STADS t NIEUWS WOENSDAG 20 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT ECKSIC BLAI) RAG. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met tijdelijke opklaring, weinig of geen regen, iets kouder. Hoogste barometerst.: 779.0 te Helsingfors Laagste barometerst.: 746.0 te Valentia. De depressie in het Westen nam in be- teekenis af, doch heeft weer zware re- geni in Zuid-Frankrijk en Spanje gebracht Biarritz meldt 75 m.m. De hooge druk king blijft «langzaam toenemen en breidt zich ook over de Poolstreken uit, zoodat in verband met de daling van den lucht druk over de Middellandsche Zee voorloo- pig nog Oostelijke winden te wachten zijn. In Noord-Scandinavië hebben Westen winden den vorst verdreven, maar in de omgeving van de Finsche Golf is de vorst tot matig toegenomen. Duitschland en Scandinavië hebben bijna geheel betrok ken lucht, in Frankrijk valt in het Wes ten nog regen, evenals in Engeland en Schotland. Alleen in de Golf van Biscaje stormt het nog uit Westelijke richting; bij Marseille begint een Oosterstorm te waaien. LUCHTTEMPERATUUR. 8.4 gr. C. L1CH1 OP VOOR FIETSERS eA Van Woensdagnamiddag 4.33 uur tot Donderdagmorgen 6.59 uur. HOOÜ WATER. Te Katwijk: op Donderdag 21 Novem ber 11.25 uur en nam. 11.53 uur. DE VATICAANSCHE WERELD TENTOONSTELLING. De katholieke pers uit alle werelddeclen. Herhaaldelijk heeft men reeds gelezen van de tentoonstelling der katholieke pers van de geheele wereld op het gebied van het Vaticaan in het komende jaar. Deze tentoonstelling, welke een volledig overzicht belooft te geven var. hetgeen de katholieke pers over het geheele aardrijk is en beteekent, zal op verlangen van Z. H. den Paus zelf worden gehouden. In het Vaticaan komen de draden der diplomatie samen, het Vaticaan ziet ver schijnen de bisschoppen en missionarissen 'van alle hemelstreken, zonen en dochters der Kerk uit alle landen maken hun op wachting bij den Plaatsvervanger van Christus; maar tot heden zag men op het Vaticaan nog niet overzichtelijk bij- eengerijd wat in de vijf werelddeelen aan katholieke dagblad- en periodieke pers verschijnt. Nederland, dat op het Vaticaan nooit is achtergebleven, zal ook aan dezen geeste lijken wedstrijd deelnemen. Maar de or ganisatie kost geld, betrekkelijk veel geld. Tot bestrijding der kosten heeft het Na tionaal Comité voor Nederland voor de Vaticaansche Wereldtentoonstelling een loterij ingericht, bestaande uit .50.000 lo ten van 1.per stuk. Het is niet onredelijk, het is zelfs na tuurlijk, dat de kans op de vele kostbare prijzen, aan de loterij verbonden, velen reeds heeft verlokt tot het nemen van loten. Maar daarnaast is ook denkbaar dat de gedachte, mee te werken aan een zoo lof felijke onderneming als de door den H. Vader gewenschte tentoonstelling der ka tholieke pers, voor vele anderen een spoor slag is om dit werk door het nemen van loten mogelijk te maken. Daarom wordt op deze plaats hierop de aandacht gevestigd. Bij de Administratie van dit blad zijn loten verkrijgbaar. Men kan ze ook aanvragen aan het adres van het Nationaal Comité voor de Vaticaan sche Wereldtentoonstelling, N. Z. Voor burgwal 276, Amsterdam, door 1.per lot te storten op gironummer 267130. ARBEID DOOR VREEMDELINGEN Aanvragen door verlenging van vergunning De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling maakt bekend, dat aanvragen omverlenging van vergunning, ingevolge de wet van 16 Mei 1934 (Staatsblad no. 257), tot het doen verrichten van arbeid door vreemdelingen, tijdig, d.w.z. uiterlijk op 10 December a.s. bij hem moeten wer den ingediend. De verlenging kan per brief worden aangevraagd onder vermel ding van het nummer der vergunning en den naam van den vreemdeling. Voor tij dige afdoening van aanvragen, welke na 10 December worden ingezonden, kan niet worden ingestaan. DE DIRECTEUR VAN „DE VOLKSKRANT". Z. H. den Paus heeft den directeur van de „Volkskrant", mr. C. Ch. van Kessel, als erkenning van zijn verdiensten voor dit blad onderscheiden met „Bene Me- renti". „SPAARNESTAD" EN „TIJD". De geruchten rondom het dagblad „De Tijd", hebben, zooals gisteren gemeld, in enkele bladen weerklank gevonden. Intusschen is er een mededeeling van de zijde der Driectie van de N.V. „De Spaar- nestad" verschenen, waarin de berichten als zoude het geschil tusschen „De Spaar- nestad" en de Commissarissen van „De Tijd" te wijten zijn aan aan een verschil van inzicht inzake de politieke houding van dit blad, onwaar en geheel uit de lucht gegrepen worden genoemd. „Er is geen spprake van, dat „De Spaar- nestad" eenigen Commissaris zal benoe men die een politieke richting volgt, af wijkend van die der huidige Commissaris sen". „Het conflict heeft met de richting en inhoud van het dagblad „De Tijd" niets te maken". In deze tegenspraak valt aanstonds op, dat het bestaan van een conflict tusschen „De Spaarnestad" en de tegenwoordige commissarissen van „De Tijd" niet wordt ontkend. Het ware ter geruststelling van de pu blieke opinie zeer gewenscht, als over den aard van dat conflict iets naders werd medegedeeld, zegt de „Morgen". De jeugdwerkloosheid De minister van Sociale Zaken heeft alsnog benoemd tot lid van de „Rijkscom missie inzake het vraagstuk van de werk loosheid onder de jeugd", den heer ir. A. W. van de Plassche, inspecteur van den Tuinbouw en het Tuinbouwonderwys by het Departement van Landbouw en Vis- scherij. KERKNIEUWS MGR. DR. G. LEMMEN3. Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bis schop van Roermond, zal vanaf Vrijdag as. weer zijn gewone audiënties hervat ten. RECHTZAKEN HAAG SC HE POLITIERECHTER. Wegens eenvoudige beleediging eischte de officier van justitie, mr. Rouffaer tegen den directeur eener N.V., J. W. van der D., wonende te S t o m p w ij k, die in een schrijven aan een reiziger te Den Helder dezen van misleiding beschuldigt, een geld boete van 15. De politierechter verminderde de boete tot /10 subs. 5 dagen. De arbeider Fr. D. uit Achttienhoven, gemeente Nieuwkoop en P. J. V. uit Zevenhoven hebben samen onder de gemeente Nieuwkoop een partij aardap pelen gestolen. Zij zouden negen zakken van een partij NATIONALE HULP VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Volgende week zal aan de huizen der Katholieken een gave gevraagd worden voor het mooie en nuttige, zelfs zeer nood zakelijke werk van de Nationale R.-K. Commissie voor jeugdwerkloozenzorg. Een beroep op de milddadigheid voor dit doel kan niet onbeantwoord blyven, omdat ieder begrijpen moet, dat deze hulp waar lijk helpt tot betere vorming der jongeren voor de toekomst! Wanneer dus straks de collectanten hun bonnen u aanbieden, weigert dan niet! Voor de collectanten heb ik nog deze boodschap: Vooreerst een herinnering, dat as. Vrij dag in het Liduinahuis de bonnenboekjes moeten worden afgehaald des avonds tus schen 8 en 9 uur. Denkt er wel om, dat na 9 uur hiervoor geen gelegenheid meer be staat; vervolgens deze mededeeling: uit het feit, dat enkele straten nog niet voorzien zijn van de bekende folders, concludeer ik, dat men te weinig van die zaken op onze laatste bijeenkomst heeft meegeno men; er zijn er nog aan het Liduinahuis verkrijgbaar. L. BEUNE, Pr. NAAR DE DWERGVOLKEN VAN AFRIKA. Lezing voor „Geloof en Wetenschap". Wat aan het, nochtans zoo ijverige, be stuur zelden gelukt, hebben de Pygmeeën van Centraal Afrika met groot gemak klaargespeeld: een volle zaal voor „Geloof en Wetenschap". De foyer van den Burcht was geheel bezet, toen gisterenavond dr. Paul Julién uit Utrecht een lezing zou hou den over „De Pygmeeën van het Itoeri- woud". Dr. Juliën heeft een expeditie ge leid naar deze Afrikaansche dwergvolken en van zijn merkwaardige ervaringen bij deze geheimzinnige menschjes op onder houdende wijze verteld. Dr. Juliën is naar het heete hartje van Afrika getogen voor wetenschappelijk bloedsonderzoek bij de Pygmeeën een taak, die veel tact en geduld eischte, omdat de Pygmeeën zeer schuw zyn en hun eigen leventje slijten in de dichte, bijna ondoor dringbare oerwouden rond den equator. Over dit bloedonderzoek heeft prof. Julien slechts weinig gesproken, doch des te meer veevoeder-aardappelen ter waarde van ongeveer 4.50 hebben weggenomen. D. heeft zich meermalen aan diefstal schuldig gemaakt en de proeftijd van een voorwaardelijke veroordeeling verstrijkt pas ultimo 1936. Verdachte D. wist hier echter niets meer van af.... De eisch tegen D. luidde vier maanden gevangenisstraf en tegen V. drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Overeenkomstig de vorde ring wees de Politierechter vonnis. LUCHTVAART DE „SPERWER" MOET IN PARUS f BLIJVEN. De „Sperwer" op de heenreis naar Ned. Indië is heden wegens de weersomstan digheden genoodzaakt in Parijs te blij ven. NOODLANDING Hedenmorgen te omstreeks half 11 heeft een militair vliegtuig, uit Soesterberg no. 489, type R. S., in de nabijheid van den spoordijk, gemeente De Bilt, een noodlan ding gemaakt. Het toestel, 'dat met den neus in een aardappelveld terecht kwam, is bijna geheel vernield. De machine werd bestuurd door den luitenant vlieger G. van Dijk, terwijl zich tevens in het toestel be vond de heer Th. A. M. Jansen. De be stuurder was tengevolge van een motor storing gedwongen een noodlanding te maken. Aanvankelijk had hij daarvoor een weiland gekozen, De machine had evenwel een zoodanige snelheid, dat zij voorbij dit weiland, na tegen een aantal boomen en struiken te zijn gebotst, in een aardappelland terecht kwam. De beide in zittenden bekwamen geen letsel. Van het toestel is alleen de romp heel gebleven. Vleugels en staart zijn vernield. Het wrak wordt per vrachtauto naar Soesterberg vervoerd. SPORT SCHAKEN DE MATCH EUWEALJECHIN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP Aljechin geeft 21ste partij op Naar wy hedenmorgen vernamen, heeft de wereldkampioen dr. Aljechin besloten, de gisteravond afgebroken 21ste partij niet verder te spelen. Na uitvoerige analyse was hij tot dit be sluit gekomen, daar hij geen mogelijkhe den meer had kunnen ontdekken, aan ver lies te ontkomen. De stand is thans geworden Euwe 7 ge wonnen partijen, Aljechin 7 gewonnen partijen, remise 7. Totaal: Euwe 10p., Aljechin 10 p. De 22ste partij vangt Donderdagavond a.s. te Zandvoort aan. r" medegedeeld over het leven van de don kere dwergen. De Pygmeeën leven zóó afgesloten en af getrokken, dat zij de zeldzame eer genieten „ontdekt" en „herontdekt" te zijn. Een Egyptische pharao maakt reeds melding van hun bestaan in het jaar 2300 vóór Christus, en hoewel ook Homerus en Hero dotus er kennis van droegen, hadden deze latere schrijvers blijkbaar nooit meer een pygmee aanschouwt. De Pygmeeën d.w.z. menschen zoo groot als een duim, wat lich telijk overdreven is! verdwenen uit den gezichtskring der beschaafde menschheid, tot zij in 1870 werden herontdekt door Schweinfurt. Er leven verschillende soorten pygmeeën in de oerwouden van Centraal Afrika. De belangstelling van dr. Juliër ging hoofdza kelijk uit naar de Ete-pygmeeën van het Itoeri-woud, die de kenmerken van hun ras het zuiverst hebben bewaard. De pygmeeën hebben een gemiddelde lengte van 144,5 c.M. voor de mannen en 136,8 c.M. voor de vrouwen. In tegenstel ling met de negers is hun huidskleur geel bruin. De huid is behalve met het gewone negerhaar met dons bedekt. Het leven van deze dwergen is in hooge mate primitief. Zij bouwen armzalige hutten van takken en blaren, die- slechts enkele dagen be woond worden, en zwerven van de eene plek van het oerwoud naar de andere, op zoek naar jachtbuit. Daarom moet de onderzoeker, die met hen in contact wil treden, hen „achtervol gen" en heeft hij ze na een dagenlange worsteling door het oerwoud eenmaal gevonden, dan moet hij trachten door ge schenken hun vertrouwen te winnen. On der die geschenken spelen zout, tabak, ka toen een voorname rol. Heeft men eenmaal hun vriendschap veroverd, dan zijn ook zij van hun kant gul met hun gaven. Dr. Ju liën ontving als bizonder waardevol ca deautje een mand gebraden witte mieren. Wat hij met deze lekkernij heeft uitgevoerd, heeft dr. Juliën er niet bij verteld. De pygmeeën leven in groepen van 20 80 personen, mannen, vrouwen en kinde ren. Een eigenlijk opperhoofd kennen zij niet: daartoe zijn zij veel te vrijheidslie vend. Hoewel zij maatschappelijk op de laagste sport van de ladder staan, van wel ke wij ons verbeelden den top uit te ma ken, is hun cultureel leven zeer hoog staand in tegenstelling tot dat van de Negervolken. Het geloof aan één God is bij hen bewaard gebleven. Het huwelijk is streng monogaam,; de woorden echtbreuk alsook diefstal komen in een Pygmeeën-woordenboek niet voor. Alles wat meegebracht wordt van de jacht door de mannen en van het zoeken naar plantaardig voedsel door de vrouwen en kinderen, wordt over de geheele groep verdeeld, waarbij niet vergeten wordt het beste deel aan God „toe te werpen" uit dankbaarheid voor het verkregene. Hoewel de Pygmeeën een kerngezond volk zijn, bestaat er gevaar voor een lang zaam verdwijnen van deze merkwaardige menschensoort, welker samenhang met de overige menschenrassen nog steeds onop gehelderd is. Zij zullen niet uitsterven, maar zich oplossen in de omringende ne gervolken. De afhankelijkheid van de ne gers, die aan hen bananen en industrieele producten verkoopen, heeft ten gevolge, dat de pygmeeën-vrouwen dikwijls negers hu wen, waardoor een steeds sterker worden de rasvermenging plaats heeft. Om deze te voorkomen, zag spr. slechts één middel, namelijk dat aan de Pygmeeën zélf geleerd wordt bananen te telen, zoo dat zij onafhankelijk worden van de ne gers. Maar de Pygmeeën zijn een zwerf- volk en het zal misschien uiterst moeilijk zyn hen tot een vast bestaan te brengen. De interessante lezing van dr. Julien werd verlucht met vele lichtbeelden en twee films, die eenig denkbeeld gaven van de moeilijkheden, die de expeditie in het Zwarte Werelddeel had te overwinnen en van de levensomstandigheden der Pyg meeën. Aan het einde van den avond heeft de voorzitter van G. en W., prof. dr. E. Carp, den spreker hartelijk dank gezegd voor zijn belangwekkende lezing, met welk dankwoord de luisteraars door een krachtig applaus instemden. DE GRAAL. Hedenavond om kwart over 8 dringende ledenvergadering van alle leden van de Vrouwel. Jeugdbeweging voor Kathol. Actie, de Graal. Ook de sportleden worden verwacht. Scpp Ramersdorfer over de skisport. Op uitnoodiging van de N. R. V. houdt de heer Sepp Ramersdorfer, leeraar van eenskischool te Innsbrück, een serie le zingen in ons land over de wintersport. Na verschillende andere steden was gis teren Leiden aan de beurt en voor 'n tal rijk gehoor vertelde hij gisteravond in den Turk van de onvergelijke schoonheid van het witte Oostenrijksche bergland en van de onbeschrijfelijke vreugden der kunst op de lange latten. Daarna sprak de heer J. Panman uit Haarlem, die wenken ten beste gaf over ski-loopen, ski-kleeding enz. Vervolgens werd een serie lantaarnplaatjes over de wintersport in Zwitserland en Oostenrijk vertoond. Jongen onder een vrachtauto. Gistermiddag te ruim kwart voor vier is de 15-jarige loopjongen C. de R., uit de Pasteurstraat, toen hij na het wachten voor de gesloten overwegboomen aan den Haag- weg met het stuur van zijn rijwiel verward geraakte m een anders fiets, gevallen en door een passeerende leege zandauto, be stuurd door den 42-jarigen D. S. W. uit Sassenheim overreden. De jongen liep ge lukkig geen ernstige uitwendige verwon dingen op, doch werd voorzichtigheidshalve ter observatie meegenomen naar het Acad. Ziekenhuis. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 4370. Firma Jongman de zaak is omgezet in een vennootschap 17-23. Carrosseriebouw enz. Bovengenoem de azaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: firma Jong man. (B.P.). Venn.: J. Jongman en J. W. Jongman, Oegstgeest. AGENDA LEIDEN. Woensdag. Fropaganda-avond Vereeniging vai Gezinshoofden, Burchtzaal, 8 uur. Woensdag, Leidsche IJsclub, algemeene vergadering, sociëteit Amicitia, 8.30 uur. Dondert! V "-gaderïng R. K. Vrouwen bond, Foyer van den Burcht (niet in KI. Stadszaal!), 8 uur. Donderdag. Opvoering operette „De Wonder bloem", ten bate der St. Vincen- tiusver., Leidsche Schouwburg, 8 uur. Donderdag, R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging afd. Leiden, zitting gebouw St. Vincentiusver,, Hoogl. Kerk- gracht 32, 89 uur. Vrijdag. R. K. Handelsreizigers, „De Har monie", 8.30 uur. Maandag. Opvoering van „Rood", door bet Hofstadtooneel, Schouwburg 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n da g 18 tot en met Zondag 24 November a. s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807, E. B. de Metz, Korevaarstraat 5i, telef. 3553 en C. v. Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. FRITZ HTRSCH OPERETTE. „Die Csardasfürstin". De operette „Die Csérdasfürstin" is geen onbekende meer, ook niet in Leiden, wat zich gisteravond demonstreerde in het be zoek van den Schouwburg. Gedeeltelijk draagt evenwel de periode van „hoog-con- junctuur" in het tooneelseizoen ook de schuld. De aanwezigen die toch nog zóó tal rijk waren, dat menig gezelschap er vin ger en duim naar zou hebben afgelikt hebben zich uitstekend geamuseerd. Vóór den aanvang verscheen Fritz Hirsch voor het doek om clementie in te roepen voor Paul Harden, die wegens verkoud heid de capaciteiten van zijn stemorgaan niet ten volle kon ontplooien. Dit gebrek werd echter zóó handig gecamoufleerd, dat men er weinig van gemerkt heeft. Boven dien deden de anderen er een schepje op, zoodat de bekende „Schwung" en spirit van het gezelschap er niet onder te lijden heeft gehad. Hilde Harmath vertolkte den titel-rol en om haar heen zweefden als planeten Fritz Hirsch als Feri von Kerekes, Paul Harden als graaf Boni, Eman Silten als Edwin Arpad Latabar als de oude Fürst, Claire Clairy ditmaal niet in travesti maar als ondeugend prinsesje enz. Wij behoeven noch de operette, noch het spel van de vertrouwde Fritz Hirsch-krach ten te ontleden. „Die Csardas-fürstin" zit vol populaire melodieën; Arpad Latabar heeft er verrassende dansen bij gemaakt, waaraan hij zelf met zijn verbluffende „slangerigheid" een groot aandeel heeft; de décors zijn suggestief; de muziek is uit- «stakend: kortom alle ingrediënten voor een geslaagde Fritz Hirsch Operette wa ren aanwezig. Aan het einde wierpen de studenten op de voorste rijen bloemen op het tooneeL Wij ontdooien! Waar blijft de koele Leidsche bevolking, waarvan prof. Meyers sprak? De crisis en een operette. Het versje, dat „Troubadour" gisteren dichtte als opwekking om de operette te gaan zien, welke ten bate van de armen der St. Vincentiusvereeniging morgen. Donderdagavond, in den Leidsche Schouw burg zal worden vertoond, is een dag te vroeg gepubliceerd. Waar staat morgen moest dus staan: overmorgen, daar deze uitvoering Donder dagavond zal plaats hebben.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2