GEMENGDE BERICHTEN G. H. KLEINHANS WOENSDAG 20 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 DOODELIJKE AANRIJDING Gistermiddag heeft op den Lagen Naar- derweg te Hilversum een ongeluk met doodelijken afloop plaats gevonden. De 14-jarige Auke Poelsma uit Laren reed aldaar op zijn fiets met de handen los van het stuur. Hij geraakte aan het slingeren, zwenkte naar links en kwam daardoor in botsing met een juist van den anderen kant komende personenauto. Hjj werd te gen den grond geslingerd en in bewuste- loozen toestand opgenomen en naar het Diaconessenhuis vervoerd. Hier werd een ernstige schedelbreuk geconstateerd. De jcngen is enkele uren later zonder tot be wustzijn te zijn gekomen overleden. GECOMPLICEERDE AANRIJDING TE GRONINGEN Drie gewonden, waarvan een vrij ernstig Gistermiddag om half zes is op de Wil- helminakade te Groningen een gecompli ceerd ongeval gebeurd. Een bestelauto van de firma Remmers uit Groningen, be stuurd door den 21-jarigen M. v. W., bot ste met een vrij groote snelheid tegen een handkar aan, waarachter de monteurs van het electriciteitsbedrijf liepen. Het waren de 46-jarige L. de J. en zekere R. T De handkar schoof na de aanrijding on geveer 20 meter vooruit en botste tegen den 37-jarigen wielrijder S. M. aan. Deze, alsmede de twee monteurs wer den door de kar geraakt en min of meer ernstig gewond. De beide monteurs zijn in het Diaconessenhuis te Groningen opge nomen. Hier bleek dat de J. er het ergst aan toe was, hij had o.a. een hersenschud ding opgeloopen. De auto is in beslag genomen. AANVARING OP DE SCHELDE. Rijnschip gezonken. Op de Schelde ter Jioogte van de Perel, heeft een aanvaring plaats gehad tusschen den Nederlandschen zeelichter Thames IV, die van Antwerpen vertrokken was met een lading steen en het Rijnschip Wilant, dat uit Duitse hl and kwam, geladen met kolen voor Antwerpen. De Wilant sloeg lek en is ter hoogte van fort Philippe gezonken. De bemanning werd door de sleepboot gered. De Thames IV keerde naar Antwerpen terug, aangezien het schip een lek in het voorste gedeelte had opgeloopen. De Wilant, waarvan de tonnenmaat 817 bedroeg, was in 1916 te Raamsdonkveer ge bouwd. DUBBELE BOERDERIJ AFGEBRAND Ts Liesel op het „Shot" is gistermid dag omstreeks vier uur brand uitgebro ken in dc dubbele boerderij bewoond door de landbouwers W. Aarts en van 3o- meren. De brandweer uit Deurne, die e.in- nen een Kwartier aanwezig was, kon zich slechts bepalen tot werkzaamheden om de aangrenzende ti erderijen tegen het vuur te beschermen In drie kwartier was de dubbele boerderij met bijbehoorende schuren geheel door bet vuur verteerd. Van c?en inboelel ken nagenoeg niets worden gered, ook eenige varkens, kalve ren, een vijftal koeien en een paard kwa men in de vlammen om. JEUGDIGE AUTODIEVEN IN BELGIE AANGEHOUDEN Te Luik werd in een garage door twee jeugdige Nederlanders tegen spotprijs een prachtige auto te koop aangeboden. De garagehouder, die de zaak niet vertrouw de waarschuwde de politie, waarop de beide jongelieden in arrest werden gesteld. Het zijn de jeugdige A. Stassart, chauf feur te Maastricht en P. Frissen uit Bun- de. Zij bekenden de auto gestolen te heb ben van den heer Ploemen, aannemer te RottenMersen. Ook bekenden zij schuldig te zijn ge weest aan diefstal van een taxi op 16 No vember te Luik. De autodieven werden opgesloten en ter beschikking van de Belgische justitie gesteld. Eerste Leidsche R.K. Begrafenisonderneming GEVESTIGD 1882 Pieter de la Courtstraat 22 TRANSPORT. - TELEFOON 1455 GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Dinsdagmorgen werd de gemeenteraads vergadering, die de vorige week was ver daagd, voortgezet onder leiding van den burgemeester. Alle leden waren aanwezig. Voortgegaan werd met de behandeling van de gemeentebegrooting 1936. Bij volgnr. 174 deed de heer Starrenburg een voor stel om de jaarwedde van den geneesheer, belast met vaccinatie en doodschouw, wiens wedde verleden jaar met 150.was ver laagd, met 50.te verhoogen. Aangezien niemand dit voorstel steunde kon het niet in behandeling komen. Bij volgnr. 182 had het college van B. en W. geraamd ƒ385 voor subsidie aan het Wit Gele Kruis en later voorgesteld dezen post te verlagen tot 335. De heer Paar dekooper was tegen deze verlaging, omdat de subsidie niet gevraagd zal worden als ze niet noodig is. De heeren Starrenburg en Tassen steunden het voorstel-Paardekoo- per. De heer Meijdam wees er op, dat de begrootingscommissie het advies gevolgd heeft van B. en W. en de verlaging in haar kader opgenomen heeft om te komen tot belastingverlaging. Bij aanneming van dit voorstel loopt het eindcijfer gevaar. Het voorstel kwam daarop in stemming en werd aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren wethouders, Wessel, de Groot en Meijdam. Bij volgnr. 190 werd met algemeene stemmen besloten den post met ƒ390 te verhoogen (zijnde de 10 pet. salariskorting wegwerkers) in verband met het genomen principe besluit tot toe passing eener algemeene salariskorting van 10 pet., waaromtrent eerst het oordeel van Ged. Staten moet afgewacht worden. Bijbetrekkingen van den gemeente-opzichter. Bij dit punt had de begrootingscommis sie voorts de aandacht gevestigd op de door den gemeente-opzichter uit te oefe nen bijbetrekkingen, terwijl zij tevens vroeg of het dagrapport nog bijgehouden werd. De heer Meijdam stelde voor deze kwestie nader te bespreken in besloten zitting. Met algemeene stemmen werd hier toe besloten. Na ongeveer een uur werd de openbare vergadering voortgezet en kwam in stem ming een voorstel-Berg om het raadsbe sluit, waarbij aan den opzichter werd toe gestaan nevenbetrekkingen uit te oefenen, in te trekken, ingaande 1 Juli 1936. Met 8 tegen 3 stemmen (de heeren Tijssen en de wethouders) werd dit voorstel aange nomen. De heer Meijdam stelde daarop voor de ambtenarenorganisaties te hooren omtrent het aanbrengen van een wijziging in het ambtenarenreglement, waarbij aan den Raad de beslissing toekomt over het waarnemen van nevenbetrekkingen in plaats van aan B. en W. Met alg. stemmen aldus besloten. Bij volgnr. 192 vroeg de heer Starren burg of ƒ25.onderhoud voor den ge meentetoren wel voldoende is, waarop de voorzitter bevestigend antwoordde. Bij volgnr. 194 ontspon zich een lange discus sie over den gevaarlijken hoek bij den Om- mendijkschen weg en Hooge Rijndijk, waar toe de raad gelden beschikbaar had ge steld voor de verbetering. Besloten werd de aandacht van den rijks waterstaat daar nog eens op te vestigen. De heer Starrenburg vond voorts 100 voor aankoop van puin te hoog en wilde de raming terugbrengen tot ƒ40.omdat er in den loop van het jaar vaak genoeg gratis puin te krijgen is. Wethouder De Graaf antwoordde, dat het halen van dat puin ook geld kost. Het voorstel-Starren- burg werd niet gesteund en kwam derhal ve niet in stemming. Bij volgnr. 197 werd, evenals bij volgnr. 198, conform het voorstel van B. en W. besloten de posten met 25.elk te ver lagen. Bij volgnr. 199 wees de commissie er op, dat nu de weg LeidenZoetermeer aan de provincie was overgegaan en den Ommendijkschen weg is bestraat de tijde lijke arbeiders ook gebruikt kunnen wor den voor het schoonmaken van slooten enz. waardoor een bedrag van 275.kan be zuinigd worden. B. en W. waren het hier niet mee eens en achtten het beter dat be doeld onderhoud wordt aanbesteed. Ook de heer Berg was deze meening toegedaan. De heer Paardekooper verklaarde zich in het algemeen niet voor het uitvoeren van werken in eigen beheer, doch in dit geval kon hij er mede accoord gaan, omdat geen ambachtslieden worden gedupeerd. De heer Starrenburg zeide, dat de gemeente het trottoir aan den Vrouwenweg beter moet onderhouden, want zij is daartoe ver plicht omdat het trottoir niet is overgeno men door de Provincie. Wethouder De Graaf en de voorzitter merkt op.dat offi cieel nog niets door de Provincie is over genomen. Bij stemrjdng over het voorstel der commissie werd dit aangenomen met 6 tegen 5 stemmen (de heeren van der Krogt, Berg, Tijssen en beide wethouders). Wethouder De Graaf merkte op, dat de commissie nu het het volgend jaar maar moet schouwen. Bij volgnr. 202 verzocht de heer Starrenburg slechts benzine te koopen bij benzinehandelaren die tevens in het vak zitten, waarop de voorzitter antwoordde, dat de benzine wordt betrok ken van de Shel volgens contract. Een des betreffende voorstel-Starrenburg werd niet gesteund en kwam niet in stemming. Bij volgnr. 219 stelde de begrootingscom missie voor den post onderhoud woningen met 70.te verlagen, omdat zij het verf- werk te hoog geraamd achtte. Wethouder De Graaf wees op de noodzakelijkheid van deze onderhoudswerken, welke reeds 3 ja ren waren uitgesteld. Bij stemming werd het voorstel der commissie verworpen met 4 tegen 7 stemmen. Voor de heeren van Leeuwen, de Groot, Meijdam en Starren burg. Bij volgnr. 224 werd conform het voorstel van B. en W. besloten den aan koop stukken grootboek ad 700.dit jaar niet te doen. Bij volgnr. 228 werd besloten voor het onderhoud der openbare lagere school 25.minder te ramen dan oor spronkelijk door B. en W. voorgesteld. Het voorstel der commissie om er 40.van te maken kelderde met 4 tegen 7. Vóór als- voren. Bij volgnr. 232 wilde de heer Star renburg 25.bezuiniging toepassen op de verwarming der openbare school, omdat ook bezuinigd is op de verwarming voor het werkloozenlokaal, waarop de voorzitter antwoordde, dat deze niet met elkaar te vergelijken zijn. Met alg. stemmen ging de raad dan weer accoord met 2 door B. en W. voorgestelde verlagingen van totaal 110 bij de volgnrs. 236 en 252.. Bij volgnr. 257 stelde de heer Paardekooper voor om de vergoeding voor de beschikbaarstelling van een gymnastieklokaal aan den Hooge Rijndijk terug te brengen van 300 op 150.Dit voorstel, gesteund door de heeren Meijdam en Wessel werd aangeno men met 9 tegen 2 stemmen (de heeren Tijssen en de Groot). Het bewaarschool-onderwijs. Bij volgnr. 264 hadden B. en W. nader voorgesteld om de subsidies der bewaar scholen te verminderen met 100.De be- grootingscommisie ging daarmede accoord. De heer Paardekooper was van meening, dat ondanks alle bezuiniging op deze sub sidie geen korting toegepast moest worden. De bewaarscholen zijn van groot nut voor al voor menschen met kleine woonruimte en groote gezinnen. Behalve dat de kinde ren veilig worden ondergebracht krijgen ze aldaar een goede opvoeding en dat is voor een christelijke gemeente als deze toch ook van belang. Wethouder Onderwa ter antwoordde, dat de voorgestelde ver mindering noodgedwongen is gedaan, om dat die 3600 gedekt moesten worden en het was dus vanzelfsprekend, dat de on verplichte uitgaven daartoe het eerst aan gewezen waren. Ook bij B. en W. heeft het bewaarschoolonderwijs de volle sympha- thie. De heer Meijdam wees er op, dat wan neer de post verhoogd wordt, men niet aan het noodige bedrag zal komen voor verla ging der straatbelasting. De heeren Berg en van der Krogt steunen het voorstel- Paardekooper om den post 100.te ver hoogen, waartoe met 7 tegen 4 stemmen (de heeren Wessel, Meijdam en beide wet houders) werd besloten. Bij volgnr. 268 deed de heer Starren burg een voorstel om de vergoeding voor het overzetten van kinderen aan den Hoo ge Rijndijk te verdeelen tusschen de hee ren B en G. De heeren Tijssen en de Groot steunden en het voorstel werd verworpen, met alleen de stemmen der voorstellers voor. Billijkheid ten opzichte van het bijz. middelb. qnderwijs. Bij volgnr. 274 merkte de heer Paar dekooper op, dat het de R.-K. fractie heeft gegriefd, dat B. en W. in tweede instantie zijn overgegaan tot algeheele schrapping der subsidies aan de bijzondere scholen, hetgeen wijst op een vreemde houding te genover het bijzonder onderwijs. Volgens spr. kunnen B. en W. wel antwoorden, dat deze post moest dienen voor dekking van het tekort, doch dan had het college beter andere posten kunnen aansnijden, zooals bijv. de salarissen. Wethouder Onderwa ter antwoordde, dat het door den heer P. aangevoerde motief juist is wat die dek king betreft. Nu de raad echter op andere wijze 200.gevonden heeft kon spr. er mede accoord gaan dat de subsidie ge handhaafd blijft. De heer Meijdam wees er op, dat het niet in de bedoeling lag om te tornen aan de gelijkstelling, alhoewel spr. het in twijfel trok of die gelijkstelling wel een zegen is geweest, want de liefde voor het bijzonder onderwijs is er door be koeld geraakt. Omdat de ondragelijke las ten der inwoners verminderd moeten wor den daarom is spr. voor intrekking der subsidie. De heer Paardekooper wees er r,og op, dat een kind bij het openbaar on derwijs kost 134, terwijl hier een subsi die van 20 wordt geraamd. Hij stelde voor den post te handhaven, welk voorstel werd gesteund door de heeren van der Krogt en Tijssen en werd aangenomen met 7 tegen 4 stemmen (de heeren Wessel, Starrenburg, Meijdam en De Graaf). Bij volgnr. 298 kwam in bespreking een opmerking der commissie of het niet mo gelijk was te laten stempelen door de werkloozen in de garage aan den Hooge Rijndijk. B. en W. ontraden dit. In dit ver band vroeg de heer Starrenburg ook een stempel gelegenheid te maken in de Wei poort, alsmede om slechts eenmaal daags te laten stempelen. De raad besloot geen veranderingen aan te brengen. Aan den autobusdienst ZoeterwoudeLeiden werd een subsidie toegekend van 100, met de stem van den heer Starrenburg tegen, die het oude bedrag van 150 wenscht te hand haven. Vervolgens kwam in behandeling een voorstel der begrootingscommissie om de jaarwedde van den agent der arbeids bemiddeling van 150. terug te brengen op 50. De heer Wessel vond het vreemd, dat hier niet 10 pet. voorgesteld werd, evenals ten aanzien van alle andere ambtenaren. De voorzitter wees, evenals wethouder Onder water op de werkzaamheden, alsmede op het feit dat de agent ook des avonds te spreken is. De heer van Leeuwen wees op de gecombineerde functies en achtte uit dien hoofde de voorgestelde korting ad rem. De heer Wessel vond dit onbillijk en zeide, dat arbeid betaald moet worden; als de heeren beter op de hoogte waren zou den ze anders oordeelen. Spr. deed een voorstel om 10 pet. te korten, hetwelk ge steund werd door de heeren Berg en Paar dekooper en aangenomen werd 10 tegen 1 stem (de heer Onderwater die voor de handhaving van de volle jaarwedde was). Vervolgens deed de heer Starrenburg nog een voorstel om de jaarwedde van den deurwaarder te verhoogen tot ƒ110, ten einde te voorkomen, dat niet te drastisch wordt opgetreden bij het invorderen der straatbelasting. Dit voorstel werd niet ge steund en kwam niet in stemming. De uitgaven waren toen afgehandeld, waarna de ontvangsten werden behandeld, waarbij B. en W. mededeeling deden van een strop van 716.25 wegens verminder de uitkeering WerkLsubsidiefonds. Op voor stel van den heer Paardekooper werd voorts met 9 stemmen tegen 2 stemmen (B. en W.) besloten, naar aanleiding van een adres van den heer van Cr. om de huur der woning te verlagen van 350 tot 325. Een voorstel-Paardekooper om ook de huur der opzichterswoning te verlagen werd la ter ingetrokken, omdat eerst afgewacht zal worden of de salariskorting doorgaat. Na dat de post straat belasting nog met 800 is verhoogd op voorstel der commissie, bleek dat nog een bedrag van ongeveer ƒ700 gedekt moest worden, zoodat derhal ve van verlaging van het percentage der straatbelasting niets kon komen. De heer Starrenburg stelde voor om grootboek inschrijvingen tot dit bedrage te verkoo- pen, hetgeen te Leiden ook is geschied. Dit voorstel vond geen steun, doch de heer Paardekooper stelde voor om den post on voorziene uitgaven nog maar eens met ƒ700 te verlagen, waardoor deze op onge veer ƒ2500 kwam. Aan Ged. Staten kan dan worden opgemerkt, dat laatstgenoem de post later weer verhoogd kan worden, zoodra de salariskorting een feit is gewor den. Met algemeene stemmen werd aldus besloten. Daarna werd de begrooting bij stemming vastgesteld met de stemmen der beide wethouders tegen. Ten slotte besloot de raad tot vaststel ling van het uitbreidingsplan aan den Hoo ge Rijndijk, zooals dat in ontwerp was vastgesteld, waarna de voorzitter de ver gadering sloot. GEMEENTERAAD VAN WARMOND Onder voorzitterschap van den heer A. J. L. Ketelaar, kwam gisteren de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Nadat de voorzitter de bijeen komst op de gebruikelijke wijze had ge opend, werden door den secretaris de no tulen der vorige vergadering voorgelezen welke onder dankzegging werden vastge steld. Verhaal van verpleegkosten Hierna werd voorlezing gedaan van een aantal ingekomen stukken, die allen on der den hamer doorgingen. Aan één stuk werd meer aandacht besteed en gaf zelfs aanleiding tot uitvoerige discussies. Van den heer A. van Noort, oud nachtwaker, was een verzoek binnengekomen om op hem geen 2 per week te verhalen we gens bijdrage in de kosten van verpleging van zijn zoon die voor rekening van de gemeente in een instelling ter verpleging was opgenomen. Genoemde van Noort geniet als oud nachtwaker dezer gemeente een klein pensioen, en na zijn pensionee ring heeft de gemeente hem jaarlijks een toeslag op dit pensioen toegekend. Gezien bovenstaande vonden B. en W. hierin aan leiding om A. van Noort te verplichten wekelijks een bijdrage van f 2 te geven in de verpleegkosten van zijn zoon. De -heer den Dunne is van oordeel, dat de gezinsinkomsten van Van Noort van dien aard zijn, dat onmogelijk door hem ƒ2 per week kan worden bijgedragen. De inkomsten van zijn zoon zijn absurd laag en kunnen gevoeglijk buiten beschouwing worden gelaten. In den goeden tijd heeft den heer Van Noort zelf aangeboden een bijdrage te geven in de kosten van ver pleging van zijn zoon, doch toen achtte men dit niet noodig. Het gaat nu toch niet aan nu de tijden voor hem veel en veel slechter zijn wel tot verhaal over te gaan. De heer Weyer zeide zich volkomen met het inzicht van den heer den Dunne te kunnen vereenigen. De toeslag op het pensioen van Van Noort bedroeg oor spronkelijk 500 per jaar, doch is in de laatste twee jaren reeds teruggebracht tot 285 per jaar. Nu nog op hem ƒ2 per week te verhalen, acht spreker ongemotiveerd en moreel niet te verdedigen. De voorzitter zegt dat van H.H. Ged. Staten een schrijven is ontvangen waarin verzocht wordt alles te doen om de lasten van verplegingskosten, drukkende op de gemeenten te verminderen, door, waar mogelijk verhaalsrecht toe te passen. De heer Weyers zegt, dat in deze circulaire gesproken wordt van „waar mogelijk", maar het is hier absoluut onmogelijk. Steeds maar weer wordt van hooger hand aangedrongen op loonsverlaging of verla gingen van inkomsten in anderen vorm en het eind is dat wij steeds dieper in den put komen en de koopkracht totaal ver nietigd wordt. Mannen als dr. Poels heb ben hier met klem op gewezen. Van spre ker is in deze richting dan ook geen me dewerking te verwachten. Wethouder Oudshoorn geloofd niet dat, gezien de in komsten die het gezin heeft, een bijdrage van ƒ.2 per week te veel is. In de ge meente zijn arbeiders, die met nog gerin ger inkomsten toch verplicht zijn een bij drage te geven in de kosten van verple ging van hun kinderen. De heer Walenkamp kon evenmin de zienswijze van den voorz. deel en, doch stelde voor, gezien hetgeen te dezer zake met andere personen geschiedt, een ver haalsrecht toe te passen van 1 per week. Dit voorstel werd door den heer Breedijk gesteund. Allereerst werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, doch dit werd verworpen met 2 tegen 5 stemmen, alleen die der beide wethouders voor. Het voor stel van den heer Walenkamp werd aange nomen met 5 tegen 2 stemmen, die der beide wethouders tegen, terwijl ook de heeren Weyers en den Dunne voor stem den, zij het slechts noode, omdat zij eigen lijk in geen enkel opzicht eenig verhaal wilden toegepast zien. Vervolgens kwam aan de orde wijziging der verordening regelende eischen van be noembaarheid en de bezoldiging van de gemeenteveldwachters. Daar deze wijzi ging hoofdzakelijk betrof eenige bemerkin gen van H.H. Ged. Staten, werd besloten de voorgestelde wijziging aan te vullen. Ook de door B. en W. ingediende wijzi ging der verordening op de heffing van haven- en kade— of opslaggeld ging zon der eenige bespreking onder de hamer door Een huis op „Faljerel" Meer stof tot bespreking gaf het voorstel tot het mogelijk maken van bouw op het eiland „Faljerel" binnen het kooirecht. Dit eiland is aangekocht door dr. Blok uit den Haag en deze wil hierop een villa bou wen. Zulks is echter niet geoorloofd, daar dit eiland valt binnen het kooirecht en binnen dit recht mogen geen gebouwen worden geplaatst. De heer Blok is echter bereid wanneer hem wel vergunning wordt verleend hiervoor een schadevergoeding te geven van 2500. De heer den Dunne vond het bedrag ƒ2500 te laag en zag dit gaarne gesteld op ƒ4000, hetgeen de heer Weyers beaamde. Na nog eenige bespre king werd besloten toestemming tot den bouw te verleenen, met als vergoeding een bedrag van 2500. Nog werden vastgesteld eenige noodzakelijke comptabiliteitsbeslui- ten met betrekking tot de begrooting dienstjaar 1935. Bij de gehouden rondvraag verzocht de heer den Dunne eenige inlichtingen met betrekking tot den bouw van een woning voor den heer Meeuwsen. De voorz. deelde mede. dat een gewijzigde teekening was ingediend en deze ter onderzoek was op gezonden, en dat de geruchten dat afge weken zou zijn van de bouwverordening op onwaarheid berusten. De heer Weyers in formeerde nog naar den stand van zaken met betrekking tot de jeugdige werkloozen in deze gemeente. Uit de te dezer zake door B. en W. gehouden conferentie met de desbetreffende commissie is hem ge bleken, dat deze aangelegenheid door dit college als zijnde minder belangrijk, is af gewezen. Het gemeentebestuur, aldus spr., is toch zedelijk verplicht voor deze perso nen alles te doen wat gedaan kan worden zelfs al zou dit offers kosten. Want ook dan nog zou steun aan deze personen de instemming van een ieder hebhen. Wethouder Zwetsloot zegt, dat uit de bespreking is gebleken, dat loon verdienen meer voor zat dan ontwikkeling te krij gen. Voor dit laatste werd niets gevoeld. De voorz .zegt, dat B. en W. bereid zijn mede te werken in den zin als door den heer Weyers aangegeven, doch stelde voor te wachten tot de begrooting voor 1936 aan de orde komt. Hierna besloot de Raad over te gaan in geheime zitting. WILT IETS WETEN? Vraag: Wat is het adres der R.-K. Re- classeering? Moet men zich schriftelijk melden of persoonlijk om hulp vragen; is er een bepaald spreekuur? Antwoord: U vind hieromtrent altijd gegevens in onze Weekagenda, ook nu weer. Donderdagavond is er zitting in het St. Vincentiusgebouw aan de Hoogl. Kerk- graeht tusschen 89 urn1. U moet u per soonlijk melden. Vraag: Wanneer bjj eindigen van het spel (kruisjassen) de eene partij 10 pun ten moet halen en de andere partij 70 pun ten, heeft de partij van 70 punten, die moet uitkomen een driekaart van troef heer Hij speelt de boer uit, vangt de negen, sa men 34. Nu wil degene, die na de roem van 20 en 34 gespeeld heeft dekken met neer legging van stuk zonder weer te spelen. Is dit geoorloofd of niet? Want het aas zit bij de tegenpartij; welke moet er nu uitge speeld worden? Antwoord: De partij welke 70 punten moet halen heeft een derde dus 20 roem; hij speelt troef-boer en vangt de negen dus is het slag 34 en 20 roem is 54. Nu mag die partij weer opspelen. Nu is het hem ge oorloofd stuk op te spelen en bij het op spelen te dekken zonder af te wachten welke partij den slag ophaalt. Er is dus door den winnaar goed gespeeld. Vraag 1: A. speelt pandoer: B. met 40, hij heeft een derde met stuk van troef heer. A. heeft 20 roem, maar een derde van een aas, kan hij nu de derde van B. afroemen? 2. A. speelt pandoer. B. met 50 roem: een vierde van de heer. A. heeft een vierde van een aas, dus B. verliest, maar nu blijkt later dat A. een vijfde ha'd, mag dat? Antwoord: 1. Ja. 2. In dit geval is het waarschijnlijk een abuis, maar in elk geval is het met huiselijk spel geen gewoonte omdat A. met 100 roem boven pandoer spelen kan. Ver der behooren die soort gevallen in huis houdelijk reglement te worden vastge legd. lederen Dinsdag- en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het verkrijgen van mondelinge rechtskundige inlichtin gen aan ons bureau. weer Met parapluie en regenjas probeer! ledereen zich tegen het barre, gure weer te wapenen. Denk er aan. uw keel te beschermen i Wybert voorkomt verkoudheid en keeh ontsteking I

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10