M7-4 STADS NIEUWS IflffllEPElS en THEELEPELS Speciaal Staalwarenmaoazijn PONTSCHOOL STEENSCHUUR 14 VOORSCHOTEN DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 WINKELSLUITING. In verband met St. Nicolaasdrukte. Vanaf 25 Ncvember tot en met 5 De cember a.s. (behalve des Zondags) mogen de winkels geopend blijven tot des avonds 10 uur. Het winkelpersoneel (boven 18 jaar) mag gedurende die periode 11 uur per dag en 66 uur per week arbeid verrichten. Indien van deze bepaling gebruik wordt gemaakt, moet naast de Arbeidslijst een geschrift hangen, waarop de werk- en rust tijden zijn aangegeven. DE STADHUIS-KWESTIE. In aansluiting met de conferentie, dde te Amsterdam is gehouden, heeft gisteren al hier een bespreking plaats gehad tusschen wethouder Splinter, architect Blaauw en den aannemer Hillen. In aansluiting met deze bespreking hebben de aannemers een bemiddelingsvoorstel gedaan, hetwelk in de heden gehouden vergadering van B. en W. is besproken. De conclusie van deze bespreking kan, naar wij vernemen, nog niet worden gepubliceerd. R. K. VEREENIGING VAN GEZINSHOOFDEN. Redevoeringen van dr. Franken en Prof. Cleophas. Gisteravond is in de groote zaal van „den Burcht" door de R. K. Vereeniging van Gezinshoofden alhier een propaganda-ver- gadering gehouden. Vooraf reeds bracht het muziekgezel schap „Frans Schweitzer", onderafdeeling der St. Josephgezellen, vroolijke muziek ten gehoore onder leiding van den heer A. Brunt. Om half negen opende de voorzitter, de heer P. Heemskerk, de bijeenkomst met den Chr. groet Spr. zeide, na een woord van welkom, dat de laatste jaren een be langrijke kentering ten goede is gekomen in de gedachte over de groote gezinnen. Er wordt door de Overheidscolleges meer ge rekend met de behoeften van het groote gezin, al zyn onze idealen ook wijder. Spr. deelde vervolgens mede, dat Prof. Cleophas had medegedeeld eerst wat later te kunnen Komen en dat Dr. Aussems plot seling verhinderd was. Gelukkig had het bestuur een plaatsvervanger weten te. vin den in den persoon van Dr. E. Franken uit den Haag, dien spr. op hartelijke wijze inleidde. Hierna kreeg Dr. E. Franken direct het woord. Spr. begon met uiteen te zetten de boven natuurlijke verhouding tusschen man en vrouw, welke nooit beter wordt gevoeld, dan bij de wetenschap van het eerste kind, een vonk van Gods liefde. Het is liefde en offei, die een zijn in God. Zoolang-er-lief de zal zijn, zal er een offer zijn. En op dat offer de bovennatuurlijke zegen als op een bovennatuurlijke plicht. Na de dagen van de geboorte der kinderen, schilderde spr. het meer tragische oogen- blik van het leven, als God ons spoedig zal gaan oproepen en wij dan zouden moeten zeggen, dat de eeuwige toekomst onzer kinderen mislukt is. Het reine huwelijksleven is een leven van bovennatuurlijke bedoelingen, dat men heden poogt omlaag te halen tot zuiver natuurlijke vreugden. Mogen wij toch niet geteekend worden met het Caïnsteeken van kindermoord, riep spr. uit. De werkelijke liefde tusschen man en vrouw zal een groot en zwaar offer ver gen. Er zullen dagen komen, dat man en vrouw heilig, rein en kuisch zullen zijn naast elkaar. In dit verband sprekend over de hoog heid van het huwelijk, zeide spr.: Zoo groot is de heiligheid van het huwelijk, dat God dit eene Sacrament uit de handen der pries ters genomen heeft om dit man en vrouw elkander te .aten toedienen. Hierna kwam Dr. Franken te spreken over het Neo-Maltusianisme, dat spr. in de scherpste Dewoordingen veroordeelde. Is het niet treurig, dat ons christelijk staats- en stadsbestuui, dat nog christelijk heet, de propaganda voor N.M. toelaat en soms zelfi mogelijk maakt. De duizenden Kath. vrouwen moesten luide protesteeren tegen deze pogingen om van haar slavinnen te maken. Spr. noemde het de schande van Leiden, dat de gemeente aan een vereeniging, aan welke Koninklijke goedkeuring werd ge weigerd, die herhaalde malen werd ver oordeeld, een lokaal beschikbaar stelde. Spr. hoopta, dat deze avond tot resultaat zou hebben dar aan het gemeentebestuur ten vlammend protest zou worden gericht. Spr. ging voort met te schetsen het vree- selijke en diep doorgedrongen kwaad van het N.M. Spr. behandelde vervolgens het stelsel, dat onder Katholieken nu gepropa geerd wordt, maar waarvoor een open lijke reclame is gemaakt, terwijl het hoogstens alleen thuis hoorde in de bin nenkamers of in de spreekkamer van den dokter. Deze ontactische en onkiesche re clame betreurde spr. Over het groote gezin zeide spr.: Waar vreugde is, daar is het gezin groot. Spr. besprak vervolgens de moreele kracht, die ligt in de gedachte aan de Ouders, de sfeer van den godsdienst, goed beleefd, in hei gezin, en de rijke, geeste lijke erfenis die de Ouders hun kinderen nalaten. Het zijn de geestelijke goederen van H. Communie en godsdienstige op voeding, die de kinderen hun heele leven meedragen. Het zijn de bovennatuurlijke krachtsmiddelen, die God gegeven heeft, die wij onzen kinderen niet mogen ont houden. Wat doen wij voor de kinderziel? Op het stichtingsfeest van het Katholieke gezin, op de bruiloft van Cana, trad Chris tus voor het eerst openbaar op en deed Zijn eerste wonder. Dat is de waarde van het Kath. gezin. Spr. gaf hierna eenige staaltjes van men taliteit ook onder Katholieken om te be wijzen, dat de actie van den Bond voor poote gezinnen nog hoogst noodzakelijk is. Sprekende over de politiek, zeide spr., dat wij, Katholieken, aan politiek moeien doen, omdat het anders de politiek is, die ons, zonder eenigen tegenstand, bedreigt Wij moeten aan politiek doen om geen toe standen te krijgen als in Duitschland, waar een huisvader uit zijn ambt ontslagen wordt, ornaat hij, als Katholiek, weigert zijn kinderen te laten toetreden tot de Hit- lerjeugd, de jeugd die in officieele liederen zingt, dat de Paus de anti-christ is en dat de Papen moeien worden ongehangen. En daarvan hebben wij in ons land een filiaal. Als antwoord daarop zette spr. uit een, dat wij allen moeten medewerken aan het wereldplan van God. Help ons dan in den strijd, aldus spr., tegen het moderne ongeloof, door het steunen van de Kath. pers, door Xath. lectuur en Kath. Radio. Er moet een Kath. sfeer zijn. Zijn wij in Gods naam veieenigd met onze kinderen, dan is God met ons. Met een enthousiaste peroratie, over, „het kruisnout. de redding der wereld", eindigde spr. zijn rede, welke met een har telijk applaus werd beloond. Na een muzikaal intermezzo van „Frans Schweitzer", verwelkomde spr. den inmid dels ter vergadering gekomen geest. adv. prof. A. Cleophas, waarna hij dr. Francken in hartelijke woorden voor zijn rede dank zegde. Hierna was het woord aan prof. A. Cleo phas. Het gezin is, aldus spr., de unio ani- marum, de eenheid van ziel tusschen man en vrouw. Deze grondslag moet er zijn, wil het gezin schoon opbloeien. Deze grondslag is een gewetenszaak, geen kwestie voor een bond, maar een, die Vader en Moeder samen moeten uitmaken, hoogstens met behulp van een vriend, b.v. een biecht vader. Maar het gezin is ook een maatschappe lijk verschijnsel, de levenscel van de maatschappij en zal dus de invloeden van het maatschappelijk leven ondergaan. En dus is het gezin ook een zaak voor de maatschappij en de overheid in de maat schappij en dus heeft die maatschappij een groote verantwoordelijkheid. Behalve le vengever te zijn, is het gezin ook leven- gever voor de maatschappij. Twee groote vijanden zijn er ten opzichte van het gezin aan te wijzen: lo. al datgene wat het gezin belet levens cel te zijn voor de maatschappij en 2o. die welke het nieuwe leven onder mijnt Een vijand noemde spr. de N.-M. Bond, die om het gezin sluipt om het te beïn vloeden op allerlei manieren. Spr. gaf hier van eenige voorbeelden uit de practijk van den priester en uit .jde_practjjk_van_het_ leven. Maar zoo is die propaganda gevoerd, dat bij groote lagen van het volk de groo te gezinnen reeds een last geworden zijn. Vele ouders zijn er, die vooral in deze moeilijke tijden bezweken zijn en de leven de ziel uit hun huwelijk hebben weggeno men. Evenals dr. Francken behandelde spr. hierna het andere systeem, dat ook onder Katholieken wordt aangehangen en dat jammerlijk op de publieke markt is ge worpen. De tweede vijand van het katholieke ge zin is die, welke het nieuwe leven onder mijnt. Dat nieuwe leven moet gezond zijn, dat is vanzelfsprekend. Maar het gaat er om welke wegen wij bewandelen. Met sterilisatiewetten als in Duitschland kunnen wij niet meegaan. Bij ons spreken voor de eisch van een gezond geslacht an dere normen. Wij wenschen allereerst een zedelijk gezond geslacht. Een ongenees lijke zieke kan onze hoogste bewondering wekken, als hij zijn ziel weet los te maken van de stof en op te heffen tot God. Dat kunnen alleen wij, Katholieken, begrijpen. Bestrijden moeten wij al datgene, wat de zedelijke gezondheid in de levenscel dreigt te ondermijnen. En dan denken wij aan alle gevaren van reclameplaten, films en romans, die de jeugd iederen dag om ringen. Spr. ging wat dieper in het filmvraagstuk, dat spr. voor het gezin als hoogst gevaarlijk kwalificeerde, omdat de film de jeugd zoo spoedig van het gezin vervreemdt. Het zyn gevaren, die het leven van de zedelijke gezondheid dreigen te berooven. Waar het gezin een maatschappelijk ver schijnsel is, heeft de Overheid de taak het gezin te beschermen. Maar wat kan de Overheid doen, als men de N.-M. Bond zijn gang laat gaan? De Overheid moet steeds gewezen worden op de plichten, die zij heeft, tegenover de groote gezinnen. Als de Staatsoverheid niet in staat is om voldoende te helper, moeten de groote gezinnen zich zeiven helpen, bij het be schermen van hun kinderen tegen zoovele geestelijke gevaren. De gezinnen in gevaar moeten zich aan eensluiten, en vechten als een leeuw. Daar voor hebt ge den Bond van groote gezin nen, die misschien op stoffelijk gebied wei nig kan geven. Maar het gaat om de be scherming van de groote goederen van het heilig gezin, dat wij niet laten vertrappen en bespotten. Spr. zette uiteen, wat de Bond van groo te gezinnen doet op stoffelijk en ideëel ge bied. Ieder hoofd van een katholiek gezin moest van dien Bond lid zijn. Zoo velen hebben het belang van dezen avond niet ge voeld en zyn niet gekomen en toch moet het enthousiasme voor het groote gezin worden losgeslagen. Daarvoor moet u al len, aldus spr., propagandisten zijn. Aan het bestuur vraagt spr., voorlich tingsavonden te organiseeren, waar b.v. de encycliek „Casti connubii' worde behan deld. Een erootsche en mooie taak de groote en heilige beginselen van het huwe lijk te belichten."" - Spr. sprak tenslotte de hoop uit, dat deze avond tot resultaat mocht hebben, dat de groote beginselen van huwelijk, gezin en opvoeding, door dezen Bond meer tot allen zouden doordringen. Onze taak, tenslotte spr., is in deze dagen zwaarder, maar ook heerlijker en heldhaftiger, Christus zal de kracht tot dat alles geven. Hierna werd door den voorzitter nog een kort woord gesproken, waarin hij aller eerst prof. Cleophas dank bracht voor zijn rede om vervolgens eenige passages uit de gehouden redevoeringen nog eens te onder- streepen. Spr. stelde voor namens de afdeeling Leiden van den Bond een protest te rich ten tot het gemeentebestuur van Leiden voor het afstaan van een zaal aan den N.-M. Bond, de redactie daarvan overlatende aan het bestuur. Spr. dankte tenslotte het muziekgezel schap „Frans Schweitzer", de redactie van „De Leidsche Courant" en beval de collecte voor het „Moederschapsfonds" na de verga dering van harte aan. Hierna werd de ver gadering met den Chr. groet gesolten. VOOR VERVOLG STADSNIEUWS ZIE MEN PAG. 7. LAATSTE BERICHTEN PRINSES JULIANA NAAR DUITSCHLAND. Naar wy vernemen heeft Prinses Juliana zich heden voor een kort familie-bezoek naar Duitschland begeven, waar H.K.H. de gast zal zyn var den Vorsten en de Vorstin van Benthelm te Burgsteinfurt. Zooals bekend, is de Vorst van Bentheira een neef van wijlen H.M. de Koningin- Moeder. DE N.C.C. RADIO-PRIJSVRAAG. De telling der extra-frankeering op de oplossingen der N.C.C.-radio-prysvraag d.d. 1 October j.l. „Wie z'n hoed is dat?" heeft plaats gevonden. De uitkomst hier van is, dat een bedrag van 35.643.88 ten goede van hei Comité is gekomen. Het N.C.C. is uiterst dankbaar voor dit fraaie resultaai en maakt van deze gele genheid gebruik nogmaals eenieder, die heeft medegewerkt aan het welslagen van deze prijsvraag, zijn oprechte erkentelijk heid te betuigen. DOODELLJKE BEKNELLING. Hedenmiddag is de ongeveer 40-jarige A. v. d. Looy te Schiedam by het verrichten van werkzaamheden aan de werf Wilton Feyenoord tusschen een kraan en een hijschtoestel bekneld geraakt, tengevolge waarvan de ongelukkige vrijwel direct overleed. DE KERKDIEFSTAL TE ZEELAND. De dader te Weert aangehouden. De gemeentepolitie van Weert is er gis teravond in geslaagd een beruchten kerk dief aan te houden, wiens aanhouding door den burgemeester van Zeeland (N.-Br.) was verzocht. De aangehoudene is de 30-jarige onge huwde monteur B. J. K. uit Rotterdam. Op hem werd een looper gevonden met een versche breuk. De man is op transport ge steld naar Zeeland (N.-Br.). Commissi enoteering. De commissienoteering van Nederland- sche boter is heden vastgesteld op 59 ct. TELEGRAMMEN DE „KORTENAER" IN AANVARING. Met een Egyptisch regeerings-vaartuig. CAIRO, 21 November (A.N.P.). By het vertrek uit de haven van Suez is de Neder- landsche torpedo-jager „Kortenaer'' in aan varing gekomen met een Egyptische gou- vernementskotter, die zoodanig werd ge ramd dat hei vaartuig begon te zinken en aan den grom moest worden gezet. Van de opvarenden ✓an het Egyptische regeerings- vaartuig werden drie zóó ernstig gewond, dat zy naar het hospitaal te Suez moesten worden overgebracht. Ook de „Kortenaer" was er niet zoonder averij afgekomen. De torpedojager moest terugkeeren naar Suez met een gat in de boeg. Minstens 3 platen zullen moeten worden vernieuwd. Waar schijnlijk zal de torpedojager reeds mor gen in het dok gaan. BANK VAN FRANKRIJK VERHOOGT DISCONTO. PARIJS, 21 November. (A. N. P.). De Bank van Frankrijk heeft heden haar disconto verhoogd van 4 pet. op 5 pet. DE STRIJD IN ABESSINIE. ASMARA, 21 November. (A. N. P.). Bij overweging van de mogelijkheid van een aanval der Abessijnen in het Noorden wijst de aanwezigheid van een sterke Abes- sijnsche legermacht rondom Antalo, ten Zuiden van Makalle, op een Abessijnsch plan om den tijd tusschen de wisseling in de Italiaansche legerleiding te gebruiken voor een doorbraakpoging. De hoofdmacht der Abessijnen, ter sterkte van 15 a 20 duizend man, ligt in 'de omgeving van Boe- ja en Antalo. Bovendien bevinden zich sterke afdeelingen in de ontoegankelijke hooglanden van Tembien Tselemti en Sem- STRAFFEN IN PADERBORNER DEVIEZENPROCES. BERLIJN, 21 November. (A. N. P.). In het deviezenproces tegen de Zusters van de Orde der Christelijke Liefde te Pader- born heeft de rechtbank heden drie Zus ters veroordeeld resp. tot een jaar en drie maanden, een jaar en negen maanden ge vangenisstraf en 7000, 6000 en 2000 mark boete. De Overste der provincie en de se cretaris der Bonifacius Vereeniging te Pa- derborn werden vrijgesproken. ENGELSCH STOOMSCHIP IN NOOD. Nederlandsche sleepboot op zoek. LONDEN, 21 November. (A. N. P.). Gemeld wordt, dat het Engelsche s.s. „Sheafbrook" hedennacht op 110 myl Oost- Zuidoost van de Tyne in nood verkeerde, doordat het lek was gesprongen. De radio was buiten werking geraakt. Het laatste van het schip opgevangen bericht melde, dat het gevaarlijk slagzijde maakt en bakboord. De sleepboot „Witte Zee" van Smit en Co., die van Yarmouth is uitgevaren om assistentie te verleenen, heeft het schip nog niet kunnen vinden. De „Sheafbrook" meet 2179 bruto ton. Het schip werd in 1924 gebouwd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 Nov. Groentenvelling. Per 100 stuks: andyvie f 0.501.40, bloemkool I f 2.80—6.90, bloemkool II f 1.50—3,40, roodekool f 2.707.50, savoyekool f 1.60 9.00, groenekool f 0.705.20, Chinakool f 2.70, pieterselie f 1.30, prei f 0.702.10, radijs f 0.50, kropsalade f 0.502.00, sel derie f 0.301.30, bleekselderie f 17, knol- selderie f 1.003.10, wortelen f 2.706.10, per 100 kg.: kroten f 1.002.80, kroten, gekookt f 36, snijboonen f 22—28, wit loof f 313, boerenkool f 46, spinazie f 7—19, tomaten A f 3—9, B f 3—13, C f 3 —7, CC f 2.00—4.60, uien f 1.10—2.30, wor telen f 1.007.30, spruiten I f 510, sprui ten II f 1.506.00, andijvie f 25, nero f 5—10. DEIFT, 20 Nov. Varkens. Aanvoer 19 vette varkens, prijs 20.5, 21 en 21.5 cent per pond. GOUDA, 21 Nov. Veemarkt. Aangevoerd 1218 stuks, waarvan 57 slachtvarkens. Vet te van 19 tot 20 ct. per pond met 2% kor ting, Londensche van 16 tot 17 ct. per pond met 2% kor.ing. 233 magere varkens prij zen van f 22 tot f 32 per stuk. 824 biggen prijzen van f 9 tot f 12 per stuk. Gelder- sche biggen f 12 tot f 15 per stuk. 19 run deren f 80 M f 160 per stuk. 77 nuchtere kalveren f 5 tot f 8 per stuk. 1 graskalf 7 bokken sn geiten f 3 tot f 6 per stuk. Handel slachcvarkens stug, overige soorten redelijk - Kaas. 291 partijen kaas. Ie kwal. met rijksmerk f 23 tot 25.50, 2e kwal. met rijks- merk f 21 tct 22. Handel matig. Boter. 281 ponden boter Goeboter van f 0.80 tot f 0.85 per pond; Weiboter van f 0.75 tot f 0.8Ü per pond. Handel vlug. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59 30 Londen 7 263/. New York1.475'g Parijs 9.711/2 Brussel 24.94 Zwitserland 47 87 Milaan 11.90 Madrid 20 15 Oslo86.55 Kopenhagen32.50 Stockholm 37.50 Praag6.10 Weenen Boedapest- Prolongatie 2% pet. BEURSOVERZICHT Op de Amsterdamsche effectenbeurs ging de belangstelling wederom in de eerste plaats uit naar de Amerikaansche fondsen, doch de handel in deze papieren was t.o.v. gisteren aanmerkelijk ingekrompen. De kleine daling, die op de Amerikaansche beurzen heeft plaats gevonden, heeft het Nederlandsche publiek waarschijnlijk ge noopt een afwachtende houding aan te ne men. In Staalwaarden evenwel vonden nog ruime omzetten plaats en ook in Anacon da's ging het vrij levendig toe. Van de af faire in Public Utilities, was echter niet veel meer overgebleven en ook de spoor- wegaandeelen waren op den achtergrond geraakt. Van de locale waarden traden Tabakken op den voorgrond en deze wer den in een groote open hoek verhandeld. In het bijzonder vonden groote omzetten plaats in Deli Batavia's, die verscheidene pets. konden avanceeren. Ter beurze meen de men te weten, dat de tabak van de De- li Bat. Mij. uit den ditjarigen oogst goed is uitgevallen. Oude Deli's en Senembah's waren prijshoudend en bewogen zich voor namelijk omstreeks het hoogste niveau van gisteren. Van de Oliewaarden trokken Kon. Olies de aandacht. Kort na de opening had een kleine inzinking plaats, doch nadien werd goede kooplust getoond en kon een opwaartsche richting worden gevolgd. De animo voor de Amerikaansche soorten was sterk bekoeld. Shell Unions werden nog maar op kleine schaal verhandeld. Ook in Tidewaters ging niet veel om. Scheepv. bewogen zich op ongeveer het koerspeil van gisteren, waarbij Ned. Scheepv Unies I nu en dan eenige beweging veroorzaakten. I Suikers waren weinig veranderd 42 en 45. Industrieelen en Rubbers trokken nauwe- I lijks eenige attentie. De beleggingsmarkt 1 was kalm, de geldmarkt was ruim. Heden, overleed voor zien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, na een langdurig doch geduldig gedragen lij den, zacht en kalm, onze geliefde Vrouw en Zorg zame Moeder GEZINA ONVLEE geb. VEEN in den ouderdom van bijna 33 jaar. Leiden, 20 Nov. 1935. Hooge Morschweg 56. (Tijd. adres Kanaalstr. 42) C. G. ONVLEE TIN IE De H.H. Diensten zul len gehouden worden in de Kerk der St. Leonar- dus parochie (Haagweg) op Maandag 25 Novem ber a.s. te 7.7.30 en 8.30 uur, waarvan te 8.30 uur de gezongen H. Mis van Requiem. De teraardbestelling zal plaats hebben te 10 uur op de R. K. Be graafplaats (Zijlpoort) vanuit de Kerk. 6776 Heden overleed, voor zien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, na een langdurig doch geduldig gedragen lij den, zacht en kalm, onze geliefde Dochter, Be huwddochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante GEZINA ONVLEE geb. VEEN in den ouderdom van byna 33 jaar. 6776 Leiden, 20 Nov. 1935. Familie O. VEEN. Familie G. C. A. ONVLEE Voor de talrijke bewijzen van deelneming, bij het over lijden van onze geliefde Vrouw en Moeder ondervon den, betuigen wy onzen har- telijken dank. 6758 N. WARMERDAM. CATHARINA. CORNELIS. Leiden, Gerrit Doustraat 2. Vitrine's o£ étui's Complete Cassettes VANAF F 10.95 Prijs en Kwaliteit aan de spits. 00NKERSTEEG 9 LEIDEN UITSLUITEND: Onafgebroken gevestigd van 1916 af. 6765 Beproefd en bevoegd adres voor onderwijs in; TYPEN STENO TALEN B 0 E K H. leerlingen slaagden 26 Ocl. j.l. voor Typen, Sieno-Typen in Red. tn Mod. Talen (Ijst ter Inzage) Inschr. qn inl. dagel. (VINK) Abonnementen en Ad- vertentiën worden aai), genomen door S. LANGEVELD

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3