i WOENSDAG 20 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 STADSNIEUWS GRIEKSCHE ZIN VOOR WETENSCHAP. In de reeks lezingen over de ontluiking der wis- en natuurkundige wetenschappen in de Egyptische, Babylonische en Griek- sche oudheid, die vanwege het Leidsche Universiteitsfonds in samenwerking met het Nederlandsch Historisch Natuurweten schappelijk Museum in het Kamerlingh Onnes Laboratorium alhier gegeven wor den heeft prof. dr. B. A. van Groningen al hier gisteravond gesproken over: Griek- sche zin voor wetenschap. Ter inleiding op de tweede reeks voor drachten, waarin, na Egypte en Babylo- •nië, nu de Grieksche wereld ter sprake komt, dient aldus spr., een algemeen over zicht te worden gegeven van de Grieksche Cultuur in de zesde en vijfde eeuw voor onze jaartelling. Dit kan men op verschil lende wijze doen: de meest doelmatige schijnt die te wezen, waarbij men zich af vraagt, welke eigenschappen het zijn, die den Griek voor de beoefening de exacte wetenschappen, of liever voor de beoefe ning van wetenschap, geschikt hebben ge maakt. Ter illustratie zal dan bij voorkeur verwezen worden naar de moeder der we tenschappen, de wijsbegeerte. De verhou ding van individu tot gemeenschap behoeft daarbij niet op den voorgrond te treden: men houde evenwel in het oog, dat weten schap nooit de roeping van velen kan of mag zijn. Vier eigenschappen moeten worden ge noemd. Ten eerste de nieuwsgierigheid, of liever de belangstelling in alles wat be staat, die den Griek ontvankelijk maakte voor het onbekende en hem de wereld in dreef, maar die hem ook het alledaagsche steeds weer levend en belangwekkend maakte. Een treffend voorbeeld van deze zucht tot weten is de schrijver Herodotus. Naast en boven deze polymathie staat evenwel als tweede eigenschap, die den overgang baant tot de eumathiè, de be geerte om te verklaren en door te dringen tot den grond der dingen, het verlangen om hetzij alleen, hetzij met anderen, te zoeken naar het eigenlijke. In de derde plaats komt de zin voor ordening en sys teem,waarvoor met name de oude cosmo- gonieën en vooral de oudste wijsgeerige systemen treffende bewijzen geven. De twee laatstgenoemde eigenschappen, de lust tot verklaren en de drang tot syn these kunnen beide ook gezien worden als uitingen van eenzelfde eigenschap, n.l. van den drang tot het beheerschen van het obj&ct. Daarnaast en daartegenover staat dan de vierde en laatste eigenschap, de on derwerping aan het object. Hier geldt de paradox, dat slechts hij het object kan domineeren, die er zich aan wil onderwer pen. Bij de Grieken heeft die werkelijk heidszin of waarheidsliefde in sterke mate bestaan en het kost geen moeite, perso nen op te noemen, als Socrates, die alles, ook hun leven, veil hebben gehad voor hetgeen zij als waarheid meenden te zien. Tenslotte: er kan eigentijk van Griek sche zin voor wetenschap geen sprake zijn. Want hetgeen hem destijds bepaalde, be paalt hem ook nu nog. Wel kan. men zeg gen, dat het Griekenland der Oudheid hem in zeer ruime mate heeft bezeten, wat in de volgende voordracht, voor zoover de exacte wetenschappen betreft, duidelijk zal blijken. GA 74 AVOND UIT. Wat is er toch een groot aantal argu menten noodig om iemand eens uit zijn gewone doen te hrien. Ik weet wel, in de zen tijd wordt er van den man en vader veel gevergd, de tijdsomstandigheden eischen hem geheel op. Dan is de avond met courant en kopje thee de aangewezen tijd om over den verloopen dag te meaitee- ren en de plannen voor morgen te bera men, opdat het werk dien dag weer mo ge vlotten. Met moeder, die den heelen dag de zorgen van het gezin heeft gedragen, wordt overlegd en wat noodig is uit den weg geruimd. Maarspan de boog toch vooral niet te sterk, één avond er eens uit, rustig, zoo'n zitje in den Schouwburg, gezellig gedoe van dat jonge goed op het tooneel, dat nog geen zorgen kent; (maar toch reeds me- devoelt, mee wil helpen en de verantwoor delijkheid voor haar taak aanvoelt als een hoogen plicht; haar geheele kunnen als een offer brengt). Echt zoo'n avond van rust, niet van die zware kunst, die vermoeit. Dan is de opoffering, die ge u hebt ge troost. voor het goede doel, geworden tot een verpoozing, een ontspanning van den geest. Dan, naar huis terugkeerend, de ge dachte daarbij van de goede daad. Iets te hebben tij gedragen voor de leading van den grooten nood. Het geeft u zoo'n vol daan gevoel en de slaap die u rust geeft, een rust, die ge zoo dikwijls door zaken- zorgen en besloir ^ringen miste. Kunt ge Donderdagavond uit den Schouwburg wegblijven? Neen, zult ge zeggen, neen. En wij? Wij verwachten U! Koop een kaart voor ,,De Wonder bloem". St. Joscph-Gezellen-Vereeniging. Allen oud-retraitanten worden er aan herinnert aan de recollectie-oefening a.s. Donderdag te 8.45 uur, ook degene die voor het eerst onze a.s. retraiten zullen medemaken, worden verwacht. BUURTVEREENIGING „EENSGEZINDHEID". j. Feestavond in de Stadsgehoorzaal. De altijd actieve buurtvereeniging „Eens gezindheid" heeft gisteravond weer een zeer goed geslaagden en. uiterst gezelligen feestavond gehouden in de tot de laatste plaats bezette Stadsgehoorzaal. Deze avond stond ditmaal weer onder leiding van den heer W. F. v. d. Broek, die de vorige maal wegens ernstige ongesteldheid moest ont breken, maar thans geheel hersteld, de touwtjes weer in handen had en voor een vlot en goed verloop van den avond zorg droeg. In zijn openingswoord heette de heer v. d. Broek speciaal welkom den heer Wijk- mans, directeur van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken en de hoofden van de Oos terstraat- en van de Munnikenstraatschool, de heeren Bodewes en Herfkens. Het pro gramma werd ingezet met een aardig ta bleau, waarbij het vaandellied werd gezon gen, eerst door de samenstellende deelen van het tableau en daarna door de geheele zaal. Vervolgens had een kleine plechtigheid plaats. Namens de leden van de tooneel- club „Entre Nous" werden de borsten der bestuursleden versierd met een fonkel nieuw insigne, daar het oude teekenen van aftakeling begon te vertoonen. Bovendien werd de secretaris, de heer Simons, voor zien van een bord: „Secretariaat buurtver eeniging „Eensgezindheid", dat een plaats aan den gevel van zijn huis zal moeten krijgen. De heer v. d. Broek dankte voor deze blijken van waardeering en greep de gelegenheid aan in 't kort de.groote bloei der vereeniging te schetsen in de 12 ja ren van haar bestaan, waarbij hij de ver zekering gaf, dat het bestuur gaarne zijn uiterste best zal doen om de vereeniging tot nog grootere bloei te brengen. Daarrfci werd een korte reprise gegeven van de zangnummers die op 31 Augustus door de kinderen der leden in een klette rende regenbui ter eere van den verjaar dag van H.M. de Koningin werden gezon gen. Zooals daar zorgden ook nu eenige le den van „Werkmans Wilskracht" voor de begeleiding, terwijl de heer G. Mulder over het geheel de schepter zwaaide, maar de omstandigheden waren thans overigens heel wat gunstiger. De vaderlandsche liedjes werden door de kinderen met groote toe wijding gezongen. Het was een der aardig ste nummers van het programma en de zaal gaf van haar ingenomenheid blijk door een lang aanhoudend daverend applaus. De orkestvereeniging „Musica" onder lei ding van den heer J. Noordanus, zorgde op voortreffelijke wijze voor de verzorging van het muzikale gedeelte van den avond. Door de onrust die in de zaal heerschte tijdens het uitvoeren der muzieknummers, kwamen deze niet zoo goed tot hun recht als wel gewenscht was. Ze hadden grooter aandacht ruimschoots verdiend. De heer Fred. Rubionj een zeer vergevor derd amateur-goochelaar, deed gedurende een half uur de zaal versteld staan met zijn geestige kunstemakerijen. De pauze bracht tal van verrassingen door middel van een welvoorziene tombola en andere loterijen en na de pauze voerde de tooneelclub „Entre Nous" de aardige klucht „Oom Eprian" op, die al eveneens groot succes oogstte. De avond werd besloten met een gezellig dansje onder leiding van dén heer Anton de Groot. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Verlaging electriciteitsprijs voor groote gezinnen. Betreffende den wensch tot verdere ta riefsverlaging merken B. en W. in hun antwoord op het rapoprt der begrotings commissie op, dat elke verlaging zal gaan ten koste der belastingverlaging. Ook zijn zij van oordeel, dat voor het vastrechttarief niet altijd kan worden vastgehouden aan het gemiddeld verbruik over de jaren 1932 en 1933 maar zij moeten zich met nadruk verzetten teger een wijziging, waardoor steeds het voorafgaande jaar als basisjaar zou worden genomen. Een voorstel om in de thans geldende jaren wijziging te bren gen, zal t.z.t. den Raad worden voorgelegd. Ook al kunnen B. en W. begrijpen, dat tegen het doen vervallen van de reductie voor de groote gezinnen door een lid be zwaar wordt gemaakt, meenen zij toen dat voor „verontwaardiging" geen reden is. Wat toch is hetgeval. Toen het tarief van 20 cent per K.W.Tj. werd gebracht op 25 cent, is aan de gezinnen met 4 en 5 kinderen een reductie van 4 cent per K.W.U. ver leend. Handhaving der reductie ondanks verlaging zou beteekenen dat voor groote gezinnen niet alleen alle verhooging onge daan werd gemaakt, maar ook dat de prijs zelfs zou dalen beneden die, welke vóór de verhooging gold. Hieruit volgt, dat naar mate de opgelegde verhooging ongedaan wordt gemaakt ook de toegekende reduc tie behoort te verdwijnen. Dit is dus thans het geval met de reductie ad 2 cent per K.WU. voor de gezinnen met 4 en 5 kin deren. Om echter elke onbillijkheid weg te nemen ware daarom te bepalen, hetgeen zij den Raad voorstellen, dat voor gezinnen met 6 en meet kinideren van 1 Januari 1936 af de reductie 2 cent per K.W.U. be draagt, voor zoover de, afnemer een zuiver inkomen heeft van minder dan 2500. De vraag of het mogelijk of gewenscht is de afstanden, waarvoor geen kabelhuur is verschuldigd uit te breiden, zullen B. en W. aan de Commissie van Bijstand voor- laoctan UIT DE OMGEVING HILLEGOM GEMEENTERAAD In de gsteren gehouden raadsvergade ring is aangeboden de gemeentebegrooting. De voorzitter zegt, dat dti een formali teit is, doch de cijfers laten zien, dat we een uiterst moeilijk jaar tegemoet gaan. De uitgaven worden geraamd op ƒ792000, de ontvangsten op ƒ676000, hetgeen een tekort geeft van 116000. Hier gaat af ƒ32000, resteert ƒ84000. We zullen ƒ9000 mnder ontvangen uit het gemeentefonds, het Burg. armbestuur zal 22000 meer vra gen, de pers. belasting zal ƒ23000 minder opbrengen, van het Rijk zal een tweede bijdrage ontvangen worden van ƒ48000, maar er blijft dan nog een ongedekt tekort van ƒ36000, zoodat onze gemeente noodlij dend wordt als er geen wonderen gebeu ren. De tekorten der steunverleening zijn hierin niet verwerkt; het geheele bedrag komt bij de rekening (begrooting) 1937. Credietaanvrage verbetering Burg. Pont straat (ƒ1200). De voorz. zegt, dat dit be drag noodig is voor steenen, vervoer en arbeidsloon. B. en W. betreuren het, dat zij zoo met dit voorstel moeten komen; we zijn tot een zeer bevredigende oplossing met de firma Gips gekomen en relatief heeft de straat zich niet slecht gehouden; de decisie moest genomen worden, maar we zijn eenigszins voorbarig geweest. De heer Meskers: u heeft reeds uw veront schuldiging aangeboden, maar de commis sie van P. W. is niet gehoord; het spijt me, dat daartoe geen gelegenheid kon worden gegeven. Thans staan we voor een fait ac compli. Het is een tegenvaller, maar ik spreek den wensch uit, dat de commissie voortaan gehoord zal worden. De voorz.: we hebben er werkelijk niet aangedacht. De heer Fijma: van hoogerhand hebben we maar te slikken wat men voorschrijft; als B. en W. dezelfde tactiek gaan volgen, dan is er maar één weg: tegenstemmen, wat ik als protest zal doen. De voorz.: de vorige vergadering waren de cijfers er niet; het is een fout geweest van onzen technischen dienst. De heer Loerakker zal niet tegenstemmen, maar uw verontschul digingen maken op mij geen indruk; een spoedeischende vergadering was toch mo gelijk. De voorz.: het boetekleed ontsiert den mensch niet. De heer van Lierop: het systeem is een mislukking geworden; auto riteiten zijn genoodig geworden om de straat te komen bewonderen; laten B. en W. hun berichten, dat ze een mislukking is geworden; spr. zal onder protest voor stemmen. Na nog heel wat gepraat wer den de gelden gevoteerd met 93 stem men; tegen de heeren Spilker, Paase en Fijma. De heeren van Lierop en Pijnaker stemmen onder protest. Politiezaken. Ook hierover wordt breed van gedachten gewisseld. Met alg. stem men wordt opnieuw besloten het aantal politiemannen niet uit te breiden. In stemming komt daarna: de salariee- ring van het corps, zooals de Minister het wenscht; dit wordt aangenomen met 7—5. Tegen stemmen de heeren Spilker, Paase, Fijma, Pijnaker en van Lierop. Getracht zal worden, den kindertoeslag zoo voor- deelig mogelijk voor de agenten te ver krijgen. De heer van Lierop wil het voor stel handhaven van 21 Juni, dat betere salarissen gaf; zijn voorstel wordt niet ondersteund. Inzake tijdelijke incasseerder aan het Gasbedrijf wordt een en ander door weth. Vermeer uiteengezet; bij de begrooting zal de heer Fijma er op terugkomen. De ambtswoning van den secretaris zal voor ƒ480 per jaar voor 2 jaar worden ver huurd. Inzake de verplaatsing van het hek Wilhelminapark naar het terrein van Openbare Werken wordt breed beraad slaagd; er komen 3 voorstellen, maar het resultaat is, dat het hek blijft. Inzake het verstrekken van bons voor brandstoffen aan hen, die buiten de steunregeling val len zullen B. en W. overleg met het B. A. plegen; het college zal doen wat mogelijk is. Verder blijft het loon van den heer Schipper op ƒ45.12 per keek gehandhaafd. Machtiging wordt verleend om beslag te leggen op de machines der huurders van de gemeente-werf, die achter zijn met hun huur. Tenslotte worden nog cijfers gege ven inzake de malversaties bij de steun verleening, waarover in Comité-Generaal verder wordt gesproken. De vergadering werd te ruim 6 uur gesloten, dering werd gesloten. Concert Dameskoor. Gisteravond gaf het Hillegomsch Dameskoor onder leiding van Mej. Cor Igesz een concert in Hotel Sistermans, dat goed bezocht was. De be schermvrouwe, Mevrouw Pont-Van Ogtrop was mede aanwezig. Zooals altijd werden de verschillende nummers onberispelijk gezongen; vooral het Lied van de Zee, van A. F. Hamers, klonk zeer forsch en fraai, terwijl de Avondcantate, van Cath. van Rennes, met alt-solo van Mej. Rie Tuyl Slotemaker zeer fijn van voordracht was. Medewerking werd verleend door een Haarlemsch trio: de Dames Liesbeth Sie gers (viool), Greet Rol (cello) en Ibel van Gelderen (piano), die ons vergastten met een trio van Haydn en van Beethoven. Méj. Annie Jonkheer verzorgde weder op sublieme wijze de begeleiding van den Koorzang. De verschillende Dames, ook de Dirigente, ontvingen fraaie bloemen. Tafeltennis. Alhier werd opgericht een Tafeltennisclub met ongeveer twintig leden. Het bestuur wordt gevormd door de heeren W. J. Lindeman, voorzitter en D. H. Hage, secretaris-penningmeester. Voor- loopig wordt in het Nutsgebouw GEMEENTERAAD VAN ZOETERMEER Vergadering van den Raad van Zoeter- meer op Maandag 18 dezer, des avonds te 7.30 uur ten Raadhuize. Voorzitter Burgemeester L. R. Middél- berg. Secretaris de heer C. P. Blaauwhof. Aanwezig 9 leden, met kennisgeving af wezig de heeren A. G. Scheer en J. M. van der Tas. Een groote agenda was te behandelen, waarin echter geen politiek zat, een poli- tieklooze vergadering dus. Bij een zeer on dergeschikt punt kwam de politiek nog even om den hoek kijken, nJ. bij de benoeming van de Commissie tot wering van school verzuim. Op de publieke tribune was maar weinig belangstelling, waaraan afgeleid kan worden, dat de vergadering meer za kelijk was. De voorzitter opende de vergadering met het voorgeschreven gebed. Daarna las de secretaris de notulen der vorige vergade ring. Deze werden zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd. Naar aanleiding van de gelezen notulen deelde de voorzitter aan den heer Lamens mede, dat de oprichting van een Burger lijk Armbestuur in het College van B. en W. was besproken, en dat dienaangaande voorstellen waren te wachten als het Cri sis-Comité haar werkzaamheden eindigt. Verder deelde de voorzitter aan den zelf de mede, dat het college geen termen kan vinden de paardenmarkt te verplaatsen naar het Lage Einde. Hierdoor zouden de belangen van den middenstand worden ge schaad. In verband met gehouden besprekingen met den keuringsveearts, deelde de voor zitter mede, naar aanleiding eener opmer- kinig van den heer van der Tas in de vori ge vergadering, dat in de belooning voor bemoeiingen op de paardenmarkt geen ver andering zal worden gebracht. Betreffende de grondbelasting werd medegedeeld, dat 'de heffingen niet gelijk zijn, doch rekening wordt gehouden met de waarde van het terrein, dit aan het adres van den heer Scheer. Aan den heer Glas werd geantwoord, dat B. en W. geen termen kunnen vinden één maal per dag te doen stempelen. Over de urinoir bij de Ned. Herv. Kerk zullen B. en W. met plannen komen bij de Kerk voogdij der kerk. Verder deelde de voorzitter mede, dat de heer M. J. Moerland alhier was be noemd tot nachtwaker en de heer Hesl te Steenbergen (N.B.) tot 2e ambtenaar ter secretaris, in de vacature L. J. Veelenturf. In 't kort deelde de voorzitter mede de gehouden vergadering met Ged. Staten over het uitbreidingsplan en de bezwaren van de Maatschappij „Nutricia" alhier en de Arast. Ballast Maatschappij. In het plan zullen waarschijnlijk geen veranderingen worden gebracht. Diverse opmerkingen passeerden zonder op- of aanmerkingen den voorzittersha- hamer. Wijzigingen van verschillend verorde ningen werden overeenkomstig door Ged. Staten aangegeven, vastgesteld. Ter verduidelijking van de Bouwveror dening was een kaart in de raadszaal op gehangen en aan de hand daarvan inlich tingen verstrekt. Eervol ontslag werd verleend als ge- gemeente-ontvanger aan de heeren M. Reinders en J. G. Koole. Laatstgenoemde werd per 1 Januari 1936 benoemd tot ge meente-ontvanger, eerstgenoemde tot plaatsvervangend gemeente-ontvanger. Vastgesteld werden de pensioensgrond slagen van verschillende gemeente-ambte naren. Nieuwe Commissie tot wering van Schoolverzuim. Ontslag werd verleend aan de Com missie tot wering van schoolverzuim en overgegaan tot benoeming van één com missie. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. besloten hadden een commissie te benoe men van 5 leden, waarvoor een 10-tal per sonen was aanbevolen. Den heer Roos was het opgevallen, dat op de aanbeveling als no. 1 maar één ver tegen woordiger van het Chr. Bijz. Onder wijs was geplaatst, terwijl de Chr. School het grootst aantal leerlingen telde, en de andere 2 scholen ieder twee vertegenwoor digers in die commissie zitting zouden krij gen. - De voorzitter antwoordde hierop dat B. en W .geen bezwaar zouden hebben, de commissie uit te breiden tot 7 leden. De heeren Groenewegen en Duinisveld wilden de commissie beperken tot 3 leden, welk voorstel op bezwaren stuiten. Beslo ten werd de commissie uit 5 leden te doen bestaan. Bij eerste stemming werden ge kozen de heeren G. F. Baylé, H. Nieuwen- huysen, J. A. Hitters en G. Janson, nos. 1 van de aanbeveling. Na een drietal stem mingen werd buiten de aanbeveling tot vijfde lid benoemd de heer J. N. van Reeuwijk. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd een instructie vastgesteld, als mede de bezoldiging van den secretaris en het presentiegeld per vergadering per lid. Besloten werd tot opnieuw vaststelling van bestaande verordeningen. De begrooting van de drinkwaterleiding „de Tien Gemeenten" werd vastgesteld, nadat de heer Duinisveld opmerkingen had gemaakt over het finantieel beheer, daar weder een korting op salaris had plaats gevonden. De voorzitter beantwoordde de opmer kingen van den heer Duinisveld. De heer Groenewegen deelde nog mede, dat de burgemeester was benoemd tot 2e voorzitter van de stichting drinkwaterlei ding „de Tien Gemeenten", welke mede- deeling met applaus werd begroet. Benoemd werd tot agent der arbeidsbe middeling de heer J. G. Koole, terwijl de leden der steuncommissie werden benoemd tot leden der commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling. De heer Glas drong erop aan bekend heid te geven aan de benoeming bij de werkgevers die personeel betrekken via het agentschap. Die toezichting werd ge daan. Aangegaan werd een geldleening van 2000.tegen een rente van 4 1/2% voor verbouw Raadhuis en aanschaffing meu belen. Een wijziging der begrooting 1935 werd goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Duinis veld fnlichtingen over de werkzaamheden aan den Middelweg en de daarin aanwezige kunstwerken. Hierop antwoordde de voor zitter dat dit een zaak was, die de pro vincie aanging. De heer Smits drong nogmaals aan op de uitbreiding der verlichting in de Molen straat en den Broekweg. De voorzitter deelde mede, bij den heer Groenheijde te heben aangedrongen op spoedige uitvoering van dit werk. Na de rondvraag vroeg de voorzitter de meening van den Raad over den aanleg van een algemeene begraafplaats, een punt in een der vorige vergaderingen aan de orde gesteld. Verschillende leden gaven hierover hun meening. Bezwaren werden geopperd over de sluiting van de begraaf plaats achter de Ned. Herv. Kerk, de finan- tieele opzet en de uitvoering van het werk in werkverschaffing. Echter werd ook gewezen op de primi tieve toestanden op de begraafplaats ach ter de Ned. Herv. Kerk. De voorzitter dankte de leden voor hun openhartige meeningen, waarna de verga dering werd gesloten. SASSENHEIM Gouden huwelijksfeest. Het was voor het echtpaar W. v. Nobelenv. d. Linden, dat gisteren zijn gouden huwelijksfeest vierde, een onvergetelijke dag. De feest dag werd aangevangen met een H. Mis, opgedragen door kapelaan A. M. v. Nobe len, zoon van het bruidspaar. Deze H. Mis werd door vele belangstellenden bijge woond. De feestelijkheid werd in de zaal van café „De Oude Post" voortgezet. In den middag had een druk bezochte recep tie plaats. Er kwamen vele gelukwenschen binnen, o.a. een geschenk van den burge meester. Des avonds bracht de R.K. Har monie „St. Ambrosius" een serenade. De voorzitter, de heer Post, sprak een woord van gelukwensch. Het dankwoord werd door kapelaan No belen op geestige wijze namens de ouders en familie uitgesproken met den wensch, dat de Harmonie, welke zoo bij uitstek welkom is bij zulke gelegenheden, steeds mag groeien en bloeien. R.K. Volksbond. Donderdag 21 November zal in het. K.S.A.-gebouw een boetplichtige ledenvergadering worden ge houden. Op dezen avond is de weleerw. heer kapelaan P. Verhoofstad (oud-kape- daan alhier) bereid gevonden als spreker op te treden en een inleiding te houden over: „De volksgemeenschap naar de staatsalmacht". Het bestuur vertrouwt, dat de Volksbonders in groote getale zullen opkomen. Speldjesdag Wat en waarvoor de E. H.B.O. is, is zeker algemeen bekend. Even als reeds vele plaatsen hebben we hier ook een afdeeling met een ruim aantal gediplomeerde E.H.B.O.'ers onder de emi nente leiding van dr. Zeijerveld. Op ver schillend gebied weet de E.H.B.O. zich te bekwamen, als tenminste de middelen haar ten dienste staan. Alleen dit ontbreekt er nog maar aan. Het is geen tijd om een krachtige propaganda op touw te zetten voor donaties. Daarom heeft het bestuur besloten om a.s. Zaterdag een speldjesdag te organiseeren. Een aantal dames zullen Zaterdag huis aan huis aanbellen. De E.H. B.O. hoopt, dat zij niet met ledige handen van de deur gestuurd worden. Biljarten. Onder groote belangstel ling werd deze wedstrijd Maandagavond voortgezet. Het hoogste gem. stond op naam van A. J. van der Wiel met 6 25. werd eerst verbeterd door Gerard Zandber gen met 6 66 en in de laatste partij door J. Diederiks met 7 14. J. Diederiks speelde de beste partij van dezen avond, tevens ook de beste van den geheelen wedstrijd tot zoover; deze partij wist Diederiks te winnen van Th. van Vel- zen in 14 beurten 100 car. h.s. 54 gem. 7 14, zoodat Diederiks ook de hoogste serie, die op naam stond van Copini met 35, op zijn naam heeft weten te brengen en wel met 54 De stand op heden is: gesp. gew. h.s. pnt. Gererd Zandbergen 6 6 12 A. Copini 4 1 2 Jan Diederiks 5 4 54 8 Jan v. Reisen 4 3 6 Chris Horna n 5 4 8 C. Guldemon 6 5 10 A. J. v. d. Wiel 5 3 6 G. van Diest 6 3 6 Th. van Velzen 6 2 4 Piet Koning 6 5 10 Ep Postma 5 1 2 Chris Zandbergen 6 2 4 Th. Landweer 5 2 4 R. Haver 5 1 2 Jan Hoogervorst 6 1 2 Bern. Schreuder 5 2 4 Jac. van Dorp 5 0 0 A.s. Maandgaavond half zeven precies voortzetting van dezen wedstrijd in café „de Oude Post", Sssenheim.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7