YROOHsDREESMAM Lichtfabrieken Geef 'n eiecfrisch geschenk en I Leiden UIT DE RIJNSTREEK TE KOOP: Moderne Middenstandswoning LIEFDEWERK vraag er zelf ook een DINSDAG 19 NOVEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 katwijk aan den kijn. Vroege St. Nicolaassurprise. Aan de tuinders-pachters van gronden behoorende aan Baron v. Wassenaer v. Catwijck is, al thans aan degenen die de pachtsom op den vastgestelden tijd betaalden, een reductie van 25 pet. der pachtsom toegestaan. noordwijkerhout. Fancy-fair. De fancy-fair ten bate van den naaikrans „St. Geertrudis" heeft een schitterend verloop gehad. Beide dagen was het bezoek schitterend te noemen. Naar we vernemen is het finantieel resultaat prach tig. Jammer was het, dat bij de voetbal match het weer niet medewerkte, anders was het bezoek veel grooter geweest. Maan dagavond zijn de kleedingstukken van de personen, die hiervoor in aanmerking ko men, uitgereikt. kijnsbtjrg. Flora. De maand Aug. is voor de bloe misten niet ongunstig geweest. De aanvoer was iets geringer dan vorig jaar, doch de omzet daarentegen was hooger. Vorig jaar was het omzet cijfer over Ost. 19.440.59, thans was dit S 23.001.23. alphen aan den rijn. Verlaging der personeele belasting met 20 opcenten. Aan de memorie van antwoord op het rapport van het afdeelingsonderzoek der gemeentebegrooting ontleenen we, dat B. en W. den Raad zullen voorstellen de op centen op de personeele belasting te verla gen van 185 op 165. Omtrent den Raadhuisbouw en het Rio- leeringsplan deel en B. en W. het volgende mede: B. en W. hebben deze beide objecten even hoog aangeslagen. De motieven voor het eene zijn geheel verschillend van die voor het andere, maar beide objecten zijn noodzakelijk, en aan beide wordt gelijke aandacht geschonken, hetgeen uit den raad binnenkort voor te leggen voorstellen, zal blijken. B. en W. hebben zich tot het Werk fonds gewend met het verzoek voor beide objecten de noodige bedragen beschikbaar te stellen. Toen bleek, dat in het gunstige geval alleen op steun voor 1 object viel te rekenen, hebben B. en W. verzocht de bei de aanvragen van elkaar los te maken. Na de aanbieding der begrooting hebben B. cn W. van het Werkfonds bericht ontvangen, dat voor den bouw van het Raadhuis me dewerking zal worden verleend, terwijl voorloopig een som van 160.000.door het fonds voor dit doel wordt gereserveerd. In deze som zijn echter niet alle kosten begrepen ook niet die van den grond, waar om reserveering als door B. en W. beoogd, noodig blijkt om de lasten in de toekomst tot het allernoodzakelijkste te beperken. De beslissing van het Werkfonds achten B. en W. van groote beteekenis. Door het legaat van oud-burgemeester Visser was de gemeente min of meer in een impasse geraakt. Het legaat bedoelde den raadhuis- bouw te stimuleeren, maar zou hoogstwaar schijnlijk tot moeilijkheden aanleiding heb ben kunnen geven, daar het aan anderen zou vervallen, wanneer het niet voor den bouw werd aangewend. Derhalve zou of de bouw, wanneer de vrucht- gebruiksters een hoogen leeftijd bereiken, n^ar een verre toekomst moeten worden verschoven of het voordeel van het legaat, bij spoedige bouw, moeten worden prijsge geven. De medewerking van het Werkfonds- is er op gebaseerd, dat door cedeering van het legaat tot een nader te bepalen bedrag, de bouw wordt mogelijk gemaakt op een wijze, dat aan de bedoeling van den erflater volkomen wordt voldaan. Voor den bouw van een badhuis achten B. en W. den tijd nog niet aangebroken. Hengelaarsvereeniging. De Henge- laarsvereeniging „Ons Genoegen" alhier zal op 5 December a.s. een vischwedstrijd houden voor werkloozen in het Aarkanaal. De prijzen zullen bestaan uit levensmidde len, huishoudelijke artikelen, kleeding en schoeisel. De comm., die voor dezen wed strijd benoemd is, doet een beroep op alle ingezetenen om voor dit doel iets af te staan, dan bestaat de mogelijkheid dat aan alle deelnemers een prijs (St. Nicolaas- cadeautje) uitgereikt kan worden. Motor tegen een boom gebotst. Langs den Steekterweg is de motorrijder H. H. de V. (med. student te 's-Gravenhage) te gen een boom opgereden. De jongeman, die verschillende verwondingen bekwam, werd bij de bewoner V. aldaar binnengedragen en door dr. W. heelkundig behandeld. La ter werd hij naar zijn woonplaats overge bracht. De motor werd zwaar beschadigd. boskoop. Begrooting. Bij de aanbieding van de begrooting over 1936 gaven B. en W. de volgende toelichting: Het is ons ondanks den druk der econo mische omstandigheden mogen gelukken een sluitende begrooting te ontwerpen. Hoe zwaar de crisis haar druk doet gevoelen komt wel zeer scherp tot uitdrukking in de raming van die inkomstposten wier op brengst afhankelijk is van het inkomen der ingezetenen. Het totaal v. h. hoofd stuk der belastingen bedraagt ongeveer veer 18.000.-r- minder dan voor den dienst van 1935 kon worden geraamd. Uwen Raad is bekend, dat de uitkeering per inwoner uit het gemeentefonds jaar lijks met een bedrag van rond 4000. daalt. De winstuitkeeringen door de ge meente-bedrijven bedragen naar raming in totaal 29.150.d.i. 5.850.minder dan voor den dienst 1935 aanvankelijk werd begroot. Van het gasbedrijf is een uitkee ring aan de gemeente wegens batig saldo niet te verwachten. Het stemt tot verheu ging, dat de ramingen voor de beide an dere bedrijven op het bestaande peil kon den worden gehouden, nr. inbegrip van een tariefsverlaging van electrischen stroom voor kracht, voor verlichting voor winkel en etalageruimten^en voor gebruik -van scheltransformatoren, waarmede een bedrag van rond 3.000.— is gemoeid en waaromtrent U een afzonderlijk voorstel zal bereiken. Uit de opsomming van deze posten wordt het wel duidelijk, dat bewaring van het evenwicht tusschen de ontvangsten en de uitgaven van den gewonen dienst meer dan gewone zorg vereischte. Waar moge lijk zijn dan ook de uitgaafposten vermin derd. Ernstig hebben wij daarbij overwogen of de tot nog toe uitgetrokken bedragen we gens subsidie aan instellingen en vereeni- gingen wel gehandhaafd kunnen blijven. Op grond van de door belanghebbenden in gezonden begrootingen meenden wij thans niet tot vermindering c.q. schrapping van enkele subsidies te moeten adviseeren, waar de toestand der gemeente-financiën dit nog niet dringend noodzakelijk maakt. De verzoeken van het Bestuur der R. K. Bewaarschool en het Bestuur der Nuts- bewaarschool om verhooging van subsidie wenschen wij afgewezen te zien. Ons col lege doet het voorstel daartoe bij dezen. Omtrent het verzoek van het Hoofdbe stuur der Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" om een subsidie in de kosten van den ontsmettingsdienst wor den nog besprekingen gehouden. De ontwikkeling van den toestand van de gemeente-financiën toch, zooal niet on gunstig te noemen voor 1936. zij maant tot het betrachten van groote voorzichtigheid, vooral met het oog op volgende jaren. Bij het ontwerpen van de begrooting zijn wij er van uitgegaan dat niet het geheele batig saldo van de rekening van den ge wonen dienst 1934, zooals dat voorloopig door U is vastgesteld op 83.576.38, be hoort te worden ingebracht als ontvangst- post in de gemeente-begrooting voor 1936. In dat saldo toch is begrepen een bedrag van 32 576.95 wegens achterstallige in komsten van vorige dienstjaren, hoofdza kelijk vormende het rijkssubsidie in de kosten van werkloozenzorg over 1933, welk bedrag, ware het in de gemeenterekening van 1933 verantwoord, ten goede van den dienst 1935 zou zijn gekomen. Geschiedt dit alsnog dan wordt hierdoor middelijk de dienst van 1937 versterkt. In dezen gedachtengang handelend heb ben wij de begrooting van inkomsten doen openen met een bedrag van 83.576.38 min 32.576.95 is 50.999.43. Overigens is deze handelwijze volkomen reëel. Met verheuging mogen wij constateeren, dat noch tot belastingverhooging, noch tot aantasting van de reserve behoeft te wor den overgegaan, noch ook de toevlucht be hoeft te worden genomen tot raming van een extra-bijdrage uit het werkloosheids- subsxdiefonds. Wegens kosten van werkverschaffing, steun aan werkloozen, bijz. toelagen aan werkloozen en van de loonbijslag-regeling voor de boomkwèekerijbedrijven is in totaal geraamd een bedrag van 85.000. gelijk aan het bedrag, hetwelk voor 1935 werd geraamd wegens steun aan werkloo zen, bijzondere toeslagen en werkverschaf fing. In hoeverre met dit bedrag zal kunnen worden volstaan zal mede afhangen van het antwoord op de vraag of de loonbijslag- regeling, waarmede thans een proef wordt genomen, na 1 Januari 1936 al of niet ge wijzigd zal worden gecontinueerd. Indien de uitgaven als gevolg van de loonbijslag- regeling beduidend hooger zullen blijken te zijn dan de vermindering van het we gens steun aan werkloozen uit te keeren bedrag, welke het gevolg moet zijn van de loonbijslagregeling, zal ernstig overwogen worden of op dezen weg kan worden voort- gegaan. Een nader voorstel te dezer zake zal U worden aangeboden, zoodra ons Col lege over de financieele werking dezer re geling zich een eenigszins gefundeerd oor deel heeft kunnen vormen. Het totaal bedrag van inkomsten en uit gaven, voor 1934 nog ruim 500.000.be dragende, beloopt thans volgens het ont werp 450 943.91. Daaronder is begrepen een bedrag van 17.668.22 wegens onvoor ziene uitgaven. Ten slotte deelen wij U mede dat de sa larissen en loonen van ambtenaren en werklieden zijn uitgetrokken op de bedra gen volgens de thans geldende verordening, door U vastgesteld op 11 Januari 1935. Het ligt in ons voornemen, wanneer deze ver ordening, voor zooveel betreft de over gangsbepalingen, volledig effect heeft ver kregen, deze aan een nadere herziening te onderwerpen. In de begrooting van het Burg. Armbe stuur is gerekend op een subsidie uit de gemeentekas van 25.500.d.i. 500. meer dan het subsidie voor het vorig jaar bedroeg. Geboren: Marius Teunis, z. v. Jac. Loef en E. M. van Vliet. Maria Johanna, d. v. P. Q. Kroesmeijtr en M. Rodenburg. Catharina, d. v. J. van Eijk en M. v. d. Vliet. Ondertrouwd: K. Broer en G. M. Schouten. zoeterwoude (h.r.). Patroonsfeest. Zondagavond werd door den Volksbond afd. ZoeterwoudeLeider dorp het Patroonsfeest, St. Willibrord, op feestelijke wijze gevierd. De voorzitter, de heer Klaver, sprak een hartelijk woord van welkom tot de talrijk opgekomen leden met hunne dames en sprak de hoop uit, dat in 't vervolg ook voor de vergaderingen meer belangstel- linig zal zijn. Spr vestigde de aandacht op de begonnen actie voor jeugdige werk loozen en vertrouwde dat allen na het lezen der daarvoor bestemde circulaires naar vermogen zullen willen bijdragen. Spr. verheugde zich ook over de groote belangstelling van der leden der St. Jo- zefgezellenvereeniging en de overige aanwezigen voor het werk der nog voor kort opgerichte tooneelvereeniging. Spr. gaf daarna een korte toelichting over het op te voeren stuk en verzocht eenige cle mentie bij soms wat ruw optreden en uit drukkingen. Dit behoorde bij een goede opvoering! Nadat het bondslied was gezongen, volg de de opvoering van het tooneelspel in drie bedrijven „IJzeren Hein". Dit stuk, spelende in de cantine van een scheeps werf, was wat men noemt een stuk uit het gewone leven op of nabij een groote con structie-werkplaats. Het werd heel goed ge speeld, vooral wanneer wij in aanmerking nemen de korte tijd van voorbereiding, dan kunnen de tooneelisten tevreden zijn. Voor een uitvoering als deze meenen wjj, dat het geen schade zou hebben gedaan, wan neer wat minder krasse termen gebruikt waren. De voorzitter sprak een oprecht woord van dank tot de tooneelisten voor dezen goedgeslaagden avond en vertrouwde, dat deze 1ste opvoering een aansporing zou mogen zijn voor de nog jonge vereeniging om op den ingeslagen weg voort te gaan. fcon* Hu^IDUAC a3»iG 2 Uur P *in tro'0n e" "eemt y* 2- °P9er/cA. n ec,eree„ ets9e. °P ri-A.i kan t. 9roe<--t;ry- f./er *rp,i<>>''ng%ln be. *WARtE pt" Oli feft °Pe* ee» Van a?9lfte ovrzi' mr«cm. "'"ou 10 der l ®e"'efen 'rarfiu *>efct,*9e'e'c//n3 "deren a. WIJZIGING RENTEVERGOEDING Met ingang van 16 November 1935 ie de rentevergoeding voor gelden in rekening-courant, deposito en spaarrekening als volgt vastgesteld In rekening-courant 2 Deposito één dag 2 Deposito één maand 2l/2 /o Deposito 3 maanden 3 Deposito 6 maanden 3l/2% Deposito één jaar 4 Spaarboekjes. 3l/a°/o N00RDH0LLAND5H LANDBOC WCREDIET N.V. BIJKANTOOR leiden Kort Rapenburg hoek Breestraat 6722 Direct bij Centrum Stad gelegen. Bevattende: Suite met erker, Gang, W. C., ingebouwde keuken (alles betegeld), circa 90 M2 tuin, met schuur en achteruitgang. Ie Etage: 4 kamers met vaste waschtafel, ruime zolder. Koopsom zéér billijk t 3900.—. Kosten van Notaris voor rekening verkooper. Brieven bureau van dit blad onder No. 6727. GRATIS BALLONS Bij iedere aankoop op onze afd. Jongens-Meisjesconfectie en Bébé art. morgen een mooie ballon gratis LEIDEN Wijziging voorgevelrooilijn Het hoofd van het Gemeente bestuur van VOORHOUT brengt ter algemeene kennis van be langhebbenden, dat van heden af, gedurende dertig dagen op de secretarie dier gemeente voor eenieder ter inzage ligt een ontwerp van een raadsbe sluit tot wijziging van de voorgevelrooilijn aan den 's-Gravendamscheweg. Voorhout, 19 November 1935 Het hoofd van het Gemeente bestuur voornoemd, 6725 G. BULTEN. WORDT LID VAN HET voor de ARME PAROCHIES In het Bisdom Haarlem- Contributie slechts EEN Gulden per drie maanden en U ontvangt GRATIS het Tijdschrift SINT BAV0 ADRES: Administratie „St. Bavo' LEIDSCREWEC 103, VOORSCHOTEN GELD TER LEEN. Voor de le R. K. Kerk sinds 240 jaren te Aalsmeer vraagt ondergeteekende geld ter leen tegen 4 of lager, of tegen lijfrente Pate,* H. M. C. HEGGELNIAN Pastoor te Aalsmeer Gironummer 53007 4041

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8