboden werkzaam. Vooral nu minister Slingenberg in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat het Duitsche dienstbodenvraagstuk ge leidelijk zal worden opgelost, is eenigszins de indruk gewekt, dat dit probleem a bout portant in een nieuw stadium zou zijn ge komen. In een onderhoud dat een „Handelsblad"- redacteur met minister Slingenberg had, verklaarde deze uitdrukkelijk, dat er geen redenen zyn voor huisvrouwen om zich, wat dit punt betreft, ongerust te maken. Met ingang van het a.s. voorjaar zullen bui tenlandsche dienstboden eerst vallen onder de wet van 16 Mei 1934, betrekking heb bende op de buitenlandsche werkkrachten hier te lande. NED. JOURNALISTENKRING. De buitengewone algehieene vergadering van den Nederlandschen Journalistenkring, waarin prof. dr. J. Huizinga zal spreken over het onderwerp: „De taak van de pers 1 in onzen tijd" en die onlangs moest worden I uitgesteld, zal thans gehouden worden op I Zaterdag 14 December a.s., des middags half 4, in Hotel Witte Brug te 's Graven- hage. DE KRUISVAART ROEPT: APOLLOBAL. ST. MICHIELSSPEL. Aan den vooravond. Wanneer je zoo zes volle maanden hebt mogen werken om in meer dan 25 afdeelin- gen van onze R.K. Jongensbeweging met heel die onstuimige gloedvolle jeugd het feest, hun St. Michielsfeest te mogen voor bereiden, dan is het haast niet mogelijk, om in geordende regelmaat je bevindingen mee te deelen. Maar wie telt de dankbare en gelukkige uren, waarin je bezig was met zooveel ge willig materiaal? Want gewillig is onze jeugd. Zeg er verder van wat u wilt. Denk er het uijve van, maar gewillig zijn onze jongens indien hun wil door leiders en oversten maar geleid en gericht wordt op het werkelijk goede, wat ieder mensch in zich meedraagt. Wat onze jeugd, vooral onze jongens ech ter missen? 't Is de werkelijke, gloedvolle, de spon tane blijdschap. En dat is 't nu, wat ik mij als leider van het St. Michielsspel en met mij meer dan dertig leiders in de afgeloopen zes maan den op de voornaamste, de allervoornaam ste plaats tot. taak hebben gesteld, er naar te streven, den jongens door middel van hun spel, waarmede zy 24 November a.s. hun St. Michielsfeest gaan vieren, iets van die werkelijke blijdschap te geven. Door de repetities werd getracht hen bo ven de sleur van school en lessen, boven de sleur van stomme machines, boven de sleur van mechanische arbeid, vooral bo ven de sleur van amoreele invloeden van buiten, waaraan onze jeugd van de groot stad zoo beangstigend blootstaat, te heffen naar een hoogere orde. En nu stemt het zoo dankbaar, dat wy hierin voor een groot deel geslaagd zyn. Want wie de offers ziet brengen door die honderde jongens, om het spel, dat nu ge groeid en geworden is tot hun spel, te doen slagen zal moeten toegeven, dat er iets van hen in is opengebloeid. En 't zijn weer de meest moeilijke en on onstuimige karakters, die vooraan in de vechtlinie's staan. Of dacht u, dat onze jongens in een we reld vol schrille tegentsellingen, vol val- sche schijn en onwerkelijke vreugde, niet moeten vechten om terug te winnen het verloren, misschien nooit gewonnen ter rein, wat wij met een groot woord cultuur noemen. Zie, dat is de groote waarde die wij, on danks de meeningen van individualisten, blijven hechten aan gemeenschapsspel voor de massa. Over den vorm alleen kan men dan ook o.i. vruchtbaar redetwisten, omdat den vorm een essentieel deel uitmaakt voor het wel slagen van een massaspel. Nu gelooven wij, dat Snitker in zyn St. Michielsspel werkelijk geslaagd is wat den vorm betreft. Voldoende spel naast een harmonische samenstelling van vele details, waaraan de Kruisvaart bij het gewone en geregelde werk ook individueele zorg wil besteden. Doch dit alles moet u Zondag 24 Novem ber a.s. zelf maar beoordeelen. Want u zult immers aan den onweerstaanbaren roep van duizend Kruisvaarders gevolg willen geven en de Apollohal komen vullen tot de uiterste hoeken, zoowel 's middags als 's avonds? U zult mee willen deelen in de vreugde van die honderden, die als symbool van hun verworven levensstijl die dag felge kleurde banieren en vlaggen mee zullen dragen op het rythme van de klokkendans. U zult met de jongens mee willen voelen de teleurstelling in het begin van het spel, wanneer ze de groote speelwei vullen en hun St. Michielsbeeld missen. U wilt niet missen het tornier om de oriflamme, een tornier waarin de jongens van de St. An- driesban u zullen vertellen en zullen spe len: Hoe de kroon boven het wapen van Amsterdam kwam. U wilt de prachtige, ernstige klucht zien van onze jongens uit de St. Michielsban met den zonderlingen titel: De zonderlinge be devaart U wilt verder deelen in de vreugde van de dans der zeven muren, zoo vernuftig en eenvoudig geënsceneerd door de jon gens van dê St. Nicolaasban, welke gedanst zal worden door allen, die het feest mee maken. Dan wilt u toch met al die jongens rond om hun dankvuren staan en luisteren naar de volksliedjes, die zij zullen zingen, naar het gebed waarmede: zij dit blijde feest zul len besluiten. Misschien wilt u dan met hen meebidden om: dien onmisbaren zegen, dien zy vooral zoo noodig hebben omdat zij staan aan het begin van een leven vol onzekerheden. U wilt meer weten van onze jongensbeweging. Van hun doen; hun willen; hun idealen. U wilt weer jong worden voor enkele uren. Blij met de eenvoudigen. Neen, dit Kruisvaartfeest, dit Michiels spel wilt U niet missen! U komt! ANTON SWEERS. Missie Verkeersmiddelen Actie. In dezen tyd, waarin helaas zoovelen door de ramp der werkloosheid geteisterd worden, zou het ongetwijfeld tot verzet en protest kunnen prikkelen, wanneer we hier in het algemeen den lof der moderne tech niek wilden gaan bezingen. Maar we zyn overtuigd slechts instemming en sympathie te zullen ondervinden, wanneer we in deze regelen wijzen op de zegenngen der mo derne techniek, zooals die in tal van Mis siegebieden dei wereld ondervonden wor den door het gebruik van moderne ver keersmiddelen als daar zijn: fiets, motor rijwiel, motorboot, auto en niet te ver geten: het vliegtuig. Wanneer in onze beschaafde wereld het werk der zielzorgers reeds buitengewoon verlicht wordt door het gebruik van mo derne verkeersmiddelen, men denke hier b.v. maar eens aan den priester in de diaspora der groote stéden, hoeveel te meer moet dat dan niet het geval zyn voor die pioniers der Katholieke beschavmg, onze missionarissen, die in den dienst der uitbreiding var het Rijk Gods de ontoe gankelijkste gebieden der aarde binnen dringen! Moderne verkeersmiddelen in hun groote verscheidenneid, zooals wij die vandaag kennen, aangepast aan de verschillende eischen der onderscheidene Missiegeb.eden, zouden aan onze Missionarissen als het ware de gave der bi-locatie schenken en daarmee hun getal (hoe verheugend groot op zich zelf, altijd toch nog slechts gering, te gering in verhouding tot het aantal te bezetten posten), zoo goed als verdubbelen! Ja, de vraag is niet ongewettigd of het getob onzer Missionarissen met de in onze oogen voorwereldlijke verkeersmiddelen, waarover zij in vele missiegebieden nog slechts de beschikking hebben en welke hun zoo wenig beweeglijkheid schenken en hunne actie verlammen de vraag is niet ongewettigd of die beschamende toe stand wel langer in overeenstemming mag worden geacht met de houding door de Katholieke Kerk steeds aangenomen tegen over de moderne techniek op grond der door Haar ontvangen Goddelijke directie ven. De Kerk heeft steeds van de moder ne vindingen gebruik gemaakt en daar over Haar zegen uitgesproken. Zy deed dit, umdat Zij daartoe het bevel van God ont ving in het: „Maakt de aarde aan U onder danig en heerscht over de visschen der zee en over de vogelen der lucht en over alle dieren op aarde". (Genesis I, 28). Hiermede kwam inderdaad ook op de mo derne vliegtechniek de zegen te rusten van een Goddelijk bevel. Het is dan ook niet te verwonderen, dat zoovele Doorluchtige Kerkvorsten de toe passing der vindingen van de moderne techniek op zou verschillend gebied in den dienst der uitbreiding van 't Rijk Gods krachtig hebben bevorderd en aangemoe digd. Onder hen hebben de leden van ons Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat steeds een eerste pjaats ingenomen en het is zon der twijfel eer daad van verschuldigde dankbaarheid in dit verband met groote piëteit ook ta memoreeren de vooruitstre vende nobele figuur van den zoo diep be treurden Bisschop van Haarlem, Mgr. Aen- genent z.g. Paus Pius XI, zich beroepend op het Schriftwoord: „Heer, Gij zijt groot en heer lijk in Uw kracht! Al Uwe schepselen moe ten U dienen" (Jud. 16, 16 ën 17), voegde daaraan toe „Derhalve moeten alle vor deringen van den modernen tyd op het gebied van natuur-wetenschap en techniek per slot van rekening in dienst van God gesteld woraen De oude Kerk schenkt haar goedkeuring aan de moderne tech niek". En Herhaaldelijk heeft Z. H. dan ook zijn hooge goedkeuring te kennen gegeven voor het werk der Miva-Comité's, welke in tal van landen zich beijveren om gelden bijeen te zameien, teneinde de Missionaris sen in het roodzakelijkste bezit te kunnen stellen van moderne verkeersmiddelen en den arbeid dei MIVA in de meest krachtige bewoordingen aangemoedigd. In tusschen is in ons land met zyn zoo bloeiende belangstelling voor de Missie, met zijn zoo verheugende milde offervaar digheid van breede kringen van ons Katho liek volk voor de Missie, het zegenrijke MIVA-werk nog niet tot ontwikkeling kun nen komen. Gelukkig komt daarin thans een ommekeer. Na verschillende voorbe reidende besprekingen, waaraan door eenige E.E. H.H. Geestelijken en lesken werd deelgenomen, is besloten een MTVA- Comité te constitueer en, waarmede de DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Pogingen worden in 't werk gesteld om de Amerikaansche uitvoer van petroleum naar Italië stop te zetten. De negus is van zijn vliegtocht naar het front teruggekeerd. Vijf jaar tuchthuisstraf geëischt tegen den bisschop van Meissen. (2de blad). Het koningsmoordproces te Aix en Pro vence is uitgesteld tot Januari (2de blad). Nog steeds relletjes te Caïro. (2de blad). BINNENLAND. In de Tweede Kamer is gisterenmiddag en gisterenavond de Justitie-begrooting behandeld. (2de blad.). Doodelijk ongeluk in de mijn Oranje Nassau Hl (1ste blad). Gecompliceerde botsing tusschen vier auto's, een motor- en wielrijder. (Gem. Ber., 4de blad). Prof. Gorter benoemd tot docent te Gent met behoud van hoogleeraarsambt. (lste blad). voor het oogenblik nog ontbrekende scha kel in de keten onzer Missie-organisaties is aangevuld. Het Bestuur van het MIVA-Comité be staat, zooais in ons blad reeds gemeld, uit de volgende Heeren: Mr. G. C. J. D. Kropman, voorzitter; M. J. v. i. Biggelaar, onder-voorzitter en propagandaleider H. L. A. M. Verhulst, le secretaris; Pierre Cuypers, 2e secretaris; Fr. Twaalfhoven, penningmeester. Het Secretariaat is gevestigd bij den Heer H. Verhulst .Keizersgracht 65, Am sterdam C. Het MIVA-Comité mag zich bereids ver- neugen in de erkenning van den Priester- Missiebond, die bovendien een zijner leden, den Weleerw. Heer F. v. d. Vliet, als ver tegenwoordiger in het comité aanwees. De Priester-Missiebond is nog verder gegaan; hij heeft goedgekeprd de geste van het Haariemsche Diocesane Missie-Comité, dat met de taak ook de middelen van een vroe ger MIVERMO Comité aan het MIVA Comité overdroeg. Terwijl nog slechts een zwak gerucht omtrent de oprichting van het MIVA-Co mité tot de buitenwereld kon zijn doorge drongen, mocht dit reeds uit verschillen de deelen des lands bewijzen van sympa thie met zijn doel en streven ontvangen. Spontane giften kwamen by onze secre tarissen reeds binnen en daarnaast werd daadwerkelijke medewerking aangeboden uit de Nederlandsche Vliegwereld in den vorm van propaganda-vluchten voor het MTVA-Comite. Het MIVA-Comité is dan ook overtuigd, dat het Katholiek Nederland tot milde of fervaardigheid bereid zal vinden, wanneer het in den lcop van dit seizoen nog een beroep zal doen. Hoe en in welken vorm dit zal gebeu ren, daarover zal het Bestuur zich binnen kort beraden en het hoopt spoedig uitge werkte planner, gereed te hebben. Het MIVA-Comité is hiermede zijn taak naar de voornaamste zijde begonnen. Het kan daar echter slechts mee doorgaan en het wil dit zoc gaarne in versneld tempo doen, wanneer het ook in zijn werk naar den anderen kant, het ontvangen van gel den, door Katholiek Nederland wordt ge steund. Men behoeft daarmede niet te wachten tot men door het MIVA-Comité persoonlijk daartoe wordt aangespoord. Men kan zyn bijdrage reeds nu doen toe komen aan den Penningmeester, den heer Fr. Twaalrhcv en, Stationsstraat 14 te Utrecht (groote en kleine zijn gelijkelijk welkom) en het wil het Comité voorkomen, dat de juist genoemde datum van den 6en December daarvoor niet eens zoo onge schikt is. Tenslotte kan men ook zyn be langstelling in het werk van het MIVA- Comité te kennen geven door het zenden van een naamkaartje aan het Secretariaat, waarna het Comité spoedig van zich hoopt ce doen hooren. Heffing op boter. De heffing op boter en de vervoerver- gunning van buitenlandsche boter is voor deze week vastgesteld op 0.95.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1